Zavrieť

Porady

Zákon o zdravotnom poistení - nedoplatky vzniknuté z dôvodu novelizácie zákona

Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Vajnoz.....daj si prepracovať DDP....pretože osoba, kt. ti spracovala DP zrejme pochybila....
napr. podľa zákona č 595/2003 a § 9/2/a platí......


(2) Od dane sú oslobodené aj


a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tictac7 Pozri príspevok
jaaaj, ale starobný dôchodok nie je predmetom dane z príjmov. Zákon treba celý čítať (vrátane poznámky pod čiarou)......

takže treba podať dodatočné DPzPFO a na základe neho aj RZZP reklamovať.....
No na druhej strane ušetril za vypracovanie daňového priznania.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Zamestnanec a zároveň SZČO mal za rok 2011 príjmy:
a) zo zamestnania 15.000 €,
b) zo živnosti 250 €.
Zo živnosti neplatil preddavky, pretože v RZZP 2010 mu vyšla suma na preddavky nižšia ako 3 €, upravený preddavok 0 €.
Teraz mu prišlo RZ:
a) zo zamestnania z VZ 15.000 € - vykázané/uhrad.: 600 €,
b) zo živnosti z VZ 250 € - vykázané/uhrad.: 0 €.
Nedoplatok: 35 €.
Je to v poriadku, má to zaplatiť?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

14 percent z 250 je 35, takže je to OK.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Včera prišlo RZZP manželovi. V 1-4.2011 sa prihlásil do ZP vzhľadom na príjem z prenájmu / povinnosť prihlásiť sa do ZP pri príjme z prenájmu v IV/2011 zrušili /.Keďže v roku 2011 príjmy z prenájmu nemal, DP mu robil zamestnávateľ a ten aj zasielal údaje potrebné k RZZP. Neviem,z akého dôvodu mu robili RZZP, vyšiel mu nedoplatok 0,02€, čiže neplatí nič. Aký to malo zmysel, len čo ZP minula papier, zaplatila poštovné a pracovnú silu, ktorá RZZP vypočítala
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Ďakujem pani Motyčkovej za odpoveď,
mne ZP vypočítala RZ originálne - v tabuľke 3. Výpočet výsledku RZ, v stĺpci, v ktorom majú byť uvedené vykázané/uhradené preddavky, ktoré zaplatil zamestnávateľ (4% čo strhol mne) napísala nula €.
A samozrejme mi to vyúčtovali ako môj nedoplatok.
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Zdravotná poisťovňa nemusí vykonať RZZP za:

· samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

Moja otázka?
- ak nemusí vykonať RZZP a nevykoná, tak SZČO, ktorá mala VZ napr. 3947,00 € a mala príjem aj zo zamestnania, pritom je inv. dôchodca nemusí vôbec z podnikania platiť poistné na ZP?
Za Vaše odpovede ďakujem pekne
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

HEBA Pozri príspevok
Zdravotná poisťovňa nemusí vykonať RZZP za:

· samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

Moja otázka?
- ak nemusí vykonať RZZP a nevykoná, tak SZČO, ktorá mala VZ napr. 3947,00 € a mala príjem aj zo zamestnania, pritom je inv. dôchodca nemusí vôbec z podnikania platiť poistné na ZP?
Za Vaše odpovede ďakujem pekne
(1) Zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca, a ak mal zamestnávateľa, aj za tohto zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa nemusí vykonať za poistenca,

b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
Prípad, o ktorom píšeš, nebol len SZČO, bol aj zamestnancom.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

truch Pozri príspevok
Včera prišlo RZZP manželovi. V 1-4.2011 sa prihlásil do ZP vzhľadom na príjem z prenájmu / povinnosť prihlásiť sa do ZP pri príjme z prenájmu v IV/2011 zrušili /.Keďže v roku 2011 príjmy z prenájmu nemal, DP mu robil zamestnávateľ a ten aj zasielal údaje potrebné k RZZP. Neviem,z akého dôvodu mu robili RZZP, vyšiel mu nedoplatok 0,02€, čiže neplatí nič. Aký to malo zmysel, len čo ZP minula papier, zaplatila poštovné a pracovnú silu, ktorá RZZP vypočítala
ZP mala povinnosť robiť rzzp tým, ktorí boli prihlásení ako szčo z dôvodu prenájmu - zo zákona.
2 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Veľmi pekne ďakujem,
prajem príjemnú nedeľu.
Elena
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Všetkým príjemný deň,
Chcela by som Vás pekne poprosiť aby ste sa vyjadrili k nasledovným prípadom vyúčtovania RZZP za rok 2011 začo vopred veľmi pekne ďakujem.
1. prípad
zamestnaná + SZČO+ inv. dôchodok
výpočet zdrav. poisťovne v prílohe č. 1
strana DP č. 7 príloha č. 2
Príslušná zdravotná poisťovňa neuznala odpočítanie strát minulých období, tvrdia, že ich to nezaujíma, oni musia vychádzať z riadku 75 DP.
Aké ustanovenie alebo ktorý paragraf príslušných zákonov alebo prísl. vyhlášky ich na to oprávňuje?
2. prípad uvádzam len preto lebo podľa mňa tento výpočet nemá logiku ale možné je aj to, že ja neuvažujem logicky)
zamestnaná na dohodu + SZČO+ starobný dôchodok
výpočet zdrav. poisťovne v prílohe č. 3
strana DP č. 7 príloha č. 4
tiež bola uplatnená strata z minulých období
Za Vašu ochotu veľmi pekne ďakujem
MO RZZP.jpg  
MO DP.jpg  
pr c3.png  
ZIKA DP.jpg  
1/1
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Do r. 2010 vstupoval do vymeriavacieho základu základ dane podľa §6 okrem vyňatých príjmov (osobní asistenti a pod.). Po 1.1.2011 vstupuje do VZ základ dane podľa §6 ods 1. a 2..Strata je uvedená až v ods.6, s ovolávkou na §4 ods 2. Čiže do r.2010 sa strata odpoćítavala a podľa súčasného znenia
by som usudzovala, že ZP postupuje správne. Námietka by zrejme neprešla, súdny spor neviem (súd rozhoduje nielen podľa presného znenia ale aj podľa zmyslu zákona).
(obrázky som nelúštila, odpovedám len na text)
1 0
poslednyzivyganglion poslednyzivyganglion
Dobry den,

nie som v tychto veciach velmi zbehly a tiez by som Vas chcel poprosit o radu:

Otec je zivnostnik, od 2.2.2011 bol PN a poistencom statu. Preddavok na januar - 46,06e uhradil, do konca roka uz preddavky neplatil s vedomim, ze poistne za neho plati stat. Pred tyzdnom dostal vykaz nedoplatkov zo ZP, kde mu z VZ 1785,33e vyratali poistne 14% - 249,94e a teda nedoplatok 203,88. Dobehol rozculeny, ze mu 'prijem stlacili do 1 mesiaca'. Ma v jeho pripade zmysel podavat namietku? Velmi pekne dakujem za pomoc.

Peter
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nemá zmysel. VZ bol 1785,33, to je podstatné. Zdravotné poistenie sa vždy v prvom rade platí z vymeriavacieho základu (podobne ako daň). PN sa zohľadňuje len v tom, že neplatí za celý rok z minimálneho základu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
1Dara Pozri príspevok
teraz som našla aj na tom tvojom linku posledná časť:

Zdravotné poistenie sa neplatí z príjmu, z ktorého sa platí daň vyberaná zrážkou, konkrétne je oslobodené
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
Tak mi napadlo. Aký je rozdiel keď niekto vyhrá v súťaži auto v cene 10000 € a peňažnej výhre 10000 €?
No ten kto vyhrá auto zaplatí o 1400 € viac do zdravotnej poisťovne.
No oplatí sa vyhrávať vecné ceny?
0 0
mbv mbv

mbv je offline (nepripojený) mbv

Pekný deň,
tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem
0 0
FKO FKO

FKO je offline (nepripojený) FKO

právnik, dôchodca
Dobrý deň, dnes som uverejnil môj príspevok pod menom FKO. Reagujem na príspevok rada ooo a odpovede veronikasad. Mne sa stal presne rovnaký prípad s RZZP za rok 2011, ako písala rada ooo. Pracoval som od 1.1. do 30.4.2011. Zamestnávateľ odviedol poistné 10 + 4 % zo sumy 2233,50 €. V 4. mesiaci som túto sumu prekročil vzhľadom na vyplatené odstupné. Zamestnávateľ tvrdí, že odvody poistného VśZP vykonal správne podľa metodiky. Nedoplatok je ohromujúci, vyše 70 % jednomesačného príjmu. Pri RZZP neboli vôbec zobraté do úvahy akékoľvek zrážky, platby do sociálneho poistenia ako DPO ani iné odvody, ktoré napr. akceptoval daňový úrad.
Hľadám argumenty pre podane námietky presne, ako rada 000, ktorej veľmi držím palce, aby to vyhrala. Privítal by som, rady. ktoré by mohli zavážiť.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No asi budete aj spolu s rada 000 sklamaní. Nedoplatok je presne podľa zákona. A spätne ho novelizovať asi nebudú.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

FKO Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes som uverejnil môj príspevok pod menom FKO. Reagujem na príspevok rada ooo a odpovede veronikasad. Mne sa stal presne rovnaký prípad s RZZP za rok 2011, ako písala rada ooo. Pracoval som od 1.1. do 30.4.2011. Zamestnávateľ odviedol poistné 10 + 4 % zo sumy 2233,50 €. V 4. mesiaci som túto sumu prekročil vzhľadom na vyplatené odstupné. Zamestnávateľ tvrdí, že odvody poistného VśZP vykonal správne podľa metodiky. Nedoplatok je ohromujúci, vyše 70 % jednomesačného príjmu. Pri RZZP neboli vôbec zobraté do úvahy akékoľvek zrážky, platby do sociálneho poistenia ako DPO ani iné odvody, ktoré napr. akceptoval daňový úrad.
Hľadám argumenty pre podane námietky presne, ako rada 000, ktorej veľmi držím palce, aby to vyhrala. Privítal by som, rady. ktoré by mohli zavážiť.
Ďakujem veľmi pekne.
- no platí pre teba to isté, čo pre zadávateľku - je to kolísavý príjem (vyplatené odstupné) . Čítal si príspevky v tejto téme
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mbv Pozri príspevok
Pekný deň,
tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem
Problém 1.
Asi si v roku 2010 nebola SZČO, keď za teba platil poistné štát.
v roku 2011 si bola SZČO, tak si bola povinná platiť poistné z minimálneho vymeriavacieho základu.

Problém 2.
Tých cca 10000 € si nemôžeš vymáhať súdnou cestou? Prečo si vlastne vystavovala faktúru?
0 0
Načítať ďalšie