zuz232
26.09.12,12:16
Dobry den,

chcem sa spytat, ak si zalozim zivnost a zaroven pracujem aj ako zamestnanec, je potrebne, aby som platila prvy rok platby do zdravotnej poistovne? Ospravedlnujem sa, ked je tato tema zodpovedana uz v inej otazke, nenasla som:)
Dakujem.
tictac7
26.09.12,10:24
nie
Mato133
27.09.12,15:10
Pokial si zamestnancom a popri tom chces pracovat aj na zivnost odvod zdravotnej a ani socialnej poistovni neplatis to za teba robi tvoj zamestnavatel.V pripade ze by si uz zamestnancom nebola a rozhodla by si sa fungovat len na zivnost je potrebne platit zdravotnej poistovni odvod cca 47 eur vzdy do 8 dna nasledujuceho mesiaca co sa tyka socialnej p. tu sa mozes ako zivnostnik rozhodnut ci prvy rok budes platit alebo nie to plati ale len pre prvy rok ako zalozis zivnost.Cize zamestanec + zivnost neodvadzas ani z.p. ani s.p. to je na zamestnavatelovi. Zelam pekny den :)
Mila123
27.09.12,15:28
Pokial si zamestnancom a popri tom chces pracovat aj na zivnost odvod zdravotnej a ani socialnej poistovni neplatis to za teba robi tvoj zamestnavatel.V pripade ze by si uz zamestnancom nebola a rozhodla by si sa fungovat len na zivnost je potrebne platit zdravotnej poistovni odvod cca 47 eur vzdy do 8 dna nasledujuceho mesiaca co sa tyka socialnej p. tu sa mozes ako zivnostnik rozhodnut ci prvy rok budes platit alebo nie to plati ale len pre prvy rok ako zalozis zivnost.Cize zamestanec + zivnost neodvadzas ani z.p. ani s.p. to je na zamestnavatelovi. Zelam pekny den :)
Mato opravím ťa......

nie celkom je pravda, že ako SZčo + ZC neplatíš do SP a ZP.....

do SP platí sa : prvý rok iba na dobrovoľnej báze....
ďalší rok podľa DP a jeho príjme podľa §6 (mimo ods.3, z toho sa neplatia odvody nikdy)
a ZP? v prvý rok v súbehu podnikania a zamestnania si môžeš dať preddavky na ZP v nulovej výške a na ďaľší rok sa platí podľa RZZP....
môže sa stať, že budeš platiť aj ako ZC aj ako osoba samostatne zárobkovo činná.......
gabina
09.10.12,09:15
Do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie SZČO sa započítava daňový základ, z ktorého je odpočítaná strata za predchádzajúci rok ?

Ďakujem
Jana Motyčková
09.10.12,10:10
Tu som na takúto otázku odpovedala, ale netvrdím, že je to na 100 percent, treba skúsiť podať námietku.
http://www.porada.sk/t201149-p12-zakon-o-zdravotnom-poisteni-nedoplatky-vzniknute-z-dovodu-novelizacie-zakona.html#post2154373