tominoBLA
10.10.12,18:46
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?
alaya1
10.10.12,16:50
Samozrejme suhlasim so zrusenim prace v nedelu a cez sviatky, kazdy ma narok na oddych, mnoho rokov boli obchody v nedelu a vo sviatky zavrete a nebol problem. Ludia miesto vyletov do schopingov, chodili do prirody.
trisestri
10.10.12,17:26
zasadne nesuhlasim,kto chce oddychovat,moze aj cez tyzden-ono cele je to riadna demagogia,lebo sa to prezentuje ako keby niekto ppracoval bez oddychu co samozrejme nie je pravda,tak ako nie je pravda ze niekto robi vsetky sviatky alebo vikendy,mozno su vynimky,ale vo vätsich predajniach sa smeny striedaju a niekde veduce smenovky vyhcadzaju v ustredy zenam ktore maju malolete deti tak aby mali minimum smien cez vikendy,casto sa na tie smeny vyuzivaju hlavne pri pokladni brigadnici,ktory vyuzivaju kazdu moznost aspod nieco si zarobit.
zrusenie prace v nedelu a cez sviatky pripravi o pracu a brigadu tisice ludi a marketom neublizi
toto opatrenie pravdepodobne pripravi statnu kasu o desatice eur,jednak v nakladoch na zvysenu nezamestnanost,prijmy z dani a odvodov a dane z nakupnej turistike,ktora sa tymto opatrenim zvysi.
preco nedat moznost ludom slobodne sa rozhodnut,ked ludia nebudu nakupovat cez sviatky,tak obchdy sami zatvoria-len farari nemaju v tomto autoritu,ked mnoho ludi v meste z kostola uteka do obchodu /inak stankari,kolotocari a iny este za komunistov ked predavali nedelu,nikomu nevadili,tak ako teraz nevadia restauracie,krcmy,bary a pod ktore su tiez otvorene cez nedelu a sviatky a casnicok sa tiez nikto nepyta ci chcu mat vikendy a sviatky volno a to odrobia viac vikendov ako predavacky/
http://fort.blog.sme.sk/c/268307/Konecne-riesenie-Nedelny-predaj-zakazany.html
http://janakissova.blog.sme.sk/c/310120/Zakaz-nedelneho-predaja-pripravi-4-400-ludi-o-pracu.html
az tu bude nezamestnanst max 5%,ak sa rapidne znizi nakupna turistika,ak na to nedoplatia ludia svojou penazenkou a ak bude na tom celospolocenska zhoda nemam nic proti,lebo nakup nedelu a cez sviatky ja osobnne vyuzivam minimalne
danushka
10.10.12,17:39
V Rakúsku sú všetky obchody v nedeľu a cez sviatky pozatvárané a nikoho to nezruinovalo. Vrámci EÚ majú najnižšiu nezamestnanosť.
Ak sa bavíme o bežných obcodoch a obchodných centrách som jednoznačne za.

Och akí sme len konzumní a mamon obchodníkov nemá konca kraja...
555555
10.10.12,17:41
Som za zrušenie práce v nedeľu a vo sviatky.Každý má na to právo.
Llívia
10.10.12,17:54
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?
Nie. Nejde o ľudí, ale o to, aby si väčšinové náboženstvo presadzovalo svoje a ostatní sa im musia prispôsobiť. Už som zažila, že som si kvôli nákupom musela brať dovolenku a vôbec netúžim po tom vrátiť sa k tomu.
Pýtal sa niekto na názor tých, ktorí pracujú cez sviatky a nedele? Za sviatky sú príplatky, niektorí ich majú aj za víkendy. Sú ochotní sa ich vzdať?
stormcatcher
10.10.12,18:06
Nie. Nejde o ľudí, ale o to, aby si väčšinové náboženstvo presadzovalo svoje a ostatní sa im musia prispôsobiť. Už som zažila, že som si kvôli nákupom musela brať dovolenku a vôbec netúžim po tom vrátiť sa k tomu.
Pýtal sa niekto na názor tých, ktorí pracujú cez sviatky a nedele? Za sviatky sú príplatky, niektorí ich majú aj za víkendy. Sú ochotní sa ich vzdať?
...že ty robíš 25h denne, 32 dní v mesiaci, za to nemôžu ani faráry, ani volné nedele.
danushka
10.10.12,18:18
Nie. Nejde o ľudí, ale o to, aby si väčšinové náboženstvo presadzovalo svoje a ostatní sa im musia prispôsobiť. Už som zažila, že som si kvôli nákupom musela brať dovolenku a vôbec netúžim po tom vrátiť sa k tomu.
Pýtal sa niekto na názor tých, ktorí pracujú cez sviatky a nedele? Za sviatky sú príplatky, niektorí ich majú aj za víkendy. Sú ochotní sa ich vzdať?

Skús robiť Llívia za minimálnu mzdu navýšenú o stupeň náročnosti len pre hmotnú zodpovednosť od vidím do nevidím a potom si nechaj ako predavačka stiahnuť za kolektívnu hmotnú zodpovednosť spoluúčasť za manko v mäsiarni odvedľa, hoci robíš v potravinách v Košickom Freshi a potom sa vyjadri k práci cez sviatky a víkend.

Smiešne a smutné zároveň, že Tebe sa spája nárok na voľno počas takýchto dní s väčšinnovým náboženstvom a potrebou brať si dovolenku na nákupy...

Apropos, do kostola nechodím a v nedeľu na nákupy tiež nie ;)

Tu sa nebavíme o nemocniciach, polícii, hasičoch či fabrikách s non-stop výrobou, ale o niečom, kde nie je pre život či chod fabriky nevyhnutné, aby práve tieto dni bolo otvorené pre rozhýčkanú konzumnú spoločnosť.

Vidím tie matky s deťmi a manželmi, čo by si tak radi napríklad v nedeľu len dlhšie pospali a išli napríklad na opekačku do lesa, lebo cez týždeň sú deti v škole a pracovné dni letia ako bláznivé, veď víkend a sviatky tiež majú svoje čaro. Kedy dočerta má tá rodina fungovať ako rodina?
Máš Llívia deti? Možno keby si ich mala, trošku inak by si sa dívala na takéto dni.
Janiela
10.10.12,18:31
Aj ja som za zrušenie. Je to nehorázne, človek si predsa musí aj oddýchnuť. Akchce obchodník mať otvorený obchod aj v nedeľu, nech sa za pult alebo do pokladne postaví sám!!!!
To je etika nahnať zamestnanca oddrieť si nedeľnú zmenu za min mzdu a sám si doma popoludní kávičkuje???
Veď sa tak hrdíme tým, aký sme nábožensky založení!!

Jednoznačne - sobota do 12.00 hod a nedeľa voľná. Ako bolo vyššie spomínané - lekári, požiarnici - to je iné kafe. V kaviarňach, obchodoch nech si majiteľ pracuje sám!! Podľa mňa je to nenažranosť obchodných reťazcov a im podobným.
kopretinka
10.10.12,18:56
V Rakúsku sú všetky obchody v nedeľu a cez sviatky pozatvárané a nikoho to nezruinovalo. Vrámci EÚ majú najnižšiu nezamestnanosť.
Ak sa bavíme o bežných obcodoch a obchodných centrách som jednoznačne za.

Och akí sme len konzumní a mamon obchodníkov nemá konca kraja...
ale porovnaj plat predavačky tam a tu.Víkendy a sviatky je moja jediná šanca,ako si trošku zlepšiť výplatu.
kopretinka
10.10.12,18:57
Som za zrušenie práce v nedeľu a vo sviatky.Každý má na to právo.
ty môžeš byť za čo chceš,každý nech si vyberie,ja budem rada robiť vo sviatok.......alebo teda mi plať ty tie príplatky a ja budem doma .......
kopretinka
10.10.12,19:02
Vidím tie matky s deťmi a manželmi, čo by si tak radi napríklad v nedeľu len dlhšie pospali a išli napríklad na opekačku do lesa, lebo cez týždeň sú deti v škole a pracovné dni letia ako bláznivé, veď víkend a sviatky tiež majú svoje čaro. Kedy dočerta má tá rodina fungovať ako rodina?
Máš Llívia deti? Možno keby si ich mala, trošku inak by si sa dívala na takéto dni.
čo sa ty staráš o cudzie rodiny?? Možno keby tá matka nechodila do roboty v nedeľu a vo sviatok,tak by tým deťom nemohla kúpiť tú špekačku na opekanie
kopretinka
10.10.12,19:05
Aj ja som za zrušenie. Je to nehorázne, človek si predsa musí aj oddýchnuť. Akchce obchodník mať otvorený obchod aj v nedeľu, nech sa za pult alebo do pokladne postaví sám!!!!
To je etika nahnať zamestnanca oddrieť si nedeľnú zmenu za min mzdu a sám si doma popoludní kávičkuje???
Veď sa tak hrdíme tým, aký sme nábožensky založení!!

Jednoznačne - sobota do 12.00 hod a nedeľa voľná. Ako bolo vyššie spomínané - lekári, požiarnici - to je iné kafe. V kaviarňach, obchodoch nech si majiteľ pracuje sám!! Podľa mňa je to nenažranosť obchodných reťazcov a im podobným.
jakí ste len všetci múdri a rozhorčení,musím sa smiať,ako tu operujete nenažranosťou obchodníkov hahaaa........už to vidím,ako po nedeľnom obede chcete ísť niekam na kávu....a všade bude zatvorené :D alebo do kina,alebo do divadla,alebo do ZOO,alebo niečo kúpiť,pretože cez týždeň robíte a nemáte čas na nákup............ O M G
mzdarka renca
10.10.12,19:17
jakí ste len všetci múdri a rozhorčení,musím sa smiať,ako tu operujete nenažranosťou obchodníkov hahaaa........už to vidím,ako po nedeľnom obede chcete ísť niekam na kávu....a všade bude zatvorené :D alebo do kina,alebo do divadla,alebo do ZOO,alebo niečo kúpiť,pretože cez týždeň robíte a nemáte čas na nákup............ O M G
kopretinka zlatá, premilá, smiať sa dá len na tebe, ako rada ideš do práce za pár drobných, aby tí nenažranci mali ešte plnšie bruchá. Uvedom si, že tí nenažranci by ťa mali ohodnotiť tak, aby si nebola závislá na tých príplatkoch a žila dôstojne aj z toho príjmu, ktorý dosiahneš ke´d pracuješ po-pi.
kopretinka
10.10.12,19:18
kopretinka zlatá, premilá, smiať sa dá len na tebe, ako rada ideš do práce za pár drobných, aby tí nenažranci mali ešte plnšie bruchá. Uvedom si, že tí nenažranci by ťa mali ohodnotiť tak, aby si nebola závislá na tých príplatkoch a žila dôstojne aj z toho príjmu, ktorý dosiahneš ke´d pracuješ po-pi.
ja si to uvedomujem,ale nemám na výber.mám ísť štrajkovať alebo čo??? vám,ktorí nie ste odkázaní,ale sedíte si v teplučkých kanceláriách,sa dobre mudruje............
danushka
10.10.12,19:20
čo sa ty staráš o cudzie rodiny?? Možno keby tá matka nechodila do roboty v nedeľu a vo sviatok,tak by tým deťom nemohla kúpiť tú špekačku na opekanie
Kopretinka, ja sa starám v prvom rade o svoju rodinu a ako si podotkla, že v Rakúsku majú iné platy... práve preto živím svoju rodinu zarábaním v Rakúsku.

Ak hájiš zlepšovanie platov víkendmi, potom máš slabé očakávania od tohto štátu, normálne by totiž malo byť to, že plat bude dostatočný aj bez nadčasov a práce cez sviatky v tomto odvetví.
A keď si Ťa tak čítam občas na Porade, mám hrôzu z toho, že by ma obslúžila práve predavačka s Tvojim naturelom. Nielen tovar, ale aj milá a úctivá obsluha robia zázraky obchodníkom. Možno robíš nočné v hypermarkete a tam tých ľudí až toľko nechodí, tam sa to nejako prehliadne.

A kľudne mi práskni neužitočné, kebyže si ho môžem dať sama, dám si ho.
trisestri
10.10.12,19:23
ako vidim za su ty ktory v obchode nepracuju-mozno je to trochu zlomyselne,ked druhym chceme zobrat pracu a hovorime za ich rodiny-nedostal som ziadnu odpoved na uvedene fakty-neobstoji argument o konzumnej spolocnosti,ak chceme ludom nieco nanucovat,tak sa vratme do totality a Rakusko,ved prave maju lepsie platy,maju vyrovnany rozpocet, zanedbatelnu nakupnu turistiku,dostatok pracovnych prilezitosti a moznosti brigad-bude dakoho tesit ze prepustia tolko predavaciek,bude niekoho tesit ze studenti stratia brigady,uz teraz nielen na vychode,ale aj v takej Trnave napr.Tesco obmedzuje brigadnicke hodiny a teraz v takej krize a pri takej nezamestnanosti prijat opatrenie ktore pripravia dalsich ludi o pracu a kto ziska? niektory ziskaju volne nielen nedele a nebajte obavy obchodnici nestratia,co stratia na trzbach pridaju na cenach-city,pocity a dojmologia je jedna vec,realita je ina vec a hlavne v regionoch kde niet roboty.
danushka
10.10.12,19:26
ja si to uvedomujem,ale nemám na výber.mám ísť štrajkovať alebo čo??? vám,ktorí nie ste odkázaní,ale sedíte si v teplučkých kanceláriách,sa dobre mudruje............
Zas tá paranoja o teplučkých kanceláriách a úradníkoch, veď vyskúšaj a porovnaj, ja viem porovať jedno i druhé, dokonca aj tretie, štvrté a entéééé....
A napriek tomu, že stíham žiť a slušne zarobiť, ak budem 17.11. na SK, štrajkovať pôjdem, kuk tu
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=420681061329745&set=a.373467469384438.86374.366954210035764&type=1&theaterhttp://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/553645_420681061329745_2061576226_n.jpg
kopretinka
10.10.12,19:27
Kopretinka, ja sa starám v prvom rade o svoju rodinu a ako si podotkla, že v Rakúsku majú iné platy... práve preto živím svoju rodinu zarábaním v Rakúsku.

Ak hájiš zlepšovanie platov víkendmi, potom máš slabé očakávania od tohto štátu, normálne by totiž malo byť to, že plat bude dostatočný aj bez nadčasov a práce cez sviatky v tomto odvetví.
A keď si Ťa tak čítam občas na Porade, mám hrôzu z toho, že by ma obslúžila práve predavačka s Tvojim naturelom. Nielen tovar, ale aj milá a úctivá obsluha robia zázraky obchodníkom. Možno robíš nočné v hypermarkete a tam tých ľudí až toľko nechodí, tam sa to nejako prehliadne.

A kľudne mi práskni neužitočné, kebyže si ho môžem dať sama, dám si ho.
Bože,ľudia,zobuďte sa,čo tu vôbec toto riešite?? si myslíte,že to vyriešite??
O tom,ako ja obsluhujem alebo neobsluhujem,tebe neprináleží rozhodovať ani sa nijako vyjadrovať.Robím tam už vyše 10 rokov,od otvorenia,keby som bola taká,ako píšeš,tak tam asi robiť nebudem,nie?? A nočné nerobím......Ja mám zase hrôzu z takých povýšeneckých zákazníkov,ako si ty,ale ja vybavím každého rovnako,či je to babka z Hornej Dolnej alebo namyslenec z Rakúska.
trisestri
10.10.12,19:29
kopretinka zlatá, premilá, smiať sa dá len na tebe, ako rada ideš do práce za pár drobných, aby tí nenažranci mali ešte plnšie bruchá. Uvedom si, že tí nenažranci by ťa mali ohodnotiť tak, aby si nebola závislá na tých príplatkoch a žila dôstojne aj z toho príjmu, ktorý dosiahneš ke´d pracuješ po-pi.

nie kazdy zije v Bratislave,kde si moze robotu vyberat,nie kazdy moze ist za hranice a ti nenazranci su na trhu prace kde je 20% nezamestnanost,realita je kruta a nie tak pramociara ako sa to vidi z hlavneho mesta.
danushka
10.10.12,19:41
nie kazdy zije v Bratislave,kde si moze robotu vyberat,nie kazdy moze ist za hranice a ti nenazranci su na trhu prace kde je 20% nezamestnanost,realita je kruta a nie tak pramociara ako sa to vidi z hlavneho mesta.
Tí nenažranci sú veľmi pružní a keď sa zruší práca cez nedele a sviatky, dajú nočné, neboj sa trisestri, oni už majú aj plán B, ako zarábať naďalej.
Ale ak si naivne myslíme, že našu ekonomiku položí do muky zavretie obchodov v tomto čase, tak je načase, aby ekonomiku naštartovali naši pohlavári znížením DPH, spotrebných daní, daní palív a mazív atď. a obnovením poľnohospodárskej, živočíšnej a potravinárskej výroby. Ľudia budú pracovať, viac míňať a v nedeľu sviatky zaslúžene oddychovať.
alaya1
10.10.12,19:41
No , mam predavacku v rodine, musi robit sviatky, nesviatky, robi tam 8 rokov a nie je ani nabozensky zalozena. NECHCE robit nedele a sviatky. ked to oznamila veducej,. odpoved bola, nemusite, je vela takych ktori chcu. Tak tam dorobila. Tak nech robia ti, co chcu a ti co nechcu nech nemusia.

Mne je to fuk., ja v nedelu a sviatky travim s rodinou- bez marketov.
trisestri
10.10.12,19:42
Skús robiť Llívia za minimálnu mzdu navýšenú o stupeň náročnosti len pre hmotnú zodpovednosť od vidím do nevidím a potom si nechaj ako predavačka stiahnuť za kolektívnu hmotnú zodpovednosť spoluúčasť za manko v mäsiarni odvedľa, hoci robíš v potravinách v Košickom Freshi a potom sa vyjadri k práci cez sviatky a víkend.


k

Smiešne a smutné zároveň, že Tebe sa spája nárok na voľno počas takýchto dní s väčšinnovým náboženstvom a potrebou brať si dovolenku na nákupy...

Apropos, do kostola nechodím a v nedeľu na nákupy tiež nie ;)

Tu sa nebavíme o nemocniciach, polícii, hasičoch či fabrikách s non-stop výrobou, ale o niečom, kde nie je pre život či chod fabriky nevyhnutné, aby práve tieto dni bolo otvorené pre rozhýčkanú konzumnú spoločnosť.

Vidím tie matky s deťmi a manželmi, čo by si tak radi napríklad v nedeľu len dlhšie pospali a išli napríklad na opekačku do lesa, lebo cez týždeň sú deti v škole a pracovné dni letia ako bláznivé, veď víkend a sviatky tiež majú svoje čaro. Kedy dočerta má tá rodina fungovať ako rodina?
Máš Llívia deti? Možno keby si ich mala, trošku inak by si sa dívala na takéto dni.

krcmy,restauracie,bary,cerpacky,fast-foody a pod tiez nemusia byt nevyhnutne otvorene v nedelu,taktiez kina,divadla
a ako som pisal poznam par marketov,kde matkam z detmi vychadzaju smenovky v ustrety a obmedzuju im v ramci moznosti smeny cez sviatky.
vsak kto nechce kupovat cez sviatky nech nekupuje,ja tiez nemam taku potrebu,ale nechcem vnucovat niekomu zatvorenie prevadzky a nechcešm aby ludia prichadzali o robotu,lebo inej nieto,hlavne na vychode.
trisestri
10.10.12,19:48
Tí nenažranci sú veľmi pružní a keď sa zruší práca cez nedele a sviatky, dajú nočné, neboj sa trisestri, oni už majú aj plán B, ako zarábať naďalej.
Ale ak si naivne myslíme, že našu ekonomiku položí do muky zavretie obchodov v tomto čase, tak je načase, aby ekonomiku naštartovali naši pohlavári znížením DPH, spotrebných daní, daní palív a mazív atď. a obnovením poľnohospodárskej, živočíšnej a potravinárskej výroby. Ľudia budú pracovať, viac míňať a v nedeľu sviatky zaslúžene oddychovať.
no vidis potvrdila si ze v podstate sa tym nic nevyriesi
nepisem ze to polozi ekonomiku,ale ze pripravy hodne ludi o miesta,netvrdim to len ja,hodil som tu link ktory to analyzuje
ano mas pravdu co sa tyka dani,ale kym Fico zvysuje dan z prijmu,pravica chce zvysovat dph a spotrebne dane-takze to je ich zodpovednost
ja nemam nic proti zruseniu,ak bude dost prace a ked ludia nebudu utekat za nakupmi za hranice.
Llívia
10.10.12,19:48
danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933) Skús robiť Llívia za minimálnu mzdu navýšenú o stupeň náročnosti len pre hmotnú zodpovednosť od vidím do nevidím a potom si nechaj ako predavačka stiahnuť za kolektívnu hmotnú zodpovednosť spoluúčasť za manko v mäsiarni odvedľa, hoci robíš v potravinách v Košickom Freshi a potom sa vyjadri k práci cez sviatky a víkend.

Smiešne a smutné zároveň, že Tebe sa spája nárok na voľno počas takýchto dní s väčšinnovým náboženstvom a potrebou brať si dovolenku na nákupy...

Apropos, do kostola nechodím a v nedeľu na nákupy tiež nie ;)

Tu sa nebavíme o nemocniciach, polícii, hasičoch či fabrikách s non-stop výrobou, ale o niečom, kde nie je pre život či chod fabriky nevyhnutné, aby práve tieto dni bolo otvorené pre rozhýčkanú konzumnú spoločnosť.

Vidím tie matky s deťmi a manželmi, čo by si tak radi napríklad v nedeľu len dlhšie pospali a išli napríklad na opekačku do lesa, lebo cez týždeň sú deti v škole a pracovné dni letia ako bláznivé, veď víkend a sviatky tiež majú svoje čaro. Kedy dočerta má tá rodina fungovať ako rodina?
Máš Llívia deti? Možno keby si ich mala, trošku inak by si sa dívala na takéto dni.


Každý, kto nastupuje niekde do práce, vie, za akých podmienok ide robiť: vie mzdu, vie pracovný čas, vie ostatné podmienky (preto nie som predavačka ;)). Keď sa mu to nepáči, tak nemusí, nikto ho nenúti.
Vieš, že v niektorých firmách sú bezdetné predavačky znevýhodňované práve pre to, aby si tie druhé mohli s deťmi užiť sviatok (vrátane Vianoc)?
Zaujímalo by ma viac názorov ľudí, ktorých sa práca cez sviatky a nedele týka, čo hovoria na to oni.
Tvojej poznámke o hmotnej zodpovednosti nerozumiem, ale ak tie osoby, ktorým sa to stalo, si myslia, že im bolo ukrivdené, majú možnosť obrátiť sa na súd. Ak sa im stala krivda, držím palce, aby súd vyhrali :)
PS: Keby to platilo tento rok, tak posledný pracovný deň pred Vianocami by bola sobota. Ďalší pracovný deň by bol vo štvrtok. Dobrú chuť k chlebu, ktorý sa pomaly nedá jesť už na druhý deň, nie tak na tretí či štvrtý (a to sú v ňom už vraj aj plesne). ;)

Doplním, lebo niekto si zase niečo vysvetľuje po svojom: nechodím nakupovať cez víkendy preto, že by som nemala čo robiť (popravde, nakupovanie neznášam, ale nie všetko sa dá objednať z netu). Po práci by som si obehla jeden - dva obchody, ktoré nemám rovno pod nosom, ďalší deň zase ďalšie atď. Takto sa raz za čas vyberiem na nákup cez víkend a kúpim (alebo aj nekúpim :-( ) všetko naraz.
trisestri
10.10.12,19:55
ako ked ludia cez sviatky nebudu kupovat,tak samy zatvoria.
srska
10.10.12,20:04
ako ked ludia cez sviatky nebudu kupovat,tak samy zatvoria.múdro píšeš. ak nebudú mať za čo - zatvoria aj v piatok
danushka
10.10.12,20:09
Llívia, nebuď tak chúlostivá a citlivá prosím. Kopretinka a trisestri prispeli neskôr a Tebe som neodolala ako prvej. Je to len názor a protinázor.
Pracujem aj v nedeľu a keď mi vyjde služba na Štedrý deň alebo Vianoce, tak musím pracovať, ale nie je to obchod.
Čo sa týka tej kolektívnej zodpovednosti za škody ktorú spomínaš, tak Ti tu teraz rovno poviem, že ani jedna nepodá žalobu, lebo bude mať dni v práci zrátané.
To, že ženy pracujú v SK obchodoch za takýchto zúfalých podmienok je fakt a 90% z nich sa poteší ak cez sviatky a nedele ostanú doma. Ale na to potrebujú zákon, bez neho sa nepohnú.
Niet tých peňazí, čo vynahradia čaro prítomnosti s rodinou a priateľmi. Ja viem dobre o čom hovorím. Ten život letí ako blázon a odrazu zistíme, že by sme toľko toho ešte chceli stihnúť, len deti akosi vyrástli a už sa nás nechcú držať za ruku, ten psík, čo sme ho tak ľúbili leží pochovaný na záhradke s pozbíjaným krížom, našim rodičom už pálime sviece na hroboch a zubatá rúbe aj v našom lese...
mzdarka renca
10.10.12,20:13
nie kazdy zije v Bratislave,kde si moze robotu vyberat,nie kazdy moze ist za hranice a ti nenazranci su na trhu prace kde je 20% nezamestnanost,realita je kruta a nie tak pramociara ako sa to vidi z hlavneho mesta.

no nemysli si, že Bratislava je na tom úplne super. nie, nie je. Ale je to o ľuďoch, resp. o národe, akí sme neskutočne sprostí a necháme zo seba zodrať kožu.

Je to hlavne o tom, ako si sused susedovi kozu závidí, nedopraje jeden druhému a pritom stačí tak málo. Držať spolu. Ak by to tak bolo, never, že by bolo aj tam u Vás 20% nezamestnanosť. Na riešenie stačí zdravý sedliacky rozum. Keby každý robil max. 40 hod./týždeň, za slušnú mzdu, bolo by viac pracovných pozícií, kúpna sila obyvateľstva by stúpla,....
marjankaj
10.10.12,20:32
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?To myslíš, že nikto nebude môcť pracovať cez víkendy a cez sviatky?
Naozaj nikto?
srska
10.10.12,20:34
To myslíš, že nikto nebude môcť pracovať cez víkendy a cez sviatky?
Naozaj nikto?ta zlatka v nedeľu bude určite aspoň hodinu prskať:D
sito
10.10.12,20:50
ako ked ludia cez sviatky nebudu kupovat,tak samy zatvoria.

Len tak matne si spomínam, že v sobotu len do 12,00 hod bývali obchody otvorené v nedeľu a vo sviatky, nikdy. A to o Prioroch nebolo ani chýru, ani slychu. Nooo, ale doba sa zmenila, potrebujeme to!?


Viac a viac, vyššie a vyššie.




http://www.youtube.com/watch?v=K-LaE_Veajw

Až!

:);)
kopretinka
10.10.12,20:57
Len tak matne si spomínam, že v sobotu len do 12,00 hod bývali obchody otvorené v nedeľu a vo sviatky, nikdy. A to o Prioroch nebolo ani chýru, ani slychu. Nooo, ale doba sa zmenila, potrebujeme to!?


Viac a viac, vyššie a vyššie.Až!


:);)



hej,bola taká doba,ale načo by boli otvorené obchody,keď nebolo v nich tovaru?
srska
10.10.12,21:03
hej,bola taká doba,ale načo by boli otvorené obchody,keď nebolo v nich tovaru?možno sa ti môj názor nebude páčiť ale ja tiež zastávam názor, že je choré chodiť v nedeľu po h+s marketoch - viem lepšie využiť nedeľu
marjankaj
10.10.12,21:10
A čo tak urobiť kompromis?
Zrušiť prácu v nedeľu a zaviesť pracovné soboty.:---
srska
10.10.12,21:25
A čo tak urobiť kompromis?
Zrušiť prácu v nedeľu a zaviesť pracovné soboty.:---kazko už vykúzlil kompromis - +1% na výdavkovej strane a na príjmovej je zbožné želanie
danushka
10.10.12,21:33
hej,bola taká doba,ale načo by boli otvorené obchody,keď nebolo v nich tovaru?
...nebolo tovaru?
mne ako dieťaťu nechýbalo nič, dokonca moja mamka v nedeľu naobed varila hovädzí vývar aspoň z kila hovädziny a tá hovädzinka bola na večeru len tak s horčicou a chlebíkom...

Dnes veru taký vývar nenavarím...
Aj tie Vianoce mali iné čaro. Stála som tíško v rade pred potravinami na kokosovú múčku a salónky. Nik neprotestoval a nik sa nikam neponáhľal. Lakte na stole a podopretá brada so zvedavými očami sledovali mamu ako vaľká cesto a len čo sa otočila chrbtom k stolu, hneď som jej kus cesta šlohla, aby som aj ja robila voňavý vianočný koláčik...nevadí to zaucho, bolo mamkine láskavé....
Mnoho takých sobôt a nedieľ si pamätám zo svojeho detstva a vravím im staré zlaté časy.
marjankaj
10.10.12,21:34
možno sa ti môj názor nebude páčiť ale ja tiež zastávam názor, že je choré chodiť v nedeľu po h+s m arketoch - viem lepšie využiť nedeľuMáš pravdu. A preto treba tie hypermarketyv nedeľu zatvoriť.
Tak isto aj reštaurácie a všetky stánky. Veď aj ich zamestnanci majú právo lepšie využiť nedeľu.
Potom aj športové a kultúrne podujatia. Aj títo zamestnanci majú právo si oddýchnuť.

Nakoniec zistíme, že najlepšie si to zariadili naši romales. Tých v nedeľu do roboty nedostanete. :---
marjankaj
10.10.12,21:38
Mnoho takých sobôt a nedieľ si pamätám zo svojeho detstva a vravím im staré zlaté časy.
Veď raz sa aj táto doba bude nazývať staré zlaté časy.:eek:
danushka
10.10.12,21:42
Veď raz sa aj táto doba bude nazývať staré zlaté časy.:eek:
Obávam sa Janík, že stojíme na prahu katastrofy a len pokora a sedliacky rozum ľudí spasí od totálnej skazy.
sito
10.10.12,21:54
hej,bola taká doba,ale načo by boli otvorené obchody,keď nebolo v nich tovaru?

Doma mali!

Ale veď nepomreli?

Či?

Aj ty si tu.

Tak ako?
danushka
10.10.12,22:09
popravde Janík, pracovná sobota znie horšie, ako pracovná nedeľa, uznávam :D
Llívia
11.10.12,04:03
no nemysli si, že Bratislava je na tom úplne super. nie, nie je. Ale je to o ľuďoch, resp. o národe, akí sme neskutočne sprostí a necháme zo seba zodrať kožu.

Je to hlavne o tom, ako si sused susedovi kozu závidí, nedopraje jeden druhému a pritom stačí tak málo. Držať spolu. Ak by to tak bolo, never, že by bolo aj tam u Vás 20% nezamestnanosť. Na riešenie stačí zdravý sedliacky rozum. Keby každý robil max. 40 hod./týždeň, za slušnú mzdu, bolo by viac pracovných pozícií, kúpna sila obyvateľstva by stúpla,....
Keyb riešenie nezamestnanosti bolo takéto jednoduché, už dávno by sme tu mali "Ameriku".
stormcatcher
11.10.12,04:20
Keyb riešenie nezamestnanosti bolo takéto jednoduché, už dávno by sme tu mali "Ameriku".
...nech nás od toho Všemohúci ochraňuje!
Llívia
11.10.12,04:30
Včera 23:09 #28 (http://www.porada.sk/t202209-p3-zrusenie-prace-v-nedelu-a-cez-sviatky.html#post2159687)

danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933)http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png


Re: Zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky


Llívia, nebuď tak chúlostivá a citlivá prosím. Kopretinka a trisestri prispeli neskôr a Tebe som neodolala ako prvej. Je to len názor a protinázor.
Pracujem aj v nedeľu a keď mi vyjde služba na Štedrý deň alebo Vianoce, tak musím pracovať, ale nie je to obchod.
Čo sa týka tej kolektívnej zodpovednosti za škody ktorú spomínaš, tak Ti tu teraz rovno poviem, že ani jedna nepodá žalobu, lebo bude mať dni v práci zrátané.
To, že ženy pracujú v SK obchodoch za takýchto zúfalých podmienok je fakt a 90% z nich sa poteší ak cez sviatky a nedele ostanú doma. Ale na to potrebujú zákon, bez neho sa nepohnú.
Niet tých peňazí, čo vynahradia čaro prítomnosti s rodinou a priateľmi. Ja viem dobre o čom hovorím. Ten život letí ako blázon a odrazu zistíme, že by sme toľko toho ešte chceli stihnúť, len deti akosi vyrástli a už sa nás nechcú držať za ruku, ten psík, čo sme ho tak ľúbili leží pochovaný na záhradke s pozbíjaným krížom, našim rodičom už pálime sviece na hroboch a zubatá rúbe aj v našom lese...



Danushka, neklam, Trissestri prispel v tejto téme predo mnou ;)
Nerozumiem, prečo zrovna mne vypisuješ niečo o hmotnej zodpovednosti, čo to má spoločné s prácou v nedeľu a vo sviatky. (Tie predavačky majú právo bárniť sa. Ak sa tohto práva vzádvajú, je to ich chyba na ktorú môžu opäť doplaiť v budúcnosti. Najjednodchšie je vyplakávať a vyhovárať sa, ale to nie je riešenie.)
Kde nájdem štatitstiku, že 90 % predavačiek sa poteší voľným sviatkom a víkendom? :rolleyes: Predavačov sa niekto tiež pýtal? A ostatných, ktorí počas týchto dní musia pracovať?
blavaciko
11.10.12,06:34
Ja osobne som proti tomuto zakazu a je mi naozaj luto, ze jeho zastanci nedokazu dat ziadne realne argumenty, ale pouzivaju len svoje subjektivne pocity.
Damy nehnevajte sa na mna, ale VÁM pripadá choré chodit nakupovat v nedelu. Tak nenakupujte. Pokial by to pripadalo chore vacsine ludi, tak by nenakupovali a obchody by boli v tu nedelu prazdne. Tento priestor proste vytvoril trh, tak preco ho chceme teraz obmedzovat?
Subjektivny pocit niektorych osob, ze je nieco chore, by nemal tvorit zaklad pre nejaky zakon.

Pracoval som v retaile, aj v soboty, nedele, sviatky, stedry den!, non-stop. A nevadilo mi to, pretoze som mal namiesto toho volno inokedy.
Robil som dokonca v tescu a len mozem potvrdit, ze studenti velmi radi pobrali vikendove a sviatocne smeny a vacsina matiek s detmi mohla byt doma kazdy vikend. A potom kde je ta spravodlivost, ze napriek tomu som ja odrobil polovicu vikendov? (nevadilo mi to, ale inym ano) Bezdetni su nieco menej?


To ze clovek pracuje v nedelu neznamena ze pracuje od pondelka do nedele, kazdy den v mesiaci ci roku. Ma volno inokedy. A v com je nedela taka vynimocna? Ze budu vsetci trcat doma a pozerat telku? Ak chcete po ludoch aby namiesto nakupov chodili do prirody a do zoo, tak zakaz inych alternativ nie je spravnou moznostou.

Na obmedzenie prevadzkovej doby sukromnych podnikatelov neexistuje realny dovod.

Len preto lebo to funguje v inych krajinach? V grecku dlhu dobu fungovali vysoke dochodky, tak podme si ich zaviest...

a vsetci co tu hovoria o nenazranych obchodnikoch su len obycajni pokrytci... keby ste vy boli akcionari velkych hypermarketov, tak by ste dividendy rozdali ??? Uz vas vidim!

pripomienky o hmotnej zodpovednosti su v tomto pripade irelevantne, kedze s temou vobec nesuvisia. Ja netvrdim, ze predavacky sa maju fajn, ta mzda naozaj nie je vysoka, castokrat ani priemerna a je mi jasne, ze sa z nej da tazko vyzit, ale naozaj to zakaz predaja v nedelu vyriesi? nemyslim, skor naopak.
obchodnik musi skratit svoju prevadzkovu dobu o 1/7. to znamena menej pracovneho casu na vyuzitie. A znamena to aj nizsi obrat. Kedze su ludia, ktori chcu cerstvu zeleninu, cerstvy chlieb a pod, niektori chodia naozaj nakupovat kazdy den. A k pripravenemu nakupnemu zoznamu mnoho z nich prida nejaky spontanny nakup veci, ktoru povodne nechcel, ci uz su to sladkosti alebo hocico ine. a prave tieto spontanne nakupy zrazu budu obchodnikovi chybat. Samozrejme ze nizsi zisk nebude priamo umerny skratenej prevadzkovej dobe, ale aj tak bude mensi...
Llívia
11.10.12,06:45
Do Zoo nie, tie by boli tiež zatvorené, aby zamestnanci mali voľno...
danushka
11.10.12,06:48
Danushka, neklam, Trissestri prispel v tejto téme predo mnou ;)
Nerozumiem, prečo zrovna mne vypisuješ ....

Llívia, právo odolať, či neodolať niekomu v diskusii je len na mne. ;)
SSky Ti nevypisujem, tak tichúčko, lebo nám zavrú aj túto tému a to ja nerada :) :) :).
Mňa Ti akosi Porada nerozčúli a ani okolie, jediné čo ma momentálne dokáže zdvihnúť zo stoličky je moja dcéra v puberte, tak si šetri nervičky na takéto chvíle, možno raz prídu.
Nebudem sa hašteriť, toto umenie Ti prenechám, máš tu v poslednom čase množstvo diskutérov ktorých netolurejuš, ale s tým ja veru nič nenarobím.

Téma znela
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?
...a ja som sa vyjadrila.

Hovorcov spoločostí a inštitúcií obdivujem. Boli vyškolení inými múdrymi ľuďmi a psychológmi ako podávať vyhlásenia a vyjadrenia a ktorým slovám sa vyhýbať, aby nebolo možné ich prekrúcať, či iritovane chápať.
Ja sa to už dlho učím a stále mi treba na sebe pracovať, možno by si aj Ty mala porozmýšľať občas nad zmyslom svojich riadkov, kým ich na Porade vypustíš z klávesnice.
Llívia
11.10.12,07:17
mimotemyDnes 09:48 #46 (http://www.porada.sk/t202209-p5-zrusenie-prace-v-nedelu-a-cez-sviatky.html#post2159849)danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933) http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.pngRe: Zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky

Téma znela Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?



Danushka, správne píšeš, že téma je o názore na zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky. Nie je to téma o mne, o hmotnej zodpovednosti, kto má či nemá deti atď., tak to skús rešpektovať a prestaň ma komentovať, keď sa to netýka témy ;) Vopred ďakujem za pochopenie :)


Neviem, prečo väčšina príspevkov za zrušenie práce v nedeľu alebo vo sviatok sa týka len predavačiek/predavačov. Sú aj iné profesie, ktoré cez tieto dni pracujú. Neviem, ako by napr. pekári stihli od polnoci do rána zásobiť predajne pečivom, vypadla by elektrika, telefóny atď. Či tých ostatných profesiií by sa zákaz nemal týkať?
marjankaj
11.10.12,07:34
Ja osobne som proti tomuto zakazu a je mi naozaj luto, ze jeho zastanci nedokazu dat ziadne realne argumenty, ale pouzivaju len svoje subjektivne pocity.
Damy nehnevajte sa na mna, ale VÁM pripadá choré chodit nakupovat v nedelu. Tak nenakupujte. Pokial by to pripadalo chore vacsine ludi, tak by nenakupovali a obchody by boli v tu nedelu prazdne. Tento priestor proste vytvoril trh, tak preco ho chceme teraz obmedzovat?
Presne tak.
Načo by nám bol zákon zakazujúci predaj v nedeľu?
Veď by sa mohlo v zákone ustanoviť zákaz nakupovať v nedeľu. Ak by nikto nenakupovakl, tak by obchodníci sami zatvorili obchody. Predsa by neplatili zamestnancov iba za postávanie v prázdnom obchode.

Ale v tomto štáte nám asi treba na všetko príkazy alebo zákazy. Sami od seba nevieme nič urobiť.:eek:
JankaO
11.10.12,07:36
Podľa mňa práve toto je oblasť, ktorú by mal vyriešiť jednoduchý ekonomický nástroj - trh so svojimi jednoduchými prvkami dopyt a ponuka. Akákoľvek regulácia v systéme by nemala byť zneužívaná tam, kde to riešiť nemusí. Regulácia je tu len od toho, aby vyhovela jednej strane a druhá sa prispôsobila.
inkana
11.10.12,07:55
ja som za to, aby rodina žila rodinne... či zrušiť alebo nezrušiť otvorenie obchodov v nedeľu a vo sviatky - hmm, neviem...

je pravda, že nedeľa by mala byť pre všetkých v prvom rade odpočinkovým dňom... či je to tradícia z predošlých dôb (a nemyslím len komunizmus) alebo to má súvis s vierou - nedeľa ako deň Pánov...

na druhej strane je veľa povolaní, ktoré si nemôžu dovoliť nedeľu - lekári, zdravotné sestry, železničiari, hasiči, policajti.......

ale či dávať náš konzum na miesto pred rodinu - to je tiež ťažká otázka a asi ešte ťažšia odpoveď... mne sa ináč hovorí, keď s manželom pracujeme iba PO - PI, sviatky máme vždy voľné, manželovi vychádza nočná asi tak raz do mesiaca a takmer vždy sa nájde človek, čo si chce privyrobiť na nočnom príplatku a zoberie nočnú za neho, máme taký stredný príjem, teda nie sme závislí na príplatkoch za nadčasy, nočné, nedeľné a sviatkové smeny. No poznám ľudí, ktorí musia ísť aj v nedeľu do práce - predavačky v obchodných reťazcoch alebo aj iné predajne - kvôli tomu, že sa im hodí každý cent navyše a nemyslím teraz na chamtivcov, lakomcov, ale ľudí, ktorí majú základné alebo veľmi nízke platy a každý cent navyše potrebujú pre bežný život, zoberú nedeľnú smenu, aby mali čo dať deťom na večeru (je to možno expresívne vyjadrené, ale asi chápete, čo tým myslím). Takíto ľudia uvažujú ináč a možno zrušenie predaja v nedeľu by bolo pre nich doslova až likvidačné. A ako sa potom vytvára rodinná atmosféra v takej rodine? Asi veľmi ťažko.

My sme veriaci a pre nás je nedeľa predovšetkým deň Pánov, ideme do kostola, máme spoločný rodinný obed, oddychujeme, ideme na návštevu,.... Ale do nákupných centier takmer vôbec nechodíme, iba keď sa vyskytne niečo fakt súrne alebo občas na kávu, koláčik, zmrzlinu. Ale to možno dva-trikrát do roka. Pre nás by kľudne mohli byť všetky obchodné centrá zatvorené, my bez nich v nedeľu vyžijeme. My máme čas nakúpiť si počas pracovného týždňa. Preto by som takmer jednoznačne súhlasila so zatvorením obchodov v nedeľu a vo sviatky.

Ale opakujem, sú ľudia, ktorí jednoducho potrebujú v nedeľu otvorené nákupné centrá - či už na strane predavačiek alebo kupujúcich. Možno rodina, ktorá nemá na seba cez týždeň čas, si ide spoločne nakúpiť, strávia čas spoločne v obchodnom centre. Je pravda, že užitočnejšie by strávili čas niekde v prírode, pri spoločných hrách,... ale to je na každom, ako si to zariadi, ako sa rozhodne...

Pokiaľ chceme, tak v nedeľu nechoďme do obchodov... Teší ma veľmi aspoň to, že na Vianoce, Nový rok a veľkú noc sú obchody zavreté. Aspoň niečo máličko.
trisestri
11.10.12,08:46
este doplnim tazko sa da na strane predavaciek,ale aj mnohych inych hovorit o konzumnej spolocnosti,ked prezivaju od vyplaty k vyplate,takisto aj velka cast zakaznikov.
poznam predavacky ktore travia cast z rodinou,poznam susedov co chodia do kostola a maju vikendy volne a ich deti cele poobedie cez sviatky su vonku bez rodicov.
zoberme do uvahy aj to kolko ludi pracuje vonku a su cele mesiace prec od rodin a tam v niektorych pripadoch to ohrozuje rodiny,lebo dlhe odlucenie viac ohrozuje vztah ako vikendove.
chapem postoje zactancov zakazu,ale bohuzial realna situacia je taka ze to prinesie ovela viac skody ako uzitku a tento problem moze dlhodobo vyriesit sam trh-to mate podobne ako zo zdr.poistovnami,ze sme chceli jednu a casom z 8 zostakli 3 a keby Fico nezachranoval Pentu,tak casom mozno by ostali 2 a mozno by prirodzeny vyvoj vyselektoval iba jednu,takisto si myslim ze vyvoj postupne prinesie prirodzene obmedzenie predaja vo sviatok a v nedelu.
trisestri
11.10.12,08:55
danushka a aj iny oponenti tu dali uzitocne podnety a to riesenie dani a ich znizovanie ako nastroj na ozivenie trhu,ekonomiky,zvysenie zamestnanosti-ved dane sa zvysuju,robia sa restrikcie a stale je len horsie ci v rozpocte,ci v zamestnanosti-treba to skusit opacne a hlavne tvrdo bojovat proti tunelovaniu,plytvaniu z verejnymi zdrojmi,danovym unikom,danovym podvodom a pod.
treba zlepsenie medziludskych vztahov a posilnenie sudrznosti,kolegiality a viac odvahy v boji za svoje prava a zlepsenie platov-aj ked stale je podtstatna ponuka a dopyt na trhu prace.
ale stale podstatne a hlavne je dostatok kvalifikovanej prace co najblisie k miestu bydliska,aby ludia dlhodobo nemuseli byt odluceny od rodin.
Dáša_
11.10.12,09:01
hlavne je dostatok kvalifikovanej prace co najblisie k miestu bydliska,aby ludia dlhodobo nemuseli byt odluceny od rodin.

už teraz len povedať, kde a ako tú kvalifikovanú prácu zariadiť a všetky problémy sú vyriešené...
marjankaj
11.10.12,09:25
už teraz len povedať, kde a ako tú kvalifikovanú prácu zariadiť a všetky problémy sú vyriešené...
A keď už zakázať prácu v nedeľu, tak potom aj prácu v zahraničí. Napríklad v Anglicku. Veď nie je únosné, každý týždeň utekať za rodinami domov, aby strávili víkend zmysluplnejšie.
horinka
11.10.12,09:57
K nápadu „nedele nedeľou" sa nestaviam úplne negatívne, no takéto snahy sa mi priečia. V Nemecku i v Rakúsku sa kladie veľký dôraz na rodinu, ktorý u nás takmer neexistuje. Problémom je, že takéto chápanie dôležitosti rodiny sa nedá ľuďom vnútiť a už vôbec nie zákonom. Mať nedeľu v nedeľu je fajn nápad a v mnohých krajinách (napr. v tom Nemecku, Rakúsku) to takto funguje. No obávam sa, že náš malý štát musí momentálne riešiť omnoho horšie problémy a to najmä ekonomického charakteru - a zrušenie práce v nedeľu by rozhodne ekonomike neprospelo. Možno keď sa s priemernými platmi dostaneme niekam aspoň k polovici nemeckých, rakúskych štatistík, bude táto problematika a jej riešenie na mieste.
sito
11.10.12,10:04
Nooo, možno aj vieme, ale chceme?
Aankaa
11.10.12,10:39
Súhlasím. A zakázať aj prácu v Rakúsku....
irma1
11.10.12,11:12
K nápadu „nedele nedeľou" sa nestaviam úplne negatívne, no takéto snahy sa mi priečia. V Nemecku i v Rakúsku sa kladie veľký dôraz na rodinu, ktorý u nás takmer neexistuje. Problémom je, že takéto chápanie dôležitosti rodiny sa nedá ľuďom vnútiť a už vôbec nie zákonom. Mať nedeľu v nedeľu je fajn nápad a v mnohých krajinách (napr. v tom Nemecku, Rakúsku) to takto funguje. No obávam sa, že náš malý štát musí momentálne riešiť omnoho horšie problémy a to najmä ekonomického charakteru - a zrušenie práce v nedeľu by rozhodne ekonomike neprospelo. Možno keď sa s priemernými platmi dostaneme niekam aspoň k polovici nemeckých, rakúskych štatistík, bude táto problematika a jej riešenie na mieste.

Touto vetou si pomenovala to, čo mi na tom vadí najviac. So železnou pravidelnosťou tu v tomto štáte prichádzajú jednotlivci aj celé strany s nejakým výborným nápadom, ktorý má ambície "akože" podporovať rodinu. A obyvateľstvo sa potom medzi sebou háda. A tak si akosi nevšímame, že v skutočnosti tento štát podporuje rodiny stále menej a menej.
A k téme: Neviem si predstaviť, prečo chce niekto prikazovať dospelým a svojprávnym ľuďom, ako majú naložiť so svojím časom.
Aankaa
11.10.12,11:19
Súhlasím s Llívia , blavaciko a kopretinka.

Krásne opísané chvíle z rokov socialistických - keď sme stáli v rade na mandarínky, kokos...... Lenže to boli časy diktatúry, obchody museli byť zatvorené - ostatné povolania fungovali sviatky, nedele. Čo z toho, že to dnes porovnávame, keď doba je iná?!!:rolleyes:

Ani to porovnávanie s inými štátmi nie je namieste - mám rodinu, ktorá žije v "takých krajinách" a niekedy by ten nákup v nedeľu potrebovali, keďže cez týždeň nestíhajú nakupovať, lebo obchody majú ďaleko od miesta bydliska a večer sú tak fest unavení z celého dňa, že sa im naozaj do obchodu ísť nechce na úkor oddychu a spánku.

Niekto tú prácu v nedele a sviatky potrebuje na prilepšenie v rámci príplatkov, niekto nemá rodinu a nechce sedieť sám doma, niekto nemá študijné štipendium a má jedinú možnosť príjmu práve v dni pracovného voľna......
Ak niekto pracuje v zahraničí alebo ďaleko od rodiny, a dostane sa domov každých 7-14 dní, samozrejme, že nebude nedele tráviť v obchodoch. Chce byť v teple domova - a nakúpené má rodinou už vopred.
Ak niekto pracuje celé dni, pár hodín ešte do práce cestuje smer sem - a späť .... samozrejme, že niektoré veci si potrebuje nakúpiť v deň voľna.

Ten návrh zákazu pramení asi z toho, že veľa ľudí sa v nedele motá po nákupných centrách - aj keď nenakupujú - proste nový typ kultúry. Toto treba ľudí odnaučiť.:)
Ako? napr. štát by mal klásť iný dôraz na rodinný život - na školách viac prednášok, možno hodina "Rodinnej výchovy" - tak ako niektoré školy majú "Regionálnu výchovu" kde sa učia len o svojom okolí. V Rodinnej výchove by sa učili o fungovaní rodiny, princípy fungovania, udržania rodiny, vzťahy, tolerancia ..... nie každý to má tak ružové doma ako poniektorí z Vás /nás;)/ a tak by od malička mali deti možnosť sa niektoré veci naučiť, keď to u nich doma funguje ináč.
trisestri
11.10.12,11:22
už teraz len povedať, kde a ako tú kvalifikovanú prácu zariadiť a všetky problémy sú vyriešené...
toto tu bolo casto riesene-turistika a cestovny ruch,produkcia potravin, sluzby, renovacia bytov a infrastruktury-mame nevyuzivane eurofondy a rozvojove programy, boli zamietnute projekty ako zabavny park v Humenom,kasino v Bratislave,tazba zlata,striebra a nerastov a dalsie projekty a investicie-takze su peniaze a su investori a su ludia ktory davaju napady-ze statny uradnici nemaju zaujem a su neschopny je ina vec-ved zbabrali este aj projekt potravinovej pomoci,co sme jedina krajina co zbabrala taky typ pomoci-namiesto ironie treba sledovat prispevky,podnety a verejne dianie-nik netvrdi ze sa daju robit zazraky,ale bez aktivneho pristupu a mravencej prace a rozumnych rieseni sa nepohneme-treba prejst Slovensko ci vyzera tak ako keby vsetko bolo hotove,mnohy ludia vravia ze prace jesto-len treba zosuladit zdroje,pripravit rozumne projekty,zlepsit podmienky pre aktivnych,rozhybat vymozitelnost prava, podporit zivnostnikov.
Laguna13
11.10.12,11:37
Ja osobne i celá moja rodina súhlasím s tým, aby sa v nedele a vo sviatky zrušila práca. Je všeobecne známa kríza manželstiev a rodín a to má navrch pred ekonomikou štátu. Ak nebudú zdravé rodiny, zdravé a šťastné deti, žiadne peniaze na svete nás neurobia šťastnými. Voľakedy ľudia toho menej mali, ale boli viac spolu a že bola rodina pohromade bolo samozrejmosťou a všetko zdieľali spoločne. Dnes už nevieme oddychovať ani keď máme voľno.
účtovník 007
11.10.12,12:02
Ja som v poslednej dobe už alergická na všetky štátne zákazy,príkazy a nariadenia. Už nás treba iba začipovať, a ak spravíme niečo nezákonné-prípadne niečo čo sa pohlavárom nepozdáva, dať nám cez čip elektrošok. Aby sme si zapamätali.

Ja som pracovala v nepretržitej prevádzke. Slúžila som nedele, sviatky...ale po takejto práci som mala vždy adekvátne voľno, napríklad hneď pondelok-utorok a veru veľmi často prišlo vhod, lebo som si nemusela brať dovolenku, kvôli vybavovaniu úradných vecí, návšteve lekára...prípadne som si vymenila smenu a 3 dni vyležala chrípku. O smeny cez víkendy bola vždy zvada, lebo to bola položka plus k výplate.


Dnes pracujem po-piat. Niekdy 8 hodín inokedy 12. Všetky obchody v našom meste sú otvorené do 17,00. Okrem reťazcov. Nakoľko pracujem do 16,30 mám 1/2hodinu aj s cestou do obchodu na nákup potrebných vecí. Obvykle stíham vbehnúť do jedného obchodu, porozhliadať sa a už nervózna predavačka štrngá kľúčikom od dverí. Je jasné, že som prestala cez týždeň čokoľvek- okrem potravín nakupovať. Dovolenku si pre nákupy brať nebudem. Mám čo robiť, aby mi vystačila na maródku 2x do roka, po 1/2dni na úradné veci a rodinné problémy. Deti sa vrátia v piatok večer z internátov. Hádajte, kedy nakupujeme všetko ostatné okrem potravín? Jasné, že v sobotu alebo v nedeľu. A kde? V obchodnom centre. A kde? Mimo nášho mesta, lebo tam také centrum nemáme. Všetko ostatné je u nás zatvorené. Všetci obchodníci skučia, ako málo ľudia kupujú, aká je kríza. Ale tú slabotu si spôsobujú sami. Ak by bolo otvorené cez týždeň dlhšie, tak v sobotu a v nedeľu nemusím vytiahnuť päty z domu. V konečnom dôsledku by som mohla prejaviť svôj silný lokálpatriotizmus, ktorý sa mi pri súčasnom systéme otváracích hodín nedarí prejavovať. Mňa by zatvorenie obchodov cez víkendy a sviatky ovplyvnilo negatívne, ale proti zákonu som z princípu. Už ich máme na SK primnoho.
marjankaj
11.10.12,12:12
Ja osobne i celá moja rodina súhlasím s tým, aby sa v nedele a vo sviatky zrušila práca. Je všeobecne známa kríza manželstiev a rodín a to má navrch pred ekonomikou štátu. Ak nebudú zdravé rodiny, zdravé a šťastné deti, žiadne peniaze na svete nás neurobia šťastnými. Voľakedy ľudia toho menej mali, ale boli viac spolu a že bola rodina pohromade bolo samozrejmosťou a všetko zdieľali spoločne. Dnes už nevieme oddychovať ani keď máme voľno.
No taký obchod so 70 zamestnancami, ktorí majú naplnený celý týždeň vrátane nedele by po zákaze mal nadbytočných 10 zamestnancov.
Teda by ich z organizačných dôvodov prepustil.
Kvôli tomu aby tých ostatných 60 zamestnancov malo voľnú nedeľu, by tých 10 zamestnancov malo voľný celý týždeň.
To sa teda naozaj oplatí. Celkovo by sa prepustilo 14 % zamestnancov. a boli by všetci spokojní.
Alebo si myslíte, že by im zamestnávateľ vymýšľal nejakú robotu, ktorú nepotrebuje?:eek:

Veď kto nechce pracovať v nedeľu, tak má možnosť si nájsť také zamestannie, kde sa v nedeľu nepracuje. Napríklad štátna správa.
Aankaa
11.10.12,12:14
Podporiť našich živnostníkov.
účtovník 007
11.10.12,12:19
Mám pocit, že všetci sa pozeráte na zatvorenie obchodov cez víkendy z pohľadu ľudí, čo majú obchodné centrá za zadkom a sú otvorene denne do 21,00. Ale čo z malých miest? Naše mesto má 15 000 obyvateľov, ale v sobotu a v nedeľu sú otvorené iba super-hyper potraviny a oblečenie sa dá kúpiť iba v Tescu, a to teda nechcem.
danushka
11.10.12,12:27
Mám pocit, že všetci sa pozeráte na zatvorenie obchodov cez víkendy z pohľadu ľudí, čo majú obchodné centrá za zadkom a sú otvorene denne do 21,00. Ale čo z malých miest? Naše mesto má 15 000 obyvateľov, ale v sobotu a v nedeľu sú otvorené iba super-hyper potraviny a oblečenie sa dá kúpiť iba v Tescu, a to teda nechcem.
Bobo upokoj sa! :D :D :D

V mojom valale chlebík len na objednávku, ak si ráno neprivstanem, tak fičím s pekárničkou chlebíka. Ranostaji chytia z chlebov a pečiva mimo objednávok, to ja si radšej teda pospím.
Pravdu máte a tí proti, aj my za. Ale nech už sa naši pohlavári rozhodnú ako chcú, môj život nový zákon v tomto prípade fakt nijako neovplyvní.

Pekný dníček prajem všetkým veselým a vždy dobre naladeným a aj tým ostatným! :) :) :)
danushka
11.10.12,12:59
A keď už zakázať prácu v nedeľu, tak potom aj prácu v zahraničí. Napríklad v Anglicku. Veď nie je únosné, každý týždeň utekať za rodinami domov, aby strávili víkend zmysluplnejšie.

Máš pravdu Janík, poďme všetci na úrad práce a nechajme sa živiť.
Len kto potom bude míňať na Slovensku tie peniaze, čo sa v EÚ zarobené donesú domov... To už potom nezachránia našu ekonomiku ani nonstop otvorené obchody.



http://www.porada.sk/image.php?u=53882&dateline=1270814637

Aankaa (http://www.porada.sk/member.php?u=53882) 2 Hours Ago #23333

Súhlasím. A zakázať aj prácu v Rakúsku....
A Teba pri mne jazyk Anča páli? Tak si podaj rúčku s Llíviou. Tu sú totiž občas témy na Porade, ku ktorým sa bežný smrteľník vyjadriť nesmie, ako je to so psami, tak je to aj s výstavou Human Body.

A uľavilo sa mi, lebo neznášam ješitné ženské a to teda mám Božskú trpezlivosť a som zhovievavá k takmer všetkým ľudským vlastnostiam.

Klaniam sa pred všetkými ľuďmi, čo pracujú a nezneužívajú tento štát. Obzvlášť sa klaniam pred ženami, čo opúšťajú svoje rodiny a zarábajú v zahraničí a mnohkrát fúkajú rozbité kolená svojim deťom po skype a svojich manželov učia variť cez google vyhľadávač.

Prázdnu slamu vieme mlátiť tu, ale tam kde by sme si mali ústa otvoriť, tam sme ticho.
Tak nám treba, čo sme si zvolili, to máme.
Llívia
11.10.12,15:25
Ja osobne i celá moja rodina súhlasím s tým, aby sa v nedele a vo sviatky zrušila práca. Je všeobecne známa kríza manželstiev a rodín a to má navrch pred ekonomikou štátu. Ak nebudú zdravé rodiny, zdravé a šťastné deti, žiadne peniaze na svete nás neurobia šťastnými. Voľakedy ľudia toho menej mali, ale boli viac spolu a že bola rodina pohromade bolo samozrejmosťou a všetko zdieľali spoločne. Dnes už nevieme oddychovať ani keď máme voľno.
A čo ešte zázračne vylieči zrušenie práce v nedeľu a vo sviatok? :rolleyes:
bikam
11.10.12,15:37
Prosím, prosím, nech zatvoria obchody v nedeľu, veľmi by sa mi uľavilo. Nedeľná poobedňajšia smena v nemenovanom reťazci L... je neznesiteľná.:mee: Hlavne po zatvorení, keď prehadzujeme celú predajňu na pondelkovú akciu a prezliekame sa až takmer na parkovisku pred predajňou, len aby sme neprekročili zákonník práce (ohľadom načasových hodín). Keby to bolo občas, tak sa to dá vydržať, ale takmer každú nedeľu? V nedeľu sú aj tak najmenšie tržby, ani nie polovičné oproti slabším dňom cez týždeň.
Aankaa
11.10.12,15:39
Máš pravdu Janík, poďme všetci na úrad práce a nechajme sa živiť.
Len kto potom bude míňať na Slovensku tie peniaze, čo sa v EÚ zarobené donesú domov... To už potom nezachránia našu ekonomiku ani nonstop otvorené obchody.


A Teba pri mne jazyk Anča páli? Tak si podaj rúčku s Llíviou. Tu sú totiž občas témy na Porade, ku ktorým sa bežný smrteľník vyjadriť nesmie, ako je to so psami, tak je to aj s výstavou Human Body.

A uľavilo sa mi, lebo neznášam ješitné ženské a to teda mám Božskú trpezlivosť a som zhovievavá k takmer všetkým ľudským vlastnostiam.

Klaniam sa pred všetkými ľuďmi, čo pracujú a nezneužívajú tento štát. Obzvlášť sa klaniam pred ženami, čo opúšťajú svoje rodiny a zarábajú v zahraničí a mnohkrát fúkajú rozbité kolená svojim deťom po skype a svojich manželov učia variť cez google vyhľadávač.

Prázdnu slamu vieme mlátiť tu, ale tam kde by sme si mali ústa otvoriť, tam sme ticho.
Tak nám treba, čo sme si zvolili, to máme.

A čože ty si zač? Čo sa ty do mňa obúvaš? Ale ti akosi ležím v žalúdku :confused: Čo tu miešaš iné témy ? Tak ako si sa vyjadrila TY ...právo odolať, či neodolať niekomu v diskusii je len na mne. ;)
Rozdávaš tu patenty na život, osocuješ ľudí, ktorí s tebou nesúhlasia, to čo to je za diskusné fórum???! Čo ty vieš, kde robím, čo robím, ako robím?
Ja nemám muža na materskej, ktorý by ma zastal v domácnosti, kým ja pracujem a snažím sa nerozoberať svoje súkromie na verejnom portály tak ako napr. ty, tak ma nechaj na pokoji láskavo.
Veď si svoj úžasný život, ale nehaň ostatných, pokiaľ nemajú rovnaký názor ako ty! Mám pocit, že ty nie si obyčajný smrteľník na Porade ako píšeš, ale niečo viac.
Vyjadrila som tiež svoj názor k zadanej téme - hádam mi to chceš zakázať?:eek:
220870
11.10.12,15:46
Ja s týmto absolútne nesúhlasím.Ak Ficova asociána vláda chcela pomôcť predavačkám tak mali prijať zákon ktorý by prikazoval 300% príplatok ku mzdám predavačiek.Mali by hneď aj vyššie odvody a pár evri z daní v štátnej kase ,ktoré mohli sociálne rozkradnúť.
danushka
11.10.12,15:53
A čože ty si zač? Čo sa ty do mňa obúvaš? Ale ti akosi ležím v žalúdku :confused: Čo tu miešaš iné témy ? Tak ako si sa vyjadrila TY ...právo odolať, či neodolať niekomu v diskusii je len na mne. ;)
Rozdávaš tu patenty na život, osocuješ ľudí, ktorí s tebou nesúhlasia, to čo to je za diskusné fórum???! Čo ty vieš, kde robím, čo robím, ako robím?
Ja nemám muža na materskej, ktorý by ma zastal v domácnosti, kým ja pracujem a snažím sa nerozoberať svoje súkromie na verejnom portály tak ako napr. ty, tak ma nechaj na pokoji láskavo.
Veď si svoj úžasný život, ale nehaň ostatných, pokiaľ nemajú rovnaký názor ako ty! Mám pocit, že ty nie si obyčajný smrteľník na Porade ako píšeš, ale niečo viac.
Vyjadrila som tiež svoj názor k zadanej téme - hádam mi to chceš zakázať?:eek:

Nič Ti nezakazujem, len si neuťahuj z ľudí, ktorí sa živia prácou v zahraničí...

A slovo portál, napriek tomu, že má vzor dub, sa skloňuje podľa vzoru stroj v lokáli singuláru - na stroji, na portáli ;)
danushka
11.10.12,16:28
Ťažko sa to číta bikam. :(
Aankaa
11.10.12,17:07
Tvoje pocity sú tvoje. A ty vôbec vieš, ako ja pracujem, či nepracujem práve aj v zahraniči?!!! O to viac mi záleži na tom, aby Slovensko fungovalo lepšie.
marjankaj
11.10.12,17:25
Mne sa akosi nepozdáva, aby niekto zamestnávateľovi prikazoval čo a ako má robiť.
Ak by sa rozhodol ísť iba na jednu smenu a pracovná doba by bola od 8:00 do 16:00 tak by to bolo jeho rozhodnutie. A tým by ste tiež neboli nadšení.

Byť zamestnávateľom má právo každý. Získava ho narodením, a vykonávať ho sám môže po dosiahnutí plnoletosti.(zákonník práce §7-10)
http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#911

Ak nechcete byť zamestnaní, tak si môžete vyskúšať aké je to byť zamestnávateľom.A zaviesť si podmienky ako je to v Rakúsku. Voľné nedele a minimálna mzda 1000 €. Rakúsko náš vzor.
srska
11.10.12,17:28
Mne sa akosi nepozdáva, aby niekto zamestnávateľovi prikazoval čo a ako má robiť.
Ak by sa rozhodol ísť iba na jednu smenu a pracovná doba by bola od 8:00 do 16:00 tak by to bolo jeho rozhodnutie. A tým by ste tiež neboli nadšení.

Byť zamestnávateľom má právo každý. Získava ho narodením, a vykonávať ho sám môže po dosiahnutí plnoletosti.

Ak nechcete byť zamestnaní, tak si môžete vyskúšať aké je to byť zamestnávateľom.A zaviesť si podmienky ako je to v Rakúsku. Voľné nedele a minimálna mzda 1000 €. Rakúsko náš vzor.rakúsko má stanovenú minimálnu mzdu?
Llívia
11.10.12,17:30
mimotemy Veľmi prínosné pre tému navážať sa kvôli pravopisu do človeka, ktorý si dovolí mať iný názor. Šak neva, že s chybami je tu skoro každý príspevok :rolleyes:
marjankaj
11.10.12,17:37
blavaciko
11.10.12,17:48
V Rakusku je stanovena minimalna mzda nie zakonom, ale oborovou komorou, preto sa lisi minimalna mzda napriklad automechanika a casnika...

Bikam, ak zakazu pracu v nedelu, budete pripravovat lidl na pondelnajsiu akciu v sobotu... ta praca sa sama neurobi len tak, aj tak to budete musiet robit... akurat v sobotu budete viac unaveni, pretoze su vyssie trzby ako v nedelu, na mojej predajni to boli trojnasobne ;) ale to nebol lidl

zavretie obchodov v nedelu nebude mat vobec ziadny prinos pre fungovanie "rodiny". Co je to rodina? a co je to jej spravne fungovanie? zapamatajte si, ze to su vase subjektivne nazory, ze rodina by mala byt kazdu nedelu spolu... kazdy nech si robi co chce, pokial tym nikoho neobmedzuje

k jazykovemu okienku:
Slovo "portál" sa sklonuje podla vzoru DUB, akurat v lokali jednotneho cisla ma priponu -i
Zdroj: http://www.juls.savba.sk/poradna/poradna2int.htm
marjankaj
11.10.12,17:53
Zrejme v takej republike ako naša musí byť minimálna mzda stanovená zákonom.
Inak by zamestnanci asi museli platiť vstupné, za to že môžu pracovať.
Viď šičky na východe. Koľko nevideli výplatu?:eek:
Vendula
11.10.12,18:09
A čože ty si zač? Čo sa ty do mňa obúvaš? Ale ti akosi ležím v žalúdku :confused: Čo tu miešaš iné témy ? Tak ako si sa vyjadrila TY ...právo odolať, či neodolať niekomu v diskusii je len na mne. ;)
Rozdávaš tu patenty na život, osocuješ ľudí, ktorí s tebou nesúhlasia, to čo to je za diskusné fórum???! Čo ty vieš, kde robím, čo robím, ako robím?
Ja nemám muža na materskej, ktorý by ma zastal v domácnosti, kým ja pracujem a snažím sa nerozoberať svoje súkromie na verejnom portály tak ako napr. ty, tak ma nechaj na pokoji láskavo.
Veď si svoj úžasný život, ale nehaň ostatných, pokiaľ nemajú rovnaký názor ako ty! Mám pocit, že ty nie si obyčajný smrteľník na Porade ako píšeš, ale niečo viac.
Vyjadrila som tiež svoj názor k zadanej téme - hádam mi to chceš zakázať?:eek:


O čom to tu píše táto žena preboha? Vezmi si niečo na upokojenie, veď ide z Teba jed a zloba, to jačíš aj doma na svoje deti a muža takto?

A vyjadrím sa ako bývalá predavačka v nemenovanej spoločnosti.
Ten čo v tomto fachu nerobil, nemá páru začo majú predavačku zákazníci a aj jej nadriadení. Je to presne tak, ako sa tu už spomínalo, jednou rukou Ti dajú smiešne príplatky za nedele a sviatky a druhou rukou Ti vezmú za manko, ale pri odchode zo smeny Ťa bude kontrolovať vedúca ako najväčšieho zlodeja, ju samozrejme nik. A to všetko za cca 400e v hrubom, už aj s príplatkami a zabudni na nejaké preplatené nadčasy.
Odrazu zistíš, že máš veľké šťastie keď dostaneš komplikovanú virózu a ostaneš doma aspoň dva týždne a potešíš sa dva víkendy so svojou rodinou, lebo už ani nepamätáš, kedy si prežil celý víkend s deťmi a mužom.
Tak si potom povieš, ej ale som chudera, že tu robím za minimálku po večne odrátavaných mankách, zatiaľ čo kúpychtivá slovač dlhoprstá vie ako kradnúť. Bodaj by to kradli aspoň fakt takí, čo nemajú na chleba, ale občas som sa šla od hanby prepadnúť, keď som videla kradnúť takých, čo by to fakt do nich nik nepovedal...

Som rada, že som preč a robím mimo Slovenska. Nepripadám si vôbec ako nejaká chudera a keď sa mi podarí občas čítať také dristy ako práve v tejto téme od poniektorých, tak by som im plesla najradšej.

A čo, že nebude v nedeľu otvorená nejaká výstava Human Body, určite si viem predstaviť príjemnejšiu nedeľu. Na takú výstavu by som nešla ani v piatok, ani v stredu, telo nebožtíka má odpočívať na inom mieste.
Nebude kino v nedeľu, nebude ZOO v nedeľu?...tak tam pôjdem v sobotu s deťmi a vezmem tam aj susedove deti.

Predavačky si zaslúžia tiež úctu a zaslúžené voľno. Kto povie, že keď sa Ti nepáči, hľadaj si niečo iné, je len chrapúň konzument a môže sa chytiť pod pazuchu s tými nenažrancami - majiteľmi reťazcov, čo len v ostbloku môžu predávať takú špinu a odpad, v ich krajine by to nik nekúpil.
danushka
11.10.12,18:22
akurát v lokáli singuláru ma ,,i" práve pre ten stroj...veď to tam bolo napísané v akom konkrétnom páde a konkrétnom čísle...
alaya1
11.10.12,18:25
Za tento prispevok moze dat neuzitocne len clovek, co sa boji o to, ze ked nebudu predavacky v nedelu makat, nebude na novy bavorak- pre neho!!
Aankaa
11.10.12,18:25
[QUOTE=Vendula;2160399]O čom to tu píše táto žena preboha? Vezmi si niečo na upokojenie, veď ide z Teba jed a zloba, to jačíš aj doma na svoje deti a muža takto?
????????

A vyjadrím sa ako bývalá predavačka v nemenovanej spoločnosti.

mala si menovať spoločnosť, aj možno nejaké info naviac si mohla prihodiť, lebo ja som tiež pracovala ako predavačka
Ten čo v tomto fachu nerobil, nemá páru začo majú predavačku zákazníci a aj jej nadriadení. Je to presne tak, ako sa tu už spomínalo, jednou rukou Ti dajú smiešne príplatky za nedele a sviatky a druhou rukou Ti vezmú za manko, ale pri odchode zo smeny Ťa bude kontrolovať vedúca ako najväčšieho zlodeja, ju samozrejme nik. A to všetko za cca 400e v hrubom, už aj s príplatkami a zabudni na nejaké preplatené nadčasy.
Odrazu zistíš, že máš veľké šťastie keď dostaneš komplikovanú virózu a ostaneš doma aspoň dva týždne a potešíš sa dva víkendy so svojou rodinou, lebo už ani nepamätáš, kedy si prežil celý víkend s deťmi a mužom.
Tak si potom povieš, ej ale som chudera, že tu robím za minimálku po večne odrátavaných mankách, zatiaľ čo kúpychtivá slovač dlhoprstá vie ako kradnúť. Bodaj by to kradli aspoň fakt takí, čo nemajú na chleba, ale občas som sa šla od hanby prepadnúť, keď som videla kradnúť takých, čo by to fakt do nich nik nepovedal...

Som rada, že som preč a robím mimo Slovenska. Nepripadám si vôbec ako nejaká chudera a keď sa mi podarí občas čítať také dristy ako práve v tejto téme od poniektorých, tak by som im plesla najradšej.

A čo, že nebude v nedeľu otvorená nejaká výstava Human Body, určite si viem predstaviť príjemnejšiu nedeľu. Na takú výstavu by som nešla ani v piatok, ani v stredu, telo nebožtíka má odpočívať na inom mieste.
Nebude kino v nedeľu, nebude ZOO v nedeľu?...tak tam pôjdem v sobotu s deťmi a vezmem tam aj susedove deti. na výstave sme boli v PIATOK :O))), LEBO SOM SI VZALA D O V O L E N K U kvôli deťom.

Predavačky si zaslúžia tiež úctu a zaslúžené voľno. Kto povie, že keď sa Ti nepáči, hľadaj si niečo iné, je len chrapúň konzument a môže sa chytiť pod pazuchu s tými nenažrancami - majiteľmi reťazcov, čo len v ostbloku môžu predávať takú špinu a odpad, v ich krajine by to nik nekúpil.[/QUOT

Sú predavačky, a BRIGÁDNICI ktorí prácu cez víkend potrebujú k prilepšeniu moja milá, nie každý má možnosť zdúchnuť mimo SK. Ak by zarobili dosť pre svoje rodiny od pondelku do piatku /resp. soboty/ nehnali by sa do práce v nedeľu - to vieš. A u nás na "valale" má v nedeľu potraviny otvorené tiež, síce len na 4 hodinky, ale polovica ľudí po sv. omši rovno bočí do obchodíku. Jasné, keby nebol, nebol by, ale je. A vyhovuje všetkým, ktorí niečo potrebujú. Takže to nie je len o reťazcoch, ale aj o ľuďoch a ich zvýšených nárokoch.
Aankaa
11.10.12,18:27
[QUOTE=Vendula;2160399]O čom to tu píše táto žena preboha? Vezmi si niečo na upokojenie, veď ide z Teba jed a zloba, to jačíš aj doma na svoje deti a muža takto?
????????

A vyjadrím sa ako bývalá predavačka v nemenovanej spoločnosti.

mala si menovať spoločnosť, aj možno nejaké info naviac si mohla prihodiť, lebo ja som tiež pracovala ako predavačka
Ten čo v tomto fachu nerobil, nemá páru začo majú predavačku zákazníci a aj jej nadriadení. Je to presne tak, ako sa tu už spomínalo, jednou rukou Ti dajú smiešne príplatky za nedele a sviatky a druhou rukou Ti vezmú za manko, ale pri odchode zo smeny Ťa bude kontrolovať vedúca ako najväčšieho zlodeja, ju samozrejme nik. A to všetko za cca 400e v hrubom, už aj s príplatkami a zabudni na nejaké preplatené nadčasy.
Odrazu zistíš, že máš veľké šťastie keď dostaneš komplikovanú virózu a ostaneš doma aspoň dva týždne a potešíš sa dva víkendy so svojou rodinou, lebo už ani nepamätáš, kedy si prežil celý víkend s deťmi a mužom.
Tak si potom povieš, ej ale som chudera, že tu robím za minimálku po večne odrátavaných mankách, zatiaľ čo kúpychtivá slovač dlhoprstá vie ako kradnúť. Bodaj by to kradli aspoň fakt takí, čo nemajú na chleba, ale občas som sa šla od hanby prepadnúť, keď som videla kradnúť takých, čo by to fakt do nich nik nepovedal...

Som rada, že som preč a robím mimo Slovenska. Nepripadám si vôbec ako nejaká chudera a keď sa mi podarí občas čítať také dristy ako práve v tejto téme od poniektorých, tak by som im plesla najradšej.

A čo, že nebude v nedeľu otvorená nejaká výstava Human Body, určite si viem predstaviť príjemnejšiu nedeľu. Na takú výstavu by som nešla ani v piatok, ani v stredu, telo nebožtíka má odpočívať na inom mieste.
Nebude kino v nedeľu, nebude ZOO v nedeľu?...tak tam pôjdem v sobotu s deťmi a vezmem tam aj susedove deti. na výstave sme boli v PIATOK :O))), LEBO SOM SI VZALA D O V O L E N K U kvôli deťom.

Predavačky si zaslúžia tiež úctu a zaslúžené voľno. Kto povie, že keď sa Ti nepáči, hľadaj si niečo iné, je len chrapúň konzument a môže sa chytiť pod pazuchu s tými nenažrancami - majiteľmi reťazcov, čo len v ostbloku môžu predávať takú špinu a odpad, v ich krajine by to nik nekúpil.[/QUOT

Sú predavačky, a BRIGÁDNICI ktorí prácu cez víkend potrebujú k prilepšeniu moja milá, nie každý má možnosť zdúchnuť mimo SK. Ak by zarobili dosť pre svoje rodiny od pondelku do piatku /resp. soboty/ nehnali by sa do práce v nedeľu - to vieš. A u nás na "valale" má v nedeľu potraviny otvorené tiež, síce len na 4 hodinky, ale polovica ľudí po sv. omši rovno bočí do obchodíku. Jasné, keby nebol, nebol by, ale je. A vyhovuje všetkým, ktorí niečo potrebujú. Takže to nie je len o reťazcoch, ale aj o ľuďoch a ich zvýšených nárokoch.
danushka
11.10.12,18:34
mimotemy Veľmi prínosné pre tému navážať sa kvôli pravopisu do človeka, ktorý si dovolí mať iný názor. Šak neva, že s chybami je tu skoro každý príspevok :rolleyes:

Nuž Anča mi už v jednej téme vyčítala, že každý piaty príspevok je môj a trúsila tu poznámky o poraďáckej rodine a nejakých sympatiách. Keby jej šla matematika, tak veľmi jednoducho by si spočítala, že som slabá a ozvem sa štatisticky až v každom 500stom príspevku.
Tej tvrdke som neodolala a tým len vlastne ako vždy hovorím, nik nie je dokonalý, všetci sme omylní.

S názorom ja veru problém nemám, dokážem pochopiť aj nepochopiteľné a odpúšťať neodpustiteľné, v rámci ľudskosti a ľudskej etiky tolerovať veľmi veľa.

A poslúžte si dievčence s neužitočným. :)

To viete, Danila, Petra Nová, danushka, Karas a Lacko Monterka - tí tu nemajú problém povedať svoje. ;)
marjankaj
11.10.12,18:48
Zrušia prácu v nedeľu.
Majitelia zrušia predajne a prepustia zamestnancov. A odídu trebárs do Rumunska podnikať.
Nikto nebude zdierať zamestnancov. Možno ani zamestnanci nebudú(okrem štátnych).
Potom budeme nadávať na politikov, ako mohli niečo takéto dopustiť.

PS. Ak niekto nájde, kde som si robil srandu zo zamestnancov, tak nech cituje.
Aankaa
11.10.12,18:52
Nuž Anča mi už v jednej téme vyčítala, že každý piaty príspevok je môj a trúsila tu poznámky o poraďáckej rodine a nejakých sympatiách. Keby jej šla matematika, tak veľmi jednoducho by si spočítala, že som slabá a ozvem sa štatisticky až v každom 500stom príspevku.
Tej tvrdke som neodolala a tým len vlastne ako vždy hovorím, nik nie je dokonalý, všetci sme omylní.

S názorom ja veru problém nemám, dokážem pochopiť aj nepochopiteľné a odpúšťať neodpustiteľné, v rámci ľudskosti a ľudskej etiky tolerovať veľmi veľa.



A poslúžte si dievčence s neužitočným. :)

To viete, Danila, Petra Nová, danushka, Karas a Lacko Monterka - tí tu nemajú problém povedať svoje. ;)

Nebolo by pre teba lepšie otvoriť si nejakú súkromnú poraďácku FB stránku??? Pokiaľ si pamätám začiatky Porady, bolo to skôr o PORADE, radách ako takých, ako o hlúpych komentároch, ktorými provokuješ ľudí, ktorí nie sú na teba zvyknutí. PREPÁČ, ale chodím sem občas aj ako nepríhlasená, hľadám informácie a RADY, nie intrigy a komentáre o ničom, ktoré PROVOKUJÚ. A ty provokuješ. A teda dosť. Okrem tém účtovných kde sa držíš zákonov, lebo musíš, tvoje názory v iných témach ignorujem.
alaya1
11.10.12,18:54
V Rakusku je stanovena minimalna mzda nie zakonom, ale oborovou komorou, preto sa lisi minimalna mzda napriklad automechanika a casnika...

Bikam, ak zakazu pracu v nedelu, budete pripravovat lidl na pondelnajsiu akciu v sobotu... ta praca sa sama neurobi len tak, aj tak to budete musiet robit... akurat v sobotu budete viac unaveni, pretoze su vyssie trzby ako v nedelu, na mojej predajni to boli trojnasobne ;) ale to nebol lidl

zavretie obchodov v nedelu nebude mat vobec ziadny prinos pre fungovanie "rodiny". Co je to rodina? a co je to jej spravne fungovanie? zapamatajte si, ze to su vase subjektivne nazory, ze rodina by mala byt kazdu nedelu spolu... kazdy nech si robi co chce, pokial tym nikoho neobmedzuje

k jazykovemu okienku:
Slovo "portál" sa sklonuje podla vzoru DUB, akurat v lokali jednotneho cisla ma priponu -i
Zdroj: http://www.juls.savba.sk/poradna/poradna2int.htm

Ked uz nie z ludskeho, ci hladiska rodicovskeho, no z hladiska psychologickeho, ci pedagogickeho, rodina je to, co ma tvorit zaklad spolocnosti.

Cez pracovne dni su deti v skole, kruzkoch, rodicov vidia tak mozno rano, ci vecer. Myslite, ze to na vychovu staci?

Ci staci to, ze si budeme s detmi uz len skypovat, ci pisat na FB, cez prestavku v praci?

Niektore prispevku tu su obrazom dnesnych dni, priorit rodicov. prioritou su peniaze, postavenie a rodina?

Takze tie matky, ktore musia / nie, že chcu/ v nedelu ci, cez sviatok pracovat, mozno by boli radsej so svojimi detmi. Hoci aj v uprsanom pocasi- spolu na pohovke, zababuseni v deke a popijali caj.

Lebo za par rokov, bude naozaj pojem RODINA / rodicia a deti/ len frazou bez vyznamu.
A reci, ze si clovek nema kedy cez tyzden nakupit, su len recami, nakolko aj moji rodicia aj ich rodicia nakupovali cez tyzden a prezili. my deti s nimi tiez.
Llívia
11.10.12,18:55
mimotemyDnes 21:34 #79 (http://www.porada.sk/t202209-p8-zrusenie-prace-v-nedelu-a-cez-sviatky.html#post2160415) danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933)
Nuž Anča mi už v jednej téme vyčítala, že každý piaty príspevok je môj a trúsila tu poznámky o poraďáckej rodine a nejakých sympatiách.
Toto ma nezaujíma, a neviem, či to vôbec niekoho v tejto téme zaujíma, a toto je pravda, stačí sa pozrieť, kto komu kedy ako prečo začo načo aký fanklub...

Dnes 09:48 #46 (http://www.porada.sk/t202209-p5-zrusenie-prace-v-nedelu-a-cez-sviatky.html#post2159849) danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933)
Nebudem sa hašteriť, toto umenie Ti prenechám, máš tu v poslednom čase množstvo diskutérov netolurejuš, ale s tým ja veru nič nenarobím.
Ta moja, kukni do zrkadla a ani nemusíš moc do neho čumieť, kto sa tu nehašterí a kto koho netoleruje ;)

PS: Neužitočné ti nedám, aj keby som chcela (čo si nevysvetľuj tak, že by som chcela), pretože to nie je možné :)
Paula
11.10.12,19:19
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?


Zadávateľovi témy je asi :mee: z toho, , čo tu má čítať. Prečo si nezaložíte miniporadu na hádanie sa a osočovanie - mimo tejto témy?
alaya1
11.10.12,19:20
Zadávateľovi témy je asi :mee: z toho, , čo tu má čítať.

Snad niektori vyslovili svoj nazor vecne - podla vlastneho uvazenia.
Paula
11.10.12,19:24
Áno. Občas sa žiaľ diskusia akosi pokazí.
trisestri
11.10.12,19:24
a co ked pri skype a FBtravia cas aj ked su rodicia dona?
alaya1
11.10.12,19:32
To je pravda.
alaya1
11.10.12,19:34
Je to mozne, ze tak travia cas,ale to je uz o inej teme, nie tejto.
blavaciko
11.10.12,20:37
Ked uz nie z ludskeho, ci hladiska rodicovskeho, no z hladiska psychologickeho, ci pedagogickeho, rodina je to, co ma tvorit zaklad spolocnosti.

Cez pracovne dni su deti v skole, kruzkoch, rodicov vidia tak mozno rano, ci vecer. Myslite, ze to na vychovu staci?

Ci staci to, ze si budeme s detmi uz len skypovat, ci pisat na FB, cez prestavku v praci?

Niektore prispevku tu su obrazom dnesnych dni, priorit rodicov. prioritou su peniaze, postavenie a rodina?

Takze tie matky, ktore musia / nie, že chcu/ v nedelu ci, cez sviatok pracovat, mozno by boli radsej so svojimi detmi. Hoci aj v uprsanom pocasi- spolu na pohovke, zababuseni v deke a popijali caj.

Lebo za par rokov, bude naozaj pojem RODINA / rodicia a deti/ len frazou bez vyznamu.
A reci, ze si clovek nema kedy cez tyzden nakupit, su len recami, nakolko aj moji rodicia aj ich rodicia nakupovali cez tyzden a prezili. my deti s nimi tiez.

ja netvrdim, ze momentalny status spolocnosti tvori spravnu vychovu pre deti. Ale co je spravna vychova pre deti? kto o tom rozhodol? na zaklade coho? Kazdy rodic rozhoduje o vychove svojich deti sam a ak sa rozhodne ze namiesto opekacky pojde v nedelu do tesca, tak je to jeho rozhodnutie a jeho vychova.
k matkam ktore "musia" pracovat v nedelu... nemusia, mozu byt nezamestnane, vyciciavat tento stat a vychovavat deti, pokial pracuje v nedelu, ma volno v iny den tyzdna, je to naozaj tak tazke na pochopenie?

a ano, robil som v maloobchodnom retazci a to co tu popisuju niektore predavacky ma naozaj mrzi, ale nestretol som sa s tym, mozno to len beriem inak, pretoze sa na to pozeram aj zo strany zamestnavatela

nastastie pri mojom podnikani je takmer uplne jedno ci je v nedelu otvorene alebo nie, ale mne osobne to pride ako celkom velke obmedzenie slobody podnikania, uz teraz mame dost zle podnikatelske prostredie, tak si ho nezhorsujme
alaya1
12.10.12,05:08
ja netvrdim, ze momentalny status spolocnosti tvori spravnu vychovu pre deti. Ale co je spravna vychova pre deti? kto o tom rozhodol? na zaklade coho? Kazdy rodic rozhoduje o vychove svojich deti sam a ak sa rozhodne ze namiesto opekacky pojde v nedelu do tesca, tak je to jeho rozhodnutie a jeho vychova.
k matkam ktore "musia" pracovat v nedelu... nemusia, mozu byt nezamestnane, vyciciavat tento stat a vychovavat deti, pokial pracuje v nedelu, ma volno v iny den tyzdna, je to naozaj tak tazke na pochopenie?

a ano, robil som v maloobchodnom retazci a to co tu popisuju niektore predavacky ma naozaj mrzi, ale nestretol som sa s tym, mozno to len beriem inak, pretoze sa na to pozeram aj zo strany zamestnavatela

nastastie pri mojom podnikani je takmer uplne jedno ci je v nedelu otvorene alebo nie, ale mne osobne to pride ako celkom velke obmedzenie slobody podnikania, uz teraz mame dost zle podnikatelske prostredie, tak si ho nezhorsujme


Je smutne, ze dospely clovek to nevie...co je spravna vychova deti. Preto tie deti aj tak vyzeraju.
Chapem to, ale deti ma vtedy v skole, tak skusme navrhnut, aby deti mohli byt s matkami, aby nechodili do skoly vtedy, ked su ony doma.
Prave koli tomu pises ako pises, ja to chapem..biznis nadovsetko a v popredi.
blavaciko
12.10.12,05:28
Je smutne, ze dospely clovek to nevie...co je spravna vychova deti. Preto tie deti aj tak vyzeraju.
Chapem to, ale deti ma vtedy v skole, tak skusme navrhnut, aby deti mohli byt s matkami, aby nechodili do skoly vtedy, ked su ony doma.
Prave koli tomu pises ako pises, ja to chapem..biznis nadovsetko a v popredi.

smutne to nie je, je to realita, nikto nevie co je spravna vychova deti, kazdy si to moze len mysliet, a to je velmi dolezite si uvedomit, ze nikto sa nema vyvysovat, lebo druhy vychovava svoje deti inak, je na kazdom rodicovi aby sa rozhodol, co povazuje za spravnu vychovu
ale ved decka nie su v skole od svitu do mrku, to zas prehanas... mi chces povedat, ze ked ma matka v nedelu volno tak cely den stravi s deckom v prirode alebo niekde na navsteve? a kazdu nedelu? urcite, si si ista?
Indeed
12.10.12,05:30
Nesmierne mi lichotí,že som postupil do užšieho výberu...
Indeed
12.10.12,05:31
pravopis patrí ku všeobecnej kultúre človeka, rovnako ako umyté telo,upravené vlasy a ostrihané nechty...
alaya1
12.10.12,05:32
To mas pravdu, kazdy vychovava deti ako chce.

Svoj nazor som vyslovila, odpovedala na otazku v zadani temy.

Mna len mrzi, ze matky, ktore chcu byt so svojimi detmi doma aspon cez vikend, nemozu, lebo musia stat za pultom a zarabat svojim "chlebodarcom"

A nepisem vymysly, mam to v rodine.
blavaciko
12.10.12,05:36
To mas pravdu, kazdy vychovava deti ako chce.

Svoj nazor som vyslovila, odpovedala na otazku v zadani temy.

Mna len mrzi, ze matky, ktore chcu byt so svojimi detmi doma aspon cez vikend, nemozu, lebo musia stat za pultom a zarabat svojim "chlebodarcom"

A nepisem vymysly, mam to v rodine.

ja chapem vsetky zeny, matky, ktore by radi namiesto prace boli cez vikend s detmi a namiesto toho su v praci. chapem, ze nechcu odist z prace, pretoze najst lepsiu moze byt drina a takmer nemozne v niektorych pripadoch. Ale takisto verim, ze zatvorenie obchodov v nedelu, by nevyriesilo rodinnu krizu, ktora tu udajne jestvuje.
Indeed
12.10.12,05:38
Odpoviem stručne a k veci,

na otázku, či pre mńa je doležité aby som mohol nakupovať v nedeľu a vo sviatok odpovedám: NIE , možem si nakupiť vo všedné dni aj v sobotu doobeda

na otázku či konkrétne MNE pomáha práca v NEDEĽU a vo sviatok, odpovedám: ÁNO som ochotný si isť privyrobiť v ktorukoľvek dennú či nočnú hodinu akéhokoľvek kalendárneho dňa , pomáha to mojmu domácemu rozpočtu

Na ďalšie otázky súvisiace s tým či a ako je OCENENÁ práca človeka na slovenskom pracovnom trhu odpovedám,že

prajem každému aby prišiel na to, AKO si naaranžovať svoj život tak, aby bol s ním spokojný.
ada5
12.10.12,11:25
Čo sa týka práce počas sviatkov a v nedeľu, je to dosť diskutabilné, hlavne v dnešnej hektickej dobe, keď každý chce mať všetko hneď a je jedno či ráno-večer-sviatok-piatok. Ja osobne som veľmi rada, že sa takáto téma otvorila, pretože z vlastnej skúsenosti, hlavne ako žena, preferujem, aby sa v nedeľu a vo sviatky určite nepracovalo. Jedná sa hlavne o ženy, ktoré pracujú často celé víkendy od ráno do večera. Ľudia by potom viac chodili do prírody a venovali sa svojim rodinám, deťom a záľubám. Človek, ktorý si neoddýchne, nemôže podávať ani 100 % výkony či v práci či doma. Pekný deň.
trisestri
12.10.12,12:22
ale smutne je ze ked nedelu zatvoria,tak povyhadzuju najmä tie predavacky ktorym nevadi pracovat aj nedelu-poznam stare lenive zenske ktore sa ohanaju rodinou,asj ked doma maju dospele dlhodobo nezamestnane deti a kedze oni dostali pracu protekcne tak im nevadi ze mlade vyhodia a ich nechaju-nebolo by potom spravodlive aby ten kto zastava nazor ze sviatky volne,aby potom pri znizovani stavov on niesol tarchu prepustania-ved popri x argumentov ktore tu zazneli,tak davam dalsi,kto sa hlasil do zamestnania do hypermarketu,vedel dobre ake su podmienky,nik ich nenutil aby isli pracovat za takych pôodmienok,ak chceli volne sviatky,je to hlupost povedat ze su nutene-no nie su vedeli to pri nastupe do zamestnania.
katka25
12.10.12,12:27
suhlasim, vo vyspelych statoch to funguje.
a aspon si polepsia male vecierky, kde su majitelia slovenski podnikatelia. preco vsetky peniaze nechavat v zahranicnych retazcoch ? ;)
lubko6394
12.10.12,12:29
No a máme tu 10 strán diskusie, tak sa pridám.
Každý z nás sa predsa sám rozhoduje čo a kde bude robiť. Ak chcem byť s rodinou, tak nepôjdem robiť ani tiráka a ani námorníka a ani bufetára na transatlantickom parníku. Ale sú ľudia, ktorí to chcú robiť a aj to robia.
Na druhej strane mi nepríde príliš demokratické zakázať prácu v nedeľu:
1.Homosexuálne orientovaným jedincom bez záväzkov
2.Heterosexuálnym krkavčím matkám, ak sa o deti stará starostlivá babička
3.Židom ( tomu stačí voľno v Pia,So )
4.Muslimom ( tomu stačí voľno v Št,Pia )
5.Slobodným bez záväzkov
6.Rodičom, ktorým vyleteli deti z hniezda

však tých alternatív je nekonečne veľa, tak prečo vôbec by mal byť takýto zákaz. Príde mi to rovnako padnuté na hlavu ak niekto napriek tomu že vie, že bude každodenne počúvať o sexe a plánovanom rodičovstve vyštuduje za gynekológa a až v praxi zistí, že je katolík a uplatní si výhradu vo svedomí.
m.hladka
12.10.12,16:57
Aký máte názor na zákonné zrušenie práce v nedeľu a cez sviatky? Súhlasíte s tým?

Nie, a je mi to už aj nakoniec jedno, pretože si tu každý robí aj tak, čo chce ...
stormcatcher
12.10.12,17:02
ja chapem vsetky zeny, matky, ktore by radi namiesto prace boli cez vikend s detmi a namiesto toho su v praci. chapem, ze nechcu odist z prace, pretoze najst lepsiu moze byt drina a takmer nemozne v niektorych pripadoch. Ale takisto verim, ze zatvorenie obchodov v nedelu, by nevyriesilo rodinnu krizu, ktora tu udajne jestvuje.
...čo má spoločné volná/pracovná nedeľa s rodinnou krízou?
Ľaľa
12.10.12,17:16
Tí, ktorí ste za to, aby predavačky pracovali naďalej aj v nedeľu a vo sviatky, skúste sa zamyslieť nad tým, že aj predavačky sú ženy-manželky, matky, ktoré by chceli pripraviť svojím blízkym pekné sviatky a miesto toho sú doobeda v robote, potom prídu domov (majú šťastie, ak pracujú v mieste bydliska a nemusia vyčkávať na autobusové spoje, lebo nie každý má k dispozíciu auto) a čaká ich druhá smena (domáca). Ja osobne obdivujem ale zároveň ľutujem všetky tie predavačky, ktoré musia robiť v nedeľu a vo sviatky a som za to, aby tieto ženy nemuseli v uvedené dni pracovať.
blavaciko
12.10.12,17:43
Tí, ktorí ste za to, aby predavačky pracovali naďalej aj v nedeľu a vo sviatky, skúste sa zamyslieť nad tým, že aj predavačky sú ženy-manželky, matky, ktoré by chceli pripraviť svojím blízkym pekné sviatky a miesto toho sú doobeda v robote, potom prídu domov (majú šťastie, ak pracujú v mieste bydliska a nemusia vyčkávať na autobusové spoje, lebo nie každý má k dispozíciu auto) a čaká ich druhá smena (domáca). Ja osobne obdivujem ale zároveň ľutujem všetky tie predavačky, ktoré musia robiť v nedeľu a vo sviatky a som za to, aby tieto ženy nemuseli v uvedené dni pracovať.
budem opakovat mnohych nadomnou...

nemusia
marjankaj
12.10.12,19:39
budem opakovat mnohych nadomnou...

nemusia

Niektorým môžeš opakovať do aleluja a aj tak to nepomôže.:eek:
Žiadny zákon neprikazuje nikomu pracovať v nedeľu. Zrejme preto treba zákon, ktorý by prácu v nedeľu zakázal.

A prečo nie je v zákone stanovená povinnosť pracovať, ako to bolo za komunistov? Pre všetkých.
A nebolo by nezamestnaných.
marjankaj
13.10.12,07:16
Veď môžu dať výpoveď a nepracovať pre takého zamestnávateľa. Ak sa nebude môcť pracovať v nedeľu, tak ten zamestnávateľ aj tak dá výpoveď prebytočným predavačkám cca 15%. A podmienky pre ostatných sa aj tak nezmenia A ak tak k horšiemu.
marjankaj
13.10.12,09:45
No kde by boli? Keď tento štát vytvára také "skvelé" podmienky pre živnostníkov, tak sa na takéto podnikanie vykašľali. Daňové úľavy dali iba zahraničným a malým živnostníkom iba hádžu polená pod nohy.
Llívia
13.10.12,12:54
Prečo rovnako neľutuješ aj iné profesie, ktoré sú v nedeľu a cez sviatky v práci? Pritom sú to profesie, ktoré keby v tieto dni do práce, tak by sa svet nezrútil.
ada5
14.10.12,17:11
plne s tebou súhlasím, ľudia, ktorí ešte nemajú svoju rodinu, deti a nežijú od výplaty do výplaty, podľa mňa ani nevedia o čom ....
janulka2525
14.10.12,18:33
zlepšiť si výplatu?robím v obchode..mám 25rokov.zabijem tam celé víkendy.nikam skoro nechodím, lebo všetci majú voľno cez víkend čo ja stále robím.vedúci uprednostňujú ženy čo majú deti a oni majú voľno na úkor mladých ľudí..čo ja nemám na to nárok???
janulka2525
14.10.12,18:38
ahoj...takže môj názor je aby sa sviatky a nedele zrušili..práve jednu z mnohých som dnes prežila v práci v obchode.je mi zle keď vidím rodiny ako sa unudene v nedeľu prechádzajú po obchode s malými deťmi.
janulka2525
14.10.12,18:44
ako píšeš.vychádzajú v ústrety ženám ktoré majú deti.mám 25rokov nemám dieťa a ja si nezaslúžim teda voľno v nedeľu?robím celé víkendy.smiem sa spýtať kde pracuješ?
Majo1908
14.10.12,20:25
škoda no že tento národ je síce konzumný ale hlavne hlúpy. Cena práce stále klesá a to len preto že sa vždy nájde niekto čo "xy" práce spraví za menej peňazí a bude robiť aj v nedeľu lebo si myslí že viac zarobí.
misomiso
17.10.12,16:54
Ked ta tak bavi nakupovat, no tak jednoducho zoberies dovolenku. Ved dovolanku kazdy moze stravit tym, co je jeho srdcu najbizsie...
ada5
19.10.12,04:09
mnohí pracujú za mininálnu mzdu, myslíš, že si môžu vyberať či musia alebo nemusia pracovať
Zimama
31.10.12,21:52
...obdivujem, ako ste si všetci istí, že keď budú v nedeľu zatvorené obchody, všetky rodiny sa vyhrnú do prírody... Ibaže by sa už pripravoval taký zákon, či...?