Katrina13
23.10.12,17:47
Dobrý deň,
rada by som poznala Váš názor na situáciu, kedy sme ako firma predali na faktúru a platbu na účet tovar, konkrétne šperky firme, ktorá si ich umiestnila v predajni a predáva ich pod svojou značkou svojim zákazníkom. Toto prebehlo pred cca.4 rokmi. Teraz sa na nás obrátili s tým, že chcú jeden šperk reklamovať a tvrdia nám, že reklamačná doba plynie odvtedy ako si tovar od nich kúpil zákazník,keď aj po 10 rokoch, ale podľa mňa je to celkom hlúposť. Reklamačná doba pre ich zákazníka plynie od predaja produktu 2 roky im, nie nám, keďže podľa môjho názoru vlastnícke práva prešli na firmu, ktorá od nás produkt brala pred 4 rokmi. A nám voči nim plynula reklamačná doba 2 roky, takže podľa mňa teraz od nás môžu žiadať opravu šperku, ale nie aby sme uznali reklamáciu a opravili produkt zdarma.Aký máte názor?
JUDr. Pavol Kollár
23.10.12,16:04
Obchodné vzťahy podnikateľov sú upravené v Obchodnom zákonníku. V tomto prípade, zodpovednosť za vady, sa aplikuje ustanovenie § 393 ods. 2 a § 397. Z uvedených ustanovení vyplýva, že pri právach z vád vecí plynie štvorročná premlčacia doba odo dňa odovzdania veci odberateľovi.