Jana6658
26.06.12,18:40
Ahojte, potrebovala by som radu. Ak som dva roky SZČO a brala som dotáciu z UP na otvorenie obchodu s textilom, môžem teraz z obchodu urobiť s.r.o. a pritom si nechať živnosť na inú činnosť? Môžem požiadať o dotáciu z UP? Ake podmienky musim splniť na založenie s.r.o.? Preveruje sa SP a ZP (nedoplatky)? Ďakujem za odpoveď
blavaciko
26.06.12,18:14
po uplynuti lehoty z up mozes zivnost zmenit na sro
nemozes poziadat o dotaciu z up
zakladne podmienky zivnosti, sudny poplatok, zakladne imanie
pri zakladani sro sa nepreveruju nedoplatky, to si skumaju poistovne samy...
hornak.ebsr
26.06.12,18:16
Áno, môžeš urobiť zo živnosti SRO po dvoch rokoch od podpisu dohody s UPSVaR. O ďalšiu dotáciu nemôžeš požiadať je tam ochranná lehota. Na založenie SRO nemusíš splniť nijaké špeciálne podmienky, iba klasické ako pri živnosti (18 rokov, bezúhonnosť, ...). Nepreveruje sa nič pretože zakladáš nový právny subjekt.
hornak.ebsr
26.06.12,18:16
Odpovedali sme naraz :D super
Jana6658
26.06.12,19:14
Ďakujem za odpovede, ešte by som sa spýtala. Neviete mi poradiť čo je výhodnejšie SZČO alebo s.r.o.? Môžem mať súčasne s.r.o. a byť aj SZČO? Samozrejme na dve rôzne živnosti. Obchod ako s.r.o. a administratívu ako SZČO
Jana6658
26.06.12,19:18
Takže ak mám dlh na SP alebo ZP, môžem i tak prejsť na s.r.o.?
sroservis
26.06.12,19:46
Mozte, ale zrejme by ste si mali ujasnit, co podnikanim cez zivnost a zaroven sro chcete dosiahnut.
Ako mozny ciel prichadza do uvahy napr. obmedzenie rucenia.

Ak si zalozite sro a sucasne ponechate zivnost, nevyhnete sa odvodovej povinnosti /ak vam vznikla/ a ani vase pripadne dlhy na zp avoci SP nezaniknu. Exekucia moze byt vedena aj na Vas obchodny podiel v novovzniknutej sro.

Pekny den
Jana6658
26.06.12,20:09
A ak by som mala len s.r.o., vyhla by som sa odvodovej povinnosti? Čiže by som nemusela platiť odvody a popritom by som si mohla nechať obchod, ktorý by bol uvedený ako s.r.o.? (Čiže by som ukončila pracovny pomer so spoločnosťou a zrušila živnosť a mala len s.r.o.)
mondes
26.06.12,20:20
Ako majiteľka (konateľka) s.r.o. by ste odvody platili zo zisku, resp. z odmeny.
tictac7
26.06.12,20:23
....ak zrušíš živnosť.... bože, čistá špekulácia - chceš sa vyhnúť len odvodovej povinnosti, alebo aj povinnosti úhrady nedoplatkov? Samozrejme, že ak nebudeš SZČO, ani zamestnanec, tak Ti za nové obdobia nepribudne povinnosť platiť odvody. Avšak starej povinnosti, sa nezbavíš, a ak Ti z minulosti ostali dlhy, ako fyzickej osobe, exekútor má právo do tejto výšky siahnuť aj na Tvoj podiel v s.r.o. - tak ako Ti napísala sroservis.
tictac7
26.06.12,20:25
mimotemy som si "dovolila" prejsť Tvoje predchádzajúce príspevky - dospela som k záveru (vzhľadom na časovú súvislosť), že si čistý špekulant, a vlastne hľadáš radu, ako nedoplatiť odovody....a ani neplatiť v budúcnosti...
sroservis
26.06.12,20:25
ja len doplnim, z podielu na zisku sa zatial platia le n zdravotne odvody. Ak by ste si vsak pocas roka vyplacali nejake odmeny odvadzali by ste aj socialne, ich druh zavisi od toho,ci by islo o pravidelny alebo nepravidelny prijem.
Jana6658
26.06.12,20:31
Odvody už doplácam, ale chcela by som si znížiť výdavky aspoň tým, že by som nemusela platiť odvody ďalej. Kedže splácam predošlé dlhy na odvodoch, a k tomu ďalšie odvody každý mesiac a ďalšie poplatky súvisiace s podnikaním, je to veľa. Takže poníženie mesačných nákladov by mi pomohlo.
tictac7
26.06.12,20:50
Odvody už doplácam, ale chcela by som si znížiť výdavky aspoň tým, že by som nemusela platiť odvody ďalej. Kedže splácam predošlé dlhy na odvodoch, a k tomu ďalšie odvody :eek: jaaaj, prepáč, som si neuvedomila - my neplatíme každý mesiac a ďalšie poplatky súvisiace s podnikaním, je to veľa. Takže poníženie mesačných nákladov by mi pomohlo.

....prepáč, ak platíš, alebo si mala povinnosť platiť z minulosti - tak si mala asi k tomu zodpovedajúci príjem..... Pracujem nepretržite od 1.9.1998 a tiež chcem neplatiť....
....a naozaj chcem, aby si Ty nič platiť nemusela - a mala aj super zaplatenú PN-ku, aj materskú a samozrejme aj dôchodok....
vikanika
03.07.12,12:00
. Pracujem nepretržite od 1.9.1998 a tiež chcem neplatiť....
....a naozaj chcem, aby si Ty nič platiť nemusela - a mala aj super zaplatenú PN-ku, aj materskú a samozrejme aj dôchodok....

Prepáčte, tictac7, ale dovolím si predpokladať, že ste asi nikdy nepodnikali...a máte to šťastie, že ste od 1998 stále zamestnaná...veľa iných ľudí také štastie nemá a ani mať nebude a hľadá peniaze, kde sa len dá...a verím, že mať príjem a istotu každý mesiac ako bežný zamestnanec a mať aký-taký stabilný plat, tak milerada tie odvody autorka príspevku zaplatí a nebude si zaťažovať hlavu tým, že ju v nočných morách mátajú exekútori a blbý pocit, že práve takí ako Vy si ju dovolíte odsúdiť...

...dovolím si predpokladať, ako aj Vy len predpokladáte, neviete a predsa odsudzujete....ja predpokladám, že autorka príspevku nemá ani polovicu Vášho čistého príjmu a svoju rodinu musí živiť tak ako aj Vy...nie je chránená minimálnou mzdou a možno vďaka plateniu odvodov sem-tam pod túto hranicu aj padne (ale to VÁS trápiť nemusí - Váš zamestnávateľ Vám MUSÍ zabezpečiť aspoň minimálnu mzdu...) a Vy sa určite postavíte doradu medzi prvých, keď ide o uplatňovanie Vám vyhovujúcich ustanovení kolektívnej zmluvy, ak nejakú máte...aby ste mali ďalšie výhody, bezpečie atď...

..ak som netrafila a odsúdila..pardón...ale veď to bol len predpoklad, ako ten Váš...

PS: o tom, že nie každý živnostník je vydriduch svedčí aj tento príspevok: http://www.porada.sk/t196317-odvody-do-soc-poistovni.html . Stále máte pocit, že odvody sú pre všetkých na našom Slovensku primerané? Predpokladám, že Vaše odvody nebudú väčšie ako Váš čistý príjem...v tom prípade by som sa radšej neozývala a užívala si pocit, že VŠETKO JE V PORIADKU ( a áno práve Vy budete mať dobrý dôchodok, materskú, PN-ku a ešte aj hypotéku Vám dajú skôr na základe Vašich odvodov...veď ste predsa bonitná, s čistým svedomím a mali by si Vás všetci vážiť ako pracovníka a ako človeka...no a ostatní INÍ ako Vy sú proste špekulanti...)

...a inak, aj ja som si prešla Vaše príspevky...nie ste náhodou Vy tá autorka príspevkov, ktorá reaguje sarkasticky, dvojzmyselne a arogantne? ak áno, tak by ste si mali pozrieť rozprávku BAMBI, v ktorej hovorí malá zajačik: "Môj ocko mi hovorí, že ak nemám čo pekné komu povedať, nech nepoviem nič..." aké milé a aké jednoduché...

...a viete čo? vy ste mimo témy mimotemy, pretože tu by sa malo ľuďom radiť (PORADA - od slova radiť) a nie tu ľudí odsudzovať a hrať sa tu na kohútov a sliepočky...