Zavrieť

Porady

úhrada dodávateľovi

Prosím vás o radu. Obchodujeme s Poliakmi , ktorí nám vystavujú foktúru v USD. My máme BU vedený v EUR a tak úhrada je na výpise prepočítaná na EUR kurzom komerčnej banky. Ako mám účtovať tieto úhrady. Účtovný program mi dovoľuje účtovať došlú fa. v mene USD a SK a BU v mene EUR a SK. Ako to mám prepočítať ký kurz použiť? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Faktúra je zaúčtovaná v účtovníctve prepočítaná kurzom NBS v deň uskutočnenia účtovného úprípadu. Aj úbytok EUR na BÚ sa zaúčtuje kurzom NBS v deň úhrady. Pri úhrade faktúry vystavenej v USD vznikne kurzový rozdiel.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Myslím, že by to chcelo konkrétnejšiu odpoveď. Ja to robím takto, uvediem príklad:

    1. Fa v USD, napr. 1000 USD, kurz NBS 22.7.04 je 32,289 = 32.289,-- Sk

    Zaúčtovanie,napr.:
    131100/321100 32.289,-- Sk

    2. Výpis z EUR účtu, 27.7.04 úhrada fa, po prepočte KB je to 807,23 EUR.
    Treba to zaúčtovať tak, že sa prepočíta kurzom NBS k dňu úhrady, 27.7.04
    teda kurzom NBS = 39,880, po prepočte na SK je to 32.192,33 Sk.

    Zaúčtovanie, napr.:
    395100/221200 32.192,33 Sk

    V ďalšom kroku treba zaúčtovať prepočítanú úhradu fa interným dokladom, pričom hodnota v SK musí byť presne 32.192,33. Treba teda stanoviť prepočítací kurz úhrady, čo bude v tomto prípade tento
    výpočet: 32.192,33 / 1000 = 32,19233 (pozor na desatinné miesta, treba dať viac ak softvér dovoľuje - mne áno). Tento prepočítací kurz treba použiť pri zaúčtovaní úhrady, bude to vyzerať pribl. takto - interný doklad:

    Zaúčtovanie, napr.:
    321100/395100 32.289,-- Sk (1000 USD)
    395100/663100 96,67 Sk

    Namiesto spojovacieho účtu by sa dalo použiť aj niečo iné, ale 395 je myslím ideálna. Dúfam, že som sa nepomýlil a že som aspoň trochu pomohol. Ja takéto prepočty musím robiť často, mávam veľa takýchto úhrad. Výdaj z EUR účtu robím vždy priamym zápisom a nie úhradou, aby mi sedel stav aj v eurách. Inak mi softvér dovolí zaúčtovať úhradu priamo na EUR účte a vypočíta dobre aj kurzový rozdiel ale radšej to robím takto cez interný doklad, aby mi sedel EUR účet. Želám pekný zvyšok dňa!
    Naposledy upravil Oldi : 30.08.04 at 13:33

    úhrada dodávateľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.