mirec243
21.10.12,10:10
Dobry den,
chcel by som poradit ohladom zalozenia vydavatelstva. Chcel by som zalozit vydavatelstvo, ktorre bude vydavat periodicku tlac. Ako treba zacat? Kde mam najprv vydavatelstvo zaregistrovat a aky typ spolocnosti by bol najvhodnejsii pre vydavatelstvo?
Dakujem
blavaciko
21.10.12,08:14
vydavatelstvo specialne neregistrujes nikde, ze toto je vydavatelstvo, len potom ciastkovo kazdu jednu periodicku tlac nahlasujes na ministerstvo kultury, ktore ti vyda registracne cislo, s ktorym si bezis do univerzitnej kniznice v BA pre ISSN

odporucam s.r.o., ale je to na kazdeho uvazeni
Mila123
21.10.12,08:16
vydavatelstvo specialne neregistrujes nikde, ze toto je vydavatelstvo, len potom ciastkovo kazdu jednu periodicku tlac nahlasujes na ministerstvo kultury, ktore ti vyda registracne cislo, s ktorym si bezis do univerzitnej kniznice v BA pre ISSN

odporucam s.r.o., ale je to na kazdeho uvazeni

a zasielaš do knižnice po jednom výtlačku ......
mirec243
21.10.12,09:28
cize mohol by som uz k svojej podnikatelskej spolocnosti zaregistrovanej v obchodnom registri pridat aj vydavatelsku cinnost? a potom uviest v prihlaske periodickej tlace ako vydavatelstvo nazov spolocnosti?
Mila123
21.10.12,09:53
áno
blavaciko
21.10.12,14:46
presne ako vravis...
zalozis sro /resp. k zalozenej doplnis predmet cinnosti/ - Vydavatelska cinnost (pridal by som aj reklamu, graficke prace a pod. - ak planujes inzerciu)

Potom zaregistrujes titul na ministerstvo kultury, najneskor v den vydania. http://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/media-audiovizia-a-autorske-pravo-/media-a-audiovizia/evidencia-periodickej-tlace-265.html

a kazda periodicka tlac potrebuje ISSN (International standart serial number - Medzinarodne standardne serialove - pokracujuce - cislo), vydava Narodna agentura ISSN, na SK je to univerzitna kniznica BA - tu pozor, titul musi byt vydany uz S priradenym ISSN, generuje sa z neho napriklad aj EAN, takze odporucam registrovat co najskor (maju na to asi 30 dni), blizsie info http://www.ulib.sk/sk/narodna-agentura-issn/ziadost-periodicke-publikacie-tlacene-cd-rom/

a samozrejme nezabudat na povinne vytlacky do urcenych kniznic (su za to pokuty), pre nas to riesi agentura, ktora ma na starosti rozosielanie predplatneho
mirec243
05.11.12,20:02
Diki moc za informácie,
chcem sa však ešte spýtať, či je potrebné si zaregistrovať názov periodika na patentovom úrade. Robil to niekto?
blavaciko
05.11.12,21:00
podla mna je to zbytocne registrovat ako ochrannu znamku na zaciatok, ak by si to planoval vo velkom tak ok, ale myslim ze to su vyhodene peniaze
mirec243
05.11.12,21:07
Diki, rovnako som nad tým rozmýšľal, že možno neskôr. Ešte jedna otázka - ako je to s preberaním článkov zo zahraničných medií? Pokiaľ je to prípustné a kde to už je kopirovanie. V niektorých časopisoch sú preložené časti rozhovorov a podobne.
sroservis
05.11.12,21:10
Viac info o registrácii ochrannej známky nájdete na http://www.indprop.gov.sk/?co-je-ochranna-znamka

Registráciu v SR vykonáva Úrad priemyselného vlastníctva, v zásade ide o relatívne jednoduché administratívne konanie.
blavaciko
05.11.12,21:35
preberanie clankov je velmi specificke, v zavislosti od konkretneho zakona, ktorym je dane dielo chranene, tak ako napr. hudba, ci filmy, aj text (hoc aj novinovy) byva vacsinou predmetom ochrany autorskeho prava...
za urcitych okolnosti vsak mozno tieto clanky prevziat, odporucam nastudovat autorsky zakon tej-ktorej krajiny, podla posobenia legislativy

slovenska legislativa vyuziva pojem "publicisticka licencia", ktora ta opravnuje preberat clanky za vopred stanovenych podmienok, ale tyka sa len diel, ktore su chranene slovenskym pravnym poriadkom
mirec243
15.11.12,09:10
Ďakujem za Vaše postrehy a rady. Chcel yb som sa ešte opýtať, ako to je s fotkami? Potrebovali by sme nejakú dobrú fotobanku, hlavne na šport. Nechceme obrázky preberať z google alebo iných stránok. Mohli by ste mi poradiť nejakú takú fotobanku?
Ďakujem
blavaciko
15.11.12,12:21
fotobanky su problem vseobecne, vacsina pyta za normalnu fotku, ktora sa da aj vytlacit tak 10-20 eur, ak niekto pozna lacnejsiu a lepsiu tak sem s nou, tiez by sa nam zisla, ale hlavne ceska s aktualitami ;)