kernel20
21.10.12,09:33
Dobry den

Pracujem na zivnost v oblasti IT asi 3 roky, uvazujem o kupe 2-izboveho bytu kde by som zivnost vykonaval. Jednalo by sa vlastne iba o kancelariu.. ... Zatial nevlastnim ziadnu nehnutelnost a zijem iba v podnajme.. Po kupe bytu by som ho teda vyuzival aj na vlastne byvanie..

Chcel by som sa opytat ci je to vobec mozne dat si byt do nakladov a pritom ziadny (ziadnu nehnutelnost) nevlastnit ako obcan (mimo zivnosti).. Pripadne .. bolo by mozne kupit byt na 50% ako zivnostnik a 50% obcan

Ako dlho si budem byt napr. za 60 000 Eur odpisovat z dani ?
Ma s tym niekto skusenosti ake to prinasa nevyhody ?

Dakujem
blavaciko
21.10.12,08:16
samozrejme ze mozes kupit nehnutelnost a pouzivat na podnikanie, aj ked nevlastnis na byvanie nic predtym, ved byvat mozes v prenajme, u priatelky, u rodicov, u kamarata....
Economic
21.10.12,15:07
Dobry den

Pracujem na zivnost v oblasti IT asi 3 roky, uvazujem o kupe 2-izboveho bytu kde by som zivnost vykonaval. Jednalo by sa vlastne iba o kancelariu.. ... Zatial nevlastnim ziadnu nehnutelnost a zijem iba v podnajme.. Po kupe bytu by som ho teda vyuzival aj na vlastne byvanie..

Chcel by som sa opytat ci je to vobec mozne dat si byt do nakladov a pritom ziadny (ziadnu nehnutelnost) nevlastnit ako obcan (mimo zivnosti).. Pripadne .. bolo by mozne kupit byt na 50% ako zivnostnik a 50% obcan

Ako dlho si budem byt napr. za 60 000 Eur odpisovat z dani ?
Ma s tym niekto skusenosti ake to prinasa nevyhody ?

Dakujem

Kúpiť celú nehnuteľnosť na živnosť akože na podnikanie a pritom ju mať aj vlastné bývanie je účtovne komplikované. Ako oddelíš spotrebu el. energie, vody a podobne ? To by malo byť fakturačne podelené, čo však v praxi nejde.

Buď ju budeš využívať výlučne ako kanceláriu alebo výlučne na bývanie, kde budeš mať miesto podnikania. Ako vysvetlíš daňovníkom keď otvoríš dvere spálne ? Tú nevyužívaš na podnikanie vôbec.
Doba odpisovania u nehnuteľnosti je stanovená v zákone o dani z príjmov. U nehnuteľností je to 20 rokov.