Zavrieť

Porady

Manžel ako nový konateľ v s.r.o.

Dobrý deň,
chcem ako jediný spoločník s.r.o. pribrať manžela do spoločnosti. Chcem, aby mal rovnaké práva ako ja, chcem mu previesť 50% obchodný podiel. Ako je to v prípade manželov, keď u nich platí aj bezpodielové spoluvlastníctvo, nakoľko bola firma založená počas manželstva. Má vôbec význam robiť zmluvu o prevode obchodného podielu?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Aj v prípade bezpodielového spoluvlastníctva je vhodné pripraviť zmluvu ale čisto ako administratívnu záležitosť, kvôli prevodu podielu. Čiže:

    Rozhodnutie jediného spoločníka o prevode obchodného podielu a ustanovení nového konateľa poprípade iné zmeny
    Zmluva o prevode obchodného podielu (bezodplatná)

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    v súčasnosti sa uplaňuje doktrína, že obchodný podiel patrí do BSM manželov, ak bol nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných prostriedkov, ktoré patria do BSM. To napr. neplatí, ak ste obchodný podiel v s.r.o. zdedila, získala ho darom (bezodplatne) alebo výlučne z vlastných prostriedkov (z úspor pred manželstvom).

    V zásade teda prevod OP nemusíte realizovať, ale v záujme právnej istoty a istého vyváženia rozhodovania v spoločnosti to odporúčam. Naviac, ak sa manžel má stať konateľom, obe zmeny môžete realizovať v jednom registrovom konaní. Na živn. úrad to oznamovať nemusíte.

    Pekný deň.
    sroservis Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v súčasnosti sa uplaňuje doktrína, že obchodný podiel patrí do BSM manželov, ak bol nadobudnutý počas trvania manželstva a zo spoločných prostriedkov, ktoré patria do BSM. To napr. neplatí, ak ste obchodný podiel v s.r.o. zdedila, získala ho darom (bezodplatne) alebo výlučne z vlastných prostriedkov (z úspor pred manželstvom).

    V zásade teda prevod OP nemusíte realizovať, ale v záujme právnej istoty a istého vyváženia rozhodovania v spoločnosti to odporúčam. Naviac, ak sa manžel má stať konateľom, obe zmeny môžete realizovať v jednom registrovom konaní. Na živn. úrad to oznamovať nemusíte.

    Pekný deň.

    ja mám opačný problém,

    sme s manželom obaja podielníci v našej s.r.o. Manžel mi chce svoj podiel bezodplatne previesť. bude to mať nejaký význam v rámci rozhodovania v prípade delenia majetku, alebo je potrebné aby sa celá s.r.o následne vyňala z bsm? keď budem 100% vlastníčka s.r.o. počas manželstva v prípade delenia majetku sa bude brať iba ako môj majetok?

    ďakujem.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    zubrienkal Pozri príspevok
    ja mám opačný problém,

    sme s manželom obaja podielníci v našej s.r.o. Manžel mi chce svoj podiel bezodplatne previesť. bude to mať nejaký význam v rámci rozhodovania v prípade delenia majetku, alebo je potrebné aby sa celá s.r.o následne vyňala z bsm? keď budem 100% vlastníčka s.r.o. počas manželstva v prípade delenia majetku sa bude brať iba ako môj majetok?

    ďakujem.
    V rámci rozhodovania o BSM to nebude mať vplyv. Sro bola založená z peňazí Vás oboch.
    Prečo chceš sro vyňať z BSM ?
    Aby sa to bralo ako tvoj majetok, ten celý obchodný podiel by si ty musela zdediť, alebo nadobudnúť darovaním (nemyslím darom od manžela).

    Manžel ako nový konateľ v s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.