Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Jannao Pozri príspevok
Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?
...a toto si sa kde dočítala? Od roku 2011 vstupuje do VZ aj na ZP aj na SP....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jana, máš staré znenie zákona (asi) už k 01 01 2011 sa platí aj z odstupného poistené.....
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Kvaka Pozri príspevok
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000.
A nebol manžel náhodou vojak, hasič, alebo policajt...lebo na tých sa ako zázrakom nezabudlo..., tým asi nedoplatky neprídu, narozdiel od nás s odstupným...Teda nie som právnik, ale možno sa to bude riadiť týmto..

Predpis č. 130/2012 Z. z.
§ 13
(5) Ak zamestnanec v roku 2011 zaplatil preddavky na poistné z odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,6) zamestnávateľ túto skutočnosť uvedie v opravnom súhrnom ročnom výkaze alebo aditívnom súhrnnom ročnom výkaze znížením úhrnu skutočnej sumy príjmov tohto zamestnanca podľa § 13 ods. 1 zákona.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Jannao Pozri príspevok
Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?
Jannao, ďakujem za príspevok k téme, ktorú som založila, začínam mať dobrý pocit, že nie som sama, keď s rozčarovaním reagujem na naše Zdravotné zákony.

Zúčtovanie poistného sa zhoduje z preddavkami, tj. Zdravotné poisťovňe rešpektujú maximálny vymeriavací základ, z ktorého človeku sťahujú odvody na poistné a zároveň preddavky IBA vtedy, keď jeho príjem permanentne v každom mesiaci celého roka prekročí 3-násobok priemernej mzdy (čiže u tých najbohatších preddavok = poistné). A potom u tých najchudobnejších, kde by ich celkový príjem dosiahol len 50 percent z 19,2 násobku životného minima.

Všetky ostatné prípady zákon zaradil do jednej kategórie. Na extrémne situácie - ktoré v kríze vôbec nie sú extrémne, ako odstupné sa zabudlo. Dokiaľ ten zákon neuškodí ich vlastným deťom tak ho asi nebudú mať dôvod meniť.

Inak, tak ako Ti tu radia, od 1.1.2011 sa platia odvody z odstupného. Skontroluj si na výplatnej páske, či ti tieto odvody mzdári odviedli. Mne áno, avšak nehanebné je, že ani tieto maximálne možné odvody za mesiac a zaplatená daň podľa zákona nestačia.. Podľa radcov tu na porade by si mala byť tomuto systému vďačná, že Ti tie percentá nestrhli hneď ale až o rok.
0 0
Jannao Jannao

Jannao je offline (nepripojený) Jannao

U mňa je to horšie o to, že spoločnosť, v ktorej som pracovala skrachovala, a tri posledné výplaty, ani odstupné nám neboli vyplatené. Čiže ja budem ZP platiť nedoplatok z peňazí, ktoré som nevidela. Môj reálny príjem v r. 2011 ( dávalo som daňové priznanie ) bol nepomerne nižší ako ten, z ktorého mi ZP vypočítala nedoplatok - ZP ho vyčíslila z príjmu, ktorý mi zamestnávateľ mal vyplatiť.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jannao Pozri príspevok
U mňa je to horšie o to, že spoločnosť, v ktorej som pracovala skrachovala, a tri posledné výplaty, ani odstupné nám neboli vyplatené. Čiže ja budem ZP platiť nedoplatok z peňazí, ktoré som nevidela. Môj reálny príjem v r. 2011 ( dávalo som daňové priznanie ) bol nepomerne nižší ako ten, z ktorého mi ZP vypočítala nedoplatok - ZP ho vyčíslila z príjmu, ktorý mi zamestnávateľ mal vyplatiť.
Toto nie je správne, podľa mňa, lebo VZ zamestnanca je plnenie, poskytnuté...
Okrem toho, príjmy, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie, sú v zákone o dani z príjmov definované ako pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami. Vyhláška k ročnému zúčtovaniu ZP by nemala ísť nad rámec zákona, ak tak ukladá, dalo by sa to napadnúť. Citujem z http://sk.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C3...inisterstvo%29
Vyhláška je všeobecne záväzný právny predpis vydávaný ministerstvami alebo ostatnými na to zmocnenými ústrednými orgánmi štátnej správy, a to na základe zákonov a v ich medziach. Je to právny predpis nižšej právnej sily ako je zákon (v užšom zmysle). Pokiaľ je vyhláška v rozpore zo zákonom, platí to čo hovorí zákon..
Ale nie som si istá, či to nie je niekde v zákone schované.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Čl.123

Ministerstvá a iné orgány štátnej správy na základe zákonov a v ich medziach môžu vydávať všeobecne záväzné právne predpisy, ak sú na to splnomocnené zákonom. Tieto všeobecne záväzné právne predpisy sa vyhlasujú spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
0 0
dodo222 dodo222

dodo222 je offline (nepripojený) dodo222

Chcem sa spýtať ohraničenie na 36-násobok priemernej mesačnej mzdy platí aj keď poistenec bol 7 mesiac bol zamestnaný a 5 mesiacov nezamestnaný na úrade práce?
Naposledy upravil dodo222 : 26.09.12 at 14:48 Dôvod: -
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Andyke Pozri príspevok
Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)
Dnes manžel dostal RZ, je to vysoký nedoplatok, lebo 8 mesiacov bol iba poistencom štátu, dôchodcom, bez príjmu. Dopláca za všetko, čo dostal vyplatené v poslednej výplate nad maximálny VZ. Ten 36 násobok priemernej mzdy sa upravuje na alikvotnú časť iba v prípade, že je poistenec zdravotne poistený istú časť roka v zahraničí.
Ja by som z kolísavých príjmov vylúčila odstupné aj odchodné, ak sú vyplatené pri skončení zamestnania pri odchode do dôchodku. Je to raz za život a takýto nedoplatok nie je nič príjemné pre dôchodcov, ktorí už aj zabudli, že boli zamestnanci.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

A ešte pridám jednu pikošku k tomuto .... dôchodcovia, ktorým ich bývalý zamestnávateľ vyplácal nejaký benefit (raz ročne).. tak donedávna bolo, že mali z toho strhnutú zrážkovú daň (samozrejme robili si DP - využili §46).
za vlaňajšok už z tohto príjmu bolo strhnuté aj ZP (normálne ich zamestnávateľ musel nahlásť ZP!).
Čo myslíte, že ako sa zamestnávateľ zariadi v budúcnosti .. ani trikrát hádať netreba
2 0
gogina gogina

gogina je offline (nepripojený) gogina

Dobrý deň kolegovia, toto všetko je nič, čo sa stalo môjmu klientovi. V zdaňovacom období 2011 vykázal základ dane nulu, ale ročné zúčtovanie ZP mu všlo ako nedoplatok vyše cca 3200 eur. Pýtate sa prečo? Aj ja som sa pýtala v ZP a bolo mi povedané, že oni berú do úvahy len a len § 6 odst. 1,2 zákona o dani z príjmov a samozrejme z DP. A ak je v DP taký to príjem je potrebné z neho urobiť zúčtovanie . Tak sa aj stalo, podala som samozrejme námietku, ktorá bola na dve strany A4 formátu, kde som im dodetailu vypísala, čo je čo v ktorých tabulkách znamená a z čoho sa čo skladaá a že aj daňová strata, ktorú si môj klient uviedol v DP spadá po § 6. Pri konzultovaní tento prípad s pracovníčkou ZP som bola svedkom ako to vyzerá v ich systéme, v riadku úhrn všetkých príjmov majú nulu a v základe dane majú číslo ktoré je v DP ako celkový príjem za celé zdaňovacie obdobie. Ked som argumentovala že to nie je správne, že klient si predsa uplatnil daňovú stratu a preto má ZD nulu - bolo mi povedané že oni sú tak informovaný a že tieto údaje majú z DÚ,a ja mám naklusať na DÚ a to tam dať do poriadku. Z takéhoto základu dane vyrátala aj SP platenie odvodov, čo bola maximálna výška. V SP sa to dalo do poriadku okamžite, a to tak, že mám doniesť potvrdeni z DU ako to vlastne je , že je tam uplatnená strata a oni to opravia. Ja sa pýtam, to čo je za systém, kde musím behať od jednej inštitúcie do druhej a dokazovať, že je to zle a že majú zle nastavený systém , Kto je za toto zodpvedný že nás takto zaťažujú? Keby som sa do toho nepustila, tak klient platí ako blbí.Dovolím si tvrdiť, že je viac takých ľudí ktorý si toto asi vôbvec nevšimli a platia. Ak toto chceli docieliť, že túto bezodnú dieru naplnia, tak sa im to podarilo. A ešte jedna pikoška. ZP urobila zúčtovanie aj tým ktorí pracujú v zahraničí ako napr. opatrovateľky a tým vyrubili vysoké nedoplatky. Tak isto ich poslali na DU po potvrdenia a potom im to opravili. Kto je za toto zodpovední??????? Je to na zaplakanie. Má niekto tiež takýto prípad?
2 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

http://www.porada.sk/t200679-rocne-z...mestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

rada 000 Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t200679-rocne-z...mestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????
Rada, mňa šokovala novelizácia Zákona o dani z príjmu 595/2003 z.z., prečo? daňový bonus je navrhnutý, že budú mať nárok na študujúce deti do veku 19. rokov...pre mňa ako matku, kt.. sama vychováva jednu dcéru VŠ a druhá je maturantku, je to nehoráznosť, do neba volajúca, že vláda "trestá" vysokoškolákov.......a čo s tým ja sama urobím? nič, iba si privodím zdravotné problémy.....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

rada 000 Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t200679-rocne-z...mestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????

Tak prečo dávaš ako verklík stále iba len do pléna, aby sa niečo dialo ... urob prvý krok sama : podaj a rozpošli.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katy a R Pozri príspevok
A ešte pridám jednu pikošku k tomuto .... dôchodcovia, ktorým ich bývalý zamestnávateľ vyplácal nejaký benefit (raz ročne).. tak donedávna bolo, že mali z toho strhnutú zrážkovú daň (samozrejme robili si DP - využili §46).
za vlaňajšok už z tohto príjmu bolo strhnuté aj ZP (normálne ich zamestnávateľ musel nahlásť ZP!).
Čo myslíte, že ako sa zamestnávateľ zariadi v budúcnosti .. ani trikrát hádať netreba
Tak toto je už choré.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Andyke Pozri príspevok
Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)
No neoplatia sa tie zlaté padáky?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

marjankaj Pozri príspevok
No neoplatia sa tie zlaté padáky?

Oplatia, veď z padáka aj po zrážke je vždy viac ako nula
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Paula Pozri príspevok
Oplatia, veď z padáka aj po zrážke je vždy viac ako nula
Veď aj ja hovorím. Dosiahnu strop a už vyššie zdravotné odvody neplatia.
Nie ako chudák nezamestnaný, čo náhodou vyhrá auto, tak mu strhnú 19% dan a ešte k tomu 14% zdravotné poistenie.

Skús si tipnúť koľko zaplatila zdravotné odvody v ročnom zúčtovaní tá "poštárka" čo jej dali tú odmenu cca 170000 €.
Naposledy upravil marjankaj : 26.09.12 at 18:46
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Ja len pevne verím že toto všetko číta pán exminister tu najznámejší poraďák, dýcha sa mu dúfam dobre z tej jeho novely no čo veď on takého starosti nemá, že ? Určite sa len teraz dobre smeje ako mnohých ľudí dostal do problémov.
2 0
Načítať ďalšie