Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rada 000 Pozri príspevok
NO tak dakujem, aspon VIEM kde je zasadna chyba, NIEKTO kto vytvoril takuto definiciu kolisaveho prijmu nepocital s tym, ze po xxx rokoch moze niekto v jeden mesiac dostat 4 odstupne a potom uz velku nulu....

Nasi uzasni zakonodarci aj takuto situaciu extremu nazvu kolisavy prijem... Chcela by som stretnut toho cloveka a vysvetlit mu principy logiky, analytiky, kontextoveho a komplexneho myslenia v suvislostiach )
Nemusíš chodiť ďaleko, autora myšlienky RZZP nájdeš priamo na Porade ...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a tí naši zlatí zákonodarcovia chceli odsúhlasiť aj ročné zúčtovanie sociálneho poistenia........
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mila123 Pozri príspevok
a tí naši zlatí zákonodarcovia chceli odsúhlasiť aj ročné zúčtovanie sociálneho poistenia........
no ved preco nie ... dalsia aktivita, na ktoru je potrebne navysit ludske zdroje, hardwer, vytvorit "kompetencne" a ine centra, zabezpecit vytvorenie softveru, ...
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

1Dara Pozri príspevok
nechapem preco sa rozculujes, ak by preddavky neboli limitovane ... tych 40€ by si zaplatila v poslednej vyplate .... takto ti stat poskytol bezurocnu pozicku na 1 rok
No a co keby som ich zaplatila ?? Ved by snad isli na starcekov v nemocniciach a onkologickych pacientov, nie ??... sice moment- to by poistovne svoje peniaze aj museli davat do zdravotnictva..
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rada 000 Pozri príspevok
No a co keby som ich zaplatila ?? Ved by snad isli na starcekov v nemocniciach a onkologickych pacientov, nie ??... sice moment- to by poistovne svoje peniaze aj museli davat do zdravotnictva..
tak ked ti ide o princip obrat sa na poslancov a navrhni zmenu - ale poprosim ta, az na buduci rok ... momentalne sa vyhodnocuju pripomienky uz k tretej a stvrtej zmene v zakone o zdravotnom poisteni v tomto roku (mozno je ich aj viac)
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

veronikasad Pozri príspevok
Nemusíš chodiť ďaleko, autora myšlienky RZZP nájdeš priamo na Porade ...
Tak to je sice pekne, ale mne myslienka Rocneho Zuctovania ZP, alebo SP nic nehovori, neviem sa k nej kompetentne vyjadrit. Momentalne pisem koli NEZROVNALOSTIAM a protireceniam v odvodoch, ale mozte ho pri najblizsej prilezitosti upozornit, ze by asi bolo naozaj potrebne poopravit definiciu kolisaveho prijmu z "aspon v jednom mesiaci" na "aspon v dvoch mesiacoch" ) Dakujem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

rada 000 Pozri príspevok
Tak to je sice pekne, ale mne myslienka Rocneho Zuctovania ZP, alebo SP nic nehovori, neviem sa k nej kompetentne vyjadrit. Momentalne pisem koli NEZROVNALOSTIAM a protireceniam v odvodoch, ale mozte ho pri najblizsej prilezitosti upozornit, ze by asi bolo naozaj potrebne poopravit definiciu kolisaveho prijmu z "aspon v jednom mesiaci" na "aspon v dvoch mesiacoch" ) Dakujem.
....a tí dvojmesačný (má náhodou 2-krát za rok odmenu, alebo odmenu a potom odstupné a pod.) budú chcieť tri mesiace.... a vôbec, ani výpočet si teda neviem dosť dobre predstaviť.


dúfam, že za túto odpoveď od Teba dostanem "neužitočné" tak, ako si tu veselo počas celej diskusie rozdávala poraďákom, čo sa Ti snažili niečo vysvetliť. Tie "neužitočné" rozdávaj zákonodarcom a nie ľuďom, čo Ti chcú pomôcť a keď sa nedá, tak aspoňvysvetliť, že sa nedá, lebo zákon je taký aký je....
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

veronikasad Pozri príspevok
Kolísavým príjmom v zmysle zákona o zdr.poistení je príjem kedy poistenec (v tvojom prípade zamestnanec) aspoň v jednom mesiaci prekročí max.mesačný VZ. To je tvoj prípad v mesiaci, kedy ti bolo vyplatené odstupné.


zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rada 000 Pozri príspevok
zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.
Tak sa už prestaň kolísať a radšej si to prečítaj v zákone o zdravotnom poistení. To čo platíš počas roka to sú iba preddavky(podobne ako aj preddavky z dane z príjmov) A na konci roka (teda je to o niečo posunuté) sa robí skutočné vyčíslenie zdravotného poistenia(alebo dane z príjmov) podľa príslušných zákonov. Volá sa to RZZP - ročné zúčtovania zdravotného poistenia.

Aby to bolo jasnejšie:
Aj za elektrinu platíš preddavky a po určitom období ti príde vyúčtovanie. Ak minieš viac kWh a budeš musieť doplatiť, tak sa tiež budeš rozčuľovať?
Naposledy upravil marjankaj : 21.09.12 at 22:24
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rada 000 Pozri príspevok
zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.
Neviem, čo sa nad tým pozastavuješ. Je to bežná vec. Všetci zamestnanci, čo majú kolísavé príjmy musia robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a skoro vždy vyjde nedoplatok. Tak isto funguje aj ročné zúčtovanie dane. Všetci - aj zamestnávateľ aj zdravotná poisťovňa postupovali správne.

Navyše - nechaj si ten nedoplatok, ktorý zaplatíš potvrdiť zdravotnou poisťovňou, a v nasledujúcom roku si to môžeš pripočítať k odvodom (odvody na ZP a do SP) a tým si znížiš daň o 8 EUR. Je jedno, kedy by si to zaplatila - či vo výplate, kedy si dostala odstupná, alebo pri ročnom zúčtovaní. Robíš z komára somára.

Keby si vedela ešte aj ďalších pikoškách o ročnom zúčtovaní, tak by si sa viac čudovala. Napr. študenti, ktorí už dosiahli vek 25 rokov, boli v mesiacoch január - marec povinní zaplatiť si poistné na zdravotné poistenie, hoci už v júli sa vedelo, že sa im to v ročnom zúčtovaní vráti.
2 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Chobot Pozri príspevok
Neviem, čo sa nad tým pozastavuješ. Je to bežná vec. Všetci zamestnanci, čo majú kolísavé príjmy musia robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a skoro vždy vyjde nedoplatok. Tak isto funguje aj ročné zúčtovanie dane. Všetci - aj zamestnávateľ aj zdravotná poisťovňa postupovali správne.

Navyše - nechaj si ten nedoplatok, ktorý zaplatíš potvrdiť zdravotnou poisťovňou, a v nasledujúcom roku si to môžeš pripočítať k odvodom (odvody na ZP a do SP) a tým si znížiš daň o 8 EUR. Je jedno, kedy by si to zaplatila - či vo výplate, kedy si dostala odstupná, alebo pri ročnom zúčtovaní. Robíš z komára somára.

Keby si vedela ešte aj ďalších pikoškách o ročnom zúčtovaní, tak by si sa viac čudovala. Napr. študenti, ktorí už dosiahli vek 25 rokov, boli v mesiacoch január - marec povinní zaplatiť si poistné na zdravotné poistenie, hoci už v júli sa vedelo, že sa im to v ročnom zúčtovaní vráti.

Pozastavujem sa preto, lebo som tu z diskusie nadobudla silný dojem, že môj príjem nemal byť zákonom považovaný za kolísavý, nech tak definujú príjmy SZČO, podnikateľov, alebo neviem koho, z ktorého nadštandardných ziskov môžu ryžovať, a nie zamestnanca vo verejnom záujme s podpriemernou mzdou. Za túto morálnu a finančnú ujmu spôsobenú nedomysleným zákonom, by mi mal niekto z ministerstva zdravotníctva alebo financií, od ktorých vychádzajú takéto zákony a vyhlášky v prospech poisťovní, zaplatiť tých 40 Eur.. nebránila by som sa :O) Ja im môžem bez problémov dokladovať výplatnou páskou, že nešlo o hazardnú činnosť ani obohacovanie sa vo svoj prospech, ale len praobyčajné odstupné ...


Ale na záver chcem poďakovať za radu ohľadom možnosti potvrdenia, ... aj keď to zrejme nebudem môcť použiť, lebo ako som písala v tomto roku sa mi už asi nepodarí nejaké odvody vyprodukovať Chápem, že všetci, ktorí mi tu napísali, sa snažili odpovedať a som im naozaj vďačná, avšak berú to z pohľadu ľudí, ktorí bez rozmyslu používajú zákony, ale nad ich dosahom, zámerom a účinkami sa buď nevedia, alebo radšej už ani nepozastavujú...v čom ich tiež chápem, ... ale nie je to dobre pre túto spoločnosť.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rada 000 Pozri príspevok
Pozastavujem sa preto, lebo som tu z diskusie nadobudla silný dojem, že môj príjem nemal byť zákonom považovaný za kolísavý, nech tak definujú príjmy SZČO, podnikateľov, alebo neviem koho, z ktorého nadštandardných ziskov môžu ryžovať, a nie zamestnanca vo verejnom záujme s podpriemernou mzdou. Za túto morálnu a finančnú ujmu spôsobenú nedomysleným zákonom, by mi mal niekto z ministerstva zdravotníctva alebo financií, od ktorých vychádzajú takéto zákony a vyhlášky v prospech poisťovní, zaplatiť tých 40 Eur.. nebránila by som sa :O) Ja im môžem bez problémov dokladovať výplatnou páskou, že nešlo o hazardnú činnosť ani obohacovanie sa vo svoj prospech, ale len praobyčajné odstupné ...


Ale na záver chcem poďakovať za radu ohľadom možnosti potvrdenia, ... aj keď to zrejme nebudem môcť použiť, lebo ako som písala v tomto roku sa mi už asi nepodarí nejaké odvody vyprodukovať Chápem, že všetci, ktorí mi tu napísali, sa snažili odpovedať a som im naozaj vďačná, avšak berú to z pohľadu ľudí, ktorí bez rozmyslu používajú zákony, ale nad ich dosahom, zámerom a účinkami sa buď nevedia, alebo radšej už ani nepozastavujú...v čom ich tiež chápem, ... ale nie je to dobre pre túto spoločnosť.
zákony sa nepoužívajú, zákony sa dodržiavajú. to že si dostala odstupné je podľa teba v poriadku - tiež je to podľa zákona a tým ti vznikol kolisavy prijem - tiež podľa zákona ale to už nie je v poriadku? RZZP je taktiež podľa zákona - v tvojom konkrétnom prípade si bola zvýhodnená bezúročnou pôžičkou - tak nechápem kde je tá morálna a finančná ujma???
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

1Dara Pozri príspevok
zákony sa nepoužívajú, zákony sa dodržiavajú. to že si dostala odstupné je podľa teba v poriadku - tiež je to podľa zákona a tým ti vznikol kolisavy prijem - tiež podľa zákona ale to už nie je v poriadku? RZZP je taktiež podľa zákona - v tvojom konkrétnom prípade si bola zvýhodnená bezúročnou pôžičkou - tak nechápem kde je tá morálna a finančná ujma???

Dobre, vidim, ze sa Vas nieco na prispevku adresovanom niekomu inemu dotklo, takze sa ospravedlnujem, ze som v prispevku pouzila trocha ironie a sarkazmu, hadam si nemyslite, ze ratam s tym, ze mi niekto nedoplatok zaplati ) To som naozaj nemyslela vazne, to uz by bolo ine sci - fi
Naposledy upravil rada 000 : 25.09.12 at 12:07
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
rada 000 Pozri príspevok
Dobre, vidim, ze sa Vas nieco na prispevku adresovanom niekomu inemu dotkol, takze sa ospravedlnujem, ze som v prispevku pouzila trocha ironie a sarkazmu, hadam si nemyslite, ze ratam s tym, ze sa mi niekto tu pokutu zaplati ) To som naozaj nemyslela vazne, to uz by bolo ine sci - fi
No ak si presvedčená, že ti niekto(zákon?) ublížil, tak sa domáhaj "spravodlivosti" na súde. A popožeň to trebárs aj do Strassbourgu.
Teda ak na to máš.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

tictac7 Pozri príspevok
....a tí dvojmesačný (má náhodou 2-krát za rok odmenu, alebo odmenu a potom odstupné a pod.) budú chcieť tri mesiace.... a vôbec, ani výpočet si teda neviem dosť dobre predstaviť.


dúfam, že za túto odpoveď od Teba dostanem "neužitočné" tak, ako si tu veselo počas celej diskusie rozdávala poraďákom, čo sa Ti snažili niečo vysvetliť. Tie "neužitočné" rozdávaj zákonodarcom a nie ľuďom, čo Ti chcú pomôcť a keď sa nedá, tak aspoňvysvetliť, že sa nedá, lebo zákon je taký aký je....

Nie, dvojmesační by nemohli nič žiadať, ak by pri jednorázovom prekročení max VZ išlo o výnimku z platenia iba pri doložiteľnom prípade vyplatenia odstupného.. Žiadna odmena, ani nič podobné by sa nebralo do úvahy... Je trošku zvláštne, keď tu musím obhajovať ako vš vzdelaný človek fakt, že až päť mojich hrubých mesačných platov prekročilo hranicu, ktorú sú schopní určité skupiny prekročiť len svojimi odmenami...a ironické, že moja žiadosť o uváženie výnimky je pre Vás ekvivalentná požiadavkám takýchto skupín...
Čítajúc vetu nedá sa....a že sa treba zmieriť s tým, že zákon je taký, aký je..no radšej povedzme, že matematika je kráľovná vied, a právo by sme tiež mali chápať len ako ľudský výtvor, do ktorého by mohli mali mať ľudia ešte právo sem tam vstupovať, či nie?

Ďakujem a poprosím nehodnotiť moje hodnotenie, nebrať klikanie a internetový svet príliš vážne, lebo keď raz mám možnosť individuálne zhodnotiť relevantnosť daných myšlienok vzhľadom k vlastnej téme myslím, že je mojím právom to urobiť, ja som v tom žiadnu nevďačnosť voči dotknutým osobám nemyslela, ak to tak niekto pochopil, ospravedlňujem sa mu. Vďaka.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Takže je na Tebe tému uzavrieť
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
teda VŠ vzdelaná? A právne podvedomie ti nehovorí nič? Iba matematika - kráľovná vied? Veď aj osadníci si veľmi dobre vedia spočítať, čo potrebujú. A to nemajú ani ukončené základné vzdelanie.
0 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

Paula Pozri príspevok
Takže je na Tebe tému uzavrieť

Tému uzavriem, až keď do toho vstúpi skutočný odborník na právo, pretože v Zákone o ZP, o ktorom tu je stále reč, má podľa § 19 platiť nasledovné:

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného
(3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu podľa § 13 za všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa
jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. //z čoho teda mne osobne vyplýva, že by sa mali nielen zamestnávatelia ale aj poisťovne držať celého § 13, t.j. nielen samotného odseku (1), ale aj odsekov (5) a (9)b) kde sa hovorí o tom, ako sa má vymeriavací základ upraviť. Mimochodom, v ods. 4 a 5 je vyslovene uvedené, že ide o VZ na účely platenia poistného a nie VZ na účely platenia preddavkov na poistné.

Ak má byť teda dodržaný § 19 tohto zákona, tak sa poisťovne majú držať súčasne platnosti všetkých odsekov § 13, prečo sa teda oni pri vymeriavacom základe riadia z paragrafu § 13 iba odsekom (1) a nerešpektujú aj (9)b) ?! Vie mi to niekto vysvetliť ?
0 0
salford256 salford256

salford256 je offline (nepripojený) salford256

Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem
2 0
rada 000 rada 000

rada 000 je offline (nepripojený) rada 000

marjankaj


Ako si prišla na to, že mi právne povedomie nič nehovorí, tým mi chceš naznačiť čo?? Môžme diskutovať o hocičom, nech sa páči. Akosi som neporozumela tvojej narážke na osadníkov Ale ver mi že právne povedomí v EU by tomu porozumeli, myslím, že by ťa mohli označiť za rasovo neznášanlivú a patríš za to podľa ich zákonov medzi ľudí s diskriminačnými názormi, nečudovala by som sa, keby si ani homosexuálov neuznávala, tak si dávaj v takej spoločnosti pozor )
Naposledy upravil rada 000 : 24.09.12 at 10:29
0 0
Načítať ďalšie