peter128
23.08.12,14:40
Dobry den,

Mam slovenske obcianstvo, trvaly pobyt v SR a pracujem ako zivnostnik na slovensku zivnost pre slovensku spolocnost.

Je v medziach zakona s platnostou od r. 2013 mozny nasledujuci postup?

- zalozenie zivnosti v CR
- praca a na tuto cesku zivnost pre tu istu slovensku spolocnost
- odvadzanie dani a/alebo odvodov v Ceskej Republike podla tam platnych zakonov pre SZCO


Pre pripad, ze by otazka posobila absurdne, pokusim sa poodhalit motivaciu pre jej polozenie.
Za predpokladu, ze bude podnikatelske prostredie pre SZCO v CR v r. 2013 vyrazne priaznivejsie ako v SR, je mozne sa ako SZCO formalne "preregistrovat" do CR ale nadalej pracovat pre slovensku firmu?


Dakujem
Braňo
23.08.12,12:51
a z akého dôvodusi myslíš, že v ČR je výrazne priaznivejšie prostredie? Si porovnával dane?
peter128
23.08.12,12:57
Tak predovsetkym, u nas pravdepodobne od r. 2013 pre SZCO koncia pausalne naklady v takej neobmedzenej forme, ako ich pozname dnes. Podla informacii, ktore mam, v CR pokracuju v nezmenenj forme. Porovnanie podmienok SR vs. CR zrejme nebude jednoduche. Preto skor, ako sa pustim do konkretnych vypoctov, rad by som vedel, ci je vobec takyto formalny presun do CR mozny.
KEJKA
23.08.12,15:46
formálny ako formálny. vybav si rezidenciu - domicil v Česku a vybav si živnosť z toho titulu tam.
Slovenskú zrušíš a ideš...........
sroservis
23.08.12,18:37
mozete upresnit, na uzemi ktoreho statu budete poskytovat svoje sluzby?
profesional
31.08.12,11:26
Ano da sa to tak. A je to legalne. A pre tych co sa cuduju ze preco to tak chce spravit, tak niekolko malych vypoctov:

V CR bude v roku 2013 pre lepsie zarabajucich danova sadzba pre dan z prijmu 22 percent, v SR 25.
V CR budu pausalne naklady limitovane do vysky cca. 32.000 Eur rocne, v SR do vysky 4800 Eur rocne.
V CR bude zdravotne poistenie 13 percent zo zakladu /2,00, v SR 14 percent zo zakladu /2,10.
V CR bude socialne poistenie 13 percent zo zakladu / 2,00, v SR 33,15 percenta zo zakladu /2,10.

Suma sumarum, podme si to zratat pre cloveka co zarobi povedzme 50,000 Eur rocne.

V CR zaplati na daniach:´2970 Eur a na odvodoch 6500 Eur.

V SR zaplati na daniach: 8493,45 Eur a na odvodoch 11226,19 Eur.

Takze touto operaciou clovek ktory rocne zarobi 50,000 Eur ma rozdiel 10.249,64 Eur co je mesacne 854,14 Eur.

Ano, dobre vidite mili poradaci. SR sa rozhodla zacat definitivne ozobracovat vyssiu strednu triedu. A to nie o trochu ako to rozpravaju v mediach. Ale o poriadny balik. Byt uspesny bude na Slovensku od 1.1.2013 za trest. Cim viac sa budes snazit, tym viac zaplatis statu.
Nemam nic proti solidarite. Ale niekde to musi mat istu rozumnu hranicu. Inak to bude zasadne skrtit podnikanie.
Poznam vela ludi co chcu urobit presne toto iste.

Tvoj postup plne schvalujem. Nech tato vlada vidi, ze siahat na prijmy tym co tahaju biznis v tejto krajine a zamestnanost nevynimajuc sposobom ktory nema obdobu, bude mat v skutocnosti na statny rozpocet katastrofalne nasledky.
maupassant
11.11.12,22:20
Ahojte,

je mozne a legalne si zalozit zivnost v CR a potom na tuto zivnost pracovat v Nemecku viac ako 183 dni v roku?
Vznika ti tymto padom nejaka povinnost voci Nemecku kedze tam budem sediet vo firme a pracovat?
Alebo mi staci si platit odvody do SP a ZP na Slovensku a zaplatit dan z prijmov v CR ?
Aka je najjednoduchsia cesta pre zmenu danoveho domicil-u(a) zo SR na CR?

Ide mi o to aby som si mohol uplatnit pausalne vydavky kt. su v CR 40% alebo 60% a vyuzit priaznivejsie prostredie pre podnikatelov ktore v CR urcite je.

Viete mi poradit kde hladat, na co sa zamerat pripadne kam sa ist spytat?

Dakujem,
Maupassant.
blavaciko
12.11.12,08:55
Ahojte,

je mozne a legalne si zalozit zivnost v CR a potom na tuto zivnost pracovat v Nemecku viac ako 183 dni v roku?
Vznika ti tymto padom nejaka povinnost voci Nemecku kedze tam budem sediet vo firme a pracovat?
Alebo mi staci si platit odvody do SP a ZP na Slovensku a zaplatit dan z prijmov v CR ?
Aka je najjednoduchsia cesta pre zmenu danoveho domicil-u(a) zo SR na CR?

Ide mi o to aby som si mohol uplatnit pausalne vydavky kt. su v CR 40% alebo 60% a vyuzit priaznivejsie prostredie pre podnikatelov ktore v CR urcite je.

Viete mi poradit kde hladat, na co sa zamerat pripadne kam sa ist spytat?

Dakujem,
Maupassant.

TU SA CHOD SPYTAT!
http://www.porada.sk/t203945-obcan-sr-ako-szco-v-cr-pracuje-v-eu-state-x-fakturuje-do-eu-statu-y.html#post2181179
maupassant
12.11.12,12:10
Diky za uzitocnu odpoved, fakt si mi pomohol :D. Mas tam zly nazov temy, ale link funguje ;).