Ankaa7
25.10.12,14:55
Čoskoro otváram svoj prvý eshop. :)

Rozhodla som sa založiť túto tému s úmyslom zistiť postrehy nakupujúcich, ale zároveň už aj majiteľov eshopov, ktorí kedysi tiež začínali.

Myslíte, že je na začiatku podstatné mať čo najlepšie ceny, (teda tým pádom nižší zisk), kým si na nás zákazníci zvyknú a tiež, aby sme boli schopní konkurencie? Je to nástroj, ktorým sa môžeme rozbehnúť?

Môžete reagovať aj z pohľadu konkurencie, majiteľa eshopu, či zákazníka. Viem, že cena nie je všetko a sú podstatné aj iné kritériá (ako napríklad doba dodania, poštovné, marketing, kvalita, ...).

Keď ste začínali, snažili ste sa mať ceny čo najlepšie, podliezali ste konkurenciu, resp. mali ste rovnakú hladinu cien ako oni?

Priznám sa, že stále si nie som úplne istá, ako zdravo nastaviť maržu, aby sme boli spokojní všetci - aj ja, aj zákazník. :D Predpokladám, že to zistím po spustení a podľa reakcií trhu.
blavaciko
25.10.12,13:47
pokial budes cenami podliezat konkurenciu, budes ju musiet podliezat neustale, lebo zakaznici budu ocakavat ze budes najlacnejsia, takze touto cestou by som sa rozhodne neuberal. dolezita je pridana hodnota, ktoru zakaznik dostane, napr.:

- odoslanie tovaru v den objednavky, idealne dorucenie do druheho dna, maximalne ten isty tyzden (pokial sa jedna o tovar na sklade)
- transparentna cena dopravy (ak niekto objednava nieco male a lahke, nemal by platit za dopravu 3 €)
- dostupnost platy online
- prehladne obchodne podmienky
- dostatok popisu a fotografii
- jednoduchost objednavky
- v pripade odevov a pod je dolezita velkostna tabulka (zaroven to znizuje aj naklady na vratenom tovare)
- rychla odpoved na pripadne dotazy zakaznika (i potencialneho)
- marketing je samozrejmostou

+ som si isty, ze ostatni budu mat dalsie pripomienky, dolezity je aj predavany sortiment (ine veci su dolezite pri pneumatikach a ine pri tortach)
kobolcs
25.10.12,13:58
gratulujem.
ale jedna rada ak mas konkurenciu ktora je etablovana a velka aj financne typu napr. pixmania tak cenou nekonkuruj vzdy ta mozu porazit/skupit .A navyse takto si ziskas tych najproblematickejsich zakaznikov minimalny zisk, maximalne starosti. Radsej to vezmi cez ponukane sluzby - napr. chat, vlastne popisy, vlastne fotky a ostatne - zaciatky budu aj tak tazke ale da sa.
Cena ma byt postavena a tak aby z toho vyslo :
- reklama na nete -by si neverila ale bez nej to moc nefunguje taky eshop:)
- uctovanie - eshopy maju zvacsa vysoke naklady lebo vela faktur, ak to myslis vazne vyber si eshop system s moznostu dokupenia generovania pdf faktur a exportu/import do/z uctovneho/software
- nervne :) na skladne napr zabere ti jednu miestnost v byte cez Vianoce je to zabava
- dopravne - tu pocitaj aj tvoj cas s vystavovanim faktur, pen.poukazok posty(uz len do konca roka),farbu to tlaciarne, papier, vyplnovy material (bublinkova folia, vzduchove balicky), krabicu/obalku, cas na poste - kuriery na zaciatok do 100ks/mesiac davaju tiez lepsie ceny nez cennikove
-iste % neprevzatych dobierok - tu platis dopravne aj naspat k tebe
-vrateny tovar v ramci zakonnej lehoty
-telefonaty smsky zakaznikom
- bankove poplatky
atd atd.

Moja rada skus sa specialozovat na nejaku uzsiu skupinu zakaznikov v ramci svojej tovarovaj ponuky lebo inac budes
len "presunovac krabic" za velmi maly zisk (aj ja som nim bol, skoro 1 rok financoval moje 'podnikanie' zo vl.vrecka)

Cize zabudni na "mesacne poslem 100balikov za 40 eur na jednom mam zisk 2 eura to budem mat aspon na pivo"

Normalna marza je nad 30% po zapocitani nakladov z toho sa uz da zit, len tazke je najst si rybnik kde su tvoji zakaznici, ale nie je to nemozne
Mato133
26.10.12,08:29
Tak plne suhlasim so vsetkym co ste napisali. Este by som pripomenul ze dolezite je mat dobry nazov eshopu resp. dobru domenu napr. chces predavat parfumy ale takychto obchodov je uz vela co sa konkurencie tyka takze aj domeny su podchytene.Co znamena ze casto ludia vymyslaju nazvov napr. ako najlepsieparfumy, top-uzasneparfumy, lacneparfumy a kadejake ine slovne spojenia a zlozite nazvy. Lenze zakaznik nebude pisat do vyhladavaca sloh aky parfum presne hlada mozno tak konkretnu znacku.Taktiez nejaku dobu trva kym si ta prehliadac zaradi do nejakej lepsej pozicie takze zo zaciatku je podla mna aj toto dolezite.Ceny mozu byt priatelne, servis na 1* ale pokial ta zakaznik na internete nenajde tak je to dost problem ziadny zakaznici = ziadne objednavky.Druha vec je ak si vytvoris nejaky vlastny nazov ako brand (znacku) co nebude priamo napovedat nic o parfumoch napr. ABC123 ale v takomto pridape je potrebne nachystat penazenku na marketing a reklamy na internete opat z dovodu pokial idem hladat parfum na nete nezadam do vyhladavaca ABC123.To by bolo z tej technickej stranky :)
Ankaa7
11.12.12,22:44
Ďakujem za reakcie, po pár týždňoch som sa vrátila, eshop je už spustený, budúci rok zamakám na reklame, zatiaľ dolaďujem a učím sa. :)


Určite chcem investovať do reklamy - google adwords. Zároveň budem predávať na dvoch portáloch - jeden v SR a druhý v ČR. Je to tiež v podstate aj reklama, keďže sú to už zabehnuté weby, ktoré navštevujú denne tisícky potencionálnych zákazníčok.


Keďže som zároveň aj účtovníčka, tak si budem firmu účtovať sama, čo na jeden strane chce môj čas, ale na druhej strane ušetrím financie.


Zatiaľ používam ako dopravu len slovenskú poštu, uvidím ako sa mi to osvečí.




kobolcs:
Čo je to podľa teba veľmi malý zisk? Koľko percentná marža alebo koľko cca eur na jednom produkte? Myslíš tie 2 eurá?


Keďže ešte nemám presne vypočítané náklady, tak ich neviem veľmi zarátať do ceny produktu, len približne - viem koľko ma stojí balné, viem koľko ma stojí účtovníctvo (program), tiež registrácia na spomínaných inzertných portáloch, výška odvodov (som v prvom roku, takže ešte je to v pohode...), a zatiaľ neviem koľko vrazím do reklamy...


Čo sa týka názvu domény, tak názov mám "vlastný", teda z názvu nie je jasné čo eshop ponúka. To bola možno chyba, uvidíme časom, prípadne nakúpim ešte aj iné domény.
lstulajter
13.12.12,00:14
Neviem, v akom "fachu" posobite, ale pre niektore eshopy su portaly typu Heureka a pod. najvyznamnejsim predajnym kanalom. Ak nejde o nejaku velmi specificku oblast, tak by som tych portalov zapojil viac. Musi Vas byt vidiet.

Co sa tyka Google AdWords, je to skvely na stroj pre e-shopy predavajuce tovar ludmi aktivne vyhladavany v Google. Ale je velmi lahke na tom prerobit, ak Vam bude robit kampan niekto, kto tomu nerozumie. Ono to na prvy pohlad vyzera jednoducho, ale plati, ze cim vyssiu mate konkurenciu, tym vacsi je tlak na cenu reklamy a tym vacsie je riziko, ze vynosy z predaja naklady na reklamu nepokryju. Vyhodou reklamy v AdWords je, ze je meratelna a zaroven flexibilna, takze ked sa s kampanou aktivne pracuje, priebezne sa analyzuje a optimalizuje, vysledky mozu byt slusne.

A ked sme pri Google, vynikajucim nastrojom je aj Google Analytics, ktory Vam umozni lepsie spoznat svojich navstevnikov, resp. zakaznikov a lepsie sa im prisposobit.
kobolcs
15.12.12,05:38
velmy maly zisk = u mna to je priblzne 5x min. mzdy mesacne, vseobecne menej nez by vystacilo na slusny zivot podla tvojich predstav, plus 6 mes. rezerva, plus nieco na rozvoj tvojho podnikania ci uz to su skolenia alebo pridanie nove segmentu do eshopu prip. nova krajina. Toto ked nemas za 2-3 roky tak je to maly zisk, treba porozmylat co robit ci robit ako robit kde robit komu robit.
Dantess
15.12.12,06:07
Ja mám eshop cca. 1 a pol roka. na začiatok kým začneš dávať do reklamy si sprav PORIADNE TESTOVANIE. Tuto som ja spravil chybu a stratil stovky eur, pretože môj eshop bol nepoužiteľný na začiatku. Takže posaď pred PC človeka, ktorý nenakupuje na nete často (ja so tam dal moju mamu) a povedz jej nech nakúpi za XY eur. Nech hovorí celý čas NAHLAS čo jej behá po rozume, čo vidí, prečo klikla tam kam klika a podobne. Toto sprav aspoň na 3 ľuďoch. Keď všetci nkúpia bez nejakého zádrhelu až potom začni dávať do reklamy.

Poviem takú pikošku. Zo začiatku som dal do adwordsu asi 700eur a mal som asi 5objednávok. Teraz na 50eurách mám 20objednávok, takže na 700eurách by som mal 240. Ale do marketingu dávam len tých 50e/mesiac. Stačí mi to :-)
Ankaa7
17.12.12,13:30
Myslím, že eshop je jednoduchý pre zákazníkov, nič zložité, zvládne ho aj začiatočník.


Poviem takú pikošku. Zo začiatku som dal do adwordsu asi 700eur a mal som asi 5objednávok. Teraz na 50eurách mám 20objednávok, takže na 700eurách by som mal 240. Ale do marketingu dávam len tých 50e/mesiac. Stačí mi to :-)

Teda to vychádza 2,50 Eur reklamy na jednu objednávku. Oplatí sa to? Skúšal si aj mesiac bez reklamy? V tom prípade si nemal vôbec objednávky?
Dantess
17.12.12,14:30
No ja dávam 50e/mesiac do adwordsu a to mi ide aj sekcia maloobchod a veľkoobchod. Stačí mi to. Neskúšal som to bez tej reklamy, ale tých 50e nieje tak veľa, takže by to bolo dosť podobné podľa mňa.
Ankaa7
19.12.12,23:27
Ak by to bolo podobné, tak možno môžeš ušetriť 50 Eur. Či nie?

A čo sa týka marže, aký je tvoj názor na jej výšku?

Ak porovnáš svoje ceny s konkurenciou, tak ich máš lepšie, horšie alebo cca rovnaké?
Ankaa7
27.12.12,00:15
Akurát ma napadla ešte jedna otázka. Majitelia eshopov, ktorý predávajú tovar aj do ČR, ako riešite platby a odoslanie, aby to bolo pre českých zákazníkov stále zaujímavé a nezaplatili viac za poplatky v banke a za poštovné ako za samotný výrobok? Môžem si ako živnostník založiť nejakým spôsobom účet v banke v ČR?
Dáša_
27.12.12,05:39
Akurát ma napadla ešte jedna otázka. Majitelia eshopov, ktorý predávajú tovar aj do ČR, ako riešite platby a odoslanie, aby to bolo pre českých zákazníkov stále zaujímavé a nezaplatili viac za poplatky v banke a za poštovné ako za samotný výrobok? Môžem si ako živnostník založiť nejakým spôsobom účet v banke v ČR?

môžeš mať založený účet v českej banke. Alebo napríklad vo fio banke - ta je bez poplatkov aj za české prevody, môžeš mať aj v eurách aj czk. Len nezabudni každý účet spojený s podnikaním zahlasiť na DU.
Ankaa7
08.01.13,19:09
Vďaka za rady.

Ešte ma napadla otázka. :) Ponúkate vo svojom eshope výhody pre zákazníkov? Čo sa vám najviac osvedčilo? Je lepšie sa zamerať na dobré ceny tovarov alebo majú zákazníci radšej akcie typu - poštovné zdarma, vernostné body, darčeky k objednávke? Prípadne z pohľadu zákazníka, čo máte najradšej? Vďaka za tipy.
Dáša_
08.01.13,19:22
Vďaka za rady.

Ešte ma napadla otázka. :) Ponúkate vo svojom eshope výhody pre zákazníkov? Čo sa vám najviac osvedčilo? Je lepšie sa zamerať na dobré ceny tovarov alebo majú zákazníci radšej akcie typu - poštovné zdarma, vernostné body, darčeky k objednávke? Prípadne z pohľadu zákazníka, čo máte najradšej? Vďaka za tipy.

najlepšie všetko dohromady :D:D
Dantess
08.01.13,19:41
Vďaka za rady.

Ešte ma napadla otázka. :) Ponúkate vo svojom eshope výhody pre zákazníkov? Čo sa vám najviac osvedčilo? Je lepšie sa zamerať na dobré ceny tovarov alebo majú zákazníci radšej akcie typu - poštovné zdarma, vernostné body, darčeky k objednávke? Prípadne z pohľadu zákazníka, čo máte najradšej? Vďaka za tipy.

Ja na to mám niekoľko levelov. pri nákupe nad 50eur drobný darček. pri nákupe nad 70eur drobný darček + poštovné zdarma pri nákupe nad 100eur drobný darček + poštovné zdarma + 200g určitého produktu. Takže je tam určitá motivácia pre zákazníkov.
Ankaa7
08.01.13,19:42
Aj z pozície majiteľa eshopu? :D
wegamizi
10.01.13,12:10
pripajam sa s prosbou, viete mi poradit, na koho sa obratit s navrhom noveho e-shopu. Na trhu je vela ponuk, ale ktora je ta dobra. Cena nad 1000,00€ je pre mna na zaciatok privysoka ( take relacie som si zatial zistila ), nieco lacnejsie prosim
Dáša_
10.01.13,12:16
pripajam sa s prosbou, viete mi poradit, na koho sa obratit s navrhom noveho e-shopu. Na trhu je vela ponuk, ale ktora je ta dobra. Cena nad 1000,00€ je pre mna na zaciatok privysoka ( take relacie som si zatial zistila ), nieco lacnejsie prosim

a nechceš skúsiť prenájom? Ja na takom bežím od roku 2006. Síce to nie je nič hyper super moderne, ale moji zákazníci sú hodne konzervatívny.
wegamizi
10.01.13,14:49
neviem, ze take existuje. Co to stoji mesacne?
wegamizi
10.01.13,14:49
mne staci tiez jednoduche riesenie
jumo
11.01.13,03:21
ja mam uz niekolko rokov biznisweb.sk a max spokojnost
Simonnn
11.01.13,13:36
Je to sice mierne mimo temy no zaujimal by ma vas nazor:
ako obchodnici: myslite ze ma perspektivu eshop s panskou modou? Myslim tym najma obleky, kosele, kravaty, ... (pricom nebol by problem napr take nieco ako doprava zadarmo)
ako zakaznici: boli by ste ochotny kupit si oblek v eshope? (pricom by samozrejme boli v popise detailne rozmery)
blavaciko
11.01.13,14:57
Je to sice mierne mimo temy no zaujimal by ma vas nazor:
ako obchodnici: myslite ze ma perspektivu eshop s panskou modou? Myslim tym najma obleky, kosele, kravaty, ... (pricom nebol by problem napr take nieco ako doprava zadarmo)
ako zakaznici: boli by ste ochotny kupit si oblek v eshope? (pricom by samozrejme boli v popise detailne rozmery)

z uvedeno by som si zrejme v eshope nekupil nic, max. mozno tak kravatu...
aj oblek aj kosela musia padnut strihom, ktory je velmi dolezity a mozno by si tak bol v konecnom dosledku stratovy, lebo zakaznici by v hojnom pocte mohli vyuzivat pravo na odstupenie od zmluvy do 7 dni od prevzatia tovaru.

Kravatu by som si mozno kupil, len ak by ma niecim naozaj zaujala...

Ja vacsinou z eshopov co sa tyka oblecenia a doplnkov kupujem maximalne spodne pradlo, ponozky a obcas tenisky, ale inak nie... ani len hodinky nekupim bez toho aby som ich pred tym mal fyzicky na ruke...

ale mozno je to len moje uvazovanie...
freddy87
11.01.13,15:00
Oblek som si síce ešte nekupoval a asi by som to ani neriešil cez eshop, predsa nevidím kvalitu a ja som trocha náročný na tieto biznis potreby. Čo sa týka košiel a kravát, tam už som pár krát kupoval z Anglicka, keďže mali detailne a hlavne presne rozpísané veľkostné tabuľky, tak mi to dokonale sadlo, samozrejme potom platí aký je servis v prípade, že to nesadne. Kamarátovi to zase nesedelo tak to posielal nazad a vymenili a odoslali mu to z Anglicka na vlastné náklady.
Dantess
11.01.13,18:50
all4men.sk to už robí. V CR takto funguje lepremier.cz

Ak chceš robit takýto biznis, tak sa musíš do módy naozaj vyznať, mať dobrých dodavatelov, atd atd atd. Inak ja si cca. raz mesačne kupim nejaku lepšiu košelu z uvedenych shopov a sedia mi na zaklade ich tabuliek.
Ankaa7
11.02.13,00:08
Tak obnovujem svoju tému s ďalším prieskumom.

Koľko obj mesačne ste mali pri rozbiehaní eshopu?

A koľko cca obj denne/mesačne "by mal mať" rozbehnutý eshop? (po napríklad takom roku?) Otázku myslím tak, kedy sa to oplatí a kedy je to prežívanie... Viem, že každý má iné marže, zisky, iné náklady či predstavy o príjme, preto čakám subjektívne názory.
Dantess
11.02.13,07:07
Ja som veľmi dlho nemal nič. Nakoniec som došiel na to, že moj eshop systém za skoro 3000eur padal keď bolo na stránke viac ako 5 ľudí naraz. Malo by to ale byť aspoň objednávka denne, ale záleží na rozpočte. Taký normálny eshop, kde je majiteľ jediným zamestnancom by mal mať podľa mňa denne od 5-10objednávok. Záleží ale na predávanom produkte.
Pavelman
12.02.13,08:14
Plus všetko záleží od tvojej marže, nákladoch atď. Isto existujú aj obchody, ktorým stačí predať jeden kus denne, ale znova opakujem - záleží od celkovej optimalizácie.


Viac aj tu - http://pvl.sk/s-cim-sa-oplati-obchodovat/
erik555
12.02.13,08:30
Co sa mna tyka, ako zakaznika, tak ja si skor v eshopoch vyberam najlepsiu cenu na ten konkretny vyrobok a cenu dovozu. Takze som uz bral tovar (hlavne elektro) za tych niekolko rokov asi od 12tich eshopov :) Napr. vlani som bral TV z talkive, PC komponenty asi z 3 eshopov (sam som si skladal nove vykonne PC), pracku Electrolux z TPD internetove elektro....
shamot
13.02.13,05:22
ahojte,
pridam sa ku teme zaciatky eshopu...mam v plane urobit si eshop - bazar s pouzitymi cdckami... ked to cd naskenujem zpredu a zo zadu a ku tomu rovnako aj obal a dam to na ten moj eshop, porusim tym nejake autorske prava??? kedze ten obrazok ma sluzit na informaciu pre kupujuceho v akom stave sa to cd kt ponukam nachadza... CD su samozrejme originaly, nie napalene... cital som na nete ze nejaka ceska a uz aj spolvenska pobocka americkej firmy ISIFA co ma vela obrazkov a predava ku nim prava, vymahala od roznych firiem a eshopov peniaze zato ze pouzili rozne obrazky bez licencie, aj ked oni tvrdili ze si to stiahli z free portalov. Dakujem za odpovede.
Marco18
27.05.13,09:32
neviem, ze take existuje. Co to stoji mesacne?
Existuje takych niekolko. Mesacne do 10€, niektore viac (http://webaster.sk, http://www.fastcentrik.sk). Vyhodou je ze mas aj hosting v cene a eshop mozes mat spusteny velmi rychlo. Pokial nechces nieco velmi specificke, malo by to postacovat.
Marco18
27.05.13,09:35
Ak by to bolo podobné, tak možno môžeš ušetriť 50 Eur. Či nie?

A čo sa týka marže, aký je tvoj názor na jej výšku?

Ak porovnáš svoje ceny s konkurenciou, tak ich máš lepšie, horšie alebo cca rovnaké?
Neviem, ci by usetril. Ak mu za tych 50 € pride 20 objednavok, ktore su len priklad za 550 €, tak po odpocitani ma 500 € (myslim ROI - 10 (return of investment - navrat investicie). Takze vlastne by 50 neusetril, ale 500 prerobil. :)
Ankaa7
11.09.13,00:27
Chcem začať využívať reklamu na facebooku. Viem, že sa musím registrovať ako plátca DPH podľa paragrafu 7. Vie mi niekto poradiť čo potom ďalej? Akým spôsobom prebieha samozdanenie, aké tlačivo/výkaz musím vyplniť a ako často? (mesačne, polročne?) Kde ho nájdem?

A ešte by ma zaujímalo. Bolo by možné reklamu na FB využívať tak, že bude síce určená pre podnikanie, ale budem ju platiť ja ako súkromná osoba? Nebudem si ju dávať do nákladov? V tom prípade by som sa registrovať nemusela alebo?
Mjjj
17.09.13,15:59
Mňa by zaujímalo,prečo pri reklame na FB musí byť zaregistrovaný ako platca DPH.
avalik
17.09.13,16:10
Chcem začať využívať reklamu na facebooku. Viem, že sa musím registrovať ako plátca DPH podľa paragrafu 7. Vie mi niekto poradiť čo potom ďalej? Akým spôsobom prebieha samozdanenie, aké tlačivo/výkaz musím vyplniť a ako často? (mesačne, polročne?) Kde ho nájdem?

A ešte by ma zaujímalo. Bolo by možné reklamu na FB využívať tak, že bude síce určená pre podnikanie, ale budem ju platiť ja ako súkromná osoba? Nebudem si ju dávať do nákladov? V tom prípade by som sa registrovať nemusela alebo?

registracia podla § 7 je na tovar z EU ... pri sluzbach z EU je to registracia podla § 7a http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222

k § 7a je tu vela prispevkov, daj si hore do vyhladavaca
avalik
17.09.13,16:11
Mňa by zaujímalo,prečo pri reklame na FB musí byť zaregistrovaný ako platca DPH.

sluzba z EU ... registracia podla § 7a - nestava sa platcom DPH, ma len pridelene IC DPH
Ankaa7
27.09.13,22:27
Ďakujem. Naštudovala som si a zistila viac info.

Keďže som živnostník, neplátca dph, tak aj licenciu/modul účtovníctva mám "neplátca dph". Ak budem teraz dph odvádzať podľa § 7a, tak si potrebujem zakúpiť na to aj novú licenciu "plátca dph"? Alebo zaplatenú dph zo služby prijatej z iného členského štátu budem vedieť zaúčtovať aj v mojej licencii? Program mi teraz samozrejme neponúka ani možnosť tlačiva Daňové priznanie DPH, nebude to problém? V podstate tlačivo viem stiahnuť aj z netu a vypísať ručne, ale ako to budem účtovať zaplatenú dph?