Zavrieť

Porady

st.pozemok a nespôsobilá miestna komunikácia

Kúpil som stavebný pozemok v obci.Prístup k nemu je z dvoch strán po obecných pozemkoch oba č. 13321 (vyčítané z legendy na LV) tzn. inžinierske stavby, cestné,miestne, účelové komunikácie... tj.ok. Problém je v tom, že ani jedna z prístupových komunikácií nie je udržiavaná a sú v dezolátnom stave, dokonca jedna z nich je nezjazdná (prepadáva sa do rokliny..)
Ak to porovnáme analogicky s povinnosťami občana , napr. je povinný ohradiť svoj pozemok, je povinný udržiavať stavbu -stavebný zákon (napr. §43d,§86 ..)mala by teda existovať aj povinnosť pre obec vo vzťahu k miestnym komunikáciám vychádzajúc o.iného aj z §8 zákona o obecnom zriadení. Rovnako by teda mala existovať aj možnosť postihovania a nie len to, podla môjho názoru vzniká možnosť vymáhania škody z dôvodu napr. zníženia ceny pozemku z dôvodu zničenej resp. zaniknutej miestnej komunikácie(odpredaj) zabratie susedom, postupná deštrukcia komunikácie na svah apod. a tak napr. k zamedzeniu riadneho prístupu na parcelu. Tak ako sa tu už niekde písal zákon o ob. zriadení nepozná sankcie voči obci ale sankcie by mohli vzniknúť z porušenia iného napr. stavebného zákona. Dá sa podľa Vás niečo v tejto veci urobiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    V prvom rade si zistite, či naozaj ide o existujúce miestne komunikácie a nie o účelové komunikácie patriace napríklad družstvu. Tak isto by som preskúmal územné rozhodnutie na danú lokalitu, či náhodou rekonštrukciu/novú cestu nemá zabezpečiť ten, kto lokalitu vybudoval. Vami spomínaná povinnosť je v zákone o pozemných komunikáciách. Nie som si istý, či dokážete škodu (príčinnú súvislosť medzi cenou pozemku a stavom komunikácie), najmä, ak ste v súčasnom stave pozemok kupovali. Do budúcna je vhodné pred kúpou pozemku zistiť okolnosti.

    scratt je offline (nepripojený) scratt

    scratt
    V UPN je uvedená ako miestna komunikácia, ide ale o starú lokalitu zanedbanú nie novovytvorenú. Ide mi zároveň o to či sú povinnosti a postihy pre obec a nie len pre občana,tak ako som sa pýtal a možnosť sa domáhať udržiavať komunikáciu v riadnom stave a v súlade s ÚPN.

    st.pozemok a nespôsobilá miestna komunikácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.