Zavrieť

Porady

Zabudnutá úhrada

Účtujem v JÚ. Došlé fa z r. 2003 (zaevidované, uplatnený odpočet DPH, ku koncu roka 2003 evidované v knihe záväzkov ako neuhradené).
Teraz som zistila, že faktúry boli uhradené v r. 2003, avšak príjmové pokl. doklady od dodávateľov sa dostali ku mne až teraz (vozili sa v aute zásobovača a majiteľa).
Podám dodatočné priznanie za r. 2003 alebo zaúčtujem ako úhradu v r. 2004?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Ak mas prijmove doklady od dod. z roku 2003, nemozes nahrat uhradu teraz v 2004.
    podla mna treba urobit dodatocne priznanie za rok 2003.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno do nákladov /ako úhrada nákladovej DF/ je to možné dať len v roku 2003, teda cez dodatočné DP. Ak to však nestojí za tú prácu a starosti, nahral by som to teraz, ale v tom prípade by to bolo daňovo neuznané, ale aspoň by som si zosúladil záväzky a pokladňu so skutočnosťou.

    Fanny je offline (nepripojený) Fanny

    Fanny
    Podľa všetkého je zjavné, že spoločník (tomu nerozumiem, spoločník je výraz spájajúci sa s s.r.o., ktorá je povinná účtovať v PÚ, takže asi majiteľ), zaplatil faktúry z vlastných peňazí a skutočný výdaj z pokladne firmy bude uskutočnený až teraz. Alebo ste nevykonali fyzickú inventúru pokladničnej hotovosti k 31.12.2003? Pozrite si zákon o účtovníctve, z ktorého ustanovení Vám vyplýva povinnosť urobiť tak 4x ročne (3x v ľubovoľných termínoch, najlepšie podľa vopred prijatých pravidiel v vnútropodnikovej smernici, k 31.12. - teda ku dňu zostavenia účtovnej závierky - aj v JÚ zostavujete závierku, je to nevyhnutné). Takže v JÚ účtujete aktuálne v deň, kedy vystavíte výdavkový pokladničný doklad pre príjemcu hotovosti (majiteľa) výdavok neovplyvňujúci základ dane a zároveň podáte dodatočné daňové priznanie FO za rok 2003. V závierke nič nemeníte.

    Fanny je offline (nepripojený) Fanny

    Fanny
    Pardón, ospravedlňujem sa za toho spoločníka, v tom som nereagovala správne. Vy uvádzate majiteľ, takže je to O.K.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Ďakujem všetkým, potvrdili ste mi môj názor, ale aj tak som tajne dúfala, že sa tomu dodatočnému DP vyhnem.
    Ešte podotázka: Mám zmeniť aj vyhlásenie pre Sociálnu poisťovňu a Zdravotnú poisť. - pre vymeriavací základ platieb do fondov? Samozrejme, ešte som tie prvé neodovzdala, veď mám ešte pár týždňov čas!?

    ltomsa je offline (nepripojený) ltomsa

    Ženatý účtovník ltomsa
    Ak podáš dodatočné DP do 30.6.2004, tak vyhlásenie pre poisťovňu musíš už zosúladiť s podaným dodatočným DP. Ak podáš neskôr, tak k tomu dátumu takisto musíš potom zmeniť vyhlásenie pre poisťovňu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.