Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Rada, tvoj príjem v mesiaci, v ktorom si dostala odstupné, prekročil maximálny vymer.základ ?
Uveď výšku príjmu v tomto mesiaci a výšku nedoplatku z RZZP.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Samozrejme, že prekročil môj príjem v auguste maximálny vymeriavací základ, pretože u zamestnávateľa som odpracovala viac ako 5 rokov a podľa kolektívnej zmluvy som mala nárok na odstupné vo výške 4 platov. V tom čase už sa platili odvody aj z odstupného, takže z môjho odstupného mi tieto odvody zobrali skoro celú jednu mzdu ! A ešte mi teraz príde nedopolatok, veď to je vrchol...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rada 000 Pozri príspevok
Samozrejme, že prekročil môj príjem v auguste maximálny vymeriavací základ, pretože u zamestnávateľa som odpracovala viac ako 5 rokov a podľa kolektívnej zmluvy som mala nárok na odstupné vo výške 4 platov. V tom čase už sa platili odvody aj z odstupného, takže z môjho odstupného mi tieto odvody zobrali skoro celú jednu mzdu ! A ešte mi teraz príde nedopolatok, veď to je vrchol...
Zbytočne sa rozčuluješ, v tom je princíp ročného zúčtovania zdr.poistenia. Ak by si mesačný max.vymer.základ mala každý mesiac v roku, žiadny nedoplatok ti nevznikne...
Nedoplatok je 14% 4% z rozdielu medzi celkovou mzdou v mesiaci v ktorom si mala vyplatené odstupné a max.mesač.VZ
Naposledy upravil veronikasad : 21.09.12 at 16:33
2 1
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Snáď to zbytočné nebude, prinajhoršom to dám do médií. To pomôže vždy, keď už ani právo nepomáha ) Aj 40 eur sú peniaze, ale ide mi skôr o princíp.

NEMÁŠ pravdu v tom ako mi vypočítali nedoplatok, nie je to tých 14 percent rozdielu medzi celkovou mzdou a max. mesač. VZ. Neviem odkiaľ disponuješ takýmito informáciami.

Mám presne zrátané ako k tomu nedoplatku prišli.
Zopakujem : za vymeriavací základ za celý rok spočítali všetky sumy hrubého príjmu (január-august), ilustračný príklad 550+550+550+590+590+590+590+2360 2950 = 6370 6960 z čoho 4 percenta sú 254,80 278,4

Avšak mzdárka im reálne odviedla štyri percentá z nižšej sumy, lebo brala do úvahy maximálny vymeriavací základ v poslednom mesiaci:
550+550+550+590+590+590+590+2233,50 = 6243,5 z čoho 4 percenta sú 249,74 Takže v tomto príklade by bol nedoplatok len 254,80 - 249,74 , čiže 5,06 EUR 278,4 - 249,74, čiže 28,66 EUR

Takto oni riešia ich nedoplatky, lebo sa riadia tým, čo hovorí o vymeriavacom základe súčasné znenie zákona.

Problém vidím v tom, že obidva výpočty sú podľa zákona, ibaže zákon sa novelizuje viac krát do roka a má veľa nejasností v definovaní VZ, alebo aj rozdiel medzi pojmom poistné a preddavok ...poisťovniam zákon a jeho metodiky vyloží ministerstvo, zatiaľ čo zamestnávateľ si ho vysvetlí zas po svojom.. Má na to doplatiť nezamestnaný občan, ktorý si poctivo zaplatil odvody do zdravotnej poisťovne ešte štyri mesiace navyše a tým ušetril štátu 4x mesačný odvod do ZP ?
Naposledy upravil rada 000 : 21.09.12 at 17:10
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Opravila som % odvodov - bol tam preklep, zamestnanec dopláca 4 % - zamestnávatel 10 %.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Suma 2360€ je vrátane mzdy za mesiac august ? Ak si odpracovala celý mesiac - pri 4-mesačnom odstupnom je to nízka suma.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

veronikasad Pozri príspevok
Suma 2360€ je vrátane mzdy za mesiac august ? Ak si odpracovala celý mesiac - pri 4-mesačnom odstupnom je to nízka suma.
tiez mi suma vychadza len ako odstupne 4 platy bez zaratania mzdy za august

neboli tam v auguste aj ine "priplatky" (preplatenie dovolenky, odmeny ... cca 250€) ?
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Priklad bol cisto len ilustracny, odo mna pytaju 40 EUR, ale opravila som to pre Vas V kazdom pripade mi teraz nejde o tie vypocty, ale o to, ci je pravo a Zakon na mojej strane a budem nieco z namietok, ktore sa chystam podat mat
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rada 000 Pozri príspevok
Priklad bol cisto len ilustracny, odo mna pytaju 40 EUR, ale opravila som to pre Vas V kazdom pripade mi teraz nejde o tie vypocty, ale o to, ci je pravo a Zakon na mojej strane a budem nieco z namietok, ktore sa chystam podat mat
Tak uveď príklad skutočný, aby sme tie výpočty skontrolovali. Myslím, že právo je na strane zdravotnej poisťovne ...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zakon hovori o mesacnych preddavkoch z prijmu do trojnasobku priemernej mzdy,
nasledne hovori o rocnom zuctovani - kde vymeriavaci zaklad je max. 36 nasobok priemernej mzdy

ak by preddavky neboli obmedzene, zaplatila by si 4% z celeho prijmu v auguste (teda by si dostala v auguste vyplatu mensiu prave o tych 40€ ) a nevznikol by ti nedoplatok, ... kedze su preddavky limitovane, zakonite ti vysiel nedoplatok
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja si myslím, že asi zbytočne špiritizuješ .. ide o tzv kolísavý príjem
0 1
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

1Dara Pozri príspevok
zakon hovori o mesacnych preddavkoch z prijmu do trojnasobku priemernej mzdy,
nasledne hovori o rocnom zuctovani - kde vymeriavaci zaklad je max. 36 nasobok priemernej mzdy

ak by preddavky neboli obmedzene, zaplatila by si 4% z celeho prijmu v auguste (teda by si dostala v auguste vyplatu mensiu prave o tych 40€ ) a nevznikol by ti nedoplatok, ... kedze su preddavky limitovane, zakonite ti vysiel nedoplatok
Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rada 000 Pozri príspevok
Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.
Veď som ti napísala to isté len v ružovom, akurát že som uviedla nesprávne % odvodov. Aby si niečo zmenila, musíš kandidovať do parlamentu. RZZP poisťovne robia od roku 2005 - objavila si Ameriku.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Katy a R Pozri príspevok
Ja si myslím, že asi zbytočne špiritizuješ .. ide o tzv kolísavý príjem
tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rada 000 Pozri príspevok
tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to..
Kolísavým príjmom v zmysle zákona o zdr.poistení je príjem kedy poistenec (v tvojom prípade zamestnanec) aspoň v jednom mesiaci prekročí max.mesačný VZ. To je tvoj prípad v mesiaci, kedy ti bolo vyplatené odstupné.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rada 000 Pozri príspevok
tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to..
.. chcelo by to najskôr pozrieť predpisy - je to kolísavý príjem
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

veronikasad Pozri príspevok
Veď som ti napísala to isté len v ružovom, akurát že som uviedla nesprávne % odvodov. Aby si niečo zmenila, musíš kandidovať do parlamentu. RZZP poisťovne robia od roku 2005 - objavila si Ameriku.
No ..tak asi preto sa od roku 2005 nic nezmenilo,...ze od uradnicok na poistovni, po beznych platitelov nikto neuvazuje nad nicim...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rada 000 Pozri príspevok
Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.
ale toto nie je dovod na namietku k RZP ... funguje to uz roky, ako pisala vyssie veronikasad

reklamacie smeruj do parlamentu ... tam taketo "skvosty" vymyslaju
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

NO tak dakujem, aspon VIEM kde je zasadna chyba, NIEKTO kto vytvoril takuto definiciu kolisaveho prijmu nepocital s tym, ze po xxx rokoch moze niekto v jeden mesiac dostat 4 odstupne a potom uz velku nulu....

Nasi uzasni zakonodarci aj takuto situaciu extremu nazvu kolisavy prijem... Chcela by som stretnut toho cloveka a vysvetlit mu principy logiky, analytiky, kontextoveho a komplexneho myslenia v suvislostiach )
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rada 000 Pozri príspevok
No ..tak asi preto sa od roku 2005 nic nezmenilo,...ze od uradnicok na poistovni, po beznych platitelov nikto neuvazuje nad nicim...
nechapem preco sa rozculujes, ak by preddavky neboli limitovane ... tych 40€ by si zaplatila v poslednej vyplate .... takto ti stat poskytol bezurocnu pozicku na 1 rok
0 0
Načítať ďalšie