phrubovsky
29.07.12,14:50
Zdravim Vás,
riešim problém. Mám možnosť ísť pracovať pre firmu, na TPP ponúkajú 500,- mesačne v hrubom a na živnosť taktiež ponúkajú 500,-, co je samozrejme nevýhodné pre mna,ale aj firma a aj ja by som išiel radšej na živnosť, chcem sa preto spýtať, koľko si mám vypýtať na živnosť, aby to bolo rovnaké ako keby som bol na TPP? Prosím zohľadnite aj 20 dní platenej dovolenky, 7 dní doprovod, 7 dní paragraf a aj minimálnu povinnosť zamestnávateľa prispievať na obedy. Náklady budú uplatnované v skutočnej výške a budú 0,- (zatial), deti ani manželku nemám. Mne nejaká suma vyšla, ale niesom vobec učtovnik ani personalista, tak by som poprosíl nejakého odborníka o radu.
Dakujem veľmi.
Ice dive
29.07.12,13:40
no však si zober dajaký kalkulátor čistej mzdy na webe a zistiš, že ak by si bol na TPP tak by si z 500 € platu dostával 408,44 € mesačne t.j. 4901,28 € v čistom ročne (suma x 12, pričom nezohľadňujem dovolenku a ani gastrolístky...nakoľko máš nárok dovolenku na 20 dní t.j. jeden mesiac... ) gastrolístky neviem koľko ti bude prispievať zamestnávateľ a koľko budeš platiť ty...

tak isto pri mesačnej mzde 500 € stojíš zamestnávateľa 676 € (tvojich 500 + 176 odvody...) ak chceš preplatiť 7 dní lekára a 7 dní doprovod + dovolenku, rátaj 676 x 12 mzda za 12 mesiacov s dovolenkou + (676 / 22 pracovných dní x 14 = 430,18) = 8542,18 ročný príjem pred zdanením / 12 = takže mesačne by si mal žiadať 711,85 € + príspevok na gastrolístky... čo by si sa mal dohodnúť či ti bude preplácať gastrolístky aj za dni "dovolenky" alebo nie... ale nezabúdaj aj na to, že ak pôjdeš na SZČO prichádzaš o možnosti odstupného výpovednej lehoty resp. aj keď máte v kolektívnej zmluve nejaké 13 platy, resp. odmeny... to o to všetko prichádzaš... a taktiež sa ťa môžu zbaviť zo dňa na deň....
phrubovsky
29.07.12,13:53
Dakujem veľmi pekne za odpoved, mne to vyšlo mesačne okolo 760,- euro, ale našiel som si tam chybu, ze som tu dovolenku pripočital ako plat navyše, ale mal som to počitat ako ty, ze 12 mesiacov a z toho vlastne mesiac nemusim pracovať. No hej s tym počitam, aj ked mi hovorili, ze v zmluve o spolupráci je 3 mesačná výpovedná lehota, cize to by malo nahradit výpovednú lehotu.
phrubovsky
29.07.12,14:33
Teraz ma ale napadlo, ze prečo si tých 14 dní (doprovod a lekára) pripočítal, ale dovolenku si nepripočítal, ved bud pripočítam obidovje alebo sa dohodnem so zamestnávateľom ze k tym 22 dni dovolenky budem mat ešte zaplatenych 14 dní kedy neprídem do práce namiesto toho doprovodu a lekára, či to zle chápem?
KEJKA
29.07.12,15:11
nikde nie je napísané, že ti miesto TPP dá príjem SZČO podľa tvojich výpočtov. Skús si vypýtať 790, skús zjednať na 760, možno budeš nemilo prekvapený, ak ti alternatívne bude ochotný dať cca 600 EUR. Samozrejme, v takom príde preferuj TPP:
phrubovsky
29.07.12,15:18
nikde nie je napísané, že ti miesto TPP dá príjem SZČO podľa tvojich výpočtov. Skús si vypýtať 790, skús zjednať na 760, možno budeš nemilo prekvapený, ak ti alternatívne bude ochotný dať cca 600 EUR. Samozrejme, v takom príde preferuj TPP:
Ved ak nedajú, tak im poviem ze pojdem na TPP, ale chcú sa dohodnúť, tak preto chcem vedieť prečo to vypočítal tak ako to vypočítal, lebo tým 14 dnom nechápem ze ich tam pripočítal ale dovolenku nie.
veronikasad
29.07.12,15:31
Ved ak nedajú, tak im poviem ze pojdem na TPP, ale chcú sa dohodnúť, tak preto chcem vedieť prečo to vypočítal tak ako to vypočítal, lebo tým 14 dnom nechápem ze ich tam pripočítal ale dovolenku nie.
Treba si dohodnúť hodinovú mzdu - nie mesačnú, v ktorej bude zohľadnená dovolenka a iné, aby si v čase, keď budeš celý mesiac pracovať, zarobil toľko, aby si si mohol odložiť na obdobie, keď budeš čerpať dovolenku. Je naivné si myslieť, že v mesiaci, v ktorom budeš ako živnostník "čerpať dovolenku", dostaneš tolko, ako keď odpracuješ celý mesiac. A to nehovorím o príp. PN-ke, kde ako živnostník v prvom roku podnikania nebudeš vôbec nemocensky poistený. Ak by si si chcel platiť dobrovolné poistenie, rátaj do konca roka s min. platbou 120€ mesačne, od 1.1.2013 bude podstatne vyššia. Zdravotné poistenie ako živnostník budeš platiť od prvého dňa podnikania - do konca roku 2012 v sume 47,58€ mesačne.
phrubovsky
29.07.12,15:40
Treba si dohodnúť hodinovú mzdu - nie mesačnú, v ktorej bude zohľadnená dovolenka a iné, aby si v čase, keď budeš celý mesiac pracovať, zarobil toľko, aby si si mohol odložiť na obdobie, keď budeš čerpať dovolenku. Je naivné si myslieť, že v mesiaci, v ktorom budeš ako živnostník "čerpať dovolenku", dostaneš tolko, ako keď odpracuješ celý mesiac. A to nehovorím o príp. PN-ke, kde ako živnostník v prvom roku podnikania nebudeš vôbec nemocensky poistený. Ak by si si chcel platiť dobrovolné poistenie, rátaj do konca roka s min. platbou 120€ mesačne, od 1.1.2013 bude podstatne vyššia. Zdravotné poistenie ako živnostník budeš platiť od prvého dňa podnikania - do konca roku 2012 v sume 47,58€ mesačne.
Ved ale ak je niekto na TPP a cerpá dovolenku celý mesiac, tak predsa dostane normálne výplatu (samozrejme z priemerky), tak nevidím dovod, prečo by som si nemal pýtať normýlne zaplatený celý mesiac. Hodinová mzda by bola zlozitá, kedze sa jedná o fixný pracovný čas, len som chcel vedieť mesačne kolko by som si mal pýtať, len ma tam rozhodilo to, ako tam tých 14 dni počita
veronikasad
29.07.12,15:42
Ved ale ak je niekto na TPP a cerpá dovolenku celý mesiac, tak predsa dostane normálne výplatu (samozrejme z priemerky), tak nevidím dovod, prečo by som si nemal pýtať normýlne zaplatený celý mesiac. Hodinová mzda by bola zlozitá, kedze sa jedná o fixný pracovný čas, len som chcel vedieť mesačne kolko by som si mal pýtať, len ma tam rozhodilo to, ako tam tých 14 dni počita
Naozaj si myslíš, že ako živnostníkovi ti niekto zaplatí celý mesiac ak budeš na dovolenke ? Nemáš nárok na žiadnu mzdu, fakturuješ vykonanú prácu - čo chceš vtedy faktúrovať ?
KEJKA
29.07.12,15:56
Ved ale ak je niekto na TPP a cerpá dovolenku celý mesiac, tak predsa dostane normálne výplatu (samozrejme z priemerky), tak nevidím dovod, prečo by som si nemal pýtať normýlne zaplatený celý mesiac. Hodinová mzda by bola zlozitá, kedze sa jedná o fixný pracovný čas, len som chcel vedieť mesačne kolko by som si mal pýtať, len ma tam rozhodilo to, ako tam tých 14 dni počita
áno, ak máš fixne dohodnutú odmenu - paušál, tak budeš môcť fakturovať bez ohľadu na skutočne odvádzanú prácu - to sa dá dohodnúť, ale musí to byť riadne dohodnuté. Hodinovka je v takom prípade nešťastné riešenie, lebo "počas dovolenky" ti hodiny skutočne nebudú nabiehať.
phrubovsky
29.07.12,15:58
Idem robit do medzinárodnej firmy, ktorá predáva sofware a faktúrovať im konkrétne neviem čo budem, teda presne tá formula, no a oni sa chcú dohodnúť, čiže idem sa s nimi dohodnúť na tom ze mi zaplatia celý mesiac aj ked budem na dovolenke, ved na TPP by mi to museli zaplatit, tak im to normálne vysvetlím tak ako to je, ze na TPP by mi to museli zaplatit, a ked to nepochopia, tak im poviem ze idem teda na TPP, len tu chcem od Vás zistit, koľko si mám pýtať tak, aby to bolo rovnako ako na TPP.
veronikasad
29.07.12,16:03
áno, ak máš fixne dohodnutú odmenu - paušál, tak budeš môcť fakturovať bez ohľadu na skutočne odvádzanú prácu - to sa dá dohodnúť, ale musí to byť riadne dohodnuté. Hodinovka je v takom prípade nešťastné riešenie, lebo "počas dovolenky" ti hodiny skutočne nebudú nabiehať.
Kejka, ja si myslím opak - hodinovka je spravodlivé riešenie. Lebo dopredu ťažko odhadnúť napr. nadčasy a pod., ktoré by boli súčasťou paušálu. Len tú hodinovku treba správne vypočítať a odkladať si "železnú rezervu" ...
(pod 5€/hod. sa práca na živnosť "nevyplatí")

Pravidelná mesačná odmena má znaky závislej práce a to sa nemusí páčiť kontrolorom z Inšpekcie práce.
KEJKA
29.07.12,17:05
no a mne sa práve z toho dôvodu nepáči hodinovka..... ale závisí, ako bude postavená zmluva.
phrubovsky
29.07.12,17:26
Prosím Vás súhlasíte s tým čo napísal Ice dive (http://www.porada.sk/member.php?u=94831) , alebo by ste to vypočítali nejako inak? Chcem od tej spoločnosti iba to aby to bolo rovné tomu, čo by mi dali na TPP, nič viac nič menej. Vypočítal to dobre? Hlavne ten doprovod a doktora, lebo tomu nechápem :)
Ice dive
29.07.12,18:08
Doprovod a lekára som schválne pripočital preto, lebo reálne tieto dni málokedy vyčerpáš... a ak pôjdeš ako szčo k lekárovi, tvôjho obchodného partnera (zamestnávateľa) nejaké potvrdenky nemajú čo zaujímať a nemáš mu ich čo predkladať...
faktúrovať im môžeš paušálnu odmenu za správu softwaru, každý mesiac... len neviem ako budeš dokladovať prácu, ktorú odvedieš ak čerpáš dovolenku... lebo reálne si 2O dní dovolenky málokedy zoberieš a zas aby to bolo spravodlivé, aj voči zamestnávateľovi čo chceš faktúrovať ak si v danom mesiaci zoberieš pár dní voľna... a zas ak máš pracovnú dobu od do a máš v tomto čase sedieť na zadku u zamestnávateľa tak to bude asi dosť ťažké vysvetliť, že sa nejedná o zamaskovaný pracovný pomer... a zas softwarové firmy vraj dobre platia aj zamestnancov, tak plat na TPP 500 € to je polovičný úväzok...?
phrubovsky
29.07.12,18:26
ale prečo by mi ich mal platit ešte navyše? Ved sa zo zamestnávateľom (partnerom) dohodnem, ze nech berie aj doprovod aj lekára ako dovolenku, cize bude mi mesačne posielať paušalne povedzme 710, - euro a v tom mám už aj peniaze na obed a aj 34 dní dovolenky v roku. Firme budem posielať reporty za každý den, cize sa s nimi dohodnem, ze ak si zoberiem "dovolenku" tak im to dám do reportu no a ja a aj oni si budú sledovať potom to, kolko dní "dovolenky" som si zobral, či to nieje viac ako tých 34 dní. A nie, v kancelárii nebudem sedieť, maximálne tak 1 deň, ostatné je chodenia za klientmi po celej SR. Plat 500 je minimálny na začiatok, sú tam veľké provízie za predaj softwaru, ktorý sa ale predáva prakticky sám.
Ice dive
29.07.12,18:41
no tak dohodni sa ako chceš... ja som tam tieto dni rátal preto, lebo reálne som ich nikdy nevyužil a toto by bola teoreticky cesta ako ich využiť... resp. mať ich aspoň zaplatené... lebo na odmeny a iné zamestnanecké benefity ako SZČO môžeš rovno zabudnúť...

ale nejako sa tu zamotávame... hovoríš o tom, že máš prácu od do.... preto žiadne nadčasy, a zas na druhej strane hovoríš že budeš cestovať po celej SR a predávať soft, čo ide lepšie ako "rožky z tesca"... to znamená, že od do určite robiť nebudeš... nakoľko budeš často na cestách... čím budeš cestovať svojim alebo zamest. autom, kde budeš bývať? v hoteloch? ubytovniach?... nakoľko ako zamestnanec máš nárok na diety, ak cestuješ svojim autom na paušálnu náhradu za každý km, a aj na zaplatenie primeraného ubytovania... ak budeš cestovať po celej SR ako SZČO, firmu nemusí zaujímať čím cestuješ, kde spávaš... a pod... to môžu byť kľudne tvoje náklady... a tieto asi teraz ťažko odhadneš... tak darmo budeš faktúrovať 760 €, ak za ubytovanie zaplatíš 1050 € + cestovné... (rátal som 21 dní po 50 € keďže jeden deň budeš v kancli a 21 na cestách nocľach po 50 €... ) takže ak máš mať TPP daný tak, že 500 € + provízie z predaja.... je to asi lepšie ako SZČO...
phrubovsky
29.07.12,19:11
ved ja ich budem mať zaplatené ak sa dohodnem s nimi, ze mi ich započítajú k dovolenke 20 + 14 a aj zaplatia. Hej soft ide ako rožky, kedže firma ten soft na svoju činnost nevyhnutne potrebuje a máme na svk iba 1 konkurenciu, takže na výber veľmi nemajú :D. No cestovať budem po západnom a strednom slovensku a raz za 2 mesiace pojdem na týzden na východ kde mi firma zaplatí hotel a aj jedlo, ale to teraz neriešim. Auto ze dostanem služobné, benzín samozrejme platia, to tiež ešte neviem ako bude riešené. Diety ze nepreplácajú, iba ak idem na ten východ. Cize ak si to zhrniem, ak si vypýtam od firmy Paušálne 710 euro (676 + 35 euro na obedy) a k tomu 34 dní platenej dovolenky, je to podobné ako na TPP za 500 euro v hrubom?
KEJKA
29.07.12,19:53
to, čo tu popisuješ, je závislá práca ako vyšitá.
Ako SZČO si pekne bdueš preplácať hotely, cestovné sám, nanajvýš to môžeš dať do faktúry, ale to musí byť veľmi dobre postavená zmluva.
Služobné auto? Ty ako SZČO si akurát auto môžeš od nich prenajať, čo by ti oni zasa mali faktirovať a vzájomne si to bduete započítavať. Opakujem, je to závilsá práca a môžeš mať aj ty aj tvoj obchodný partner akurát problémy.
Len ty pekne zostaň v pozícii TPP - spmínané benefity, plat, provízie........ čo môžeš viac chcieť?