horalka46
22.02.06,17:28
Ahojte,potrebovala by som poradit ohladom uctovania v SVB.Som uctovnicka a uctujem v JU a PU pre podnikatelske subjekty a dostala som ponuku uctovat SVB.Nemam s tymto skusenosti,tak si dovolujem oslovit vas s prosbou o radu,kde si mozem rychlo najst uctovnu osnovu pre taketo uctovnictvo ,pripadne predkontacie a pod.Uctovnictvu sa venujem dlho,mam na to aj zivnost,no vzdy som robila len v podnikatelskej sfere.Potrebujem vypichnut nejake specifika pre taketo uctovnictvo.Velmi pekne dakujem za rady.
liba2
22.02.06,16:34
Ahojte,potrebovala by som poradit ohladom uctovania v SVB.Som uctovnicka a uctujem v JU a PU pre podnikatelske subjekty a dostala som ponuku uctovat SVB.Nemam s tymto skusenosti,tak si dovolujem oslovit vas s prosbou o radu,kde si mozem rychlo najst uctovnu osnovu pre taketo uctovnictvo ,pripadne predkontacie a pod.Uctovnictvu sa venujem dlho,mam na to aj zivnost,no vzdy som robila len v podnikatelskej sfere.Potrebujem vypichnut nejake specifika pre taketo uctovnictvo.Velmi pekne dakujem za rady.

Skús si tu niečo prečítať
http://www.porada.sk/search.php?searchid=754503
horalka46
22.02.06,17:11
Diky,ale kym som sem napisala,tak som sa snazila preluskat doterajsie infa na tuto temu,no nic konkretne som nenasla.Su tam len take odkazy,ze objednajte si firmu,ktora sa zaobera uctovanim SVB.To mi moc nepomoze,lebo ja potrebujem tu pointu.Ak je tu niekto,kto to naozaj uctujete,pomozte mi s tym.Dakujem vam,ste tu super ludkovia.
svojar
22.02.06,17:36
Môžeš trocha konkretizovať o čo by Ti išlo?
horalka46
23.02.06,06:19
Potrebovala by som uctovny rozvrh,aky sa pouziva pri tomto uctovani a nejaky tie uctovne predkontacie(pripady),ake sa tu bezne vyskutuju.A pripadne ake vykazy sa vyhotovuju pri ukonceni roka.Take konkretne odkazy,kde by sa dalo nieco take vidiet a pozriet,aby som si o tom mohla urobit obraz...
Velmi pekne dakujem.
svojar
23.02.06,17:00
Zajtra ráno určite napíšem k tomu účtovaniu SVB.
svojar
24.02.06,04:39
Ešte som sa chcel spýtať, či si členom toho SVB, alebo pre nich budeš viesť len účtovníctvo. Ja som členom, takže okrem bežného účtovania v JÚ robím skôr aj funkciu ekonoma, teda napr, podľa spotreby robím aj preddavkové zálohy na jednotivé služby pre vlastníkov - Zálohový predpis, preplácam faktury, zpracovávám ročné zúčtovanie záloh pre jednolivé byty teda vlastne sledujem celé finančné hospodárenie SVB. Tak mi napíš čo po Tebe budú chcieť, či len účtovania, alebo aj všetko ostatné .
Samotné účtovanie nemá podľa mňa veľký rozsah. My sme mali za r. 2005 280 účtovných položiek. A bolo by ich ešte menej keby všetci platili načas za inkaso. Inak všetke príjmy a výdavky sa vykonávajú v rozčlenení na Fond údržby a opráv, správu SVB a služby pre jednotlivé byty (teplo, voda, atď).Účtovníctvo vedieme v ALFE, tam je špeciálne nastavenie PD pre SVB.Ja si pre zálohu, robím PD aj ručne, vyrobil som som si vlastný vzor, pretože v tom čo sa dá kúpiť , trebalo prelepovať jednotivé kolonky. Zatiaľ iba toto. Keď zasa napíšeš budeme pokračovať.
Peterf
24.02.06,06:05
Ešte som sa chcel spýtať, či si členom toho SVB, alebo pre nich budeš viesť len účtovníctvo. Ja som členom, takže okrem bežného účtovania v JÚ robím skôr aj funkciu ekonoma, teda napr, podľa spotreby robím aj preddavkové zálohy na jednotivé služby pre vlastníkov - Zálohový predpis, preplácam faktury, zpracovávám ročné zúčtovanie záloh pre jednolivé byty teda vlastne sledujem celé finančné hospodárenie SVB. Tak mi napíš čo po Tebe budú chcieť, či len účtovania, alebo aj všetko ostatné .
Samotné účtovanie nemá podľa mňa veľký rozsah. My sme mali za r. 2005 280 účtovných položiek. A bolo by ich ešte menej keby všetci platili načas za inkaso. Inak všetke príjmy a výdavky sa vykonávajú v rozčlenení na Fond údržby a opráv, správu SVB a služby pre jednotlivé byty (teplo, voda, atď).Účtovníctvo vedieme v ALFE, tam je špeciálne nastavenie PD pre SVB.Ja si pre zálohu, robím PD aj ručne, vyrobil som som si vlastný vzor, pretože v tom čo sa dá kúpiť , trebalo prelepovať jednotivé kolonky. Zatiaľ iba toto. Keď zasa napíšeš budeme pokračovať.

Ahoj nemohol by si ten vzor sem prilepit?
A este aku verziu Alfy pouzivas? Dakujem :)
svojar
24.02.06,06:48
Používám ALFA Štandard pretože účtujem ešte jednomu SZČO, ale SVB ide účtovať aj na demo, ktorá je zadarmo. Demo je obmedzené iba pre zdaniteľné príjmy do 200.000.
Vzor bych aj prilepil, ale neviem ako. Vedel by som Ti to poslať e-mailom.
horalka46
24.02.06,07:00
No diky za tvoju reakciu,je super,ked sa mas na koho obratit o pomoc.No tak,ja mam program POHODA a nasla som tam v PU moznost viest ucto pre neziskove org.Tak som si to navolila a pekne to tam natiahlo uctovny rozvrh a aj nejake predkontacie.No je to len take zakladne,ale aspon som sa niekam dalej posunula.Ja nie som clenom SVB,dostala som len takuto ponuku na spolupracu viest uctovnictvo.Ja mam firmu na vedenie uctovnictva,no vediem to len pre mojich klientov-podnikatelov.Toto je pre mna nepreskumana poda.Vcera som na nete nasla vo Financnom spravodajcovi c.20/2003Opatrenie MF SR postupy uctovania a ramcovej uct.osnove pre rozpoctove org.c.24501/2003-92 (mozno to niekomu pomoze) a tam som si v kocke pozrela ako je to s uctovanim.No su to take teorie,mne by bolo lepsie ,keby som mohla vidiet tak par prikladov,co sa tam bezne uctuje.Toto je moj zamer,preco tu vlastne pisem :-).DIky.
svojar
24.02.06,07:17
Tak z príjmov se účtujú príspevky do FÚaO, na správu a zálohy na služby s rozčlenením napr. na : teplo, ohrev vody, teplá, studená a zrážková voda, výťah, el.en. spol.priestorov, tepelná služba (merače), inkaso. Prípadný príjem za prenájom nebytových priestorov sa účtuje do FÚaO.
Výdavky - z FÚaO - fa za opravy a údržbu,revízie, poistenie domu, materiál a náklady na svojpomocné opravy, daň za prenájom nebyt.priestorov
- zo správy - odmeny, telefon, kanc.potreby, pošt.poplatky, poplatky BÚ, príspevok ZSVB , odborná literatúra
- zo služieb - fa dodávateľov služieb - tepláteň, vodáreň atď.
horalka46
24.02.06,07:33
No super,tak to sa mi uz nezda nic zlozite.Tu som uz doma,toto je moja parketa.Ked sa do toho pustim,mozem ta poprosit o pomoc,pripadne radu s konkretnostami?Mas pripadne mailovu schranku,ak by som nieco urgentne potrebovala? Este raz ti dakujem pekne za ochotu a zelam pekny den.
svojar
24.02.06,07:42
Obrátiť sa môžeš kedykoľvek, e-mail svojar@sms.cz
Peterf
24.02.06,09:06
Obrátiť sa môžeš kedykoľvek, e-mail svojar@sms.cz

Moj mail je filopeter@yahoo.com ak mozes posli mi to, dakujem
PeterNR
01.03.06,11:31
Ahojte, som predseda SVB z NR, robím ekonomiku a správu domu, ale účto si nechávame urobiť externej firme. Mám otázku, neskúšali ste niekto program od firmy CorectPlus Košice, ktorý by mal v sebe spájať JÚ/PÚ, sledovanie úhrad vlastníkov, faktúr, teda komplet cash-flow a správu domu? Viac info je tu http://www.corectplus.sk/software_win.html
A druhá otázka - plánujeme obnovu domu - t.j. zateplenie, výmenu okien a vykurovania (máme ÚK) atď., a chceme na to skúsiť použiť zdroje zo štátu príp. fondov EÚ. Máte s týmto niekto skúsenosť? Poradíte firmu, ktorá sa zaoberá riadením takýchto projektov?
Ďakujem.
GabiZ
01.03.06,13:23
A druhá otázka - plánujeme obnovu domu - t.j. zateplenie, výmenu okien a vykurovania (máme ÚK) atď., a chceme na to skúsiť použiť zdroje zo štátu príp. fondov EÚ. Máte s týmto niekto skúsenosť? Poradíte firmu, ktorá sa zaoberá riadením takýchto projektov?
Ďakujem.[/quote]


Čo sa týka dotácií zo štátu, tak na stránke Ministerstva výstavby www.build.gov.sk (http://www.build.gov.sk) (dokumenty,legislatíva) výnos č. 1/2004. Tam sú uvedené podmienky, ako môžeš požiadať o dotáciu na zateplenie a pod. Ja som teraz vybavovala dotáciu na rekonštrukciu balkónov, ale žiadosť bolo potrebné na Krajský stavebný úrad predložiť do 28. 2. 2006. Neviem, ako je to so napr. zateplením domu, to som neštudovala ani termíny, ale v tom výnose by to malo byť. Upozorňujem však na to, že napríklad u domov, ktoré nie sú panelové sa táto dotácia nevzťahuje. Napr. my máme tehlový dom a u nás nepripadalo do úvahy požiadať o dotáciu na zateplenie. Čo sa týka firiem, k tomu neviem poradiť, nerobila som prieskum.
GabiZ
PeterNR
02.03.06,05:51
GabiZ, ďakujem za informáciu.
Možno som položil tú druhú otázku do nesprávnej diskusie, keďže táto je o účtovaní SVB... Môžem Ti odpovedať v diskusii "spoločenstvo vlastníkov bytov"?

Čo sa týka toho programu pre riadenie SVB od firmy CorectPlus, vyžiadal som si zaslanie dema. Keď ho dostanem, pozriem sa čo dokáže, a napíšem :)
GabiZ
02.03.06,06:18
GabiZ, ďakujem za informáciu.
Možno som položil tú druhú otázku do nesprávnej diskusie, keďže táto je o účtovaní SVB... Môžem Ti odpovedať v diskusii "spoločenstvo vlastníkov bytov"?

Čo sa týka toho programu pre riadenie SVB od firmy CorectPlus, vyžiadal som si zaslanie dema. Keď ho dostanem, pozriem sa čo dokáže, a napíšem :)


Jasné, môžeš mi odpovedať aj tam, ja totižto všade, kde vidím skratku SVB alebo spoločenstvo, tak hneď všetko študujem. Budem rada, ak sa ti podarí zistiť viac ohľadom toho programu pre riadenie SVB, informácií nikdy nie je dosť, ak sa jedná o kvalitu našej práce, že? Tak zatiaľ ďakujem.
GabiZ
PeterNR
02.03.06,06:57
GabiZ: napísal som tam :)
Peterf
05.03.06,12:48
GabiZ, ďakujem za informáciu.
Možno som položil tú druhú otázku do nesprávnej diskusie, keďže táto je o účtovaní SVB... Môžem Ti odpovedať v diskusii "spoločenstvo vlastníkov bytov"?

Čo sa týka toho programu pre riadenie SVB od firmy CorectPlus, vyžiadal som si zaslanie dema. Keď ho dostanem, pozriem sa čo dokáže, a napíšem :)

Daj vediet co najskor horim nedockavostou.... :p
nieco podobne hladam aj ja..
zalozil som aj novu temu s nazvom software pre SVB
Halli
06.03.06,08:32
Ja vediem spravu SVB už 6rokov v programe od KBsoft Trenčín, www.kbsoft.sk alebo kontakt -kbsoft@psg.sk. Som s týmto programom spokojna, učto si ale robim v inom programe a mám tak super kontrolu medzi oboma programami a hlavne čerpanie fondu oprav.;)
PeterNR
06.03.06,09:03
Ahoj Slavica, poď sem, http://www.porada.sk/t21124-software-pre-svb.html
Peterf založil novú diskusiu špeciálne o sw pre SVB :)

Ale chcel som sa Ťa hlavne spýtať, akým spôsobom ten program robí výpočet spotreby tepla na byty, t.j. či berie do úvahy údaje z pomerových rozdeľovačov, a či sa dá určiť pomer medzi základnou spotrebou a prepočítanou podľa pomerových rozdeľovačov, a ako je riešená evidencia majetku SVB. Ďakujem.
Monika333
14.03.06,11:13
Tak z príjmov se účtujú príspevky do FÚaO, na správu a zálohy na služby s rozčlenením napr. na : teplo, ohrev vody, teplá, studená a zrážková voda, výťah, el.en. spol.priestorov, tepelná služba (merače), inkaso. Prípadný príjem za prenájom nebytových priestorov sa účtuje do FÚaO.
Výdavky - z FÚaO - fa za opravy a údržbu,revízie, poistenie domu, materiál a náklady na svojpomocné opravy, daň za prenájom nebyt.priestorov
- zo správy - odmeny, telefon, kanc.potreby, pošt.poplatky, poplatky BÚ, príspevok ZSVB , odborná literatúra
- zo služieb - fa dodávateľov služieb - tepláteň, vodáreň atď.
PeterNR dá sa v tejto téme pokračovať v problematike cesťákov?
Peterf
14.03.06,11:32
PeterNR dá sa v tejto téme pokračovať v problematike cesťákov?

jj pokracuj mna tie cestaky velmi zaujimaju..:)
PeterNR
14.03.06,11:33
Monika jasné :) Máš niečo nové k tým cesťákom? Celkom ma to zaujíma.
Peterf
14.03.06,11:39
Kurnik PeterNR zacinas ma hnevat... si tu stale????? :p :)
PeterNR
14.03.06,11:50
Všímaš, poslali sme príspevky skoro narovnako :D
No, som aj nie som. Robím popri tom ďalšie veci.
Vždy keď tá gulička pod menom svieti na zeleno, tak som tu ;)
Btw dakedy môžme pokecať na šuťáku, čo povieš? http://www.porada.sk/f88-uak.html
Monika333
14.03.06,11:50
... kdesi som dopísala aj môj názor na odmeňovanie správy. Snažím sa triafať do tém.
K tým cesťákom:
robím ich v ALFE ( ale to nie je podstatné), jednoducho peniaze vybraté na správu slúžia aj na pokrytie týchto nákladov.
A pokiaľ má niekto oprávnené náklady, jezdí vlastným autom, tak nech ich má preplatené.
A pokiaľ niekto "potrebuje veľa problémov konzultovať a riešiť" , tak sa môže stať, že si vyčerpá správny fond a na odmeny nezostane. A inštitúciam sa neujde na odvody.
PeterNR
14.03.06,12:17
... kdesi som dopísala aj môj názor na odmeňovanie správy. Snažím sa triafať do tém.
K tým cesťákom:
robím ich v ALFE ( ale to nie je podstatné), jednoducho peniaze vybraté na správu slúžia aj na pokrytie týchto nákladov.
A pokiaľ má niekto oprávnené náklady, jezdí vlastným autom, tak nech ich má preplatené.
A pokiaľ niekto "potrebuje veľa problémov konzultovať a riešiť" , tak sa môže stať, že si vyčerpá správny fond a na odmeny nezostane. A inštitúciam sa neujde na odvody.
Monika, už som Ti tam aj odpísal :)

Neviem ako vám, ale mne ten systém "nová otázka = nová téma" moc nevyhovuje. Potom máme k jednej veci zbytočne veľa tém.

Ja by som všetky tie úzko zamerané témy najradšej zlúčil do niekoľkých "širokospektrálnych" - napr. do štyroch - účtovníctvo a ekonomika, legislatíva a metodika, technické veci, a ostatné/všeobecné. Lebo veľa problémov sa prelína, a teraz treba sledovať asi 20 tém o SVB :confused:

No, ale k veci - chápem to správne, že máte určený paušálny poplatok na správu a z neho sa kryjú náklady a na odmeny je určený zvyšok, ktorý na konci roka ostane?

Ja to robím takto - prosím opravte ma ak sa mýlim.

Sú dve skupiny nákladov - (1) náklady na plnenia spojené s užívaním bytov, a (2) príspevky do FPÚaO.
Náklady na správu (vrátane odmien a odvodov z nich) by imho mali patriť do prvej skupiny. Keď sa bude viac a aktívnejšie okolo domu robiť, tak to bude viac stáť. A celá tá suma by sa mala na konci roka vyúčtovať ako náklad na plnenie spojené s užívaním bytov, a každý vlastník by mal svoj podiel aj zaplatiť. Keď sú preddavky vyššie ako náklady, tak sa rozdiel vráti, ak sú nižšie, tak ho musia doplatiť.
Kancelárske potreby a pod. hradíme z fondu, vo vyúčtovaní uvedieme hospodárenie s fondom, aby ľudia vedeli koľko sme minuli a koľko ostalo vo fonde, ale to čo ostalo vlastníkom nevraciame, prenáša sa do ďalšieho roku.

Pripájam tabuľku s našimi nákladmi a príjmami na roky 2004-07, tak sa prosím kuknite, či je to správne zaškatuľkované.
Peterf
14.03.06,15:01
PeterNR hmm hmm, uplne si ma odpisal na tomto fore....
GabiZ
14.03.06,17:57
Náklady na správu (vrátane odmien a odvodov z nich) by imho mali patriť do prvej skupiny. Keď sa bude viac a aktívnejšie okolo domu robiť, tak to bude viac stáť. A celá tá suma by sa mala na konci roka vyúčtovať ako náklad na plnenie spojené s užívaním bytov, a každý vlastník by mal svoj podiel aj zaplatiť. Keď sú preddavky vyššie ako náklady, tak sa rozdiel vráti, ak sú nižšie, tak ho musia doplatiť.

Peťo no neviem, ale podľa mňa čo sa týka čisto správy domu, to sa nevyúčtováva ani sa nevracia vlastníkom bytov. Je pravda, že evidenčne vedieš správu tam, kde aj služby ale v podstate máš 3 druhy príjmov a
výdavkov:
1. služby spojené s užívaním bytov - rozúčovať
2. správa domu - nerozúčtovať
3. FPaO - nerozúčtovať
V bode 2 a 3 ide o výdavky, ktoré vlastníkom bytov nerozpčtovavaš na konci roka, ale ich presúvaš do budúceho roka a vo vyúčtovaní im dáš príjmy=výdavky. Rozúčtovavaš len bod 1. a tam vzniknú u jednotlivcov preplatky prípadne nedoplatky.

Kancelárske potreby a pod. hradíme z fondu, vo vyúčtovaní uvedieme hospodárenie s fondom, aby ľudia vedeli koľko sme minuli a koľko ostalo vo fonde, ale to čo ostalo vlastníkom nevraciame, prenáša sa do ďalšieho roku.
Toto sa mi tiež moc nepozdáva, podľa mňa kancelárske potreby, poštovné, telefóny by sa tiež mali hradiť zo správy, teda z príspevkov zo správy. Neviem, či je vhodné o to ukracovať fond opráv, ktorý slúži vyslovene na opravy a údržbu domu. Toto by som zvážila

Ak má niekto iný názor, budem rada, ak sa vyjadrí. Aj ja sa môžem mýliť.
Peterf
14.03.06,18:59
Náklady na správu (vrátane odmien a odvodov z nich) by imho mali patriť do prvej skupiny. Keď sa bude viac a aktívnejšie okolo domu robiť, tak to bude viac stáť. A celá tá suma by sa mala na konci roka vyúčtovať ako náklad na plnenie spojené s užívaním bytov, a každý vlastník by mal svoj podiel aj zaplatiť. Keď sú preddavky vyššie ako náklady, tak sa rozdiel vráti, ak sú nižšie, tak ho musia doplatiť.

Peťo no neviem, ale podľa mňa čo sa týka čisto správy domu, to sa nevyúčtováva ani sa nevracia vlastníkom bytov. Je pravda, že evidenčne vedieš správu tam, kde aj služby ale v podstate máš 3 druhy príjmov a
výdavkov:
1. služby spojené s užívaním bytov - rozúčovať
2. správa domu - nerozúčtovať
3. FPaO - nerozúčtovať
V bode 2 a 3 ide o výdavky, ktoré vlastníkom bytov nerozpčtovavaš na konci roka, ale ich presúvaš do budúceho roka a vo vyúčtovaní im dáš príjmy=výdavky. Rozúčtovavaš len bod 1. a tam vzniknú u jednotlivcov preplatky prípadne nedoplatky.

Kancelárske potreby a pod. hradíme z fondu, vo vyúčtovaní uvedieme hospodárenie s fondom, aby ľudia vedeli koľko sme minuli a koľko ostalo vo fonde, ale to čo ostalo vlastníkom nevraciame, prenáša sa do ďalšieho roku.
Toto sa mi tiež moc nepozdáva, podľa mňa kancelárske potreby, poštovné, telefóny by sa tiež mali hradiť zo správy, teda z príspevkov zo správy. Neviem, či je vhodné o to ukracovať fond opráv, ktorý slúži vyslovene na opravy a údržbu domu. Toto by som zvážila

Ak má niekto iný názor, budem rada, ak sa vyjadrí. Aj ja sa môžem mýliť.
Suhlasim, a este dodavam ze tvorba FUO a jeho vyuzitie je presne definovane zakonom o vlastnictve bytov .. a tieto spominane polozky tamnemaju co robit.:confused:

citujem zakon:



§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade1 0) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.


b).
(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných
nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a
opráv.
(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku,
údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových
priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a
rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.
Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia
spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku.
Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do
fondu prevádzky, údržby a opráv.
PeterNR
14.03.06,19:03
PeterNR hmm hmm, uplne si ma odpisal na tomto fore....

Hm, že som Ťa odpísal? Nerozumiem ako, prosím Ťa o vysvetlenie.
PeterNR
14.03.06,19:05
GabiZ + Peterf rád si nechám od vás poradiť :)
Peterf
14.03.06,19:07
Hm, že som Ťa odpísal? Nerozumiem ako, prosím Ťa o vysvetlenie.

To je jedno..:p a prestan tapetovat kua...:cool:
PeterNR
14.03.06,19:16
Poď pokecať na šuťák alebo na icq, číslo mám v profile. Je to rýchlejšie ako súkromné správy. Btw čo je "tapetovať"?
Peterf
14.03.06,21:01
Poď pokecať na šuťák alebo na icq, číslo mám v profile. Je to rýchlejšie ako súkromné správy. Btw čo je "tapetovať"?

Este raz k teme
http://www.porada.sk/showpost.php?p=204091&postcount=32
Monika333
15.03.06,06:02
Súhlasím s GabiZ ...
1. služby spojené s užívaním bytov - rozúčovať
2. správa domu - nerozúčtovať
3. FPaO - nerozúčtovať
Správa slúži len na zabezpečenie chodu SVB a vlastne výška poplatku za správu vypovedá o tom, za akú odmenu a s akými nákladmi je niekto ochotný robiť správu domu.
PeterNR
15.03.06,07:29
Este raz k teme
http://www.porada.sk/showpost.php?p=204091&postcount=32

Peterf ďakujem za včerajší pokec, bolo fajn prebrať to vyúčtovanie real-time cez icq a "netapetovať" tu ;)
PeterNR
15.03.06,07:38
Ak dovolíte, pre názornosť rozpíšem jednotlivé skupiny nákladov tak, ako som to pochopil z doterajšej diskusie, a prosím Vás o pripomienky:

1. plnenia spojené s užívaním bytov (dodávka služieb a tovarov) - rozúčovať
teplo (v našom prípade náklady na spotrebu paliva v kotolni a na kuriča)
teplá voda (náklady na dodávku alebo vlastný ohrev teplej vody, vrátane vody)
studená voda (len ak nie sú v dome inštalované vodomery)
spotreba vody v spoločných priestoroch
spotreba elektrickej energie v spoločných priestoroch (osvetlenie schodísk, el. en. na prevádzku výťahu)
poplatok za stočné zrážkových vôd
poistenie domu
vstupný a členský poplatok ZSVB
právne služby
poradenské služby
bankové poplatky + daň z kreditných úrokov
poplatok za spoločnú televíznu anténu príp. káblovú televíziu2. správa domu - nerozúčtovať (môžem to nazvať "správny fond"?)
odmena za výkon funkcie predsedu, členov dozornej rady prípadne iných orgánov SVB
dane a ostatné odvody súvisiace s týmito odmenami
náklady na správu (ak má SVB uzatvorenú mandátnu zmluvu)
náklady na vedenie účtovníctva (ak si ho SVB nevedie samo)
administratívne a kancelárske náklady SVB (telefón, fax, poštovné, kancelárske potreby, odborná literatúra, nábytok, nákup počítača a sw vybavenia)
poplatky na úradoch, napr. za kolky (kataster, daňový úrad, krajský, obvodný a mestský úrad...)Otázka č. 1 - prečo nie je možné tieto náklady normálne rozúčtovať ako vyššie uvedené "plnenia spojené s užívaním bytov"?

Otázka č. 2 - ako postupovať v prípade, že čerpanie správneho fondu počas roka prevyšuje jeho tvorbu napr. kvôli vyšším administratívnym nákladom? Nedoplatok sa priebežne uhrádza zo zdrojov FPÚaO, a po uzatvorení roka sa vyúčtuje vlastníkom bytov?

3. FPÚaO - nerozúčtovať
prevádzka (revízie a kontroly TZB, upratovanie spoločných priestorov, odpratávanie snehu)
údržba (udržiavanie stavu domu - maľovanie, čistenie kanalizácie)
opravy (opravy spoločných priestorov a zariadení, aj výmena rozvodov, zatepľovanie, výmena okien v bytoch ak je súčasťou zateplenia domu, a pod.)
modernizácia (zlepšovanie stavu a funkcie spoločných priestorov a zariadení, napr. aj regulácia rozvodov kúrenia, montáž solárnych kolektorov, u nás to bolo napr. automatické osvetlenie dvora, a pod.)
Monika333
15.03.06,08:32
... k 1. skupine
- právne a poradenské služby - dala by som zo správy, pokiaľ by sa predstavenstvo potrebovalo o niečom poradiť. %Ciže potrebuje informácie k svojej činnosti. Takéto poplatky by som rozhodne nerozúčtovala.
Pokiaľ by sa platila napríklad notárka pri vybavovaní úveru na dom, platila by som ju z FÚaO - je to platba potrebná pre dom.
Bankové poplatky jednoznačné idú z FÚaO - sú výdajom, príjmom sú naopak úroky z účtu. Bankový účet je zo zákona vlastníctvom SVB.

2. správa domu
poplatky na úradoch - z FÚaO, určite sa overujú doklady (zmluvy, výkresy a iné) kvôli domu a nie kvôli správe, správa to len vykonáva a zabezpečuje

3. FÚaO
+ bankový účet - poplatky
Monika333
15.03.06,08:35
Ešte k výberu programu:
programy môžu byť dobré aj zlé, ale v každom prípade treba zvážiť užívateľom, z akého vreca vyplatí platbu a do ktorého prijme.
PeterNR
15.03.06,09:03
Monika ďakujem, upravil som to podľa Tvojich info, a pridal som ešte dve otázky.

Skupiny nákladov SVB

1. plnenia spojené s užívaním bytov (dodávka služieb a tovarov) - rozúčovať
teplo (v našom prípade náklady na spotrebu paliva v kotolni a na kuriča)
teplá voda (náklady na dodávku alebo vlastný ohrev teplej vody, vrátane vody)
studená voda (len ak nie sú v dome inštalované vodomery)
spotreba vody v spoločných priestoroch
spotreba elektrickej energie v spoločných priestoroch (osvetlenie schodísk, el. en. na prevádzku výťahu)
poplatok za stočné zrážkových vôd
poistenie domu
vstupný a členský poplatok ZSVB
poplatok za spoločnú televíznu anténu príp. káblovú televíziu2. správa domu - nerozúčtovať (môžem to nazvať "správny fond"?)
odmena za výkon funkcie predsedu, členov dozornej rady prípadne iných orgánov SVB
dane a ostatné odvody súvisiace s týmito odmenami
náklady na správu (ak má SVB uzatvorenú mandátnu zmluvu)
náklady na vedenie účtovníctva (ak si ho SVB nevedie samo)
administratívne a kancelárske náklady SVB (telefón, fax, poštovné, kancelárske potreby...)
právne a poradenské služby3. FPÚaO - nerozúčtovať
prevádzka
- revízie a kontroly TZB, upratovanie spoločných priestorov, odpratávanie snehu
- bankové poplatky + daň z kreditných úrokov
- poplatky na úradoch, napr. za kolky (kataster, daňový úrad, krajský, obvodný a mestský úrad...)
- odborná literatúra, nábytok, nákup počítača a sw vybavenia
údržba (udržiavanie stavu domu - maľovanie, čistenie kanalizácie)
opravy (opravy spoločných priestorov a zariadení, aj výmena rozvodov, zatepľovanie, výmena okien v bytoch ak je súčasťou zateplenia domu, a pod.)
modernizácia (zlepšovanie stavu a funkcie spoločných priestorov a zariadení, napr. aj regulácia rozvodov kúrenia, montáž solárnych kolektorov, u nás to bolo napr. automatické osvetlenie dvora, a pod.)Otázka č. 1 - prečo nie je možné náklady na správu domu normálne rozúčtovať ako náklady na "plnenia spojené s užívaním bytov"?

Otázka č. 2 - ako postupovať v prípade, že čerpanie správneho fondu počas roka prevyšuje jeho tvorbu napr. kvôli vyšším administratívnym nákladom? Nedoplatok sa priebežne uhrádza zo zdrojov FPÚaO, a po uzatvorení roka sa vyúčtuje vlastníkom bytov?

Otázka č. 3 - ako tvoríte správny fond? Rovnako ako FPÚaO?

Otázka č. 4 - je nákup odbornej literatúry, nábytku, počítača a pod. nákladom správy alebo FPÚaO? Asi skôr FPÚaO, keďže je to nadobudnutie vecí do majetku SVB. Dal som to teda zatiaľ do prevádzky, ak má niekto lepší nápad, sem s ním :)
PeterNR
15.03.06,09:07
Keď už sme pri tom majetku - ako ho evidujete? Prípadne má SVB, ktoré účtuje v JÚ, povinnosť majetok odpisovať? Mám na mysli nielen majetok SVB ako právnickej osoby (napr. kancelárske vybavenie, počítač, sw...), ale aj majetok v spoluvlastníctve vlastníkov bytov (zhodnotenie objektu napr. zateplením, výmena alebo inštalácia nových technických zariadení budovy, či už drahších - napr. kotly, alebo lacnejších - napr. hasiace prístroje...).
alušik
15.03.06,10:13
Účtujete niekto v podvojnom účtovníctve? Spoločenstvo presiahlo s príjmami 3 mil., takže mi vzniká povinnosť účtovať v PÚ...
Monika333
15.03.06,10:46
Správny fond sa tvorí z poplatkov za správu, za každý byt rovnaký poplatok lebo nezáleží aký veľký alebo početný "byt" spravujem, vyúčtovanie je len jedno. Výška - asi podľa mesta, iné poplatky sú v BA, iné v iných mestách. A asi je rozdiel robiť správu v objekte, kde sú len byty alebo aj nebytové priestory. Prípadne kde je kombinácia spoločné a vlastné kúrenie.
No a majetok máme len dve skrine a dva stoly kúpené ako vyradené. Niet čo odpisovať.
PeterNR
15.03.06,11:03
Správny fond sa tvorí z poplatkov za správu, za každý byt rovnaký poplatok lebo nezáleží aký veľký alebo početný "byt" spravujem, vyúčtovanie je len jedno. Výška - asi podľa mesta, iné poplatky sú v BA, iné v iných mestách. A asi je rozdiel robiť správu v objekte, kde sú len byty alebo aj nebytové priestory. Prípadne kde je kombinácia spoločné a vlastné kúrenie.

Monika, znie to na jednej strane logicky, že poplatok za správu nezávisí od veľkosti bytu, pretože celý dom, a v ňom každý byt, musí byť spravovaný. Ale na druhej strane keď niekto obýva väčšiu časť toho domu a iný menšiu, t.j. iným podielom ten dom využívajú, a teda aj jeho správu, prečo by mali platiť rovnako?
PeterNR
15.03.06,11:04
... No a majetok máme len dve skrine a dva stoly kúpené ako vyradené. Niet čo odpisovať.

Čo sa týka majetku, uvediem náš príklad: v poslednej dobe sme nakupovali stoličky do miestnosti, ktorú používame na zasadnutia. Chystáme sa kúpiť software pre SVB. Budeme meniť kotly a zatepľovať. Tieto veci nadobudneme buď do vlastníctva SVB alebo do podielového spoluvlastníctva vlastníkov bytov. Ako ich existenciu a hodnotu evidovať? Je to vôbec potrebné? A čo s prípadnými odpismi?
Monika333
15.03.06,11:04
Odpisovať majetok môže len vlastník, ktorý tento majetok používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. § 24
Budova (byty) aj keď sa zhodnotí, nie je vlastníctvom SVB.
Hasiace prístroje, kotly, drahý počítač - nákup dám ako nedaňový výdaj z FÚaO a načo by som účtovala odpisy na úpravu zdaniteľného základu, keď nemám príjmy podliehajúce dani a nepodávam daňové priznanie?
Monika333
15.03.06,11:08
... ako myslíš rozdelenie podielov v dome? Niekto má byt, nebytový priestor, príp. dva byty?
PeterNR
15.03.06,11:26
Odpisovať majetok môže len vlastník, ktorý tento majetok používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. § 24
Budova (byty) aj keď sa zhodnotí, nie je vlastníctvom SVB.
Hasiace prístroje, kotly, drahý počítač - nákup dám ako nedaňový výdaj z FÚaO a načo by som účtovala odpisy na úpravu zdaniteľného základu, keď nemám príjmy podliehajúce dani a nepodávam daňové priznanie?

Chcem si v tom urobiť jasno, lebo mám pocit že si stojím na kábli.

Aký je rozdiel (ak je vôbec nejaký) medzi majetkom SVB ako právnickej osoby (napr. ten počítač) a majetkom spoluvlastníkov nehnuteľnosti, teda napr. kotlov?

Napr. na fasáde budovy máme reklamnú plochu, z ktorej v r. 2006 budeme mať príjmy, predpokladám že podliehajúce dani. Vlastníkom budovy sú všetci vlastníci bytov v pomere ktorý sa rovná ich spoluvlastníckeho podielu vypočítaného na základe veľkostí ich bytov. Takže ako SVB máme príjem podliehajúci dani a máme si odpisovať majetok?
PeterNR
15.03.06,11:29
... ako myslíš rozdelenie podielov v dome? Niekto má byt, nebytový priestor, príp. dva byty?

Myslím spoluvlastnícke podiely na spoločných častiach a zariadeniach domu, vypočítané pre každý byt ako podiel obytnej plochy bytu na ploche domu. Napr. ja mám 329/10000, sused 15/400 atď.
Monika333
15.03.06,11:32
Príjem z prenájmu, tam ide zrážková daň, kt. sa platí do 15. januára a čo sa týka odpisov a majetku SVB idem to utriasť, aby to malo hlavu a pätu.
Monika333
15.03.06,11:40
"itiny" asi máte rovnaké, no a každý byt má jeden merák SV, TUV, jednu zistenú plochu. Každý vlastník vstupuje do SVB ako 1 kus na správu, tiež hlasov nemá trojizbový byt viac ako jednoizbový. Kto má väčší podiel, platí viac do FÚaO, viac na poistku, viac na ÚK ak ide podľa vykurovanej plochy.
PeterNR
15.03.06,11:56
"itiny" asi máte rovnaké, no a každý byt má jeden merák SV, TUV, jednu zistenú plochu. Každý vlastník vstupuje do SVB ako 1 kus na správu, tiež hlasov nemá trojizbový byt viac ako jednoizbový. Kto má väčší podiel, platí viac do FÚaO, viac na poistku, viac na ÚK ak ide podľa vykurovanej plochy.

"itiny" nemáme rovnaké, lebo nebol zvolený spoločný menovateľ (myslím napr. 10 000) ale bolo to prepočítané na najmenší celý zlomok. Ale to je v princípe jedno, podiely sa dajú prerátať aj spätne na spoločný menovateľ, stále sú to rovnaké hodnoty.

Máš dobré argumenty, po tomto Tvojom vysvetlení mi tie rovnaké poplatky za správu dávajú zmysel :)
Elena Navrátilová
15.03.06,12:25
Ja som tento rok vybavovala obnovu panelového domu cez ŠFRB a KSÚ/to sú systémové závady, na ktoré sa používajú štátne dotácie/. Ak treba poradiž niečo konkrétne, ozvi sa.
Elena Navrátilová
15.03.06,12:32
Niekto tu spomínal novú zmluvu o spoločenstve cez ZSVB Košice. Dá sa nájsť aj na www.build.gov.sk a prispôsobiť.
porfin
15.03.06,22:00
ĽUDIA pomóc ... v čase najväčšieho závierkového tlaku mi dnes doniesli vyúčtovanie a začali čosi motať o zrážkovej dani. a ja sa s toho motám tiež.
O čo ide...
Ako firma sme 2/3 vlastník istej nehnuteľnosti / obytný dom/ ktorého správu nám však robí podľa zmluvy správca, on robí aj účtovníctvo aj dostáva peniaze od ludí a na konci roku dá vyúčtovanie nákladov a výnosov a zisk sa delí na 2/3 ktorú dostaneme my a 1/3 druhý spoluvlastník. TERAZ VšAK VO VYúčTOVANí ZA ROK 2005 si on dal do nákladov zrážkovú dań a povedal že vraj si ju máme my vypýtať!!!??? Nie je to somarina!
Nechcela som sa s ním hádať lebo som sa s tým ešte nestretla ale doma som si pozerala DzP §43 najmä odst. 3písm.g , a nijako sa stoho neviem vymotať. Ako si my môžeme dať do DP DzP ako PO že sme uhradili preddavky, keď sme ich my neplatili ? A prečo nám ich dal do nákladov ? Možno je fakt veľa hodín a možno to mám všetko domotané a možno má pravdu ALE PREČO?

PEKNE PROSÍM - PROSÍM.
Som bezradná.
Monika333
20.03.06,10:27
K tým odpisom SVB a zrážkovej dani:
Príjmy z prenájmu SVB ktoré nie je zriadené za účelom podnikania sa dania podľa §43, t.j. zrážkovou daňou. Tieto príjmy sa neznižujú žiadnymi výdajmi a považujú sa zaplatením zrážkovej dane za daňovo vysporiadané.
Takže odpisy sa môžu robiť, ale neznižujú žiaden príjem.
V prípade, že by si SVB vybavilo živnostenské oprávnenie, t.j. začalo by podnikať, odpisy by našli svoje uplatnenie a započítala by sa zrážková daň uhradená podľa § 43.
( ... povedané jednoduchou hovorovou slovenčinou ...)
Nuž a pokiaľ je vlastníkom nehnuteľnosti firma ... tak je to o niečom úplne inom.
Mirkaska
20.03.06,10:47
Ahojte,
známy ma poprosil, či by som mu za rok 2005 urobila účtovníctvo malého SVB. Vyúčtovania si robia sami, no mám pocit, že nie veľmi presne a ja mám z toho potom galimatiáš.
Chcela by som sa Vás opýtať a poprosiť o odpoveď na pár otázok, keďže to robím prvýkrát. (Stiahla som si Alfu.)

1. faktúry vyúčtovacie - elek. energia za obdobie 15.12.05 - 31.12.05, ktorá bola vystavená 12.1.06 a len vtedy bola doručená - nedoplatok
1 500,-. účtujem o tomto nedoplatku v knihe záväzkov ešte v roku 2005 alebo až v roku 2006?

2. faktúra od vodární - podobne elektrine s tým rozdielom, že je to za obdobie od 15.9.05 - 11.1.06 ?

3. Jednotlivé stĺpce denníka - za služby s bytmi by sa mali k 31.12.2005 vyrovnať na nulu alebo nie?
Lebo napr. platia si poistku štvrťročne od 11/05-1/06, ale v deň jej zaplatenia neboli na tieto účely peniaze. Vlastníci sa na poistku "vyzbierajú" v mesačných platbách až od 12/05 - 2/06? Nevadí to?

4. ako by denník SVB mal vyzerať k 31.12.2005, aby to malo hlavu a pätu? aké sumy by mali byť v slĺpcoch, čo to predstavuje? Preplatky - nedoplatky - napr. porovnaním stlpca elektrickej energie - príjem / výdaj?
Niečo ako inventarizácia účtu...:confused:

A ešte by som Vás chcela poprosiť - ak to už niekde bolo rozoberané, mohli by ste pripnúť link?
Ďakujem veľmi pekne.:)
SVB bol pre mňa ešte pred týždňom dosť neznámy pojem, ale aj vďaka Porade a ochotných ľudí sa mi už lepšie dýcha. Ďakujem.
Monika333
20.03.06,10:59
Účtovanie faktúr (vystavenie, splatnosť, dát. zd. plnenia ... ) , platby vlastníkov, všetko sa účtuje tak, ako u podnikateľských subjektov.
Len do ročného vyúčtovania sa berú faktúry "od februára do januára" ale to Tebe nehrozí.
Koncové stavy nemôžu byť nulové, jedine ak správa (vyplatia si celý zostatok na odmeny).
FÚaO vynulovať, t.j. preinvestovať do koruny sa málokomu podarí.
Peniaze na služby - Platí vzorec:
Stav k 31.12. "mínus" faktúry uhradené v januáry za dodávky v decembri "mínus" ročné vyúčtovanie (ktoré dáš v máji) = 0

A už v januári nabiehajú platby za nový rok ...
Mirkaska
20.03.06,14:30
Účtovanie faktúr (vystavenie, splatnosť, dát. zd. plnenia ... ) , platby vlastníkov, všetko sa účtuje tak, ako u podnikateľských subjektov.
Len do ročného vyúčtovania sa berú faktúry "od februára do januára" ale to Tebe nehrozí.
Koncové stavy nemôžu byť nulové, jedine ak správa (vyplatia si celý zostatok na odmeny).
FÚaO vynulovať, t.j. preinvestovať do koruny sa málokomu podarí.
Peniaze na služby - Platí vzorec:
Stav k 31.12. "mínus" faktúry uhradené v januáry za dodávky v decembri "mínus" ročné vyúčtovanie (ktoré dáš v máji) = 0

A už v januári nabiehajú platby za nový rok ...

Ďakujem za pomoc. V podstate som si to s tými faktúrami aj myslela, že to bude tak. Takže faktúry, ktoré prišli v novom roku za starý, neúčtujem v starom, len v novom. V ich vyúčtovaní to ale musí byť.

Ešte by som sa chcela opýtať, v prípade, že vlastníci neprispievajú na správu bytov, (iba na služby a do fondu opráv), z akého fondu by som mala hradiť poplatky na bankovom účte, kolky, poštovné,... Iné výdavky zatiaľ nie sú.

A ak som správne pochopila daňové hľadisko, platby za správu sú jediným zdaniteľným príjmom SVB (okrem príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou)?
Ide mi o povinnosť podať DP.
Ja som si všetky získané informácie vysvetlila takto:
Ak má SVB príjmy za výkon správy od vlastníkov (mimo platieb za služby a FUO), musí sa registrovať a podať DP.
Predseda tohto SVB sa informoval na DU ohľadom registrácie a tam mu povedali,že sa nemusí registrovať. Čo bolo asi aj správne, ako som našla v stanovisku DRSR, ktoré je pripnuté aj v tejto sekcii k daňovým otázkam SVB, nakoľko nemal v r. 05 žiadnu odmenu za správu.
V tomto roku by ale nejakú platbu za správu chceli mať.
V tomto usmernení DRSR je ale uvedené, že SVB sa nemusí registrovať, ak dosiahne len príjmy za prenájom (zrážka), nie je platiteľom dane zo závislej činnosti, vykonáva len správu bytov vlastníkov, ktorí sú členmi spoločenstva. Toto je ich prípad. Vykonávajú len správu vlastných bytov. Z uvedeného mi vyplýva, že aj ak by spoločenstvo dostávalo od vlastníkov nejaké peniaze na správu, nemá povinnosť registrácie a ani podávania DP.
????:)
Halli
21.03.06,16:34
1/ tak ako hovoriš, vo vyučtovani bytov musia byt fa 1-12/05, iné je to v učtovnictve...2/ tie vydavky/banka, poštovne.../ možeš učtovat z FO/fondu oprav/ ako : poplatky banke alebo drobne naklady...ale tiež uroky z učtu treba davat do FO....3/ Danove podaj za každých okolnosti, už sa toho tu o tom popísalo, je to sice odveci na 8 stran vypísat dve nuly "0", vypisat sadzbu dane "19" a zas dve nuly, povypisovat DIČ a svoje udaje do omrzenia, ale však na danových asi nemaju čo robiť, ked nas zamestnavaju takými nezmyslami. Ale Slovensko je krajina, ktora sa ide zadusiť od prezákonovania, tak im urobme radost. Nech mame kludne sny...:confused: :eek:
kobylka
22.03.06,08:48
Peter poviem ti, že si dobrý. Ja som sa len pred chvíľkou zaregistrovala a konečne som našla túto stránku. Ja vediem účtovníctvo svb druhý rok máme vytvorené dva účty na fond opráv a údržby a fond energetiky. Takto si to schválili nájomníci. Vediem JU ale konečné stavy zapisujem do daňového priznania pre právnicke osoby ako keby som robila PU takto mi to vysvetlili minulý rok na DU. Napíš mi ako to robíš ty. Alebo ak to vie ešte niekto iný tak napíšte ako to robíte. ďakujem už teraz.
kobylka
22.03.06,09:05
Peter posli mi tvoj imail vidim, že mas v tom jasno ja az tak nie. opýtam sa ta este ak pride fa za elektrinu , vodne a stocne z akeho fondu alebo z coho ju uhradzam velmi pekne ti dakujem
PeterNR
22.03.06,09:50
Ahoj kobylka, vitaj medzi nami :)

Sme tu dvaja Petrovia, tak teraz neviem, či si myslela mňa alebo Petraf ;)

K Tvojim otázkam - odporúčam Ti najskôr si prečítať témy súvisiace s SVB, nájdeš veľa informácií, a možno aj odpovede na Tvoje otázky. Ak budeš mať ďalšie otázky alebo problémy na riešenie, prosím polož ich priamo do príslušnej témy, aby sa k nim mohli všetci vyjadriť.

PeterNR
GabiZ
22.03.06,10:01
Aj ja vítam kobylku medzi nami. Chcem sa pripojiť k PetroviNR, treba si prečítať témy súvisiace so SVB, nakoľko veľa vecí ohľadom podobných dotazov sa tu už prejednávalo a vďaka Petrovi sú teraz pod jedným okienkom, takže oveľa lepšie sa v nich študuje. Kobylka, chcem ti len povedať, že tiež sme asi jedni z mála ako vy, že máme založené dva účty. Jeden je fond opráv a druhy služby. Niektorí sa chytajú možno za hlavu, a niekedy aj ja, ak treba niečo preúčtovavať, ale zatiaľ máme v banke poplatkové prázdniny, takže ešte sa to dá, čo však nepotrvá dlho a asi všetko potom dáme na jeden účet. Chcela som tým len načať odpoveď na tvoju otázku. Ty máš účet fond opráv a fond energetiky. Z fondu energetiky vyplácaš všetky faktúry týkajúce sa odberu energií a služieb, takisto by ti tam mali ľudia prispievať aj za správu domu, z ktorej poprípade vyplácaš odmeny. To že vo fonde energetiky máš aj správu domu, to si doma musíš viesť účtovne, aby si vedela, že aké peniaze máš na úhradu energií a aké na správu. Snáď som niečo nepoplietla.
GabiZ
Peterf
22.03.06,10:42
Aj ja vítam kobylku medzi nami. Chcem sa pripojiť k PetroviNR, treba si prečítať témy súvisiace so SVB, nakoľko veľa vecí ohľadom podobných dotazov sa tu už prejednávalo a vďaka Petrovi sú teraz pod jedným okienkom, takže oveľa lepšie sa v nich študuje. Kobylka, chcem ti len povedať, že tiež sme asi jedni z mála ako vy, že máme založené dva účty. Jeden je fond opráv a druhy služby. Niektorí sa chytajú možno za hlavu, a niekedy aj ja, ak treba niečo preúčtovavať, ale zatiaľ máme v banke poplatkové prázdniny, takže ešte sa to dá, čo však nepotrvá dlho a asi všetko potom dáme na jeden účet. Chcela som tým len načať odpoveď na tvoju otázku. Ty máš účet fond opráv a fond energetiky. Z fondu energetiky vyplácaš všetky faktúry týkajúce sa odberu energií a služieb, takisto by ti tam mali ľudia prispievať aj za správu domu, z ktorej poprípade vyplácaš odmeny. To že vo fonde energetiky máš aj správu domu, to si doma musíš viesť účtovne, aby si vedela, že aké peniaze máš na úhradu energií a aké na správu. Snáď som niečo nepoplietla.
GabiZ

Aj ja mam dva ucty... ;)
GabiZ
22.03.06,13:51
To ma teší, že nie som sama, lebo niektorí, ktorým som to vravela, sa na mňa dívali nejako divne :eek: , až som si myslela, že som trochu ťuk,ťuk.
Halli
22.03.06,14:54
Aj ja som mala dva učty, ale odkedy to mam na jednom je to uplne v pohode, aj tak fond neustale použivame na preklenutie zimneho obdobia, tak je to zbytočne a poviem vám, že je to ovela jednoduchšie, pretože prehlad stavu fondu mám v Spravbyte a to je hlavne. takže mam v tom jasno. zbytočne starácat peniaze za vedenie učtu. Banky nachytaju ludi, že dalši učet je zdarma, ale to netrva večne a potom im zaplatite vlastne aj to čo Vam poskytli gratis. Ako piše aj Gabi...skončia sa poplatkove prazdniny a potom...:eek:
Orim
22.03.06,17:33
My máme od začiatku jeden účet. Ale prehľad máme o všetkom. FO vedieme samostatne za každý vchod. Celkom 3 vchody. Týmto spôsobom máme preklenuté rôzne obdobia zvýšených nakladov (zima).
svojar
22.03.06,18:27
Aj my máme od začiatku iba jeden účet, ale vedieme oddelene FO, správu a služby. FO sme ani v zimnom období nemuseli využívať, pretože s dodávateľom tepla, tepla na ohrev vody a samotnej vody máme dohodnutú zálohovú platbu, ktorá je aj o niečo nižšia ako preddavky od majiteľov bytov. V letnom období potom záväzky splatíme a potom do konca roka už platíme celú výšku faktúr.
Myslám, že jeden účet postačuje.
Elena Navrátilová
23.03.06,08:55
ĽUDIA pomóc ... v čase najväčšieho závierkového tlaku mi dnes doniesli vyúčtovanie a začali čosi motať o zrážkovej dani. a ja sa s toho motám tiež.
O čo ide...
Ako firma sme 2/3 vlastník istej nehnuteľnosti / obytný dom/ ktorého správu nám však robí podľa zmluvy správca, on robí aj účtovníctvo aj dostáva peniaze od ludí a na konci roku dá vyúčtovanie nákladov a výnosov a zisk sa delí na 2/3 ktorú dostaneme my a 1/3 druhý spoluvlastník. TERAZ VšAK VO VYúčTOVANí ZA ROK 2005 si on dal do nákladov zrážkovú dań a povedal že vraj si ju máme my vypýtať!!!??? Nie je to somarina!
Nechcela som sa s ním hádať lebo som sa s tým ešte nestretla ale doma som si pozerala DzP §43 najmä odst. 3písm.g , a nijako sa stoho neviem vymotať. Ako si my môžeme dať do DP DzP ako PO že sme uhradili preddavky, keď sme ich my neplatili ? A prečo nám ich dal do nákladov ? Možno je fakt veľa hodín a možno to mám všetko domotané a možno má pravdu ALE PREČO?

PEKNE PROSÍM - PROSÍM.
Som bezradná.
K tej zrážkovej dani asi toľko: zrážková daň sa neplatí cez DP ale priamo platbou. Napr. 3000 príjem x 19% = 570,- Nemusíš dávať DP. O zrážkovej dani je popísané aj v Daňovom sprievodcovi vydaný v edícii Hospodárske noviny. Ale najlepšie zájsť na DU. Naše SVB platí zrážkovú daň za prenájom priestorov. Nakoľko máme zisk za prenájom 30000,- ročne stačí uhradiť takto vypočítanú zrážkovú daň, ja dávam ako V.S. naše IČO a SVB z tohoto titulu nemusí mať pridelené registračné číslo. Ak som to dobre pochopila, on platí zrážkovú daň za 1/3 a Vy máte platiť zrážkovú daň z 2/3 zisku.
Mirkaska
23.03.06,09:59
Prosím vás o radu ohľadom výkazov, ktoré má predkladať SVB ako FO. používajú sa bežné výkazy pre podnikateľov alebo nejaké špeciálne?
Akým spôsobom sa tam vykazuje zostatok FO, resp. ďalších stĺpcov peňažného denníka pre SVB - za služby - nedoplatky, preplatky? Účtujem v Alfe.

Ešte by som mala jednu otázku k poisteniu. SVB zaplatilo štvrťročnú splátku poistného v novembri za obdobie 11/05 -1/06. (evidované ako faktúra a výdavok v peňažnom denníku v časti Poistenie v r. 2005) Použilo peniaze, ktoré boli na účte, ale vlastníci sa ešte na túto platbu "neposkladali." Platia až v mesačných splátkach od 12/05. Čiže v r. 05 zaplatili len jednu tretinu. Je toto tiež nedoplatok v ročnom vyúčtovaní za r. 05 alebo nie? Lebo oni to vlastne zaplatili v 1-2/06.

ďakujem veľmi pekne.
Monika333
23.03.06,12:48
ČO sa týka poistky:
vlastníci sa môžu dohodnúť, že sa poistenie domu bude platiť z FÚaO (ale to by nevyberali v mesačných platbách na poistenie) alebo zo "Služieb" (je to čiastka z mesačného predpisu).
A pokiaľ je platba zo služieb, zúčtováva sa v ročnom vyúčtovaní.
Ja by som dala pomernú časť za 11-12/05 každému vlastníkovi do vyúčtovania 2005 ako nedoplatok.
Mirkaska
23.03.06,13:58
ČO sa týka poistky:
vlastníci sa môžu dohodnúť, že sa poistenie domu bude platiť z FÚaO (ale to by nevyberali v mesačných platbách na poistenie) alebo zo "Služieb" (je to čiastka z mesačného predpisu).
A pokiaľ je platba zo služieb, zúčtováva sa v ročnom vyúčtovaní.
Ja by som dala pomernú časť za 11-12/05 každému vlastníkovi do vyúčtovania 2005 ako nedoplatok.
Ďakujem za odpoveď.
No oni to mali vlastne predpísané za 12/05 - to zaplatili a zvyšok zaplatili v 1-2/06. Tak ako sa dohodli. Len ja budem mať v stĺpci za služby - poistenie výdavok štvrťročnú splátku poisťovni a v stĺpci príjmy len uhradenú 1/3 od vlastníkov.

A k výkazom - prosím??? Už tu boli aj predtým otázky od iných ľudí ale nejako nikto neodpovedal.
Ďakujem
svojar
23.03.06,15:13
Na otázku výkazov k DP som odpovedal už niekoľkokrát. Nejedná sa o výkazy FO ale NO. Aj naše SVB po prvýkrát dalo výkazy FO, ale po usmernení DÚ sme to pochopili a dali výkazy No Úč 1-01 a No Úč 2-01. Návod na ich vyplnenie som už takiež zverejnil, ale bohužiaľ teraz neviem v ktorej téme.
Mirkaska
23.03.06,15:18
Na otázku výkazov k DP som odpovedal už niekoľkokrát. Nejedná sa o výkazy FO ale NO. Aj naše SVB po prvýkrát dalo výkazy FO, ale po usmernení DÚ sme to pochopili a dali výkazy No Úč 1-01 a No Úč 2-01. Návod na ich vyplnenie som už takiež zverejnil, ale bohužiaľ teraz neviem v ktorej téme.

Ďakujem Svojar, ja už viem, že sa používajú výkazy pre neziskovky, len som chcela vedieť či sa mi niektoré zostatky stĺpcov premietajú vo výkazoch a ak áno, ako.
Vytlačila som si dnes denník, pozrela sa na to a vychádza mi , že príjmy a výdavky sú len vo výkaze o príjmoch a výdavkoch- členenie daňové, nedaňové, vôbec sa nezobrazia vo výkaze o majetku a záväzkoch- tam je len pokladňa, Bu, majetok ak SVB má, neuhradené pohľ. a záv.
Ano?:)
Ak si náhodou spomenieš, kde je ten návod, napíš prosím.
No a neviem zohnať tlačivá výkazov.:mee:
svojar
23.03.06,19:19
Mirkaska, máš pravdu vo Výkaze o majetku a záväzkoch uvedieš peniaze v pokladni a na BÚ ako majetok. My nič iné nemáme.
V záväzkoch sme vlani uvádzali nesplatenú časť fa za utesnenie špár, to bol zvyšok podľa splátkového kaledára r. 1. A potom máme i úver od PSS tak sme ho tam dali do r. 2.
Tlačivá sme kúpili v ŠEVTe. Keď mi dáš e-mail tak Ti ich pošlem, tu ich to ako prílohu nechcelo zobrať.
svojar
23.03.06,19:34
Tak už som našiel aj ten návod.
http://www.porada.sk/t19878-uetovne-vykazy.html
To uetovne je správne nie chyba. Je to príspevok 3
svojar
23.03.06,19:37
Orim
24.03.06,22:50
Tu mám nejaké výkazy čo som si spravil stačí to vyplniť ale najskôr si to pozrite. Robím to trochu zložitejšie aby som mal ešte spätný prehľad. Pismenom x pod rokom na druhej strane tlačiva môžem potom vyberať čo sa má zobraziť.
Peterf
26.03.06,13:34
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR ;)
PeterNR
09.11.06,05:55
Priatelia prosím poraďte, ako mám zaúčtovať faktúru z roku 2003, ktorú môj predchodca nedostal alebo dakde zapatrošil, a mne až teraz (!) prišla upomienka od dodávateľa :confused:
Jozef I
09.11.06,06:21
A za čo je tá fa? FO alebo energie?
PeterNR
09.11.06,06:36
A za čo je tá fa? FO alebo energie?

Je to výdavok z FPÚaO. Už som ju zaplatil, dám ju do nákladov tohto roku. Ide mi hlavne o to, ako ju mám správne zaúčtovať.
Jozef I
09.11.06,06:58
Je to výdavok z FPÚaO. Už som ju zaplatil, dám ju do nákladov tohto roku. Ide mi hlavne o to, ako ju mám správne zaúčtovať.
Je to nejaká oprava a ak si ju teraz zaplatil, tak by som to normálne odrátal z FPÚaO. Faktúru normálne do záväzkov v tomto roku a úhradu k nej. Vo výročnej správe by som len podotkol že ide o práce vykonané v roku 2003. Nevidím v tom žiaden problém. Horšie by to bolo ak by išlo o služby za energie. Tam by to bolo spojené z prepočtami a to si už moc dobre neviem predstaviť. ;)
PeterNR
09.11.06,07:08
Je to nejaká oprava a ak si ju teraz zaplatil, tak by som to normálne odrátal z FPÚaO. Faktúru normálne do záväzkov v tomto roku a úhradu k nej. Vo výročnej správe by som len podotkol že ide o práce vykonané v roku 2003. Nevidím v tom žiaden problém. Horšie by to bolo ak by išlo o služby za energie. Tam by to bolo spojené z prepočtami a to si už moc dobre neviem predstaviť. ;)
Zdeno alias Jozef I., ďakujem za radu. :)
peton
09.11.06,10:58
Ahojte priatelia, keďže účtovníctvo dnes hýbe svetom, dávam do pozornosti pre záujemcov čo to sa naučiť z podvojného účtovníctva v neziskovke. www.martsis.eu/20_11_2006.html (http://www.martsis.eu/20_11_2006.html). Stretneme sa?:)
PeterNR
14.11.06,09:14
Peton vďaka za info, chvalabohu PÚ budem potrebovať až v budúcom roku, takže teraz na to ani nemyslím.

Potreboval by som skôr zjednodušené vysvetlenie JÚ pre SVB, lebo aj keď dačo viem, som si istý že toho ešte veľa neviem.

Napr. teraz pátram po tom, aké formálne náležitosti majú spĺňať (u)závierkové účtovné dokumenty - nie som si istý, či stačí dátum, meno, podpis a pečiatka...
PeterNR
14.11.06,11:20
Janca
21.11.06,10:58
Pripravuje sa komplexné školenie ohľadne správy a účtovania v SVB (JU aj PU) v Prievidzi, alebo v Handlovej, predpokladaný začiatok - JANUAR 2007. Kto má záujem o tom viac vedieť, prosím napíšte mi SS.
GabiZ
21.11.06,11:34
Pripravuje sa komplexné školenie ohľadne správy a účtovania v SVB (JU aj PU) v Prievidzi, alebo v Handlovej, predpokladaný začiatok - JANUAR 2007. Kto má záujem o tom viac vedieť, prosím napíšte mi SS.

Mám záujem vedieť viac, ale máš plnú schránku v SS a neprijíma žiadne správy.
Janca
22.11.06,04:44
Sorry, už som to dala do poriadku. Opravujem svoju ponuku na zaslanie info, kde som stále
dzubinska_janka@iselas.sk
katarinqua
22.11.06,10:26
ahojte,
vy, ktorí máte skúsenosti s podvojným účtovaním SVB, prosím, poraďte mi:
- ako účtujete fond opráv
- tvorbu fondu opráv (účty)
- čerpanie fondu opráv (účty)
Ak má Spoločenstvo VB zvláštny bankový účet na fond opráv, ako zaúčtujete daň z úroku?
Dopredu ďakujem.
Janca
05.01.07,10:49
Dávam do pozornosti príspevky 94 a 96 pre záujemcov, ktorí sú členovia ZSVB. Rekvalifikačný kurz sa koná v Prievidzi, bližšie info pošlem, napíšte mi na mail - príspevok 96.
Orim
18.01.07,22:40
To nemôžeš hodiť sem?.
A pre nečlenov ZSVB to asi nebude?
skuba
24.01.07,13:09
Ahojte pripajam sa k vašej téme. Prvý krát robím účtovníctov pre naše SVB v alfe a chcem sa spýtať mesačný príjem na bankový účet od nájomcov bytov musím vždy rozúčtovať do FOaU, spravy domu.. alebo celú zaplatenú čiastku dám ak príjem podliehajúci dani?
dakujem
svojar
24.01.07,13:52
Áno, rozúčtovať do FÚO, správa, preddavky na služby. Všetko je príjem nepodliehajúci dani z príjmov. Zdaniteľný je iba príjem za prípadný prenájom nebytových alebo spoločných priestorov. Tento príjem je príjmom FÚO.
skuba
24.01.07,15:56
dakujem za vysvetlenie avsak mam taky problem ze z inkasa mi chodia platby na BU od najomcov a neviem od koho takze neviem ako to mam rozpisat, ked kazdemu najomcovi sa inak strhavalo, nemozem tie sumy nechat iba ako prijem priebeznej položky?
svojar
24.01.07,16:42
Musí predsa existovať rozpis- predpis platieb za jednotlivé byty - teda do FOU, správa-majetok, jednotlivé služby /teplo,ohrev vody, voda, výťah, atď./.
Inkasné stredisko zasiela výpis-keď niekto neuhradí, jeho celkovú čiastku
Uvediem náš dom:
do príjmu FOU 32 bytov x 700 = 22 400 , keď 1 nezaplatí tak 21 700 atď
- správa,majetok 32 x 130 = 4160, 1 neplatič =4030
- služby súčet všetkých platieb podľa rozpisu-predpisu platieb za služby,
keď niekto nezaplatí odpočítať jeho čiastku
V Alfe mám rozdelené aj prímy i výdavky za tieto jednotlivé služby- teplo, ohrev vody, teplá voda, studená voda, výťah, el.en.spol.priestorov, teplelná služba /odpočty meračov tepla/, inkaso
skuba
24.01.07,17:08
si super, nasla som to v tej hrbe papierov, konecne v tom mam aspon pre tuto chvilu jasno. ďakujem
BRK
26.01.07,20:47
Dobrý večer, ja robím JU spoločenstvu garáži a na DU som minulý rok odovzdala výkazy NO Úč 1-01 (Výkaz o príjmoch a výdavkoch) a NO Úč 2-01 (výkaz o majetku a záväzkoch). Neviete náhodou či sú za rok 2006 nové výkazy pre JU pre neziskovky a prípadne kde ich môžem nájsť?
Ďakujem, Katarína
svojar
27.01.07,04:30
Už som Ti odpovedal v inej téme. Ale nájdeš ich na stránke MF, ale treba hodne klikať, kým sa k nim prepracuješ. Teraz som to skúšal. Ako som písal inde, keď dáš e-mail pošlem Ti ich.
BRK
27.01.07,19:33
Ďakujem aj v tejto téme, tlačivá k dispozícii mám. Katarína
Orim
28.01.07,22:35
Ďakujem aj v tejto téme, tlačivá k dispozícii mám. Katarína

A tie tlačivá sú rovnaké alebo sa zmenili.
svojar
29.01.07,10:22
Tlačivá sú rovnaké.
peton
01.02.07,18:45
Ahojte priatelia, prečítal som si zopár článkov a pozastavujem sa nad jednou vecou a to nad členením, ktoré tu mnohí používate a myslím, že 90% spoločenstiev používa a to je nasledovné:
1. Služby spojené s bývaním,
2. Fond opráv,
3. Správa.
Berte to ako môj názor (predpokladám, že vôbec s ním nebudete súhlasiť a znesie sa toho na moju hlavu až až, ale pevne si za ním stojím), ale toto členenie nie je celkom správne. Ten tretí bod totižto patrí pod druhý, pretože úplné znenie fondu je Fond prevádzky, údržby a opráv. Keďže sme ľudia a radi skracujeme dlhé názvy tak aj FPÚaO zľudovel a nazývame ho jednoducho fond opráv, pričom zabúdame na jeho zmysel a podstatu, ktorý tento plný názov obsahuje. Pre mňa osobne je časť fondu teda fond prevádzky správou. Jasné, môžete a určite aj budete namietať veď je to jedno ako to kto volá či nazýva. Keďže však naše články čítajú znalí aj neznalí mali by sme sa držať terminológie tak ako jestvuje (nie tak ako je zaužívaná) čiže aj v súlade s právom a preto som si dovolil aj tento príspevok, aby som neznalých usmernil v terminológii. Teším sa na Vaše názory.
Elena Navrátilová
01.02.07,19:30
Ja prikladám citáciu zo zákona. Nekomentujem. Žiadny popol na žiadnu hlavu som ja nikomu nesypala. Iba na svoju.
PeterNR
02.02.07,08:35
Ahojte priatelia, prečítal som si zopár článkov a pozastavujem sa nad jednou vecou a to nad členením, ktoré tu mnohí používate a myslím, že 90% spoločenstiev používa a to je nasledovné:
1. Služby spojené s bývaním,
2. Fond opráv,
3. Správa.
Berte to ako môj názor (predpokladám, že vôbec s ním nebudete súhlasiť a znesie sa toho na moju hlavu až až, ale pevne si za ním stojím), ale toto členenie nie je celkom správne. Ten tretí bod totižto patrí pod druhý, pretože úplné znenie fondu je Fond prevádzky, údržby a opráv. Keďže sme ľudia a radi skracujeme dlhé názvy tak aj FPÚaO zľudovel a nazývame ho jednoducho fond opráv, pričom zabúdame na jeho zmysel a podstatu, ktorý tento plný názov obsahuje. Pre mňa osobne je časť fondu teda fond prevádzky správou. Jasné, môžete a určite aj budete namietať veď je to jedno ako to kto volá či nazýva. Keďže však naše články čítajú znalí aj neznalí mali by sme sa držať terminológie tak ako jestvuje (nie tak ako je zaužívaná) čiže aj v súlade s právom a preto som si dovolil aj tento príspevok, aby som neznalých usmernil v terminológii. Teším sa na Vaše názory.
Peton, s týmto Tvojim názorom nemôžem súhlasiť. Náklady na správu určite nepatria do FPÚaO. Citujem § 10 ods. 3 zákona 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spolocných castí domu, spolocných zariadení domu, spolocných nebytových priestorov, príslušenstva a prilahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií..."

Z tohto odseku je celkom zrejmé, že prostriedky FPÚaO sa môžu použiť len na uvedený účel, t.j. na prevádzku, údržbu, opravy, modernizáciu či rekonštrukciu domu, a nie na zabezpečenie chodu SVB ako takého. Chod SVB nesúvisí s prevádzkou domu. Prostriedky FPÚaO sa tvoria podľa spoluvlastníckeho podielu, t.j. v závislosti od pomeru podlahovej plochy bytu k ploche domu.

Náklady na správu a administratívu sa použijú na zabezpečenie fungovania SVB. Môžu sa buď vyúčtovať ako služby, alebo sa na ich krytie vytvorí fond "správy a administratívy", a budú sa uhrádzať z tohto fondu. Tvoria sa rovným dielom na byt.

V našom dome máme členenie a spôsob rozúčtovania nákladových položiek upravené vnútorným predpisom takto:

http://i105.photobucket.com/albums/m233/PeterNR/picturky/Predpisclenenienakladov.jpg
Ak máte pripomienky, sem s nimi, rád si nechám poradiť.
svojar
02.02.07,12:37
Súhlasím s Petrom NR. Aj my máme rozdelenie urobené podobným zpôsobom aj s tým rozúčtovávať a nerozúčtovávať. Je to aj prehľadnejšie. Nemieša sa oprava strechy s nákupom kancelárských potrieb , alebo s poštovným.
Janca
02.02.07,12:43
Síce neskoro ale predsa sa ozývam na vysvetlenie mojej niekdajšej ponuky.
Tá akcia v Prievidzi "padla" pre nezáujem. Nešlo o klasické školenie, išlo o rekvalifikačný kurz s certifikátom pre profesie - predseda SVB - ekonom SVB, nakoľko by to bola ale záležitosť niekoľkých týždňov a nemalých peňazí a ponuka bola len pre členov ZSVB. Problémy boli v tom, že žiadne SVB "doživotne" nezaplatí toto školenie terajšiemu predsedovi alebo ekonomovi z jednoduchého dôvodu, že v ďalšom volebnom období už predsedom alebo ekonomom nemusí byť a pre jednotlivca by to bolo zaujímavé, len keby to chcel robiť profesionálne. Z tohoto dôvodu som to na toto forum neprilepila, lebo "mimoprievidžania" by asi ťažko sem chodili na úkor svojej dovolenky.
Som z toho smutná, lebo si myslím, že viacerí predsedovia aj ekonomovia SVB-čiek by oči otvárali čo robia v súčasnosti zle.
Janca
02.02.07,12:50
Už to tu bolo určite prilepované, ale pre novších členov porady a tejto témy dávam do pozornosti základný materiál zo stránky DR SR. Teraz je dosť aktuálny pre nás všetkých.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.doc
GabiZ
02.02.07,17:09
Už to tu bolo určite prilepované, ale pre novších členov porady a tejto témy dávam do pozornosti základný materiál zo stránky DR SR. Teraz je dosť aktuálny pre nás všetkých.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.doc

Neviem, ako ostatným, ale mne zobrazuje neplatnú stránku. Zdá sa mi, že je to Word-ovský dokument, nedá sa tu prilepiť?
GabiZ
03.02.07,15:04
Podarilo sa mi to otvoriť, čítala som, ďakujem a priliepam - pre istotu, ak by mal niekto podobný problém.
peton
09.02.07,19:52
PETER NR

http://i105.photobucket.com/albums/m233/PeterNR/picturky/Predpisclenenienakladov.jpg

Peťo díky za tabuľku, ak dovolíš mám dve pripomienky - vstupný a členský poplatok ZSVB by som presunul do "fondu správy" nie do vyúčtovania. Čo sa týka bankových poplatkov, tu by som ešte poprosil o radu, pretože naše SVB má dva bankové účty. Čiže poplatky účtu slúžiaceho na plnenia spojené s bývaním tiež uhrádzať z FPÚaO? To sa mi zdá nelogické, pokiaľ si dobre pamätám poplatky na inkaso sa u nás vždy vyúčtovávali - inkaso a poplatky banky účtu za plnenia je v podstate skoro to isté.
A druhá pripomienka je k nástrojom, náradiu a posypovému materiálu, resp. materiálu akémukoľvek - to by som priradil do FPÚaO. Čo Ty na to? ;)
svojar
10.02.07,06:01
V našom SVB poplatky do ZSVB platíme z fondu správy. Taktiež poplatky BÚ. Máme aj účet v stavebnej sporiteľni, tam sa ukladadá časť prostriedkov FÚaO, takže aj poplatky idú z toho.
Náradie na údržbu a opravy nakupujeme z fondu správy a evidujeme ako krátkodobý materiál.
Materiál hradíme z FÚaO.
Marta Jonášová
10.02.07,15:05
Chcela by som sa opýtať na zmenu percenta úrazového poistenia podľa paragrafu 133 ods. 3 zákona 461/2003 Z.z.od 1.1.2007 pre SVB, vie mi niekto poradiť, či Sociálna poisťovňa oznámi to alebo to zistím z nahlasovaného OKEČ Sociálnej poisťovni?
mta
15.02.07,08:33
Existuje nejaký zákon ktorý upravuje účtovanie SVB v podvojnom účtovníctve? Ide hlavne o to či je stanovené od kedy alebo akého obratu by malo byť SVB povinné účtovať podvojne.
evina
15.02.07,08:43
Existuje nejaký zákon ktorý upravuje účtovanie SVB v podvojnom účtovníctve? Ide hlavne o to či je stanovené od kedy alebo akého obratu by malo byť SVB povinné účtovať podvojne.

Kto v akej sústave účtuje je dané zákonom i účtovníctve §9:

1/ Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
2/ V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis,
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
mta
15.02.07,08:49
a tými príjmami sa rozumie všetko čo prejde bankou a pokladňou čiže aj platby ľudí za služby alebo len príjmy z podnikateľskej činnosti ako sú napr. príjem za prenájom, za reklamu a pod.
pozit
15.02.07,09:04
... len príjmy z prenájmu a pod.
evina
15.02.07,09:06
... len príjmy z prenájmu a pod.

No neviem neviem. Rozoberme si túto vetu:

"ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,"

Mne z toho vychádza, že sú to práve príjmy získané "nepodnikaním" a ak podnikajú musia viesť PÚ bez ohľadu na výšku príjmov ....
mta
15.02.07,09:17
odborníci tak vyjadrite sa k tomu. Mne sa totiž vôbec nezdá že do príjmu SVB by som mal zahrňať príjmy za služby, ktoré sa po vyúčtovaní potom vracajú vo forme preplatkov.
evina
15.02.07,09:32
Bude dobré, ak si pozrieš tento link, a neskákali sme tu takto z jedného do druhého. Treba si uvedomiť, čo to vlastne SVB je...

http://www.porada.sk/t21396-prijem-spolocenstva-vlastnikov-bytov.html

P.s. Neviem prečo mi to píše hrubo, nič som tým nechcela povedať :D /mám tam typ písma Verdana a predsa.,./
peton
15.02.07,18:46
Tak ako tu bolo povedané do príjmu sa z hľadiska účtovníctva zahŕňa všetko, t.z. aj keď berieš úver dajme tomu na 2,5 mil. a zálohy vyberiete vo výške 600 tis. už ste povinní účtovať v nasledujúcom účtovnom období v sústave PÚ, pretože ste prekročili hranicu príjmu 3 mil. Sk. Dopytoval som tento problém priamo na ministerstve financií, odpoveď prikladám, aby už bolo všetkým raz a navždy jasno. Pekný večer prajem.
P.S. Niekto tu chcel ešte odpoveď na otázku podľa čoho účtovať v PÚ. Na toto slúžia Postupy účtovania pre neziskové organizácie, tam patrí aj SVB.
PeterNR
16.02.07,07:00
Peťo díky za tabuľku, ak dovolíš mám dve pripomienky - vstupný a členský poplatok ZSVB by som presunul do "fondu správy" nie do vyúčtovania. Čo sa týka bankových poplatkov, tu by som ešte poprosil o radu, pretože naše SVB má dva bankové účty. Čiže poplatky účtu slúžiaceho na plnenia spojené s bývaním tiež uhrádzať z FPÚaO? To sa mi zdá nelogické, pokiaľ si dobre pamätám poplatky na inkaso sa u nás vždy vyúčtovávali - inkaso a poplatky banky účtu za plnenia je v podstate skoro to isté.
A druhá pripomienka je k nástrojom, náradiu a posypovému materiálu, resp. materiálu akémukoľvek - to by som priradil do FPÚaO. Čo Ty na to? ;)


V našom SVB poplatky do ZSVB platíme z fondu správy. Taktiež poplatky BÚ. Máme aj účet v stavebnej sporiteľni, tam sa ukladadá časť prostriedkov FÚaO, takže aj poplatky idú z toho.
Náradie na údržbu a opravy nakupujeme z fondu správy a evidujeme ako krátkodobý materiál.
Materiál hradíme z FÚaO.

Členský poplatok ZSVB chápem ako externú službu, a nie náklad na fungovanie SVB, preto ju vyúčtovávam. Z finančného hľadiska je to jedno, lebo je to poplatok na byt, a rovnako je tvorený fond správy.

Čo sa týka bankových poplatkov, tak nejaké dobré vysvetlenie by aj mňa zaujímalo. Keď som tvoril túto našu smernicu, asi som mal dôvod, prečo som ich dal do FPÚaO. Len teraz si naň už akosi neviem spomenúť :o Asi som vychádzal z toho, že keď sú kreditné úroky príjmom FPÚaO, tak daň z úrokov a poplatky za vedenie účtov budú jeho výdavkom. Ale keď sa nad tým zamyslím, nie je to až taký dobrý dôvod...

Náradie, nástroje a materiál... - vychádzam z účelu použitia - keďže FPÚaO je na presne definované účely prevádzky, údržby a opráv, uhrádzam z neho všetky náklady s týmto súvisiace. Napr. opravujem podlahu v pivnici betónom, tak piesok a cement ide z FPÚaO. Ale lopaty na miešanie betónu, vedrá, fúrik a pod. uhrádzam z Fondu správy, lebo sú majetkom SVB, a neostanú zabetónované v tej pivnici, ale používam ich dlhšie.
Podobne napr. vypálená žiarovka ide z FPÚaO, a rebrík (aby som dočiahol na lampu pri jej výmene) z Fondu správy.
Posypový materiál na chodníky okolo domu tiež (podľa mňa) nesúvisí s prevádzkou, údržbou a opravami domu, ale s udržiavaním verejného priestranstva, takže ho platím z Fondu správy. Iná situácia by bola, keby boli chodníky zapísané na LV ako súčasť domu.
PeterNR
16.02.07,07:06
Teraz trochu k inej veci - prosím vás o radu - používate na vybavovanie vecí pre SVB súkromné auto? Ak áno, ako preplácate a účtujete náklady na jeho použitie? Preplácate len benzín, alebo aj nejaký paušál na 1 km?
svojar
16.02.07,08:56
S posypovým materiálom nemám skúsenosti, v našom meste sa o všetko až ku vchodu starajú tí, čo pracujú na aktivačný príspevok. Teda odpracú sneh, posypú a teraz keď už zima skoro končí zasa zametajú a odvážajú posypový materiál.
Čo sa týka použita súkromného vozidla pre SVB, využili sme asi 2x za 5 rokov. Účtovanie sa vykonalo tak ako u prac ciest. Teda paušálna náhrada - teraz 6,20 Sk za km + náklady na PH.
sisteron
05.05.07,11:52
Tak ako tu bolo povedané do príjmu sa z hľadiska účtovníctva zahŕňa všetko, t.z. aj keď berieš úver dajme tomu na 2,5 mil. a zálohy vyberiete vo výške 600 tis. už ste povinní účtovať v nasledujúcom účtovnom období v sústave PÚ, pretože ste prekročili hranicu príjmu 3 mil. Sk. Dopytoval som tento problém priamo na ministerstve financií, odpoveď prikladám, aby už bolo všetkým raz a navždy jasno. Pekný večer prajem.
P.S. Niekto tu chcel ešte odpoveď na otázku podľa čoho účtovať v PÚ. Na toto slúžia Postupy účtovania pre neziskové organizácie, tam patrí aj SVB.

Do príjmov SVB by som nezaratávala finančné prostriedky vlastníkov bytov. Finančné prostriedky platené vlastníkmi bytov za plnenia súvisiace s prevádzkou bytu a do FPÚaO sú majetkom vlastníkov bytov nie sú majetkom SVB. Hlavne preddavky za plnenia poskytované na prevádzku bytov - teplo, TÚV a pod. v žiadnom prípade nemôžu byť príjmom SVB. Tu len SVB vykonáva platby za tieto služby za vlastníkov bytov a následne v ďalšom roku poskytnuté preddavky zúčtuje. Spoločenstvo, ako občianske združenie získava príjmy len za svoju činnosť od vlastníkov bytov t.j. za správu bytov, nebytových priestorov a spoločných častí domu.
Ani stanovisko MF SR nie je jednoznačné.
empaty
05.05.07,12:46
Kto v akej sústave účtuje je dané zákonom i účtovníctve §9:

1/ Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
2/ V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis,
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

Áno to je presné. Ešte by bolo dobré popísať čo všetko vstupuje do príjmov pri spravovanom dome. Čo sa považuje za príjem? Kedy je napr. SVB povinné podať DP?
svojar
06.05.07,04:11
Príjmom sú všetké finančné prostriedky prijaté od vlastníkov bytov, za prenájom neb. priestorov ako aj pôžičky. Síce to všetko nie je majetkom spoločenstva, ale účtovnícky to príjmy sú, ať už niekto chce, alebo nechce.
DP je treba podať, keď je daňová povinnosť. Napr. príjmy z prenájmu neb. priestorov. Ale keď vyplácáte odmeny a z nich odvádzate daň,máte pridelené DIČ a tak môže DÚ vyžadovať podanie DP aj v tomto prípade, aj keď daňová povinnosť nevznikla.
empaty
06.05.07,05:41
Príjmom sú všetké finančné prostriedky prijaté od vlastníkov bytov, za prenájom neb. priestorov ako aj pôžičky. Síce to všetko nie je majetkom spoločenstva, ale účtovnícky to príjmy sú, ať už niekto chce, alebo nechce.
DP je treba podať, keď je daňová povinnosť. Napr. príjmy z prenájmu neb. priestorov. Ale keď vyplácáte odmeny a z nich odvádzate daň, máte pridelené DIČ, tak môže DÚ vyžadovať podanie DP aj v tomto prípade, aj keď daňová povinnosť nevznikla.

Súhlasím s Tebou. Mám rovnaký názor a aj som sa dostal do stretu za takýto názor s referentmi daňového úradu, ktorí mi radili niečo iné. Ale ked som im argumentoval tým čo si aj ty napísal, povedali, aby sme to podali ako vieme, že je to na nás !?!?!?
Vidím, že správe domov dobre rozumieš. Ale čo s tebou celkom nesúhlasím je v tom že napr. príjmy z prenájmu spoločných priestorov (preklasifikovaných ako nebytové povolením ich úžívania OÚŽP podľa účelu ich využita uvedenom v nájomnej zmluve), ktorých časť (nájomné) podlieha zrážkovej dani zakladajú daňovú povinnosť. Podľa mňa nezakladajú. Lebo sú prijmom FPUO, ktorý vlastnia vlastníci, tada nejde o zisk v pravom slova zmysle a dan je poriešená fyzicky aj zákonne (§43 zákona). Tu to nie je celkom jasné. Teda hypoteticky ak za by SVB všetko substituoval (odmeny cez dohodu, upratovanie a iné) mandatár, SVB by ušetrilo a nemuselo by podávať DP.
svojar
06.05.07,07:39
Naše spoločné priestory nie sú nebytové priestory, a ich spôsob využitia sa nemenil. Sú však priestory, ktoré nebytovými boli od samého začiatku pri výstavbe domu. O tie sa teda jedná. Za ich prenájom platí prenajímateľ čiastku, ktorá je príjmom FPUO, ale zároveň sa z nich odvádza zrážková daň do 15. 01. nasledújúceho roku. Od 1. 7. toto platí aj pre ostatné organizácie, ktoré nie sú založené za účelom vytvárania zisku, nakoľko bolo zrušené v Zákone o dani z príjmov ustanovenie o tom , že príjem týchto organizácíí do 300.000 sa nezdaňuje.
empaty
06.05.07,13:28
Naše spoločné priestory nie sú nebytové priestory, a ich spôsob využitia sa nemenil. Sú však priestory, ktoré nebytovými boli od samého začiatku pri výstavbe domu. O tie sa teda jedná. Za ich prenájom platí prenajímateľ čiastku, ktorá je príjmom FPUO, ale zároveň sa z nich odvádza zrážková daň do 15. 01. nasledújúceho roku. Od 1. 7. toto platí aj pre ostatné organizácie, ktoré nie sú založené za účelom vytvárania zisku, nakoľko bolo zrušené v Zákone o dani z príjmov ustanovenie o tom , že príjem týchto organizácíí do 300.000 sa nezdaňuje.
Ak ste mali od začiatku v dome nebytové priestory, tie predsa museli mať svojho vlastníka a tam je režim rovnaký ako pri bytoch??? podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Prenajímať by ste mohli len priestory, ktoré sú spoluvlastníctvom vlastníkov a to môžu byť len spoločné priestory, alebo preklasifikované spoločné priestory na nebytové, vzhľadom na účel ich využitia. Alebo je to ešte nejak inak?
Ale ak bolo od 1.7. zrušené ustanovenie čo hovoríš, potom by sa musela automaticky pri prenájme vznikať daňová povinnosť? Priznám sa, že tu mi to nie je jasné....
svojar
06.05.07,14:00
Vlastníkom nebytového priestoru bolo mesto. Po založení SVB namiesto toho aby prispievalo do FÚO odovzdalo do správy tento priestor nie jednotlivcom, ale SVB s tým , že nájom bude príspevkom do FÚO nášho Spoločenstva.
Pre organizácie platí povinnosť odvádzať daň z príjmu za prenájom NP.
Keby si prenajímal Ty ako fyzická osoba, Tvoj príjem je oslobodený do určitej čiastky, ktorá sa každý rok mení, lepšie povedané zvyšuje.
Elena Navrátilová
06.05.07,16:58
Čo ste to mali za nebytové priestory? Nebolo to náhodou na základe novelizácie premenované na spoločné priestory?
empaty
06.05.07,19:36
Vlastníkom nebytového priestoru bolo mesto. Po založení SVB namiesto toho aby prispievalo do FÚO odovzdalo do správy tento priestor nie jednotlivcom, ale SVB s tým , že nájom bude príspevkom do FÚO nášho Spoločenstva.
Pre organizácie platí povinnosť odvádzať daň z príjmu za prenájom NP.
Keby si prenajímal Ty ako fyzická osoba, Tvoj príjem je oslobodený do určitej čiastky, ktorá sa každý rok mení, lepšie povedané zvyšuje.
Tak tomu nerozumiem, hlavne tej druhej vete nie. Mesto Vám darovalo nebytové priestory? SVB? Veď spoločenstvo ich nemôže vlastniť....preto mi nie je jasné, ako ich Vy môžete prenajímať a inkasovať nájomné do FPUO??
Ak sú vo vlastníctve Mesta stále, je mesto povinné prispievať do FPUO podľa veľkosti spoluvl. podielu. A je jeho vec že ich prenajíma. Nájomné patrí mestu, tak ako keby fyzická osoba prenajímala byt.
Elena Navrátilová
07.05.07,04:20
Ja by som sa zas orientovala LV. Tam je uvedené komu predmetný priestor patrí. Pokiaľ je uvedené na LV, že je v podielovom vastníctve členov SVB je predsa majetkom SVB v podielovom vlastníctve. Preto som sa pýtala či tam nedošlo len k premenovaniu na spoločné priestory. Podľa novelizácie zákona 182 v roku 2004 sa viac menej nebytové priestory už v klasickom SVB pokiaľ nemajú garáže, nejaké obchodíky... považujú za spoločné priestory. Tým pádom je určené komu, kam, začo patria peniaze z prenájom. Jednoznačný príspevok aj do FPOaÚ.
empaty
07.05.07,06:48
Pokiaľ je uvedené na LV, že je v podielovom vastníctve členov SVB je predsa majetkom SVB v podielovom vlastníctve. Preto som sa pýtala či tam nedošlo len k premenovaniu na spoločné priestory. Podľa novelizácie zákona 182 v roku 2004 sa viac menej nebytové priestory už v klasickom SVB pokiaľ nemajú garáže, nejaké obchodíky... považujú za spoločné priestory. Tým pádom je určené komu, kam, začo patria peniaze z prenájom. Jednoznačný príspevok aj do FPOaÚ.
V LV sa vôbec členovia SVB neuvádzajú ale len vlastníci. LV nemá s SVB nič spoločné!! SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome!! Môžeš prosím odcitovať podľa akého paragrafu novely zákona 182/93 z roku 2004 doslo ku zmene nebytových priestorov na spoločné? t.j. ku zmene vlastníckych vzťahov, určite podľa tvojho tvrdenia uvedeného aj na liste vlastníctva a rešpektované teda aj katastrom nehnuteľností? Ja som takéto niečo v zákone nenašiel a nikdy som ani nič podobné nepočul. Rád sa poučím a opravím svoj názor a budem potom vedieť aj o tzv. "jednoznačnom " príspevku do FPUO, čo je podľa mňa absolútny nezmyslel.
svojar
07.05.07,08:24
O akom darovaní bola reč. Treba poriadne čítať. Mesto previedlo nebytový priestor do správy a nie do majetku. Mesto má inak inú oganizáciu ktorá vykonáva správu nebytových priestorov. Teda sa jednalo o zmenu správy. Nájom týchto priestorov je príspevkom do FÚO, mesto nič nechce, takže je to náš príjem a z neho platíme zrážkovú daň.
Ale myslím, že téma je Účtovníctvo v SVB a nie riešenie majetkových pomerov.
Elena Navrátilová
07.05.07,08:45
V LV sa vôbec členovia SVB neuvádzajú ale len vlastníci. LV nemá s SVB nič spoločné!! SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome!! Môžeš prosím odcitovať podľa akého paragrafu novely zákona 182/93 z roku 2004 doslo ku zmene nebytových priestorov na spoločné? t.j. ku zmene vlastníckych vzťahov, určite podľa tvojho tvrdenia uvedeného aj na liste vlastníctva a rešpektované teda aj katastrom nehnuteľností? Ja som takéto niečo v zákone nenašiel a nikdy som ani nič podobné nepočul. Rád sa poučím a opravím svoj názor a budem potom vedieť aj o tzv. "jednoznačnom " príspevku do FPUO, čo je podľa mňa absolútny nezmyslel.
Členovia SVB by boli v tomto prípadne vlastníkmi. Tým pádom by boli vlastníkmi podielu na predmetných priestoroch. Nejdem ich menovať, lebo nie sú špecifikované presne. Zbytočne tým dochádza k nedorozumeniu. Vychádzam z toho, že pôvodná registrovaná zmluva na KU, znela ako zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov, pričom k dodatku v zmysle novelizácie už nefigurujeme /nakoľko sa v našom SVB ani nenachádzajú/ ako spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Všetky spojenia ako vlastníci nebytových priestorov tým pádom sa v dodatku museli vypustiť.
empaty
07.05.07,09:44
O akom darovaní bola reč. Treba poriadne čítať. Mesto previedlo nebytový priestor do správy a nie do majetku. Mesto má inak inú oganizáciu ktorá vykonáva správu nebytových priestorov. Teda sa jednalo o zmenu správy. Nájom týchto priestorov je príspevkom do FÚO, mesto nič nechce, takže je to náš príjem a z neho platíme zrážkovú daň.
Ale myslím, že téma je Účtovníctvo v SVB a nie riešenie majetkových pomerov.

Aha, už rozumiem ako si to myslel. Presne si to pomenoval téma je účtovníctvo a nie riešenie majetkových pomerov. Ale podľa mňa majetkové pomery s tým priamo súvisia.

Vznikom Vášho SVB Vám mesto nemuselo prevádzať do správy svoj nebytový priestor, ktorého je vlastníkom. Pretože tak ako byty vo Vašom dome, tak aj tento nebyt. priestor automaticky patrí pod správu Spoločenstva a jeho vlastník má prispievať do FPUO podľa VSP. To že si to mesto prenajíma je ich vec. Preto som si myslel či Vám mesto nedarovalo ten priestor, ked Vám ide do príjmu "Nájomné".

Takto je to teda len dobrovoľným príspevkom do FPUO od mesta ako vlastníka NbP. A príspevok do FonduPUO nepodlieha žiadnej dani.

Zrážkovú daň z prenájmu môže platiť len ten, kto prenajíma, a to môže byť len vlastník nebytového priestoru. A keď by ste to mali byť Vy, to by nastalo jedine vtedy, ak by Vám mesto ten priestor darovalo.
Ale ak je vlastníkom tohto NbP mesto, tak si myslím, že zrážkovú daň z prenájmu by malo platiť mesto vo svojom účtovníctve a nie Vy ako SVB.
Elena Navrátilová
07.05.07,10:55
V LV sa vôbec členovia SVB neuvádzajú ale len vlastníci. LV nemá s SVB nič spoločné!! SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome!! Môžeš prosím odcitovať podľa akého paragrafu novely zákona 182/93 z roku 2004 doslo ku zmene nebytových priestorov na spoločné? t.j. ku zmene vlastníckych vzťahov, určite podľa tvojho tvrdenia uvedeného aj na liste vlastníctva a rešpektované teda aj katastrom nehnuteľností? Ja som takéto niečo v zákone nenašiel a nikdy som ani nič podobné nepočul. Rád sa poučím a opravím svoj názor a budem potom vedieť aj o tzv. "jednoznačnom " príspevku do FPUO, čo je podľa mňa absolútny nezmyslel.
Myslím, že toto, že SVB nemôže byť majiteľom nebytových priestorov a spoločných priestorov je jasné každému. Ale ak nie tak áno, majiteľom spoločných , resp. nebytových priestorov môže byť len vlastník bytu a člen SVB. Áno, SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome. Je to jasné? Neviem čo je absolútny nezmysel o tzv. "jednoznačnom" príspevku do FPOaU? Rada sa poučím.

mimotemy Nejdem vymazávať, ale skutočne to ideme až takto za slovíčka? Prepáč, ale nezvyknem zbytočne slovikárčiť. Nemám to v povahe ani zapotreby. Samozrejme niekedy sa nedá a dochádza k úplne zbytočným nedorozumeniam. A to si myslím aj v tomto prípade.
tami72
10.05.07,09:27
Myslím, že toto, že SVB nemôže byť majiteľom nebytových priestorov a spoločných priestorov je jasné každému. Ale ak nie tak áno, majiteľom spoločných , resp. nebytových priestorov môže byť len vlastník bytu a člen SVB. Áno, SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome. Je to jasné? Neviem čo je absolútny nezmysel o tzv. "jednoznačnom" príspevku do FPOaU? Rada sa poučím.

mimotemy Nejdem vymazávať, ale skutočne to ideme až takto za slovíčka? Prepáč, ale nezvyknem zbytočne slovikárčiť. Nemám to v povahe ani zapotreby. Samozrejme niekedy sa nedá a dochádza k úplne zbytočným nedorozumeniam. A to si myslím aj v tomto prípade.

Ahoj Elena,

prepáč, že práve na Tvoj výraz "slovičkáriť" budem reagovať, nakoľko už toto slovko bolo použité niektorými členmi porady, ale ja si nemyslím, že na to, čo je podstatné, môžeme povedať, že je to jedno či to povieme tak alebo onak. Myslím si, že pri výklade pojmov ktoréhokoľvek zákona nejde o slovičkárenie ale o zadefinovanie podstaty, resp. výklad konkrétneho § zákona (preto k jednotlivým zkonom sa vydáva aj výklad zákona, ktorí tvoria zákonodarcovia). Nepoznám Ťa, možno si dobrá ekonómka, ale ja si myslím, že na porade by sme sa mali vyjadrovať podľa toho v ktorej oblasti sme dostatočne kompetentní a znalí (prípadne profesionáli) tak, aby sme nezapričínili pravý opak, t.j. nieže neporadili, ale zmiatli aj tých, ktorí nemajú skúsenosti a prídu si sem po radu. V práve je to tak, že niekedy stačí zmena jedného slovíčka (napr. že na ale) a už to podstatne mení význam veci. Chcem veriť tomu, že tento môj príspevok nebudeš Ty ako aj ostatní chápať negatívne a skôr ako sa možno niekto bude chcieť do mňa "pustiť" si to pozorne prečíta.
Ďakujem za pochopenie

Pekný deňhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Elena Navrátilová
10.05.07,09:32
mimotemy Som si vedomá, že na základe nesprávne vysvetleného sa potom dejú úplne zbytočné veci, ktoré sem nepatria. Nevidím dôvod, aby sa niekto do Teba púšťal. Porada je hlavne o tom, aby poradil niekto, kto vôbec vie a chce poradiť. Nemyslím, že tu niekto radí s úmyslom zavádzať a radiť zle. Samozrejme, aj nevhodne zvolenou formuláciou sa zadarí každému. Či už je skúsený menej, alebo viac. Ale úmysel v tom netreba hľadať. Inak v konečnom dôsledku, u nás v SVB to nefunguje tak, ako u Svojara. Sme 48 bytový dom a ak chcem ušetriť peniaze členom SVB sa snažím orientovať v každej sfére, ktorá sa rieši v rámci SVB. O tom je hlavne porada. Stretli sa tu práve takíto ľudia. Niekto to všetko "obhospodaruje" v rámci funkcie predseda, niekto ako všetko v jednom /predseda, ekonóm, správca, inštalatér, elektrikár, právnik,..../ To sme boli v správe s.r.o. a vôbec sme nemali prehľad o účtovníctve, komu sa čo začo vyplatilo,nemali sme reguláciu vykurovacieho systému, ... nič. Vôbec sa nesnažili, aby sme vedeli ako sa dajú hospodárnejšie využiť naše finančné prostriedky v rámci FPOaÚ. Práve pre neochotu a "svojský" prístup profesionálnych správcov veľkého formátu sa SVB snažia si pomôcť hlavne v rámci svojich možností a schopností. Takže myslím, že nás, takýchto správcov, predsedov tu je prevažná väčšina a možno sa to niekomu zdá inak, ale Ty rozhodne nie si v takejto pozícii. Myslím, ale to len preto si dovolím to napísať, lebo dúfam, že to vezmeš tak ako to napíšem, si právnička zaoberajúca sa práve právom a používaním slovíčok. Čo teda nie je práve čo ja musím riešiť v dennej praxi, ale samozrejme viem doceniť ich význam. Samozrejme, keby prišlo k tomu, aby bolo dôležité v prípade súdneho sporu, alebo rozporu pre slovíčka, dám tomu väčší dôraz.
empaty
10.05.07,09:40
mimotemy Nejdem vymazávať, ale skutočne to ideme až takto za slovíčka? Prepáč, ale nezvyknem zbytočne slovikárčiť. Nemám to v povahe ani zapotreby. Samozrejme niekedy sa nedá a dochádza k úplne zbytočným nedorozumeniam. A to si myslím aj v tomto prípade.
Elenka, aby som nebol osobný, tak sa obmedzím len na citovanie tvojich úplne protichodných vyjadrení k jednej a tej istej téme:

- Pokiaľ je uvedené na LV, že je v podielovom vastníctve členov SVB (myslí sa nebytový priestor) je predsa majetkom SVB v podielovom vlastníctve.
- Myslím, že toto, že SVB nemôže byť majiteľom nebytových priestorov a spoločných priestorov je jasné každému.
- Podľa novelizácie zákona 182 v roku 2004 sa viac menej nebytové priestory už v klasickom SVB pokiaľ nemajú garáže, nejaké obchodíky... považujú za spoločné priestory. Tým pádom je určené komu, kam, začo patria peniaze z prenájom.Jednoznačný príspevok aj do FPOaÚ.
- Ale ak nie tak áno, majiteľom spoločných , resp. nebytových priestorov môže byť len vlastník bytu a člen SVB. Áno, SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome. Je to jasné?Mne áno! Medzi spoločnými a nebytovými priestormi je veľký rozdiel. Spoločné priestory sú v podielovom spoluvlastníctve všetkých vlastníkov domu a nebytové priestory o ktorých sme sa tu bavili (nie preklasifikované spoločné priestory) sú vo vlastníctve konkrétneho vlastníka.
tami72
10.05.07,12:21
mimotemy Som si vedomá, že na základe nesprávne vysvetleného sa potom dejú úplne zbytočné veci, ktoré sem nepatria. Nevidím dôvod, aby sa niekto do Teba púšťal. Porada je hlavne o tom, aby poradil niekto, kto vôbec vie a chce poradiť. Nemyslím, že tu niekto radí s úmyslom zavádzať a radiť zle. Samozrejme, aj nevhodne zvolenou formuláciou sa zadarí každému. Či už je skúsený menej, alebo viac. Ale úmysel v tom netreba hľadať. Inak v konečnom dôsledku, u nás v SVB to nefunguje tak, ako u Svojara. Sme 48 bytový dom a ak chcem ušetriť peniaze členom SVB sa snažím orientovať v každej sfére, ktorá sa rieši v rámci SVB. O tom je hlavne porada. Stretli sa tu práve takíto ľudia. Niekto to všetko "obhospodaruje" v rámci funkcie predseda, niekto ako všetko v jednom /predseda, ekonóm, správca, inštalatér, elektrikár, právnik,..../ To sme boli v správe s.r.o. a vôbec sme nemali prehľad o účtovníctve, komu sa čo začo vyplatilo,nemali sme reguláciu vykurovacieho systému, ... nič. Vôbec sa nesnažili, aby sme vedeli ako sa dajú hospodárnejšie využiť naše finančné prostriedky v rámci FPOaÚ. Práve pre neochotu a "svojský" prístup profesionálnych správcov veľkého formátu sa SVB snažia si pomôcť hlavne v rámci svojich možností a schopností. Takže myslím, že nás, takýchto správcov, predsedov tu je prevažná väčšina a možno sa to niekomu zdá inak, ale Ty rozhodne nie si v takejto pozícii. Myslím, ale to len preto si dovolím to napísať, lebo dúfam, že to vezmeš tak ako to napíšem, si právnička zaoberajúca sa práve právom a používaním slovíčok. Čo teda nie je práve čo ja musím riešiť v dennej praxi, ale samozrejme viem doceniť ich význam. Samozrejme, keby prišlo k tomu, aby bolo dôležité v prípade súdneho sporu, alebo rozporu pre slovíčka, dám tomu väčší dôraz.

Chcem Ti len povedať, že sa veľmi mýliš v tom, že sa na to pozerám len z tej pozície o ktorej si napísala. Pracovala som v oblasti správy aj v našom dome a preskákala som toho spolu s ostatnými vlastníkmi bytov veľa, počnúc od nekompetentného ešte voľakedy nazývajúceho sa predsedu domovej samosprávy, v čase keď nás spravovalo SBD a on bol v predstavenstve SBD (tiež som musela naliať mnohým ľuďom v dome "čistého vína" a otvoriť oči) a vtedy som mala možnosť prvýkrát pocítiť aké dôležité je "slovičkárenie" a správne zorganizovanie schôdze vlastníkov, vypracovanie zápisnice, tak, aby ju nemohlo spochybniť ani samotné predstavenstvo SBD, keď sa o to snažil jej člen, náš predseda domovej samosprávy, ktorého sme na uvedenej schôdzi odvolali a on sa chel držať zubami, nechtami svojej funkcie. Následne sme dali výpoveď SBD a založili SVB - dobré mieniaca správa ako i radosť zo spravovania si vlastného majetku a finančných prostriedkov sa zmenila na nočnú múru, keď si vlastníci zvolili do funkcie predsedu predstavenstva SVB "profesionála" - chemika, (napriek tomu že boli upozorňovaní, že by to mal robiť človek, ktorý tomu aspoň trochu rozumie), ktorý nemal ani šajnu o správe a Zák. 182/93 Z.z. a následne podpísal mandátnu zmluvu, ktorá sa dá pomenovať paškvilom - miešajú sa v nej obchodné, občianske právo a tak by som mohla pokračovať a na záver skonštatovať to, čo už napísal tak často pretriasaný hasta, lepšie družstvo, aspoň zmluva bola právne v poriadku a mali sme sa v prípade potreby na čo odvolať a o čo oprieť. Viem teraz možno Tebe ako aj mnohým iným asi vskŕsne v hlave myšlienka

"aká múdra a vo vlastnom dome si nevie poradiť"

tiež sú u nás v dome ľudia, ktorým keď sa snažíš vysvetliť aké dôležité je či to napíšeme tak alebo tak, či rozhodneme tak alebo tak, to považujú za zbytočné a hru na slovíčka a teraz sa nenahnevaj ale je to veľmi podobné ako tu na porade s témou, ktorú hasta spustil "Nekompetentný správca", vždy a všade to je a bude o ľuďoch o ich záujme a chuti sa navzájom počúvať, čítať pozorne, zvažovať pre a proti a potom rozhodovať, prípadne reagovať, ako i v prípade potreby priznať si, "mýlil som sa"

prípadne
"prečo tú predsedníčku SVB, keď je taká múdra nerobí sama vo vlastnom dome"

ver mi najradšej by som to vykonávala, ale aj keď ma ľudia prehovárali, aby som to zobrala, nemohla som si to dovoliť, som príliš zodpovedný typ človeka na to, aby som niečo robila povrchne, myslím tým, že som tak pracovne vyťažená, často cestujem, že by som funkciu predsedu SVB nemohla vykonávať naplno a zmysluplne.

Na záver chcem ešte raz zdôrazniť, že je veľmi dôležité ako ktorýkoľvek z nás, členov porady zareaguje na otázku niekoho, kto si príde na poradu o radu, pretože mu to môže pomôcť, alebo i veľmi poškodiť a skôr akoby chcel sebelepšie a pragmaticky vyriešiť svoj problém ako i problém spolubývajúcich (vlastníkov) hneď vďaka niektorým "radám" všetko nechtiac pokazí alebo znechutený skončí čokoľvek pre zlepšenie správy jeho domu robiť.
Už sa nechcem stále opakovať a túto "tému" slovičkárenie z mojej strany končím, radšej ak budem mať čas ho vždy rada využijem na konkrétnu radu niekomu, komu možno pomôže.
Elena Navrátilová
10.05.07,12:47
Verím Ti, ono po "boji je najviac hrdinov platí aj tu". A ten čas je veľmi dôležitý aj pri funkcii predseda. Aj keby si hneď vedela, robila, nazývala neviem ako, ľudia majú svoje nálady. Ťažko vyhovieť všetkým. Ver, že nikto nemá ten patent, aby všetci súhlasili. Ale Ty to vieš. Vie to každý čo chcel, aby "bol aj vlk sýty aj ovca celá". A Ty si sa snažila,.. vyšla Tvoja snaha a cieľ bol úspešný. Nikdy nikoho neposudzujem, neodcudzujem. Ani mi neprišlo na rozum aká múdra a vo vlastnom dome si nevie poradiť.;) Prečo by malo? Nepoznáme sa, ja po osobných stretnutiach členov z porady, viem presne s kým komunikujem. To je veľmi vzácne na tomto fóre. Aj po prehrmených búrkach. Ale pokiaľ to je konštruktívne, vedie k niečomu na patričnej úrovni komunikácie, vždy to má svoj význam. Neviem o nikom, že by sa cítil urazený, nepochopený... Samozrejme tu je dôležitý "štrábna kultúra". Inak dovoľ aby som Ťa tu privítala na tomto fóre, prispievaj, píš... Tvoje príspevky sú skutočne čitateľné, "jedlé". Verím, že aj na osobnom stretnutí bude komunikácia prebiehať tak, ako má. Úprimne som zvedavá a teším sa. Inak nechám to tu chvíľku, vôbec nepatrí tento príspevok do témy o "Účtovníctvo v SVB". :) Prečítajte, zmažem...;)
Danila
10.05.07,12:54
:) Elenka načo budeš mazať? Veď tu je toho o účtovníctve pramálo. A ja mám z tej SVBečkovskej rošády pekný guláš.:eek:
toria
02.03.08,09:36
Zdravím všetkých účtujúcich SVB!!!
JA som sa náhodou od sesterky dostala k účtovaniu SVB. No mám z toho guľáš. Okrem jedného bytu sú všetky odkúpené, jeden jediný patrí mestu. Takže mesačná suma, ktorú platia úživatelia bytu sa skladá z: dodávky tepla pre UK, vodné a stočné, Záloha za osvetlenie spol. priestorov, záloha za teplo a ohrev TVU, vodné a stočné na ohrev TVU, fond prevádzky, údržby a opráv a príspevok na činnosť spoločenstva. Každý jeden platí jednu sumu. Len moja otázka je: Mám každý mesiac rozúčtovavať jeden došlú sumu na všetky tieto položky? Je v tomto nejaký príjem podliehajúci dani???
A Ďalej niekto píše, že SVB je povinné podať DP aj keď bude len informatívne, niekto píše, že NIE. Kde je pravda???
No a ten fond opráv: vyššie som čítala, že do 15.1. musím z príspevkou na FO zaplatiť nejakú daň.

Tak mi prosím niekto poradte ako to všetko vlastne je....


ďakujem, moc, moc a ešte raz MOC
svojar
02.03.08,12:06
Ja účtujem v Alfe. Do príjmu zoberiem čiastky na FPÚaO, na činnosť SVB-správa a zálohy na služby. V členení dám Rozpis a tam dám sumy jednotivo po službách. Z tohto nie je žiaden príjem podliehajúci dani. To je len vtedy keď sa prenajímajú nebytové alebo spoločné priestory a príjem z toho ide do FPÚao. Z tejto čiastky sa potom do 15. 1. odvádza zrážková daň.
Elena Navrátilová
02.03.08,12:21
Zdravím všetkých účtujúcich SVB!!!
JA som sa náhodou od sesterky dostala k účtovaniu SVB. No mám z toho guľáš. Okrem jedného bytu sú všetky odkúpené, jeden jediný patrí mestu. Takže mesačná suma, ktorú platia úživatelia bytu sa skladá z: dodávky tepla pre UK, vodné a stočné, Záloha za osvetlenie spol. priestorov, záloha za teplo a ohrev TVU, vodné a stočné na ohrev TVU, fond prevádzky, údržby a opráv a príspevok na činnosť spoločenstva. Každý jeden platí jednu sumu. Len moja otázka je: Mám každý mesiac rozúčtovavať jeden došlú sumu na všetky tieto položky? Je v tomto nejaký príjem podliehajúci dani???
A Ďalej niekto píše, že SVB je povinné podať DP aj keď bude len informatívne, niekto píše, že NIE. Kde je pravda???
No a ten fond opráv: vyššie som čítala, že do 15.1. musím z príspevkou na FO zaplatiť nejakú daň.

Tak mi prosím niekto poradte ako to všetko vlastne je....


ďakujem, moc, moc a ešte raz MOC
Pozri si toto: http://www.porada.sk/655909-post22.html
Mala by si sa potom lepšie orientovať.
toria
02.03.08,16:11
PROSíM A úroky na účte kde dávate???
A keď nám poisťovňa preplatila havárku na kotly, to dám do FPUaO??? a tým pádom by som mala urobiť do 15.1. to hlásnenie?
Elena Navrátilová
03.03.08,04:55
PROSíM A úroky na účte kde dávate???
A keď nám poisťovňa preplatila havárku na kotly, to dám do FPUaO??? a tým pádom by som mala urobiť do 15.1. to hlásnenie?

Pozrela si si tie "účtovné výkazy"? Je tam priložené stanovisko DRSR k SVB. Máš tam pekne vyčlenené čo podlieha dani, čo je oslobodené od príjmu... Účtuješ v JU?
toria
03.03.08,05:16
No študovala som to až dnes ráno, áno účtujem v JU
Elena Navrátilová
03.03.08,05:22
No študovala som to až dnes ráno, áno účtujem v JU

Lebo tam by si mala nájsť práve odpoveď na Tvoje otázky. Služby účtuješ medzi všetkých podľa meračov, osôb... pri ročnom vyúčtovaní raz do roka. Potom Ti výjdu nedoplatky alebo preplatky. FPOaU sa eviduje ako príjem a čerpanie.
katarinqua
06.03.08,10:59
Dobrý deň,prosím o radu
- ako je to vlastne s podávaním daňového priznania u SVB za rok 2007?
Pri účtovaní berieme do úvahy faktúry za jednotlivé služby, ktoré sa potom vyúčtovávajú vlastníkom do 31.05.2008.
Vyúčtovania do konca marca ešte nebudú. Ako postupovať, máme žiadať na DÚ o predĺženie lehoty na podanie DP?

Ďakujem za každú radu.
bosorak
26.03.09,07:00
prosím niekoho o vysvetlenie. sme SVB. Podľa zákona o účtovníctve môže SVB účtovať v jednoduchom účtovníctve pokiaľ nepodniká a jeho príjmy nepresiahli 3 mil SK. nerozumiem tým príjmom. celkové príjmy aj za služby spojené s užívaním bytu máme nad 3 mil.Sk. ale príjmy, ktoré podliehajú dani nemáme, máme iba príjmy, ktoré sú oslobodené (príjmy za správu). tie máme 200 tis. môžeme účtovať v jednoduchom účtovníctve alebo musíme prejsť na podvojné? ďakuje
toria
26.03.09,07:12
ja mám otázočku tiež, včera sme zistili, že na daňovom úrade nemáme podané daňové priznania za roky 2002,2003,2004,2005,2006,2007 teraz keď som bola zaniesť priznanie za rok 2008-. čo myslíte dajú nám tam pokuty??? My máme iba príjmy z úrokov na účte ktoré sú zrážkov zdaňované. Tak neviem???
peton
26.03.09,08:07
prosím niekoho o vysvetlenie. sme SVB. Podľa zákona o účtovníctve môže SVB účtovať v jednoduchom účtovníctve pokiaľ nepodniká a jeho príjmy nepresiahli 3 mil SK. nerozumiem tým príjmom. celkové príjmy aj za služby spojené s užívaním bytu máme nad 3 mil.Sk. ale príjmy, ktoré podliehajú dani nemáme, máme iba príjmy, ktoré sú oslobodené (príjmy za správu). tie máme 200 tis. môžeme účtovať v jednoduchom účtovníctve alebo musíme prejsť na podvojné? ďakuje

Pre stanovenie v akej sústave účtovníctva musíte účtovať sa pod príjmom rozumie všetok príjem, ktorý prebehne cez spoločenstvo. Aj v pripade, ze nedosiahnete takyto prijem napr. z prispevkov na sluzby, ale zoberiete uver, a tymto uverom ste prekrocili hranicu prijmu a ste povinni v dalsom zdanovacom obdobi uctovat v PU.
Pre uplnu informaciu, v tychto dnoch bola novela zakona o uctovnictve a hranica prijmu bola zvysena z 3 mil. Sk na 200 tis. € - plati uz pre r. 2009.
bosorak
26.03.09,10:14
a keď sme tak neurobili, kto a ako nás môže pokutovať?
bosorak
29.03.09,05:57
to znamená, že kešme mali za rok 2008 príjem vyšší ako 3 mil.Sk ale menší ako 6 mil Sk, nemusíme prejsť na podvojné účtovníctvo?
prosím, poraďte, mám z toho zmätok.
ďakujem
Elena Navrátilová
29.03.09,06:00
Nie, nemusíte prejsť na PU.
Deganova
30.03.09,05:12
ja mám otázočku tiež, včera sme zistili, že na daňovom úrade nemáme podané daňové priznania za roky 2002,2003,2004,2005,2006,2007 teraz keď som bola zaniesť priznanie za rok 2008-. čo myslíte dajú nám tam pokuty??? My máme iba príjmy z úrokov na účte ktoré sú zrážkov zdaňované. Tak neviem???
Toto sa stalo aj v našom SVB, ak ťa vyzvú podať daňové priznanie za predošlé roky, musíš tak urobiť, lebo za neuposlúchnutie výzvy Ti hrozí pokuta 50.000,- Sk (za každé priznanie - u nás to tak bolo) a po dodatočnom daňovom priznaní sme dostali pokutu 2.000,- Sk za neskoré podanie daňového priznania: pokuta 2.000,- Sk bola za všetky t.j. 3 roky nepodávania daňových priznaní zo zdôvodnením, že išlo o trvajúci nedostatok.
Broucajz
04.04.09,19:41
Potrebovala by som uctovny rozvrh,aky sa pouziva pri tomto uctovani a nejaky tie uctovne predkontacie(pripady),ake sa tu bezne vyskutuju.A pripadne ake vykazy sa vyhotovuju pri ukonceni roka.Take konkretne odkazy,kde by sa dalo nieco take vidiet a pozriet,aby som si o tom mohla urobit obraz...
Velmi pekne dakujem.
Omlouvám se. U nás v ČR je pro SVJ závazná vyhláška MF č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. o účetrnictví ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u ktwerých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví.
Poznámka: Všechna SVJ musáí účtopvat v podvojném účetnictví. V příloze vyhlášky je i směrná účetní osnova.
laborcatko
25.10.10,19:51
info: ak sa naša zlatá holka :) odsťahovala a bude nám robiť naďalej účtovníctvo, je potrebná nejaká zmluva o vedení účtovníctva/zmluva o poskytovaní účtovných služieb? ďakujem
sito
25.10.10,20:34
info: ak sa naša zlatá holka :) odsťahovala a bude nám robiť naďalej účtovníctvo, je potrebná nejaká zmluva o vedení účtovníctva/zmluva o poskytovaní účtovných služieb? ďakujem

Ak bola zlatá, krása a odsťahovala sa, nič sa nemusí podpisovať zasa. Podstatné je, či ste boli spokojní s jej prácou a čí ona s vašú plácou. Tu zmluvu už mala mať podpísanú, alebo to robila len na čestné slovo? S vaším súhlasom, tiež čestným?
laborcatko
31.10.10,11:55
Ak bola zlatá, krása a odsťahovala sa, nič sa nemusí podpisovať zasa. Podstatné je, či ste boli spokojní s jej prácou a čí ona s vašú plácou. Tu zmluvu už mala mať podpísanú, alebo to robila len na čestné slovo? S vaším súhlasom, tiež čestným?

žiadna zmluva pred dvomi rokmi nebola spravená, akurát záznam v zápisnici zhromaždenia, odsúhlasený hlasovaním, aby nám spravovala účtovníctvo, všetci sme spokojní ;) akurát jej bol vystavený papier o hmotnej zodpovednosti za pokladňu...
pýtala som sa známej, ktorej na ústnu dohodu, taktiež jedna ekonómka vykonáva účtovníctvo...
sito
31.10.10,12:17
žiadna zmluva pred dvomi rokmi nebola spravená, akurát záznam v zápisnici zhromaždenia, odsúhlasený hlasovaním, aby nám spravovala účtovníctvo, všetci sme spokojní ;) akurát jej bol vystavený papier o hmotnej zodpovednosti za pokladňu...
pýtala som sa známej, ktorej na ústnu dohodu, taktiež jedna ekonómka vykonáva účtovníctvo...

Takže predsa niečo. Uznesenie v zápisnici a hmotná zodpovednosť, bez podmienok výpovede, tej či onej strany. Ak podpísala a už nechce pre vás robiť účtovníctvo, tak by vo vlastnom záujme mala predať písomnosti poverenej osobe oproti podpisu. Aby jej, ani vám nič nechýbalo.

Všetko sa dá aj na čestné slovo, ale peniaze kazia charakter. Komu? Vlastníkom, alebo zlatej holke? Potom sa nehľadí na čestné slovo, ani česť.