Airam30
02.07.12,12:02
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
Ďakujem za odpovede.
mattto
02.07.12,10:14
Občiansky zákonník nevyžaduje písomnú formu zmluvy o dielo, preto zmluva o dielo vznikla ústnou formu. Odstúpiť od zmluvy môžeš iba v prípadoch dohodnutých v zmluve alebo uvedených v zákone, keďže taký dôvod neexistuje, nemáš právo odstúpiť od zmluvy z dôvodu "nevhodného správania" zhotoviteľa diela.

ukončiť Váš záväzkový vzťah môžete dohodou, ale rátaj s tým, že ťa to niečo bude stáť, keďže zhotoviteľ diela je v práve
Airam30
02.07.12,15:00
zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.
Airam30
02.07.12,15:01
zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.
arizona
02.07.12,15:08
Nedal si konkretnu otazku,ani blizsie nepises o co ide. Takze vseobecne :

Pokiaľ ide o ústnu dohodu, Občiansky zákonník – ani nijaký iný zákon – ju presne nedefinuje a nešpecifikuje, čo sa za ňu považuje a čo nie (tak ako je tomu pri písomnej forme). Je však treba vychádzať z toho,že musí ísť tiež o výslovný prejav vôle uzavrieť zmluvu – nebude zachytený písomne tak ako pri písomných dohodách, avšak bude navonok výslovne, verbálne prejavený – t.j. vyjadrený slovami. Ústnou dohodou sa rozumie aj telefonicky uzatvorená dohoda. Keďže dohoda, zmluva, je tzv. právnym úkonom, musí spĺňať náležitosti právneho úkonu, ktorými sú okrem iného zrozumiteľnosť a určitosť. Pokiaľ zákon nepredisuje, že dohoda sa musí uzatvoriť písomne, môže byť uzatvorená aj ústne a bude platná. Aj ústna dohoda je záväzná pre tých, ktorí ju uzavreli a dá sa na základe nej vymáhať dohodnuté plnenie. Samozrejme za predpokladu, že je možné oreukázať obsah tejto dohody, t. j. na čom sa strany dohodli.
viac http://www.e-pravo.sk/questions/view/302/ustna-dohoda
Airam30
02.07.12,15:14
jednalo sa o túto vec + to čo som pripísala.
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
Ďakujem za odpovede.
arizona
02.07.12,15:25
jednalo sa o túto vec + to čo som pripísala.
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako postupovať ak som si v kamenárstve objednala zhotovenie náhrobného kameňa aj s platňami na júl 2012 a pri telefonickom jednaní s majiteľom a jeho nevhodným správaním voči mne som sa rohodla, že už nemám záujem o jeho služby.Spolu sme spísali len objednávku a zložila som mu zálohu 1000eur.Takže mám len objednávací list a príjmový doklad,že prevzal zálohu.Neexistuje žiadna zmluva. Keďže mi odmieta vrátiť zálohu argumetujúc tým,že on má už kameň kúpený a mám si ho vziať. Ako prosím postupovať ak zmluva neexistuje,lebo sa mi vyhráža právnikom.
Ďakujem za odpovede.
Mali ste ustnu dohodu,spisanu objednavku,dal si zalohu, takze si suhlasil s dohodou.
Myslim, ze predajca ma pravdu. Pomnik je predsa len vec, ktora sa objednava a vyraba na prianie zakaznika.
Ak ti kamenar objednal a vyrobil pomnik na objednaku podla dohody a vcas, tak je v prave.
Ak ho odmietas bez dovodu prevziat,stracas narok na zalohu.
Airam30
02.07.12,15:32
pomník nie je zhotovený,lebo pán kamenár nebol schopný upresniť si so mnou detaily a ešte bol aj arogantný, keď som trvala na stretnutí. Nespráva sa ako podnikateľ a "ctený Kamenár",ale ako obchodník, ktorý mi má tu drzosť povedať, či on má čas zaoberať sa mojím pomníkom ,keďže on má 13-tisícové zákazky. preto som chcela vrátenie zálohy a odísť od takéhoto predajcu preč.
mattto
02.07.12,15:42
zdôrazňujem,že nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu,žiadne podmienky ani nič podobné,len objednávku na ktorej nie je ani pečiatka firmy ,tá je len na príjmovom doklade o prijatí mojej zálohy.keby všetci jednali len na základe ústnej dohody tak by si zhotoviteľ mohol predsa meniť čo che a tvrdiť mi,že sme sa ústne dohodli.

MÁŠ uzatvorenú zmluvu o dielo... že nie je v písomnej forme, je na smolu oboch účastníkov
mattto
02.07.12,15:47
nabudúce nezakladaj rovnaké témy, potom sa z toho stáva chaos
Airam30
02.07.12,15:49
prepáč,ale mala som v tom chaos
arizona
02.07.12,16:39
nabudúce nezakladaj rovnaké témy, potom sa z toho stáva chaos


prepáč,ale mala som v tom chaos

mimotemy
Temy som spojila, lebo fakt tu bol z toho riadny "gulas"...Nie kazdeho odpovedajuceho napadne hladat, ci vysvetlenie problemu,aj nejake odpovede nemozu byt aj v nejakej prv zalozenej teme :eek:

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
MarcoM
02.07.12,16:51
Airam30 (http://www.porada.sk/member.php?u=188330): Máš smolu, hore bolo povedané všetko. Máš uzavretú zmluvu o dielo, ústnou formou. Tvoja jediná možnosť je buď si zobrať ten kameň, alebo strácaš zálohu. To, že sa Ti nepáči správanie dotyčného pána je pre Váš právny vzťah irelevantné.
Airam30
06.07.12,13:46
Ďakujem za všetky rady.
hena22
06.07.12,13:59
Nesúhlasím celkom. Pokiaľ zhotoviteľ - kamenár nedodržal termín alebo rozsah a kvalitu zákazky je tu možnosť vyzvať ho k náprave a ak neurobí čo treba, odstúpiť od zmluvy.