kolac
11.05.12,09:23
Ahojte,

vacsina zakaznikov mi uhradi peniaze vcas, no niektori jedinci na to kaslu, az kym ich neobvoalm, preco niesu peniaze na mieste. Ja ponukam sluzby v oblasti IT, 50% mi uhradia pred zacatim prace a druhu polku po dokonceni. Problem je s tou druhou platbou. Pracujem len na fakturu, bez akejkolvek zmluvy (zatial).

A moja otazka je nasledovna: Mozem nejakym formalnym sposobom vymahat penale za oneskorenu platbu po splatnosti, ak moje sluzby niesu podlozene nejakou zmluvou ? Na webe mam vystavene obchodne podmienky a na fakture sa na nich odvolavam.

Pripadne, ako riesite Vy takychto jedincov, mate tiez podobne problemy ?

Dakujem.
Economic
11.05.12,08:45
Ahojte,

vacsina zakaznikov mi uhradi peniaze vcas, no niektori jedinci na to kaslu, az kym ich neobvoalm, preco niesu peniaze na mieste. Ja ponukam sluzby v oblasti IT, 50% mi uhradia pred zacatim prace a druhu polku po dokonceni. Problem je s tou druhou platbou. Pracujem len na fakturu, bez akejkolvek zmluvy (zatial).

A moja otazka je nasledovna: Mozem nejakym formalnym sposobom vymahat penale za oneskorenu platbu po splatnosti, ak moje sluzby niesu podlozene nejakou zmluvou ? Na webe mam vystavene obchodne podmienky a na fakture sa na nich odvolavam.

Pripadne, ako riesite Vy takychto jedincov, mate tiez podobne problemy ?

Dakujem.

Samozrejme, doporučujem do každej FA dolu napísať vetu napríklad : v prípade omeškania s úhradou faktúry bude účtovaný poplatok z omeškania vo výške 0,05 % za každý deň omeškania dlžnej sumy (alebo si inak uprav výšku %)
kolac
11.05.12,08:52
A ako mam urcit splatnost faktury ? Mozem si zvolit vlastnu, alebo je na to nejaky zakon podla ktoreho tuto splatnost nastavim ? Moj uctovny sw mi hadze automaticky 14 dni, no jeden zakaznik bol napr. prekvapeny ze on bezne vraj caka aj 3 mesiace na uhradu.
Economic
11.05.12,08:56
Neviem aký máš štandard splatnosti faktúr. Môže to byť 3,7,14 dní niekde je aj 30, 60 dní.... To si sám stanov ....


V softvéri by sa ti mala dať nastaviť splatnosť faktúr na takú aká ti vyhovuje najviac. A softvér ti potom vie aj sám vypočítať penalizačné faktúry. Neviem v akom softe robíš účtovníctvo.