otázka
25.02.06,11:53
Ja vystavím Fa v Kč s kurzom NBS v deň vystavenia. Úhrada mi príde s tou istou sumou v Kč na BÚ v Čechách. Pri účtovaní VzÚ v PD mám nejaký kurz /NBS,banka/? Doteraz som nedávala nijaký, až pri výbere z banky /v Kč/ a vklade do val.pokl. kurz NBS v deň uskutočnenia prípadu. Je to správne?
otázka
25.02.06,11:19
Prosím, robím to dobre? Opýtam sa ešte mimo tému. Účtujem v Alfe a dolné okienka Kurzové rozdiely používam hneď po zaúčtovaní Fa, ak mi vznikne KR, v príručke píšu, že k 31.12.? Keď rozbalím okienko je tam zas vyberte riadok z PD.
HUPKA64
25.02.06,15:50
V našej firme, kde som zamestnaná účtujem materiálové faktúry v EUR, CZK a aj v iných menách.
Zaúčtujem ich na účet 321... dal stranu tým kurzom, aký je v deň dodania tovaru, služby, materiálu /www.nbs.sk/.
Úhradu zaúčtujeme na MD stranu účtu 321... takým kurzom, aký je v deň úhrady. Rozdiel je zúčtovaný na účet kurzových ziskov/strát. /563,663/
DanielaSL
25.02.06,15:55
V našej firme, kde som zamestnaná účtujem materiálové faktúry v EUR, CZK a aj v iných menách.
Zaúčtujem ich na účet 321... dal stranu tým kurzom, aký je v deň dodania tovaru, služby, materiálu /www.nbs.sk/.
Úhradu zaúčtujeme na MD stranu účtu 321... takým kurzom, aký je v deň úhrady. Rozdiel je zúčtovaný na účet kurzových ziskov/strát. /563,663/

No ibaže ona robí v jednoduchom účtovníctve, keďže robí v Alfe.
HUPKA64
25.02.06,16:18
No ibaže ona robí v jednoduchom účtovníctve, keďže robí v Alfe.

Nepoznám alfu, takže som nevedela, že je to JÚ.
Ja by som dala do prevádzkovej réžie:

hodnota v zahraničnej mene x kurz z NBS v deň úhrady. Rozdelila by som to na dva zápisy a to:
fakturovaná suma v zahraničnej mene x kurz
rozdiel medzi uhradenou sumou a fakturovanou sumou ako kurzový rozdiel
Spolu je to hodnota na faktúre x kurz v deň úhrady. DPH na vstupe aj na výstupe, ak je platca dane z pridanej hodnoty.
otázka
25.02.06,16:53
Renča1 mi už vysvetlila, že vzniknutý rozdiel sa neúčtuje. Mne ide o to. Vystavím Fa na 400 CZK, uhradia ju v sume 4000 CZK /použijem kurz NBS?, lebo PD mi to premieta v SK/. ja vyberiem z účtu 4000 CZK, hneď ich vložím do val.pokladne cez priebežné položky kurzom NBS v deň výberu?
renča1
27.02.06,07:30
Renča1 mi už vysvetlila, že vzniknutý rozdiel sa neúčtuje. Mne ide o to. Vystavím Fa na 400 CZK, uhradia ju v sume 4000 CZK /použijem kurz NBS?, lebo PD mi to premieta v SK/

- záleží kam tie peniaze prišli, či prišli na SK alebo na devízový účet. Nedá sa správne odpovedať k tvojej otázke,napíš kam prišli...

. ja vyberiem z účtu 4000 CZK, hneď ich vložím do val.pokladne cez priebežné položky kurzom NBS v deň výberu?

- tu tiež sa nedá hned odpovedať na tvoju otázku, z dôvodu nenapísala si z akého účtu si vybrala peniaze v CZK či zo slovenského alebo z devíz.účtu.



napíš a odpovieme ti.:) Prečítaj si v modrom napísané ...
otázka
27.02.06,17:15
Na vystavenú Fa /do Čiech/ mi príde úhrada na účet založený v Čechách v CZK. Takže výber je v daný deň v CZK z účtu a dávam cez priebežné položky do val.pokladne. Výber účtujem kurzom NBS v deň výberu/čiže aj vloženia do val.pokl./?
renča1
28.02.06,06:28
- úhradu preúčt.kurzom nbs
- výber kurz nbs
- vklad do val.pokladne ten istý kurz nbs čo si použila pri výber, ak je tento výber a vklad uskutočnený v ten istý deň.
otázka
28.02.06,06:52
Super, mám to dobre.