maupassant
11.11.12,00:43
Ahojte Poradaci :),

Modelova situacia: Sikovny programator, nepodnikatel "Pan XY" sa rozhodne vydat novodobou cestou freelancera a chce si zalozit zivnost v CR, pricom zatial tam nevlastni ziadnu nehnutelnost ani podnajom.
Cely rok bude pracovat v Nemecku u zakaznika onsite vzdy od Pondelka do Piatku s moznostou vyuzitia Home Office (vzdialena praca z domu) v niektore dni, na vikendy bude cestovat domov na SR.
Ku koncu mesiaca si pan XY vzdy vyfakturuje dni odpracovane v Nemecku ale voci inej spolocnosti sidliacej v inom state EU.

Otazky:
1.) Je mozne a ak ano v akom casovom horizonte zaregistrovat zivnost v CR a potom fungovat tak ako opisuje modelova situacia: v pracovne dni v Nemecku a vikendy, sviatky na SR?
EDIT: nie je problem si niekde v Hodonine-okoli prenajat priestory pre oficialne "sidlo zivnosti", ak sa to tak da nazvat.
2.) Bude sa Pan XY v Nemecku musiet niekde zaregistrovat a platit tam nejake odvody?
EDIT: Home office (vzdialena praca od hocikial) urcite bude zakomponovany do kontraktu, takze bez narocneho skumania nebude jasne kolko dni bolo odrobene realne v DE onsite, a kolko dni zo sidla zivnosti.
2.A) Ako sa zistuje kolko dni clovek realne kde odrobil ak neexistuje ziadna oficialna "dochadzka", kniha jazd alebo uctenky z ciest?

3.) Ak by bol zisk napr. 50000EUR/rok (zatial bez odpocitania hocicoho), v ktorej krajine odvadza dan z prijmu a ako je to s povinnostou platby DPH?

P.S.:Prepacte ak sa to tu uz 100 krat rozoberalo, skusal som hladat ale nasiel som vzdy len ciastkove odpovede na moje otazky a neviem si ich sam nijako dat dokopy :(.
EDIT: P.S.1: Samozrejme by bola zivnost vyuzita aj na dalsie projekty neskor aj vramci Ciech, nakolko tu dostava Pan XY pravidelne ponuky pre vykon prace na zivnost na dobu urcitu.

Vopred dakujem za uzitocne odpovede a o volu podelit sa o svoje skusenosti.

Maupassant
maupassant
11.11.12,17:05
nikto mi nepomoze / neporadi :mee: ?
danushka
11.11.12,17:35
To si trošku veľa naložil do jednej témy...
Na začiatok, si však nepovedal, na základe čoho chce dotyčná osoba fakturovať za služby nemeckému zákazníkovi.
Ak hovoríme o jednom ako o zákazníkovi, poskytovateľ služby nebude zamestnancm, ale FO alebo PO, avšak nemôže len tak lárom fárom podnikať na SK živnosť v EU neobmedzene.

Prečo nemôže, sa dočítaš viac tu:
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s?set_subframe=blind
danushka
11.11.12,17:42
A teraz som si všimla, že sedieť má poskytovateľ služby v DE, ale zákazník sídli v inom štáte EU.

Práve prednedávnom sme skupina ľudí riešili na inom fóre, ako by mohli legálne robiť SK opatrovateľky v DE.
Napríklad Nemecko doposiaľ stále nemá upravenú legislatívu pre opatrovateľky na DE živnosť tak, ako je to v Rakúsku a naše opatrovateľky tam pracujú v rodinách na SK živnosť, ale je to jednoznačne nelegálne, pretože práve pre predpisy Európskeho spoločenstva by mali podliehať takouto činnosťou nemeckému sociálnemu a zdravotnému systému.
maupassant
11.11.12,20:46
Dakujem za reakciu. Tak aby som vec trochu upresnil:

- Zivnost by mala byt zalozena v Cechach pre lepsie vyhody ktore CR ako stat poskytuje a bude poskytovat podnikatelom hlavne z pohladu odvodov do statneho systemu. Tu je predstava taka, ze ked uz raz zaplati zivnostnik odvody a dane z prijmov v CZ, tak v SR si poda DP z celosvetovych prijmov ale tie uz budu 0,- (nulove).
Alebo je toto iba moja naivna predstava?

- Zivnostnik bude pracovat u zakaznika v Nemecku (8h x 5 dni v tyzdni) a za svoje vykonane sluzby (v IT oblasti) si bude fakturovat kazdy mesiac pocet odpracovanych hodin. Faktura ale pojde do inej krajiny EU, do inej firmy, ktora sluzi ako medziclanok medzi Nemeckym zakaznikom a nasim zivnostnikom. A tento medziclanok ma prave na starosti najimanie ludi na dobu urcitu pre vykon specifickej sluzby u Nemeckeho zakaznika.
Malo by to vraj byt vyhodnejsie ako pracovat na TPP, mat pracovnu zmluvu so
zamestnavatelom v inej krajine EU, pricom samotny vykon prace by bol v Nemecku.

Mozno sa myslim ale nefunguju podobnym stylom aj ini freelanceri pracujuci na zahranicnych projektoch?

Vdaka,
M.
danushka
11.11.12,21:32
Čo sa týka tej naivnej predstavy, tak naivná vôbec nie je, pretože Slovensko má s Českom podpísanú a od roku 2003 platnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, takže príjmy z CZ v SK v daň.priznaní uvedieš, ale u nás už daň z týchto neplatíš.
Trošku viac si môžeš o tom prečítať tu http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=802

Tu je však namieste otázka, či vôbec môžeš vykonávať takúto prácu v Nemecku s CZ živnosťou. Ako to zdôvodní podnikateľ v DE, ak bude mať kontrolu u seba. Preto som aj v prvom mojom príspevku priložila predpisy EU spoločenstva.
Dočasne môžeš poskytovať službu s našou živnosťou v ktorejkoľvek krajine EU. Predpokladám, že je to tak aj s CZ živnosťou. Ale v Tvojom prípade sa jedná o prácu dlhodobého charakteru.

Keby si to nebol skomplikoval tým sedením v DE a fakturáciou ďaľšiemu členovi EÚ a ako čerešničku tomu dal českú živnosť, tak by som možno s Tebou ešte pokecala pred spaním, ale z tohto som úplne paf. :D

Toto by už chcelo nejakého českého daňového poradcu, prípadne by som zadala dotaz priamo na daňové riaditeľstvo v CZ, predpokladám, že aj tam sú ochotní odpovedať tak, ako u nás.
Tak ale minimálne niečo si sa dozvedel a nie je vylúčené, že sa tu pristaví taká múdra hlavička, čo Ti to tu všetko pekne vysvetlí. :)

Rado sa stalo,
Danusha
maupassant
12.11.12,08:37
danushka: Nie je nutnost mat cesku zivnost, ale mojim cielom je platit odvody do SP a dan z prijmu v CR a uplatnit si maximalne odpocitatelne polozky.
Podla toho co som precital by som v CR musel mat nahlaseny danovy domicil a zdokladovat ze 90% prijmu som ziskal tam a odrobil v CR tusim viac ako 180 dni.
Netusim vsak ze na zaklade coho sa bude posudzovat kde vykonavam svoju pracu ? Kto to sleduje alebo ako sa to dokladuje.
Faktury budem posielat na firmu v inom state EU za pracu odvedenu pre nemeckeho zakaznika. To kde tu pracu (informatika) realne vykonavam je ako odsledovane?

Kazdopadne dakujem a vazim si cenne rady.

Maupassant.
danushka
12.11.12,08:49
Nuž tak Ti poviem maupassant...
Môj syn pracuje ako IT technik v jednej menšej spoločnosti a keď ide na dovolenku, tak tvrdí, že sa vie na celý systém v práci pripojiť aj z Marsu.
Predpokladám, že aj Ty. ;)

Na to, aby si vedel preukázať
danovy domicil a zdokladovat ze 90% prijmu som ziskal tam a odrobil v CR tusim viac ako 180 dni.
by si asi potreboval mať oficiálne prenajaté priestory v CZ a neviem, ako by Ti nejaká živnostenská kontrola dokázala, že si takúto prácu nespravil vzdialne.
Tie priestory podľa všetkého tak, či onak bude treba mať, nebude predsa sídlo firmy niekde na poštovom POBoxe.
A možno by to chcelo s odberateľom služby nejako zmluvne podychytiť, že v prípade potreby v nejakých časových intervaloch prichádzaš na miesto činu do DE. Aby ste mali ošetrené to Tvoje sedenie v DE, ak náhodne niekto vletí na kontrolu v DE.

Ale toto považuj prosím ako číru špekuláciu sedliackeho rozumu. To si treba prekonzultovať aj s Nemcami, aj s ďaľšou EU osobou legislatívne s ľuďmi, ktorí Vás presne navedú, čo ešte legálne je a čo už nie.
Češi budú len radi, že prispevaš do ich kasy a plníš si daňovú a odovodovú povinnosť.
blavaciko
12.11.12,08:55
Nuž tak Ti poviem maupassant...
Môj syn pracuje ako IT technik v jednej menšej spoločnosti a keď ide na dovolenku, tak tvrdí, že sa vie na celý systém v práci pripojiť aj z Marsu.
Predpokladám, že aj Ty. ;)

Na to, aby si vedel preukázať
by si asi potreboval mať oficiálne prenajaté priestory v CZ a neviem, ako by Ti nejaká živnostenská kontrola dokázala, že si takúto prácu nespravil vzdialne.
Tie priestory podľa všetkého tak, či onak bude treba mať, nebude predsa sídlo firmy niekde na poštovom POBoxe.
A možno by to chcelo s odberateľom služby nejako zmluvne podychytiť, že v prípade potreby v nejakých časových intervaloch prichádzaš na miesto činu do DE. Aby ste mali ošetrené to Tvoje sedenie v DE, ak náhodne niekto vletí na kontrolu v DE.

Ale toto považuj prosím ako číru špekuláciu sedliackeho rozumu. To si treba prekonzultovať aj s Nemcami, aj s ďaľšou EU osobou legislatívne s ľuďmi, ktorí Vás presne navedú, čo ešte legálne je a čo už nie.
Češi budú len radi, že prispevaš do ich kasy a plníš si daňovú a odovodovú povinnosť.

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
bod 14
danushka
12.11.12,09:04
Nemusíš ma blavaciko upozorňovať na etiketu Porady, veľmi dobre o nej viem :).
Zadávateľ nepovedal, že sa chce vyhnúť daňovej a odvodovej povinnosti. Nechce tunelovať, pýta sa na zákonnú optimalizáciu, aby sa vyhol vysokému odvodovému a daňovému zaťaženiu na Slovensku.

Naši pohlavári totiž robia všetko, aby šikovné mozgy z tohto štátu vyhnali.

Veď som napísala aj toto :
To si treba prekonzultovať aj s Nemcami, aj s ďaľšou EU osobou legislatívne s ľuďmi, ktorí Vás presne navedú, čo ešte legálne je a čo už nie.
:)
Katy a R
12.11.12,09:10
pre maupassant - niečo užitočné ..tuto pozri k odvodom - hlavne čl 7
http://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostlivost-zahranici/platne-pravne-predpisy.html
taiko
12.11.12,09:22
nemyslim si ze danushka porusuje etiketu porady. Iba naznacuje mozne podotykam legalne moznosti.
taiko
12.11.12,09:57
maupassant. Neviem ako dlho sa chces v DE zdrzat, ale jednou z moznosti je zalozit si zivnost v DE. Urcite skupiny zivnostnikov (frei-beruflers) nemusia totiz platit ziadne odvody. Budes to mat aj pravne v poriadku. Pretoze v principe ak budes ako si pisal, pracovat u zakaznika, tak budes mat " ihm dort regelmäßig zur Verfügung stehenden ständigen Einrichtung ausübt." No a v tom pripade nesmies robit na zivnost z Ceska, ale musis si zalozit zivnost/firmu v DE a potom aj odvadzat dan v DE. To je napr co sa toho socialneho poistenia tyka.
Ta zivnost v CZE je podla mna zbytocna komplikacia, lebo aj tak moze Slovenska republika ziadat od Teba platit dane na Slovensku, kedze tvoj "point of interest" bude stale na Slovensku. (bydlisko, rodina, zazemie)
Precitaj si double tax treaty medzi DE a SKK, tam sa dozvies viac o domicile, stalej prevadzke a tak podobne.
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-nemecko
http://www.fifoost.de/slowakei/steuern/dba_brd-slowa/node3.php
maupassant
12.11.12,10:01
Nemusíš ma blavaciko upozorňovať na etiketu Porady, veľmi dobre o nej viem :).
Zadávateľ nepovedal, že sa chce vyhnúť daňovej a odvodovej povinnosti. Nechce tunelovať, pýta sa na zákonnú optimalizáciu, aby sa vyhol vysokému odvodovému a daňovému zaťaženiu na Slovensku.

:) Presne tak. Nic nelegalneho mi nikto neporadil. Ak by som mal mat najsammensi problem so zakonmi u nas v SR, tak sa zbalim a idem byvat do Ciech a mozem tento stat kaslat zo "100 vezateho" vysoka.
@danushka: Presne, si mi zobrala tento postreh o vzdialenom pripojeni do prace z ust alebo mi citas myslienky :). Vola sa to home office a mozes ho mat dohodnuty na 0 a aj na 5 dni tyzdenne.
Kazdopadne, danushka, mas u mna obrovske plus za konstruktivne pripomienky, rady a odvahu sa vyjadrit k tejto teme. Kazdopadne sa pokusim prezistit u nejakom ceskom DU, pripadne na ceskych forach.

Urcite sa este ozvem s pripadnymi problemami aby aj ostatni videli ci je takyto postup jednoduchy a ake skryte uskalia na nich cakaju.
Ak podobnu "misiu" uz niekto absolvoval, tak ma prosim ohlaste zdielanim linku na relevantnu diskusiu.

Merci beaucoup zatial :-)
Maupassant.
taiko
12.11.12,10:03
myslim, ze danovy domicil sa nenahlasuje, ale stanovuje na zaklade pravidiel. Vid nizzsie dohody o dvojitom zdaneni
taiko
12.11.12,10:04
pravidlo 183 dni plati pre zamestananca nie pre zivnostnika
taiko
12.11.12,10:09
home office Mo-Fri riadne zaneseny do kontraktu, by vyriesil Tvoj problem so stalou prevadzkou u zakaznika v DE a mohol by si podla mna pracovat aj na zivnost z Bangladesha
taiko
12.11.12,10:10
a ak to Tvoja agentura v UK bude akceptovat, tak sa skus pozriet aj na zivnosti, davky a dane v Rumunsku, alebo v Madarsku
blavaciko
12.11.12,10:29
Nuž tak Ti poviem maupassant...
A možno by to chcelo s odberateľom služby nejako zmluvne podychytiť, že v prípade potreby v nejakých časových intervaloch prichádzaš na miesto činu do DE. Aby ste mali ošetrené to Tvoje sedenie v DE, ak náhodne niekto vletí na kontrolu v DE.

pokial tomu dobre rozumiem, on bude v DE sediet takmer neustale (s vynimkou dni, kedy ide domov nepracovat) a pokial bude neustale v DE, mal by tam mat aj zivnost, aj socialne a zdravotne poistenie.
danushka
12.11.12,11:32
pokial tomu dobre rozumiem, on bude v DE sediet takmer neustale (s vynimkou dni, kedy ide domov nepracovat) a pokial bude neustale v DE, mal by tam mat aj zivnost, aj socialne a zdravotne poistenie.

Keby bolo všetko tak jednoduché, ako to prikazujú a nariaďujú slávne, až do konca nedotiahnuté európske smernice, bolo by to veľmi jednoduché :)
Dierky, alebo dieriská v zákonch sú na to, aby sa využívali dovtedy, kým je to možné a prospieva to bežnému daňovníkovi.

Teraz odbočím riadne mimo témy, ale svojim spôsobom to ako názorná ukážka postačí.
Tuším od roku 2008 sa práca opatrovateliek v Rakúsku zlegalizovala tým, že AT zákonodarcovia upravili legislatívu tak, aby EÚ opatrovateľky mohli bez problémov založiž živnosť v AT a pracovať tam tak, ako kostolný alebo nazvime ho poriadok EU spoločenstva káže. Ženy sa už konečne nemusia skovávať a legálne pracovať, ctiť si a vážiť zákony susedov a ešte aj krásne peniažky doniesť domov do rodín v podobe dokompenzovania detských prídavkov z AT. Oficiálne pracuje v AT cca 47.000 žien z SK.

Úplne iná situácia je však v Nemecku. Legislatívne tam nie sú pripravení na takéto služby opatrovateliek z ostbloku a tak tam naše ženy robia na slovenskú živnosť.
Asi ani pre všetky štáty v EÚ smernice nie sú povinné. Prečo asi nemecké úrady zátvarajú oči nad takouto nelegálnou prácou? Koľko tam pracuje žien z SK sa nik nedozvie, lebo oficiálne takúto štatistiku nemá kto vypracovať a štatistickým úradom poskytnúť. Ale ak ich je tam aspoň 20.000, tak je veľmi jednoduché si prepočítať, koľko také Nemecko ročne ušetrí na nedokompenzovaní PN na deti opatrovateliek. Celkom ľahká matematika, ak len polovica týchto týchto žien vychováva školopovinné deti. A že tých dôchodcov v DE, ktorý sa dožívajú skutočne dlhovekosti je viac než dosť a že potrebujú 24h Betreuung sa baviť nebudeme, to je holý fakt.
A baran celý a aj vlk sýty. Kto by len zo Slovesnka vŕtal do toho, keď tieto ženy nie sú evidované na ÚP a ešte aj platia odvody do SP a ZP...

Čiže k Tvojej citácii blavaciko,
aj SK opatrovatelky V DE by podľa nariadení Európskeho spoločenstva mali byť podriadené DE legislatíve a prispievať do ich sociálneho a zdravotného systému, ale neprispievajú a ani dane neodvádzajú, lebo DE legislatíva na niečo také dodnes nie je pripravená. A to sa nejedná o 100 kusov šikovných informatikov, ktorý sa ,,vzdialene" dokážu pripojiť aj na moju rúru v kuchyni.

Smiešne toto celé naše EÚ, no nie?
maupassant
12.11.12,11:32
pre maupassant - niečo užitočné ..tuto pozri k odvodom - hlavne čl 7
http://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostlivost-zahranici/platne-pravne-predpisy.html

Dakujem, presiel som si. Takze podla nariadenia EP a Rady (ES) č.883/2004 (základné nariadenie – ZN) a 987/2009 (vykonávacie nariadenie- VN) v znení neskorších úprav, mi vyplyva povinnost mat vystaveny formular E101SK:

Cl.7, bod 20: Potvrdenie o príslušnosti k právnym predpisom SR - Prenosný dokument A1 alebo formulár E101SK vydáva Sociálna poisťovňa.
maupassant
12.11.12,12:01
! Upravil som temu + uvodny prispevok a snad tym upresnil svoju otazku. !
marjankaj
12.11.12,12:12
Kazdopadne, danushka, mas u mna obrovske plus za konstruktivne pripomienky, rady a odvahu sa vyjadrit k teme ktoru ostatni vedome ignoruju a ticho dufaju ze sa najde niekto ako ty. Kazdopadne rozputam komunikaciu s nejakym DU v Cechach, pripadne navstivim ceske fora s prosbou o pomoc pri zakladani zivnosti a presunuti danoveho domicilu do CR.


Merci beaucoup zatial :-)
Maupassant.
No ty si dobrý.
To sa majú všetci hneď pokakať, aby ti poradili? Veď si nájdi plateného poradcu a ten ti poradí. Už vidím ako tu všetci budú zadarmo študovať kdejaké predpisy, len aby ti vyhoveli. Čo si nejaký generálny direktor?
maupassant
12.11.12,12:23
No ty si dobrý.
To sa majú všetci hneď pokakať, aby ti poradili? Veď si nájdi plateného poradcu a ten ti poradí. Už vidím ako tu všetci budú zadarmo študovať kdejaké predpisy, len aby ti vyhoveli. Čo si nejaký generálny direktor?
Sice mimotemy , ale evidentne si ma pochopil/a, to bol moj hlavny zamer urazat a vytacat tu ludi :cool: a je to urcite zrejme z mojich par prispevkov.
Co uz, stalo sa, takze prosim o odpustenie a len Kvoli tebe a ludom tebe podobnym idem svoj hrozny omyl opravit.
Dakujem za fakt uzitocny a potrebny koment, ktory u ludi zanecha dojem urcite len a len najlepsi :D.

Maupassant
A.K.A. generalny direktor
taiko
13.11.12,09:20
Keby bolo všetko tak jednoduché, ako to prikazujú a nariaďujú slávne, až do konca nedotiahnuté európske smernice, bolo by to veľmi jednoduché :)
Dierky, alebo dieriská v zákonch sú na to, aby sa využívali dovtedy, kým je to možné a prospieva to bežnému daňovníkovi.

Teraz odbočím riadne mimo témy, ale svojim spôsobom to ako názorná ukážka postačí.
Tuším od roku 2008 sa práca opatrovateliek v Rakúsku zlegalizovala tým, že AT zákonodarcovia upravili legislatívu tak, aby EÚ opatrovateľky mohli bez problémov založiž živnosť v AT a pracovať tam tak, ako kostolný alebo nazvime ho poriadok EU spoločenstva káže. Ženy sa už konečne nemusia skovávať a legálne pracovať, ctiť si a vážiť zákony susedov a ešte aj krásne peniažky doniesť domov do rodín v podobe dokompenzovania detských prídavkov z AT. Oficiálne pracuje v AT cca 47.000 žien z SK.

Úplne iná situácia je však v Nemecku. Legislatívne tam nie sú pripravení na takéto služby opatrovateliek z ostbloku a tak tam naše ženy robia na slovenskú živnosť.
Asi ani pre všetky štáty v EÚ smernice nie sú povinné. Prečo asi nemecké úrady zátvarajú oči nad takouto nelegálnou prácou? Koľko tam pracuje žien z SK sa nik nedozvie, lebo oficiálne takúto štatistiku nemá kto vypracovať a štatistickým úradom poskytnúť. Ale ak ich je tam aspoň 20.000, tak je veľmi jednoduché si prepočítať, koľko také Nemecko ročne ušetrí na nedokompenzovaní PN na deti opatrovateliek. Celkom ľahká matematika, ak len polovica týchto týchto žien vychováva školopovinné deti. A že tých dôchodcov v DE, ktorý sa dožívajú skutočne dlhovekosti je viac než dosť a že potrebujú 24h Betreuung sa baviť nebudeme, to je holý fakt.
A baran celý a aj vlk sýty. Kto by len zo Slovesnka vŕtal do toho, keď tieto ženy nie sú evidované na ÚP a ešte aj platia odvody do SP a ZP...

Čiže k Tvojej citácii blavaciko,
aj SK opatrovatelky V DE by podľa nariadení Európskeho spoločenstva mali byť podriadené DE legislatíve a prispievať do ich sociálneho a zdravotného systému, ale neprispievajú a ani dane neodvádzajú, lebo DE legislatíva na niečo také dodnes nie je pripravená. A to sa nejedná o 100 kusov šikovných informatikov, ktorý sa ,,vzdialene" dokážu pripojiť aj na moju rúru v kuchyni.

Smiešne toto celé naše EÚ, no nie?
Dovolim si tu nesuhlasit danushka. Mam zato, ze si trosku pomiesala hrusky s jablkami. to ze DE urady nieco toleruju, neznamena, ze budu tolerovat aj nieco ine. Okrem toho si mozno netreba zamienat tolerovanie ciernej prace s neprichytenim na cierno pracujuceho cloveka. Otazkou tu je len ci chces zakony dodrzat, alebo len chces odrbat system.
Nemecka legislativa vyzaduje aby mal zivnostnik zalozenu zivnost v DE a tu aj platil dane ak pracuje na nejakom pevnom a jemu urcenom posobisku (budova, kancelaria,kancelaria, stol, pocitac). Maliar, ktory dnes maluje izbu v Mnichove a zajtra v Regensburgu moze pracovat aj na Slovensku zivnost. Vacsina zivnostnikov aj musi odvadzat socialne poistenie v DE. Su tu vsak aj vynimky, medzi ktore patria aj IT zivnostnici, Takze zakony tu su a treba ich dodrziavat.
danushka
13.11.12,09:37
Nie Taiko, nepomiešala.
Mám za to, že v prípade zadávateľa by mal pracovať na DE živnosť, ale keďže legislatíva v DE je odlišná od tej našej, môže radiť ten, čo sa práve do tej DE živnostenskej rozumie.

S tými opatrovateľkami v DE je to tak ako vravím. Presne pred mesiacom sme to riešili na inom fóre s múdrymi hlavičkami so združenia opatrovateliek a tam to vôbec nie je dotiahnuté.

Ak bude maliar maľovať izby raz v Mníchove, raz v Berlíne a potom v Lipsku a nebude to občasná, ale pravidelná záležitosť, potom podľa nariadení európskeho spoločenstva má podliehať daňovému a sociálnemu, zdravotnému systému v DE.

Celkom jasne je to napísané aj v tomto priloženom linku z našej SP
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s

Ale aby nebolo tak, že si tu vymýšľam nejaké veci okolo opatrovateliek v Nemecku, priložím tu link jednej nemeckej opatrovateľskej agentúry, kde si môžeš prečítať, ako píšu u nelegálnosti takejto práce
http://www.pflegemanufaktur24.de/100-legal.html

Lenže na 24 h opatrovanie by musel byť upravený živnostenský zákon v DE, pri terajšom stave sú opatrovateľky so slovenskou živnosťou de Facto scheinselbständig!
Folgende Punkte sind u.a. für eine gesetzeskonforme Selbständigkeit in Deutschland von Bedeutung:
Der Selbständige darf keine Weisungen des Auftraggebers erhalten
Er muss ein unternehmerisches Risiko nachweisen können
Er muss mehrere Auftraggeber haben
Für sämtliche Arbeitsmaterialeien (z.B. Putzmittel) muss er selbst aufkommen
Er darf nicht in den betrieblichen Tagesablauf des Auftraggebers integriert werden.
.... a toto sa úplne rozchádza s tým, k čomu vlastne pri 24h starostlivosti v príbytku klienta dochádza

V Rakúsku je to legislatívne úplne inak podchytené.


Nakoniec by som v tejto téme povedala, že od začiatku sa tu snažíme o akúsi optimalizáciu a vôbec sa jej dedivím, pretože v tomto štáte to ide dole kopcom a čím ďalej, tým viac to naberá na nekontrolovateľnej rýchlosti.
Zadávateľovi by som poradila, aby tieto okrajové poznatky prekonzultoval so svojim partnerom v DE a spolu sa dopracovali k legálnym možnostiam jeho poskytovania služieb.
taiko
13.11.12,10:36
Nuz ja sa snazim poradit, lebo aj ked niesom opatrovatel, ale tu v DE pracujem na zivnost (nemecku) uz vyse roka ako IT freelancer. Podla mna si v odseku o maliarovi a odseku pisanom po nemecky odporujes. Lebo maliar pracujuci vzdy na inom mieste ma pravdepodobne aj viac zadavatelov, nie je zacleneny do struktury zamestnavatela, pouziva vlastne "vyrobne" prostriedky, pracuje na vlastnu past atd. Je treba ale povedat, ze sa moze stat, ze ak niekotre z tychto podmienok nie su splnene, Finanzamt niekedy neuzna, ze sa jedna o zivnost, ale povie, ze to ma znaky zamestnania a potom platia pre Teba veci ako pre zamestnanca.

Ale vadit sa nechcem, nech si to nas kolega teda nastuduje.
danushka
13.11.12,10:46
To len taká diskusia vznikla. Do sféry IT vidím ako hus do piva na Slovensku a v Nemecku som úplne slepá. Veď som vlastne hneď na prvej strane napísala, že je to len taká špekulácia a zákony si treba ctiť a vážiť.
maupassant
13.11.12,14:17
Nuz ja sa snazim poradit, lebo aj ked niesom opatrovatel, ale tu v DE pracujem na zivnost (nemecku) uz vyse roka ako IT freelancer. Podla mna si v odseku o maliarovi a odseku pisanom po nemecky odporujes. Lebo maliar pracujuci vzdy na inom mieste ma pravdepodobne aj viac zadavatelov, nie je zacleneny do struktury zamestnavatela, pouziva vlastne "vyrobne" prostriedky, pracuje na vlastnu past atd. Je treba ale povedat, ze sa moze stat, ze ak niekotre z tychto podmienok nie su splnene, Finanzamt niekedy neuzna, ze sa jedna o zivnost, ale povie, ze to ma znaky zamestnania a potom platia pre Teba veci ako pre zamestnanca.

Ale vadit sa nechcem, nech si to nas kolega teda nastuduje.


To len taká diskusia vznikla. Do sféry IT vidím ako hus do piva na Slovensku a v Nemecku som úplne slepá. Veď som vlastne hneď na prvej strane napísala, že je to len taká špekulácia a zákony si treba ctiť a vážiť.

Obom dakujem za cenne rady.
Doteraz som sa snazil vyhnut studovaniu nemeckych smernic a zakonov, ale vidim to tak ze bez toho sa nepohnem.
Budem sa snazit najst pre mna najvyhodnejsiu cestu, a tou je zrejme zmluvne obmedzenie poctu dni ktore oficialne v DE stravim tak aby mi tam nevznikla prevadzkaren zo zakona.

Otazka: Povedzme ze mam vybavenu zivnost, ci uz na Slovensku, alebo v Cechach. Smernice ktoreho statu maju prednost a definuju mi pravidla, ktorymi sa musim riadit ak moj jediny zdroj prijmov bude dodavka sluzieb v oblasti IT pre zakaznika sidliaceho v Rakusku, s tym ze vykon prace je v nemecku?
Teda faktura za odvedene sluzby pojde napr do Rakuska a pracu vykonavam v DE.
Alebo toto sa vobec nezohladnuje?

Riadim sa pravnymi predpismi tej krajiny v ktorej realne sedim a ktorej dodavam IT sluzby? Alebo predpismi tej krajiny ktorej si fakturujem za odvedene sluzby?

>> A prepacte prosim ak su moje otazky nepresne, pripadne laicke, alebo si navzajom odporuju. Prave preto som napisal do sekcie: Zaciatky podnikania - ako na to? <<

Dakujem,
Maupassant.
danushka
13.11.12,14:44
Maupassant, konečne si spomenul, kde sídli konkrétne ten, komu má byť fakturované.
A ja Ti zato dám link na pána Demčáka, ktorý robí poradenstvo, daň priznania a účtovníctvo v Rakúsku. Ten toho bude určite viac vedieť.
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/18-Uvodne-informacie
maupassant
13.11.12,15:06
Maupassant, konečne si spomenul, kde sídli konkrétne ten, komu má byť fakturované.
A ja Ti zato dám link na pána Demčáka, ktorý robí poradenstvo, daň priznania a účtovníctvo v Rakúsku. Ten toho bude určite viac vedieť.
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/18-Uvodne-informacie

Super, dakujem :). Aj ked ja zatial netusim kde sidli ten komu ma byt fakturovane. Iba z toho dovodu som to pisal vzdy len abstraktne, ako priklad.
Viem zatial len to ze budem sediet v DE ale tam bude len vykon prace na dobu urcitu, a faktura pojde do inej krajiny EU, kde bude sidlit spolocnost ktora ma najala.

Znamena to, ze v otazke dane z prijmu, pripadne povinnych odvodov sa budem riadit pravom a smernicami tej krajiny v ktorej sidli firma, ktorej fakturujem za svoje poskytnute sluzby?
Napriek tomu ze samotny vykon zamestnania bude v inej krajine, konkretne v DE?
danushka
13.11.12,15:12
Nie, Ty vždy podliehaš zákonom tej krajiny, v ktorej si živnostníkom, tu odvádzaš odvody a platíš dane. :)
A nebolo by lepšie byť zamestnancom toho, komu máš v budúcnosti fakturovať za svoje služby? Hlavu by si mal oveľa čistejšiu.
Takí Rakúšania majú napríklad 13 a 14 plat, kdyby něco...
taiko
13.11.12,15:31
tu mas zatial nieco ohladne DPH
http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/vat_on_services/index_en.htm

skusim prediskutovat aj ine veci, ak bude casu. :)
taiko
13.11.12,15:37
Super, dakujem :). Aj ked ja zatial netusim kde sidli ten komu ma byt fakturovane. Iba z toho dovodu som to pisal vzdy len abstraktne, ako priklad.
Viem zatial len to ze budem sediet v DE ale tam bude len vykon prace na dobu urcitu, a faktura pojde do inej krajiny EU, kde bude sidlit spolocnost ktora ma najala.

Znamena to, ze v otazke dane z prijmu, pripadne povinnych odvodov sa budem riadit pravom a smernicami tej krajiny v ktorej sidli firma, ktorej fakturujem za svoje poskytnute sluzby?
Napriek tomu ze samotny vykon zamestnania bude v inej krajine, konkretne v DE?
Ja si myslim, ze budes dan platit v tej krajine kde je praca vykonavana (minimalne jej vacsina), teda v DE. Ty sice mas kontrakt s firmou v UK, ale ta si Ta najma na pracu v DE. A nezalezi tu kde bude konecny client. Vsetk oje to v "double tax treaty" pre jednotlive krajiny. Je tam aj to ako sa stanovuje point of interests, aj danovy domicil. Nuz a socialne veci sa potom odvijaju od toho
taiko
13.11.12,15:42
tu by som mozno upresnil, ze zavisi kde je vykonavana praca, nie kde si zivnostnikom
maupassant
13.11.12,16:25
tu mas zatial nieco ohladne DPH
http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/vat_on_services/index_en.htm

skusim prediskutovat aj ine veci, ak bude casu. :)

Cize na mna by sa vztahovalo v otazke DPH - cast Supply of Services, B2B a zrejme mojmu pripadu podobny by mohol byt tento uvedeny priklad:

Example 20: Finnish VAT must be charged (by the customer using the reverse charge procedure) where legal services are supplied by a Polish company to a customer whose place of business is in Sweden but provided to the customer's fixed establishment in Finland.

Cize: Ja, slovensky podnikatel, pracujem pre zakaznika na projekte v Nemecku, ale samotny zakaznik ma sidlo v Polsku. A teda platim v polsku DPH.
(a potom dufam existuje mechanizmus, na zaklade ktoreho uz nemusim platit DPH na Slovensku ani v Nemecku)

Spravne?
taiko
13.11.12,16:40
Ano, ja na svojej fakture do UK dam ze "Reverse charge Procedure applied" according to law xxx" a kde sa zaplati DPH sa uz nestaram. Ja fakturujem bez DPH
taiko
13.11.12,16:45
Inac na http://www.toytowngermany.com/forum/index.php?showforum=181 zistis veeeeeela o tom ako sa pracuje, podnika, dani, plati soc. poistenie, robi danove priznanie, optimalizuje v DE :-).
Otvor si vlakno a potom len cakaj, Su tam niektori riadni fesaci, co vedia poradit
maupassant
13.11.12,16:53
Inac na http://www.toytowngermany.com/forum/index.php?showforum=181 zistis veeeeeela o tom ako sa pracuje, podnika, dani, plati soc. poistenie, robi danove priznanie, optimalizuje v DE :-).
Otvor si vlakno a potom len cakaj, Su tam niektori riadni fesaci, co vedia poradit

Wow, fakt diki. Zrejme uz sa v danej problematike celkom vyznas, a klobuk dolu ak si sa tymto vsetkym niekedy musel prehryzt sam...
taiko
13.11.12,16:55
no veru som sa este uplne neprehryzol :-). Je toho kilometer a na jednu otazku mas obvykle milion odpovedi
danushka
13.11.12,16:56
http://www.porada.sk/image.php?u=141718&dateline=1280760993

taiko (http://www.porada.sk/member.php?u=141718)

10 Minutes Ago #25970Ano, ja na svojej fakture do UK dam ze "Reverse charge Procedure applied" according to law xxx" a kde sa zaplati DPH sa uz nestaram. Ja fakturujem bez DPH



Nebudem sa Vám chlapci už miešať do debaty ;)
Zdá sa mi totiž odveci miešať DPH s týmto všetkým, keď zadávateľ ani nevie, v ktorom štáte si založí živnosť.

Ty taiko keď fakturuješ bez DPH za služby odberateľovi, registrovanému pre DPH v čl. štáte EU, prenášaš daňovú povinnosť na odberateľa, on má povinnosť túto dodaniť u seba /samozdaniť/.
taiko
13.11.12,17:02
Nebudem sa Vám chlapci už miešať do debaty ;)
Zdá sa mi totiž odveci miešať DPH s týmto všetkým, keď zadávateľ ani nevie, v ktorom štáte si založí živnosť.

Ty taiko keď fakturuješ bez DPH za služby odberateľovi, registrovanému pre DPH v čl. štáte EU, prenášaš daňovú povinnosť na odberateľa, on má povinnosť túto dodaniť u seba /samozdaniť/.
Danushka, je to presne tak ako hovoris. Inac ja som tu DPH spomenul iba ako jednu z dalsich veci, na ktoru netreba zabudnut.
A samozrejme sa miesaj, lebo dobra rada, od cloveka co sa poriadne vyzna v daniach sa vzdy zijde. Ako som aj napisal, ja som len samouk. Viem tolko co som sam naskrabal, ale o nejakom velkom komplexnom prehlade sa hovorit neda :-). Mam mozno viac info o zivnosti v DE, ale myslim, ze o daniach si ty uz viac zabudla, nez sa ja kedy naucim :D
danushka
13.11.12,17:11
Och, v daniach sa ja poriadne nevyznám, nepíš tu prosím už takéto veci, lebo nás tu vysmeje celá Porada. :D
Ďakujem

Ja si občas škrabnem tam, potom zas tam a maupassant podľa všetkého bude musieť asi aj tak siahnuť do vrecka, aby mu poradil niekto riadne znalý.
Tak sa tu zatiaľ majte chlapci. Ak by som videla v tejto téme ešte niečo neodolateľné, tak možno napíšem. :D :D :D

Inak, vďaka Vám som sa dnes prvý raz od včera zasmiala. Tá Porada je dobrá vec. Človek tu nájde aj úsmev nakoniec.
taiko
13.11.12,17:21
Och, v daniach sa ja poriadne nevyznám, nepíš tu prosím už takéto veci, lebo nás tu vysmeje celá Porada. :D
Ďakujem

Ja si občas škrabnem tam, potom zas tam a maupassant podľa všetkého bude musieť asi aj tak siahnuť do vrecka, aby mu poradil niekto riadne znalý.
Tak sa tu zatiaľ majte chlapci. Ak by som videla v tejto téme ešte niečo neodolateľné, tak možno napíšem. :D :D :D

Inak, vďaka Vám som sa dnes prvý raz od včera zasmiala. Tá Porada je dobrá vec. Človek tu nájde aj úsmev nakoniec.
na ziadost danushky dementujem, ze sa poriadne vyzna v daniach a opravujem, ze sa v daniach vyzna iba 100000x lepsie nez ja:D. (to len aby sme na posmech nevysli na celej Porade)