iva28
10.07.09,16:40
Ahoj, mam otazku.
Ak vykážem dohodára po skončení pracovnej úlohy a tento sumár presahuje limit evidovaného na úrade práce 131EUR. Môžem mu túto mzdu rozpočítat na potvrdení o mzde na jeden mesiec(pre úrad práce)? Nebude to potom vadiť ak je vykázaná suma na soc. poist iná?
Dakujem Iva
veronikasad
10.07.09,16:10
Ahoj, mam otazku.
Ak vykážem dohodára po skončení pracovnej úlohy a tento sumár presahuje limit evidovaného na úrade práce 131EUR. Môžem mu túto mzdu rozpočítat na potvrdení o mzde na jeden mesiec(pre úrad práce)? Nebude to potom vadiť ak je vykázaná suma na soc. poist iná?
Dakujem Iva
tak to určite vadiť bude - urad práce je prepojený so SP - vyradia ho z evidencie, ak nie hneď, tak dodatočne ...
Tweety
10.07.09,17:10
tak to určite vadiť bude - urad práce je prepojený so SP - vyradia ho z evidencie, ak nie hneď, tak dodatočne ...
Ak to bol dohodár na DoVP, a pdmena bola vyplatená po skončení prác za dlhšie obdobie, myslím si, že by s tým nemal byť problém. Odvolávam sa na § 226 ZP
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
mzdarka renca
11.07.09,23:35
Majka, ale zadávateľka otázky písala, že už odmenu za vykonanú prácu zaúčtovala do miezd a odviedla za vyššiu sumu ako 131,65€ do SP na ÚP a GP, tak to problém bude. Na to mala myslieť skôr a zaúčtovať max. tých 131,65EUR. Ak by si to rozdelila na viac mesiacov, tak je to ok.
arp69
14.07.09,16:48
Prave dnes som vystavila potvrdenie o prijme pre dohodara na UP. Za tri mesiace odpracovane mal vyplatenych 162 € na konci, teda v juni.
Dufam ze ho teraz nevyradia z evidencie. Co si o tom myslite?
veronikasad
14.07.09,17:01
Prave dnes som vystavila potvrdenie o prijme pre dohodara na UP. Za tri mesiace odpracovane mal vyplatenych 162 € na konci, teda v juni.
Dufam ze ho teraz nevyradia z evidencie. Co si o tom myslite?
Dúfaš nesprávne, určite vyradia. Nesplnil limit uchádzača o zamestnanie - max. príjem 65% životného minima.

Prečo ste mu mzdu nevyplácali každý mesiac ?
arp69
15.07.09,12:17
Myslela som, ze to funguje tak ako napisala Maja-Tweety v prisp. 253. Teraz uz len pockam ako to dopadne. Dam vediet.
liba2
15.07.09,12:33
Prave dnes som vystavila potvrdenie o prijme pre dohodara na UP. Za tri mesiace odpracovane mal vyplatenych 162 € na konci, teda v juni.
Dufam ze ho teraz nevyradia z evidencie. Co si o tom myslite?
Prečítaj si aj č. 254 :)
Miri82
16.07.09,06:32
Ja som mala podobný prípad prijali sme dohodára, ktorý bol evidovaný na UP. Chceli sme ho prijať od júla do augusta, ale jeho príjem by mesačne presiahol max. výšku odmeny asi o 70€. Preto sme sa s ním dohodli, že mesačne mu budeme vyplácať tých 131,65€ a zvyšok mu budeme prenášať. Preto som v bode "pracovná úloha bude vykonaná do" uviedla až október, aby sme mu to mohli vyplácať postupne. Môže mi to prosím niekto odobriť, či som postupovala správne? A chcela by som sa spýtať ešte na dojednaný rozsah práce v hodinách.: ak tam napíšem napr. 140 hod. - musí mať potom v dochádzke vykázaný presne ten istý počet hodín alebo tam môže byť nejaká mierna odchýlka? Lebo napr. v potvrdení na UP nepožadovali počet odpracovaných hodín, len sumu, koľko zarobil.Preto by ma zaujímalo, či ten rozsah v hodinách v dohode je pre nich taký smerodajný?
mzdarka renca
16.07.09,06:42
Ja som mala podobný prípad prijali sme dohodára, ktorý bol evidovaný na UP. Chceli sme ho prijať od júla do augusta, ale jeho príjem by mesačne presiahol max. výšku odmeny asi o 70€. Preto sme sa s ním dohodli, že mesačne mu budeme vyplácať tých 131,65€ a zvyšok mu budeme prenášať. Preto som v bode "pracovná úloha bude vykonaná do" uviedla až október, aby sme mu to mohli vyplácať postupne. Môže mi to prosím niekto odobriť, či som postupovala správne? A chcela by som sa spýtať ešte na dojednaný rozsah práce v hodinách.: ak tam napíšem napr. 140 hod. - musí mať potom v dochádzke vykázaný presne ten istý počet hodín alebo tam môže byť nejaká mierna odchýlka?môže Lebo napr. v potvrdení na UP nepožadovali počet odpracovaných hodín, len sumu, koľko zarobil.Preto by ma zaujímalo, či ten rozsah v hodinách v dohode je pre nich taký smerodajný?

Počet hodín nie je obmedzený, od 1.7.09 sa zvýšilo ŽM, tak aj max. odmena z dohody je 136,38 EUR/mesiac.
Ostatné robíš správne.
Miri82
16.07.09,07:04
Počet hodín nie je obmedzený, od 1.7.09 sa zvýšilo ŽM, tak aj max. odmena z dohody je 136,38 EUR/mesiac.
Ostatné robíš správne.

Diky, za upozornenie. Ani som si neuvedomila, že sa od 1. zvyšuje ŽM. Ja som sa bála, že ak by prišla náhodou kontrola, aby nám nevytkli, že v dohode máme dohodnutých 140 hod., ale on v skutočnosti odrobí a má vykázaných len napr. 136 hod.
silviTAP
21.07.09,11:42
ahojte poraďáci.....
môže mi niekto prosím poradiť, ako mám postupovať pri dohodárovi evidovanom na ÚP ktorému odmena v jednom mesiaci presiahla limit evidovaného (131,65 €) na 146,06 € , je prijatý na 5 hod/ 1 deň, odmena je 1,3278 € / 1 hod, v mes. apríl vyšla odmena na 112,87 €, v máji 126,15 €, ale v júni pri odprac. dňoch v počte 22 x 5 hoh. x 1,3278 € = 146,06 €. Ako to mám vyrišiť, znížiť hod. odmenu, alebo prerobiť DoVP a na mesiac jún znížiť počet odpracovaných hod, tak aby odmena nepresiahla 131,65 € ?
za všetky rady ďakujem.... :o)
veronikasad
21.07.09,11:45
ahojte poraďáci.....
môže mi niekto prosím poradiť, ako mám postupovať pri dohodárovi evidovanom na ÚP ktorému odmena v jednom mesiaci presiahla limit evidovaného (131,65 €) na 146,06 € , je prijatý na 5 hod/ 1 deň, odmena je 1,3278 € / 1 hod, v mes. apríl vyšla odmena na 112,87 €, v máji 126,15 €, ale v júni pri odprac. ahojte poraďáci.....
môže mi niekto prosím poradiť, ako mám postupovať pri dohodárovi evidovanom na ÚP ktorému odmena v jednom mesiaci presiahla limit evidovaného (131,65 €) na 146,06 € , je prijatý na 5 hod/ 1 deň, odmena je 1,3278 € / 1 hod, v mes. apríl vyšla odmena na 112,87 €, v máji 126,15 €, ale v júni pri odprac. dňoch v počte 22 x 5 hoh. x 1,3278 € = 146,06 €. Ako to mám vyrišiť, znížiť hod. odmenu, alebo prerobiť DoVP a na mesiac jún znížiť počet odpracovaných hod, tak aby odmena nepresiahla 131,65 € ?
za všetky rady ďakujem.... :o)
Odmena dohodára nesmie presiahnúť 65% životného minima, inak ho vyradia z evidencie UP a musí sa v ZP prihlásiť ako samoplatitel.
Ak má pri dohode stanovenú hodinovú mzdu, treba sledovať odpracované hodiny... /nie je stanovený limit odpracovaných hodín - sledovať to treba z dôvodu výšky príjmu/
katka50
21.07.09,12:00
ahojte poraďáci.....
môže mi niekto prosím poradiť, ako mám postupovať pri dohodárovi evidovanom na ÚP ktorému odmena v jednom mesiaci presiahla limit evidovaného (131,65 €) na 146,06 € , je prijatý na 5 hod/ 1 deň, odmena je 1,3278 € / 1 hod, v mes. apríl vyšla odmena na 112,87 €, v máji 126,15 €, ale v júni pri odprac. dňoch v počte 22 x 5 hoh. x 1,3278 € = 146,06 €. Ako to mám vyrišiť, znížiť hod. odmenu, alebo prerobiť DoVP a na mesiac jún znížiť počet odpracovaných hod, tak aby odmena nepresiahla 131,65 € ?
za všetky rady ďakujem.... :o)
Pozor, pri Doh. o vykonaní práce nesmie presiahnuť 350 hodín za kal. rok.
siskage
23.07.09,06:10
Mám takú otázku. Či je možné vyplatiť pri dohode o pracovnej činnosti
odmenu v mesiaci, v ktorom je práca vykonaná a takisto vyplatiť aj odvody do SP?
Ide mi o to: Získali sme projekt z eurofondov, ktorý je rozdelený na etapy (kvartály), to znamená, že personálne výdavky (vedenie účtovníctva, administrácia ... - mesačné výdavky) musia byť uhradené v danom kvartáli. Takže napríklad v kvartáli júl - september musia byť vyplatené všetky peniaze zadelené do tohto kvartálu vrátane personálnych výdavkov - takže za september to musí byť vyplatené v septembri, nie mesiac pozadu, pretože október je nový kvartál, nové zadelené financie.Dá sa to vôbec?
macula
23.07.09,06:30
Ja si myslím, že sa to dá, aspoň tie odvody určite, mala som taký prípad, že som išla na dovolenku a mesačné odvody som uhradila v tom mesiaci, za ktoré sa platili a bolo to v poriadku-samozrejme, že som to prekonzultovala s SP.
siskage
23.07.09,06:36
Super, určite to prekonzultujem aj ja, vlastne sa nejedná len o SP, ale aj daňový úrad. Tak dúfam, že to nebude problém.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
wera2013
25.07.09,12:53
dobrý deň, zaujíma ma v akej výške sa odvádzajú odvody pri dopč.? a v akej výške treba odviesť zp pri dopč?,
veľmi pekne ďakujem...
mzdarka renca
25.07.09,13:13
dobrý deň, zaujíma ma v akej výške sa odvádzajú odvody pri dopč.? a v akej výške treba odviesť zp pri dopč?,
veľmi pekne ďakujem...

Pri dohodách sa odvádza len na SP a to iba zamestnávateľ na GP-0,25% a ÚP-0,8%. ZP sa z dohôd neodvádza.
siskage
27.07.09,05:30
Dobrý deň
Chcem sa opýtať, čo pri dohode o pracovnej činnosti znamená, že v dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Napríklad aký?
V dohode uvedieme dátum ukončenia platnosti. Je potrebné uviesť ešte niečo iné?
Tweety
27.07.09,05:33
Dobrý deň
Chcem sa opýtať, čo pri dohode o pracovnej činnosti znamená, že v dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Napríklad aký?
V dohode uvedieme dátum ukončenia platnosti. Je potrebné uviesť ešte niečo iné?
Nie, netreba. Ak tam bude obdobie platnosti, to postačí. Ak si chcete určiť aj VD, môžete.
Zo ZP
§ 228ZP
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
sonka11
28.07.09,10:16
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť?existuje nejaká minimálna hodinová mzda u zamestnanca na DOVP? Ak áno tak aká? Preratáva sa aj u dohodárov mzda cez koeficienty podla stupňa náročnosti? Chcem zamestnať vodiča na DOVP....Vďaka
drobeceva
28.07.09,10:18
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť?existuje nejaká minimálna hodinová mzda u zamestnanca na DOVP? Ak áno tak aká? Preratáva sa aj u dohodárov mzda cez koeficienty podla stupňa náročnosti? Chcem zamestnať vodiča na DOVP....Vďaka
u dohôd neplatí žiadna minimálna mzda, žiadne stupne náročnosti, je to vec dohody, aká odmena sa dohodne.
Len neviem, či je vhodné vodiča zobrať na DoVP.
Ejo
28.07.09,10:18
Pri DOVP nie je žiadny limit ani koeficient podľa stupňa náročnosti. Neposudzuje sa ako pracovný pomer.
terezamaria
28.07.09,11:17
u dohôd neplatí žiadna minimálna mzda, žiadne stupne náročnosti, je to vec dohody, aká odmena sa dohodne.
Len neviem, či je vhodné vodiča zobrať na DoVP.
Správne si napísala, že vodiča na dohodu o vykonaní práce, ale ani o pracovnej činnosti nie. Veď vodič má hmotnú zodpovednosť, nikdy sa nevie, koľko hodín bude musieť robiť, to je veľmi priesvitné.Na inšpektoráte práce nie sú pracovníci, ktorí to spapajú.Tam sú už v dnešnej dobe ľudia, ktorí vidia do problematiky.
barlova
28.07.09,17:35
Ahojte
myslela som si, že po novom ak sme vedení na ÚP sa už hodiny nepočítajú ale je tam podmienka len 130 Eur mesačne
Tweety
28.07.09,17:37
Ahojte
myslela som si, že po novom ak sme vedení na ÚP sa už hodiny nepočítajú ale je tam podmienka len 130 Eur mesačne
Áno, hodiny už nie sú podstatné, podstatná je mesačná výška a tá je 136,38€.
veronikasad
28.07.09,17:41
Ahojte
myslela som si, že po novom ak sme vedení na ÚP sa už hodiny nepočítajú ale je tam podmienka len 130 Eur mesačne
Nie je stanovený počet odpracovaných hodín pre uchádzačov o zamestnanie.
Stále však platia limity v zmysle zákonníka práce
Dohoda o vykonaní práce - max. 350 hod. u jedného zamestnávateľa
Dohoda o pracovnej činnosti - max. 10 hod. týždenne
JanaKop
29.07.09,04:25
Dobré ráno.
Prosím Vás, máme zamestnaných dohodárov a dohody sú uzatvorené až do konca roka teda do 31.12.2009 ale z organizačných dôvodov rušíme prevádzku a teda už pre nich až do konca roka nebudeme mať prácu. Ako mám ukončiť tieto dohody?
A ešte jedna otázka ak už nebudeme mať žiadneho zamestnanca musím odhlásiť firmu zo SP, a čo s Daňovým úradom? Dá sa nejako odhlásiť alebo musím posielať kažký kvartál nulové výkazy?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
mzdarka renca
29.07.09,04:50
Dobré ráno.
Prosím Vás, máme zamestnaných dohodárov a dohody sú uzatvorené až do konca roka teda do 31.12.2009 ale z organizačných dôvodov rušíme prevádzku a teda už pre nich až do konca roka nebudeme mať prácu. Ako mám ukončiť tieto dohody? Písomne, viď nižšie.
A ešte jedna otázka ak už nebudeme mať žiadneho zamestnanca musím odhlásiť firmu zo SP, a čo s Daňovým úradom? Dá sa nejako odhlásiť alebo musím posielať kažký kvartál nulové výkazy?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.


Ak nebudete mať žiadneho zamestnanca, tak sa ako zamestnávateľ odhlásite aj zo SP, a aj z DÚ.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti


(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Aďka S
29.07.09,05:18
a čo to potom má byť ak nie DoVP? alebo potom čo by som tam mala dať ak to má byť na dlhšie obdobie? Bude to zléé ak to tak nechám prosíím! Ďakujem!

Tiež sme mali ten problém. Ak Ti nevyhovuje DoPČ kôly hodinám (max 10 hod./týždeň) môžeš mu nechať DoVP, ale úlohu musíš preformulovať. Ako tu už odznelo, DoVP je úloha definovaná výsledkom - takže nie napr. upratovanie dvora, ale upratanie dvora, nie čistenie panelov, ale vyčistenie 1.000 m2 panelov...
kkllc
29.07.09,05:50
Správne si napísala, že vodiča na dohodu o vykonaní práce, ale ani o pracovnej činnosti nie. Veď vodič má hmotnú zodpovednosť, nikdy sa nevie, koľko hodín bude musieť robiť, to je veľmi priesvitné.Na inšpektoráte práce nie sú pracovníci, ktorí to spapajú.Tam sú už v dnešnej dobe ľudia, ktorí vidia do problematiky.

Máme zamestnaného vodiča na DoPČ. Potrebujeme len raz týždenne previezť ľudí a preprava trvá cca 2 hod. :cool:
mzdarka renca
29.07.09,06:01
Máme zamestnaného vodiča na DoPČ. Potrebujeme len raz týždenne previezť ľudí a preprava trvá cca 2 hod. :cool:
Ak je to takto, ťiež by som to riešila DoPČ.
veronkaj
31.07.09,10:30
prosím ak má niekto popri hlavnom zamestnaní dohodu u inej firmy a zarobí za rok povedzme 80,000 Sk v prepočte na EUR 2.655,51 Eur musí si na budúci rok do marca urobiť daňové priznanie a tam priznať túto dohodu a z nej mu bude ešte zrazená daň aj ked je už daň vysporiadaná pri vyplácaní dohody v priebehu roka.

bol tam nejaký strop kedy sa už považuje za vysporiadanú táto daň a od akej sumy treba a ako dodaniť???
veronikasad
31.07.09,10:33
prosím ak má niekto popri hlavnom zamestnaní dohodu u inej firmy a zarobí za rok povedzme 80,000 Sk v prepočte na EUR 2.655,51 Eur musí si na budúci rok do marca urobiť daňové priznanie a tam priznať túto dohodu a z nej mu bude ešte zrazená daň aj ked je už daň vysporiadaná pri vyplácaní dohody v priebehu roka.

bol tam nejaký strop kedy sa už považuje za vysporiadanú táto daň a od akej sumy treba a ako dodaniť???
Ak bude príjem zrazený preddavkovou daňou, musí ho zahrnúť do daňového priznania. Nedoplatok dane mu však nevznikne, iba ak by prekročil hranicu milionárskej dane a znížila by sa mu nezd. časť základu dane. Príp. môže do 15.2. požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Musí mu do tohto termínu predložiť potvrdenie o zdanitelnej mzde od firmy kde pracuje na dohodu.
arp69
04.08.09,06:32
Prave dnes som vystavila potvrdenie o prijme pre dohodara na UP. Za tri mesiace odpracovane mal vyplatenych 162 € na konci, teda v juni.
Dufam ze ho teraz nevyradia z evidencie. Co si o tom myslite?
Ako som slubila davam vediet: potvrdenie potreboval k davke v hmotnej nudzi, ktoru aj dostal, takze je to v poriadku.
zuzanka282
07.08.09,06:11
Dobry den,

neviete mi prosim poradit, ci to maximum pri dohode 136,38 EUR sa rata v cistom alebo hrubom? Dakujem.
drobeceva
07.08.09,06:19
Dobry den,

neviete mi prosim poradit, ci to maximum pri dohode 136,38 EUR sa rata v cistom alebo hrubom? Dakujem.
v hrubom
valikaP
07.08.09,11:14
Pekny deň, už som si vyššie prečítala koľko hodín ročne aj koľko maximálne na mesiac môže zarobiť brigádnik, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce. Ale kedže som nikdy nikoho nezamestnávala, chcela by som skôr vediet či mi neviete poradiť, čo všetko toto obnáša. Registráciu v SP ako zamestnáveteľ už mám, ale myslím čo sa týka brigádnika na DoVP, ktorý je v evidencíí NÚP. Kde ešte okrem SP je nutné nahlásiť? a čo daňový úrad? Alebo mi len poradte link kde by som možno získala viac informácií. Zákon ani nie, tomu ....nerozumiem....ďakujem
mzdarka renca
07.08.09,11:35
Pekny deň, už som si vyššie prečítala koľko hodín ročne aj koľko maximálne na mesiac môže zarobiť brigádnik, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce. Ale kedže som nikdy nikoho nezamestnávala, chcela by som skôr vediet či mi neviete poradiť, čo všetko toto obnáša. Registráciu v SP ako zamestnáveteľ už mám, ale myslím čo sa týka brigádnika na DoVP, ktorý je v evidencíí NÚP. Kde ešte okrem SP je nutné nahlásiť? a čo daňový úrad? Alebo mi len poradte link kde by som možno získala viac informácií. Zákon ani nie, tomu ....nerozumiem....ďakujem

1. hodiny nie sú obmedzené, len max. príjem

2. ty sa ako zamestnávateľ prihlásiš do SP a aj ako zamestnávateľ na DÚ.

3. prihlásiš na SP zamestnanca zamestnaného na základe DoVP

4. mesačne do SP posielaš Mesačné výkazy+prílohu k výkazu

5. každý kalendárny štvrťrok zasielaš na DÚ Prehľady a 1x za rok Hlásenie
valikaP
07.08.09,11:46
Je treba aj na daňový úrad mesačne za zamestnanca niečo hlásiť alebo registrovať? A čo s odvodom daňe zamestnanca. Pri výpočte výplaty, ktorá je samozrejme ohraničená na tých 136...eur, odvediem do SP a daň? ( ak stále ide o nezamestnaného ). A čo ak ide o starobného dôchodcu? odvody a daň...
katka50
07.08.09,11:49
Je treba aj na daňový úrad mesačne za zamestnanca niečo hlásiť alebo registrovať? A čo s odvodom daňe zamestnanca. Pri výpočte výplaty, ktorá je samozrejme ohraničená na tých 136...eur, odvediem do SP a daň? ( ak stále ide o nezamestnaného ). A čo ak ide o starobného dôchodcu? odvody a daň...
Pozor, nie 136 €, ale 131,65 €.
mzdarka renca
07.08.09,11:51
Pozor, nie 136 €, ale 131,65 €.

Katka, od 1.7.09 sa zvýšila suma ŽM a tým pádom aj max. výška na 136,38EUR.
valikaP
07.08.09,12:18
Je treba aj na daňový úrad mesačne za zamestnanca niečo hlásiť alebo registrovať? A čo s odvodom daňe zamestnanca. Pri výpočte výplaty, ktorá je samozrejme ohraničená na tých 136...eur, odvediem do SP a daň? ( ak stále ide o nezamestnaného ). A čo ak ide o starobného dôchodcu? odvody a daň...
liba2
07.08.09,13:25
Je treba aj na daňový úrad mesačne za zamestnanca niečo hlásiť alebo registrovať?
mesačne NIE, iba štvrťročne zaslať Prehľad... a po skončení roka Hlásenie...
A čo s odvodom daňe zamestnanca.
Pokiaľ zrazíš dohodárovi daň, treba ju odviesť na číslo účtu tvojho DÚ, (číslo si u neho zisti) VS=DIČ, KS=1744
Pri výpočte výplaty, ktorá je samozrejme ohraničená na tých 136...eur, odvediem do SP
odvody vypočítaš a odvedieš do SP
a daň? ( ak stále ide o nezamestnaného ). A čo ak ide o starobného dôchodcu? odvody a daň...
Keď uvádzaš "nezamestnaného", máš na mysli nezamestnaného evidovaného na úrade práce? alebo nie?
Pri starobnom dôchodcovi je postup rovnaký, iba že on nemá limitovanú odmenu.
http://www.porada.sk/1026931-post213.html
http://www.porada.sk/1108000-post269.html
valikaP
08.08.09,19:24
Ďakujem vám veľmi pekne za super odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
Lámerová
21.08.09,12:35
môžem robiť u jedného zamestnávateľa aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu?
Tweety
21.08.09,12:38
môžem robiť u jedného zamestnávateľa aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu?
Môžeš, ale nemôže to byť na rovnakú činnosť. Napr. PZ na účtovníka, a dohoda tiež účtovníctvo.
Lámerová
26.08.09,05:30
To asi nebude možné, viete mi poradiť ako ukončiť dohodu k 31.07.2009, ktorá je do 31.08.2009.
veronikasad
26.08.09,05:42
To asi nebude možné, viete mi poradiť ako ukončiť dohodu k 31.07.2009, ktorá je do 31.08.2009.
Spätne to neukončuj, lebo nesplníš lehotu na odhlásenie zo SP. Radšej vykáž nulový vymeriavací základ.
Lámerová
26.08.09,05:44
ale u nás už má aj pracovnú zmluvu od 01.08. a zo SP je odhlásený k 31.7. len sme si nejak nevšimli že mal dohodu až do 31.8.
liba2
26.08.09,08:42
ale u nás už má aj pracovnú zmluvu od 01.08. a zo SP je odhlásený k 31.7. len sme si nejak nevšimli že mal dohodu až do 31.8.Dohoda mohla byť do 31.8. ; človiečik sa osvedčil a ste ho prijali na PZ ; isteže z-c je spokojný, PZ podpísal a preto netrvá na uplynutí doby vzťahujúcej sa na dohodu. Odhlásený je - tak nevidím žiadny problém :D .
JanaKop
26.08.09,09:01
Zdravím všetkých, chcela by som Vás poprosiť o radu. Potrebujeme osobu, ktorá by sa nám starala o areál firmy - kosenie, polievanie, v zime odhŕňanie snehu. Išlo by o dôchodcu. Neviem či máme uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti alebo môžem použiť aj Príkaznú zmluvu. Čo by bolo pre nás výhodnejšie?
Ďakujem
drobeceva
26.08.09,09:05
Zdravím všetkých, chcela by som Vás poprosiť o radu. Potrebujeme osobu, ktorá by sa nám starala o areál firmy - kosenie, polievanie, v zime odhŕňanie snehu. Išlo by o dôchodcu. Neviem či máme uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti alebo môžem použiť aj Príkaznú zmluvu. Čo by bolo pre nás výhodnejšie?
Ďakujem
Ak Vám postačí na 10 hodín týždenne, tak môže byť aj Dohoda o PČ.
denne73
27.08.09,09:43
Prosím vás prosím o radu.Pracujem na hlavný pracovný pomer.Rozmýšlam nad založením živnosti v oblasti stavebníctva.Podmienkou však ale je byť evidovaný na úrade práce.
V tejto dobe mám určité obavy zrušiť trvalý prac. pomer a isť na úrad práce.Živnosť nemusí výjsť a nerad by som zostal uplne bez práce.Zo zamestnávateľom sa chcem dohodnúť na zmene prac,zmluvy,z TPP na dohodu. a to do doby pokiaľ si nevybavím živnosť.Poraďte mi prosím,ako bude lepšie pracovať na dohodu, alebo na polovičný prac.uväzok.Čo bude pre mňa výhodnejšie???
Tweety
27.08.09,10:31
Prosím vás prosím o radu.Pracujem na hlavný pracovný pomer.Rozmýšlam nad založením živnosti v oblasti stavebníctva.Podmienkou však ale je byť evidovaný na úrade práce.
V tejto dobe mám určité obavy zrušiť trvalý prac. pomer a isť na úrad práce.Živnosť nemusí výjsť a nerad by som zostal uplne bez práce.Zo zamestnávateľom sa chcem dohodnúť na zmene prac,zmluvy,z TPP na dohodu. a to do doby pokiaľ si nevybavím živnosť.Poraďte mi prosím,ako bude lepšie pracovať na dohodu, alebo na polovičný prac.uväzok.Čo bude pre mňa výhodnejšie???
Môžeš pracovať aj na PZ a mať popritom živnosť. Lepšie pracovať na PZ ako na dohodu. (Dohoda nie je pracovný vzťah, takže sa nezapočítava do odpracovaných rokov.)
denne73
27.08.09,10:44
Ďakujem .ale ak pracujem na PZ tak musím mať odrobených určitý počet hodín.Ja si chodím vo volnom čase privyrábať na stavbu.Na stavbe však zarobím ovela viac ako v práci.Potreboval som to vyriešiťtak, aby som mal moju terajšiu prácu ako sa povie v zálohe keby niečo, a na stavbu by som chodil počas volných dni Tie však mať nebudem ak budem a zostanem v TPP.Zamestnávateľ mi navrhol že zmeníme zmluvu na polovičný prac.uväzok.
veronikasad
27.08.09,10:46
Prosím vás prosím o radu.Pracujem na hlavný pracovný pomer.Rozmýšlam nad založením živnosti v oblasti stavebníctva.Podmienkou však ale je byť evidovaný na úrade práce.
V tejto dobe mám určité obavy zrušiť trvalý prac. pomer a isť na úrad práce.Živnosť nemusí výjsť a nerad by som zostal uplne bez práce.Zo zamestnávateľom sa chcem dohodnúť na zmene prac,zmluvy,z TPP na dohodu. a to do doby pokiaľ si nevybavím živnosť.Poraďte mi prosím,ako bude lepšie pracovať na dohodu, alebo na polovičný prac.uväzok.Čo bude pre mňa výhodnejšie???
"Zrušiť" pracovný pomer musíš iba v prípade, ak chceš požiadať z UP o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť. Vtedy musíš byť evidovaný na ÚP min. 3 mesiace.
Ak o dotáciu nežiadaš, živnosť si môžeš vybaviť hneď aj pri súbehu zamestnania a živnosti.
Tweety
27.08.09,10:46
Ďakujem .ale ak pracujem na PZ tak musím mať odrobených určitý počet hodín.Ja si chodím vo volnom čase privyrábať na stavbu.Na stavbe však zarobím ovela viac ako v práci.Potreboval som to vyriešiťtak, aby som mal moju terajšiu prácu ako sa povie v zálohe keby niečo, a na stavbu by som chodil počas volných dni Tie však mať nebudem ak budem a zostanem v TPP.Zamestnávateľ mi navrhol že zmeníme zmluvu na polovičný prac.uväzok.
Tak sa dohodnite na PZ na skrátený PČ, ak s ňou teda súhlasite obidvaja.
ROTI
27.08.09,12:13
Dobrý deň poraďáci, prosím o radu,
zamestnávateľ posiela elektronicky mesačné výkazy na soc. poisťovňu.Má iba dohodárov
Za tento mesiac nemal žiadneho, treba posielať aj nulový výkaz,
stále to dáva chybu-nevyplnená príloha, no a tá sa nulová nedá vyplniť. Ďakujem
drobeceva
27.08.09,12:16
Dobrý deň poraďáci, prosím o radu,
zamestnávateľ posiela elektronicky mesačné výkazy na soc. poisťovňu.Má iba dohodárov
Za tento mesiac nemal žiadneho, treba posielať aj nulový výkaz,
stále to dáva chybu-nevyplnená príloha, no a tá sa nulová nedá vyplniť. Ďakujem
No neviem, ja som mala ten istý problém. Dohoda je predsa uzavretá na dlhšie časové obdobie. Jeden mesiac odmena vyplatená nebola a hneď mi vyhadzovalo chybu, že nesúhlas pri kontrole RLFO a MV. Musela som na tento mesiac dohodára odhlásiť, potom to bolo O.K.
ROTI
27.08.09,12:39
Ďakujem za odpoveď,
všetci dohodári sú odhlásení, takže nechápem.
drobeceva
27.08.09,12:43
Ďakujem za odpoveď,
všetci dohodári sú odhlásení, takže nechápem.
Myslela som, že problém je v tom.
Tak to potom neviem.
ROTI
27.08.09,12:49
Aj tak ďakujem, zajtra tam zavolám.
evina
27.08.09,12:52
Dobrý deň poraďáci, prosím o radu,
zamestnávateľ posiela elektronicky mesačné výkazy na soc. poisťovňu.Má iba dohodárov
Za tento mesiac nemal žiadneho, treba posielať aj nulový výkaz,
stále to dáva chybu-nevyplnená príloha, no a tá sa nulová nedá vyplniť. Ďakujem

Áno, musíš dať nulové výkazy. Za každého zamestnanca, ktorý nie je odhlásený a je vedený v evidencii SP, aj dohodárov.
Ja urobím pre toho zamestnanca nulovú výplatu, a tak sa mi dostane do výkazu.

P.s. až teraz som si všimla, že sú odhlásení.... s odhláškami dohodárov majú pre mňa z nepochopiteľných príčin problémy, stále musíme tiež dokazovať odhlášky.... Ak ste nemali žiadneho dohodára nemala si podľa mňa posielať žiadny výkaz...
veronikasad
27.08.09,13:13
Áno, musíš dať nulové výkazy. Za každého zamestnanca, ktorý nie je odhlásený a je vedený v evidencii SP, aj dohodárov.
Ja urobím pre toho zamestnanca nulovú výplatu, a tak sa mi dostane do výkazu.

P.s. až teraz som si všimla, že sú odhlásení.... s odhláškami dohodárov majú pre mňa z nepochopiteľných príčin problémy, stále musíme tiež dokazovať odhlášky.... Ak ste nemali žiadneho dohodára nemala si podľa mňa posielať žiadny výkaz...
Odhlásením posledného zamestnanca /dohodára/ je potrebné odhlásiť aj zamestnávateľa.
Miri82
31.08.09,07:15
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako mám vysvetliť pracovníčke na úrade práce, že max. výška odmeny na dohodu je od 1.7.09 136,38€? Volal mi jeden zamestnanec, že ho chcú vyradiť z evidencie kvôli tomu, že som mu dala potvrdenie na 134€, vraj mohol dostať maximálne nejakých 120€.
veronikasad
31.08.09,07:21
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako mám vysvetliť pracovníčke na úrade práce, že max. výška odmeny na dohodu je od 1.7.09 136,38€? Volal mi jeden zamestnanec, že ho chcú vyradiť z evidencie kvôli tomu, že som mu dala potvrdenie na 134€, vraj mohol dostať maximálne nejakých 120€.
Mal dohodu uzatvorenú celý mesiac ?
Jara
31.08.09,07:39
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako mám vysvetliť pracovníčke na úrade práce, že max. výška odmeny na dohodu je od 1.7.09 136,38€? Volal mi jeden zamestnanec, že ho chcú vyradiť z evidencie kvôli tomu, že som mu dala potvrdenie na 134€, vraj mohol dostať maximálne nejakých 120€.

Max. výška 136,38€ je spolu s odvodmi. To znamená 65% zo sumy životného minima +odvody =120,37 + 16,01=136,38€. Ty si ale mala na dohodu, tak zárobok mohol byť 135 € ak má podpísané vyhlásenie k zdan. príjmov, a odvody z-ľa by boli GF 0,3€ a UP 1,O€. Skús jej to takto polopatistický vysvetliť, že je to správne. Podotýkam, že ešte ju nasmeruj na ustanovenie § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti platného od 1.7.2009
veronikasad
31.08.09,07:51
Neviete mi prosím niekto poradiť, ako mám vysvetliť pracovníčke na úrade práce, že max. výška odmeny na dohodu je od 1.7.09 136,38€? Volal mi jeden zamestnanec, že ho chcú vyradiť z evidencie kvôli tomu, že som mu dala potvrdenie na 134€, vraj mohol dostať maximálne nejakých 120€.
"dopisovala" som si s Ústredím práce, soc. vecí a rodiny. Možno pomôže :


Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/_)
tel.: +421-2-20 455 912
fax: +421-2-59 753 781
e-mail: a.grellova (branislav.ivora@upsvar.sk_)@upsvar.sk (branislav.ivora@upsvar.sk_)
Miri82
31.08.09,09:07
Max. výška 136,38€ je spolu s odvodmi. To znamená 65% zo sumy životného minima +odvody =120,37 + 16,01=136,38€. Ty si ale mala na dohodu, tak zárobok mohol byť 135 € ak má podpísané vyhlásenie k zdan. príjmov, a odvody z-ľa by boli GF 0,3€ a UP 1,O€. Skús jej to takto polopatistický vysvetliť, že je to správne. Podotýkam, že ešte ju nasmeruj na ustanovenie § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti platného od 1.7.2009

Ďakujem pekne za radu, budem sa toho držať a uvidíme!!!
veronikasad
31.08.09,09:11
Ďakujem pekne za radu, budem sa toho držať a uvidíme!!!
Použi stanovisko UPSVaR, ktoré som priložila. Tiež som sa s nimi "doťahovala" o výške zárobku v prípade dohodára, z ktorého sa neplatia odvody do ZP a SP. Záverečný meil som ti priložila.
(Suma cca 120€ je len 60% živ.minima, bez zaplatených odvodov).
denne73
31.08.09,10:30
Prosím vás mám narok na podporu, ak som rozviazal trvalý pracovný pomer dohodou na vlastnú žiadosť pracovníka???
veronikasad
31.08.09,10:32
Prosím vás mám narok na podporu, ak som rozviazal trvalý pracovný pomer dohodou na vlastnú žiadosť pracovníka???


Úrad práce neskúma dôvod skončenia prac.pomeru. Na dávku v nezamestnanosti máš nárok ak si v posledných 4 rokoch bol poistený v nezamestnanosti aspoň 3 roky.
Miri82
31.08.09,10:33
Použi stanovisko UPSVaR, ktoré som priložila. Tiež som sa s nimi "doťahovala" o výške zárobku v prípade dohodára, z ktorého sa neplatia odvody do ZP a SP. Záverečný meil som ti priložila.
(Suma cca 120€ je len 60% živ.minima, bez zaplatených odvodov).

Len je smutné, že s takou inštitúciou ako je úrad práce sa treba "naťahovať" o výške maximálnej odmeny pre evidovaného nezamestnaného. A bola by som veľmi zvedavá, čo by bolo keby dotyčného zamestnanca pracovníčka vyradila kvôli tomu, že presiahol max. dovolenú výšku odmeny a ukázalo by sa, že bol vyradený neprávom. Pretože ona trvá na tom, že je to 120€ a ja, že 136,38€ a povedala mu, že ak jej nedonesie nové potvrdenie, tak začne voči nemu správne konanie vo veci vyradenia z evidencie.
A ešte raz baby veľmi pekne ďakujem za každú vašu reakciu.
veronikasad
31.08.09,10:38
Len je smutné, že s takou inštitúciou ako je úrad práce sa treba "naťahovať" o výške maximálnej odmeny pre evidovaného nezamestnaného. A bola by som veľmi zvedavá, čo by bolo keby dotyčného zamestnanca pracovníčka vyradila kvôli tomu, že presiahol max. dovolenú výšku odmeny a ukázalo by sa, že bol vyradený neprávom. Pretože ona trvá na tom, že je to 120€ a ja, že 136,38€ a povedala mu, že ak jej nedonesie nové potvrdenie, tak začne voči nemu správne konanie vo veci vyradenia z evidencie.
A ešte raz baby veľmi pekne ďakujem za každú vašu reakciu.
Miri, ja som ústredie práce tiež presviedčala, že z dohôd sa odvody neplatia,preto by mal byť príjem len vo výške 65% živ.minima + zapl. daň, ak nemá podpísané vyhlásenie.Stále mi tvrdili to isté. Meil, ktorý som ti poslala - to je záver našej komunikácie. Máš tam kontakt na dotyčnú pracovníčku UPSVaR, môžeš jej zavolať.

Alebo žeby na základe mojich pripomienok zobrali na ústredí do ruky kalkulačku a opravili usmernenie pre úrady práce ? Na Slovensku je všetko možné ...
dada 1
10.12.09,11:19
Chceme prijať vodiča na odvoz hotových výrobkov a dovoz materiálu, niekedy je to len 3x do týždňa mám ho prijať na DVP alebo na DPČ. Ďakujem
kovex
10.12.09,11:22
Skôr na DOPČ, lebo je to opakujúca sa činnosť, len treba myslieť na to, že do týždňa na dopč môže odpracovať 10 hodín týždenne.
korela
14.12.09,16:00
Som dobrovoľne nezamestnaná. Nie som evidovaná na úrade práce.
V novembri som sa zaregistrovala v jednej agentúre na dohodu o prac. činnosti. Táto agentúra mi za brigády nestrháva daň z príjmu.
Teraz mám nastúpiť na brigádu priamo k zamestnávateľovi, ktorý mi oznámil, že príjem mi zdaňovať bude.
Kto má pravdu?
Ďakujem.
JankaO
14.12.09,16:03
Som dobrovoľne nezamestnaná. Nie som evidovaná na úrade práce.
V novembri som sa zaregistrovala v jednej agentúre na dohodu o prac. činnosti. Táto agentúra mi za brigády nestrháva daň z príjmu.
Teraz mám nastúpiť na brigádu priamo k zamestnávateľovi, ktorý mi oznámil, že príjem mi zdaňovať bude.
Kto má pravdu?
Ďakujem.

Kde si podpisovala "Vyhlásenie" ?
korela
14.12.09,16:32
[QUO.TE=JankaO;1234082]Kde si podpisovala "Vyhlásenie" ?[/QUOTE]
V 11/09 v jednej štud. agentúre.
Vyhlásenie bolo súčasťou dohody a podpísala som paragr. 11 , kde uplatňujem nezdaniteľnú sumu zo základu dane na daňovníka vo výške ustanovenej zákonom.
Keďže nedostávam od nich veľa práce, našla som si brigádu priamo u zamestnávateľa a zajtra popri nástupe do práce budem podpisovať dohodu s ním s tým, že mi dopredu oznámil, že mi daň budú strhávať.
Majú na to nárok?
Aká je povolená výška príjmu mesačne, alebo ročne?
Ďakujem.
JankaO
14.12.09,16:49
Nezdaniteľné minimum § 11 z DzP si môžeš uplatňovať len u jedného zamestnávateľa. T.j. ak u tohto zamestnávateľa máš príjem menší, ako je mesačná čiastka nezd.minima, daň Ti nevyjde platiť. U druhého si ale nezd. minimum uplatňovať už nemôžeš, tak z tohto príjmu sa Ti daň odvedie. Riešenie: Podáš daňové priznanie a daňovú povinnosť za celý rok vyrovnáš. ( Je možné, že DÚ daň vráti.)
nikulik
02.01.10,14:52
Ahojte, max.vyska zarobku s odvodmi evidovaneho na UP je 136,38€. A hodiny su tiez obmedzene?
Tweety
02.01.10,14:52
Ahojte, max.vyska zarobku s odvodmi evidovaneho na UP je 136,38€. A hodiny su tiez obmedzene?
Nie, nie sú.
veronikasad
02.01.10,14:55
Ahojte, max.vyska zarobku s odvodmi evidovaneho na UP je 136,38€. A hodiny su tiez obmedzene?
Pre potreby Úradu práce - nie sú.
V zmysle Zákonníka práce - ano. DoPČ = 10 hod. týždenne, DoVP = 3502 350 hod. ročne.
nikulik
02.01.10,15:01
3502? nie 150 hod. do roka?
Tweety
02.01.10,15:03
3502? nie 150 hod. do roka?
350 hod. ročne, Veronike sa zrejme chybička vloudila.
mzdarka renca
07.01.10,11:39
Ahojte, potrebujem s Vami prekonzultovať následovné:

v našej organizácii máme zamestnancov zamestnaných na PP, sú to dozorcovia zbierok, t.z., že ich pracovná činnosť je stáť na pracovisku a dávať pozor na umelecké diela.

Máme rozpor s mojou kolegyňou personalistkou, a to ten, že z dôvodu, že je málo dozorcov, tak chce prijať takýchto zamestnancov na DoVP, čo je podľa môjho názoru nemysliteľné, lebo je to činnosť opakujúca, t.z., že by to mohla byť max. DoPČ.
Túto dohodu o VP chce uzatvoriť s nimi na čas, pokiaľ bude trvať konkrétna výstava.

Ďakujem za každý názor.
Jara
07.01.10,11:53
Renči, aj ja by som bola za DoPČ
mzdarka renca
07.01.10,11:59
Renči, aj ja by som bola za DoPČ

Vieš, ide o to, že predtým personalistkám, čo sme tu mali ani nenapadlo riešiť nedostatok zamestnancov týmto spôsobom, ale zobrali sa zamestnanci na PP. Nechcem ísť s touto vecou za generálnou riaditeľkou, ale môj názor je, že to tak nemôže byť.

Ja osobne by som to riešila PP na dobu určitú a to po dobu trvania výstavy.

PS: ako jej to mám vysvetliť, keď argumenty typu, že je to opakujúca činnosť a takto zamestnaní zamestnanci nemôžu byť zamestnaný na základe DoVP nezaberajú?
Jara
07.01.10,12:24
mimotemy Daj jej prelúskať Poradu, možno bude nakoniec závisláčka a Tvoj druhý rýchly šíp...:D
mzdarka renca
07.01.10,13:18
mimotemy Daj jej prelúskať Poradu, možno bude nakoniec závisláčka a Tvoj druhý rýchly šíp...:D

je registrovaná, len sem málo chodí, čo je na jej škodu:D, pomohlo by to:D...možno:D
bubko1
07.01.10,17:55
Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem

ja vediem aj evidenciu dohodárov t.j. začiatok a ukončenie, bývala kolegyňa mala kontrolu zo SP a vyžadovali to od nej,
evina
07.01.10,17:58
Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem

ja vediem aj evidenciu dohodárov t.j. začiatok a ukončenie, bývala kolegyňa mala kontrolu zo SP a vyžadovali to od nej,

Prakticky tú istú ako u PP...
mzdarka renca
07.01.10,18:41
Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem

ja vediem aj evidenciu dohodárov t.j. začiatok a ukončenie, bývala kolegyňa mala kontrolu zo SP a vyžadovali to od nej,
mzdový list, mesačne výkaz odpracovaných hodín, výplatné pásky, a pod.
Tinika
18.01.10,13:59
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi DoVP a DoPČ. A ešte či na DoVP môže byť v zmluve pevná odmena napr. max. 100 eur a ze moze odpracovat napr. max. 100 hodin. Ako poto počítať odmenu? Lebo doteraz som mala len hodinove odmeny x odpracovany čas. Ale klient chce mať pevnu odmenu. Može sa to vobec? Dakujem
drobeceva
18.01.10,15:11
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi DoVP a DoPČ. A ešte či na DoVP môže byť v zmluve pevná odmena napr. max. 100 eur a ze moze odpracovat napr. max. 100 hodin. Ako poto počítať odmenu? Lebo doteraz som mala len hodinove odmeny x odpracovany čas. Ale klient chce mať pevnu odmenu. Može sa to vobec? Dakujem
DoVP- maximálne 350 hodín ročne, výsledkom je istá konkrétna činnosť.
DoPČ max. 10 hod.týždenne. Môže sa využiť aj pri opakovaných činnostiach. Odmena je ľubovoľná, nie je ničím daná. Môže byť stanovená tak hodinová ako aj mesačná. Z dohôd idú odvody iba za z-ľa na ÚP a GP. Aj dohodár, ak nemá u iného z-ľa podpísanie vyhlásenie, môže podpísať.
Tinika
18.01.10,15:41
DoVP- maximálne 350 hodín ročne, výsledkom je istá konkrétna činnosť.
DoPČ max. 10 hod.týždenne. Môže sa využiť aj pri opakovaných činnostiach. Odmena je ľubovoľná, nie je ničím daná. Môže byť stanovená tak hodinová ako aj mesačná. Z dohôd idú odvody iba za z-ľa na ÚP a GP. Aj dohodár, ak nemá u iného z-ľa podpísanie vyhlásenie, môže podpísať.

takže ak ma niekto podpisat na napr. 3 mesiace tak radsej DoPč? Bezne som videla vsade len DoVP a aj opakovane
drobeceva
18.01.10,16:08
takže ak ma niekto podpisat na napr. 3 mesiace tak radsej DoPč? Bezne som videla vsade len DoVP a aj opakovane
o akú činnosť sa vlastne jedná? je to opakujúca?
Treba posúdiť podľa charakteru, či sa môže použiť DoVP
Pozn. vidieť si mohla aj DoVP opakovane, ale nemusí to byť v súlade so ZP. Prešlo by to aj pri kontrole?
terezamaria
18.01.10,16:27
takže ak ma niekto podpisat na napr. 3 mesiace tak radsej DoPč? Bezne som videla vsade len DoVP a aj opakovane

Tinika rozdiel medzi Dohodou o vykonaní práce a Dohodou o pracovnej činnosti
je hlavne v tom, že pri DoVP ide o ucelenú prácu, ktorá bude vykonaná za určité obdobie - napríklad zoradenie archívnych materiálov podľa predlohy od riaditeľa a DoPČ je opakujúca sa činnosť, napr. pri predavačkách, upratovačkách, kuchárkach, administratívnych pracovníčkach, zváračoch, šoféroch a pod.

K hodinám už Ti rozdiel napísala drobeceva.
Tinika
18.01.10,21:14
o akú činnosť sa vlastne jedná? je to opakujúca?
Treba posúdiť podľa charakteru, či sa môže použiť DoVP
Pozn. vidieť si mohla aj DoVP opakovane, ale nemusí to byť v súlade so ZP. Prešlo by to aj pri kontrole?

ved to, preto sa pytam aby ja som to mala v poriadku :)
ale ked zoberiem ze DoVP moze mat 350 hodin čo moze byt aj tri mesiace napr. v autoservise ta v pohode aj DoVP moze byt ne?
Tinika
18.01.10,21:50
Este mam otazocku, zamestnavatel mal dohodara do 12/09 v 01/10 uz nema nikoho. Zrazkova dan sa dava do prehladu v mesiaci kedy bola zrazena, teda za 11/09 v 12/09 a za 12/09 v 01/10, to znamena ze mam este davat prehlad za 1.q. 2010 kde bude zrazkova dan za 12/09?? dakujem
RichardGala
21.01.10,20:45
Ahojte, mam dotaz ohladne DoPČ
mali sme podpisanu zmluvu o DoPČ do 31.12.2009 a ansledne sme s nim podpisali novu od 1.01.2010 .... treba nahlasit na socialku skoncenie prvej a nasledne zacatie dovej pracovnej cinnosti? aj ked nenastalo prerusenie, nestaci ho tam nechat nahlaseneho na zaklade ten prvej ved odvadzat za neho budeme vlastne neprerusene. Predpokladam ze nie a budem ho muset odhlasit a nahlasit aj ked som termin uz presvihol, ved co by uz u nas islo jednoducho, ze.
katka50
22.01.10,04:33
Ahojte, mam dotaz ohladne DoPČ
mali sme podpisanu zmluvu o DoPČ do 31.12.2009 a ansledne sme s nim podpisali novu od 1.01.2010 .... treba nahlasit na socialku skoncenie prvej a nasledne zacatie dovej pracovnej cinnosti? aj ked nenastalo prerusenie, nestaci ho tam nechat nahlaseneho na zaklade ten prvej ved odvadzat za neho budeme vlastne neprerusene. Predpokladam ze nie a budem ho muset odhlasit a nahlasit aj ked som termin uz presvihol, ved co by uz u nas islo jednoducho, ze.
Keďže je to nová DoPČ-treba predchádzajúcu odhlásiť a túto novú prihlásiť na RLFO do Soc. poisťovne.
Tiska
29.01.10,07:43
Dobrý deň, mám otázku k dohode o VP a dohode o PČ. Max. počet odpr. hodín je 350 . Ak mám zamestnanca na DoVP aj na DoPČ, počet odpracovaných hodín sa spočíta a nemal by prekročiť 350 hodín spolu ? Myslím, že by to malo tak byť, ale potrebujem sa o tom uistiť.
Andyke
29.01.10,08:13
Nespočítavame odprac.hodiny z oboch dohôd. Sú to 2 rozdielne dohody.
Dohoda o vykonaní práce - 350 hod. ročne (jednorázové činnosti)
Dohoda o pracovnej činnosti - opakovaná činnosť, maximálne 10 hodín týždenne (napr. upratovačka by mohla takto pracovať)
31Jankal
29.01.10,08:22
Ahojte, mam dotaz ohladne DoPČ
mali sme podpisanu zmluvu o DoPČ do 31.12.2009 a ansledne sme s nim podpisali novu od 1.01.2010 .... treba nahlasit na socialku skoncenie prvej a nasledne zacatie dovej pracovnej cinnosti? aj ked nenastalo prerusenie, nestaci ho tam nechat nahlaseneho na zaklade ten prvej ved odvadzat za neho budeme vlastne neprerusene. Predpokladam ze nie a budem ho muset odhlasit a nahlasit aj ked som termin uz presvihol, ved co by uz u nas islo jednoducho, ze.
Alebo spraviť dodatok k dohode. A vtedy to netreba odhlasovať a prihlasovať.
astensova
29.01.10,12:34
Môže podpísať Dohodár o PČ vyhlásenie na nezdaniteľnú časť ? Mesačne má v hrubom 54 €. Musí sa odvádzať zrážková daň aj pri podpísaní vyhlásenia? Už som s toho domotaná. Ďakujem
Ejo
29.01.10,12:39
Môže podpísať Dohodár o PČ vyhlásenie na nezdaniteľnú časť ? Mesačne má v hrubom 54 €. Musí sa odvádzať zrážková daň aj pri podpísaní vyhlásenia? Už som s toho domotaná. Ďakujem
Aj dohodár može podpísať vyhlásenie, vtedy ak mu vyjde dań, tak bude preddavková. Ak nebude mať vyhlásenie, bude zrážková pri príjmoch do 5000,- Sk, v eurách teraz narýchlo neviem, a keď má viac, tak preddavková dań.
anithocka
29.01.10,17:57
aj ja mám otázku ohľadom dohodárov...dala som našim dohodárom podpísať vyhlásenie, ich mesačný príjem je 106€ urobila som správne lebo podľa toho čo píše Ejo mám pocit, že to bol zbytočný krok, no daň by im tam však vychádzala necelých 21€ čo je dosť pre študenta si myslím..takže ako to je?
tanica1
29.01.10,20:49
Neurobila si ziadnu chybu. Aspon neplatia dan, ktoru by si potom cez DP pýtali spat.
anithocka
29.01.10,21:28
ďakujem za upokojenie :)
...a robí sa takýmto dohodárom ročné zúčtovanie preddavkov na daň? alebo im iba vystavím potvrdenie?
Marína
30.01.10,08:24
ďakujem za upokojenie :)
...a robí sa takýmto dohodárom ročné zúčtovanie preddavkov na daň? alebo im iba vystavím potvrdenie?
Závisí od toho, či oň do 15. februára požiadajú. Ak nepožiadajú, si povinná im vystaviť potvrdenie o príjme do 10.marca 2010.
anithocka
01.02.10,11:17
ahojte, chcem sa opýtať náš zamestnanec, ktorý pracoval na dohodu o vykonaní práce teda ešte pracuje do 04.02.2010 si podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania je mi jasné, že mu ho mám spraviť, ale aj v tom prípade, ak od 08.02.2010 začína pracovať na pracovnú zmluvu v inej firme?
books
01.02.10,11:19
ahojte, chcem sa opýtať náš zamestnanec, ktorý pracoval na dohodu o vykonaní práce teda ešte pracuje do 04.02.2010 si podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania je mi jasné, že mu ho mám spraviť, ale aj v tom prípade, ak od 08.02.2010 začína pracovať na pracovnú zmluvu v inej firme?

Ak si u Vás vypísal žiadosť, tak áno. Vy ste jeho posledný zamestnávateľ a nový s tým nemá nič.
Zuzanak1
04.02.10,10:45
Ahojte, chcem sa opýtať. Ak jedna spoločnosť zadá inej spoločnosti práce napr. v Rakúsku, môže si táto firma nato zobrať zamestnancov na Dohodu o vykonaní práce, ide o to, že si chcem overiť, či sa môže Dohoda vystavovať aj na práce do zahraničia, a či niečo z toho vyplýva, okrem prihlášky do SP.
Ďakujem.
rodina1
04.02.10,12:18
ahojte, chcem sa opýtať náš zamestnanec, ktorý pracoval na dohodu o vykonaní práce teda ešte pracuje do 04.02.2010 si podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania je mi jasné, že mu ho mám spraviť, ale aj v tom prípade, ak od 08.02.2010 začína pracovať na pracovnú zmluvu v inej firme?
Ak mu príjem z dohody o vykonaní práce bol zdaňovaný preddavkovou daňou a zamestnanec vás požiada v určenom termíne o vykonanie ročného zúčtovania dane, ste mu povinní toto vykonať. Ak však mu bol príjem zdaňovaný zrážkovou daňou, musí DP podať sám.
Gabca
04.02.10,12:47
Ak mam zamestnanca, ktory je v pracovnom pomere od 9/2009 a ma podpisane vyhlasenie, poziada si o RZD a prilozi k tomu potvrdenie o prijme, kde je uvedene, ze v mesiacoch 7,8/2009 ma prijem so zrazkovou danou / v tom case bol nezamestnany a mal dohoduo vykonani prace/ mozem mu urobit RZD alebo si ma podat DP A?
Timka1
04.02.10,12:50
ak má potvrdenie o zrážkovej dani, musí si podať DP
Tweety
04.02.10,12:51
Ak mam zamestnanca, ktory je v pracovnom pomere od 9/2009 a ma podpisane vyhlasenie, poziada si o RZD a prilozi k tomu potvrdenie o prijme, kde je uvedene, ze v mesiacoch 7,8/2009 ma prijem so zrazkovou danou / v tom case bol nezamestnany a mal dohoduo vykonani prace/ mozem mu urobit RZD alebo si ma podat DP A?
Môžeš, ale len z príjmov zrazených preddavkovou daňou, ak si chce požiadať o vrátenie aj zrážkovej dane, nech si podá DP sám.
Gabca
04.02.10,12:53
Timka a Tweety dakujem :-)
katka50
04.02.10,13:21
Môžeš, ale len z príjmov zrazených preddavkovou daňou, ak si chce požiadať o vrátenie aj zrážkovej dane, nech si podá DP sám.
Tweety, ale do ročného zúčtovania za r.2009 sa už po prvýkrát môže zahrnúť aj príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkovou daňou !:(
katka50
04.02.10,13:23
ak má potvrdenie o zrážkovej dani, musí si podať DP
Nemusí, pokiaľ je to príjem zo závislej činnosti-za r.2009 mu môže urobiť roč.zúčtovanie a príjem zdanený zráž.daňou zohľadniť.
Cent
05.02.10,06:41
Ahojte, chcem sa opýtať. Ak jedna spoločnosť zadá inej spoločnosti práce napr. v Rakúsku, môže si táto firma nato zobrať zamestnancov na Dohodu o vykonaní práce, ide o to, že si chcem overiť, či sa môže Dohoda vystavovať aj na práce do zahraničia, a či niečo z toho vyplýva, okrem prihlášky do SP.
Ďakujem.
Toto som našla na stránek sociálnej posťovne, možno že Ti pomôže.
"Pokiaľ zamestnávateľ , ktorý má sídlo na území SR, vyšle zamestnanca na územie iného členského štátu EÚ, musí sa obrátiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne so žiadosťou o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania. Tento formulár potvrdzuje, že vyslaný zamestnanec podlieha slovenským právnym predpisom sociálneho zabezpečenia (sociálne a zdravotné poistenie) a teda nepodlieha právnym predpisom štátu, na území ktorého vykonáva činnosť.

Pobočka Sociálnej poisťovne vystaví formulár E 101 len na základe písomnej žiadosti zamestnávateľa a zamestnanca o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania (žiadosť). Žiadosť je uverejnená v časti Poistenie a zárobková činnosť v EÚ, vzory tlačív súvisiacich s vystavením formulára E 101. Podotýkame, že žiadosť je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu pred začiatkom vyslania. Formulár E 101 zašle príslušná pobočka Sociálnej poisťovne zamestnávateľovi, ktorý ho odovzdá vysielanému zamestnancovi.

Ak je nevyhnutné v dôsledku nepredvídaných okolností predĺžiť dobu vyslania na viac ako 12 mesiacov, zamestnávateľ sa musí obrátiť na príslušný úrad alebo určenú inštitúciu členského štátu EÚ, na územie ktorého je zamestnanec vyslaný so žiadosťou o súhlas s predĺžením vyslania. Žiadosť sa podáva na formulári E 102 - Predĺženie doby vyslania alebo činnosti, v štyroch vyhotoveniach. Odporúčame k formuláru E 102 priložiť aj fotokópiu vydaného formulára E 101.

Ak je vopred známe, že vyslanie bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov, na túto situáciu sa uplatňuje článok 17 nariadenia. V tomto prípade na žiadosť zamestnanca a zamestnávateľa príslušné úrady, t. j. na území SR Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ministerstvo) a príslušný úrad, resp. príslušný orgán druhého členského štátu, môžu po vzájomnej dohode ustanoviť, že sa na zamestnanca počas celej doby budú uplatňovať právne predpisy vysielajúceho členského štátu. Žiadosť o udelenie výnimky sa podáva priamo na príslušné ministerstvo. Po udelení výnimky pobočka Sociálnej poisťovne na základe žiadosti vystaví formulár E 101 SK podľa článku 17 nariadenia. Aj tento vzor žiadosti je uverejnené vo vzoroch tlačív súvisiacich s vystavením formulára E 101."
Zuzanak1
08.02.10,08:25
cent ďakujem. to o tej SP viem, že treba, len som si chcela utvrdiť, že či môžem poslať aj zamestnanca na základe Dohody pracovať do zahraničia, či to nemusí byť len PZ.
dobsony
17.02.10,08:08
Dobrý deň ! Máme zamestnanca na dohodu o vykonaní práce . Môže ho zamestnávateľ poslať napr. na rozvoz tovaru? Alebo na nákup tovaru? Je to príležitostne, tak týždenne 2krát.
hanelie
17.02.10,08:40
ak to má uvedené v dohode ako náplň práce,
Timka1
17.02.10,08:42
Dobrý deň ! Máme zamestnanca na dohodu o vykonaní práce . Môže ho zamestnávateľ poslať napr. na rozvoz tovaru? Alebo na nákup tovaru? Je to príležitostne, tak týždenne 2krát.

na pravidelné činnosti by viac sekla Dohoda o pracovnej činnosti ...
dobsony
17.02.10,10:22
dakujem takže radšej urobiť dohodu o pracovnej činnosti, dodržať 10 hodín týždenne, odmena podľa dohody. a ak je evidovaný na ÚP tak nesmie prekročiť odmenu mesačne 136 eur? a keď prekoročí tak potom vyradia z ÚP?
Tweety
17.02.10,10:48
dakujem takže radšej urobiť dohodu o pracovnej činnosti, dodržať 10 hodín týždenne, odmena podľa dohody. a ak je evidovaný na ÚP tak nesmie prekročiť odmenu mesačne 136 eur? Áno, ale je to suma 136,38 € a keď prekoročí tak potom vyradia z ÚP?Áno
Odpovede v texte.
dobsony
17.02.10,10:49
Ďakujem!:)
freeman77
08.03.10,13:06
Prosim o radu. dôchodca pracoval na dohodu o prac.činnosti. omylom učtovnička neodvádzala za neho žiadnu daň a na prehladoch len uviedla za neho "0". čo treba urobiť aby nebol problém na DÚ - opravné Prehľady a doplatiť tú daň?
monspa
09.03.10,06:24
Prosím o radu. Manžel je evidovaný na ÚP, vlani pracoval na dohodu o vykonaní práce. Príjem z tejto dohody treba počítať ako jeho vlastný príjem z roku 2009 alebo sa na príjem z dohody o vykonaní práce pri uplatnení odpočítateľnej položky na manžela neberie ohľad?
evina
09.03.10,06:38
Prosím o radu. Manžel je evidovaný na ÚP, vlani pracoval na dohodu o vykonaní práce. Príjem z tejto dohody treba počítať ako jeho vlastný príjem z roku 2009 alebo sa na príjem z dohody o vykonaní práce pri uplatnení odpočítateľnej položky na manžela neberie ohľad?

berie sa ohľad, treba tento jeho príjem odpočítať....
Lanaj
09.03.10,06:39
Prosím o radu. Manžel je evidovaný na ÚP, vlani pracoval na dohodu o vykonaní práce. Príjem z tejto dohody treba počítať ako jeho vlastný príjem z roku 2009 alebo sa na príjem z dohody o vykonaní práce pri uplatnení odpočítateľnej položky na manžela neberie ohľad?

Je to vlastný príjem manžela, treba odpočítať od nezdan. sumy 4025,70 €
freeman77
09.03.10,11:55
prosim vas niekto o reakciu. dakujem
freeman77
09.03.10,11:58
Prosim o radu. dôchodca pracoval na dohodu o prac.činnosti. omylom učtovnička neodvádzala za neho žiadnu daň a na prehladoch len uviedla za neho "0". čo treba urobiť aby nebol problém na DÚ - opravné Prehľady a doplatiť tú daň?
VERONIKA6
09.03.10,12:35
Prosim o radu. dôchodca pracoval na dohodu o prac.činnosti. omylom učtovnička neodvádzala za neho žiadnu daň a na prehladoch len uviedla za neho "0". čo treba urobiť aby nebol problém na DÚ - opravné Prehľady a doplatiť tú daň?
Myslené sú štvrťročné prehľady o dani za r. 2009? Ak áno, treba urobiť opravné a až potom hlásenie o dani za r. 2009. Taktiež je potrebné dať tým dôchodom potvrdenia o príjme za r. 2009 ak si chú podať daňové
priznanie. A odvádzal zamestnávateľ za týchto dôchodov garančné a úrazové poistenie z dohôd?
kbartakova
09.03.10,13:22
prosím Vás o info. klient bol a este stale je evidovany na UP. V roku 2009 bol PN 2 mesiace a pracoval aj na dohodu. Chce si podať DP typ A ma tam uviesť aj davky v nezamestnanosti alebo len prijem z dohody.
Timka1
09.03.10,13:24
prosím Vás o info. klient bol a este stale je evidovany na UP. V roku 2009 bol PN 2 mesiace a pracoval aj na dohodu. Chce si podať DP typ A ma tam uviesť aj davky v nezamestnanosti alebo len prijem z dohody.

dávky v nezamestnanosti nie sú zdaniteľné príjmy, čiže nikde ich neuvádza do DP

zdaniteľné sú len príjmy z dohody
freeman77
10.03.10,08:04
aho. to podaval aj platil.
Reve
10.03.10,08:33
Ahojte mám problém,
mám dohodára a chcela by som mu za určitú činnosť dať odmenu. Je to možné, ale je potrebné dať mu novú dohodu napr. o vykonaní práce a tam mu dať "odmenu": Prosím poraďte, robím výplaty.
%Dakujem
reve:mee::mee::mee:
VERONIKA6
10.03.10,08:52
Ahojte mám problém,
mám dohodára a chcela by som mu za určitú činnosť dať odmenu. Je to možné, ale je potrebné dať mu novú dohodu napr. o vykonaní práce a tam mu dať "odmenu": Prosím poraďte, robím výplaty.
%Dakujem
reve:mee::mee::mee:
Môžeš mu vyplatiť odmenu na tú istú dohodu.
Reve
10.03.10,08:57
So mňou sa však kolegyňa škriepi, že z odmeny musia ísť odvody a že dohodár odvody nemá, tak nemôže mať odmenu.... ja som to doteraz tak aj robila.....
Timka1
10.03.10,09:00
So mňou sa však kolegyňa škriepi, že z odmeny musia ísť odvody a že dohodár odvody nemá, tak nemôže mať odmenu.... ja som to doteraz tak aj robila.....

nemusia ísť z odmeny odvody pokiaľ tá odmena sa vzťahuje k dohode, takže tie odmeny prirátaš k sume za dohodu a hotovo, odvody neplatí zamestnanec, len zamestnávateľ
VERONIKA6
10.03.10,09:03
So mňou sa však kolegyňa škriepi, že z odmeny musia ísť odvody a že dohodár odvody nemá, tak nemôže mať odmenu.... ja som to doteraz tak aj robila.....
Nemôže platiť odvody, keď je zamestnaný na dohodu. Robíš to správne.
Reve
10.03.10,09:07
ďakujem,
potešili ste ma...
renata
JANAKU
08.04.10,11:01
Viete poradiť ako ukončiť dohodu o vykonaní práce?
Máme dohodu na 1 rok, kde sa mesačne vypláca odmena. Je to zapísané aj v dohode. Chceli by sme ju ukončiť, nakoľko prechádzame na iný systém, a tú prácu ktorú vykonával už nemusí robiť. Ako postupovať, je tam výpovedná doba ?
Timka1
08.04.10,11:08
Viete poradiť ako ukončiť dohodu o vykonaní práce?
Máme dohodu na 1 rok, kde sa mesačne vypláca odmena. Je to zapísané aj v dohode. Chceli by sme ju ukončiť, nakoľko prechádzame na iný systém, a tú prácu ktorú vykonával už nemusí robiť. Ako postupovať, je tam výpovedná doba ?

v DoVP mal byť uvedený dátum dokedy bude úloha vykonaná, ak tak nie je urobené, je treba napísať Oznámenie o tom, že DoVP končí ukončením práce k určitému dátumu, a preto sa ukončuje

Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
VERONIKA6
08.04.10,11:11
Viete poradiť ako ukončiť dohodu o vykonaní práce?
Máme dohodu na 1 rok, kde sa mesačne vypláca odmena. Je to zapísané aj v dohode. Chceli by sme ju ukončiť, nakoľko prechádzame na iný systém, a tú prácu ktorú vykonával už nemusí robiť. Ako postupovať, je tam výpovedná doba ?
Dohoda o vykonaní práce sa skončí vtedy, keď zamestnanec splní dojednanú pracovnú úlohu. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže túto pracovnú úohu vykonať, že nemá vytvorené vhodné podmienky. Ďalej sa môže dohoda o vykonaní práce skončiť z dôvodov, ktoré v nej boli písomne dojednané alebo z ďalších dôvodov podľa ZP napr. aj dohodou strán.
JANAKU
08.04.10,11:18
Dohoda spĺňa všetky náležitosti podľa ZP a aj sa vykonáva, ale chceme ju zrušiť. Keď pošlem zamestnancovi dohodu o ukončení " dohody o vykonaní práce" k 30.04.2010 a on mi ju podpíše, bude to v poriadku ?
VERONIKA6
08.04.10,11:23
Dohoda spĺňa všetky náležitosti podľa ZP a aj sa vykonáva, ale chceme ju zrušiť. Keď pošlem zamestnancovi dohodu o ukončení " dohody o vykonaní práce" k 30.04.2010 a on mi ju podpíše, bude to v poriadku ?
Bude to v poriadku a nezabudni odhlásiť RL FO.
Timka1
08.04.10,11:25
Dohoda spĺňa všetky náležitosti podľa ZP a aj sa vykonáva, ale chceme ju zrušiť. Keď pošlem zamestnancovi dohodu o ukončení " dohody o vykonaní práce" k 30.04.2010 a on mi ju podpíše, bude to v poriadku ?

keďže nie je v nej uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, nespĺňa všetky náležitosti podľa ZP

ale v tomto prípade je potrebné so zamestnancom dohodnúť ukončenie a hlavne nech ti to podpíše, samozrejme odhlásiť v SP
VERONIKA6
08.04.10,11:28
keďže nie je v nej uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, nespĺňa všetky náležitosti podľa ZP

ale v tomto prípade je potrebné so zamestnancom dohodnúť ukončenie a hlavne nech ti to podpíše, samozrejme odhlásiť v SP
Myslela som samozrejme tak ako JANAKU otázku dala, keď to zamestnanec podpíše.
JANAKU
08.04.10,11:32
Dohoda je od 01.01.2010 do 31.12.2010. Potrebujem ju ukončiť. Pošlem dohodu o ukončení dohody zamestancovi na podpis.
Ďakujem za rady.
veronika1
12.04.10,08:17
Môže dohodár vykonávať aj prácu v noci?
rodina1
12.04.10,08:19
Môže dohodár vykonávať aj prácu v noci?
Prečo by nemohol?
neck
13.04.10,08:24
zdravim, mohli by ste mi prosim poradit ohladom dochodcu pracujuceho na dohodu o vykonani prace? Ja ked ako dochodca zacinam pracovat na dohodu, vyplyvaju mi dake povinosti - odvody voci soc. poistovni, zdravotnej poistovni a danovemu uradu ? Zarobim viac ako 3000 € rocne. Dakujem
Timka1
13.04.10,08:29
zdravim, mohli by ste mi prosim poradit ohladom dochodcu pracujuceho na dohodu o vykonani prace? Ja ked ako dochodca zacinam pracovat na dohodu, vyplyvaju mi dake povinosti - odvody voci soc. poistovni, zdravotnej poistovni a danovemu uradu ? Zarobim viac ako 3000 € rocne. Dakujem

z DoVP neplatíš žiadne odvody ako zamestnanec, platí len zametnávateľ úrazové a garančné poistenie

do výšky polovice NČ čo je 2012,85 neplatíš ani daň z príjmu, ale nad tento limit platíš normálne daň 19 % z príjmu, môžeš si uplatniť v RZD alebo v DP ako NČ rozdiel NČ 4025,70 mínus výška tvojho starobného dôchodku

ak si bol poberateľom starobného dôchodku k 1.1. nemáš nárok na uplatnenie nČ mesačne
kaška
21.04.10,16:10
Ahojte, prosím o názor k nasledovnému dotazu:
Zamestnanec má s jedným zamestnávateľom uzatvorenú dohodu o vykonaní práce na obdobie napr. od 5.3.2010 do 20.4.2010.
Zamestnanec v skutočnosti pracuje v nasledovných obdobiach

od 5.3.2010 do 10.3.2010 (odmena za vykovanú prácu = 115 €),
potom
od 15.3.2010 do 18.3.2010 (odmena za vykovanú prácu = 430 €)
a ešte
od 25.3.2010 do 30.3.2010 (odmena za vykovanú prácu = 155 €)
Je možné pri zúčtovaní mzdy postupovať tak, že mzdu samostatne vyplatím v troch výplatných termínoch (napr. 12.3., 20.3. a 1.4.)? Ak áno, ako potom postupujem pri výpočte dane z príjmu (zamestnanec si neuplatňuje nezdanitelnu časť na daňovníka ani daňový bonus). Ďakujem.
Mima P.
26.04.10,05:19
Ahojte mam k Vam prosbu.
Viete mi niekto napisat sumu aku moze zarobit v hrubom na dohodu clovek v hmotnej nudzi aby neprisiel o soc. davky? Pripadne aj kolko hodin max moze odrobit, kolko zarobit max tyzdenne a pod.
Vopred dakujem a prajem pekny den.
m.
Timka1
26.04.10,05:22
Ahojte mam k Vam prosbu.
Viete mi niekto napisat sumu aku moze zarobit v hrubom na dohodu clovek v hmotnej nudzi aby neprisiel o soc. davky? Pripadne aj kolko hodin max moze odrobit, kolko zarobit max tyzdenne a pod.
Vopred dakujem a prajem pekny den.
m.

do príjmu na posúdenie výšky dávky v hmotnej núdzi sa nezapočítava

- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

- príjem z DoPČ sa započitáva vo výške 75 %
Mima P.
26.04.10,05:30
Timka dakujem, si zlata:-)
Este k bodu 1 - 2nas. živ. minima za celych 12 mesiacov, alebo mesacne? (2X185,19).
Timka1
26.04.10,05:40
Timka dakujem, si zlata:-)
Este k bodu 1 - 2nas. živ. minima za celych 12 mesiacov, alebo mesacne? (2X185,19).

akonáhle presiahneš tento príjem 2- násobok životného minima za posledných 12 mesiacov, bude sa ti celý príjem rátať do príjmu na poníženie dávky v hmotnej núdzi
Mirkoslavka
28.04.10,07:49
Ahojte , vedel by mi niekto zhrnúť povinnosti zamestnávateľa - chcem zamestnať človeka , ktorý je evidovaný na úrade práce, budem ho zamestnávať na Dohodu o vykonaní práce . Kam ho potrebujem prihlásiť , čo budem za neho odvádzať ako zamestnavateľ,koľko teda môže zarobiť , aby nebol vyradený z evidencie a čo si bude musieť platiť on sám .....
Potrebujem sa v tom zorientovať , PORAĎÁCI PORAĎTE prosím!!
M.
VERONIKA6
28.04.10,07:56
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Zarobiť môže do 136,38 €. Prihlásiš ho pred nástup do sociálnej poisťovne a zamestnávateľ odvádza úrazové poistenie 0,8% a garančné 0,25%.
rodina1
28.04.10,07:57
Ahojte , vedel by mi niekto zhrnúť povinnosti zamestnávateľa - chcem zamestnať človeka , ktorý je evidovaný na úrade práce, budem ho zamestnávať na Dohodu o vykonaní práce . Kam ho potrebujem prihlásiť , čo budem za neho odvádzať ako zamestnavateľ,koľko teda môže zarobiť , aby nebol vyradený z evidencie a čo si bude musieť platiť on sám .....
Potrebujem sa v tom zorientovať , PORAĎÁCI PORAĎTE prosím!!
M.
Dohodu o vykonaní práce uzatvoríš s osobou, ktorá za určitý čas má vykonať určitú úlohu.
Dohodu o pracovnej činnosti uzatvoríš s osobou, ktorá bude pre teba vykonávať opakujúce sa činnosti.
Dohodára je potrebné prihlásiť na sociálnu poisťovňu. Z jeho odmeny budeš odvádzať ako zamestnávateľ odvody na garančné a úrazové poistenie. Ak nebude mať u teba podpísané vyhlásenie o nezdaniteľnej časti, budeš mu stŕhať zrážkovú daň.
Maximálne môže zarobiť 136,38 Eur, aby ho nevyradili z evidencie.
Keďže je evidovaný na úrade práce, zdravotné poistenie a sociálne poistenie platí zaňho štát.
Tweety
28.04.10,07:57
Ahojte , vedel by mi niekto zhrnúť povinnosti zamestnávateľa - chcem zamestnať človeka , ktorý je evidovaný na úrade práce, budem ho zamestnávať na Dohodu o vykonaní práce . Kam ho potrebujem prihlásiť , čo budem za neho odvádzať ako zamestnavateľ,koľko teda môže zarobiť , aby nebol vyradený z evidencie a čo si bude musieť platiť on sám .....
Potrebujem sa v tom zorientovať , PORAĎÁCI PORAĎTE prosím!!
M.
Predtým ako začne pracovať, je ho potrebné prihlásiť cez RLFO ako dohodára do SP, odvod bude do Garančného Fondu a na Úrazové Poistenie. Bez toho, aby ho z evidencie vyradili, môže zarobiť 136,38 €/m.
Mirkoslavka
28.04.10,08:05
Ďakujem , som v tom "nová "
arimadub
28.04.10,09:53
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Som na dochodku, som poslankyna obecneho zastupiteľstva. Môže ma ešte obecný úrad zamestna ako napr. upratovacku na vykon prace na dohodu?
Mirkoslavka
28.04.10,11:14
Ahojte poraďáci .Ďakujem za odpoveď , konečne mám v tom jasno.Ešte Vás chcem poprosiť o nejaký "dobrý " a jednoduchý vzor Dohody o vykonaní práce. Ďakujem
M.
adi11
28.04.10,11:18
Ahojte poraďáci .Ďakujem za odpoveď , konečne mám v tom jasno.Ešte Vás chcem poprosiť o nejaký "dobrý " a jednoduchý vzor Dohody o vykonaní práce. Ďakujem
M.
pozri hore na lište- dokumenty, tlačivá, personalistika-tlačivá
VERONIKA6
28.04.10,11:21
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Som na dochodku, som poslankyna obecneho zastupiteľstva. Môže ma ešte obecný úrad zamestna ako napr. upratovacku na vykon prace na dohodu?
Samozrejme, že môže. Môžu Ťa zamestnať aj na pracovnú zmluvu, čo by bolo ešte výhodnejšie, platili by sa Ti odvody a tak si môžeš dať 1 x do roka dôchodok prepočítať. Pokiaľ zárobok na dohodu alebo pracovnú zmluvu nepresiahne 2012,85 EUR, v RZD môžeš požiadať o vrátenie dane.
ADA35
28.04.10,14:29
zdravím poprosím o radu, akú dohodu podpísať s pracovníkmi, ktorí u nás pracujú ako čašníci a kuchári? teraz majú dohodu o vykonaní práce, ale asi to nie je kóšer, keďže v dohode musí byť vymedzená pracovná úloha , ktorá sa za určitý čas má vykonať .
Dohodu o pracovnej činnosti s osobou, ktorá bude vykonávať opakujúce sa činnosti. Tak prosím o radu , ktorú dohodu použiť? Ja viem že najlepšie by bol pracovný pomer, ale šef šetrí. dakujem .
VERONIKA6
28.04.10,14:31
zdravím poprosím o radu, akú dohodu podpísať s pracovníkmi, ktorí u nás pracujú ako čašníci a kuchári? teraz majú dohodu o vykonaní práce, ale asi to nie je kóšer, keďže v dohode musí byť vymedzená pracovná úloha , ktorá sa za určitý čas má vykonať .
Dohodu o pracovnej činnosti s osobou, ktorá bude vykonávať opakujúce sa činnosti. Tak prosím o radu , ktorú dohodu použiť? Ja viem že najlepšie by bol pracovný pomer, ale šef šetrí. dakujem .
Dohodu o pracovnej činnosti, nakoľko je to opakujúca sa činnosť. Týždenne 10 hod.
ADA35
29.04.10,06:29
dakujem moc
:)
ccokoladecka
30.04.10,06:11
ahojte, chcem sa spýtať, keď zamestnáme na dohodu pracovníka a má ju na 30 hodín mesačne, s tým, že na hodinu má 2,80 €, musíme za neho odvádzať daň z príjmov?Počula som, že keď nepresiahne ročne určitý príjem, tak podpíše vyhlásenie a neodvádza sa daň. Je to pravda? Potrebovala by som vedieť, kde v zákone nájdem takúto informáciu. Som v tomto úplný začiatočník a potrebovala by som v tom mať jasno :)
Timka1
30.04.10,06:15
ahojte, chcem sa spýtať, keď zamestnáme na dohodu pracovníka a má ju na 30 hodín mesačne, s tým, že na hodinu má 2,80 €, musíme za neho odvádzať daň z príjmov?Počula som, že keď nepresiahne ročne určitý príjem, tak podpíše vyhlásenie a neodvádza sa daň. Je to pravda? Potrebovala by som vedieť, kde v zákone nájdem takúto informáciu. Som v tomto úplný začiatočník a potrebovala by som v tom mať jasno :)

zamestnanec na dohodu môže podpísať vyhlásenie k dani a odmena do výšky 355,47 € nebude zdaňovaná, vo vašom prípade vychádza 30 hod x 2,80 = 84 €.

ale treba dať pozor nato, či už tento zamestnanec nemá podpísané u iného zamestnávateľa vyhlásenie, pretože ho môže mať len raz, ak áno, odmena mu bude zdanená zrážkovou daňou 19% podľa § 43 ZoDP, prikladám

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
rodina1
30.04.10,06:18
ahojte, chcem sa spýtať, keď zamestnáme na dohodu pracovníka a má ju na 30 hodín mesačne, s tým, že na hodinu má 2,80 €, musíme za neho odvádzať daň z príjmov?Počula som, že keď nepresiahne ročne určitý príjem, tak podpíše vyhlásenie a neodvádza sa daň. Je to pravda? Potrebovala by som vedieť, kde v zákone nájdem takúto informáciu. Som v tomto úplný začiatočník a potrebovala by som v tom mať jasno :)
Ak zamestnáte niekoho na dohodu, môže u vás podpísať vyhlásenie o nezdaniteľnej časti. Avšak toto vyhlásenie môže podpísať len u jedného zamestnávateľa. Teda, ak tento človek má popri dohode aj iný pracovný pomer, kde podpísal vyhlásenie, u vás už vyhlásenie podpísať nemôže.
Potom mu z odmeny budete zrážať zrážkovú daň a túto budete odvádzať.
ccokoladecka
30.04.10,06:58
to som nevedela, že aj dohodár môže podpísať vyhlásenie o nezdaniteľnej časti. zatiaľ nemá iného zamestnávateľa, takže jej to dám podpísať. super ďakujem :)
Timka1
30.04.10,07:05
to som nevedela, že aj dohodár môže podpísať vyhlásenie o nezdaniteľnej časti. zatiaľ nemá iného zamestnávateľa, takže jej to dám podpísať. super ďakujem :)

áno, dáš mu podpísať vyhlásenie a tým pádom bude mať odmenu nezdanenú, pretože nepresiahne výšku NČ a ty neodvádzaš nič na DÚ
ccokoladecka
30.04.10,07:06
Ešte ma napadlo, ak by sa zamestnala u iného zamestnávateľa naďalej by mala aj u nás dohodu, mohla by u nás to vyhlásenie zrušiť a dať si ho u toho druhého zamestnávateľa? to ma napadlo v súvislosti, že na pracovnú zmluvu by mala minimlne minimálnu mzdu a vyhlásenie by bolo pre ňu lepšie podpísať u zamestnávateľa, kde má pracovnú zmluvu.
Timka1
30.04.10,07:11
Ešte ma napadlo, ak by sa zamestnala u iného zamestnávateľa naďalej by mala aj u nás dohodu, mohla by u nás to vyhlásenie zrušiť a dať si ho u toho druhého zamestnávateľa? to ma napadlo v súvislosti, že na pracovnú zmluvu by mala minimlne minimálnu mzdu a vyhlásenie by bolo pre ňu lepšie podpísať u zamestnávateľa, kde má pracovnú zmluvu.

vo vyhlásení sa uvádzajú zmeny dátumovo, čiže môže zrušiť uplatňovanie nezdaniteľnej časti a u druhého podpísať aj v priebehu roka

ak by mal hlavný PP aj dohodu o toho istého zamestnávateľa, podpisuje len raz vyhlásenie a obidve mzdy sa rátajú dokopy, čiže daň by platil len z rozdiel výšky mzdy bez odvodov a NČ

dúfam, že som to zrozumiteľne napísala
ccokoladecka
30.04.10,07:13
veľmi dobre si to napísala, konečne som múdrejšia. ešte raz ďakujem
bv_alexandra
03.06.10,13:11
Prosím Vás nemátee niekto dohodu o prac. činnosti pre čašníka, alebo aspoň pracovnú nápln a hmotnú zodpovednost, budem veľmi povďačná:);)
SILVIA54
21.06.10,05:41
Ahojte, chcela by som si iba potvrdiť či to tak môžeme urobiť: chceli by sme zamestnať študentku VŠ na DoVP júl a august.Mala by odrobiť celých 350 hodín,takže DoBPŠ a dohoda o pracovnej činnosti nejde do úvahy. Pracovnú úlohu by mala kresličské práce na aktuálnych zákazkách. Môžem to tak napísať? Ďakujem
Tweety
21.06.10,05:44
Ahojte, chcela by som si iba potvrdiť či to tak môžeme urobiť: chceli by sme zamestnať študentku VŠ na DoVP júl a august.Mala by odrobiť celých 350 hodín,takže DoBPŠ a dohoda o pracovnej činnosti nejde do úvahy. Pracovnú úlohu by mala kresličské práce na aktuálnych zákazkách. Môžem to tak napísať? Ďakujem
Áno.
SILVIA54
21.06.10,05:46
Ďakujem :-) to som rada :-)
branislavh
23.06.10,07:06
Dobrý deň. Potrebujem poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce. Mám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce, táto dohoda končí 30.07.2010. Problém je ,že potrebujem túto dohodu ukončiť k 30.06.2010. Nenašiel som oporu v zákone bez ujmy čo sa týka mňa. No na druhej strane, dohodár nemôže ukončiť túto dohodu lebo je evidovaný na ÚP a nechcem aby mal problémy. Prosím Vás o radu. Branislav
branislavh
23.06.10,16:33
Poraďte mi prosím. Potrebujem to vedieť čím skôr. Ďakujem
vieraaaa
23.06.10,16:47
Poraďte mi prosím. Potrebujem to vedieť čím skôr. Ďakujem
Neviem či pomôže, ale tu sa o tom niečo píše:
http://www.porada.sk/t139506-dovp-pisomne-ukoncenie.html
zuzanna
25.06.10,14:29
môžete aj mne poradiť uzatvorili sme dohody o vykonaní práce a dali sme do nej aj klauzulku, že pri vyslaní na pracovnú cestu bude vyplatené stravné podľa ZP, môžme dohodárovi vyplatiť 3,60 stravné ak bol na pracovnej ceste viac ako 8 hodín je to náš opravnený náklad???
Tweety
25.06.10,15:00
môžete aj mne poradiť uzatvorili sme dohody o vykonaní práce a dali sme do nej aj klauzulku, že pri vyslaní na pracovnú cestu bude vyplatené stravné podľa ZP, môžme dohodárovi vyplatiť 3,60 stravné ak bol na pracovnej ceste viac ako 8 hodín je to náš opravnený náklad???
Pri vyslaní na PC sa neposkytuje stravné podľa ZP, ale podľa Zákona o Cestovných náhradách. Tam poznáme 3 pásma, podľa dlžky trvania PC, prvé 5-12 hod., druhé do 18, a tretie nad 18 hod. Ak mu budete preplácať stravné pri PC, bude daňovo uznaným nákladom.
zuzanna
25.06.10,15:09
prepac twety zle som to napisla v dohode je, že sa bude preplácať stravné podľa zákona o cestovných náhradach tak ako píšeš tak možem mu to vyplatiť dam odpracovaných napr. 70 hodín + stravné 7,20 môžeme mu to tak vyplatiť? dik
Tweety
25.06.10,15:11
prepac twety zle som to napisla v dohode je, že sa bude preplácať stravné podľa zákona o cestovných náhradach tak ako píšeš tak možem mu to vyplatiť dam odpracovaných napr. 70 hodín + stravné 7,20 môžeme mu to tak vyplatiť? dik
Na každú PC musí byť vystavený cestovný príkaz, ktorý zaúčtuješ a stravné mu vypočítaš podľa času straveného na PC podľa uvedeného zákona o CN.
Tweety
25.06.10,15:15
prepac twety zle som to napisla v dohode je, že sa bude preplácať stravné podľa zákona o cestovných náhradach tak ako píšeš tak možem mu to vyplatiť dam odpracovaných napr. 70 hodín + stravné 7,20 môžeme mu to tak vyplatiť? dik
A ozaj ,tých 7,20 si odkiaľ zobrala?
zuzanna
25.06.10,15:17
za dva dni mu vyšlo stravné 7,20 to je zle?
Tweety
25.06.10,15:21
za dva dni mu vyšlo stravné 7,20 to je zle?
Stále musíš postupovať podľa dlžky trvania PC, toto nie sú celé dva dni, ale mne to vychádza na dva dni v dlžke PC 5-12hod. 3,60 € na jednu v tomto trvaní.
zuzanna
25.06.10,15:30
twety za celý mesiac odpracoval 70 hodín z toho dňa 02.06. pracoval od 8.00 do 17.00 tu bude stravné 3,60 a ešte dňa 17.06. od 14.00 do 19.00 tu bude stravné tiež 3,60 ostatné dni pracoval len pár hodín môžem mu dať tých 7,20?
Tweety
25.06.10,15:35
twety za celý mesiac odpracoval 70 hodín z toho dňa 02.06. pracoval od 8.00 do 17.00 tu bude stravné 3,60 a ešte dňa 17.06. od 14.00 do 19.00 tu bude stravné tiež 3,60 ostatné dni pracoval len pár hodín môžem mu dať tých 7,20?
Takže on nebol na PC?
zuzanna
25.06.10,15:40
no bol vykladat tovar ale tam sme ho zaviezli aj doviezli a on tam pracoval tak ako som pisala môžem mu dať to stravné nikde to nemôžem nájsť
Tweety
25.06.10,16:05
no bol vykladat tovar ale tam sme ho zaviezli aj doviezli a on tam pracoval tak ako som pisala môžem mu dať to stravné nikde to nemôžem nájsť
No ak to bola PC podľa Zákona o CN, tak mu náhrada -stravné patrí. Len mám taký silný pocit, či si to celé predsa nemýliš s poskytovaním stravného podľa ZP, tak, ako si uviedla na začiatku.
zuzanna
25.06.10,16:23
no a ked by to bolo to stravné podľa ZP má na to nárok?
twety jednoducho jeden dohodár bol vykladať ten tovar tam som si není istá a druhy dohodár pracuje ako šofér a prepravuje ľudí ten tiež neviem či má nárok na stravné alebo nie som z toho jeleň
Tweety
25.06.10,16:25
no a ked by to bolo to stravné podľa ZP má na to nárok?
twety jednoducho jeden dohodár bol vykladať ten tovar tam som si není istá a druhy dohodár pracuje ako šofér a prepravuje ľudí ten tiež neviem či má nárok na stravné alebo nie som z toho jeleň Pozri si bližšie spomínané zákony.
O nároku na zabezpečenie stravovania sa dočítaš v §152 ZP, a o nároku na stravné pri PC v Zákone o CN.
zuzanna
25.06.10,16:33
veľká vďaka za pomoc už som čítala aj to aj to a nikto nevie jednoznačne povedať áno alebo nie
Tweety
25.06.10,16:52
veľká vďaka za pomoc už som čítala aj to aj to a nikto nevie jednoznačne povedať áno alebo nie
To musíš posúdiť Ty, čo chceš vlastne preplatiť. Či stravné, alebo dať zamestnancovi stravný lístok, alebo fin. príspevok podľa § 152 ZP.
zuzanna
25.06.10,17:02
no twety zober že dohodár je šofér vozí ľudí minibusom a robí viac ako 8 hodín za deň môžem mu preplatiť aj tých 3,60 za deň lebo ja im to vyplácam a teraz som si není istá či by mi to nevyhodili z nákladov ak tak by som to prestála vyplácať fakt neviem díky že mi píšeš čakám na každú odpoveď ako by si to riešila ty vyplácala alebo nevyplácala
liba2
26.06.10,06:29
môžete aj mne poradiť uzatvorili sme dohody o vykonaní práce a dali sme do nej aj klauzulku, že pri vyslaní na pracovnú cestu bude vyplatené stravné podľa ZP, môžme dohodárovi vyplatiť 3,60 stravné ak bol na pracovnej ceste viac ako 8 hodín je to náš opravnený náklad???Dohodárovi možno vyplatiť cestnovné náhrady podľa ZoCN, ak to je uvedené v DoVP. Túto podmienku ste splnili, teda pôjde o daňovo uznané náklady.


...z toho dňa 02.06. pracoval od 8.00 do 17.00 tu bude stravné 3,60 a ešte dňa 17.06. od 14.00 do 19.00 tu bude stravné tiež 3,60 ostatné dni pracoval len pár hodín môžem mu dať tých 7,20?
Treba rozlišovať čas kedy pracoval a čas odkedy-dokedy bol na pracovnej ceste; stravné sa priznáva iba za čas na PC.
Daniela12345
30.06.10,19:18
Prosím poradiť - pri uzatváraní DOVP so študentom SŠ a VŠ musí byť doložené aj potvrdenie o návšteve školy? Ja som to nikdy nevyžadovala a moja dcéra to musí doložiť k DOVP. Ďakujem.
veronikasad
30.06.10,19:28
Prosím poradiť - pri uzatváraní DOVP so študentom SŠ a VŠ musí byť doložené aj potvrdenie o návšteve školy? Ja som to nikdy nevyžadovala a moja dcéra to musí doložiť k DOVP. Ďakujem.
Potvrdenie o návšteve školy, ktoré preukazuje štatút študenta, je nutné prikladať len k dohode o brig. práci študenta.
ajustkukucka
30.06.10,19:47
Dobry den, chcela by som sa spytat, ake su teraz podmienky pri praci na dohodu, ked som evidovana na urade prace. Viem, ze je tam obmedzenie vo vyske zarobku vyplateneho za mesiac, ale ci je tam aj nejake casove obmedzenie. Mam moznost pracovat 8,5 hodiny denne dva mesiace. Dokopy by to bolo 340 hodin, za tie dva mesiace. Za odpoved velmi pekne dakujem.
EvaB.
01.07.10,04:45
Dobrý deň. Mám troch pracovníkov na DoVP, ktoré trvali 3 mesiace a prácu ukončili 30.6.2010. Zamestnanci sú dôchodcovia a nemajú podpísané Vyhlásenie. Papiere na SP mám všetky v poriadku (aj odhlášky, aj výkazy). Zaujíma ma vyplnenie Prehľadu na DÚ a odvod dane. Mzda bola vyplatená po skončení práce naraz za všetky mesiace, t.j. celú prácu dňa 30.6.2010 vo výške:
1. zamestnanec 2445,20 EUR
2. zamestnanec 267,30 EUR
3 zamestnanec 214,50 EUR
Moje otázky:
- daň bude vykonaná zrážkou podľa § 43?
- daň bude 19% z jednotlivých súm? Nie je tam žiadna zrada (neprehliadla som niečo?)
- daň odvediem dnes, t.j. 1.7.2010 (teda do 5 dní po dni výplaty). Uvádzam túto daň v Prehľade za 2. štvrťrok v časti II. Daň vyberaná zrážkou?
- v Prehľade vyplňujem od prvého stĺpca, alebo až od tretieho (jún- tretí v štvrťroku)?
Ďakujem.
milka1619
02.07.10,10:55
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem pri uzatvorenej DOVP použiť dodatok. ( ďalšie dojednania) ) Ďakujem.
Tweety
02.07.10,10:58
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem pri uzatvorenej DOVP použiť dodatok. ( ďalšie dojednania) ) Ďakujem.
Môžeš.
rodina1
02.07.10,11:32
Dobrý deň. Mám troch pracovníkov na DoVP, ktoré trvali 3 mesiace a prácu ukončili 30.6.2010. Zamestnanci sú dôchodcovia a nemajú podpísané Vyhlásenie. Papiere na SP mám všetky v poriadku (aj odhlášky, aj výkazy). Zaujíma ma vyplnenie Prehľadu na DÚ a odvod dane. Mzda bola vyplatená po skončení práce naraz za všetky mesiace, t.j. celú prácu dňa 30.6.2010 vo výške:
1. zamestnanec 2445,20 EUR
2. zamestnanec 267,30 EUR
3 zamestnanec 214,50 EUR
Moje otázky:
- daň bude vykonaná zrážkou podľa § 43?
- daň bude 19% z jednotlivých súm? Nie je tam žiadna zrada (neprehliadla som niečo?)
- daň odvediem dnes, t.j. 1.7.2010 (teda do 5 dní po dni výplaty). Uvádzam túto daň v Prehľade za 2. štvrťrok v časti II. Daň vyberaná zrážkou?
- v Prehľade vyplňujem od prvého stĺpca, alebo až od tretieho (jún- tretí v štvrťroku)?
Ďakujem.
Zákon o dani z príjmov, § 43 ods. 3
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33

Z uvedeného vyplýva, že u všetkých 3 zamestnancov bude daň preddavková a nie zrážková. Podľa toho vypíšeš aj prehľad. Teda daň vyplatená preddavkovo a nie zrážkovo.
Ak im odmenu vyplatíš 30. 6., daň odvedieš do 5.7.
V Prehľade vypisuješ údaje od 1. stĺpca, teda začínaš mesiacom apríl, máj, jún.
Ak ste mali týchto zamestnancov (dôchodcov) len v júni, tak budeš vypisovať len mesiac jún, v ostatných mesiacoch napíšeš nulu.
Ak nebudeš zamestnávať zamestnancov aj v ďalších mesiacoch a na daňovom úrade si zaregistrovaná ako platiteľ dane, musíš posielať nulové štvrťročné prehľady.
EvaB.
02.07.10,18:08
Rodina1, srdečná vďaka.
Už som zaplatila daň ako preddavkovú (nie zrážkovú), takže dobre.
ccokoladecka
22.09.10,05:32
ahojte, moze mat zamestnanec s tym istym zamestnavatelom podpisanu subezne i dohodu o vykonani prace?
Timka1
22.09.10,05:34
ahojte, moze mat zamestnanec s tym istym zamestnavatelom podpisanu subezne i dohodu o vykonani prace?

môže mať, ale na inú činnosť ako má uvedenú v pracovnej zmluve
ccokoladecka
22.09.10,05:35
dakujem za rychlu odpoved :)
Iwett
22.09.10,10:22
Dobrý deň, mám dohodu o vykonaní práce, kde je určená odmena za vykonanú prácu v sume 50,-eur. Mám vyplatiť zamestnancovi celých 50 eur, a odviesť DU 9,50 alebo sa stiahne z odmeny daň 19% a dohodárovi sa vyplatí suma 40,50 eur? Ďakujem
Lianka
22.09.10,10:24
Dobrý deň, mám dohodu o vykonaní práce, kde je určená odmena za vykonanú prácu v sume 50,-eur. Mám vyplatiť zamestnancovi celých 50 eur, a odviesť DU 9,50 alebo sa stiahne z odmeny daň 19% a dohodárovi sa vyplatí suma 40,50 eur? Ďakujem

Pokial nema podpisat danove vyhlasenie, dan mu zrazis a odvedies Danovemu uradu. Zamestnancovi vyplatis len rozdiel (dohodnuta odmena minus dan).
Iwett
22.09.10,11:40
Pokial nema podpisat danove vyhlasenie, dan mu zrazis a odvedies Danovemu uradu. Zamestnancovi vyplatis len rozdiel (dohodnuta odmena minus dan).
Ďakujem Lianka, takže dohodu nemusím prepisovať na sumu vyššiu o daň? Na dohode bude poskytnutá odmena 50,- eur, dohodárovi vyplatené 40,50 eur odviesť na SP zo sumy 50,- eur. Správne?
Lianka
22.09.10,11:45
Ano, spravne.

Dohodnuta odmena je hrubou mzdou. Dan (a pripadne odvody zamestnanca, ak by boli) znasa zamestnanec. (Samozrejme odvody, ktore ma povinnost platit zamestnavatel, si tento znasa sam.)
Iwett
22.09.10,11:54
Ďakujem babenky za odpovede aj súhlasy...som rada, že som tak rýchlo zmúdrela.:D;)
callino
15.10.10,10:39
Dobrý deň

Mám pracovný pomer na dohodu na 2 mesice. Pracujem pól mesiaca. Ak chcem dať výpoved, aké podmienky sa na mňa vstahujú?
Za odpoveď ďakujem
Tweety
15.10.10,10:49
Dobrý deň

Mám pracovný pomer na dohodu na 2 mesice. Pracujem pól mesiaca. Ak chcem dať výpoved, aké podmienky sa na mňa vstahujú?
Za odpoveď ďakujem
Nie sú určené v dohode?
callino
15.10.10,11:12
nie. Tam je zahrnutý pracovný čas, náplň práce a hmotná zodpovednosť. O ukončení tam nie je nič.
Tweety
15.10.10,11:23
nie. Tam je zahrnutý pracovný čas, náplň práce a hmotná zodpovednosť. O ukončení tam nie je nič.
Je tam 15 dňová doba.
callino
15.10.10,11:27
ďakujem
katkap17
19.10.10,09:41
Ahojte , chcela by som sa spýtať, chceme zamestnať dôchodcu na dohodu , treba sa prihlásiť aj na DÚ keď bude zo mzdy zrážková daň? Bude to dohoda len na dva mesiace. A ešte sa stáčí poslať RL do SP za zam.-ľ a zam. -c len elektronicky aj na DÚ stačí elektronicky? Ďakujem
mzdarka renca
19.10.10,09:49
Ahojte , chcela by som sa spýtať, chceme zamestnať dôchodcu na dohodu , treba sa prihlásiť aj na DÚ keď bude zo mzdy zrážková daň? Bude to dohoda len na dva mesiace. A ešte sa stáčí poslať RL do SP za zam.-ľ a zam. -c len elektronicky aj na DÚ stačí elektronicky? Ďakujem

prihlásiš sa ako zamestnávateľ aj na SP, aj na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
katkap17
19.10.10,09:57
A stačí to poslať iba elektronicky alebo tam treba ísť? A môžem DoVP dať aj na dobu neurčitú alebo len na mesiac? A stále obnovovať?
mzdarka renca
19.10.10,10:09
A stačí to poslať iba elektronicky alebo tam treba ísť? A môžem DoVP dať aj na dobu neurčitú alebo len na mesiac? A stále obnovovať?

Prvý krát musíš ísť osobne, aj na SP, aj na DÚ, spíšeš dohodu o elektronickej komunikácii.
tu ti dávam link na SP, vytlač si tlačivká, aby si sa s nimi nezdržiavala.

https://podatelna.socpoist.sk/loginchoice.jsp;jsessionid=GFQHM97J5vyGZVsyHZhtlQl QvS20ryMGYn2sJKGBsqJZ1fW1kLlh!268649782



Ak ti môžem poradiť, ja osobne robím DoVP max. na jeden rok a to do 31.12.
katkap17
19.10.10,10:25
Takže môžem napísať na dohodu napr. že od 20.10.2010 do 31.12.2010
aj keď ho možno budeme potrebovať len mesiac alebo dva. Stačí keď mi podpíše prvú dohodu alebo mu mám na každý mesiac dávať podpisovať?
rodina1
19.10.10,10:46
Takže môžem napísať na dohodu napr. že od 20.10.2010 do 31.12.2010
aj keď ho možno budeme potrebovať len mesiac alebo dva. Stačí keď mi podpíše prvú dohodu alebo mu mám na každý mesiac dávať podpisovať?
Dohodu o vykonaní práce je ťažko dať na dobu neurčitú, pretože na dohodu o vykonaní práce zadávaš spraviť nejakú úlohu za nejaký čas. Preto sa DoVP zvyčajne uzatvára na obdobie jedného roka.
Takže v tvojom prípade môžeš dať od 20.10. do 31.12.2010 - napr. vyčistenie kanalizácie. To je jednorázová úloha, ktorú dotyčný.
Ak je to napr. zložitejšia úloha, tak treba viac času.
Ak ho budete potrebovať napr. viac mesiacov a jeho činnosť sa bude opakovať - napr. upratovacie práce, vtedy je lepšie uzatvoriť Dohodu o pracovnej činnosti. Počas tejto dohody môže byť jeden mesiac v práci, a jeden mesiac napr. doma.
Dohodu o pracovnej činnosti môžeš uzatvoriť aj na neurčitý čas.
mzdarka renca
19.10.10,10:48
Takže môžem napísať na dohodu napr. že od 20.10.2010 do 31.12.2010
aj keď ho možno budeme potrebovať len mesiac alebo dva. Stačí keď mi podpíše prvú dohodu alebo mu mám na každý mesiac dávať podpisovať?

Pozri, dáš mu podpísať jednu dohodu a to do toho 31.12.2010, ktorá bude platiť len do 31.12.2010. V tomto období je úplne jedno, či na dohodu odpracuje 15 hod. alebo 100 hod. (ale max. 350 hod).

Ak ho budete občas potrebovať aj v roku 2011, tak jednoducho urobíš DoVP od 1.1.2011 do 31.12.2011.

Len pozor, ak ukončí jednu dohodu a začne novú, si povinná ho odhlásiť a znovu prihlásiť na SP, ale elektronicky to máš za 5 min.;)
katkap17
19.10.10,10:57
Mi ho vlastne potrebujeme ako záskok šoféra keď treba doviesť piesok, štrky a vtedy neviem , či bude nejaká zákazka alebo nie. Ale keď niekto potrebuje tak aby mohol zaskočiť . Niekedy je to aj tak, že má na týždeń prácu, trebárs pod bágrom voziť hlinu atď. Takže najlepšie by bolo asi tú dohodu o vykonaní práce do 31.12.2010 a platiť za neho gar. a úrazové! A ešte do kedy sa odvádza daň na účet DÚ?

Reni tú dohodu o elekt. komun. si mám vytlačiť, vypísať a doniesť do SP? nič iné nepotrebujem? Je takáto dohoda aj na drsr? pre DÚ?
rodina1
19.10.10,11:15
podľa mňa na výkon šoféra je lepšie uzatvriť Dohodu o pracovnej činnosti.
mzdarka renca
19.10.10,11:16
Mi ho vlastne potrebujeme ako záskok šoféra keď treba doviesť piesok, štrky a vtedy neviem , či bude nejaká zákazka alebo nie. Ale keď niekto potrebuje tak aby mohol zaskočiť . Niekedy je to aj tak, že má na týždeń prácu, trebárs pod bágrom voziť hlinu atď. Takže najlepšie by bolo asi tú dohodu o vykonaní práce do 31.12.2010 a platiť za neho gar. a úrazové! A ešte do kedy sa odvádza daň na účet DÚ?

Reni tú dohodu o elekt. komun. si mám vytlačiť, vypísať a doniesť do SP? áno nič iné nepotrebujem? potrebuješ buď ŽL, alebo výpis z obchodného registra Je takáto dohoda aj na drsr? pre DÚ? ja osobne s DÚ nekomunikujem elektronicky, len s poisťovňami

páči sa kalendár pre závislú činnosť

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzwCgZJgjiO-pEYYiBOILK4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAV2yXXQ!!/delta/base64xml/L0lDU0lKQ1RPN29na21DU1Evb0tvUUFBSVFnakZJQUFRaENFSV FqR0VKemdBIS80SkZpQ28wZWgxaWNvblFWR2hkLXNJZDJFQSEh LzdfMF81QUs4Ry8xMi9zYS51a2F6S2FsZW5kYXJl#7_0_5AK8G
mzdarka renca
19.10.10,11:18
na DoPČ asi tých 10 hod./týždeň bude málo, preto to rieši DoVP, čo je v poriadku, pokiaľ v dohode napíše, že je to len na občasné zastupovanie, vtedy sa nejedná o opakujúcu sa činnosť, ale o konkrétnu prácu.
katkap17
19.10.10,11:36
prehľady a hlásenia na DU´sa posielajú poštou?

Ďakujem pekne za všetky odpovede
mzdarka renca
19.10.10,11:43
prehľady a hlásenia na DU´sa posielajú poštou?

Ďakujem pekne za všetky odpovede

áno, ja to posielam poštou, aj keď čo sa týka hlásenia, tak prílohu im zasielam na elektronickom nosiči.
katkap17
19.10.10,11:46
Ďakujem!!
Maria3
21.10.10,17:46
Dobrý večer, potrebovala by som súrne poradiť, čo všetko potrebujem pri zamestnani na dohodu pri občanovi s americkým občianstvom, ktorý býva v AT? Na mňa je to priveľký oriešok.
Dohodu by mal vykonávať pre slovenskú sro, zväčša v zahraničí, lebo pôjde o prieskum trhu a podobné veci. Nechce si kvoli tomu zakladať živnosť, ani sa zamestnávať, je to len na určitú činnosť pre jeden projekt. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Zuzy
25.10.10,05:37
Dobrý deň prajem, máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce s dôchodcom, ktorý vykonáva prácu aj v noci. Patrí mu odmena podľa dohody alebo mám mu pripočítať aj príplatok za nočnú prácu? Za odpovede ďakujem
Tweety
25.10.10,05:39
Dobrý deň prajem, máme uzatvorenú dohodu o vykonaní práce s dôchodcom, ktorý vykonáva prácu aj v noci. Patrí mu odmena podľa dohody alebo mám mu pripočítať aj príplatok za nočnú prácu? Za odpovede ďakujem
Prvá možnosť je správna.
EvaB.
28.10.10,03:37
Mám 3 pracovníkov na dohodu o vykonaní práce, dôchodcov, ktorí nepodpísali vyhlásenie, lebo majú vyššie dôchodky a teda sa im nedá uplatniť nezdaniteľná časť základu dane. Mzda z dohôd im bola vyplatená naraz po dokončení práce vo výške 2445 EUR, 267 EUR a 215 EUR. Odviedla som z takto vyplatených miezd jednou sumou daň z príjmu vo forme preddavku. Postupovala som správne (aj nepodpísanie vyhlásenia, aj preddavková daň)?
Budem týmto pracovníkom vykonávať ročné zúčtovanie preddavkov na daň?
Ďakujem.
Tweety
28.10.10,04:58
Mám 3 pracovníkov na dohodu o vykonaní práce, dôchodcov, ktorí nepodpísali vyhlásenie, lebo majú vyššie dôchodky a teda sa im nedá uplatniť nezdaniteľná časť základu dane. Mzda z dohôd im bola vyplatená naraz po dokončení práce vo výške 2445 EUR, 267 EUR a 215 EUR. Odviedla som z takto vyplatených miezd jednou sumou daň z príjmu vo forme preddavku. Postupovala som správne (aj nepodpísanie vyhlásenia, aj preddavková daň)?
Budem týmto pracovníkom vykonávať ročné zúčtovanie preddavkov na daň?
Ďakujem.
Mali mať teda preddavkovú daň, (správne) k tomu RZD, ak oň v stanovenom termíne požiadajú, tak áno.
EvaB.
28.10.10,07:34
Ďakujem.
katkap17
08.11.10,07:27
Ahojte, idem sa registrovať na DU ako platca dane z príjmu zo závislej činnosti, ale nenašla som žiadne tlačivo na to. Platí ešte stále to, že pošlem žiadosť o doplnenie registrácie? Treba k tomu tlačivu aj kópiu živ. listu alebo niečo? A ešte by som sa chcela spýtať budem odvádzať zrážkovú daň. Kedy sa posiela Oznámenie o odvedení dane vybranej zrážkou? Posiela sa každý mesiac, keď odvediem zrážkovú daň? Ďakujem