peteriak
30.06.12,15:42
Ahoj,
mám otázku ohľadom splatenia z.imania..ZI,pokiaľ viem nemusí byť fyzicky prítomné v pokladnici resp. na účte v banke(použžijem ho pri zač. podnikania)...ALE, môžem urobiť to, že správca vkladu podpíše,že prevzal ZI, no toto nebudeme mať fyzicky k dispozícii a ani na účte...Je to v súlade so zákonom???
Ďakujem
KEJKA
30.06.12,14:24
samozrejme, že to v súlade so zákonom nie je.
Ale čo podpíše, to platí, nikto to nekontroluje.
Logicky pri začiatku podnikania sro potrebuje mať peniaze, takže vlastne postupne minieš to, čo ti zákon predpisuje vložiť pri založení.........
peteriak
30.06.12,14:34
toho som sa práve bál, že keď prídu daňováci, či budú pátrať p tom kde tých 5000 je, a budem ich musieť preukázať. a potom do toho pokuta ešte nejaká..pff...zhodou okolností vybavenie,ktoré potrebujeme už máme a myslíme,že takto "v malom" nám nechýba nič. hľadáme študentsky z hľadiska peňazí najschodnejšiu cestu...:)


Ďakujem za radu každopádne
KEJKA
30.06.12,20:17
môžu hľadať - účtovne budete mať peniaze=ZI v pokladni ako hotovosť a postupne budete účtovať výdavky......................
eugen.lengyel
01.07.12,20:49
A nemoze tie "peniaze" vybrat z pokladne. T.j. bude mat zauctovany vyber hotovosti z pokladne. Ak sa nemylim, tak kontrola sa musi ohlasit vopred, takze by mohol mat cas zohnat si 5.000E hotovosti, do penazenky.
Paula
01.07.12,21:21
A nemoze tie "peniaze" vybrat z pokladne. T.j. bude mat zauctovany vyber hotovosti z pokladne. Ak sa nemylim, tak kontrola sa musi ohlasit vopred, takze by mohol mat cas zohnat si 5.000E hotovosti, do penazenky.


Žiadna kontrola mu nebude nakúkať do peňaženky ani do trezoru (ak nejaký má).
peteriak
01.07.12,21:48
z preštudovania všetkých možných tém na porada.sk, som zistil že dosť firiem sa na svk zakladá štýlom "fiktívneho ZI", kde stačí len prehlásenie správcu vkladu že danú sumu prebral( hoci v skutočnosti nie). Veľa ľudí má názor, že v súčasnej dobe je ZI pre sro akousi formalitou, pretože koniec koncov, sa ZI použije na nákup počiatočného vybavenia firmy a vraj sa to nekontroluje, či naozaj ZI bolo fyzicky uložené...toľko, chcel som sa preto spýtať na názor väčšiny, keďže existuje takáto "medzierka v zákone", by som to nazval
Paula
01.07.12,22:07
z preštudovania všetkých možných tém na porada.sk, som zistil že dosť firiem sa na svk zakladá štýlom "fiktívneho ZI", kde stačí len prehlásenie správcu vkladu že danú sumu prebral( hoci v skutočnosti nie). Veľa ľudí má názor, že v súčasnej dobe je ZI pre sro akousi formalitou, pretože koniec koncov, sa ZI použije na nákup počiatočného vybavenia firmy a vraj sa to nekontroluje, či naozaj ZI bolo fyzicky uložené...toľko, chcel som sa preto spýtať na názor väčšiny, keďže existuje takáto "medzierka v zákone", by som to nazval


Fyzicky uložené môžu byť aj vo vrecku spoločníka a keď sa bude nakupovať počiatočné vybavenie, tak ich v z vrecka vytiahne. Asi tak :)
peteriak
02.07.12,11:30
tým pádom, keď sa kontrola prípadne ohlási je čas 5000€ včas zohnať a ukázať...nefungujú vlastne takto všetky tie internetové spoločnosti čo založia sro na mieru napr. za 330€ a podobne?..
Paula
02.07.12,11:50
tým pádom, keď sa kontrola prípadne ohlási je čas 5000€ včas zohnať a ukázať...nefungujú vlastne takto všetky tie internetové spoločnosti čo založia sro na mieru napr. za 330€ a podobne?..


Máš tu dva nicky, alebo nečítaš všetky príspevky?
marjankaj
02.07.12,11:56
Žiadna kontrola mu nebude nakúkať do peňaženky ani do trezoru (ak nejaký má).
Ale do ERP áno, ak nejakú má.:cool:
peteriak
02.07.12,12:13
nick mám jeden jediný :) a ďakujem za všetky rady a názory, pretože každá informácia sa zíde
Economic
05.07.12,06:49
tým pádom, keď sa kontrola prípadne ohlási je čas 5000€ včas zohnať a ukázať...nefungujú vlastne takto všetky tie internetové spoločnosti čo založia sro na mieru napr. za 330€ a podobne?..


Čo má firma, ktorá zakladá sro za 330.- Eur spoločné so ZI spoločnosti ?
peteriak
05.07.12,08:56
nic spolocne, to bola otazka mimo sudka