Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Paula Pozri príspevok
Takže je na Tebe tému uzavrieť

Tému uzavriem, až keď do toho vstúpi skutočný odborník na právo, pretože v Zákone o ZP, o ktorom tu je stále reč, má podľa § 19 platiť nasledovné:

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného
(3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu [H]podľa § 13 za[/H=] všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa
jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. //z čoho teda mne osobne vyplýva, že by sa mali nielen zamestnávatelia ale aj poisťovne držať celého § 13, t.j. nielen samotného odseku (1), ale aj odsekov (5) a (9)b) kde sa hovorí o tom, ako sa má vymeriavací základ upraviť. Mimochodom, v ods. 4 a 5 je vyslovene uvedené, že ide o VZ na účely platenia poistného a nie VZ na účely platenia preddavkov na poistné.

Ak má byť teda dodržaný § 19 tohto zákona, tak sa poisťovne majú držať súčasne platnosti všetkých odsekov § 13, prečo sa teda oni pri vymeriavacom základe riadia z paragrafu § 13 iba odsekom (1) a nerešpektujú aj (9)b) ?! Vie mi to niekto vysvetliť ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neviem, prečo sa Ti zdá, že nedodržujú aj §13 ods.9. Ako som pochopila, mala si bežne príjem nižší ako mesačné maximum a v jednom mesiaci vyšší ako mesačné maximum (3-násobok priemernej mzdy). Samozrejme v tom mesiaci boli preddavky zaplatené len z mesačného maxima. ZP vychádza z §13 ods. 1 - čiže spoćíta príjmy a upraví podľa §13 ods.9 ohraničí na 36-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Nevidím tam, v čom nedodržujú §13 ods.9 písm. b).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

salford256 Pozri príspevok
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
Da sa s tym nieco robit ?
Nedá, ak nemáš dosah na zákony, ako povedali v ZP, taký je zákon.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.
1 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

salford256 Pozri príspevok
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem
Hm...zaujmave, aj ja som zalozila tuto temu, lebo u mna nastal sice iny problem, o ktorom pisem v uvode, ale je pravda, ze pocas googlenia a citania najnovsieho Zákona o zdrav. poisteni a suvisiacich predpisov som sa nestacila cudovat...Podla tohto zakona sa musi vykazovat poistovni CELKOVA VYSKA prijmov, ktoru clovek dosiahne a podobne skvosty, ktore mozno maju svoj dovod, ale okrem tych, ktorych to ma najviacej zasiahnut, na do doplatia zas len ti poctivi...

Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.
Naposledy upravil rada 000 : 24.09.12 at 11:32
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

rada 000 Pozri príspevok
Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.

Zvoľ teda iný prístup. Túto tému uzatvor a otvor novú, kde sa "postihnutí" spojíte a nejakou právnou cestou obhájite.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Kvaka Pozri príspevok
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.
Tak nejak... Ďakujem za pripojenie sa k mojej myšlienke
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Paula Pozri príspevok
Zvoľ teda iný prístup. Túto tému uzatvor a otvor novú, kde sa "postihnutí" spojíte a nejakou právnou cestou obhájite.
Prečo chcete túto tému silou mocou uzavrieť, ...prečo by nemohla ostať neuzavretá??
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

rada 000 Pozri príspevok
.....

Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.
Rada, na porade sa netvoria zákony, aj keď niekedy zistené nezrovnalosti a rozoberanie jednotlivých paragrafov občas tvorcov zákonov inšpirujú. Preto ti poraďáci odpovedali len tak, ako je to v platnom zákone. Ty si si pýtala radu, ako je to možné? Dostala si odpovede, prečo je to tak, a že je to podľa platného zákona, ale ty si im pridelila neužitočný bod. Dali ti dobrú radu, nič iné ti ani nemohli napísať, iba to, čo píše zákon. Tie neužitočné body by patrili skôr tvorcom zákona.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.
To by si všetci konatelia, spoločníci a všetci, ktorí majú na to dosah dávali právne vzťahy na jeden mesiac len s 3-mesačným maximom. Zdravotné poistenie má obdobný chatrakter ako daň, s tým rozdielom, že sa tu stanovilo maximum. Pri dani sa nikto nezamýšľa nad tým, že prečo neplatí len do určitej hranice.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

K ročnému zúčtovaniu mám jeden príklad. Zamestnanec odpracoval 4 mesiace v roku 2011. Viac zamestnávateľov nemal. Aký je výklad zákona? V každom mesiaci tento zamestnanec dosiahol maximálny VZ na zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa mu teda ročné zúčtovanie neurobí, lebo splnil podmienku, že počas roka u každého zamestnávateľa dosiahol vo všetkých (aj keď len v štyroch) mesiacoch maximálny VZ. Ak v jednom mesiaci dosiahol príjem o jedno euro nižšší, ako je maximálny VZ, ročné zúčtovanie mu ZP urobí.
V prvom prípade nema nedoplatok, v druhom prípade má nedoplatok.
Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
To by si všetci konatelia, spoločníci a všetci, ktorí majú na to dosah dávali právne vzťahy na jeden mesiac len s 3-mesačným maximom. Zdravotné poistenie má obdobný chatrakter ako daň, s tým rozdielom, že sa tu stanovilo maximum. Pri dani sa nikto nezamýšľa nad tým, že prečo neplatí len do určitej hranice.
Daň je daň, odvod je odvod. Ak by tak konatelia, resp. spoločníci robili, dalo by sa to považovať za obchádzanie zákona, rovnako obdobné obchádzanie zákona sleduje aj SP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zákon dáva povinnosť ZP robiť rzzp určitým osobám, ostatným môže. Vyhláška má potom iné znenie - ale to spadá do skupiny "môže". ZP urobí rzzp vo vlastnom záujme. Ak nie, tak je to pre poistenca "k dobru".
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Daň je daň, odvod je odvod. Ak by tak konatelia, resp. spoločníci robili, dalo by sa to považovať za obchádzanie zákona, rovnako obdobné obchádzanie zákona sleduje aj SP.
Obchádzanie zákona by to možno bolo, ale nikto by s tým nič neurobil, nie je to zakázané - tak ako s tým nikto nič neurobil do r.2004, kým nebolo rzzp. SP to sleduje len od r.2011 ale len preto lebo sa urobil komplikovaný zákon, ktorý to "rieši". Ale samozrejme aj v tom novom zákone je možnosť to obísť a vôbec to nie je napadnuteľné a SP to nerieši.
K "daň je daň a odvod je odvod" - no každý pojem je iný (pojem odvod sa nikde nepoužíva, je to len "ľudový pojem"). Potom sa ale u nás používa nesprávny pojem na zdravotné poistenie - výška nároku z tohoto poistenia nie je závislá na výške poistného. Čiže skôr by sa to malo nazývať zdravotná daň. Ale o gramatických pojmoch sa tu baviť nemusíme, mesačné maximum sa posudzovalo do r.2004 a asi boli na to dôvody, keď sa prešlo na rzzp a asi je tiež na to nejaký dôvod, že sa vymýšľajú spôsoby ako riešiť tieto problémy v SP (nie celkom najšťastnejším spôsobom).
2 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Kvaka Pozri príspevok
Rada, na porade sa netvoria zákony, aj keď niekedy zistené nezrovnalosti a rozoberanie jednotlivých paragrafov občas tvorcov zákonov inšpirujú. Preto ti poraďáci odpovedali len tak, ako je to v platnom zákone. Ty si si pýtala radu, ako je to možné? Dostala si odpovede, prečo je to tak, a že je to podľa platného zákona, ale ty si im pridelila neužitočný bod. Dali ti dobrú radu, nič iné ti ani nemohli napísať, iba to, čo píše zákon. Tie neužitočné body by patrili skôr tvorcom zákona.
uplynul čas, v ktorom sa dalo meniť hodnotenie...Pre kľudný spánok citlivých ľudí, ktorým som "ukrivdila", .. som to mienila odkliknúť, ale žiaľ táto stránka neposkytuje takúto možnosť.

áno, prišla som sem diskutovať ako je to možné, a áno, dostala som odpovede (niektoré naozaj veľmi odborné a k meritu veci, ktorými som si postupne vyjasňovala myšlienky) a za všetky som sa už raz poďakovala.

ale bolo by fajn, keby sa sem mohli prísť ešte vyjadriť ďalší ľudia, ktorým zrejme bohato budú chodiť v septembri upomienky... nevidím v tom najmenší problém... ako hovoríte, možno to bude niekoho inšpirovať..
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
salford256 Pozri príspevok
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem
Aako si prišiel k tej chalupe? Zdedil si ju? Nebolo to náhodou oslobodené od dane?

Ak to bolo oslobodené, tak podaj dodatočné daňové priznanie. Daňový úrad ti vráti 285 € a nebudeš musieť platiť ani to RZZP.

kuk aj sem
http://www.porada.sk/t201283-predaj-...-dve-sumy.html
Naposledy upravil marjankaj : 24.09.12 at 20:02
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rada 000 Pozri príspevok
Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.
No naši politici hovoria, že žijeme v právnom štáte. Vraj za Mečiara to tak nebolo.
Máme aj ústavu
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...kej-republiky/
Tam sa píše

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
Teda sa môžeš so svojimi podnetmi obrátiť na svojho poslanca, aby zákon zmenil. Poprípade zorganizuj referendum a nemusíš do toho zaťahovať ani toho poslanca. Tí majú aj tak iné starosti. Keby ľudia pristupovali k referendu rozumne a nie podľa toho, čo im nakukajú vodcovia strán, tak by aj nejaké úspešné boli. Iniciatíva na takýchto fórach je k ničomu, podobne ako v krčme pri pive.

Nemôžeš sa na jednej strane domáhať zákonných práv a na druhej strane kašlať na zákon.


Teda môžeš, ale to už nebude demokracia, ale niečo ako puč. Viď Pinochet.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ad marjankaj :len malá poznámka - predmetom referenda nemôžu byť dane a odvody, ak si dobre pamätám.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
@ Janka Motyčková
Máš pravdu, ale zadávateľka sa rozčuľovala nad zákonmi všeobecne.
0 0
Jannao Jannao

Jannao je offline (nepripojený) Jannao

Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?
0 0
Načítať ďalšie