kitt77
11.07.12,14:04
Mám pohľadávku voči jednému mobilnému operátorovy. Dal ma na súd po 2 rokoch a niečo. Je táto pohľadávka premlčana? ak áno tak podľa akého zákonu. Niekto mi hovoril ze po 2 rokoch je to premlcane, len nwm na aky zakon a paragraf sa odvolat. Dlh som nikdy preukázatelne neuznal. Za odpov. vopred diki.
Mária27
11.07.12,12:34
Podľa § 101 občianskeho zákonníka je všeobecne premlčacia doba 3 roky, ak nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak. Je to aj tvoj prípad.

V ďalších paragrafoch sú výnimky: pri splátkach, poistné, dedičstvo, škoda, bezdôvodné obohatenie, preprava, vecné bremeno, priznané a uznané právo.
Dvojročná subjektívna premlčacia doba je pri škode a bezdôvodnom obohatení.
Braňo
11.07.12,12:40
podľa mňa máš záväzok nie pohľadávku - pohľadávku má operátor a ešte nie je premlčaná. tým, že ju dal na súd, čaká Ťa exekúcia.
kitt77
11.07.12,12:45
áno áno mám záväzok sorry. Ale môžu ma dať na exekúciu, keď som študentom denného štúdia na SŠ? a nevlastním nič ani príjem nemám?
Mária27
11.07.12,13:08
Určite, veď to by všetci študenti telefonovali zadarmo!
draik
11.07.12,14:39
Exekútor počká, kým sa zamestnáte a podobne...a zo záväzku 50 eur sa razom so všetkými nákladmi stane 200 e.
kitt77
11.07.12,14:41
a ešte posledná otázka, ten mobilný operátor dal splnomocnenie na zastupovanie advokátovy. a ten advokát súdu doručil list, že odporca (čiže ja), môžem osloviť o zaplatenie dlžnej čiastky prostred. splátok navrhovateľa, vzhľadom na moje zlé majetkové a sociálne pomery. Tak sa pýtam, komu mám adresovať teraz žiadosť o splátky? mobilnému operátorovy alebo advokátovy čo ho zastupuje? a vyhla by som sa exekúcii keby sme sa dohodli na splátkaCH . ešte ani súdne pojednávanie nieje uzavreté? za všetky radi vám ďakujem, najme Mária27
veronikasad
11.07.12,14:58
a ešte posledná otázka, ten mobilný operátor dal splnomocnenie na zastupovanie advokátovy. a ten advokát súdu doručil list, že odporca (čiže ja), môžem osloviť o zaplatenie dlžnej čiastky prostred. splátok navrhovateľa, vzhľadom na moje zlé majetkové a sociálne pomery. Tak sa pýtam, komu mám adresovať teraz žiadosť o splátky? mobilnému operátorovy alebo advokátovy čo ho zastupuje? a vyhla by som sa exekúcii keby sme sa dohodli na splátkaCH . ešte ani súdne pojednávanie nieje uzavreté? za všetky radi vám ďakujem, najme Mária27
kitt, akú vysokú sumu dlhuješ ?
kitt77
11.07.12,16:06
285 € + príslušenstvo
misoft
11.07.12,17:17
ten mobilný operátor dal splnomocnenie na zastupovanie advokátovy - dúfam, že vieš čítať. Advokát už koná v mene a v prospech mobilného operátora (ako keby sám mobilný operátor to bol) - takže advokát.
Braňo
12.07.12,14:42
Exekútor počká, kým sa zamestnáte a podobne...a zo záväzku 50 eur sa razom so všetkými nákladmi stane 200 e.

Nie, nemusí čakať, akonáhle má študent bankový účet so zostatkom vyšším môže bloknúť túto sumu.