Airam30
28.07.12,18:45
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť??? S kamenárstvom mám spísanú objednávku a nie zmluvu o zhotovení pomníka a celého hrobu v ktorej je uvedené zhotovenie júl 2012.
Mám zaplatenú zálohu 1000eur.Keďže koniec júla je za 3dni a kamenár prácu neuskutočnil a ani mi nedvíha mobil je možné odstúpiť od zmluvy s tým, že mi vráti zálohu?Ak áno ako postupovať?
Ďakujem za odpovede.
lujza.j
28.07.12,17:46
mimotemyfúha...a kde si ho našla? alebo kontaktovala? nemám z toho dobrý pocit.....
Airam30
28.07.12,17:51
no to je taký šikovný kamenár, ktorý nás stále ťahá za nos..teda mám ten pocit
lujza.j
28.07.12,18:02
no to je taký šikovný kamenár, ktorý nás stále ťahá za nos..teda mám ten pocit
nekontaktoval ťa na cintoríne.....ak sa nič neudeje podala by som trestné oznámenie
arizona
28.07.12,19:08
Mohla si pokracovat v povodnej teme. Aj tam si uz mala odpovede ,co mas robit

http://www.porada.sk/t197054-odstupenie-od-objednavky.html#post2097325
Airam30
29.07.12,07:50
...myslím,že v pôvodnej téme to bolo o inom, urobila som kompromis a dohodla sa s ním, že do konca júla bude hrob hotový tak ako si prial on aj keď sme mali ústnu dohodu , že do 16.júla. Dala som mu čas. Myslela som, že si stojí za slovom, ale nič sa neudialo. A ver, že rodine to nevysvetlím, myslia si asi ,že sa o to nestarám.Chcem len radu keď si nesplnil to na čom sme sa dohodli, vzal zálohu o čom mám aj potvrdenie.
mattto
29.07.12,07:58
toto pomôže zadávateľke :)
mattto
29.07.12,07:59
už to tu bolo rozoberané veľa krát, ide o zmluvu o dielo, dôležité je znenie zmluvy - dohodnuté práva a povinnosti oboch strán
Airam30
29.07.12,08:03
....viem o kamenároch z Poľska, ale už som bohužiaľ oslovila kamenára, ktorý mi sľuboval aj nemožné.Kým potreboval zaplatiť zálohu vedel zavolať denne, keď som potrebovala ja volať s ním nedvíhal, alebo mi keď boli MS v hokeji a ja som si dovolila zavolať povedal, že nemá čas ,lebo pozerá hokej.Tak tomu hovorím "Podnikateľ."
Súhlasím s tebou a veľmi sa mi páči štýl o ktorom píšeš, ale ten si rodičom nemôžem dovoliť dať z rodinných dôvodov.
Airam30
29.07.12,08:08
Zmluvu o dielo chápem, ale my máme len zdrap papiera na ktorom je popis zhovenia, údaje o štýle pomníka, a dátum zhotovenia Júl 2012. Aj toto sa považuje za zmluvu o dielo.Zložila som mu zálohu, vydal mi doklad a to je všetko.Je koniec júla a nemám ani hrob ani peniaze.Nemám dohodnuté ani práva ani povinnosti, keďže zmluva neexistuje,l je len objednávka hrobu.
mattto
29.07.12,08:20
Zmluvu o dielo chápem, ale my máme len zdrap papiera na ktorom je popis zhovenia, údaje o štýle pomníka, a dátum zhotovenia Júl 2012. Aj toto sa považuje za zmluvu o dielo.Zložila som mu zálohu, vydal mi doklad a to je všetko.Je koniec júla a nemám ani hrob ani peniaze.Nemám dohodnuté ani práva ani povinnosti, keďže zmluva neexistuje,l je len objednávka hrobu.

zmluvu o dielo máte, ale nie v písomnej forme (zákon nevyžaduje písomnú formu), čo je škoda, ale je mi jasné, že pri dedinských remeselníkoch to takto funguje.

Pozri §642 ods. 2 OZ "Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote."

neviem, či kamenár iba zobral zálohu a žiadne dielo nevykonáva, alebo ho vykonáva, ale neskoro a viazne komunikácia.

Tvoj prípad: §518 OZ "Ak bol v zmluve určený presný čas plnenia a zo zmluvy alebo z povahy veci vyplýva, že na oneskorenom plnení nemôže mať veriteľ záujem, musí veriteľ oznámiť dlžníkovi bez zbytočného odkladu, že na plnení trvá; ak tak neurobí, zmluva sa od začiatku zrušuje."

§517 ods. 1 OZ Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
Airam30
29.07.12,08:27
..kamenár žiadne dielo nevykonáva a inak je to kamenár v meste .Ďakujem pekne, konečne rada čo mi pomôže.
Indeed
29.07.12,10:46
..kamenár žiadne dielo nevykonáva a inak je to kamenár v meste .Ďakujem pekne, konečne rada čo mi pomôže.

A KTO robí pomníky ?? PEKÁR ? stolár ? krajčír ? kuchár ?

Asi NIE .

Výroba pomníkov zostáva na kamenárovi.
Airam30
29.07.12,11:02
pre Indeed....ak reaguješ ironicky najskôr si prečítaj na akú otázku som reagovala od poraďáka Mattta.
Indeed
29.07.12,11:08
BULULULUBULULULU....
Indeed
29.07.12,11:34
pre Indeed....ak reaguješ ironicky najskôr si prečítaj na akú otázku som reagovala od poraďáka Mattta.

Ja mám za Teba RIEŠIŤ tvoje záležitosti ???

No, nehnevaj sa !.....
Airam30
29.07.12,11:42
no nechápem o čo ti ide, ale toto je "Porada" riešia sa tu veci a rozdávajú rady a ty ak nemáš a nevieš niekomu poradiť tak tu neironizuj.
Vďaka za pochopenie.