adelaida1980
17.05.12,12:51
Dobrý deň,
chcem ako jediný spoločník s.r.o. pribrať manžela do spoločnosti. Chcem, aby mal rovnaké práva ako ja, chcem mu previesť 50% obchodný podiel. Ako je to v prípade manželov, keď u nich platí aj bezpodielové spoluvlastníctvo, nakoľko bola firma založená počas manželstva. Má vôbec význam robiť zmluvu o prevode obchodného podielu?
Ďakujem za radu.
hornak.ebsr
18.05.12,06:48
Aj v prípade bezpodielového spoluvlastníctva je vhodné pripraviť zmluvu ale čisto ako administratívnu záležitosť, kvôli prevodu podielu. Čiže:

Rozhodnutie jediného spoločníka o prevode obchodného podielu a ustanovení nového konateľa poprípade iné zmeny
Zmluva o prevode obchodného podielu (bezodplatná)
sroservis
18.05.12,09:48
Dobrý deň,

v súčasnosti sa uplaňuje doktrína, že obchodný podiel patrí do BSM manželov, ak bol nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných prostriedkov, ktoré patria do BSM. To napr. neplatí, ak ste obchodný podiel v s.r.o. zdedila, získala ho darom (bezodplatne) alebo výlučne z vlastných prostriedkov (z úspor pred manželstvom).

V zásade teda prevod OP nemusíte realizovať, ale v záujme právnej istoty a istého vyváženia rozhodovania v spoločnosti to odporúčam. Naviac, ak sa manžel má stať konateľom, obe zmeny môžete realizovať v jednom registrovom konaní. Na živn. úrad to oznamovať nemusíte.

Pekný deň.
zubrienkal
04.09.12,13:06
Dobrý deň,

v súčasnosti sa uplaňuje doktrína, že obchodný podiel patrí do BSM manželov, ak bol nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných prostriedkov, ktoré patria do BSM. To napr. neplatí, ak ste obchodný podiel v s.r.o. zdedila, získala ho darom (bezodplatne) alebo výlučne z vlastných prostriedkov (z úspor pred manželstvom).

V zásade teda prevod OP nemusíte realizovať, ale v záujme právnej istoty a istého vyváženia rozhodovania v spoločnosti to odporúčam. Naviac, ak sa manžel má stať konateľom, obe zmeny môžete realizovať v jednom registrovom konaní. Na živn. úrad to oznamovať nemusíte.

Pekný deň.


ja mám opačný problém,

sme s manželom obaja podielníci v našej s.r.o. Manžel mi chce svoj podiel bezodplatne previesť. bude to mať nejaký význam v rámci rozhodovania v prípade delenia majetku, alebo je potrebné aby sa celá s.r.o následne vyňala z bsm? keď budem 100% vlastníčka s.r.o. počas manželstva v prípade delenia majetku sa bude brať iba ako môj majetok?

ďakujem.
Economic
07.09.12,06:20
ja mám opačný problém,

sme s manželom obaja podielníci v našej s.r.o. Manžel mi chce svoj podiel bezodplatne previesť. bude to mať nejaký význam v rámci rozhodovania v prípade delenia majetku, alebo je potrebné aby sa celá s.r.o následne vyňala z bsm? keď budem 100% vlastníčka s.r.o. počas manželstva v prípade delenia majetku sa bude brať iba ako môj majetok?

ďakujem.

V rámci rozhodovania o BSM to nebude mať vplyv. Sro bola založená z peňazí Vás oboch.
Prečo chceš sro vyňať z BSM ?
Aby sa to bralo ako tvoj majetok, ten celý obchodný podiel by si ty musela zdediť, alebo nadobudnúť darovaním (nemyslím darom od manžela).