Zavrieť

Porady

úhrada nájomného po rozvode

Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, ako je to s uhrádzaním nájomného po rozvode. S bývalou manželkou sme si v roku 2008 zakúpili byt, ktorý potreboval rekonštrukciu, a keďže sme bývali u jej rodičov, za byt sme uhrádzali nájomné a zároveň splátku hypotéky. Obidve tieto sumy boli rovnaké, cca 150 eur, a tak som splátku úveru platil ja a nájomné uhrádzala manželka. Takto sme sa dohodli. Byt sme postupne začali rekonštruovať, až bol takmer hotový. Medzitým sa ale medzi nami objavili rozpory, ktoré žiaľbohu vyústili až do rozvodu. V júni 2011 podala manželka žiadosť o rozvod a zároveň v tomto momente prestala uhrádzať nájomné, pretože som jej povedal, že o byt budem mať záujem ja, keďže ona chcela naďalej ostať bývať u rodičov. Aj napriek mojej nie veľmi dobrej finančnej situácii som musel začať uhrádzať nájomné ja, pretože som nechcel, aby nám banka byt vzala. V auguste 2011 nás súd rozviedol a následne sme začali riešiť BSM. Ohľadom bytu sme sa dohodli, že byt prejde na mňa, zároveň aj hypotekárny úver a stavebný úver bude iba na mňa, manželka sa vypustí. Doplatil som manželke ešte požadovanú sumu 1500 eur a začal vybavovať veci v banke a v stavebnej sporiteľni. Po celý čas som apeloval na manželku, aby platila nájomné, tak ako sme sa kedysi dohodli a že ja na seba túto povinnosť preberiem až po prevode bytu. Podotýkam, že po celý ten čas v byte nikto nebýval, pretože ja som sa odsťahoval späť k rodičom. Pri vypustení spoludlžníka v banke aj v sporiteľni bolo potrebné uhradiť príslušné poplatky za vykonanie úkonov, ktoré som takisto v plnej výške hradil ja, aj keď záujem na vypustení mala v prvom rade bývala manželka. V tomto momente je potrebné z mojej strany zájsť už iba na kataster s príslušnými dokumentmi a byt bude prepísaná už iba na mňa. Chcem sa ale spýtať, či mám nárok žiadať od manželky úhradu na nájomnom v príslušnej výške od júna 2011 do apríla 2012, keďže až v tomto momente je byt už iba v mojom vlastníctve a tiež či mám nárok žiadať polovicu úhrady poplatkov spojených s vypustením spoludlžníka v banke aj v stavebnej sporiteľni. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    úhrada nájomného po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.