MisterP
29.10.12,21:15
Dobrý večer poraďáci.
Potreboval by som poradiť v nasledovnej veci:
Už štyri pracujem v jednej nemenovanej zahraničnej firme na pozícii dispečer. Keďže po 2,5 roku som si uvedomil, že tam ma nečaká žiaden kariérny rast ani len zvýšenie platu :mad:, tak som si začal zháňať niečo iné. Prijal som u známeho prácu na dohodu v jeho maklérskej spoločnosti. Najprv, že iba na privyrábanie si, ale časom som sa dosť slušne rozbehol a už sa mi to pekne sype :rolleyes:. V septembri som sa rozhodol, že končím v terajšej robote a začnem sa tomu venovať naplno. Doteraz som fungoval prostredníctvom tzv. tipérskej zmluvy, tj iba som "dohadzoval" firme ľudí. Teraz mi šéf položil otázku, že ako sa tomu chcem venovať, ako fyzická osoba alebo ako živnostník :eek:. No a tu mi prosím poradte. Aké sú moje možnosti? Ak to budem robiť ako FO, aké povinnosti a výhody mi z toho vyplývajú? Ak to budem robiť ako živnostník, aké povinnosti a výhody mi z toho vyplývajú? Tiež som počul o niečom ako živnostenský príspevok v sume cca 2000. O ten by som mal tiež záujem, ale že vraj na to aby mi to dali, nemôžem mať 3 mesiace žiaden príjem :eek:. To mám teda ísť na úrad práce a zatiaľ poberať podporu? Mesačne iba výdavky mám cca 600 eur a podporu budem mať asi 50% z mojej terajšej výplaty 650 eur, teda iba 325 eur, to potom nevyžijem :mee:. Hľadal som to aj tu na fóre, ale nenašiel som nič (je možné, že som málo hľadal...) Ďakujem za užitočné rady :).
misstka
29.10.12,21:27
Hlavne si zisti, čo to znamená robiť ako fyzická osoba, že či na DIČ alebo klasický pracovný pomer.
Ak na DIČ, tak je tu kopa takých tém, nájdi si čo to obnáša. A takisto nie je problém nájsť si, čo znamená živnosť.
A ten príspevok to je asi príspevok na podnikanie pre nezamestnaných, pozri si toto http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191.
misstka
29.10.12,21:39
http://www.porada.sk/t66114-zivmost-alebo-dic.html
http://www.porada.sk/t150142-viazany-financny-agent.html (http://www.porada.sk/t150142-viazany-financny-agent.html)
http://www.porada.sk/t139927-praca-na-dic.html
http://www.porada.sk/t67797-praca-na-dic.html
A mohla by som pokračovať, takých tém je tu dosť, nie si prvý ani posledný čo to rieši , len to treba všetko prelúskať, zistiť si informácie a potom sa rozhodnúť.
MisterP
29.10.12,22:46
Ahoj.
Zistím si to, ale na 90% to bude na DIČ. Viem, že tých tém je tu veľa, ale naozaj nemám čas tu presedieť pár hodín, prepáč.
MisterP
29.10.12,22:47
Je podozrivý.

??? Nechápem ťa ???
Xanti
30.10.12,06:29
Ahoj.
Zistím si to, ale na 90% to bude na DIČ. Viem, že tých tém je tu veľa, ale naozaj nemám čas tu presedieť pár hodín, prepáč. Fúha niekto chce na zlatom podnose všetko, pekný prístup. S takým prístupom sa dostaneš do veľkých problémov, radšej študuj a tiež si presne zisti od toho známeho ako to myslí s tou prácou. Len on ti to vie najlepšie vysvetliť.
MisterP
30.10.12,17:38
Fúha niekto chce na zlatom podnose všetko, pekný prístup. S takým prístupom sa dostaneš do veľkých problémov, radšej študuj a tiež si presne zisti od toho známeho ako to myslí s tou prácou. Len on ti to vie najlepšie vysvetliť.

Ahoj.
Prečo je môj prístup zlý? Lebo som uživateľov fóra slušne požiadal o radu? Prečo by som sa mal slušnosťou dostať do veľkých problémov? Radšej si všetko naštudujem sám, vidím, že tu je zbytočné žiadať o radu. Vďaka, ale patrí užívateľovi misstka, ktorá mi v niečom poradila. Pokiaľ mi nemáš záujem poradiť, tak úplne zbytočne mrháš svojím drahocenným časom a píšeš tu OFFTOPIC príspevky. Pekný večer a veľa úspechov!
MisterP
30.10.12,17:48
Vyzerá to, ako by si si robil reklamu (alebo si jednoducho lenivý = ak nemáš čas, kašli na to.

Prečo by si ty mal zarábať a iný za teba zadarmo vyhľadávať ?????????????????????????

Pekný večer aj tebe.
Reklamu si tu vôbec nerobím, toto nie je reklamný portál. Lenivý nie som, iba časovo vyťažený, ale kašlať na to vôbec nebudem! Tou poslednou vetou si ma neskutočne pobavil... Teda mi chceš povedať, že aj ostatní pracujúci ľudia zaregistrovaný na tomto fóre robia zle, keď požiadajú tu o radu? Pokiaľ sa nemýlim, tento portál je bezplatný a práve slúži ľuďom na takéto účely. Ak ani ty mi nemôžeš alebo nechceš poradiť, tak sa neobťažuj písaním OT. Ďakujem!
Ice dive
30.10.12,17:51
no prácu ako fyzická osoba resp. ako živnostník... môžeš mi prosím ťa vysvetliť aký je v tom rozdiel? nakoľko fyzická osoba je inak povedané živnostník... každá práca sprostredkovateľa je o výkone, t.j. dojednáš 100 zmlúv mesačne, zarobíš slušne, dojednáš 1 ledva vyžiješ... takže pochybujem, že by ti dával prácu s mesačným platom a 8 hodinovou pracovnou dobou, gastráče, a 25 dní dovolenky...

takže s najväčšou pravdepodobnosťou budeš podriadený fin. agent s prideleným DIČom a IČOm a budeš mať všetky povinnosti ako živnostník... a žiadať o dotáciu na túto prácu.. no veľa šťastia pri písaní podnikateľského plánu a obhajovania dotácie... skôr sa zameraj na hľadanie klientov...
Xanti
30.10.12,19:50
Ahoj. Ahoj
Prečo je môj prístup zlý? Zlý je preto, že sa nesnažíš sám si pohľadať info, a dať doplňujúce otázky. Ty naozaj chceš všetko na zlatom podnose aby niekto premýšlal namiesto teba, lebo tak si reagoval .. preto som ja reagovala na teba . Lebo som uživateľov fóra slušne požiadal o radu? O akú radu? O veľmi všeobecnú radu, kde keby človek mal rozpísať všetko tak napíše pár desiatok strán aj to by stále na niečo zabudol . Preto si treba prv preštudovať staršie témy, a ak niečomu nerozumiem tak na to sa opýtam ... ale konkrétne .
Prečo by som sa mal slušnosťou dostať do veľkých problémov? No neviem čo Ti slušnosť pomôže, ak zanedbáš nejaké povinnosti voči úradom a prídu Ti pokuty . Myslíš že ak sa slušne ospravedlníš že si to nevedel, že úradník zoberie a zaplatí pokutu zo svojho alebo ti ju vyškrtne zo zoznamu .. lebo ty si slušne sa ospravedlnil ... to by bolo naivné si myslieť nemyslíš?
Radšej si všetko naštudujem sám, vidím, že tu je zbytočné žiadať o radu. Vďaka, ale patrí užívateľovi misstka, ktorá mi v niečom poradila. Pokiaľ mi nemáš záujem poradiť, tak úplne zbytočne mrháš svojím drahocenným časom a píšeš tu OFFTOPIC príspevky. O môj čas sa nestaraj, reagujem kedy uznám za vhodné ... Pekný večer a veľa úspechov! I tebe veľa úspechov v dalšom živote, hlavne bez pokút a hlavne aby sa nevyčerpali možnosti tohto podnikania ... v texte.