scratt
11.04.12,10:26
Kúpil som stavebný pozemok v obci.Prístup k nemu je z dvoch strán po obecných pozemkoch oba č. 13321 (vyčítané z legendy na LV) tzn. inžinierske stavby, cestné,miestne, účelové komunikácie... tj.ok. Problém je v tom, že ani jedna z prístupových komunikácií nie je udržiavaná a sú v dezolátnom stave, dokonca jedna z nich je nezjazdná (prepadáva sa do rokliny..)
Ak to porovnáme analogicky s povinnosťami občana , napr. je povinný ohradiť svoj pozemok, je povinný udržiavať stavbu -stavebný zákon (napr. §43d,§86 ..)mala by teda existovať aj povinnosť pre obec vo vzťahu k miestnym komunikáciám vychádzajúc o.iného aj z §8 zákona o obecnom zriadení. Rovnako by teda mala existovať aj možnosť postihovania a nie len to, podla môjho názoru vzniká možnosť vymáhania škody z dôvodu napr. zníženia ceny pozemku z dôvodu zničenej resp. zaniknutej miestnej komunikácie(odpredaj) zabratie susedom, postupná deštrukcia komunikácie na svah apod. a tak napr. k zamedzeniu riadneho prístupu na parcelu. Tak ako sa tu už niekde písal zákon o ob. zriadení nepozná sankcie voči obci ale sankcie by mohli vzniknúť z porušenia iného napr. stavebného zákona. Dá sa podľa Vás niečo v tejto veci urobiť? Ďakujem.
draik
11.04.12,08:41
V prvom rade si zistite, či naozaj ide o existujúce miestne komunikácie a nie o účelové komunikácie patriace napríklad družstvu. Tak isto by som preskúmal územné rozhodnutie na danú lokalitu, či náhodou rekonštrukciu/novú cestu nemá zabezpečiť ten, kto lokalitu vybudoval. Vami spomínaná povinnosť je v zákone o pozemných komunikáciách. Nie som si istý, či dokážete škodu (príčinnú súvislosť medzi cenou pozemku a stavom komunikácie), najmä, ak ste v súčasnom stave pozemok kupovali. Do budúcna je vhodné pred kúpou pozemku zistiť okolnosti.
scratt
11.04.12,08:53
V UPN je uvedená ako miestna komunikácia, ide ale o starú lokalitu zanedbanú nie novovytvorenú. Ide mi zároveň o to či sú povinnosti a postihy pre obec a nie len pre občana,tak ako som sa pýtal a možnosť sa domáhať udržiavať komunikáciu v riadnom stave a v súlade s ÚPN.