20lucka201
24.07.12,17:37
Nikde som nenašla otázky a odpovede ohľadne tejto problematiky, kto môže založiť s.r.o. (pripravovať dokumentáciu a vykonať samotný zápis v obchodnom registri.)

Aktuálne som sa stretla s tou odpoveďou, že založenie s.r.o. sa môže udiať výlučne v advokátskej kancelárii,resp. za pomoci advokáta. Aká je pravda? Aké máte na to názory? Môžem teda zakladať s.r.o. aj ja, podnikateľka a ako neadvokátska kancelária?
zalobaba
24.07.12,15:41
Ak si zvládneš sama pripraviť všetky potrebné doklady, môžeš si spoločnosť založiť a o jej zápis do OR požiadať aj sama, alebo tým môžeš poveriť niekoho, kto túto problematiku ovláda tak, aby si sa vyhla príp. komplikáciám alebo zamietnutiu zo strany OR.
KEJKA
24.07.12,16:02
Nikde som nenašla otázky a odpovede ohľadne tejto problematiky, kto môže založiť s.r.o. (pripravovať dokumentáciu a vykonať samotný zápis v obchodnom registri.)
Aktuálne som sa stretla s tou odpoveďou, že založenie s.r.o. sa môže udiať výlučne v advokátskej kancelárii,resp. za pomoci advokáta. Aká je pravda? Aké máte na to názory? Môžem teda zakladať s.r.o. aj ja, podnikateľka a ako neadvokátska kancelária?
dosť dobre nechápem. Viac ako 1500 príspevkov v tejto téme
http://www.porada.sk/t63806-zalozenie-s-r-o-po-novom.html
ti nestačí?
môžeš si to spraviť sama - návodov je habadej, ale ak zvolíš alternatívu cez niekoho so ZEP, máš poplatky nulové /živnost./ a polovičné /OR/.
S prípadným poplatkom za službu nezaplatíš viac, ako ked si to možno aj s chybami budeš naozaj zakladať sama.
20lucka201
24.07.12,16:20
Advokát zavádza a obviňuje ma, že ja ako "obyčajná" podnikateľka nemôžem pre iných zakladať s.r.o. (zakladám na základe splnomocnenia s konateľmi danej s.r.o.)

tém je síce veľa, to je pravda,ale na túto otázku som odpoveď nenašla.
KEJKA
24.07.12,16:21
v tom linku, čo som pripla, odpoved máš 100x
mattto
24.07.12,16:25
Advokát zavádza a obviňuje ma, že ja ako "obyčajná" podnikateľka nemôžem pre iných zakladať s.r.o. (zakladám na základe splnomocnenia s konateľmi danej s.r.o.)

tém je síce veľa, to je pravda,ale na túto otázku som odpoveď nenašla.

môžeš kľudne zakladať, ak to vieš. Advokátov je dnes veľmi veľa a niektorí nemajú do čoho pichnúť, nezarábajú a preto nemajú radi, ak ich niekto oberá o kšefty :)
riccado
26.07.12,16:42
Advokát zavádza a obviňuje ma, že ja ako "obyčajná" podnikateľka nemôžem pre iných zakladať s.r.o. (zakladám na základe splnomocnenia s konateľmi danej s.r.o.)

tém je síce veľa, to je pravda,ale na túto otázku som odpoveď nenašla.

preco si myslis, ze advokat zavadza?

poznas § 1 ods. 2 zakona 586/2003 Z.z. o advokacii?

"Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len "právne služby")."

ak si niekto mysli, ze sustavne bude sudom predkladat plne moci a bude zastupovat klientov v konani pred sudmi za odmenu bez potrebnej advokatskej licencie, tak aby nebol prekvapeny, ake to moze mat nasledky, na ktore pamata aj trestny zakon..

ale ak chces dookola len opakovat ludom blabol o polovicnom sudnom poplatku bez potrebnej znalosti obchodneho prava (tak ako jedna samotitulovana ekonom - pravnicka so stredoskolskym vzdelanim), tak ti prajem vela stastia...
zalobaba
26.07.12,19:47
preco si myslis, ze advokat zavadza?

poznas § 1 ods. 2 zakona 586/2003 Z.z. o advokacii?

"Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len "právne služby")."

ak si niekto mysli, ze sustavne bude sudom predkladat plne moci a bude zastupovat klientov v konani pred sudmi za odmenu bez potrebnej advokatskej licencie, tak aby nebol prekvapeny, ake to moze mat nasledky, na ktore pamata aj trestny zakon..

ale ak chces dookola len opakovat ludom blabol o polovicnom sudnom poplatku bez potrebnej znalosti obchodneho prava (tak ako jedna samotitulovana ekonom - pravnicka so stredoskolskym vzdelanim), tak ti prajem vela stastia...


....ty teda dobre trepeš....trestnoprávne následky....:o
Dotyčný advokát ju zavádza v tom, že jej tvrdí, že "založenie spoločnosti sa môže udiaľ výlučne v advokátskej kancelárii, resp. za pomoci advokáta...." A toto tvrdenie nie je pravdivé.
mattto
26.07.12,20:15
ale no táák, trochu sa to zvrháva. Mne sa tiež nepáči, keď si kadejaký stredoškoláčik myslí, že pojedol všetku múdrosť sveta, v pondelok zakladá spoločnosti, utorok robí daňové poradenstvo, stredu operuje apendix a štvrtok stavia raketoplán. Na druhej strane, šikovnosť sa cení, ak začínajúcim "podnikateľom" stačí servis od takýchto ľudí, bohužiaľ, nič s tým nenarobíme.

Osobne si myslím, že človek, ktorý si nedokáže založiť živnosť, alebo obchodnú spoločnosť sám, je v businesse nepoužiteľný, potrebuje viesť za ručičku so základnými vecami a do roka sa bude pýtať, čo je to predlžená spoločnosť.
rabek
26.07.12,20:26
Matto musim nesuhlasit v jednom . Vezmi si priklad takeho sikovneho remeselnika. On ovlada svoje remeslo a na ostatne si radsej zaplati sluzby od ludi, ktori tomu rozumeju.
mattto
26.07.12,20:40
Matto musim nesuhlasit v jednom . Vezmi si priklad takeho sikovneho remeselnika. On ovlada svoje remeslo a na ostatne si radsej zaplati sluzby od ludi, ktori tomu rozumeju.

že je niekto stolár, elektrikár, vodár, inseminátor... neznamená, že je negramotný a nechápavý. Rovnako k svojej práci potrebuje ovládať X vyhlášok, nariadení, noriem, fakturácie, atď. Založenie živnosti, spoločnosti je to najzákladnejšie a najjednoduchšie, podľa mňa všetko ostatné je zložitejšie a ak niekto nedokáže ani toto najzákladnejšie, nedokáže podnikať. Bude živiť všetkých ostatných okolo seba od kadejakých poradcov (neúspešných gymnazistov), cez účtovníčky a štátnych úradníkov až po poštu na zasielanie všetkých papierov.
riccado
27.07.12,03:11
....ty teda dobre trepeš....trestnoprávne následky....:o
Dotyčný advokát ju zavádza v tom, že jej tvrdí, že "založenie spoločnosti sa môže udiaľ výlučne v advokátskej kancelárii, resp. za pomoci advokáta...." A toto tvrdenie nie je pravdivé.

§ 251 TZ urcite nepoznas, ze? :D

a ak neveris, kludne to mozme vyskusat...
mlisa
27.07.12,05:09
nerozlisujete zalozenie spolocnosti a zakladanie spolocnosti. Spolocnost si moze zalozit kazdy, ale pravidelne ich zakladat pre niekoho ineho je predsa klasicke podnikanie na ktore je potrebne nejake opravnenie. Aj v ramci zoznamu volnych zivnosti su z administrativnych služieb a poradenstva priamo vylucene pravne sluzby, poskytovanie pravnych rad a akehokolvek pravneho poradenstva. Takze ak sa budete tvarit ze zakladanie sro a sluzby s tym suvisiace su len administrativa a s pravom nesuvisia (a v pripade kontroly si to dokazete obhajit) tak v pohode. Ved aj spisanie zaloby je v podstate len popisanie par papierov, takze kancelarske sluzby, nie?
KEJKA
27.07.12,05:15
zamiešam sa. Rozlišujem zakladanie a zakladanie. Ak sú so zakladaním spojené právne úkony, spisovanie listín, poradenstvo, aj by som súhlasila s tvrdením, že to nemôže robiť každý a nie sústavne ako podnikanie.
Ak však klient si vie spísať ZL a ostatné papiere dať dohromady sám, čo nie je až taký problém a využije môj ZEP, tak to nie je vyššie spomínané podnikanie v oblasti právnych služieb. Je to poskytnutie ZEPu, poskytnutie služby = podanie na príslušné úrady s využitím ZEPu a tým zjednodušenie pre klienta.
riccado
27.07.12,05:59
zamiešam sa. Rozlišujem zakladanie a zakladanie. Ak sú so zakladaním spojené právne úkony, spisovanie listín, poradenstvo, aj by som súhlasila s tvrdením, že to nemôže robiť každý a nie sústavne ako podnikanie.
Ak však klient si vie spísať ZL a ostatné papiere dať dohromady sám, čo nie je až taký problém a využije môj ZEP, tak to nie je vyššie spomínané podnikanie v oblasti právnych služieb. Je to poskytnutie ZEPu, poskytnutie služby = podanie na príslušné úrady s využitím ZEPu a tým zjednodušenie pre klienta.

Kejka suhlasim s tebou, len mam malu vyhradu..

on nevyuzije tvoj zep, on ti udeli plnomocenstvo na zastupovanie pred sudom...

netvarme sa, ze spolocnosti, ktore tu sustavne vypisuju o svojich bohatych skusenostiach so zakladanim a zmenami obchodnych spolocnosti, nevyhotuju listiny o ich zalozeni a dalsie listiny, ktore su potrebne pre zapis do OR

sustavne zastupovanie pred sudmi za odplatu bez prislusneho opravnenia = pokutnictvo

ak si niekto mysli, ze mne osobne to vadi, tak sa myli... mne je to ukradnute rovnako, ako molekula vody v brazilii. skor sa mi nepaci, ak takyto rychlokvaseny "odbornici", ktori vykonaju len to nevyhnutne zakonne minimum, aby zapis do or presiel, nemaju potrebne odborne vedomosti...
20lucka201
27.07.12,06:15
stredoškoláčik? no dovoľ!
riccado
27.07.12,06:26
stredoškoláčik? no dovoľ!

si teda pravnicek? ;)

ak mas VS, tak super blahozelam ti... ak si lekar, tak liec ludi, ak si pravnik, tak sa venuj pravu, ak si pedagog, tak uc mladez...
ako by to vyzeralo, ak by ti lekar opravoval auto a automechanik odporucal antibiotika? neurazaj sa za nieco, co je vo vyspelej spolocnosti uplne prirodzene, a to specializacia sa svojmu vzdelaniu a odbornym skusenostiam...
marjankaj
27.07.12,06:26
Advokát zavádza a obviňuje ma, že ja ako "obyčajná" podnikateľka nemôžem pre iných zakladať s.r.o. (zakladám na základe splnomocnenia s konateľmi danej s.r.o.)

tém je síce veľa, to je pravda,ale na túto otázku som odpoveď nenašla.

ZÁKON č. 586/2003 Z.z.
o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní
(živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
Zmenený a doplnený: zákonmi č. 8/2005 Z.z. a č. 327/2005 Z.z.
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I
PRVÁ ČASŤ
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
§ 1
Poslanie advokácie
(1) Advokácia pomáha uplatňovať ústavné právo fyzických osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb (ďalej len „klient“) v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, so zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
(2) Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len „právne služby“).
(3) Právne služby na území Slovenskej republiky poskytujú advokáti, ako aj ďalšie fyzické osoby a právnické osoby uvedené v ustanoveniach § 30 písm. b), c), d), e) a i) za podmienok a spôsobom ustanoveným týmto zákonom. Advokáti poskytujú iné služby v súlade s osobitnými predpismi
zalobaba
27.07.12,06:32
stretla som sa aj s tým, že práve advokát pri založení spoločnosti informoval klienta neúplne, príp. domrvil nejaké doklady, na základe čoho OR zápis odmietol....takže o ovládaní všetkých zákonov, vyhlášok, usmernení a pod. mnohými advokátmi, by som si dovolila polemizovať...
zalobaba
27.07.12,06:37
§ 251 TZ urcite nepoznas, ze? :D

a ak neveris, kludne to mozme vyskusat...

nech sa páči§ 251
Neoprávnené podnikanie
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech, alebo
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
zalobaba
27.07.12,06:49
ZÁKON č. 586/2003 Z.z.
o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní
(živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
Zmenený a doplnený: zákonmi č. 8/2005 Z.z. a č. 327/2005 Z.z.
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I
PRVÁ ČASŤ
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
§ 1
Poslanie advokácie
(1) Advokácia pomáha uplatňovať ústavné právo fyzických osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb (ďalej len „klient“) v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, so zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
(2) Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len „právne služby“).
(3) Právne služby na území Slovenskej republiky poskytujú advokáti, ako aj ďalšie fyzické osoby a právnické osoby uvedené v ustanoveniach § 30 písm. b), c), d), e) a i) za podmienok a spôsobom ustanoveným týmto zákonom. Advokáti poskytujú iné služby v súlade s osobitnými predpismi


všetci sa točíte okolo zákona o advokácii, kde však nie je uvedené, že napr. spísať listinu o právnom úkone musí výlučne advokát...... ak by to tak bolo, nemohol by sa žiadny občan zastupovať sám seba bez prítomnosti advokáta napr. v civilnom konaní, nemohol by si žiaden spoločník sám spísať zakladateľskú listinu o založení spoločnosti, čo je tiež právny úkon, príp. prebrať ready made spoločnosť od spoločnosti, ktorá sa týmto biznisom zaoberá.....
riccado
27.07.12,06:50
nech sa páči§ 251
Neoprávnené podnikanie


(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech, alebo
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

mimotemy stale trvas na tom, ze "trepem"?
riccado
27.07.12,06:53
všetci sa točíte okolo zákona o advokácii, kde však nie je uvedené, že napr. spísať listinu o právnom úkone musí výlučne advokát...... ak by to tak bolo, nemohol by sa žiadny občan zastupovať sám seba bez prítomnosti advokáta napr. v civilnom konaní, nemohol by si žiaden spoločník sám spísať zakladateľskú listinu o založení spoločnosti, čo je tiež právny úkon, príp. prebrať ready made spoločnosť od spoločnosti, ktorá sa týmto biznisom zaoberá.....

este raz, pomaly a zrozumitelne...

SUSTAVNE A ZA ODMENU
Stefan2005
27.07.12,08:11
...si teda pravnicek? ;)...

ejha, smerom navonok o tom -cek-ovaní som niečo vedel, ale už i v rámci stavu?:o
Prečo musí pomaly každá serioznejšia debata trieť hranice osobných invektív ?
zalobaba
27.07.12,11:22
...pretože aj takí sa nájdu tu na porade, ktorí nedočítali ETIKETU :-), a takých je najlepšie ignorovať!
riccado
27.07.12,12:18
zlatko hlavne, ze ty si si docitala ETIKETU do konca, ze? ;-)
kitkas
31.07.12,09:59
Len ako poznamka: Ja som si najal na prevod s.r.o. advokata, teda adekvatne vzdelaneho cloveka, ktory spisal zmluvu s oboma stranami prevodcom aj nadobudatelom. Takto si za par listov papiera, ktorych vzory ma davno predpripravene mal zinkasovat tucne peniazky. Vysledok? Dodnes sa prevod neuskutocnil, lebo obe strany sa hadaju a nema ich kto zastupovat. Maju si to vyhadat sami. Samozrejme zmluvou si osetril, ze podklady k prevodu nemozeme dat urobit inemu advokatovi, inak bude pokuta. Takze mam zaplatit pokutu aj noveho pravnika. Alebo sa zaroven sudit s advokatom, ze s nami uzavrel zmluvu, ktora je v rozpore so zakonom o advokacii? Myslite, ze v nasom pravnom state mam sancu vyhrat a ziskat usle straty za mesiace vzajomnych priekov? Mimochodom uz som ako clovek z ineho odboru (vidim, ze je dolezite napisat vysokoskolsky vzdelany, hoci by sa malo ratat skor, kto a co ma v hlave a ci je cestny, najma v nasom state. Zisla by sa poznamocka, ze si sypem popol na hlavu, kolko primitivov ma Mgr., kedze som ich tiez na fakulte skusal. Nestalo to samozrejme ale na mne ) nacital tolko z legislativy o prave, personalistike a uctovnictve, ze nevidim problem zakladat s.r.o.
zalobaba
31.07.12,14:16
Len ako poznamka: Ja som si najal na prevod s.r.o. advokata, teda adekvatne vzdelaneho cloveka, ktory spisal zmluvu s oboma stranami prevodcom aj nadobudatelom. Takto si za par listov papiera, ktorych vzory ma davno predpripravene mal zinkasovat tucne peniazky. Vysledok? Dodnes sa prevod neuskutocnil, lebo obe strany sa hadaju a nema ich kto zastupovat. Maju si to vyhadat sami. Samozrejme zmluvou si osetril, ze podklady k prevodu nemozeme dat urobit inemu advokatovi, inak bude pokuta. Takze mam zaplatit pokutu aj noveho pravnika. Alebo sa zaroven sudit s advokatom, ze s nami uzavrel zmluvu, ktora je v rozpore so zakonom o advokacii? Myslite, ze v nasom pravnom state mam sancu vyhrat a ziskat usle straty za mesiace vzajomnych priekov? Mimochodom uz som ako clovek z ineho odboru (vidim, ze je dolezite napisat vysokoskolsky vzdelany, hoci by sa malo ratat skor, kto a co ma v hlave a ci je cestny, najma v nasom state. Zisla by sa poznamocka, ze si sypem popol na hlavu, kolko primitivov ma Mgr., kedze som ich tiez na fakulte skusal. Nestalo to samozrejme ale na mne ) nacital tolko z legislativy o prave, personalistike a uctovnictve, ze nevidim problem zakladat s.r.o.


...skús osloviť poraďáka menom "riccado", to je odborník na trestné právo (viď jeho vyššie uvedené príspevky v tejto téme), určite ťa v záujme zachovania cti advokátskeho stavu rád zastúpi bez nároku na odmenu....
riccado
31.07.12,18:37
bodka na zaver...

Ako postupuje SAK voči subjektom, ktoré poskytujú právne služby (napr. zakladanie obch. spoločností) bez oprávnenia na ich poskytovanie?

SAK v súčinnosti so všetkými dotknutými štátnymi orgánmi využíva a bude využívať všetky zákonom dané možnosti na potieranie takejto protiprávnej činnosti. Všetky zistené prípady sú postupované orgánom činným v trestnom konaní.

http://www.topky.sk/cl/13/1318652/Ako-si-vybrat-spravneho-advokata-
Stefan2005
31.07.12,19:28
bodka na zaver...

Ako postupuje SAK voči subjektom, ktoré poskytujú právne služby (napr. zakladanie obch. spoločností) bez oprávnenia na ich poskytovanie?

SAK v súčinnosti so všetkými dotknutými štátnymi orgánmi využíva a bude využívať všetky zákonom dané možnosti na potieranie takejto protiprávnej činnosti. Všetky zistené prípady sú postupované orgánom činným v trestnom konaní.

http://www.topky.sk/cl/13/1318652/Ako-si-vybrat-spravneho-advokata-

... z uvedeného článku:

"Dobrý deň! Keď som si prečítal reklamnú správu, ktorá je uvedená k tomuto príspevku tak nemám slov! Kde beriete tú drzosť vedome klamať občanov tohto štátu, keď tvrdíte, že právne služby, ako vami uvedené založenie s.r.o, alebo obyčajné zastupovanie pred súdom v civilných veciach sa viaže na nejaké oprávnenie, zrejme advokátsku skúšku. Pokiaľ mi je známe, tak právne služby na území SR môžu okrem advokátov poskytovať aj iné fyzické, resp právnické osoby, ktoré sú uvedené v ustanovení §-u 1, ods. 4, zákona č 586/2003 Z.z, teda zákona o advokácii. Advokáti na území SR, ku dnešnému dňu žiaden monopol nemajú. ( ani prevody nehnuteľnosti im neprešli!?). Ako ste teda dospeli k takýmto záverom?

Poskytovaním právnych služieb sa myslí poskytovanie týchto služieb tretím osobám (pre iného). Každý občan tohto štátu samozrejme môže vykonávať právne úkony rôzneho charakteru, napísať si akúkoľvek zmluvu, založiť si sro. ako aj zastúpiť sa pred súdmi a inými inštitúciami a za toto svoje konanie si niesť vlastnú zodpovednosť. Zásadný rozdiel je v tom, že takúto činnosť môže vykonávať jedine pre seba a nie pre tretie osoby (pre iného). Áno, podľa vami uvedené ustanovenia zákona sú napr. notári, patentoví zástupcovia, daňoví poradcovia a súdni exekútori oprávnení poskytovať niektoré zákonom presne stanovené právne služby. Rovnako zamestnanci právnickej alebo fyzickej osoby majú orpávnenie poskytovať právne služby, avšak iba pre svojho zamestnávateľa, s ktorým sú v pracovno-právnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a to iba v prípade, ak je poskytovanie právnych služieb súčasťou povinností vyplývajúcich takémuto zamestnancovi z jeho pracovno-právneho vzťahu k jeho zamestnávateľovi. Z uvedeného je teda zrejmé, že tieto osoby nemajú oprávnenie poskytovať právne služby v najširšom slova zmysle, takéto oprávnenie majú iba advokáti. "

... svojou odpoveďou na konkrétnu otázku ma člen predsedníctva SAK nepresvedčil.... Vás áno?
KEJKA
31.07.12,19:36
súhlasím, ani mňa to nepresvedčilo.
zalobaba
31.07.12,19:43
... z uvedeného článku:

"Dobrý deň! Keď som si prečítal reklamnú správu, ktorá je uvedená k tomuto príspevku tak nemám slov! Kde beriete tú drzosť vedome klamať občanov tohto štátu, keď tvrdíte, že právne služby, ako vami uvedené založenie s.r.o, alebo obyčajné zastupovanie pred súdom v civilných veciach sa viaže na nejaké oprávnenie, zrejme advokátsku skúšku. Pokiaľ mi je známe, tak právne služby na území SR môžu okrem advokátov poskytovať aj iné fyzické, resp právnické osoby, ktoré sú uvedené v ustanovení §-u 1, ods. 4, zákona č 586/2003 Z.z, teda zákona o advokácii. Advokáti na území SR, ku dnešnému dňu žiaden monopol nemajú. ( ani prevody nehnuteľnosti im neprešli!?). Ako ste teda dospeli k takýmto záverom?

Poskytovaním právnych služieb sa myslí poskytovanie týchto služieb tretím osobám (pre iného). Každý občan tohto štátu samozrejme môže vykonávať právne úkony rôzneho charakteru, napísať si akúkoľvek zmluvu, založiť si sro. ako aj zastúpiť sa pred súdmi a inými inštitúciami a za toto svoje konanie si niesť vlastnú zodpovednosť. Zásadný rozdiel je v tom, že takúto činnosť môže vykonávať jedine pre seba a nie pre tretie osoby (pre iného). Áno, podľa vami uvedené ustanovenia zákona sú napr. notári, patentoví zástupcovia, daňoví poradcovia a súdni exekútori oprávnení poskytovať niektoré zákonom presne stanovené právne služby. Rovnako zamestnanci právnickej alebo fyzickej osoby majú orpávnenie poskytovať právne služby, avšak iba pre svojho zamestnávateľa, s ktorým sú v pracovno-právnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a to iba v prípade, ak je poskytovanie právnych služieb súčasťou povinností vyplývajúcich takémuto zamestnancovi z jeho pracovno-právneho vzťahu k jeho zamestnávateľovi. Z uvedeného je teda zrejmé, že tieto osoby nemajú oprávnenie poskytovať právne služby v najširšom slova zmysle, takéto oprávnenie majú iba advokáti. "

... svojou odpoveďou na konkrétnu otázku ma člen predsedníctva SAK nepresvedčil.... Vás áno?


Inak a stručnejšie: "cobychom podnikli, abychom vynikli".
marjankaj
31.07.12,19:49
Advokát zavádza a obviňuje ma, že ja ako "obyčajná" podnikateľka nemôžem pre iných zakladať s.r.o. (zakladám na základe splnomocnenia s konateľmi danej s.r.o.)

tém je síce veľa, to je pravda,ale na túto otázku som odpoveď nenašla.

Štefan a KEJKA.
Myslíte si, že zadávateľka chce zakladať tie eseročky iba pre seba? Alebo nebodaj zadarmo?

A ešte si to dá aj do účtovníctva. Ja ak by som fakturoval niečo, na čo nemám živnosť, tak by som mal problém. A toto je podnikanie podľa osobitného predpisu(právne služby). To by už bolo akože v poriadku?
riccado
31.07.12,19:53
tak co, dame trestne oznamenie? hlasi sa nejaky dobrovolnik zakladajuci s.r.o., ktory je presvedceny, ze je cistucky jak lalia, na koho to dame? :D
mattto
31.07.12,20:49
keby bola najväčším problémom na Slovensku zločinnosť - zakladanie s.r.o.čiek osobami nezapísanými v SAK, bolo by tu sveta žiť :D
marjankaj
31.07.12,20:58
zaujímavý právny názor.
marjankaj
31.07.12,21:07
všetci sa točíte okolo zákona o advokácii, kde však nie je uvedené, že napr. spísať listinu o právnom úkone musí výlučne advokát...... ak by to tak bolo, nemohol by sa žiadny občan zastupovať sám seba bez prítomnosti advokáta napr. v civilnom konaní, nemohol by si žiaden spoločník sám spísať zakladateľskú listinu o založení spoločnosti, čo je tiež právny úkon, príp. prebrať ready made spoločnosť od spoločnosti, ktorá sa týmto biznisom zaoberá.....
To máš pravdu, každý občan môže konať to čo zákon nezakazuje.
Ale zadávateľka sa chystá v tejto oblasti podnikať. Viď obchodný zákonník.§2. A poskytovanie právnych služieb je podnikaním podľa osobitných predpisov(zákon o advokácii)

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#911

Zadávateľka si pýtala radu a riccado jej v tom duchu aj odpovedal.
Nepýtala sa, či si môže sama založiť svoju s.r.o.
riccado
01.08.12,03:45
...skús osloviť poraďáka menom "riccado", to je odborník na trestné právo (viď jeho vyššie uvedené príspevky v tejto téme), určite ťa v záujme zachovania cti advokátskeho stavu rád zastúpi bez nároku na odmenu....

srdecne dakujem za uprimny kompliment, ale nepovazujem sa za odbornika na trestne pravo, ja som len taky internetovy pravny samouk, teraz je to vraj v mode... :) nic, idem uz asi do prace, dnes este musim kamosovi opravit spojku na aute a vecer asi budem operovat... vsak treba zarabat, kde sa da, ci? :D
marjankaj
01.08.12,05:48
A ja asi idem zrušiť živnosť. Načo by som platil odvody a dane. Veď podnikať môžem aj bez živnostenského oprávnenia. Keď môžu "právnici", tak prečo nie aj ostatní.:eek:
Stefan2005
01.08.12,06:33
A ja asi idem zrušiť živnosť. Načo by som platil odvody a dane. Veď podnikať môžem aj bez živnostenského oprávnenia....

...zo zadania témy podľa mňa nevyplýva, že jej zakladateľka nechce platiť odvody a dane, resp. že to chce robiť na čierno - práve naopak - legálne a hľadá argumenty pre (alebo proti). Nepodsúvajme debatu do inej roviny...
marjankaj
01.08.12,10:19
...zo zadania témy podľa mňa nevyplýva, že jej zakladateľka nechce platiť odvody a dane, resp. že to chce robiť na čierno - práve naopak - legálne a hľadá argumenty pre (alebo proti). Nepodsúvajme debatu do inej roviny...

Ona má asi iný dôvod. Ja nevierm aký. Chce poskytovať právne služby bez patričného oprávnenia.
Ja som si našiel takýto dôvod na zrušenie živnosti. Dôvod nie je rovnaký, ale výsledok áno. Neoprávnené podnikanie.
Tak ako ja by som nemal podnikať bez živnostenského listu, tak ani ona by nemala poskytovať právne služby podľa zákona o advokácii(odkazuje sa naň ako zákon o dani z príjmov ako aj obchodný zákonník)
Právne služby si môže robiť sama pre svoju potrebu. Ale ak ich bude poskytovať iným za odmenu, tak ide o podnikanie. A ak na to nemá oprávnenie, tak ide o neoprávnené podnikanie a prípadné príslušné sankcie.
Ak sa chcete naťahovať s právnikmi o paragrafoch, tak nech sa páči. Budete sa zastupovať v tomto prípade sami alebo si nájdete nejakého právnika?
lml
08.09.12,15:54
Dobrý deň aj ja by som sa chcela spýtat.

Založila som s.r.o. a chcela by som sa venovať zakladaniu s.r.o za odmenu. No za týmto účelom som zamestnala doktorku práv, no nie je advokátkou. Myslíte, že aj v takomto prípade to odporuje zákonu o advokácii (konkrétne §4 ods. 1) písm b))
lml
09.09.12,12:12
pardón malo tam byť §1 ods. 4) písm. b) zákona o advokácii
jurmiro
12.09.12,17:01
Podľa zákona o advokácii, advokáciu vykonávajú nielen advokáti - fyzické osoby, ale možno ju vykonávať aj v rámci v.o.s., k.s. a s.r.o. alebo v rámci združenia. Podmienky pre takéto spoločnosti upravuje zákon o advokácii v §§ 12 až 15. V zásade platí, že spoločníkmi a štatutármi takýchto spoločností môžu byť len advokáti (majú udelenú licenciu).
Ružena521
31.10.17,21:25
Táto téma je už 5 rokov stará, preto sa chcem spýtať, či máte nejaké nové info, najlepšie overené, či zakladanie sro môže robiť len advokát? Prípadne, či firma, ktorá zakladá sro-čky musí mať na tieto účely zamestnaného advokáta alebo to môžu robiť osoby bez právneho vzdelania?
misoft
01.11.17,14:37
Ružena521
01.11.17,16:20
Ja som sa nepýtala na to, ako sa zakladá sro, ale presne na tú otázku, na ktorú bola založená táto téma pred 5 rokmi... chcela som vedieť, ako je to aktuálne
misoft
01.11.17,20:30
Dúfam, že čítať vieš!
"Založenie s.r.o. v roku 2017 - aktualizovaný článok"
Mirati
02.11.17,15:28
Nečítala som všetky komentáre. K otázke len toľko. Je rozdiel, keď niekto zakladá spoločnosť sám pre seba, je rozdiel, ak ju niekto zakladá bez nároku na odmenu na základe splnomocnenia (napr. pre rodinného príslušníka zadarmo) a je rozdiel, keď spoločnosť zakladá njeaký podnikateľ alebo iná právnická osoba v rámci svojho "podnikania" pre ďalšie subjekty a za takúto službu si faktúruje.

1. Ak si spoločnosť zakladáš sama pre seba, môžeš tak urobiť bez advokáta.
2. Ak zakladáš spoločnosť na základe splnomocnenia ale bez nároku na odmenu - ak teda nejde o podnikanie, ale o njekaý jednorazovú činnosť - možeš tak urobiť bez advokáta
3. Ak chceš podnikať v zakladaní s.r.o. - čiek alebo iných spoločností, tak toto robiť nesmieš, ak nie si advokát / advokátska kancelária.

Dôvod: Zakladanie spoločnosti prebieha tak, že podávaš návrhdo obchodného registra - na súd. Na to, aby si mohla niekomu založiť spoločnosť, potrebuješ jeho splnomocnenie, aby si ho na súde mohla zastupovať.

V zmysle zákona o advokácií je zastupovanie pred súdmi považované za výkon advokácie. A výkon advokácie nesmie praktizovať nikto iný, okrem osôb uvedených v zákone o advokácií (advokát, usadený euroadvokát... )


Sečteno, podtrženo: Ak nie si advokát a napriek tomu poskytuješ služby zakladania spoločnosti - konáš tak v rozpore so zákonom. Takéto konanie môže mať charakter trestného činu neoprávneného podnikania a vystavuješ sa riziku trestného stíhania. (zákon o advokácií, živnostenský, trestný) Takáto činnosť sa inak nazýva aj pokútnictvo.