Katka01
28.10.12,19:40
Ahojte. Už som tu raz písala, agentúra Aténa mi robí veľké problémy. Podpísala som s nimi zmluvu, kde nie je žiaden plat uvedený, je tam len napísané minimum, čo môžem zarobiť. Jedná sa o opatrovateľskú agentúru a u každej rodiny sa zarába inak. Teraz mi poslali na podpísanie dodatok k zmluve a keď som to čítala, skoro som zinfarktovala. Je tam uvedené doslova toto: "Za vykonanú prácu zaplatí zamestnávateľ zamestnancovi odmenu stanovenú na 1€/deň." Pritom v tejto rodine som mala zarobiť 1310€/mesiac a aj mi to potvrdili mailom. Volala som hneď tej žene z agentúry čo to má znamenať a ona že to je kvôli daniam, že oni mi dajú toľko, koľko mi sľúbili, teda tých 1310€/mesačne, ale dane budem platiť len z 30€/mesačne. A že keby som mala platiť dane z celej sumy, tak vraj platím aj 500€/mesačne daň. Ja som z toho úplne zhrozená, o niečom takom keď som s nimi podpisovala pred mesiacom zmluvu vôbec nehovorili. Odmietam im tento dodatok podpísať, však to keby sa potom rozhodli že mi vyplatia 30€/mesačne, ja sa ani nemôžem vôbec nijak brániť! Zrovna dnes už musím odísť do Nemecka pracovať. Rozmýšľala som, či vôbec ísť, ale rozhodla som sa že áno, lebo v zmluve mám, že ak ju poruším, musím zaplatiť pár sto eur pokutu. Idem tam na 6 týždňov, keď sa vrátim, chcem ísť za nejakým právnikom a poradiť sa, že čo mám robiť. Viete mi niekto kto sa v tom vyznáte zatiaľ poradiť? Takýto dodatok v každom prípade podpisovať odmietam, či môžu kvôli tomu so mnou zrušiť zmluvu alebo čo od nich môžem vlastne čakať. Ja som sa v zmluve zaviazala, že im zaplatím 500€ za sprostredkovanie, ale to som vôbec netušila aké veľké problémy s nimi budú!
ewita888
28.10.12,19:02
Si ich zamestnanec, alebo živnostníčka?
Katka01
28.10.12,19:31
nie som ich zivnostnicka. skor asi zamestnanec. hoci neviem, co je to vlastne za pomer co s nimi mam, ked su oni agentura a sprostredkuju mi pracu, som ja ich zamestnanec?
veronikasad
28.10.12,19:33
nie som ich zivnostnicka. skor asi zamestnanec. hoci neviem, co je to vlastne za pomer co s nimi mam, ked su oni agentura a sprostredkuju mi pracu, som ja ich zamestnanec?
Zatri si osobné údaje a prilož tú zmluvu na Poradu
Katka01
28.10.12,19:35
Zmluvu alebo ten dodatok? Ten dodatok ma 2 strany, zmluva ma viacero stran
veronikasad
28.10.12,19:35
Zmluvu alebo ten dodatok? Ten dodatok ma 2 strany, zmluva ma viacero stran
Najskôr zmluvu, aspoň prvú stranu, aby sme videli podľa akého zákona je uzatorená
arizona
28.10.12,20:41
Katka, ta agentura ta nuti k podvodom. Nemusis sa bat, ze by od teba vymahali nejaku pokutu.Skor ty sa im mozes vyhrozit, ze vasu komunikaciu zanesies na danovy, zivnostensky urad a pod.
danushka
28.10.12,21:00
Milá Katka, fakt by si mnohým opatrovateľkám pomohla, keby si tu priložila scan zmluvy a zatrela svoje údaje. Atena je totiž jedna z AG, ktorá zdá sa zneužíva právne slabé vedomie opatrovateliek a tlačí opatrovateľky do nenormálnych podmienok.

Predpokladám, že do DE ideš ako dohodárka. Momentálne Nemecko nemá upravenú legislatívu pre prácu OP na živosť tak, ako Rakúsko. Fakt by ma zaujímalo znenie zmluvy od AG do Nemecka, ako špecifikovali dohodu. Ak sa jedná, čo sa jedná nabetón o 24h Betreuung, tak to nemôže byť dohoda o pracovnej činnosti, jedine dohoda o vykonaní práce. Ale podľa SK Zákonníka práce na takúto dohodu môže každý a jeden odpracovať pre zamestnávateľa 350h ročne. Nie je ťažké prepočítať si pri 24h starostlivosti, za koľko dní 350h bude odpracovaných a Ty tam ako píšeš, ideš na 6 týždňov. Toto je prvé vážne porušenie Zákonníka práce bez toho, aby si tu vôbec akúkoľvek zmluvu priložila. Bolo by naivné si myslieť, že sa jedná o TPP, to by o takomto dodatku nemohlo byť reči, museli by sme sa baviť minimálne o minimálnej mzde a diétach v DE.

Zujímalo by ma, ako je možné, že inšpektorát práce nerobí poriadky s takýmito AG a dokedy sa im tieto praktiky budú prepekať.
ewita888
28.10.12,21:06
Katka si zrejme aj tak nedá poradiť, pretože aj napriek tomuto:
http://www.porada.sk/t203177-agentura-mi-nezaplatila-a-vyhraza-sa-ake-mam-prava.html#post2170957
znova vycestuje.. potom príde téma Ako vymôcť od agentúry peniaze..
ASIRA
29.10.12,18:18
Agentúra Vám neponúka prácu len príležitosť.Takže na toto POZOR! odstúpenie od zmluvy je s tým že podáte výpoved ( napríklad že nemôžete dalej pracovať zo zdr.dôvodov) alebo im zaplatíte 450 eur kde si však pýtajte doklad lebo pani pracovníčky na to akosi zabúdajú, a vtedy by ste s tou agentúrou mali mať definitívne pokoj, preto si poriadne prečítajte čo podpisujete a radšej vyšmarte 20 eur za právnika aby Vám poradil alebo niekoho kto sa vyzná, ako by ste sa mali nechať oklamať touto agentúrou.Osobne mi je tejto pani ľúto,lebo si ani neuvedomila že podpísaním tejto "sprostredkovateľskej zmluvy vstúpila do h.....(ak sa skutočne deje situácia ako píšete radím Vám aby ste čo najskôr vyhľadali právnika)