xastana
19.04.12,08:13
Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, ako je to s uhrádzaním nájomného po rozvode. S bývalou manželkou sme si v roku 2008 zakúpili byt, ktorý potreboval rekonštrukciu, a keďže sme bývali u jej rodičov, za byt sme uhrádzali nájomné a zároveň splátku hypotéky. Obidve tieto sumy boli rovnaké, cca 150 eur, a tak som splátku úveru platil ja a nájomné uhrádzala manželka. Takto sme sa dohodli. Byt sme postupne začali rekonštruovať, až bol takmer hotový. Medzitým sa ale medzi nami objavili rozpory, ktoré žiaľbohu vyústili až do rozvodu. V júni 2011 podala manželka žiadosť o rozvod a zároveň v tomto momente prestala uhrádzať nájomné, pretože som jej povedal, že o byt budem mať záujem ja, keďže ona chcela naďalej ostať bývať u rodičov. Aj napriek mojej nie veľmi dobrej finančnej situácii som musel začať uhrádzať nájomné ja, pretože som nechcel, aby nám banka byt vzala. V auguste 2011 nás súd rozviedol a následne sme začali riešiť BSM. Ohľadom bytu sme sa dohodli, že byt prejde na mňa, zároveň aj hypotekárny úver a stavebný úver bude iba na mňa, manželka sa vypustí. Doplatil som manželke ešte požadovanú sumu 1500 eur a začal vybavovať veci v banke a v stavebnej sporiteľni. Po celý čas som apeloval na manželku, aby platila nájomné, tak ako sme sa kedysi dohodli a že ja na seba túto povinnosť preberiem až po prevode bytu. Podotýkam, že po celý ten čas v byte nikto nebýval, pretože ja som sa odsťahoval späť k rodičom. Pri vypustení spoludlžníka v banke aj v sporiteľni bolo potrebné uhradiť príslušné poplatky za vykonanie úkonov, ktoré som takisto v plnej výške hradil ja, aj keď záujem na vypustení mala v prvom rade bývala manželka. V tomto momente je potrebné z mojej strany zájsť už iba na kataster s príslušnými dokumentmi a byt bude prepísaná už iba na mňa. Chcem sa ale spýtať, či mám nárok žiadať od manželky úhradu na nájomnom v príslušnej výške od júna 2011 do apríla 2012, keďže až v tomto momente je byt už iba v mojom vlastníctve a tiež či mám nárok žiadať polovicu úhrady poplatkov spojených s vypustením spoludlžníka v banke aj v stavebnej sporiteľni. Ďakujem za odpoveď.