Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mbv Pozri príspevok
Pekný deň,

tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem
k 1. - od 1.1.11 sú zmeny, čo sa týka poistencov štátu aj sami platia, ak zarobia !
k 2. - pre ZP to nie je "fiktívna suma" - škoda bolo vystavovať také faktúry (ale dôvod nepoznáme - tak čo už )
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Ďakujem veľmi pekne
Príjemný večer
0 0
josik josik

josik je offline (nepripojený) josik

Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu, či mám šancu na úspech, ak podám námietku voči nedoplatku RZ.
V roku 2011 som bol 6 mesiacov samoplatiteľ a 6 mesiacov (7-12) SZČO, poctivo som si všetko platil (minimálne poistné) a teraz mi prišiel nedoplatok 245 Eur. Je to spôsobené tým, že som mal živnosť len pol roka a vyšší základ dane? Základ dane za rok 2011 som mal 7700 Eur, čo je asi pre náš štát príliš veľa a tak treba ozbíjať obyčajného človeka o všetko, čo sa dá :-(
Vďaka
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Josík pri takomto základe dane Ti zákonite musel vyjsť nedoplatok. Takže ak aj podáš námietku – neuspeješ. Však to prepočítaj.
0 0
FKO FKO

FKO je offline (nepripojený) FKO

právnik, dôchodca
Áno, čítal som viacero príspevkov k tejto téme vyvolanej radou 000, ale až po tom, čo som napísal moje príspevky. Nepoznal som systém, ako to na Porade.sk beží. Prečítal som si aj dostupné znenie zákonov a ich zmien, vzťahujúcich sa na daný problém. Súhlasím s vašimi stanoviskami, ktoré vychádzajú striktne z dikcie zákonov, (ani inak nemôžu). Základný problém je skutočne niekde inde, ja ho vidím v tom, že to bolo už dávno pripravované v niekoľkých krokoch ako xxx objednávka na riešenie ekonomických a krízových problémov v spoločnosti, ako získať rezervy na zlaté padáky, slušné platy a odmeny z tzv. zisku poisťovne, pričom koža praští obyčajnému radovému poctivo pracujúcemu človeku.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
FKO
No vidíš, už si to pochopil.
0 0
mbv mbv

mbv je offline (nepripojený) mbv

Katy a R Pozri príspevok
k 1. - od 1.1.11 sú zmeny, čo sa týka poistencov štátu aj sami platia, ak zarobia !
k 2. - pre ZP to nie je "fiktívna suma" - škoda bolo vystavovať také faktúry (ale dôvod nepoznáme - tak čo už )
Diky za odpoved,
ono tych 10000 nie su len faktury, ale napr. aj zostatky zasob a podobne, a faktury co tam su, su z normalnych obchodnych vztahov, len neboli zaplatene ku dnu ukoncenia zivnosti... (niektore velmi stare - nebudu uz nikdy uhradene, niektore "nove" - predpoklad uhrady...). Preto si myslim, ze v danom pripade nejde o standardny zaklad dane z § 6.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mbv Pozri príspevok
Diky za odpoved,
ono tych 10000 nie su len faktury, ale napr. aj zostatky zasob a podobne, a faktury co tam su, su z normalnych obchodnych vztahov, len neboli zaplatene ku dnu ukoncenia zivnosti... (niektore velmi stare - nebudu uz nikdy uhradene, niektore "nove" - predpoklad uhrady...). Preto si myslim, ze v danom pripade nejde o standardny zaklad dane z § 6.
Veď preto sa ten základ upravuje podľa §17.

A nakúpil si si zásoby a teraz žiješ z nich? Znížil si si predsa základ dane. A tým čo nezaplatili si dal teda zadarmo? To sú teda predstavy o podnikaní.
0 0
gogina gogina

gogina je offline (nepripojený) gogina

Kolegovia už má po zúčtovaní ZP a o riadnom ozbíjaní nás všetkých ale aj tak mi to nedalo a napichla som na stránku ministerstva zdravotníctva v sekcii zdravotné poistenie a čo nevidím v časti Príjmy, z ktorých sa zdravotné poistenie platí bod B príjem z podnikania a inej SZč a v riadku vymeriavací základ sa počíta ako podiel čzd z riadku 44 alebo 45 daňového priznania.... Môj klient mal v riadku 44 nulu a vyrátali mu zo základu dane z riadku 43. Podala som síce námietku ale ... že by na ministerstve nepoznali riadky? Pozrite si to , stojí to za to ...
0 0
gogina gogina

gogina je offline (nepripojený) gogina

http://www.health.gov.sk/?tabulka-pl...neho-poistenia
tu je link kliknite na príjmy a je to tam
0 0