Myšiačik
20.07.12,08:50
Poprosím o radu. Pracujem v nemecku ako opatrovateľka na pracovnú zmluvu pod nemeckou agentúrou. Som prihlásená na zdravotnej a sociálnej poisťovni v Nemecku. Ak by som otehotnela, mám nárok na rodičovský príspevok, materskú a pôrodné z akej krajiny? myslím, že zo Slovenska nič, keďže tu nie som prihlásená na sociálke. ale z Nemecka áno, keď sa vrátim na Slovensko? stále budem zamestnanec Nemeckej agentúry, ale s trvalým pobytom na Slovensku
Myšiačik
21.07.12,07:51
Prosím, akúkoľvek radu by som potrebovala, kde si môžem tie veci overiť. Vopred ďakujem
ivka70
21.07.12,08:38
Matersku si musis zistit v Nemecku, na Slovensku nesplnas podmienky naroku na materske, ak nemas v posl. 2 rokoch pred porodom aspon 270 dni nemocenskeho poistenia.
Co sa tyka rodicovskeho prispevku, tam je podmienka pobyt SVK a dieta, na ten by ti narok vznikol, ak ti nevznikne narok na obdobnu davku v Nemecku.
ivka70
21.07.12,08:39
Trosku trpezlivosti, je sobota dopoludnia, ludia robia ine veci ako vysedavanie pri internete :)
Myšiačik
23.07.12,13:22
Ďakujem pekne za odpoveď. ja som doteraz pracovala ako živnostník, ale už máme pracovné zmluvy. Takže ak by mi v Nemecku neschválili rodičovský príspevok, tak na Slovensku na neho mám nárok?