amanda123
03.04.12,16:41
Dobry den,

chcem sa poradit. Som vydata, mame s manzelom 1 spolocne dieta. Pocas manzelstva sme nadobudli auto. Aj ked je pisane na mna, zrejme je spolocne a patri do BSM, nakolko bolo nadobudnute pocas nasho manzelstva. Moj otec nam planuje prepisat aj byt, ktory je zatial na neho. Cize v BSM bude aj byt.

Manzel ma este dceru z prveho manzelstva.
Ako to bude s dedicstvom, pokial by sa nieco stalo manzelovi?
Bude dedit aj jeho dcera z minuleho manzelstva cast nasho bytu a auta?

Ako by sa to dalo osetrit?
Chcela by som, aby dane veci ostali len mne a nasmu spolocnemu dietatu.
Je to nejak mozne urobit?

Dal by sa napr. vynat aspon ten byt z BSM pokial by mi ho otec dal darom? Potom by zrejme do BSM nepatril a ostal by mne a nasmu spolocnemu dietatu. Je to tak?

Dakujem.
mattto
03.04.12,14:53
stále dookola to isté, deti sú neopomenuteľní dediči, preto budú dediť, ak nie sú vydedené (dôvody vydedenia v OZ)

ak nebude čo dediť, nebudú dediť ani deti, preto sa ľudia "zbavujú" svojho majetku pred smrťou

dary nepatria do masy BSM, preto ak ti otec daruje byt, ten nebude patriť do masy
arizona
03.04.12,14:57
Nech otec daruje byt iba tebe,nie tebe a manzelovi.
Prip.tebe a dietatu
Erzebeth
04.04.12,03:03
Keďže byt nekupujete, ale otec ho chce darovať, tak darovacia zmluva musí byť výslovne len na teba.
Dedičstvo, pokaľ zomrieš ty prvá,budú dediť tvoje deti a mnažel rovnakým dielom Ak máš jednu dcéru, bude dediť polovicu tvoj manžel a druhú tvoja dcéra. Ak potom zomrie tvoj muž, tú polovicu, ktorú by zdedil po tebe by dedila jeho dcéra.
Ak by zomrel prvý tvoj muž k dedeniu bytu nedôjde, lebo bude len tvoj a potom po tvojej smrti by dedila tvoja dcéra.
Je možné, aby si urobila závet, ktorým odkážeš svoj majetok, alebo len ten byt, svojej dcére. Závet je najlepšie urobiť u notára a ten ho dá do úschovy.