wildstorm
01.08.12,11:10
Dobrý deň,

zakladáme zľavový portál, a máme dilemu, ako máme vystaviť faktúru za províziu pre poskytovateľa zľavy. Vystavíme faktúru ku dňu ukončenia akcie (predaja kupónov) alebo ju antidatujeme na žačiatok akcie? Ide mi totiž o to, že keď sa akcia ukončí, vypočítame províziu z predaných kuponov a sumu ocistenu o proviziu pošleme na ucet poskytovatela zlavy (napr. kvetinarstvo). Proviziu avsak uz mame na učte. Cize ked sa vystavi FA po skonceni akcie, peniaze budu realne na ucte skor. Je to z uctovneho hladiska prijatelne? A trba dat na FA aj splatnost (napr. 14 dni), kedze peniaze uz mame?

Dakujem.:)
wildstorm
02.08.12,09:25
No tak som trochu študovala, a aj keď nie som účtovníčka, vyšlo mi z toho nasledovné:

Vyúčovanie pojde cez vzajomne zapocitanie pohladavok (tam pravdepodobne musime vystavit FA na proviziu, a nam musi byt vystavena FA klientom na zvysnu sumu ocistenu od provizie ). Ked sa splatnost tychto pohladavkok stretne, urobime jednostranny zapocitavaci akt, a zapocitame si svoju pohladavku oproti nasmu zaväzku voci klientovi. Zvysnu cast mu posleme na ucet v zmysle faktury. Neviem teda či tomu správne rozumiem. Lebo vo vsetkych zmluvach zlavovych portalov, ktore mam k dispozicii (zlavadna, chcemzlavu, zlavomat, zlaviak a pod.), to takto pisu - ze sa budu zapocitavat pohladavky. Rozumiem tomu správne? A existuje aj jednoduchší spôsob, pokiaľ máme rámcovú zmluvu o sprostredkovaní? Dakujem.
wildstorm
02.08.12,19:13
môžete to prijať ako depoziť a po ukončení akcie vystavíte faktúru na províziu a po jej odpočítaní vydáte zvyšok ako depozit.

Dakujem za odpoved. Predpokladam, ze depozit = záloha. Viete mi prosím povedať, či na prijatie depozitu potrebujeme nejaký doklad? Resp. viete mi to trochu lepšie vysvetliť resp. odkázať ma na nejaké užitočné webstránky, keďže v tom nie som úplne zbehlá? Ďakujem.
blavaciko
06.08.12,21:13
nic neprijimate ako zalohu... aby ste mohli prijat zalohu, tak vam ju musi poslat dodavatel kuponu (teda vas odberatel)

prijmy od spotrebitela su trzby za sluzby...
vam postupne pride na ucet priklad 1000 ,-€ (suma za predane kupony)
dodavatel vam vystavi fakturu na 1000,- za sluzby/tovar (833,34+166,66 DPH)
vy vystavite dodavatelovi fakturu za sluzby (sprostredkovanie) v zmluvne stanovenej vyske napr. 15%+DPH, t.j. 150+30 = 180,-€

Po vystaveni oboch faktur si urobite vzajomny zapocet pohladavok a vyjde vam, ze dodavatelovi zaplatite zvysnu sumu (820,- €).
wildstorm
07.08.12,10:18
Ďakujem, presne takto som to pochopila z tych zmluv, ktore mam k dispozicii. Chcem sa len ešte spýtať, či existuje ľahší spôsob o jednej faktúre (ktorú vystavíme len my a v rámci ktorej si započítame províziu a zvyšok zašleme na účet). Resp. niekto mi povedal, že to je ten istý spôsob ako napr. v novinových stánkoch - tam tiež stánky predávajú pre vydavateľov ich časopisy, pričom vyzbieranú sumu im vrátia a nechajú si len províziu. Len mi už ten dotyčný nepovedal, ako to vyzerá v praxi z účtovného hľadiska. Ako sa to zúčtuje.
blavaciko
07.08.12,20:31
peniaze posielas ty predavatelovi, takze on ti musi vystavit fakturu...
takisto stanky platia na zaklade faktury ktoru im vystavi distributor... novinove stanky maju na kazdu polozku urcenu nakupnu cenu od distributora, preto im ten posle fakturu napr. novy cas, 1000 ks x 0,20 € = 200 €
ty kedze nepoznas dopredu presnu cenu, ktoru ti ma zaplatit dodavatel tak potrebujes fakturu, nie je to vobec zlozite, len to tak znie.
I ked mas dopredu urcene ze z jedneho kuponu budes mat napr 2 eura + dph, takisto maju portaly (vacsina) aj podiel z celkovej sumy nevyuzitych kuponov a tie dopredu nepoznas...
v kazdom pripade, potrebujes ty fakturu od dodavatela sluzby/tovaru
wildstorm
08.08.12,06:17
Ďakujem, presne tak som si to predstavovala :) . Takže už len posledná otázka. Podľa zmluv, ktore mam k dispoziicii, sa zapocitanie robi jednostrannym zapocitacim aktom a nie dohodou o zapocitani. Ktory sposob je lepsi resp. rychlejsi? vychadza mi z toho, ze pri JZA sa tento moze vykonat, az ked sa stretnu datumy splatnosti (cize najskor v den splatnosti faktury, ktora je splatna neskor). Potom sa urobi JZA, ktorý sa len pošle dodavatelovi kuponu a na zaklade toho sa posle zvysna suma na ucet. Cize tu treba cakat na splatnost neskorsej faktury. V druhom pripade - dohoda o zapocitani, ta sa robi pred splatnostou faktur, ale pravdepodobne musi byt podpisana z oboch stran, co je tiez z administrativneho hladiska casovo narocnejsie. .(tu ten postup az tak presne nechapem). Ďakujem.
blavaciko
08.08.12,07:39
dajte si dohodu o zapocitani zavazkov a pohladavok ako jednu z klauzuli v zmluve a netreba uz nic dalej podpisovat. samozrejme treba osetrit faktury z jedneho obchodneho pripadu...
juro2000
06.09.12,12:28
Ďakujem, presne takto som to pochopila z tych zmluv, ktore mam k dispozicii. Chcem sa len ešte spýtať, či existuje ľahší spôsob o jednej faktúre (ktorú vystavíme len my a v rámci ktorej si započítame províziu a zvyšok zašleme na účet). Resp. niekto mi povedal, že to je ten istý spôsob ako napr. v novinových stánkoch - tam tiež stánky predávajú pre vydavateľov ich časopisy, pričom vyzbieranú sumu im vrátia a nechajú si len províziu. Len mi už ten dotyčný nepovedal, ako to vyzerá v praxi z účtovného hľadiska. Ako sa to zúčtuje.

Sme slovenská s.r.o. a český zľavový portál nám len pošle faktúru na "prenájom obchodnej platformy" spolu s peniazmi od ktorých odrátal svoju províziu/prenájom. Takže my faktúru vystavovať nemusíme.
wildstorm
06.09.12,13:21
Sme slovenská s.r.o. a český zľavový portál nám len pošle faktúru na "prenájom obchodnej platformy" spolu s peniazmi od ktorých odrátal svoju províziu/prenájom. Takže my faktúru vystavovať nemusíme.

Hmm, tak toto si neviem predstavit.. to ze si odrataju proviziu za "prenajom ob. platformy" tomu rozumiem, ale ako si viete vy potom preukazat ten prijem penazi na ucet - ten zvysok co vam pride??? Ked ste nevystavili ziadnu fa? alebo vystavujete ciastkove doklady priamo zákazníkom a tým spôsobom si to zúčtujete? Vďaka.
juro2000
10.09.12,13:22
Hmm, tak toto si neviem predstavit.. to ze si odrataju proviziu za "prenajom ob. platformy" tomu rozumiem, ale ako si viete vy potom preukazat ten prijem penazi na ucet - ten zvysok co vam pride??? Ked ste nevystavili ziadnu fa? alebo vystavujete ciastkove doklady priamo zákazníkom a tým spôsobom si to zúčtujete? Vďaka.

áno.
blavaciko
10.09.12,14:40
áno.

aky doklad vystavis zakaznikovi, ktory ti pride s kuponom z portalu?
pretoze to si realne neviem predstavit ako to moze fungovat...
slabikar
03.10.12,07:49
aky doklad vystavis zakaznikovi, ktory ti pride s kuponom z portalu?
pretoze to si realne neviem predstavit ako to moze fungovat...

posuvam
slabikar
03.10.12,11:50
uz ste poriesili tu zmluvu ohladom portalu hromadneho nakupovania? ja chcem byt totiz klientom zlavoveho portalu, ale chcem mat v tom jasno.
cize zlavovy portal mi po ukonceni zlavy vystavi fakturu na proviziu s tym,ze ja mu vystavim fakturu na celkovu sumu predanych kuponov? a ako sa riesi ten vzajomny zapocet pohladavok? aku maju byt napisane datumy splatnosti? staci, ze je v zmluve uvedene, ze dojde k vzajomnemu zapocitaniu pohladavok a padla? po stranke danovej je to vsetko ok?
blavaciko
03.10.12,17:25
vzajomny zapocet musi byt uzatvoreny formou dohody podpisanej oboma stranami, nestaci ak je uzakotveny v zmluve, pretoze v zmluve nie su pevne ciastky odsuhlasene oboma stranami. #22 (http://www.porada.sk/198617-zlavovy-portal-a-sposob-fakturacie-provizie-post2155233.html#post2155233)
wildstorm
04.10.12,06:48
vzajomny zapocet musi byt uzatvoreny formou dohody podpisanej oboma stranami, nestaci ak je uzakotveny v zmluve, pretoze v zmluve nie su pevne ciastky odsuhlasene oboma stranami.

Nooo, ja som toto konzultovala s dvomi účtovníčkami, pričom jedna hovorila o tom, že do zmluvy si môžeš dať podmienky "hocičo", pretože tá je nadradená zákonom, keďže sú s ňou obe strany uzrozumené a svojim podpisom ju akceptujú. Druhej účtovníčke som presne vysvetľovala, že či si môžem jednostranným započítacím aktom započítať pohľadávky aj pred ich splatnosťou pokiaľ si to tak nastavím v zmluve, povedala že v poriadku. O nič iné nám nejde, len aby sa celý proces urýchlil najmä z pohľadu klienta (keďže my prostriedky na účte máme a posielame ich klientovi), aby nemusel čakať na deň, kedy sa pohľadávky stretnú (sú splatné) a takisto aby sme nemuseli ešte v rámci byrokracie (podpis od oboch strán pri akceptovaní započítavacieho aktu) čakať, kým im tieto prostriedky pošleme. V našej zmluve je to konkrétne zakotvené takto:

7.5.
Zmluvné strany sa dohodli, že provízia bude Sprostredkovateľovi uhradená tak, že Sprostredkovateľ započíta svoju pohľadávku na zaplatenie provízie proti časti pohľadávky Záujemcu, t.j. proti sume predstavujúcej úhrn Cien Kupónov (ďalej len „vzájomné započítanie pohľadávok“). Sprostredkovateľ je oprávnený pohľadávky vzájomne započítať
aj bez predchádzajúceho súhlasu Záujemcu a to aj pred uplynutím doby splatnosti faktúr vystavených Sprostredkovateľom a Záujemcom. Sprostredkovateľ informuje Záujemcu o vzájomnom započítaní pohľadávok prostredníctvom Oznámenia o vzájomnom započítaní pohľadávok, ktorý zašle Záujemcovi na adresu uvedenú v záhlaví tejto Zmluvy.

Neviem, skúste posúdiť, ale máme to od účtovníčky, ktorá ma 30ročnú prax odobrené (a ktorá nám bude robiť účtovníctvo), že takto to bude v poriadku a bude podľa toho vedieť aj účtovať.
wildstorm
04.10.12,06:51
ešte by bolo možno dobré, keby sa do diskusie zapojil aj nejaký právnik. :)
slabikar
04.10.12,07:17
Sprostredkovateľ informuje Záujemcu o vzájomnom započítaní pohľadávok prostredníctvom Oznámenia o vzájomnom započítaní pohľadávok, ktorý zašle Záujemcovi na adresu uvedenú v záhlaví tejto Zmluvy.

cize zlavovy portal mi musi zaslat postou fakturu na proviziu a este jeden dokuemnt s tymto textom? a ja mu zaslem len fakturu na celu sumu za kupony?
wildstorm
04.10.12,07:26
cize zlavovy portal mi musi zaslat postou fakturu na proviziu a este jeden dokuemnt s tymto textom? a ja mu zaslem len fakturu na celu sumu za kupony?

áno, najskor sa ale zašlú faktúru, a keď budme mať faktúru od Klienta, zašleme mu Oznámenie o započítani s údajmi aké faktúry sa započítavajú, v akej sume, s akou splatnosťou a k akému dňu a že zvyšok záväzku bude zaslaný na účet klienta. A následne sa urobí prevod.
slabikar
04.10.12,07:39
tak to je dost komplikovane
slabikar
04.10.12,07:39
a ako ma vyzerat dokument o zapocitani pohladavok?
blavaciko
04.10.12,07:48
ospravedlnujem sa za chybu,
Občiansky zakonnik
§ 580
Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie.


takze to znamena ze aj jednostranny akt moze byt ok, akurat to plati len pre pohladavky po splatnosti, alebo pohladavky pred splatnostou, neda sa kombinovat jedna s druhou (tam len treba nasmerovat klienta, aky datum splatnosti tam ma dat)


k poznamke o zmluve, suhlasim akurat s tym, ze do zmluvy si mozes dat hocico, ale otazka je ci bude platna:
Zmluva nikdy nie je nadradena zakonom, zakon je zakon a basta
ucetni_fantozzi
04.10.12,08:09
zmluvy zlavovych portalov su spravidla nastavene tak, ze podstatou cinnosti portalu je sprostredkovanie zakaznikov portalom pre klienta, za co si portal voci klientovi uplatnuje proviziu. nedochadza teda k dodaniu sluzieb klient->portal - preco by mal klient portalu fakturovat hodnotu kuponov, ktore vyuziju zakaznici?
wildstorm
04.10.12,08:18
ospravedlnujem sa za chybu,
Občiansky zakonnik


takze to znamena ze aj jednostranny akt moze byt ok, akurat to plati len pre pohladavky po splatnosti, alebo pohladavky pred splatnostou, neda sa kombinovat jedna s druhou (tam len treba nasmerovat klienta, aky datum splatnosti tam ma dat)


k poznamke o zmluve, suhlasim akurat s tym, ze do zmluvy si mozes dat hocico, ale otazka je ci bude platna:
Zmluva nikdy nie je nadradena zakonom, zakon je zakon a basta

Takze je v poriadku to urobit aj pred splatnostou OBOCH faktur, ked posleme len oznamenie o zapocitani a ked to mame aj jasne zakotvene v zmluve, ano? :) Islo nam len o urychlenie procesu a odstranenie byrokracie v prospech klienta.
wildstorm
04.10.12,08:19
a ako ma vyzerat dokument o zapocitani pohladavok?

Nooo nemam ho pri sebe, ale vygooglis hned "oznamenie o zapocitani pohladavok vzor" :)
wildstorm
04.10.12,08:30
zmluvy zlavovych portalov su spravidla nastavene tak, ze podstatou cinnosti portalu je sprostredkovanie zakaznikov portalom pre klienta, za co si portal voci klientovi uplatnuje proviziu. nedochadza teda k dodaniu sluzieb klient->portal - preco by mal klient portalu fakturovat hodnotu kuponov, ktore vyuziju zakaznici?

No su rozne moznosti a sposoby ako to robit, niektori to robia aj tak, ze len sprostredkovatel vystavi FA na proviziu a klient vystavuje blocky/faktury svojim klientom. Avsak ja som mala k dispozici asi 5 zmluv roznych zlavovych portalov, medzi nimi ake ako Zlavadna, zlavomat, shopcity a vsetci to riešieli prave cez zapocitanie pohladavok.

Jedina vec ma len zaujima, a to uz neviem ako klienti dalej riesia, ze ked si zakaznik kupi kupon napr. na mikrovlnku, zaplati sprostredovatelovi, ale tovar si objedna u klienta. Klient by mu mal vystavit potvrdenie o kupe - fakturu, na zaklade ktorej moze pripadne zakaznik urobit reklamaciu. Len neviem ako je to osetrene, aby mu jedna takato kupa v uctovnictve nevyskocila 2x. Mozno ze zakaznikovi vystavi FA ale na FA bude "k uhrade 0,00 Eur). neviem.
wildstorm
04.10.12,08:33
a ak mi niekto povie, ako sem vlozit subor, tak vam sem par zmluv hodim :)
slabikar
04.10.12,08:42
skus dat dole "Formatovat odpoved", zobrazi sa ti dalsia stranka a dole je moznost pridat prilohy
blavaciko
04.10.12,08:43
Takze je v poriadku to urobit aj pred splatnostou OBOCH faktur, ked posleme len oznamenie o zapocitani a ked to mame aj jasne zakotvene v zmluve, ano? :) Islo nam len o urychlenie procesu a odstranenie byrokracie v prospech klienta.

nemusi byt ani ukotvene v zmluve
ucetni_fantozzi
04.10.12,08:50
No su rozne moznosti a sposoby ako to robit, niektori to robia aj tak, ze len sprostredkovatel vystavi FA na proviziu a klient vystavuje blocky/faktury svojim klientom. Avsak ja som mala k dispozici asi 5 zmluv roznych zlavovych portalov, medzi nimi ake ako Zlavadna, zlavomat, shopcity a vsetci to riešieli prave cez zapocitanie pohladavok.

Jedina vec ma len zaujima, a to uz neviem ako klienti dalej riesia, ze ked si zakaznik kupi kupon napr. na mikrovlnku, zaplati sprostredovatelovi, ale tovar si objedna u klienta. Klient by mu mal vystavit potvrdenie o kupe - fakturu, na zaklade ktorej moze pripadne zakaznik urobit reklamaciu. Len neviem ako je to osetrene, aby mu jedna takato kupa v uctovnictve nevyskocila 2x. Mozno ze zakaznikovi vystavi FA ale na FA bude "k uhrade 0,00 Eur). neviem.

pointa je ta, ze ked si ako zakaznik na portali nieco kupujes, na portali je uvedene, ze predavajicim je ten finalny predavajuci - cize si kupujes od neho. portal tvoju platbu sprostredkuje (a cestou ju oholi o proviziu :D ). predavajuci by mal tie peniaze posudzovat ako prijate od zakaznika prostrednictvom portalu. takto to riesi vacsina zmluv. a preto napriklad niekto fakturuje za "najom obchodnej platformy".
slabikar
04.10.12,09:01
pointa je ta, ze ked si ako zakaznik na portali nieco kupujes, na portali je uvedene, ze predavajicim je ten finalny predavajuci - cize si kupujes od neho. portal tvoju platbu sprostredkuje (a cestou ju oholi o proviziu :D ). predavajuci by mal tie peniaze posudzovat ako prijate od zakaznika prostrednictvom portalu. takto to riesi vacsina zmluv. a preto napriklad niekto fakturuje za "najom obchodnej platformy".

cize s portalom podpisem zmluvu ako za najoom obchodnej platformy a mam to vyriesene. zakaznikov davam teda riadne blocky na sumu uvedenu na kupone? s tym, ze tam uvedeiem ze je to UHRADENE?

a zaujima ma aj druha strana, ako teda portal oestri prijimanie platieb od zakaznikov?? :D
ucetni_fantozzi
04.10.12,09:06
cize s portalom podpisem zmluvu ako za najoom obchodnej platformy a mam to vyriesene. zakaznikov davam teda riadne blocky na sumu uvedenu na kupone? s tym, ze tam uvedeiem ze je to UHRADENE?

a zaujima ma aj druha strana, ako teda portal oestri prijimanie platieb od zakaznikov?? :D

deklaruje, ze ich sprostredkuva, resp. depozituje v prospech predavajuceho
marjankaj
04.10.12,09:40
Iba ak napríklad zmluiva SR s Vatikánom.
wildstorm
04.10.12,09:53
deklaruje, ze ich sprostredkuva, resp. depozituje v prospech predavajuceho

Takt toto sa mne osobne zda viac komplikovane, neviem.. ale pripajam zmuvy nejakych zlavovych poratlov, ale vsetky tu nemam (niektore mam len v hardcopy). Tu pozram, ze zlavomat ma na tu obchodnu platformu, ale tiez zapocitava pohladavky. Vies mi teda prosim napisat, ako je to teda v pripade tejto zmluvy medzi klientom a sprostredkovatelom na konkretnom priklade?? vdaka. .Rada najdem lepsi a jednoduchsi sposob. Dakuejem.
ucetni_fantozzi
04.10.12,10:24
skusme teda zmluvu zlavomatu - vyberam niektore podla mna klucove ustanovenia:

Poskytovateľ sa zaväzuje vyvíjať činnosť (zahájiť Akciu) a umožniť tak Záujemcovi prostredníctvom Portálu Zlavomat.sk
uzatvárať so Zákazníkmi Sprostredkované zmluvy.

"Sprostredkovaná zmluva" je zmluva na využitie služieb a/alebo nákup tovaru Záujemcu uzatváraná medzi
Zákazníkom a Záujemcom na základe ktorej je Zákazníkovi vydaný Voucher.

"Celková Tržba" je peňažné plnenie, ktoré Poskytovatel' prijal menom Záujemcu od Zákazníkov Záujemcu na
základe Sprostredkovaných zmlúv, tj. za predané (Zákazníkmi objednané, zaplatené a v zákonnej lehote 7 pracovných dní
nevrátené) Vouchery.

Podla tychto bodov sprostredkovatel (portal) vystupuje ako sprostredkovatel platieb, ktore zakaznici platia zaujemcovi prostrednictvom jeho uctu.
wildstorm
04.10.12,10:31
skusme teda zmluvu zlavomatu - vyberam niektore podla mna klucove ustanovenia:

Poskytovateľ sa zaväzuje vyvíjať činnosť (zahájiť Akciu) a umožniť tak Záujemcovi prostredníctvom Portálu Zlavomat.sk
uzatvárať so Zákazníkmi Sprostredkované zmluvy.

"Sprostredkovaná zmluva" je zmluva na využitie služieb a/alebo nákup tovaru Záujemcu uzatváraná medzi
Zákazníkom a Záujemcom na základe ktorej je Zákazníkovi vydaný Voucher.

"Celková Tržba" je peňažné plnenie, ktoré Poskytovatel' prijal menom Záujemcu od Zákazníkov Záujemcu na
základe Sprostredkovaných zmlúv, tj. za predané (Zákazníkmi objednané, zaplatené a v zákonnej lehote 7 pracovných dní
nevrátené) Vouchery.

Podla tychto bodov sprostredkovatel (portal) vystupuje ako sprostredkovatel platieb, ktore zakaznici platia zaujemcovi prostrednictvom jeho uctu.

Takze potom len vystaví Poskytovatel fakturu na proviziu a Záujemca si potom postupne vystavuje blocky/faktury pre svojich klientov, čím si to zúčtuje? A Poskytovateľ si vlastne províziu rovnako len započíta (jednoostranným aktom bez podpisu oboch strán??? - podpíse sa len on)? Takto by to mozno aj bolo jednoduchsie.. Ostatné zmluvy ale asi fungujú na tom "mojom" princípe, nie? Asi to prepracujem este.. Clovek sa stale uci a toto chcem mat v 100% poriadku..
ucetni_fantozzi
04.10.12,10:38
podla mna pri vystavovani tych blockov alebo faktur klientom musi Zaujemca brat v zretel to, co vravi zmluva tu:

"Celková Tržba" je peňažné plnenie, ktoré Poskytovatel' prijal menom Záujemcu od Zákazníkov Záujemcu na
základe Sprostredkovaných zmlúv, tj. za predané (Zákazníkmi objednané, zaplatené a v zákonnej lehote 7 pracovných dní
nevrátené) Vouchery.

cize on mal trzbu uz vtedy, ked peniaze prisli na ucet Sprostredkovatela - samozrejme s nasledkami napr. podla zakona o DPH (§19 ods. 4), postupov uctovania atd. ako to vyriesi ked zakaznik pride sluzbu prijat je uz technicka otazka - podla mna to moze nablokovat ako trzbu a potom ako zlavu v hodnote kuponu.
wildstorm
04.10.12,11:28
podla mna pri vystavovani tych blockov alebo faktur klientom musi Zaujemca brat v zretel to, co vravi zmluva tu:

"Celková Tržba" je peňažné plnenie, ktoré Poskytovatel' prijal menom Záujemcu od Zákazníkov Záujemcu na
základe Sprostredkovaných zmlúv, tj. za predané (Zákazníkmi objednané, zaplatené a v zákonnej lehote 7 pracovných dní
nevrátené) Vouchery.

cize on mal trzbu uz vtedy, ked peniaze prisli na ucet Sprostredkovatela - samozrejme s nasledkami napr. podla zakona o DPH (§19 ods. 4), postupov uctovania atd. ako to vyriesi ked zakaznik pride sluzbu prijat je uz technicka otazka - podla mna to moze nablokovat ako trzbu a potom ako zlavu v hodnote kuponu.

no nic, necham to zatial asi tak ako to je, myslim ze to tak pojde a potom praxou sa to moze nastavit vyhodnejsie aj pre nas aj pre klienta.
slabikar
09.10.12,08:48
z mojho pohladu to teda vyzera tak, ze ked skonci ponuka na zlavovom webe, tak v systeme uvidim, ze kolko sa predalo kuponov, vystavim hned fakturu s 10 dnovou splatnostou na celu sumu predanych kuponov tak, ako mam v zmluve od prevadzkovatela.
nasledne ked tu fakturu dostane prevadzkovatel, tak mi vystavi fakturu na sumu vo vyske provizie a takisto vytlaci oznamenie o vzajomnom zapocitani pohladavok, kde budu tie udaje z mojej a jeho faktury aj sumy a posle mi tie dva dokumenty a sucasne aj peniaze oholene o jeho proviziu. podla mna to bude najlogickejsie a najjednoduschsie riesenie ci? aj pre mna ako predajcu aj pre neho ako prevadzkovatela, nie?
wildstorm
09.10.12,08:51
z mojho pohladu to teda vyzera tak, ze ked skonci ponuka na zlavovom webe, tak v systeme uvidim, ze kolko sa predalo kuponov, vystavim hned fakturu s 10 dnovou splatnostou na celu sumu predanych kuponov tak, ako mam v zmluve od prevadzkovatela.
nasledne ked tu fakturu dostane prevadzkovatel, tak mi vystavi fakturu na sumu vo vyske provizie a takisto vytlaci oznamenie o vzajomnom zapocitani pohladavok, kde budu tie udaje z mojej a jeho faktury aj sumy a posle mi tie dva dokumenty a sucasne aj peniaze oholene o jeho proviziu. podla mna to bude najlogickejsie a najjednoduschsie riesenie ci? aj pre mna ako predajcu aj pre neho ako prevadzkovatela, nie?


Presne tak, aj pre nas ako sprostredkovatelov to je najlepsie takto urobit. Je to jasne a prehladne. A pre klienta tiez si myslim. A klient potom uz vystavi len doklad (fakturu) svojim klientom (napr. pri kupe mikrovlnky) ze faktura bola uhradena a k uhrade "0 EUR".
blavaciko
09.10.12,09:11
Presne tak, aj pre nas ako sprostredkovatelov to je najlepsie takto urobit. Je to jasne a prehladne. A pre klienta tiez si myslim. A klient potom uz vystavi len doklad (fakturu) svojim klientom (napr. pri kupe mikrovlnky) ze faktura bola uhradena a k uhrade "0 EUR".

problem je, ze naz legislativny poriadok v podstate vobec netusi o existencii nejakych zlavovych portalov.
Co sa deje v pripade, ak ty vystavis fakturu zakaznikovi a ako cenu uhrady napises 0 eur? pride reklamacia a zakaznikovi vratis 0 eur?

alebo budeme brat ze zlavovy kupon je cenina a vratis zakaznikovi tuto ceninu? alebo ma zakaznik reklamovat u sprostredkovatela? u koho ma zakaznik pravo na odstupenie od zmluvy podla par. 12 zakona o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a pri zasielkovom predaji? a preco o tom takmer nikto v podmienkach neinformuje?

toto je proste legislativna diera, ktora zatial nie je zaplnena, ale nikto to neriesi
slabikar
09.10.12,09:19
problem je, ze naz legislativny poriadok v podstate vobec netusi o existencii nejakych zlavovych portalov.
Co sa deje v pripade, ak ty vystavis fakturu zakaznikovi a ako cenu uhrady napises 0 eur? pride reklamacia a zakaznikovi vratis 0 eur?

alebo budeme brat ze zlavovy kupon je cenina a vratis zakaznikovi tuto ceninu? alebo ma zakaznik reklamovat u sprostredkovatela? u koho ma zakaznik pravo na odstupenie od zmluvy podla par. 12 zakona o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a pri zasielkovom predaji? a preco o tom takmer nikto v podmienkach neinformuje?

toto je proste legislativna diera, ktora zatial nie je zaplnena, ale nikto to neriesi

praveze v zmluve je uvedene, ze za sluzbu a tovar som zodpovedny ja ako predajca, ved je to logicke. zakaznik riesi vsetko so mnou
wildstorm
09.10.12,09:56
problem je, ze naz legislativny poriadok v podstate vobec netusi o existencii nejakych zlavovych portalov.
Co sa deje v pripade, ak ty vystavis fakturu zakaznikovi a ako cenu uhrady napises 0 eur? pride reklamacia a zakaznikovi vratis 0 eur?

alebo budeme brat ze zlavovy kupon je cenina a vratis zakaznikovi tuto ceninu? alebo ma zakaznik reklamovat u sprostredkovatela? u koho ma zakaznik pravo na odstupenie od zmluvy podla par. 12 zakona o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a pri zasielkovom predaji? a preco o tom takmer nikto v podmienkach neinformuje?

toto je proste legislativna diera, ktora zatial nie je zaplnena, ale nikto to neriesi

Zlavomat to ma pekne osetrene vo VOP:

V prípade, že Poskytovateľ nedodá objednaný tovar či neposkytne objednanú službu z dôvodov na jeho strane a to ani po písomnej výzve zákazníka má zákazník právo odstúpiť od zmluvy a požadovať vrátenie zaplatenej čiastky. Zákazník má právo odstúpiť od zmluvy tiež v lehote 7 kalendárnych dní od doručenia vouchera (podľa čl. IV), a to bez uvedeného dôvodu a bez akejkoľvek sankcie. Odstúpenie od zmluvy musí byť Poskytovateľovi doručené najneskôr 7. deň od doručenia vouchera a v kópií Prevádzkarovi. Odstúpenie od zmluvy z akéhokoľvek vyššie uvedeného dôvodu musí byť učinené písomnou formou (splnené i prostredníctvom elektronickej pošty). Vzhľadom k tomu, že platba za voucher je prevedená na účet Prevádzkara, je zákazník povinný o svojom odstúpení informovať i Prevádzkara, aby v prípade, že celá platba ešte nebola Prevádzkarom prevedená Poskytovateľovi, mohol by Prevádzkar vrátiť takú časť platby zákazníka späť zákazníkovi.

http://www.zlavomat.sk/podmienky-pouzitia

A co sa týka faktúry, nebude nulová, bude normálne na danú sumu , akurát tam bude poznámka "Faktúra bola uhradená, neuhrádzať" a k úhrade 0 a bude tam ešte uvedené "dátum úhrady xx.xx.xxxx"
slabikar
09.10.12,10:38
v zmluve sa mi vsak nepaci, ze ak klient odstupi od zmluvy, tak zlavovy portal ma aj tak narok na proviziu. nie je to divne?

ale ked som sa nad tym zamyslel, tak ak by to v zmluve nebolo, tak spekulativni predajcovia by stale pisali, ze odstupil klient od zmluvy a tym padom nezvnika provizia pre portal :D cize asi to je pre portal lepsie, no pre predajcov to znamena, ze musia mat kvalitne sluzby a tovar
wildstorm
09.10.12,11:08
v zmluve sa mi vsak nepaci, ze ak klient odstupi od zmluvy, tak zlavovy portal ma aj tak narok na proviziu. nie je to divne?

ale ked som sa nad tym zamyslel, tak ak by to v zmluve nebolo, tak spekulativni predajcovia by stale pisali, ze odstupil klient od zmluvy a tym padom nezvnika provizia pre portal :D cize asi to je pre portal lepsie, no pre predajcov to znamena, ze musia mat kvalitne sluzby a tovar

vies mi to prosim poslat kde si to videl? mozes aj tu zmuvu ak mas k dispo ;). my take v zmluve nic nemame .... vdaka
slabikar
09.10.12,12:08
vies mi to prosim poslat kde si to videl? mozes aj tu zmuvu ak mas k dispo ;). my take v zmluve nic nemame .... vdaka

je to v zmluve so zlavadna. oni mi pripadaju dost tazkotonazny, vysoka provizia, brutalne podmienky, asi sa na nich vykaslem a prejdem k niekomu mensiemu
renkulka
17.10.12,05:21
Ani zľavomat nie je nič moc. Práve uzatvárame zmluvy s portálmi, chceli sme si dať našu službu na viacero portálov. Zľavomat tlačí do exkluzivity?!, na našej stránke nemôžme mať iné akcie, ... Veď to je akoby som jeden tovar nemohla predávať vo viacerých obchodoch! Ešte z účtovného hľadiska: my poskytujeme službu ubytovanie. To znamená, že zákazníka, ktorý príde cez zľavový portál, zaevidujem v domovej knihe, k úhrade 0,-. Zľavovému portálu vystavím faktúru za služby - v našom prípade ubytovanie. Ide o to, kedy vystavím faktúru, aby DPH bolo správne odvedené. V tom mesiaci, v ktorom dôjde k ubytovaniu, alebo na konci predaja kuponov? Tiež môže dôjsť k situácii ubytovania na prelome rokov. vďaka za radu, ak má niekto skúsenosť
blavaciko
17.10.12,12:56
fakturu vystavis k datumu poskytnutia sluzby (alebo zacatia jej poskytovania) alebo k datumu platby, podla toho co nastane skor
účtovník 007
17.10.12,13:34
Uvedený obchod by mal prebiehať na základe mandátnej zmluvy. To znamená, že v mene iného a na účet iného.

Zľavový portál je mandatár

Poskytovateľ kupónov je mandant

Zľavový portál je v tomto prípade iba sprostredkovateľ obchodu, pri ktorom mu vzniká podľa zmluvy nárok na odmenu. Odmena je súčasťou MZ a môže byť v nej uvedené, že dochádza k vzájomnému zápočtu odmeny a sumy vybratej pre mandanta.
Obdobie pre vystavenie dokladov sa tiež dohodne zmluvne, pri väčšom objeme radím týždennú úhradu, pri menšom objeme stačí mesačne. Určíme si, že zúčtovacie obdobie bude mesiac. Postup je nasledovný. Celý mesiac mandatár vyberé peniaze pre mandanta a má ich na svojom účte. Následne mandant vo svojej evidencii ak je plátca DPH zúčtuje svoje tržby a odvedie si DPH. Mandatárovi zašle iba výzvu na prevod finančných prostriedkov, ktoré preňho mandatár vybral. Táto výzva neobsahuje DPH iba celú sumu, lebo s jeho DPH nemá mandatár nič, je iba sprostredkovateľ. Mandatár vystaví Fa za províziu za sprostredkovanie a zašle ju mandantovi. Na účet mananta pošle už iba sumu očistenú o províziu. U seba v účtovníctve si cez VUD doklad urobí zápočet.
Mandatár výzvu od mandanta neúčtuje cez účet 321-XXX, ale používa účet 379-xxx.
Predpokladám, že ide o podvojné účtovníctvo, tak účtovanie bude nasledovné:
Mandatár:
221-xxx/379-xxx vyberá peniaze
311-xxx/602-xxx
.........../343-xxx fa za províziu
379-xxx/311-xxx zápočet provízie a výzvy od mandanta
379-xxx/221-xxx úhrada na základe výzvy, očistená o províziu

Mandant:

311-xxx/602-xxx
.........../343-xxx na základe hlásenia od mandatára o počte a sume predaných kupónov

odošle výzvu, nie fa mandatárovi na celú vybratú sumu

518-xxx/321-xxx fa za províziu od mandatára
221-xxx/311-xxx prijatá úhrada od mandatára očistená o províziu
321-xxx/311-xxx zápočet provízie a predaných kupónov

Takýmto spôsobom prebieha množstvo obchodov, napríklad celý TIPOS portál, diaľničné nálepky. Mandátna zmluva vlastne zabezpečuje, že DPH odvádza poskytovateľ služby, teda prvý v rade. Ostatní mu iba zabezpečujú predaj služby, ale nie vo vlastnom mene, ale v jeho mene a na jeho účet.
bredikova
05.12.12,07:25
Ďakujem "účtovník 007" , perfektne spracované. Ale mám taký malý problém.
Cez zlavový portál XX sme predali 125ks kupónov, ale u nás si uplatnili len 123 ( na ne mám vystavené faktúry). Zo Zlavového portálu sme však dostali peniaze za všetkych 125ks. Teraz neviem čo stými dvomi , ktoré si u nás neuplatnili. Na účte 311 by som tak mala preplatok. Teraz nie sme ešte plátci DPH , tak to nevadí ale čo potom. Nemám s tým ešte skúsenosti , tak ťa prosím o radu.
bredikova
10.12.12,10:54
Prosím , posúvam.
Katrina13
12.12.12,12:24
ahoj wildstorm, ja ti poviem ako sme to vyriešili my v súčinnosti so zľavovým portálom. My fakturujeme Fa priamo zákazníkovi, ktorú mu posielame s tovarom, ked akcia skončí, do 14 dní pošlú FA na províziu a pošlú peniaze ( ten rzdiel čo prijali - provízia ) na účet. FA zákazníkom máš v pohľadávkach a uhradíš ich z toho čo prišlo na účet a ich FA na províziu máš v záväzkoch a to tiež uhradíš z toho čo prišlo na účet takže ti to bude sedieť aj na účte a budeš mať vyrovnané aj pohľdávky aj záväzky, podľa môjho názoru je správne robiť vzájomný zápočet, ale zatiaľ si to zjednodušujeme.
bredikova
30.12.12,11:15
Ďakujem "účtovník 007" , perfektne spracované. Ale mám taký malý problém.
Cez zlavový portál XX sme predali 125ks kupónov, ale u nás si uplatnili len 123 ( na ne mám vystavené faktúry). Zo Zlavového portálu sme však dostali peniaze za všetkych 125ks. Teraz neviem čo stými dvomi , ktoré si u nás neuplatnili. Na účte 311 by som tak mala preplatok. Teraz nie sme ešte plátci DPH , tak to nevadí ale čo potom. Nemám s tým ešte skúsenosti , tak ťa prosím o radu.

Prosím vie niekto poradiť?
renkulka
08.02.13,10:52
Náš auditor tvrdí, že platbu, ktorú dostaneme zo Zlavomatu zdaníme DPH pri prijatí platby na náš účet. Zákazníkom potom vystavujeme doklady, na ktorých je uvedené, že služba bola zaplatená, DPH mínusom, k úhrade 0. Je postup správny? Máte s tým skúsenosť?
Katrina13
08.02.13,16:42
Mňa by zaujímalo či máte niekto skúsenosť s účtovaním Slevomatu, príp. nejakého portálu v ČR.FA pre zákazníkov sme si vystavovali my a Slevomat vystavil akurát FA na sumu provízie, v CZK, ktorá prišla na účet v EUR.
IvetaH
18.02.13,15:50
Náš auditor tvrdí, že platbu, ktorú dostaneme zo Zlavomatu zdaníme DPH pri prijatí platby na náš účet. Zákazníkom potom vystavujeme doklady, na ktorých je uvedené, že služba bola zaplatená, DPH mínusom, k úhrade 0. Je postup správny? Máte s tým skúsenosť?

To sa mi teda vôbec nezdá. Akcia trvá 3 mesiace, v priebehu týchto 3 mesiacov chodia zákazníci, dávajú si obed a vždy im vystavím doklad z ERP riadny aj s dph a oni platia kupónom. Počas celých troch mesiacov. Evidujem to ako pohľadávku. A po ukončení akcie mi zľavový portál pošle peniaze, tak to vyrovnám s pohľadávkou. Neviem prečo by som sa mala zapodievať s DPHčkou z prijatej úhrady, DPH bola riadne uvedená na ERP doklade a riadne odvedená, vtedy keď vznikla.
Katrina13
25.03.13,09:01
Dobrý deň poraďáci, viete mi niekto poradiť ako riešiť situáciu s neuplatneným kupónom? V zmlôuve máme že ak niekto zaplatí a neuplatní si kupón, 50% si necháva zľavový portál a 50% ide nám, máme jeden takýto prípad, že nám tie peniaze poslali na účet a trochu neviem čo s tým. Mám celú túto sumu zahrnúť ako POZD? Alebo je potrebné to vyriešiť nejako inak? Budem vďačná za každý názor.
bredikova
25.03.13,09:20
Ja som mala podobný prípad, aj som sa pýtala, a nik mi neodpovedal.:( Tak som to dala do zdaniteľných príjmov - lebo peniaze sme dostali na účet a podľa mňa je to POZD.:)
Katrina13
27.03.13,09:18
Ďakujem za reakciu, tiež si myslím, že to ovplyvní len ZD, lebo faktúra sa tam nevystavuje a keďže je to príjem, niekde sa to musí premietnuť, len som sa chcela poradiť, ďakujem ešte raz :-)