Tweety
11.12.12,10:59
Od 1.4. 2013 už nebude možné byť aj na ÚP aj pracovať na dohodu. Takže tá možnosť končí dátumom 31.3.2013.
Barbara
11.12.12,10:10
Dievčatá prosím Vás,keď som to prehliadla, tak sorry, ale už mám v tom galamatiáš, keď som zamestnaná, a mám pritom dohodu na upratovanie aj ja budem musieť z tej dohody platiť soboty nedele do ZP, či nie?
alebo to sa týka iba tých, ktorí nemajú TPP.:rolleyes: alebo iba tých, ktorí majú nepravidelný príjem:confused::rolleyes:

srdečná vďaka
Xanti
11.12.12,10:18
Dievčatá prosím Vás,keď som to prehliadla, tak sorry, ale už mám v tom galamatiáš, keď som zamestnaná, a mám pritom dohodu na upratovanie aj ja budem musieť z tej dohody platiť soboty nedele do ZP, či nie?
alebo to sa týka iba tých, ktorí nemajú TPP.:rolleyes: alebo iba tých, ktorí majú nepravidelný príjem:confused::rolleyes:

srdečná vďakaTýka sa to iba tých čo nemajú TPP, alebo nie sú SZCO.
Barbara
11.12.12,10:28
uff ale mi odľahlo, to by bolo vrhoľ drzosti, keby sme aj my to museli platiť, aj tak s nami vy...., lebo nestačí, že máme málo, ešte aj z toho mála nám zoberú
Xanti
11.12.12,10:56
Dievčatá prosím Vás,keď som to prehliadla, tak sorry, ale už mám v tom galamatiáš, keď som zamestnaná, a mám pritom dohodu na upratovanie aj ja budem musieť z tej dohody platiť soboty nedele do ZP, či nie?
alebo to sa týka iba tých, ktorí nemajú TPP.:rolleyes: alebo iba tých, ktorí majú nepravidelný príjem:confused::rolleyes:

srdečná vďaka Kočka a neoplatí sa ti mať živnosť na upratovanie? Nebude to pre teba výhodnejšie ?
dvd
11.12.12,11:19
otázka: ak prihlásime matku na rodičovskej dovolenke k 1.1.2013 do SP ako dohodárku, automaticky za nu prestane platit štát sociálne poistné? aj keď bude mať príjem = 0?
Melnick
12.12.12,18:29
DoBPŠ - Platí to od 1.1.2013 definitívne. Výborne spracované na príklade ak študent má 2 zamestnávateľov.

Zamestnávateľ A - nepodpísal vyhlásenie, preto platí odvody do Sociálnej poisťovne a daň
Zamestnávateľ B - podpísal vyhlásenie, že tu si bude uplatňovať oslobodenie od odvodov a nezdaniteľnej časti na daň z príjmov

http://ekonato.tvnoviny.sk/clanok/sekcia/pracuj-a-zarabaj/studenti-akceptovali-vynimku-z-dohod-do-155-tu-je-priklad-ako-bude-fungovat.html
Mila123
12.12.12,18:33
podľa mňa áno.....
Melnick
12.12.12,18:37
otázka: ak prihlásime matku na rodičovskej dovolenke k 1.1.2013 do SP ako dohodárku, automaticky za nu prestane platit štát sociálne poistné? aj keď bude mať príjem = 0?


Dnes 14:17 #76 (http://www.porada.sk/t205568-p8-preziju-rok-2013-a.html#post2202063)
Melnick (http://www.porada.sk/member.php?u=16429)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-online.png
Poraďák http://www.porada.sk/image.php?u=16429&dateline=1355080683 (http://www.porada.sk/member.php?u=16429) Členom od30.01.06MiestoDomčúrik, v ktorom zúrim nad dohodami od r. 2013Príspevky8,329Súhlasov:
12,479

Re: Prežijú rok 2013?
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: dvd http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/205568-preziju-rok-2013-a-post2201211.html#post2201211)
za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.1.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.



http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Mila123 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/205568-preziju-rok-2013-a-post2201219.html#post2201219)
žena na RD má povinnosť, ak chce aby jej platil štát na dôchodkové poistenie prihlásiť sa , spätné prihlásenie predsa nie je možné......takže tým, že bude prihlásená na dohodu v SP automaticky jej k 01 01 2013 zanikne dôchod. poistenie platené štátom......toľko môj názor.....



Mám rovnaký názor ako Mila123, pretože som nepostrehla "žiadnu výnimku" pri týchto poistencoch.
A teda ak dohoda, na ktorú bola mamička prihlásená,neodpracovala v tom čase z rôznych dôvodov ani hodinu, jej odmena = 0 (nula) , to znamienko "rovná sa" mi tam strašne vadí, lebo pre ňu to bude znamenať : mínus dôchodkové poistenie za túto dobu a iba si poškodí......



Všetky možné varianty dohôd už boli rozoberané. Stačí trochu pohľadať. :):):)
dvd - v dvoch témach rovnaká otázka, never tomu, že ja ten zákon zmením. A myslím, že rovnakej odpovede sa Ti dostane aj od iných, ktorí tu na úkor svojho voľna a svojich zárobkov radia.
Rozalka
12.12.12,20:01
DoBPŠ - Platí to od 1.1.2013 definitívne. Výborne spracované na príklade ak študent má 2 zamestnávateľov.

Zamestnávateľ A - nepodpísal vyhlásenie, preto platí odvody do Sociálnej poisťovne a daň
Zamestnávateľ B - podpísal vyhlásenie, že tu si bude uplatňovať oslobodenie od odvodov a nezdaniteľnej časti na daň z príjmov

http://ekonato.tvnoviny.sk/clanok/sekcia/pracuj-a-zarabaj/studenti-akceptovali-vynimku-z-dohod-do-155-tu-je-priklad-ako-bude-fungovat.html

Z toho vyplýva, že ak ten študent nemá u oboch zamestnávateľov rovnaký príjem, vyhlásenie o uplatňovaní výnimky treba podpísať tam, kde má príjem vyšší.
Melnick
12.12.12,20:04
minister Richter súhlasí s pôvodným stavom a v pondelok 17.12.2012 to majú odsúhlasiť !!!!!
Melnick
12.12.12,20:06
Takže príspevok 214 už nie je aktuálny .
Melnick
12.12.12,20:34
veronikasad
12.12.12,20:38
http://ekonato.tvnoviny.sk/clanok/sekcia/pracuj-a-zarabaj/zmena-richter-umozni-nezamestnanym-pracovat.html
Tá suma príjmu je vypočítaná správne ? Veď ŽM sa menilo od 1.7.2012 od 1.1.2013 bude ďalšia zmena ?
Melnick
12.12.12,20:59
Melnick
12.12.12,21:02
Tá suma príjmu je vypočítaná správne ? Veď ŽM sa menilo od 1.7.2012 od 1.1.2013 bude ďalšia zmena ?

Životné minimum platné od 1.7.2012 ... 194,58 €

Veronika, hovoril J.Richter že to bude 75% výšky ŽM.
Xanti
12.12.12,21:29
Melnick
12.12.12,21:51
Áno bolo to už prilepené, ale boli tam pri dohode o BPŠ uvedené obidve sumy možnosti zárobku 66,00 € . V tomto Tvojom príspevku je teraz správne opravené :


do 18 rokov - 66,00
od 18 rokov - 155,00€
inges
14.12.12,08:30
Takže predčasného dôchodcu ideme k 31.12.2012 odhlásiť a v máji sa stane starobným dôchodcom a potom ho zamestnáme na PP.
Mila123
14.12.12,08:32
Takže predčasného dôchodcu ideme k 31.12.2012 odhlásiť a v máji sa stane starobným dôchodcom a potom ho zamestnáme na PP.
ak má predčasný dôchodok priznaný aspoň k 31 12 2012 a pracuje aspoň k 31 12 2012 môže pracovať i naďalej ale najneskoršie odhlásenie PSD
musí byť k 28 02 2013, toto je v prechodnom ustanovení zákona.....
pod pojmom pracovať som myslela na DOPČ či DOVP
veronikasad
14.12.12,08:37
Životné minimum platné od 1.7.2012 ... 194,58 €

Veronika, hovoril J.Richter že to bude 75% výšky ŽM.
Mení sa aktuálne znenie zákona o službách zamestnanosti, alebo je to neznalosť ministra svojho vlastného zákona ?

d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
inges
14.12.12,08:38
ak má predčasný dôchodok priznaný aspoň k 31 12 2012 a pracuje aspoň k 31 12 2012 môže pracovať i naďalej ale najneskoršie odhlásenie PSD
musí byť k 28 02 2013, toto je v prechodnom ustanovení zákona.....
pod pojmom pracovať som myslela na DOPČ či DOVP
predčasným dôchodcom je od júla 2011, kedy ukončil PP aby si išiel dať vyrátať PSD. Viem, že môžu pracovať iba na dohody.
mzdarka renca
14.12.12,08:40
ak má predčasný dôchodok priznaný aspoň k 31 12 2012 a pracuje aspoň k 31 12 2012 môže pracovať i naďalej ale najneskoršie odhlásenie PSD
musí byť k 28 02 2013, toto je v prechodnom ustanovení zákona.....
pod pojmom pracovať som myslela na DOPČ či DOVP
Včera som bola na školení Jožka Mihála a tam nám bolo ohľadom PSD povedané, že môžu pracovať, na ten mesiac, kedy pracujú sa im pozastaví výplata dôchodku (ak na dohodu zarobí viac, ako má PSD,tak sa to oplatí). Tiež budú mať títo PSD možnosť spätne získať 0,5%/mesiac o čo im bolo krátené za každý mesiac pri výpočte PSD. Spätné navýšenie až pri dosiahnutí dôchodkového veku.
inges
14.12.12,08:46
ak tomu rozumiem správne, môže na dohodu pracovať aj po 28.2.2013, kedy sa mu pozastaví výplata PSD a po dosiahnutý 62 roku t.j.máj bude mať spätné navýšenie dôchodku o tie mesiace, čo mu bol pozastavená výplata dôchodku.
mzdarka renca
14.12.12,09:00
áno, a može byť situácia, že jeden mesiac pracuje na dohodu, PS dôchodok pozastavený, ďaľší mesiac nepracuje, PS dôchodok zase poberá a tak dookola.
Mila123
14.12.12,09:06
áno, a može byť situácia, že jeden mesiac pracuje na dohodu, PS dôchodok pozastavený, ďaľší mesiac nepracuje, PS dôchodok zase poberá a tak dookola.
súhlasím......
ale je potrebné si uvedomiť, že pozastavenie a opätovné poslanie PSD bude niečo trvať....
nebude to automaticky, rýchle konanie zo strany ústredia SP v BA
inges
14.12.12,09:34
tým pádom ak by skončil DOPČ k 31.12.2012 a ostal doma poberať PSD a od júna by sa zamestnal, tak by sa mu dôchodok nenavyšol, lebo prácu na dohodu nevykonával.
Mila123
14.12.12,09:50
tým pádom ak by skončil DOPČ k 31.12.2012 a ostal doma poberať PSD a od júna by sa zamestnal, tak by sa mu dôchodok nenavyšol, lebo prácu na dohodu nevykonával.
áno.....ale to navyšovanie nie je až také nehorázne vysoké.....
Monika Kováčová
14.12.12,09:55
Janka pravdu máš. Bola som tam. Smiala som sa. A so mnou celá sála vrátane školiteľky...
inges
14.12.12,10:16
tak teraz vyriešiť dilemu, či ho odhlásiť k ukončeniu DOPČ k 31.12.2012 a bude poberať pekný PSD a po nároku SD ho zamestnať na PP alebo ho ponechať na DOPČ a ukončiť ju k 28.2.2013, lebo on chce poberať PSD a nechce o neho prísť.
Monika Kováčová
14.12.12,11:16
Poslušne hlásim, že som všetko prečítala a neporozumela som ničomu.
Piť nemôžem, beriem antibiotiká. Ako prežiť bez straty zdravého rozumu?
Xanti
14.12.12,11:25
Poslušne hlásim, že som všetko prečítala a neporozumela som ničomu.
Piť nemôžem, beriem antibiotiká. Ako prežiť bez straty zdravého rozumu? Ako Cinky , šľahnúť si niečo rovno do žíl. To na antibiotiká nevadí :D mimotemy alebo to ozaj risknúť s alkoholom :D šak pečeň čosi vytrime.
Monika Kováčová
14.12.12,11:34
Ako Cinky , šľahnúť si niečo rovno do žíl. To na antibiotiká nevadí :D mimotemy alebo to ozaj risknúť s alkoholom :D šak pečeň čosi vytrime.

No k týmto novelizáciam novelizácií sa zákon o dekriminalizácii marihuany priam "žiada". Ja proste mám "žiadzu"...
kapuca
15.12.12,08:32
Preco je v teme, ze dohodar zaplati na odvodock 9,4 percenta spolu kud zaplati pri pravidelnom prijme 13,4 percenta a nepravidelnom tusim 11 percent??? Ci?
Mila123
15.12.12,09:30
Preco je v teme, ze dohodar zaplati na odvodock 9,4 percenta spolu kud zaplati pri pravidelnom prijme 13,4 percenta a nepravidelnom tusim 11 percent??? Ci?
sú dohodári, ktorí platia iba do SP a to starobné poistenie (napr. poberatelia SD ) tí platia iba 4 %
Melnick
15.12.12,09:51
Odpovede mamičkám na MD - dúfam, že pomôžu : Nedá sa mi už vkladať do prvého príspevku, kde by si to každý rýchlo našiel , takže ......... (skúsim poprosiť moderátora, aby to tam presunul. :)

Čerpané zo stránky: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/dohodari-a-odvody-na-socialne-poistenie-od-2013/

Autor: Mgr. Kristína Kováčiková

Dohodári a odvody na sociálne poistenie od 2013

Ak pracujete na dohodu (mimo pracovného pomeru), v spolupráci s odborníkmi zo Sociálnej poisťovne Vám prinášame prehľad nových odvodových povinností od januára 2013. V našich situáciách sa venujeme špeciálne matkám, ktoré si privyrábajú na materskej/rodičovskej dovolenke.

Otázka - Ako sa vypočítajú odvody na sociálne poistenie "dohodárovi?"

Marta počas rodičovskej dovolenky pracuje na dohodu. Každý mesiac si zarobí 200 eur v hrubom. Ako sa jej vypočítajú odvody na sociálne poistenie?
Odpoveď:

Ak má počas rodičovskej dovolenky pani Marta uzatvorenú dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti a má z nej pravidelný mesačný príjem, bude mať od 1. januára 2013 postavenie zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
V takomto prípade bude pani Marta platiť ako zamestnanec poistné vo výške 18,80 eur - z vymeriavacieho základu 200 eur


1,4 % na nemocenské poistenie,
4 % na starobné poistenie,
3 % na invalidné poistenie a
1 % na poistenie v nezamestnanosti).

Zamestnávateľ za pani Martu bude platiť z vymeriavacieho základu 200 eur


na nemocenské poistenie 1,4 %,
na starobné 14 %,
na invalidné 3 %,
na poistenie v nezamestnanosti 1 %.

Okrem toho zamestnávateľ bude platiť poistné aj do rezervného fondu solidarity (4,75 %), poistné na garančné poistenie (0,25 %) a poistné na úrazové poistenie (0,8%).
V prípade, ak je pani Marta dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa a poistné na dôchodkové poistenie z tohto dôvodu za ňu platí štát, od 1. januára 2013 nebude spĺňať jednu z podmienok byť poistencom štátu, pretože bude dôchodkovo poistená ako zamestnanec z právneho vzťahu založeného dohodou. Poistencom štátu totiž môže byť fyzická osoba, ktorá nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. To znamená, že ak pani Marta pred 1. januárom 2013 podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, je povinná podať odhlášku z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu najneskôr do 9. januára 2013 (do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia) s dátumom zániku tohto poistenia 31. decembra 2012, a to v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu.
Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Otázka - Ako sa vypočítajú odvody na sociálne poistenie, ak ide o pravidelný príjem? A ako, ak ide o nepravidelný príjem?

Katka je na rodičovskej dovolenke, popri tom si privyrába na dohodu vo firme, ktorá organizuje detské oslavy. V mesiaci január bude 5 akcií a Katka si zarobí 1.000,- EUR (brutto). V mesiaci február nebude akcia žiadna, Katka nezarobí nič. V marci bude v práci iba raz a zarobí si 200 EUR (brutto). Je Katka považovaná za zamestnanca na účely sociálneho poistenia? Ak áno, ako sa vypočítajú odvody na sociálne poistenie v jej prípade?

Odpoveď:

Dôležité je, ako má Katka v dohode (teda v zmluve) stanovený príjem. Ak má v zmluve určené, že má právo na príjem pravidelne mesačne (pričom nie je dôležité, či ho skutočne dostane vyplatený), bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Ak má v zmluve určené právo na príjem v iných intervaloch ako raz mesačne, ide o nepravidelný príjem a Katka bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.
Ak je Katka zamestnancom s pravidelným mesačným príjmom, zaplatí od 1. januára 2013 z mesačného zárobku (teda v januári z vymeriavacieho základu 1000 eur a v marci z vymeriavacieho základu 200 eur) vždy


1,4 % na nemocenské poistenie,
4 % na starobné poistenie,
3 % na invalidné poistenie a
1 % na poistenie v nezamestnanosti.

V mesiaci, v ktorom zarobí 1 000 eur, zaplatí celkom poistné v sume 94 eur a v marci 18,80 eur.
Zamestnávateľ za Katku bude platiť z jej zárobku poistné na


nemocenské poistenie 1,4 %,
na starobné 14 %,
na invalidné 3 %,
na poistenie v nezamestnanosti 1 %.

Okrem toho zamestnávateľ bude platiť poistné aj do rezervného fondu solidarity (4,75 %), poistné na garančné poistenie (0,25 %) a poistné na úrazové poistenie (0,8%).
Vo februári, keď nebude mať Katka vyplatenú žiadnu odmenu, bude mať vymeriavací základ v sume 0 EUR, a preto Katka ani jej zamestnávateľ za mesiac február 2013 neplatia poistné na sociálne poistenie.
Ak je Katka zamestnancom s nepravidelným príjmom, zaplatí poistné až po skončení trvania dohody. Ak predpokladáme, že dohoda jej bude trvať od 1.1.2013 do 31.3.2013, poistné zaplatí z priemerného mesačného príjmu. Pri uvedených príjmoch (1000, 0 a 200 eur) teda za každý mesiac zaplatí poistné z vymeriavacieho základu 400 eur na starobné poistenie (4 %) a na invalidné poistenie (3 %) – spolu teda za každý mesiac 28 eur.
Zamestnávateľ za Katku zaplatí z uvedeného priemerného zárobku 400 eur mesačne poistné na starobné poistenie (14 %), poistné na invalidné poistenie (3 %), poistné do rezervného fondu solidarity (4,75 %), poistné na garančné poistenie (0,25 %) a poistné na úrazové poistenie (0,8%).
Aj v tomto prípade platí, že ak Katka je dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa a poistné na dôchodkové poistenie z tohto dôvodu za ňu platí štát, od 1. januára 2013 nebude spĺňať jednu z podmienok byť poistencom štátu, pretože bude dôchodkovo poistená ako zamestnanec z právneho vzťahu založeného dohodou. Poistencom štátu totiž môže byť fyzická osoba, ktorá nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. To znamená, že ak Katka pred 1. januárom 2013 podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, je povinná podať odhlášku z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu najneskôr do 9. januára 2013 (do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia) s dátumom zániku tohto poistenia 31. decembra 2012, a to v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu.
Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Otázka - Mám pravidelný príjem, okrem toho aj nepravidelný príjem.

Zuzana poberá rodičovský príspevok na dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom, v januári malo 4 roky. Liečba jej chorého dieťaťa je nákladná, Zuzana preto "brigáduje," keď má možnosť. U jedného zamestnávateľa má istú prácu, každý mesiac si zarobí na dohodu 200 EUR. Niekedy však môže zarobiť jednorazovo u jedného, či dvoch ďalších zamestnávateľov ďalších 200 EUR. Ako sa jej vypočítajú odvody na sociálne poistenie?

Odpoveď:

Ak má Zuzana z jednej dohody právo na pravidelný mesačný príjem, tak bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenie a poistenia v nezamestnanosti. Teda jej mesačná odmena v sume 200 €, bude jej vymeriavacím základom na odvod poistného.
V takom prípade bude Zuzana platiť ako zamestnanec poistné vo výške 18,80 eur - z vymeriavacieho základu 200 eur


1,4 % na nemocenské poistenie,
4 % na starobné poistenie,
3 % na invalidné poistenie a
1 % na poistenie v nezamestnanosti).

Zamestnávateľ za Zuzanu bude platiť z vymeriavacieho základu 200 eur poistné


na nemocenské poistenie 1,4 %,
poistné na starobné poistenie 14 %,
poistné na invalidné poistenie 3 %,
poistné na poistenie v nezamestnanosti 1 %.
Okrem toho zamestnávateľ bude platiť poistné aj do rezervného fondu solidarity (4,75 %), poistné na garančné poistenie (0,25 %) a poistné na úrazové poistenie (0,8%).

Ak bude mať Zuzana ďalšie dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, bude záležať na tom, či je z tejto dohody stanovený pravidelný alebo nepravidelný príjem. Pri pravidelnom príjme bude platiť poistné pravidelne tak ako pri prvej dohode (teda mesačne), pri nepravidelnom príjme zaplatí poistné po skončení dohody, pričom vymeriavací základ na každý mesiac bude stanovený ako priemer zárobkov, ktoré dosiahla za celé obdobie trvania dohody s nepravidelným príjmom.
Predpokladáme, že aj Zuzana je dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa. Aj ona už od 1. januára 2013 nebude spĺňať jednu z podmienok byť poistencom štátu, pretože bude dôchodkovo poistená ako zamestnanec z právneho vzťahu založeného dohodou. Poistencom štátu totiž môže byť fyzická osoba, ktorá nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. To znamená, že ak Zuzana pred 1. januárom 2013 podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa a od 1. januára 2013 je dôchodkovo poistená z právneho vzťahu založeného dohodou, je povinná podať odhlášku z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu najneskôr do 9. januára 2013 (do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia) s dátumom zániku tohto poistenia 31. decembra 2012, a to v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu.
Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Otázka - Brigádujem popri vysokej škole. Ako sa mi vypočítajú odvody? Budem mať nárok na materské?

Lenke sa počas štúdia na VŠ narodilo dieťa. Na materské nemala nárok, lebo pred pôrodom nebola nikdy nemocensky poistená. Teraz si Lenka popri škole začala privyrábať ako brigádnička a zarobí si mesačne 260 EUR v hrubom. Ako sa jej vypočítajú odvody na sociálne poistenie? V prípade, že by Lenka otehotnela, za akých podmienok by mala nárok na materské a v akej výške by bolo jej materské?

Odpoveď:

Ak má Lenka uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta (či už s právom na pravidelný mesačný alebo nepravidelný príjem), nebude z tejto dohody nemocensky poistená. A keďže základnou podmienkou nároku na materské je existencia nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského a osobitnou podmienkou aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, Lenke nárok na materské nevznikne. Nevznikne jej nárok na žiadnu nemocenskú dávku.
Lenka bude platiť z vymeriavacieho základu 260 eur len poistné na dôchodkové poistenie (na starobné 4 % a na invalidné 3 %), jej zamestnávateľ bude platiť poistné na dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a tiež poistné na úrazové a garančné poistenie (ak je garančne poistený).
Lenka má ale možnosť rozhodnúť sa, že z tejto dohody bude platiť poistné len zo sumy, ktorá pri dohodách o brigádnickej práci študenta staršieho ako 18 rokov prekračuje hraničnú sumu 155 eur. V takom prípade bude platiť uvedené poistné len zo sumy 105 eur. Ak sa Lenka pre takúto možnosť rozhodne, bude svoje rozhodnutie musieť deklarovať prostredníctvom písomného čestného vyhlásenia u svojho zamestnávateľa.
Pripomíname, že ak je Lenka dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa (poistné za ňu platí štát), je povinná podať v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta jej trvalého pobytu odhlášku z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu najneskôr do 9. januára 2013 (do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia) s dátumom zániku tohto poistenia 31. decembra 2012. Od 1. januára 2013 už totiž nebude spĺňať jednu z podmienok byť poistencom štátu, pretože bude dôchodkovo poistená ako zamestnanec z právneho vzťahu založeného dohodou.
Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.
kapuca
15.12.12,12:43
Dobre a kolko budem platit ja, niesom stdent ani dochodca ani na materskej. Mam pracovny pomer a dve dohody. Kolko percent budem platit z kazdej dohody?
Dakujem velmi pekne.
vcielkaisr
15.12.12,12:54
Nové pravidla platia pre mzdy ktoré sú splatné po 1.1.2013,alebo platia od príjmu za január 2013?
Tweety
15.12.12,12:57
Nové pravidla platia pre mzdy ktoré sú splatné po 1.1.2013,alebo platia od príjmu za január 2013?
Druhá možnosť je správna.
Melnick
15.12.12,13:13
Dobre a kolko budem platit ja, niesom stdent ani dochodca ani na materskej. Mam pracovny pomer a dve dohody. Kolko percent budem platit z kazdej dohody?
Dakujem velmi pekne.
Záleží od toho či budeš mať dohodu s pravidelným príjmom (9,4%), alebo nepravidelným príjmom.(7%)
Rozalka
15.12.12,14:42
Ja sa chcem (červenou) opýtať múdrejších odo mňa k § 227a bod 2), ktorý znie (modrá kurzíva):

Fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov je povinná
a) písomne informovať zamestnávateľa o uplatnení práva podľa odseku 1 - toto musí byť doručené zamestnávateľovi najneskôr 1 deň pred nástupom, resp. pred 1.1.2013?
b) písomne informovať zamestnávateľa o tom, že si u neho nebude ďalej uplatňovať právo podľa odseku 1
c) predložiť zamestnávateľovi písomné čestné vyhlásenie, že si právo podľa odseku 1 súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárom mesiaci - čestné vyhlásenie doručiť každý mesiac? a dokedy?
mzdarka renca
15.12.12,15:00
Ja sa chcem (červenou) opýtať múdrejších odo mňa k § 227a bod 2), ktorý znie (modrá kurzíva):

Fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov je povinná
a) písomne informovať zamestnávateľa o uplatnení práva podľa odseku 1 - toto musí byť doručené zamestnávateľovi najneskôr 1 deň pred nástupom, resp. pred 1.1.2013? môj názor je, že tak ako pri daňovom vyhlásení v deň nástupu, resp. od kedy si to bude uplatňovať, podľa mňa to môže byť aj v priebehu dohody o BPŠ, nakoľko sa môže stať, že si uplatňuje inde, kde skončí a začne si to uplatňovať napr. po pol roku.
b) písomne informovať zamestnávateľa o tom, že si u neho nebude ďalej uplatňovať právo podľa odseku 1
c) predložiť zamestnávateľovi písomné čestné vyhlásenie, že si právo podľa odseku 1 súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárom mesiaci - čestné vyhlásenie doručiť každý mesiac? a dokedy? dať na začiatku a tiež ako pri daňovom vyhlásení, ak nastane zmena, ihneď o tom písomne informovať zamestnávateľa, a v tomto duchu napísať aj čestné vyhlásenie, že si neuplatňuje u iného zamestnávateľa a ak by si začal, tak bude o tom ihneď informovať zamestnávateľa. je blbosť to chcieť každý mesiac.
odpoveď v texte
Rozalka
15.12.12,15:07
odpoveď v texte
Renčika, ale tam sa píše, že dá čestné vyhlásenie, že "v tom istom kalendárnom mesiaci ..." to ma viedlo k tomu, či vždy, či ako (bŕŕŕ, ale ma irituje takáto byrokracia)!
mzdarka renca
15.12.12,15:12
Renčika, ale tam sa píše, že dá čestné vyhlásenie, že "v tom istom kalendárnom mesiaci ..." to ma viedlo k tomu, či vždy, či ako (bŕŕŕ, ale ma irituje takáto byrokracia)!
Rozálka, doplnila som to, kuk na to :)
Rozalka
15.12.12,15:40
Súhlasím s Tebou, že je blbosť, chcieť to každý mesiac, teraz sa na to nepozeraj zdravým sedliackym rozumom, ale pohľadom na chorý zákon.
Napísala som chorý? chcela som dať "holý" ... ;)
mzdarka renca
15.12.12,16:38
no, mohol by sa k tomu ešte niekto vyjadriť, alebo idem sa spýtať do draka :)
MIRKA111
17.12.12,06:15
Rozalka
17.12.12,08:05
článok je napísaný 28.8.2012, asi by som ho radšej nečítala....
Melnick
17.12.12,08:58
Súhlas s Rozalkou
Melnick
17.12.12,09:01
Môj dotaz a odpoveď zo SP

Nie, netreba robiť RLFO –zmena, po 27.12. sa bude dať posielať nové prihlášky s dátumom od 1.1.2013 Odhlásení budú všetci dohodári automaticky v systéme.Určite budú informácie k prihláškam vystavené na stránke SP.
Katarína CéreováPodpora pre elektronické službyhttps://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=f1c812d939&view=att&th=13ba78f2b53c7034&attid=0.1&disp=emb&zw&atsh=1Sociálna poisťovňa – ústredie tel.: 0906171737
Sent: Saturday, December 15, 2012 9:36 AM
To: eSluzbyServiceDesk
Subject: RLFO Iné




Podpora pre E-služby - RLFO







1. Identifikačné údaje
Vymazala som moje údaje



































2. Nahlásenie problému










Názov elektronickej služby:

RLFO



SSN(Prihlasovacie meno):



IČZ:






Oblasť:

Iné



Popis:






[TR]
Dobrý deň, spracovávam externe účtovníctvo viacerým spoločnostiam. Zaujíma ma, či bude možné v EZU do 31.12.2012 pri pracovníkoch na Dohodu mimo pracovného pomeru, v súvislosti so zmenami platnými od 1.1.2013, urobiť zmeny priamo v EZU cez ponuku "zmena" , alebo budem musieť všetkých odhlásiť k 31.12.2012 a nanovo ich prihlásiť s dátumom 1.1.2013. Ďakujem za skorú odpoveď Melnick
Heleč
17.12.12,09:53
Ako "odhlásení"?
to znamená, že treba nanovo prihlásiť aj tých, ktorí zarobia menej (155)?

Som blbá alebo nedomikavá, keď nerozumiem?
Melnick
17.12.12,13:41
Ako "odhlásení"?
to znamená, že treba nanovo prihlásiť aj tých, ktorí zarobia menej (155)?

Som blbá alebo nedomykavá, keď nerozumiem?

Ak reaguješ na môj príspevok tak moje stanovisko je nasledovné :

V RLFO doteraz platnom, máš iba okienko kde označíš pracovný vzťah "dohoda". Tento pracovný vzťah nie je špecifikovaný či je to na pravidelný - nepravidelný príjem , či je to DoBPŠ, DoVP, DoPČ , no a práve pre toto vyšpecifikovanie, ktoré zakladá rozdielne odvodové povinnosti, musíš dohodára NANOVO prihlásiť.
alaya1
18.12.12,11:33
16 rocna dcera rpznasa reklamne letaky. Dnes za nou bola "nadriadena" spisat novu zmluvu. Tyka sa platenie odvodov nejako aj studentov od 16-18 rokov? este zmluvu nepodpisala.
Rozalka
18.12.12,17:36
nenapísala si akú čiastku dokáže za mesiac zarobiť......
ak to bude do 66€ netýkajú sa jej žiadne fondy....
ak to bude 66,01 zaplatí z celej sumy.....
Nesúhlasím.
Príklad mám na študenta nad 18 rokov, ale myslím, že podstata sa nemení.
Ak má študent u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, že si nikde inde tú výnimku neuplatňuje a za kalendárny mesiac u žiadneho iného zamestnávateľa si ju neuplatnil, mesačný výkaz pri príjme 200 eúr do 26 rokov bude vyzerať takto:
Rozalka
18.12.12,17:55
Rozalka, zadanie bolo študent od 16-18 rokov.....aj na to som odpovedala....
U študenta do 18 to neplatí? čo som prehliadla?
Rozalka
18.12.12,18:04
Rozalka, zadaj príklad, aby sme sa rozumeli....
Ja som zadala príklad, že študent 20 ročný, má príjem 200, teda prekročil magickú hranicu 155, uplatňuje si však u tohto zamestnávateľa výnimku, tak platí:
do IP a SP zo sumy 45 (200-155)
zamestnávateľ zaňho platí GP a UP z celej sumy, teda z 200 eúr

tak si myslím, že u študenta do 18 rokov, pri príjme 66,01 sa do IP a SP platí len zo sumy 0,01 (takže nič), zamteľ platí UP a GP zo sumy 66,01

Ak som to nepochopila, prosím nasmeruj ma. Ďakujem.
Melnick
18.12.12,18:13
SP informuje :

- 27.12.2012 bude nasadená do produkcie nová schéma RLZEC (ver. 2013) a nebude možné už použiť súčasne platnú. Zároveň bude nasadená schéma pre MV a VP (za obdobie od 01/2013).
Melnick
18.12.12,18:29
Pomôže tento výklad SP ?


22-ročný študent uzatvorí DOBPŠ s pravidelným mesačným príjmom na obdobie 1.1.2013-31.3.2013. Určí si túto dohodu, ako dohodu pri ktorej si bude uplatňovať výnimku. Príjem v každom mesiaci je 200 €.
(V mesačnom výkaze bude uvedený typ 71, VZ na ÚP a GP bude 200€, na Stp, IP a RFS 45 €)

Alebo tento ?


http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: ewita888 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a-post2198120.html#post2198120)
Neviem, či mi nemyslí už pri tých dohodách, neviem si ujasniť:
študent nad 18 rokov pri odmene do 155 eur, aké odvody ??
Fakt je to na fľašku :(
Aj námet na frašku
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Jana Motyčková http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a-post2198126.html#post2198126)
Ak si uplatńuje výnimku, tak ÚP a GP, ak si výnimku neuplatňuje, tak ÚP, GP, StP, IP a RFS.



http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.pngPôvodca textu príspevku: ewita888 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a-post2198135.html#post2198135)

Janka, číže ak bude mať len jednu dohodu, tak iba zamestnávateľ úrazové a garančné ..
Ak bude mať napr. nad 155 eur, tak študent platí 7 % a zamestnávateľ 22,8 %..
Dobre chápem?



http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Mila123 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a-post2198140.html#post2198140)
áno, ale iba zo sumy nad 155€ mesačne......
Melnick
18.12.12,18:31
Tiež to vnímam ako Rozalka.
Rozalka
18.12.12,18:47
so starším študentom je to tak, ako si to vysvetľuješ....
ale so študentmi do 18. roku veku sa majú platiť odvody z celkovej sumy, keď presiahnú 66 € hranicu.......
Si si istá? na stránke SP som čítala toto:

Študenti pracujúci na dohodu bez platenia poistného
Pri dohodách o brigádnickej práci študentov má žiak alebo študent možnosť určiť si jednu dohodu na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie, ak mesačný/priemerný mesačný príjem z určenej dohody nepresiahne sumu 66 eur – do veku 18 rokov, alebo sumu 155 eur – ak má študent nad 18 rokov. Ak tento príjem presiahne hraničné sumy, vzniká žiakovi alebo študentovi z určenej dohody dôchodkové poistenie.Jeho vymeriavací základ na platenie dôchodkového poistenia sa znižuje o hraničnú sumu 66 eur alebo 155 eur.
Melnick
19.12.12,06:38
Jedna totálna blbosť odstránená :

Dohodár pracujúci napr. od pondelka do piatku NEBUDE SAMOPLATITEĽOM na sobotu a nedeľu. Nebude sa musieť prihlasovať a odhlasovať na tieto dni.

Avšak, ak bude mať v týždni nepokryté aj dni , ktoré nie sú iba sobota a nedeľa, platí doterajší kolotoč odhlasovania - prihlasovania.


Dobre sa to zamotáva. :D:D:D
Mila123
19.12.12,06:39
odkiaľ máš zdroj?
Melnick
19.12.12,06:43
Pokyn pre pracovnnčky VšZP - bude aj v papierovej forme, zatiaľ horúce info!!!!!
Tweety
19.12.12,06:44
Jedna totálna blbosť odstránená :

Dohodár pracujúci napr. od pondelka do piatku NEBUDE SAMOPLATITEĽOM na sobotu a nedeľu. Nebude sa musieť prihlasovať a odhlasovať na tieto dni.

Avšak, ak bude mať v týždni nepokryté aj dni , ktoré nie sú iba sobota a nedeľa, platí doterajší kolotoč odhlasovania - prihlasovania.


Dobre sa to zamotáva. :D:D:D
Už je z toho skoro detektívka. Lenže páchateľ je už dávno známy.:rolleyes:
Melnick
19.12.12,06:56
Už je z toho skoro detektívka. Lenže páchateľ je už dávno známy.:rolleyes:

Zamestnankyne urputne poukazujú na nedostatky a myslím si, že budú odhalení aj páchateľovi pomocníci a my sa dozvieme, že páchateľov nebudeme ohlasovať vôbec. :D:D:D
Jana103
19.12.12,07:11
Môj dotaz a odpoveď zo SP

Nie, netreba robiť RLFO –zmena, po 27.12. sa bude dať posielať nové prihlášky s dátumom od 1.1.2013 Odhlásení budú všetci dohodári automaticky v systéme.Určite budú informácie k prihláškam vystavené na stránke SP.
Katarína CéreováPodpora pre elektronické službyhttps://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=f1c812d939&view=att&th=13ba78f2b53c7034&attid=0.1&disp=emb&zw&atsh=1Sociálna poisťovňa – ústredie tel.: 0906171737
Sent: Saturday, December 15, 2012 9:36 AM
To: eSluzbyServiceDesk
Subject: RLFO Iné




Podpora pre E-služby - RLFO







1. Identifikačné údaje
Vymazala som moje údaje



































2. Nahlásenie problému










Názov elektronickej služby:

RLFO



SSN(Prihlasovacie meno):



IČZ:






Oblasť:

Iné



Popis:






[TR]
Dobrý deň, spracovávam externe účtovníctvo viacerým spoločnostiam. Zaujíma ma, či bude možné v EZU do 31.12.2012 pri pracovníkoch na Dohodu mimo pracovného pomeru, v súvislosti so zmenami platnými od 1.1.2013, urobiť zmeny priamo v EZU cez ponuku "zmena" , alebo budem musieť všetkých odhlásiť k 31.12.2012 a nanovo ich prihlásiť s dátumom 1.1.2013. Ďakujem za skorú odpoveď Melnick




odhlásia všetkých automaticky? mám dohodárov, ktorých dohoda končí 31.12.2012...teda ja ich odhlásiť už nebudem musieť?
Melnick
19.12.12,07:53
odhlásia všetkých automaticky? mám dohodárov, ktorých dohoda končí 31.12.2012...teda ja ich odhlásiť už nebudem musieť?
Ja idem robiť nasledovne:
Dohodárov, s ktorými mám dohodu do 31.12. 2012 som si už teraz ukončila cez RLFO s dátumom ukončenia 31.12.2012 ( kvôli množstvu dohodárov ) a vytlačila som si RLFO - odhláška.
Tí dohodári, ktorí u mňa ostávajú odhlasovaní nebudú, ale mám prechodné obdobie, kde môžem urobiť poriadok najneskôr do 31.01.2013 a na nových RLFO im určiť také dohody, podľa ktorých už budeme od januára postupovať.

Zhrniem: ukončujem iba tých, ktorí by u mňa skončili v každom prípade.
m.hladka
19.12.12,08:28
asi aj ja dohodárov poodhlasujem už teraz k 31.12.2012
:(
truch
19.12.12,08:35
Ja idem robiť nasledovne:
Dohodárov, s ktorými mám dohodu do 31.12. 2012 som si už teraz ukončila cez RLFO s dátumom ukončenia 31.12.2012 ( kvôli množstvu dohodárov ) a vytlačila som si RLFO - odhláška.
Tí dohodári, ktorí u mňa ostávajú odhlasovaní nebudú, ale mám prechodné obdobie, kde môžem urobiť poriadok najneskôr do 31.01.2013 a na nových RLFO im určiť také dohody, podľa ktorých už budeme od januára postupovať.

Zhrniem: ukončujem iba tých, ktorí by u mňa skončili v každom prípade.
Majka, tiež mám jedného dohodára, ktorý bude v dohode pokračovať. V tom prechodnom období ho musím odhlásiť a znovu prihlásiť. Výplaty budem robiť 7.1., radšej urobím to odhlásenie až po výplatách, mám obavy, že keď ho odhlásim, nedovolí mi systém, ktorý majú v SP podať mesačný výkaz. Už sa mi to raz stalo, že spracovanie prihlášky trvalo dlhšie a nechcelo mi zobrať mesačný výkaz. Pri tej záplave prihlášok a odhlášok to pravdepodobne nebude fungovať
Jana Motyčková
19.12.12,09:57
Majka, tiež mám jedného dohodára, ktorý bude v dohode pokračovať. V tom prechodnom období ho musím odhlásiť a znovu prihlásiť. Výplaty budem robiť 7.1., radšej urobím to odhlásenie až po výplatách, mám obavy, že keď ho odhlásim, nedovolí mi systém, ktorý majú v SP podať mesačný výkaz. Už sa mi to raz stalo, že spracovanie prihlášky trvalo dlhšie a nechcelo mi zobrať mesačný výkaz. Pri tej záplave prihlášok a odhlášok to pravdepodobne nebude fungovať
Odhlásiť nie, iba prihlásiť.
Beulka
19.12.12,10:03
truch, veď vyššie sa píše, že dohodári budú odhlásení automaticky Sociálnou poisťovňou, takže v Tvojom prípade Ťa Soc. poisťovňa "predbehne" a Ty by si mala robiť len prihlášku.
truch
19.12.12,10:49
truch, veď vyššie sa píše, že dohodári budú odhlásení automaticky Sociálnou poisťovňou, takže v Tvojom prípade Ťa Soc. poisťovňa "predbehne" a Ty by si mala robiť len prihlášku.
Ja len dúfam, že pri tom množstve prihlášok, ktoré bude musieť SP spracovať, ho budem mať k termínu výplaty prihláseného a bez problémov odošlem mesačný výkaz.
Máme do 4.1.2013 celozávodnú dovolenku a hneď 7.1. robím výplaty:(
evuš
19.12.12,11:43
..čím viac čítam, tým väčší blbec som...

k 31.12.2012 som odhlásila všetkých dohodárov, okrem dvoch, ktorí majú DOPČ na dobu neurčitú.
Jedná sa o zamestnanca na TPP v inej firme /v ČR/ + starobnú dôchodkyňu ...čo s nimi ?????????? ...robia "z domu" pár hodín mesačne....

odhlásiť, neodhlásiť a čo s prihláškami do ZP ??? Vie mi to niekto vysvetliť po lopate???!
Pripadám si ako blb :D
invest
19.12.12,11:51
Ja tomu rozumiem takto. Dohodári, ktorých dohoda vznikla pred 1.1.2013 budú automaticky odhlásení na SP a prihlásiť ich musíme najneskôr do 31.1.2013 podľa pokynov SP. Do ZP registrovaní neboli, treba ich do 8 dní, tj do 8.1.2013 prihlásiť kódom 2D.
Melnick
19.12.12,11:54
truch, veď vyššie sa píše, že dohodári budú odhlásení automaticky Sociálnou poisťovňou, takže v Tvojom prípade Ťa Soc. poisťovňa "predbehne" a Ty by si mala robiť len prihlášku.

A takto si SP vyčistí všetky šuflíky. :D:D:D Najviac ma štve, že oni budú mať vianočný poriadok skôr, ako ja.:(
Jana Motyčková
19.12.12,12:03
Neviem o tom, ze by SP odhlasovala vsetkých dohodárov automaticky k 31.12. a myslím si, že to ani robiť nebude.
Melnick
19.12.12,12:17
Neviem o tom, ze by SP odhlasovala vsetkých dohodárov automaticky k 31.12. a myslím si, že to ani robiť nebude.

Janka, vyššie v príspevku som sem priložila mail, kde mi to napísali zo SP.

Prikladám :


Môj dotaz a odpoveď zo SP

Nie, netreba robiť RLFO –zmena, po 27.12. sa bude dať posielať nové prihlášky s dátumom od 1.1.2013 Odhlásení budú všetci dohodári automaticky v systéme.Určite budú informácie k prihláškam vystavené na stránke SP.
Katarína CéreováPodpora pre elektronické službyhttps://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=f1c812d939&view=att&th=13ba78f2b53c7034&attid=0.1&disp=emb&zw&atsh=1Sociálna poisťovňa – ústredie tel.: 0906171737
Sent: Saturday, December 15, 2012 9:36 AM
To: eSluzbyServiceDesk
Subject: RLFO Iné




Podpora pre E-služby - RLFO







1. Identifikačné údaje
Vymazala som moje údaje



































2. Nahlásenie problému










Názov elektronickej služby:

RLFO



SSN(Prihlasovacie meno):



IČZ:






Oblasť:

Iné



Popis:






[TR]
Dobrý deň, spracovávam externe účtovníctvo viacerým spoločnostiam. Zaujíma ma, či bude možné v EZU do 31.12.2012 pri pracovníkoch na Dohodu mimo pracovného pomeru, v súvislosti so zmenami platnými od 1.1.2013, urobiť zmeny priamo v EZU cez ponuku "zmena" , alebo budem musieť všetkých odhlásiť k 31.12.2012 a nanovo ich prihlásiť s dátumom 1.1.2013. Ďakujem za skorú odpoveď Melnick
invest
19.12.12,12:25
Janka, vyššie v príspevku som sem priložila mail, kde mi to napísali zo SP.

Prikladám :
Som vedela, že som to čítala v nejakom zodpovednom zdroji. inak by som to sem nenapísala. Ďakujem
Melnick
19.12.12,12:31
Tiež by som to sem nedala, pokiaľ by tam nebol uvedený zodp. pracovník SP.
Melnick
20.12.12,11:53
Do pozornosti dávam :

Zdroj : Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa na VZP - MU 3/4/2009 (http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf)
inges
20.12.12,12:36
Takže môžem dohodára odhlásiť k 31.12.2012 zo SP aj dnes poprípade 31.12.2012?
Melnick
20.12.12,12:46
Takže môžem dohodára odhlásiť k 31.12.2012 zo SP aj dnes poprípade 31.12.2012?

Ak máš takého dohodára, ktorý je u Teba na dobu určitú - do 31.12.2012 , tak kľudne ho odhlás už dnes s dátumom ukončenia poistenia 31.12.2012 - a máš "vystaráno" .Ak však dohodár bude pokračovať aj od 1.1.2013 čiže nemáš s ním dohodu iba do 31.12.2012, potom máš 31 dní v januári na to, aby si jeho dohodu špecifikovala a konkretizovala.
Kvaka
20.12.12,12:49
Už vyšla v zbierke novela zákona o sociálnom poistení http://www.epi.sk/Main/Download.aspx?fn=\ZzSR\SK\01\2012c101z413.pdf
Aljok
20.12.12,12:52
Info zo stránky SP - Zmena tlačív na elektronické prihlasovanie dohodárov

http://www.socpoist.sk/aktuality-zmena-tlaciv-na-elektronicke-prihlasovanie-dohodarov/48411s54621c
inges
20.12.12,16:09
Ak máš takého dohodára, ktorý je u Teba na dobu určitú - do 31.12.2012 , tak kľudne ho odhlás už dnes s dátumom ukončenia poistenia 31.12.2012 - a máš "vystaráno" .Ak však dohodár bude pokračovať aj od 1.1.2013 čiže nemáš s ním dohodu iba do 31.12.2012, potom máš 31 dní v januári na to, aby si jeho dohodu špecifikovala a konkretizovala.
Melnick ďakujem. Je na dobu neurčitú ale skončíme DOPČ dohodou ku dňu skončenia 31.12.2012 a odhlásim ho, nakoľko celý rok 2012 nemal žiadnu odmenu. Starobného ponechávam, nakoľko mu dám k dohode dodatok, že má pravidelný príjem a predčasného asi tiež odhlásim. Musím počkať ako sa rozhodne on a šéf.
Len neviem, či predčasný sa stáva tiež samoplatiteľom na ZP ak počas práce na dohodu dajme tomu počas januára a februára prekročí VZ 2918,70€.
Jana103
21.12.12,07:11
Do pozornosti dávam :

Zdroj : Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

ak mám dohodára, ale ja vopred neviem, ktoré dni bude pracovať, ako ho mám prihlasovať a odhlasovať?
inges
21.12.12,07:27
Na stránke Union:
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára
Jana103
21.12.12,07:46
Na stránke Union:
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára

takze kazdy mesiac ich budem prihlasovat a odhlasovat? mám dohodárov, ktorí majú pravidelný príjem
Jana Motyčková
21.12.12,08:12
ak mám dohodára, ale ja vopred neviem, ktoré dni bude pracovať, ako ho mám prihlasovať a odhlasovať?
Prihlasujete po skončení mesiaca!!! To už viete, kedy pracoval.
Tri výkričníky, lebo to píšem už aspoň 10-ty krát. Dnes tretí.
inges
21.12.12,08:37
takze kazdy mesiac ich budem prihlasovat a odhlasovat? mám dohodárov, ktorí majú pravidelný príjem
Podľa mňa áno, ak budú mať každý mesiac vyplatený príjem a vy teda neviete určiť kedy pracujú na posledný deň v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu, kedy bol príjem vyplatený. Čiže vždy ku koncu mesiaca, každý mesiac.
veronikasad
21.12.12,08:51
Informácia zo stránky SP :

Zmena tlačív na elektronické prihlasovanie dohodárov20.12.2012Sociálna poisťovňa informuje zamestnávateľov, že na webovej stránke v sekcii Elektronické služby – https://esluzby.socpoist.sk/ezuf/poist.jsp (https://esluzby.socpoist.sk/ezuf/poist.jsp) - zverejnila šablóny na zasielanie elektronických formulárov - tlačív Registračný list fyzickej osoby (RLFO), Mesačný výkaz poistného a príspevkov (MV) a Výkaz poistného a príspevkov (VP).
Tlačivá Sociálna poisťovňa upravila na základe novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, na základe ktorej sú zamestnávatelia od 1.1.2013 povinní prihlasovať do registra Sociálnej poisťovne tzv. dohodárov. Do formulárov boli preto vložené nové riadky, ktoré rozdeľujú dohodárov podľa presného typu dohody (Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o pracovnej činnosti a Dohoda o brigádnickej práci študentov) a podľa typu ich príjmu (pravidelný, nepravidelný).
V prípade registrácie súčasných dohodárov, ktorí práce na dohodu nekončia a pokračujú aj po 31.12.2012, sú zamestnávatelia povinní poslať prihlášku RLFO s uvedením konkrétneho typu dohody a typu príjmu do 31.1.2013.
Jana Motyčková
21.12.12,09:32
Podľa mňa áno, ak budú mať každý mesiac vyplatený príjem a vy teda neviete určiť kedy pracujú na posledný deň v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu, kedy bol príjem vyplatený. Čiže vždy ku koncu mesiaca, každý mesiac.

Musia vedieť, kedy robili! Sú povinní viesť evidenciu pracovného času!
Mila123
21.12.12,09:34
Informácia zo stránky SP :

Zmena tlačív na elektronické prihlasovanie dohodárov

20.12.2012Sociálna poisťovňa informuje zamestnávateľov, že na webovej stránke v sekcii Elektronické služby – https://esluzby.socpoist.sk/ezuf/poist.jsp - zverejnila šablóny na zasielanie elektronických formulárov - tlačív Registračný list fyzickej osoby (RLFO), Mesačný výkaz poistného a príspevkov (MV) a Výkaz poistného a príspevkov (VP).
Tlačivá Sociálna poisťovňa upravila na základe novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, na základe ktorej sú zamestnávatelia od 1.1.2013 povinní prihlasovať do registra Sociálnej poisťovne tzv. dohodárov. Do formulárov boli preto vložené nové riadky, ktoré rozdeľujú dohodárov podľa presného typu dohody (Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o pracovnej činnosti a Dohoda o brigádnickej práci študentov) a podľa typu ich príjmu (pravidelný, nepravidelný).
V prípade registrácie súčasných dohodárov, ktorí práce na dohodu nekončia a pokračujú aj po 31.12.2012, sú zamestnávatelia povinní poslať prihlášku RLFO s uvedením konkrétneho typu dohody a typu príjmu do 31.1.2013.
oznámenie......

Sluzba je z dovodu technickej udrzby nedostupna.

Jej prevadzka bude obnovena 21.12.2012 o 13:00 h.

Dakujeme za pochopenie.

čakajú na koniec sveta????
inges
21.12.12,09:54
ďakujem za upresnenie. Myslela som to, že na konci mesiaca už budú vedieť kedy pracovali a preto ich prihlásia ku koncu mesiaca. Tak ako píšete vyššie.
IvetaH
21.12.12,10:54
Vrátila som sa po týždni k tejto téme a pekne znovu od začiatku. Už to mám jasnejšie, ale stále nie som si celkom istá s tými evidovanými na UP.
Mám dohodára, pravidelný príjem a je evidovaný na UP. Odvody zaň platí štát. Robí tak 10 max 20 hodín za mesiac, ale niekedy ani jednu hodinu za celý mesiac. Rozumiem tomu tak, že od 1.1. ho dohlásim len na ZP a len na tie dni, ktoré odrobil a zbytok mu bude platiť štát. Dobre tomu rozumiem. Ide mi o to, kto platí ZP za tie dni, kedy nerobí pri evidovanom na UP.
Ďakujem.
veronikasad
21.12.12,10:57
oznámenie......

Sluzba je z dovodu technickej udrzby nedostupna.

Jej prevadzka bude obnovena 21.12.2012 o 13:00 h.

Dakujeme za pochopenie.

čakajú na koniec sveta????

Stránka SP už funguje
Rozalka
21.12.12,19:35
Došlo mi dnes mailom, dúfam, že tento dokument nie je tajný a ani nepodlieha autorského právu.
andrejka a
22.12.12,14:01
Vrátila som sa po týždni k tejto téme a pekne znovu od začiatku. Už to mám jasnejšie, ale stále nie som si celkom istá s tými evidovanými na UP.
Mám dohodára, pravidelný príjem a je evidovaný na UP. Odvody zaň platí štát. Robí tak 10 max 20 hodín za mesiac, ale niekedy ani jednu hodinu za celý mesiac. Rozumiem tomu tak, že od 1.1. ho dohlásim len na ZP a len na tie dni, ktoré odrobil a zbytok mu bude platiť štát. Dobre tomu rozumiem. Ide mi o to, kto platí ZP za tie dni, kedy nerobí pri evidovanom na UP.
Ďakujem.


posúvam, tiež by ma to zaujímalo. Vopred ďakujeme za rady :)
vema
22.12.12,19:06
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti už asi 2 roky. Je starobný dôchodca, robí u nás ako bezp.technik 2 hod. denne a dostáva každý mesiac mzdu cca 40€. Je to pravidelný príjem? Treba ho doprihlasovať do soc.poist. a aj do zdravotnej? Môže mi niekto v skratke poradiť ako na to?
Mila123
22.12.12,19:33
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti už asi 2 roky. Je starobný dôchodca, robí u nás ako bezp.technik 2 hod. denne a dostáva každý mesiac mzdu cca 40€. Je to pravidelný príjem? Treba ho doprihlasovať do soc.poist. a aj do zdravotnej? Môže mi niekto v skratke poradiť ako na to?
iba do SP a iba bude platiť iba do dôchodkového poistenia on ako ZC a ZĽ....a ZĽ platí ešte do UP,GP a RFS....
podľa môjho názoru je to pravidelný príjem.......
Jozef Mihál
22.12.12,20:51
Súhlasím, je to pravidelný príjem. Do SP na dôchodkové poistenie ho stačí (do)prihlásiť do 31.1.2013.
Jozef Mihál
22.12.12,20:54
Vrátila som sa po týždni k tejto téme a pekne znovu od začiatku. Už to mám jasnejšie, ale stále nie som si celkom istá s tými evidovanými na UP.
Mám dohodára, pravidelný príjem a je evidovaný na UP. Odvody zaň platí štát. Robí tak 10 max 20 hodín za mesiac, ale niekedy ani jednu hodinu za celý mesiac. Rozumiem tomu tak, že od 1.1. ho dohlásim len na ZP a len na tie dni, ktoré odrobil a zbytok mu bude platiť štát. Dobre tomu rozumiem. Ide mi o to, kto platí ZP za tie dni, kedy nerobí pri evidovanom na UP.
Ďakujem.
Je evidovaný na úrade práce, preto za neho počas celej doby evidencie na UPSVaR platí štát.

Za dni, kedy vykonáva prácu na dohodu, platí zároveň ako zamestnanec, spolu so svojim zamestnávateľom.
KEJKA
23.12.12,06:40
stačí, ak na dohodu bude robiť len jednu hodinu denne a už nebude ako samoplatiteľ? V prípade, že nie je evidovaný na ÚP.
Jana Motyčková
23.12.12,10:06
Áno, stačí - keď bude prihlásený ako zamestnanec, nemže byť samoplatiteľ. V dňoch kedy nebude robiť na dohodu, bude samoplatiteľ (prihláška, odhláška).
vema
24.12.12,20:03
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti už asi 2 roky. Je starobný dôchodca, robí u nás ako bezp.technik 2 hod. denne a dostáva každý mesiac mzdu cca 40€. Je to pravidelný príjem? Treba ho doprihlasovať do soc.poist. a aj do zdravotnej? Môže mi niekto v skratke poradiť ako na to? Ešte by som poprosila a ako to bude u tohto zamestnanca s minimálnou mzdou, musí byť k pomeru odpracovaných hodín zachovaná?
Mila123
24.12.12,20:32
Ešte by som poprosila a ako to bude u tohto zamestnanca s minimálnou mzdou, musí byť k pomeru odpracovaných hodín zachovaná?
ZC je poberateľ SD, tak ho prihlasuješ iba do SP a to iba na starobné poistenie, ZĽ za neho bude tiež platiť SD a RFS, UP, GP......do ZP sa dohodári- poberatelia D nehlásia.....

áno, minimálna mzda k pomeru odpracovaných hodín musí byť zachovaná aj pri dohodároch.....
Ejo
25.12.12,16:41
Dobrý deň. To znamená, ak mám dohodára, ktorý pracuje v jednom mesiaci 40 hodín, nemože mať hodinovú odmenu od 1.1.2013 - 2,- eur, čiže hrubú odmenu 80,- eur mesačne?
Mila123
25.12.12,18:48
Dobrý deň. To znamená, ak mám dohodára, ktorý pracuje v jednom mesiaci 40 hodín, nemože mať hodinovú odmenu od 1.1.2013 - 2,- eur, čiže hrubú odmenu 80,- eur mesačne?
môže, prečo si myslíš opak?
Ejo
25.12.12,19:17
Mala som pochyby ako vypočítať minimálnu hodinovú mzdu pri dohode o PČ, ak pracuje 40 hod. mesačne. Ja že treba prepočet ako pri skrátenom pracovnom čase. Takže stačí dodržať minimálnu hodinovú mzdu 1,941 eur x počet odpracovaných hodín v danom mesiaci, a z toho sa platia odvody?
A mesačnú min.mzdu 337,7 eur pri dohode kedy treba dodržať?
Mila123
25.12.12,19:32
Mala som pochyby ako vypočítať minimálnu hodinovú mzdu pri dohode o PČ, ak pracuje 40 hod. mesačne. Ja že treba prepočet ako pri skrátenom pracovnom čase. Takže stačí dodržať minimálnu hodinovú mzdu 1,941 eur x počet odpracovaných hodín v danom mesiaci, a z toho sa platia odvody?
A mesačnú min.mzdu 337,7 eur pri dohode kedy treba dodržať?
jednoduchšie podľa môjho názoru je dávať hodinovú.....
vema
26.12.12,11:00
Ja sa zase vraciam k môjmu prípadu. Bezpečnostnný technik, do teraz pracoval u nás 10 hodin týždenne a mal odmenu za mesiac 21€. Ja som mu to rozpisovala 2 hodiny denne do dochádzky. Teraz, ked musíme dodržať min. mzdu mám problém. On vlastne pracoval doma. chodí iba podľa potreby. Chcela by som, aby s tým bolo čo najmenej práce. Nedalo by sa tak, že by mal 11 hodín mesačne, každý mesiac by dostal tých 21€.Bola by dodržaná min. mzda, len či by to bol tiež pravidelný príjem? Rozpísala by som mu do dochádzky napr. 1x týždenne 2 hod. tak aby mal tých 11 hodin. Neviem, či by to tak mohlo, alebo mi prosím poradte, ako inak. Bezpečnostného technika asi musíme mať zo zákona. Ďakujem.
Melnick
26.12.12,23:45
Sociálna poisťovňa splnila sľub a dnes je v EZU sprístupnený nový RLFO s 13-timi možnosťami prihlásenia .
srska
27.12.12,05:25
Sociálna poisťovňa splnila sľub a dnes je v EZU sprístupnený nový RLFO s 13-timi možnosťami prihlásenia . :confused::eek::confused::eek::confused::eek:
zuzu 76
27.12.12,07:12
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu: dohodár, ktorý je zaevidovaný na Úrade práce, pracuje u nás na dohodu o pracovnej činnosti 2 -3 dni do 10 hodín týždenne... dohoda vznikla pred 31.12.2012
povinnosti zamestnávateľa :

SP : prihlásiť dohodára do 31.01.2013 - nepravidelný príjem
( žiadne prihlášky a odlášky podľa skutočne odpracovaných dní sa nerobia )

ZP : prihlásovať a odlasovať dohodára podľa skutočne odpracovaných dní , za ostatné neodpracované dni si dohodár evidovaný na ÚP neplatí žiadne odvody, pretože za neho platí štát a tiež nemá povinnosť sa prihlasovať a odlasovať ako samoplatiteľ.. v prípade keď nevieme určiť presný dátum výkonu práce ho zamestnávateľ prihlási na posledný deň kalendárneho mesiaca , ktorý predchádza mesiacu , v ktorom zamestnávateľ príjem vyplatiť.. tzn. za mesiac január 2013 ho prihlásime a odlásime 31.01.2013 cez kód 2D

vysvetlujem si zmeny súviasiace s dohodármi evidovanými na ÚP správne? ďakujem
Jana Motyčková
27.12.12,07:46
SP - áno, ale pravidelný alebo nepravidelný príjem - podľa toho ako je odmeňovaný,
ZP - áno, ale keďže musíte robíť u dohodára evidenciu pracovného času, resp. vykonanej práce po dňoch, musíte vedieť, kedy robil. To prihlasovanie použijete len na prípad, že napr. v tom mesiaci nerobil a mal niečo doplatené a pod..
zuzu 76
27.12.12,08:17
ďakujem za rýchlu odpoveď,

evidenciu prac.času u dohodárov som robievala aj doteraz, takže napr. ak bude pracovať dohodár evidovaný na ÚP od pondelka do piatku po dve hodiny - prihlásim ho v ZP v pondelok a odlásim v piatok.. cez víkend bude na ZP odlásený

dohodár nemá žiadnu oznamovaciu povinnosť cez víkend , pretože je na ÚP a odvody platí za neho štát

pri odmeňovaní musíme dodržať minimálnu mzdu vypočítanú podobne ako pri kratšom pracovnom pomere..

výplatný termín je stanovený ako pri ostatných zamestnancoch v prac.pomere , 10.den nasledujúceho kalendárneho mesaca.. - predpokladám,že ide v tomto prípade o pravidelný príjem ?

ďakujem
truch
27.12.12,08:40
prikladám "Minimálne mzdové nároky pre rok 2013" , našla som na stránke Krosu:)
http://www.kros.sk/38522
MIRKA111
27.12.12,10:21
Chcem vás poprosiť, nemá niekto vzor dohody o pracovnej činnosti na rok 2013? Už mám z toho poriadny zmätok, čo všetko má obsahovať tá dohoda...
vema
27.12.12,10:42
Ja sa zase vraciam k môjmu prípadu. Bezpečnostnný technik, do teraz pracoval u nás 10 hodin týždenne a mal odmenu za mesiac 21€. Ja som mu to rozpisovala 2 hodiny denne do dochádzky. Teraz, ked musíme dodržať min. mzdu mám problém. On vlastne pracoval doma. chodí iba podľa potreby. Chcela by som, aby s tým bolo čo najmenej práce. Nedalo by sa tak, že by mal 11 hodín mesačne, každý mesiac by dostal tých 21€.Bola by dodržaná min. mzda, len či by to bol tiež pravidelný príjem? Rozpísala by som mu do dochádzky napr. 1x týždenne 2 hod. tak aby mal tých 11 hodin. Neviem, či by to tak mohlo, alebo mi prosím poradte, ako inak. Bezpečnostného technika asi musíme mať zo zákona. Ďakujem.

Neporadí mi niekto s týmto?
fipina
27.12.12,11:07
Prosím Vás, ak je v dohode uvedené : "Odmena je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca", je to postačujúca informácia o tom, že príjem bude pravidelný? Zostane pre účely ZP a SP pravidelný aj vtedy, ak je dohoda uzatvorená napr. do 31.5.2013 a v niektorom mesiaci dohodár neodpracuje ani hodinu (teda nebude ani príjem?)
inges
27.12.12,12:34
Prosím Vás, ak je v dohode uvedené : "Odmena je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca", je to postačujúca informácia o tom, že príjem bude pravidelný? Zostane pre účely ZP a SP pravidelný aj vtedy, ak je dohoda uzatvorená napr. do 31.5.2013 a v niektorom mesiaci dohodár neodpracuje ani hodinu (teda nebude ani príjem?)
Pravidelný príjem má právo na príjem každý mesiac. Ak neodrobí bude mať nulovú odmenu, tak to chápem ja. My máme v dohode formulované, že max.10 hodín týždenne a odmena je splatná vo výplatnom termíne, ktorý je 11.dňa v kalendárnom mesiaci a tiež to vnímam ako pravidelný príjem. Na ZP ho prihlasujete iba v dňoch, kedy pracuje, tam sa myslím nerieši pravidelnosť príjmu ale odpracované dni.
inges
27.12.12,12:53
Ak nebude v nejakom mesiaci práca, čiže nebude právo na odmenu pri pravidelnom príjme, treba aj túto neprítomnosť v práci zdokladovať? Napísať napr.že v danom mesiaci nebola pre uvedeného dohodára práca a z toho dôvodu, nemal príjem. Lebo niečomu už chápem a niečomu už nie:)
mzdarka renca
27.12.12,13:54
Tu Vám prikladám "Čestné vyhlásenie" pre študentov denného štúdia na uplatnenie výnimky z platenia dôchodkového poistenia, zatiaľ neviem o tom, že by existovalo na to predpísané tlačivo, tak som jedno vyrobila

http://www.porada.sk/t202509-p3-dohody-od-januara-2013-a.html#post2210263
Mila123
27.12.12,13:59
Janka Motyčková zavesila jedno na Drakovi....
andrejka a
27.12.12,14:16
ďakujem za rýchlu odpoveď,

evidenciu prac.času u dohodárov som robievala aj doteraz, takže napr. ak bude pracovať dohodár evidovaný na ÚP od pondelka do piatku po dve hodiny - prihlásim ho v ZP v pondelok a odlásim v piatok.. cez víkend bude na ZP odlásený

dohodár nemá žiadnu oznamovaciu povinnosť cez víkend , pretože je na ÚP a odvody platí za neho štát

pri odmeňovaní musíme dodržať minimálnu mzdu vypočítanú podobne ako pri kratšom pracovnom pomere..

výplatný termín je stanovený ako pri ostatných zamestnancoch v prac.pomere , 10.den nasledujúceho kalendárneho mesaca.. - predpokladám,že ide v tomto prípade o pravidelný príjem ?

ďakujem


Dobrý deň, v príspevku 266 je uvedené, že dohodár pracujúci od pondelka do piatka sa na víkendy neodhlasuje zo ZP, a teraz čítam, že treba odhlasovať na víkendy... Ja som už z toho popletená, či treba alebo netreba odhlasovať a prihlasovať... Ďakujem Vám.
mzdarka renca
27.12.12,14:23
mám Draka, aj som na to klik a asi som oslepla, nevidím tam nikde to vyhlásenie :mee:
mzdarka renca
27.12.12,14:24
Dobrý deň, v príspevku 266 je uvedené, že dohodár pracujúci od pondelka do piatka sa na víkendy neodhlasuje zo ZP, a teraz čítam, že treba odhlasovať na víkendy... Ja som už z toho popletená, či treba alebo netreba odhlasovať a prihlasovať... Ďakujem Vám.
treba odhlasovať na dni, ktoré neodpracuje a je jedno, či ide o sobotu, nedeľu, alebo iné dni v týždni
inges
27.12.12,14:45
Tiež by som si to rada ujasnila. Ak budú pracovať od Po do Piatku a vzťahuje sa na nich dni pracovného pokoja a to napr. sobota, nedeľa aj napriek tomu ich treba na tieto dni odhlasovať?
Aljok
27.12.12,14:53
mám Draka, aj som na to klik a asi som oslepla, nevidím tam nikde to vyhlásenie :mee:
V tejto téme nájdeš na pravej strane prílohu :

http://www.porada.sk/t206265-dobps-tlacivo-na-uplatnenie-vynimky.html
Jozef Mihál
27.12.12,15:04
Tiež by som si to rada ujasnila. Ak budú pracovať od Po do Piatku a vzťahuje sa na nich dni pracovného pokoja a to napr. sobota, nedeľa aj napriek tomu ich treba na tieto dni odhlasovať?
Netreba, podla noveho Zakonnika prace maju predsa pravo na dva dni odpocinku - inymi slovami, v sobotu a nedelu nemozu pracovat, ani keby ako chceli ,-)
veronikasad
27.12.12,15:06
P. Mihál, treba nanovo prihlasovať aj konatelov s pravidelným príjmom (nemajú uzatovrenú dohodu v zmysle ZP) ?
inges
27.12.12,15:06
Netreba, podla noveho Zakonnika prace maju predsa pravo na dva dni odpocinku - inymi slovami, v sobotu a nedelu nemozu pracovat, ani keby ako chceli ,-)
ďakujem :)
Jozef Mihál
27.12.12,15:07
P. Mihál, treba nanovo prihlasovať aj konatelov s pravidelným príjmom (nemajú uzatovrenú dohodu v zmysle ZP) ?
Prihlasovat kam?
inges
27.12.12,15:09
veronika myslí asi na sociálnu poisťovňu.
veronikasad
27.12.12,15:09
Prihlasovat kam?
Do SP, či automaticky aj im zanikne k 31.12.2012 registrácia ako dohodárom.
Jozef Mihál
27.12.12,15:13
?? pardon, a to kvoli zavedeniu odvodov z dohod chcete odhlasovat kazdu pracujucu ruku nohu zo SP? U konatelov, statutarov, zamestnancov v pracovnom pomere netreba pri prilezitosti Noveho roka 2013 robit nic specialne. Stacia tie zmatky, ktore mate s dohodarmi...
veronikasad
27.12.12,15:15
?? pardon, a to kvoli zavedeniu odvodov z dohod chcete odhlasovat kazdu pracujucu ruku nohu zo SP? U konatelov, statutarov, zamestnancov v pracovnom pomere netreba pri prilezitosti Noveho roka 2013 robit nic specialne. Stacia tie zmatky, ktore mate s dohodarmi...
Eštežečo - nechcem, ale istota je guľomet. A mzdári si za chvíľu už nebudú istí ani ako sa volajú.
Ďakujem za odpoveď.
srska
27.12.12,15:15
?? pardon, a to kvoli zavedeniu odvodov z dohod chcete odhlasovat kazdu pracujucu ruku nohu zo SP? U konatelov, statutarov, zamestnancov v pracovnom pomere netreba pri prilezitosti Noveho roka 2013 robit nic specialne. Stacia tie zmatky, ktore mate s dohodarmi...zdravím pán mihál, enem tak na odľahčenie - myslíte, že zavedené novinky u dohodárov prežijú rok 2013? (v takejto podobe)
Mila123
27.12.12,15:19
novinky prežijú rok 2013 a čo mzdárky, účtovníčky? na tie nik nemysli....
srska
27.12.12,15:21
ja si tipnem, že nie :-)
Jozef Mihál
27.12.12,15:38
zdravím pán mihál, enem tak na odľahčenie - myslíte, že zavedené novinky u dohodárov prežijú rok 2013? (v takejto podobe)

Nie je dolezite co si myslim ja, ale co si v marci 2012 pomyslelo 44% volicov.
inges
27.12.12,15:47
Určite nepomysleli na dohody. Ja som na ne tiež vtedy nemyslela toľko ako za posledné dva mesiace. Ale to som mimo témy.
Mila123
27.12.12,15:54
prosím, teraz nič v zlom.....ale kto keď je vysoko hore pomyslí na tých dole????? nikto........
srska
27.12.12,16:06
Nie je dolezite co si myslim ja, ale co si v marci 2012 pomyslelo 44% volicov.to by bolo na dlhú debatu pán mihál (prečo tak mysleli)
Jana Motyčková
27.12.12,17:45
Netreba, podla noveho Zakonnika prace maju predsa pravo na dva dni odpocinku - inymi slovami, v sobotu a nedelu nemozu pracovat, ani keby ako chceli ,-)

Rada by som súhlasila, ale nesúhlasím. Bohužiaľl platí MÚ ÚDZS 3/4/2009,kde sa hovorí o prihlasovaní : "Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti)." Bohužiaľ nie je to ani v rozpore so zákonom.
Doba nepretržitého odpočinku v týždni sa v ani v zákone o ZP ani v MÚ nespomína.
Ale ak to MÚ niekto opraví, alebo MZ dá takýto výklad, som za. Len potom tú dobu nepretržitého odpočinku v týždni by sme mali aplikovať aj na dohody, kde dohodár chodí do práce len napr. v pondelok. V utorok až piatok nerobí, sobotu nedeľu má dobu nepretržitéo odpočinku, čiže prihlásim ho od soboty do pondelka do ZP ?
fipina
28.12.12,05:33
Pravidelný príjem má právo na príjem každý mesiac. Ak neodrobí bude mať nulovú odmenu, tak to chápem ja. My máme v dohode formulované, že max.10 hodín týždenne a odmena je splatná vo výplatnom termíne, ktorý je 11.dňa v kalendárnom mesiaci a tiež to vnímam ako pravidelný príjem. Na ZP ho prihlasujete iba v dňoch, kedy pracuje, tam sa myslím nerieši pravidelnosť príjmu ale odpracované dni.

Takže, ak som správne pochopila, tá formulácia o pravidelnosti príjmu v dohode stačí a netreba meniť typ prihlásenia v SP na nepravidelný, keď nebude mať v niektorom mesiaci príjem.
Ďakujem za pomoc.
srska
28.12.12,07:17
celkom sa mi pozdáva prístup zp dôvera, ktorá mailom upozorňuje platiteľov na zmeny po 01.01.13:

Vážený platiteľ,

názov: XYZ S. R. O.
VS: 1234567800

dovoľujeme si Vás upozorniť na zmenu vo vykazovaní zamestnancov pracujúcich na dohodu mimo pracovného pomeru nadobúdajúcu účinnosť 1. januára 2013.

Podľa aktuálne platného metodického usmernenia (http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs/Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf) ÚDZS majú zamestnávatelia povinnosť evidovať a nahlasovať do zdravotnej poisťovne aj poistencov, ktorí u nich pracujú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Takýchto zamestnancov je potrebné vykazovať pod kódom 2D. Presný postup nájdete okrem metodického usmernenia aj na našej webovej stránke v tomto článku (http://www.dovera.sk/platitel/aktuality/a671/ako-prihlasit-zamestnanca-na-dohodu). Zmeny sa týkajú aj nahlasovania absencií a neplateného voľna. Od 1. januára sa budú zamestnanci v riadnom pracovnom pomere pri čerpaní neplateného voľna a počas absencie nahlasovať pod novým kódom 2N.

Pre nahlasovanie nepravidelných príjmov ostáva v platnosti kód 2Y ako doteraz.

S pozdravom

Ing. Peter Štubendek
manažér Odboru administrácie poistného
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
toria
28.12.12,07:23
Prosím je toho tu popísané strašne veľa a kým by som to prečítala, tak by ste mi asi aj rýchlejšie poradili. Takže mám dve dilemy:
1) Máme kaderníctvo majiteľka SZČO pracuje sama, avšak tak 3 maximálne 5x do mesiaca chodí mimo a vtedy ju zastupuje kočka, ktorá je evidovaná na ÚP ako nezamestnaná. Doteraz mala DoPČ na zastupovanie počas neprítomnosti. Niekedy to bolo 8 hodín najviac však 12 hodín. Ako to urobiť od 1.1.2013 keď občas ju tam potrebujeme, tak aby bolo dobre???
2) Starobná dôchodkyňa doteraz tiež chodila k inej SZČO na výpomoc počas neprítomnosti zamestnanca na HPP. Niekedy odrobila 10 hodín mesačne, niekedy 40 hodín. Ako dať pracovný pomer jej k 1.1.2012.???
Poradte mi prosím, aby nebol problém ani pre zamestancov ani zamestnávateľov, nech je to pre obe strany výhodné.
Ďakujem za Vaše rady :-)
inges
28.12.12,09:15
Takže, ak som správne pochopila, tá formulácia o pravidelnosti príjmu v dohode stačí a netreba meniť typ prihlásenia v SP na nepravidelný, keď nebude mať v niektorom mesiaci príjem.
Ďakujem za pomoc.
Aj tak ho budete musieť do 31.1.2013 dohlásiť ako dohodára s pravidelným príjmom na SP. Je nový RLFO a tam je 13 možností. Ja premýšľam nad tým, že vypracujem iba dodatok k DOPČ, a dám do neho, že má právo na odmenu každý mesiac, čiže pravidelne.
inges
28.12.12,09:20
Aj ja som dnes dostala e-mail. A potešilo.
fipina
28.12.12,11:12
Aj tak ho budete musieť do 31.1.2013 dohlásiť ako dohodára s pravidelným príjmom na SP. Je nový RLFO a tam je 13 možností. Ja premýšľam nad tým, že vypracujem iba dodatok k DOPČ, a dám do neho, že má právo na odmenu každý mesiac, čiže pravidelne.

Teraz uvažujem nad tými 13-timi možnosťami v RLFO a zarazila ma DBPŠ - je tam až 6 možností a neviem či tomu rozumiem správne :
1. dbpš - pravidelný (pravidelný bez výnimky)
2. dbpš - nepravidelný (nepravidelný bez výnimky)
3. dbpš - bez dôch. poistenia pravidelný (pravidelný do 66 alebo 155 €)
4. dbpš - -//- nepravidelný (do 66 alebo 155 €)
5. dbpš - len dôch. poistenie pravid. (pravid. nad 66 alebo 155 €)
6. dbpš - -//- nepravidelný (nepravid. nad 66 alebo 155 €)
Je to tak? Ešte ma napadá, ako pred nástupom pri prihlásení študenta budem vedieť, či jeho príjem bude do 66 (resp.155 €) alebo nad 66 (resp. 155€)?
inges
28.12.12,11:29
Teraz uvažujem nad tými 13-timi možnosťami v RLFO a zarazila ma DBPŠ - je tam až 6 možností a neviem či tomu rozumiem správne :
1. dbpš - pravidelný (pravidelný bez výnimky)
2. dbpš - nepravidelný (nepravidelný bez výnimky)
3. dbpš - bez dôch. poistenia pravidelný (pravidelný do 66 alebo 155 €)
4. dbpš - -//- nepravidelný (do 66 alebo 155 €)
5. dbpš - len dôch. poistenie pravid. (pravid. nad 66 alebo 155 €)
6. dbpš - -//- nepravidelný (nepravid. nad 66 alebo 155 €)
Je to tak? Ešte ma napadá, ako pred nástupom pri prihlásení študenta budem vedieť, či jeho príjem bude do 66 (resp.155 €) alebo nad 66 (resp. 155€)?
študenti do 18 rokov ak zarobí limit 66 eur a študenti od 18 a viac myslím do 26 rokov limit na dohodu je 155eur. Tak do posledného dňa mesiaca, kedy má 18 rokov platí 66 eura potom 155 eur.
Rozalka
28.12.12,12:32
Teraz uvažujem nad tými 13-timi možnosťami v RLFO a zarazila ma DBPŠ - je tam až 6 možností a neviem či tomu rozumiem správne :
1. dbpš - pravidelný (pravidelný bez výnimky)
2. dbpš - nepravidelný (nepravidelný bez výnimky)
3. dbpš - bez dôch. poistenia pravidelný (pravidelný do 66 alebo 155 €)
4. dbpš - -//- nepravidelný (do 66 alebo 155 €)
5. dbpš - len dôch. poistenie pravid. (pravid. nad 66 alebo 155 €)
6. dbpš - -//- nepravidelný (nepravid. nad 66 alebo 155 €)
Je to tak? Ešte ma napadá, ako pred nástupom pri prihlásení študenta budem vedieť, či jeho príjem bude do 66 (resp.155 €) alebo nad 66 (resp. 155€)?
Keď študenta prihlasuješ, musí mať u teba podpísané "oznámenie a čestné vyhlásenie", tak mu dáš kód 3. a 4. ( SP 9=ZECD4 alebo 10=ZECD4N). V tom mesiaci, keď jeho príjem má presiahnuť stanovený limit, tak ho "doprihlásiš" -kódom 5. alebo 6. (ZECDDPP alebo ZECDDPN), čím dáš na vedomie, že zo sumy nad stanovený limit sa bude odvádzať aj SP,IP, RF - aby ich kalkulačka "nefrľala", že sú odvody nesprávne.
Či bude mať v danom mesiaci viacej, hádam vieš, podľa rozpisu, kedy má prísť do práce - pracovný čas sa stanovuje vopred a hodinovú mzdu vieš tiež.
Je to tak alebo som to nepochopila dobre?
Sarlotka
28.12.12,13:17
mne v tom registracnom chyba dohodar dochodca, prihlasujem ho ako 3,4,5,6?
Rozalka
28.12.12,13:24
Dôchodca - DoVP - pravidelný alebo nepravidelný resp. DoPČ, pravidelný alebo nepravidelný
v jeho osobných nastaveniach musíš zadať, aké poistenie platí/neplatí resp. záleží od sw
Oni (SP) vedia veľmi dobre, kto je dôchodca, tak od neho (SD a VD, ktorý dosiahol dôchodkový vek) platby NP, IP, PvN neočakávajú a v prípade ID, IVD zas nečakajú NP a PvN.
fipina
28.12.12,13:38
Keď študenta prihlasuješ, musí mať u teba podpísané "oznámenie a čestné vyhlásenie", tak mu dáš kód 3. a 4. ( SP 9=ZECD4 alebo 10=ZECD4N). V tom mesiaci, keď jeho príjem má presiahnuť stanovený limit, tak ho "doprihlásiš" -kódom 5. alebo 6. (ZECDDPP alebo ZECDDPN), čím dáš na vedomie, že zo sumy nad stanovený limit sa bude odvádzať aj SP,IP, RF - aby ich kalkulačka "nefrľala", že sú odvody nesprávne.
Či bude mať v danom mesiaci viacej, hádam vieš, podľa rozpisu, kedy má prísť do práce - pracovný čas sa stanovuje vopred a hodinovú mzdu vieš tiež.
Je to tak alebo som to nepochopila dobre?

u nás robia na úkol, ktorý je pohyblivý, počíta mesačne (nie denne), rovnako aj prémie a príplatky. No, bude to zaujímavé. Ale srdečná vďaka za pomoc.
Sarlotka
28.12.12,13:42
Dôchodca - DoVP - pravidelný alebo nepravidelný resp. DoPČ, pravidelný alebo nepravidelný
v jeho osobných nastaveniach musíš zadať, aké poistenie platí/neplatí resp. záleží od sw
Oni (SP) vedia veľmi dobre, kto je dôchodca, tak od neho (SD a VD, ktorý dosiahol dôchodkový vek) platby NP, IP, PvN neočakávajú a v prípade ID, IVD zas nečakajú NP a PvN.

Dakujem chcela som si to potrvdit, ci dochodcu -nahlasujem DoVP - pravidelný alebo nepravidelný resp. DoPČ, pravidelný alebo nepravidelný...

mimotemyV poslednych dnoch ste mi rozalka viackrat velmi pomohli dakujem mimotemy
Gabriela 19
28.12.12,16:17
Dobrý večer, chcem sa spýtať: Zamestnávam pracovníčku na DOPČ, ktorá je zároven
zamestnaná v inej firme na kratší prac. uvazok. Ako to bude s odvody do ZP od 1.1.2013?
Budu sa musieť platiť aj DOPČ a tak isto je potrebné urobiť aj prihlášku?
Danielam
28.12.12,16:28
Na stránke Union:
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.

Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára
A podľa takéhoto prihlásenia a odhlásenia ako budú vedieť na príslušnej zdravotnej poisťovni, ktoré dní je samoplatiteľ???
Jedná sa mi o zamestnanca, ktorý bude u nás zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti ( nie je evidovaný na ÚP a ani nikde inde nie je zamestnaný) do práce nastupuje podľa potreby organizácie s pravidelným príjmom.

Modelový príklad ako to chápem podľa tohoto vzoru:
Práce vykonávané v januári 2013
Mzda vyplatená vo februári 2013.
V priebehu januára 2013 neviem presne kedy bude pracovať, na konci januára podľa dochádzky viem, že pracoval napr.: 7.1.,8.1., 17.1., 22.1., (len akože)
Podľa vyššie uvedeného chápem že ho mám prihlásiť a odhlásiť nasledovne:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013

alebo to chápem nesprávne a na konci januára ho mám prihlásiť a odhlásiť takto???
Z/2D 7.januára 2013
K/2D 8. januára 2013 ( od 9.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Z/2D 17.januára 2013
k/2D 17.januára 2013 (od 18.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Z/2D 22.januára 2013
K/2D 22.januára 2013 (od 23.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Jana Motyčková
28.12.12,16:39
Modelový príklad ako to chápem podľa tohoto vzoru:
Práce vykonávané v januári 2013
Mzda vyplatená vo februári 2013.
V priebehu januára 2013 neviem presne kedy bude pracovať, na konci januára podľa dochádzky viem, že pracoval napr.: 7.1.,8.1., 17.1., 22.1., (len akože)
Podľa vyššie uvedeného chápem že ho mám prihlásiť a odhlásiť nasledovne:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013

alebo to chápem nesprávne a na konci januára ho mám prihlásiť a odhlásiť takto???
Z/2D 7.januára 2013
K/2D 8. januára 2013 ( od 9.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Z/2D 17.januára 2013
k/2D 17.januára 2013 (od 18.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Z/2D 22.januára 2013
K/2D 22.januára 2013 (od 23.1.2013 sa prihlási sám ako samoplatiteľ)
Viete kedy robil, prihlásite druhým spôsobom. On sa bude nielen prihlasovať ako samoplatiteľ ale aj odhlasovať ako samoplatiteľ (k 6.1., k 16.1., k 21.1.).
Rozalka
28.12.12,16:43
Viete kedy robil, prihlásite druhým spôsobom. On sa bude nielen prihlasovať ako samoplatiteľ ale aj odhlasovať ako samoplatiteľ (k 6.1., k 16.1., k 21.1.).
Ja viem, že to tak je, ale akosi stále čakám, že toto je nejaká nočná mora, z ktorej sa zobudím a budem sa čudovať, kde mi taká blbosť mohla napadnúť ...
KatarinaNR
28.12.12,16:58
aj ja :-)
SSAndrea
28.12.12,17:05
Dobrý deň, už druhý deň študujem túto tému a všetkým prispievateľom za ňu veľmi pekne ďakujem. Zodpovedali ste mi množstvo otázok, ktoré sa ma týkajú. A išla som zadávať otázku ako pani Daniela v príspevku 356. Takže ma potešilo, že niekto rieši rovnakú dilemu ako ja. Lebo ja pracujem v účtovnej firme a prakticky u žiadneho dohodára neviem dopredu ako bude pracovať v mesiaci. Tak som sa pôvodne tešila, že všetkých dohlásim do ZP ku koncu mesiaca cez.
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013 Z a K/2D.
Ale ja mám aj teraz od všetkých dochádzku, takže povinnosti si zamestnávatelia plnia. vôbec ma nepotešilo, že za cca 50 dohodárov budem takto prakticky denne podávať prihlášky a odhlášky a teda aj oni musia zakaždým bežať do ZP ak sú po ostatné dni samoplatitelia - alebo akú majú lehotu na dohlásenie a doplatenie odvodov????

Vôbec teda nechápem načo je to nahlasovanie na konci mesiaca cez:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013
Veď musím u všetkých dohodárov od 1.1.2013 evidovať dochádzku. Ja ale tú dochádzku dostávam až pred výplatným termínom, tak ako mám teda postupovať??? Kedy sa teda v praxi dá využiť táto druhá možnosť. Ja tomu fakt nerozumiem na čo to teda je??? Môže mi to niekto vysvetliť na príklade? Veľmi pekne ďakujem za "trpezlivosť" ale už si fakt asi strčím hlavu do piesku. Som z toho proste na prášky.
KatarinaNR
28.12.12,17:05
chcela by som sa opýtať, matka na rodičovskej dovolenke je prihlásená ako dohodárka v sro-čke manžela, ale za posledný polrok nemala žiadny príjem, na stránke socpoist čítam, že sa matky musia odhlásiť z dôchodkového poistenia? aj keď nemajú príjem z tejto dohody?
ďakujem
SSAndrea
28.12.12,17:08
áno musia aj keď ich príjem bude v danom mesiaci 0. Je to popísané v predchádzajúcich príspevkoch
Danielam
28.12.12,17:09
Viete kedy robil, prihlásite druhým spôsobom. On sa bude nielen prihlasovať ako samoplatiteľ ale aj odhlasovať ako samoplatiteľ (k 6.1., k 16.1., k 21.1.).
ďakujem, ale ešte otázočka aby som niečo nepomotala viem to až 31.1.2013 ked mi majsterka z výroby odovzdá dochádzku takže tieto konkrétne prihlasovanie a odhlasovanie podľa odpracovaných dní uskutočním až 31.1.2013, aby nám nevyrúbili pokutu že je to neskoro....
Danielam
28.12.12,17:11
dúfajme :)
KatarinaNR
28.12.12,17:21
Ďakujem pekne, ospravedľňujem sa, keď sa opakujem ale je tých variant naozaj veľmi veľa. Čiže ak dohodárka na RD bude v mesiaci pracovať v jeden deň z tohto sa jej odvedie na dôchodkové poistenie, ak neodpracuje za daný mesiac na dôchodkové jej nepôjde nič? AndreaSS píšeš, že za daný mesiac to sa bude prihlasovať a odhlasovať na mesiace kedy má príjem z dohody a kedy nemá?
inges
28.12.12,17:25
Dobrý deň, už druhý deň študujem túto tému a všetkým prispievateľom za ňu veľmi pekne ďakujem. Zodpovedali ste mi množstvo otázok, ktoré sa ma týkajú. A išla som zadávať otázku ako pani Daniela v príspevku 356. Takže ma potešilo, že niekto rieši rovnakú dilemu ako ja. Lebo ja pracujem v účtovnej firme a prakticky u žiadneho dohodára neviem dopredu ako bude pracovať v mesiaci. Tak som sa pôvodne tešila, že všetkých dohlásim do ZP ku koncu mesiaca cez.
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013 Z a K/2D.
Ale ja mám aj teraz od všetkých dochádzku, takže povinnosti si zamestnávatelia plnia. vôbec ma nepotešilo, že za cca 50 dohodárov budem takto prakticky denne podávať prihlášky a odhlášky a teda aj oni musia zakaždým bežať do ZP ak sú po ostatné dni samoplatitelia - alebo akú majú lehotu na dohlásenie a doplatenie odvodov????

Vôbec teda nechápem načo je to nahlasovanie na konci mesiaca cez:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013
Veď musím u všetkých dohodárov od 1.1.2013 evidovať dochádzku. Ja ale tú dochádzku dostávam až pred výplatným termínom, tak ako mám teda postupovať??? Kedy sa teda v praxi dá využiť táto druhá možnosť. Ja tomu fakt nerozumiem na čo to teda je??? Môže mi to niekto vysvetliť na príklade? Veľmi pekne ďakujem za "trpezlivosť" ale už si fakt asi strčím hlavu do piesku. Som z toho proste na prášky.
Ja som sa dnes na tú druhú možnosť pýtala na VŠZP ale nie som o nič múdrejšia. Vraj ako ho prihlásite tou druhou možnosťou tak ten dohodár sa pôjde potom prihlásiť na dni, ktoré nepracoval. Teda ak som to dobre pochopila. Ak viete, že je to pravidelný príjem a bude pracovať od po-pia, tak ho prihlásite k 2.1.2013, nakoľko je 1.1.2013 sviatok a potom sa už prihlasovať a odhlasovať nemusí. Ale naozaj si nie som istá, či som to pochopila:)
KatarinaNR
28.12.12,17:26
ešte mi prosím vysvetlite, čo je to Z/2D, K/2D a kde to mám vidieť?
srska
28.12.12,17:32
ešte mi prosím vysvetlite, čo je to Z/2D, K/2D a kde to mám vidieť?napríklad tu: http://www.dovera.sk/platitel/aktuality/a671/ako-prihlasit-zamestnanca-na-dohodu
inges
28.12.12,17:33
ešte mi prosím vysvetlite, čo je to Z/2D, K/2D a kde to mám vidieť?

Z je začiatok a K koniec. 2D je kód na dohodára.
Rozalka
28.12.12,17:39
A to ZdrPo nemajú na svojich stránkach celkom všetko, čo vymysleli na ÚDZS, pridali totiž ďalšie kódy (uverejnené v Metodickom usmernení):

a) 2N = zmena z titulu čerpania neplateného voľna alebo absencie

b) 2Y = zmena z titulu nepravidelných príjmov alebo z príjmov vyplatených po skončení pracovného pomeru, tu ale nie je jasné, či všetkých vrátane dohodárov alebo len zamestnancov na pracovnú zmluvu, pretože v ďalšom bode MU sa píše

c) 2D = z titulu zamestnávania fyzickej osoby na základe dohôd o vykonaní práce, resp. z titulu dohôd o pracovnej činnosti. Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti).

V bode c) je jasne naznačené, že len tie dni, kedy naozaj pracuje, za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti: ak má hodinovú mzdu, v sobotu a v nedeľu nemá právo na príjem zo závislej činnosti - na víkend odhlasovať či neodhlasovať? Dúfam, že toto odborníci rozlúsknu, pretože z toho bude obrovský chaos.
Danielam
28.12.12,17:43
Ja som sa dnes na tú druhú možnosť pýtala na VŠZP ale nie som o nič múdrejšia. Vraj ako ho prihlásite tou druhou možnosťou tak ten dohodár sa pôjde potom prihlásiť na dni, ktoré nepracoval. Teda ak som to dobre pochopila. Ak viete, že je to pravidelný príjem a bude pracovať od po-pia, tak ho prihlásite k 2.1.2013, nakoľko je 1.1.2013 sviatok a potom sa už prihlasovať a odhlasovať nemusí. Ale naozaj si nie som istá, či som to pochopila:)
keby sa mu aj viedla dochádzka akože každý deň 2 hodiny (čo v našej firme nie je možné) pretože pracujú aj viac hodín denne maximálne však 10 hodín týždenne, čo by sme urobili s takým mesiacom ktorý má 23 pracovných dní to by už vychádzalo 46 hodín mesačne, takže v takýchto mesiacoch aj tak musí byť dohodár tie 3 dni samoplatiteľ...a keby sme mu vykázali niektoré dni aj po hodine aby to vyšlo na celý mesiac tak u nás by to neobstálo...lebo za tu hodinu by si sadol za stroj a nič neurobí a može odísť domov ...a myslím že ani kontroly nie sú také naivné, že by niekto kto precestuje 4€ denne chodil do práce na hodinu, za ktorú zarobí nejaké 3-5 €????
srska
28.12.12,17:43
A to ZdrPo nemajú na svojich stránkach celkom všetko, čo vymysleli na ÚDZS, pridali totiž ďalšie kódy (uverejnené v Metodickom usmernení):

a) 2N = zmena z titulu čerpania neplateného voľna alebo absencie

b) 2Y = zmena z titulu nepravidelných príjmov alebo z príjmov vyplatených po skončení pracovného pomeru, tu ale nie je jasné, či všetkých vrátane dohodárov alebo len zamestnancov na pracovnú zmluvu, pretože v ďalšom bode MU sa píše

c) 2D = z titulu zamestnávania fyzickej osoby na základe dohôd o vykonaní práce, resp. z titulu dohôd o pracovnej činnosti. Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti).

V bode c) je jasne naznačené, že len tie dni, kedy naozaj pracuje, za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti: ak má hodinovú mzdu, v sobotu a v nedeľu nemá právo na príjem zo závislej činnosti - na víkend odhlasovať či neodhlasovať? Dúfam, že toto odborníci rozlúsknu, pretože z toho bude obrovský chaos.uzds pamflet je tu: http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs/Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf
inges
28.12.12,17:46
ja som sa pýtala, že ako je to s DOPČ ak viem, že robí každý deň od po-pia. Či ho treba v januári prihlásiť 2.1. a odhlásiť 4.1. a znovu prihlásiť 7.1 a odhlásiť 11.1.2013 a atď. Vraj ak je to takýto pravidelný príjem, tak ho stačí iba k 2.1.2013 prihlásiť a potom už nič. Ale opakujem, neviem či som zle zadala otázku alebo zle pochopila odpoveď ja.
KatarinaNR
28.12.12,17:49
ďakujem, už študujem, zatiaľ som nemala TPP tak som zdravotku neriešila
KatarinaNR
28.12.12,17:52
už som čo to poprečitovala, ale priznám sa je toho naozaj veľa aj na skúseného mzdára.
Ešte sa chcem pre istotu opýtať všetkých dohodárov, ktorí prestupujú z dohody z r.2012 aj do 2013 treba k 1.1.2013 prihlásiť do ZP a potom na konci mesiaca robiť následne odhlášky a prihlášky podľa skutočne odpracovaných dní, alebo ich netreba prihlásiť na ZP?
a s tou matkou na RD, ktorá je dohodárka ale nepracuje (je tam čisto len kvôli IP, lebo je to obchod sro-čky, ktorá je na manžela) ak bude mať teraz dva roky príjem z dohody 0€ nebude mať na dôchodkové sporenie nič? a keby jej dôchodkové platil štát? ďakujem
inges
28.12.12,17:53
nie je za čo.:) ja tiež čítam a študujem, ale už nechápem:)
veronikasad
28.12.12,17:59
ešte mi prosím vysvetlite, čo je to Z/2D, K/2D a kde to mám vidieť?

http://www.vszp.sk/platitelia/tlaciva/oznamenie-zamestnavatela/
inges
28.12.12,18:00
už som čo to poprečitovala, ale priznám sa je toho naozaj veľa aj na skúseného mzdára.
Ešte sa chcem pre istotu opýtať všetkých dohodárov, ktorí prestupujú z dohody z r.2012 aj do 2013 treba k 1.1.2013 prihlásiť do ZP a potom na konci mesiaca robiť následne odhlášky a prihlášky podľa skutočne odpracovaných dní, alebo ich netreba prihlásiť na ZP?
a s tou matkou na RD, ktorá je dohodárka ale nepracuje (je tam čisto len kvôli IP, lebo je to obchod sro-čky, ktorá je na manžela) ak bude mať teraz dva roky príjem z dohody 0€ nebude mať na dôchodkové sporenie nič? a keby jej dôchodkové platil štát? ďakujem
na ZP netreba prihlasovať starobného dôchodcu, invalidného a ani študenta pracujúceho na DOBŠ. Na VŠZP sú napísané výnimky, ktoré netreba nahlasovať na ZP ak pracujú na dohodu. Na ZP treba prihlásiť predčasného dôchodcu a tiež študenta. ktorý pracuje na inú dohodu ako je DOBŠ. A na SP ich doprihlasujete do 31.1.2013, teda tých ktorí u vás ostávajú pracovať na dohodu aj po 1.1.2013.
Danielam
28.12.12,18:01
už som čo to poprečitovala, ale priznám sa je toho naozaj veľa aj na skúseného mzdára.
Ešte sa chcem pre istotu opýtať všetkých dohodárov, ktorí prestupujú z dohody z r.2012 aj do 2013 treba k 1.1.2013 prihlásiť do ZP a potom na konci mesiaca robiť následne odhlášky a prihlášky podľa skutočne odpracovaných dní, alebo ich netreba prihlásiť na ZP?
a s tou matkou na RD, ktorá je dohodárka ale nepracuje (je tam čisto len kvôli IP, lebo je to obchod sro-čky, ktorá je na manžela) ak bude mať teraz dva roky príjem z dohody 0€ nebude mať na dôchodkové sporenie nič? a keby jej dôchodkové platil štát? ďakujem
Prihlásite ich na ZP s dátumom 1.1.2013. A presne toto riešim aj ja, že či stačí na konci mesiaca urobiť prihlášky a odhlášky podľa skutočnej dochádzky???U nás sa to priebežne robiť určite nebude dať!!!Ale ako to vysvetliť tým ľuďom, že ked nebudú v práci musia leteť na zdravotnú sa prihlásiť ako samoplatiteľ a ked pojdu do práce tak sa musia odhlásiť ako samoplatiteľ...to určite nikto neurobí ...
Danielam
28.12.12,18:12
Dohodári nemajú nárok:
-na stravné lístky
-na dovolenku
-na náhradu mzdy za sviatok
Dohodári majú nárok:
-na náhradu príjmu za prvých 10 dní počas PN
-na príplatok za prácu v noci a vo sviatok
-po odpracovaní 2 rokov v organizácii nárok na odstupné
Je to tak???alebo???
inges
28.12.12,18:22
Na náhradu príjmu počas prvých 10 dní má len dohodár, ktorý je nemocenský poistený. Teda taký starobný dôchodca, by asi nemal nárok nakoľko je poistený iba na starobné poistenie z dohody.
Danielam
28.12.12,18:41
Na náhradu príjmu počas prvých 10 dní má len dohodár, ktorý je nemocenský poistený. Teda taký starobný dôchodca, by asi nemal nárok nakoľko je poistený iba na starobné poistenie z dohody.
ďakujem, a ano to mi je jasné len som to tam nerozpísala, ale mám tak trochu dilemu či má alebo nemá nárok na náhradu mzdy za sviatok...to som nikde nenašla
Danielam
28.12.12,18:50
ja som sa pýtala, že ako je to s DOPČ ak viem, že robí každý deň od po-pia. Či ho treba v januári prihlásiť 2.1. a odhlásiť 4.1. a znovu prihlásiť 7.1 a odhlásiť 11.1.2013 a atď. Vraj ak je to takýto pravidelný príjem, tak ho stačí iba k 2.1.2013 prihlásiť a potom už nič. Ale opakujem, neviem či som zle zadala otázku alebo zle pochopila odpoveď ja.
Zo stránky VšZP:


1. Poistenec pracuje u zamestnávateľa len na dohodu


Zamestnávateľ prihlasuje a odhlasuje poistenca ako zamestnanca kódom 2D v dni, ktoré reálne odpracoval (mal príjem) a to do ôsmich pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného


Takže dochádzku, budeme musieť kontrolovať týždenne ....:(
KatarinaNR
28.12.12,18:53
a nie len kontrolovať, ale aj robiť prihlášky a odhlášky
Danielam
28.12.12,18:58
a nie len kontrolovať, ale aj robiť prihlášky a odhlášky
tak toto vymysleli úplne že super :(
elenček
28.12.12,19:20
Nechápem, aj keď si to stále čítam dookola. prosím vysvetlite mi to po lopate:
Od dnes som evidovaná na ÚP ako nezamestnaná. Od 8. januára by som mala začať pracovať na dohodu asi 2 - 3 hodiny denne, pondelok - sobota,max. 20 hod. týždenne, v hodinovej sadzbe 1,941 eura. Príjem bude vyplácaný pravidelne, asi 10. vždy po skončení mesiaca.
Ako je to teda vlastne s prihlásením na SP a ZP? Ak som to správne pochopila, na SP ma prihlási zamestnávateľ jednorázovo ako dohodár s pravid. príjmom, ale nerozumiem zdravotnej poisťovni, to ma bude prihlasovať v pondelok a odhlasovať v sobotu? na nedeľu sa budem prihlasovať sama ako nezamestnaný? alebo ako? Kto toto vymyslel???????

Ďakujem.
Peterika
28.12.12,20:06
prikladám tlačivo čestné prehlásenie študenta
SSAndrea
28.12.12,20:15
Nechápem, aj keď si to stále čítam dookola. prosím vysvetlite mi to po lopate:
Od dnes som evidovaná na ÚP ako nezamestnaná. Od 8. januára by som mala začať pracovať na dohodu asi 2 - 3 hodiny denne, pondelok - sobota,max. 20 hod. týždenne, v hodinovej sadzbe 1,941 eura. Príjem bude vyplácaný pravidelne, asi 10. vždy po skončení mesiaca.
Ako je to teda vlastne s prihlásením na SP a ZP? Ak som to správne pochopila, na SP ma prihlási zamestnávateľ jednorázovo ako dohodár s pravid. príjmom, ale nerozumiem zdravotnej poisťovni, to ma bude prihlasovať v pondelok a odhlasovať v sobotu? na nedeľu sa budem prihlasovať sama ako nezamestnaný? alebo ako? Kto toto vymyslel???????

Ďakujem.

Dobrý večer elenček. Ak ste evidovaná na ÚP, tak je za vás naďalej platiteľom poistného štát. Takže vy ako zamestnanec sa nemusíte nikde prihlasovať ani odhlasovať. To povinné nahlasovanie v ZP sa týka iba dohodárov, ktorý okrem dohody nemajú žiadny iný príjem z ktorého by boli povinne zdravotne poistení (pracovná zmluva, SZČO). Takíto dohodári sú povinný počas dní, kedy nepracujú na dohody si platiť poistné ako samoplatitelia - teda dobrovoľne nezamestnaní. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Andrea
Kitty49
28.12.12,20:20
Manžel ukončil 31.12.2012 pracovný pomer na dobu určitú,čiže od 01.01. je nezamestnaný,nebude mať narok na podporu,má 54 rokov.Vie ,že od 07.01.2013 ho zamestnavateľ prijme na dohodu s pravidelným príjmom,zatiaľ.
Má alebo sa nemá prihlásiť na Urade práce ?
Mila123
28.12.12,20:25
Manžel ukončil 31.12.2012 pracovný pomer na dobu určitú,čiže od 01.01. je nezamestnaný,nebude mať narok na podporu,má 54 rokov.Vie ,že od 07.01.2013 ho zamestnavateľ prijme na dohodu s pravidelným príjmom,zatiaľ.
Má alebo sa nemá prihlásiť na Urade práce ?
bol za posledné 3 roky zamestnaný? ak áno, má nárok na PvN v dlžke 6 mesiacov a môže pracovať i na dohodu........
aspoň jeden deň sa musí dopredu oznámiť, že bude pracovať na dohodu......
Kitty49
28.12.12,20:29
zamestnaný bol len rok a pol,predtým bol 2 roky nezamestnaný,otázka je že ked bude mať pravidelný príjem ,či sa má prihlásiť,na UP a do siedmeho byť samoplatitelom pre ZP.
Mila123
28.12.12,20:32
zamestnaný bol len rok a pol,predtým bol 2 roky nezamestnaný
teda nemá nárok na PvN.....
manžel nech sa hlási na UP, aspoň mu štát zaplatí ZP....
ke%d bud v evidencii uchádzačov o zamestnanie, môže zarobiť do cca 143 € mesačne - v hrubom......
Kitty49
28.12.12,20:42
Niekde som čítala,že tento príjem mu bude znižovať osobný dôchodkový bod/má 54 rokov/
Melnick
28.12.12,20:46
Čítala si dobre.
Kitty49
28.12.12,20:49
Tak sa potom by sa hadam nemal hlásiť na UP a radšej zarobiť 400 eur,pokial to bude pravidelný príjem,
danielko
29.12.12,08:44
Predpokladám, že aj Vás sa šéfovia pýtajú, ktorý dohodár ich koľko "bude stáť". Skúsila som vyrobiť tabuľku, kde stačí zadať hrubú mzdu do príslušného riadku a odvody sa vypočítajú. Možno to niekomu pomôže.

Doplnila som tabuľku aj v "starom" exceli. Už by sa to malo dať otvoriť každému.
Melnick
29.12.12,08:54
Si super 1*. A nie možno, ale určite pomôže . :)
Jana Motyčková
29.12.12,09:01
Zo stránky VšZP:


1. Poistenec pracuje u zamestnávateľa len na dohodu


Zamestnávateľ prihlasuje a odhlasuje poistenca ako zamestnanca kódom 2D v dni, ktoré reálne odpracoval (mal príjem) a to do ôsmich pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného


Takže dochádzku, budeme musieť kontrolovať týždenne ....:(
To do 8 pracovných dní u dohodárov rešpektovať nemusíte - uvedená informácia nie je v súlade so zákonom.Zákn v tomto prípade hovorí do konca nasledujúceho kal.mesiaca.
KatarinaNR
29.12.12,09:03
Janka, tak to mi odľahlo. takže bude stačiť raz za mesiac na konci mesiaca. fu
danielko
29.12.12,09:03
Ďakujem, som rada, že som mohla pomôcť. Doteraz ste pomáhali Vy mne...
Jana Motyčková
29.12.12,09:09
Ale ešte pre upresnenie - samoplatiteľ sa musí hlásiť do 8 dní.
Čiže ak samoplatiteľ bude robiť na dohodu :
- zamestnávateľ ho bude prihlasovať/odhlasovať ako zamestnanca kódom 2D v termíne do konca nasled.mesiaca
- on sa bude prihlasovať/odhlasovať ako samoplatiteľ do 8 kalendárnych dní.
KatarinaNR
29.12.12,09:18
samoplatiteľ je ten, ktorý je prihlásený na ÚP, tak? ak nie je, tak sa bude chodiť sám do zdrav.poisťovne prihlasovať a odhlasovať na dni kedy nebude robiť na dohodu??
KatarinaNR
29.12.12,09:25
opravujem, samoplatiteľ, ten ktorý nie je evidovaný na ÚP
Jana Motyčková
29.12.12,09:30
Samoplatiteľ je ten, kto nieje zmaestnanec, nie je szčo a nie je poistencom štátu. Kto je na ÚP je poistencom štátu. Kto je samoplatiteľ, musí sa sám prihlasovať a odhlasovať v ZP naobdobie, kedy je samoplatiteľ.
inges
29.12.12,09:30
Ak by som dohodára predčasného dôchodcu k 31.12.2012 odhlásila z DOPČ a nahlásila k 1.1.2013 na pracovný pomer a pracoval by celý rok 2013 nahlásim ho na ZP ale zároveň neriešim prekročenie VZ 2918,70 nakoľko bude zamestnaný celý rok ale príde o výplatu PSD z titulu dôchodkového poistenia ako zamestnanec. Ale SP mu potom navýši o tie percentá dôchodok, kedy bol dôchodkovo poistený z titulu pracovného pomeru a nebol mu psd dôchodok vyplácaný, ak sa stane starobným dôchodcom t.j.máj 2013.
mimotemy
Paula
29.12.12,09:55
Oceňujem, ale otvoriť mi to neide :)
SSAndrea
29.12.12,10:52
Dobrý deň prosím o informáciu, študujem a študujem a stále riešim matky na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Tieto sú pre účely ZP poistencami štátu. Ak si po 1.1.2013 uzatvoria dohodu (nie DoBPŠ, nepoberá ani žiadny druh dôchodkovej dávky - teda sa jedná o tú "ostatnú" budú z tejto dohody platiť tiež zdravotné poistenie.

Ak matka na rodičovskej dovolenke bude mať takúto dohodu - tak nárok na rodičovský príspvok nestráca, ale musí sa zo SP odhlásiť do 8 dní a VZ je len príjem z dohody. Takže ak zarobí pár €, je to pre ňu nevýhodné.
Na ZP aj naďalej zostáva platiteľom aj štát v zmysle § 11 ods 7 a 8 zákona o zdravotnom poistení - teda nemusí chodiť do ZP sa prihlasovať a odhlasovať za dni, kedy nepracovala na dohodu.
Za dni kedy pracuje bude platiť odvody do ZP z VZ - teda z hrubej mzdy, ktorú zarobí na dohodu. A za dni kedy nepracuje bude platiteľom štát. Spomínalo sa tu v predchádzajúcich príspevkoch nasledovné : ak jej príjem neprekročí 2.918,70 EUR, má ZP vyrovnané. V prípade, že prekročí, v RZZP bude mať nedoplatok za dni, ktoré nepracovala. Ak zarobí viac, tak za dni kedy nepracovala sa stane samoplatiteľom.
To je asi blbosť? môže mi to niekto odsúhlasiť???

Ak matka na materskej dovolenke bude mať takúto ostatnú dohodu s pravidelným príjmov - tak keďže platí nemocenské, stratí nárok na materské. A čo sa týka odvodov do SP a ZP je to rovnaké ako v príklade vyššie pri rodičovskej dovolenke.

Takže rada pre matky na materskej - uzatvárať len dohody s nepravidelným príjmom. A pre všetky, posúdiť si, či sa im tých pár € na dohode oplatí, vzhľadom k tomu, že to bude pre ne VZ napr. pre nasledujúcu materskú, nemocenské atď. Prosím môže my to niekto skúsený odobriť. Ja mzdy robím cca 3 rok a po týchto zmenách sa necítim posúdiť, či uvažujem 100% správne. Ďakujem.
Mila123
29.12.12,10:56
Ak by som dohodára predčasného dôchodcu k 31.12.2012 odhlásila z DOPČ a nahlásila k 1.1.2013 na pracovný pomer a pracoval by celý rok 2013 nahlásim ho na ZP ale zároveň prekročenie VZ 2918,70 nakoľko bude zamestnaný celý rok ale príde o výplatu PSD z titulu dôchodkového poistenia ako zamestnanec. Ale SP mu potom navýši o tie percentá dôchodok, kedy bol dôchodkovo poistený z titulu pracovného pomeru a nebol mu psd dôchodok vyplácaný, ak sa stane starobným dôchodcom t.j.máj 2013.
mimotemy
aká je mesačná výška vyplácaného PSD a o koľko % mu SP krátila dôchodok? (celých 12%)?a akú má mesačnú odmenu na dohodu, v hrubom?
inges
29.12.12,10:59
PSD asi 600 eur a na dohodu 20eur na hodinu čo je cca 800 eur. Ešte mu SP nič nekrátila, ešte stále pracuje na dohodu a je poberateľom PSD.Je to šéf.
Ja len premýšľam, že by som ho z dohody odhlásila a prihlásila na PP.:)
Alebo ho úplne odhlásim a dočkám, kým bude starobný a v práci sedieť môže, ale nebude nič poberať a bude tam dobrovoľne, však ako dôchodca môže byť. Ako konateľ-spoločník bez odmeny tiež môže byť.
Mila123
29.12.12,11:09
PSD asi 600 eur a na dohodu 20eur na hodinu čo je cca 800 eur. Ešte mu SP nič nekrátila, ešte stále pracuje na dohodu a je poberateľom PSD.
Ja len premýšľam, že by som ho z dohody odhlásila a prihlásila na PP.:)
ak má možnosť, tým, že má dohodu min. od 31 12 2012 má možnosť dostať aj za 01 a 02/2013 PSD, v 03 a 04/2013 určite mu vypadne PSD a ako to bude s 05/2013 už by mu mali priznať, tak mu vypadne iba 1200 € a ako bude posudzovať jeho ZP príjem (15 nás. ŽM, t.j. skoro 3000 €),
pretože ak za mesiace 01-04/2013 zarobí 3200€.....
ak by po priznaní SD ostal pracovať na dohodu, dohody pre poberateľov SD (aj výsluh .) nie sú zaťažované aj zdravotnými odvodmi......

nie je možné napr. znížiť odmenu za 01-04/2013? potom doplatiť? pripúšťam je to špekulácia, ale.....
ešte jedna možnosť, nie je možné aby prácu, kt. vykonáva "pracovať na živnosť"? stačí 03 až do priznania SD/2013? ostane mu PSD a nebude mať patálie so ZP.......
ak som sa pomýlia, prosím opravte ma......
Melnick
29.12.12,11:13
Ja ešte neviem normálne uvažovať po sviatkoch. :):):) Takže myslím, že máš pravdu.
SSAndrea
29.12.12,11:15
To do 8 pracovných dní u dohodárov rešpektovať nemusíte - uvedená informácia nie je v súlade so zákonom.Zákn v tomto prípade hovorí do konca nasledujúceho kal.mesiaca.

Dobrý deň pani Motyčková, opäť som klikla na poradu a pozerám na Váš príspevok č 393 (študujem celú tému) ale predsa len sa potrebujem uistiť:
Ja som tento príspevok zadávala aj spätne včera, ale stále neviem, že čo s prihláškami a odhláškami:
Pracujem v účtovnej firme a prakticky u žiadneho dohodára neviem dopredu ako bude pracovať v mesiaci. Tak som sa pôvodne tešila, že všetkých dohlásim do ZP ku koncu mesiaca cez:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013 Z a K/2D.
Ale ja mám aj teraz od všetkých dochádzku, takže povinnosti si zamestnávatelia plnia a ani jeden dohodár mi nerobí 5 dní v týždni. Vôbec ma nepotešilo, že za cca 50 dohodárov budem takto prakticky denne podávať prihlášky a odhlášky a teda aj oni musia zakaždým bežať do ZP ak sú po ostatné dni samoplatitelia.
Takže podľa vášho príspevku č. 393 - toto nemusím robiť do 8 dní od zmeny ale a stačí mi napr. za január odoslať najneskôr do 28.2. ale presne s uvedenými dňami, kedy pracoval?

A na čo potom je to zasielanie formou:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013
Kedy sa teda v praxi dá využiť táto druhá možnosť. Ja tomu fakt nerozumiem na čo to teda je??? Môže mi to niekto vysvetliť na príklade? Veľmi pekne ďakujem za "trpezlivosť" ale už si fakt asi strčím hlavu do piesku. Som z toho proste na prášky. Andrea
inges
29.12.12,11:18
Źivnosť asi nie. On chce ten PSD poberať a preto si myslím, že je najlepšie ho odhlásiť k 31.12.2012. On bude poberať PSD, poistencom štátu na ZP ostane a ak sa z neho stane starobný rozhodne sa či dohoda alebo pracovný pomer.
ďakujem za odpoveď.
Mila123
29.12.12,11:23
Źivnosť asi nie. On chce ten PSD poberať a preto si myslím, že je najlepšie ho odhlásiť k 31.12.2012. On bude poberať PSD, poistencom štátu na ZP ostane a ak sa z neho stane starobný rozhodne sa či dohoda alebo pracovný pomer.
ďakujem za odpoveď.
ale ak som dobre počítala, od 01-do priznania SD zarobí viac ako 3000 a do konca roka, ak sa nechce stať samoplatiteľom ZP musí do konca roka pracovať na pracovnú zmluvu, inak si vyrobí nedoplatok na ZP......

alebo byť na jeho mieste nepracujem marec, apríl až do dátumu priznania SD.....
inges
29.12.12,11:38
ale ak som dobre počítala, od 01-do priznania SD zarobí viac ako 3000 a do konca roka, ak sa nechce stať samoplatiteľom ZP musí do konca roka pracovať na pracovnú zmluvu, inak si vyrobí nedoplatok na ZP......

alebo byť na jeho mieste nepracujem marec, apríl až do dátumu priznania SD.....
ďakujem Mila123. Skúsim ho presvedčiť na pracovný pomer od 1.1.2013 a do konca roka mu zo ZP nič nehrozí. Však na pracovnú zmluvu bude mať tie isté odvody ako starobný dôchodca pracujúci na PP a potom sa mu predpokladám dá dôchodok prepočítať, nakoľko bude dôchodkovo poistený za tie mesiace, kedy mu nebol PSD vyplácaný ak o to písomne požiada.
SSAndrea
29.12.12,11:40
Dobrý deň prosím o informáciu, študujem a študujem a stále riešim matky na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Tieto sú pre účely ZP poistencami štátu. Ak si po 1.1.2013 uzatvoria dohodu (nie DoBPŠ, nepoberá ani žiadny druh dôchodkovej dávky - teda sa jedná o tú "ostatnú" budú z tejto dohody platiť tiež zdravotné poistenie.

Ak matka na rodičovskej dovolenke bude mať takúto dohodu - tak nárok na rodičovský príspvok nestráca, ale musí sa zo SP odhlásiť do 8 dní a VZ je len príjem z dohody. Takže ak zarobí pár €, je to pre ňu nevýhodné.
Na ZP aj naďalej zostáva platiteľom aj štát v zmysle § 11 ods 7 a 8 zákona o zdravotnom poistení - teda nemusí chodiť do ZP sa prihlasovať a odhlasovať za dni, kedy nepracovala na dohodu.
Za dni kedy pracuje bude platiť odvody do ZP z VZ - teda z hrubej mzdy, ktorú zarobí na dohodu. A za dni kedy nepracuje bude platiteľom štát. Spomínalo sa tu v predchádzajúcich príspevkoch nasledovné : ak jej príjem neprekročí 2.918,70 EUR, má ZP vyrovnané. V prípade, že prekročí, v RZZP bude mať nedoplatok za dni, ktoré nepracovala. Ak zarobí viac, tak za dni kedy nepracovala sa stane samoplatiteľom.
To je asi blbosť? môže mi to niekto odsúhlasiť???

Ak matka na materskej dovolenke bude mať takúto ostatnú dohodu s pravidelným príjmov - tak keďže platí nemocenské, stratí nárok na materské. A čo sa týka odvodov do SP a ZP je to rovnaké ako v príklade vyššie pri rodičovskej dovolenke.

Takže rada pre matky na materskej - uzatvárať len dohody s nepravidelným príjmom. A pre všetky, posúdiť si, či sa im tých pár € na dohode oplatí, vzhľadom k tomu, že to bude pre ne VZ napr. pre nasledujúcu materskú, nemocenské atď. Prosím môže my to niekto skúsený odobriť. Ja mzdy robím cca 3 rok a po týchto zmenách sa necítim posúdiť, či uvažujem 100% správne. Ďakujem.

prosím o radu, už boli doložené ďalšie príspevky, tak pre istotu kopírujem, aby mi to niekto zodpovedal ďakujem :confused:
Jana Motyčková
29.12.12,11:51
DTakže podľa vášho príspevku č. 393 - toto nemusím robiť do 8 dní od zmeny ale a stačí mi napr. za január odoslať najneskôr do 28.2. ale presne s uvedenými dňami, kedy pracoval?

A na čo potom je to zasielanie formou:
Z/2D: 31.januára 2013
K/2D 31.januára 2013
Kedy sa teda v praxi dá využiť táto druhá možnosť. Ja tomu fakt nerozumiem na čo to teda je??? Môže mi to niekto vysvetliť na príklade? Veľmi pekne ďakujem za "trpezlivosť" ale už si fakt asi strčím hlavu do piesku. Som z toho proste na prášky. Andrea

Stačí do konca nasled.mesiaca - ale prakticky aby prešiel mesačný výkaz, tak pred podaním výkazu.
Tá druhá možnosť sa využije, napr. ak v tom mesiaci nepracoval, ale mal nejaký príjem (doplatok za min. mesiac a pod.)
Mila123
29.12.12,11:58
ďakujem Mila123. Skúsim ho presvedčiť na pracovný pomer od 1.1.2013 a do konca roka mu zo ZP nič nehrozí. Však na pracovnú zmluvu bude mať tie isté odvody ako starobný dôchodca pracujúci na PP a potom sa mu predpokladám dá dôchodok prepočítať, nakoľko bude dôchodkovo poistený za tie mesiace, kedy mu nebol PSD vyplácaný ak o to písomne požiada.
inak aby si nebola prekvapená, nečakajte veľké prašulky pri prepočte PSD a SD v tomto prípade....
a ten PP od 01 01 2013? eeeee neviem či sa mu vôbec vráti do konca jeho života ten PSD o kt. príde pri PPV od 01 01 2013.......ale...
Jana Motyčková
29.12.12,12:03
Minimálne do konca februára by som nechala dohodu. Od mája zase dohodu.
inges
29.12.12,12:04
inak aby si nebola prekvapená, nečakajte veľké prašulky pri prepočte PSD a SD v tomto prípade....
a ten PP od 01 01 2013? eeeee neviem či sa mu vôbec vráti do konca jeho života ten PSD o kt. príde pri PPV od 01 01 2013.......ale...
Ďakujem za cenné rady. Rozumiem že je rozdiel prísť o dva mesiace PSD ako o 5 mesiacov PSD. :(
SSAndrea
29.12.12,12:17
Stačí do konca nasled.mesiaca - ale prakticky aby prešiel mesačný výkaz, tak pred podaním výkazu.
Tá druhá možnosť sa využije, napr. ak v tom mesiaci nepracoval, ale mal nejaký príjem (doplatok za min. mesiac a pod.)

jooj pani Motyčková veľmi pekne ďakujem. toto je jediný svetlý bod na konci tohto nekonečného tunela. Lepšiu správu ste mi ani memohli poskytnúť. Ďakujem, ďakujem, ďakujem
SSAndrea
29.12.12,12:18
Dobrý deň prosím o informáciu, študujem a študujem a stále riešim matky na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Tieto sú pre účely ZP poistencami štátu. Ak si po 1.1.2013 uzatvoria dohodu (nie DoBPŠ, nepoberá ani žiadny druh dôchodkovej dávky - teda sa jedná o tú "ostatnú" budú z tejto dohody platiť tiež zdravotné poistenie.

Ak matka na rodičovskej dovolenke bude mať takúto dohodu - tak nárok na rodičovský príspvok nestráca, ale musí sa zo SP odhlásiť do 8 dní a VZ je len príjem z dohody. Takže ak zarobí pár €, je to pre ňu nevýhodné.
Na ZP aj naďalej zostáva platiteľom aj štát v zmysle § 11 ods 7 a 8 zákona o zdravotnom poistení - teda nemusí chodiť do ZP sa prihlasovať a odhlasovať za dni, kedy nepracovala na dohodu.
Za dni kedy pracuje bude platiť odvody do ZP z VZ - teda z hrubej mzdy, ktorú zarobí na dohodu. A za dni kedy nepracuje bude platiteľom štát. Spomínalo sa tu v predchádzajúcich príspevkoch nasledovné : ak jej príjem neprekročí 2.918,70 EUR, má ZP vyrovnané. V prípade, že prekročí, v RZZP bude mať nedoplatok za dni, ktoré nepracovala. Ak zarobí viac, tak za dni kedy nepracovala sa stane samoplatiteľom.
To je asi blbosť? môže mi to niekto odsúhlasiť???

Ak matka na materskej dovolenke bude mať takúto ostatnú dohodu s pravidelným príjmov - tak keďže platí nemocenské, stratí nárok na materské. A čo sa týka odvodov do SP a ZP je to rovnaké ako v príklade vyššie pri rodičovskej dovolenke.

Takže rada pre matky na materskej - uzatvárať len dohody s nepravidelným príjmom. A pre všetky, posúdiť si, či sa im tých pár € na dohode oplatí, vzhľadom k tomu, že to bude pre ne VZ napr. pre nasledujúcu materskú, nemocenské atď. Prosím môže my to niekto skúsený odobriť. Ja mzdy robím cca 3 rok a po týchto zmenách sa necítim posúdiť, či uvažujem 100% správne. Ďakujem.

A môže mi niekto ešte ozrejmiť, odsúhlasiť ... tento môj príspevok. Ďakujem
Jana Motyčková
29.12.12,12:51
Ženy na materskej aj rodičovskej dovolenke budú z DOVP a DOPČ platiť zdravotné poistenie.
RP - všetko správne. Ešte by mohol byť problém, keby po skončení RD išla na ÚP- dávka v nezamestnansoti by bola z príjmu z dohody (s pravidelným príjmom).
MD - pre laikov hovorím, že radšej počas počas poberania materského nech robia na dohodu s nepravidelným príjmom. Kto sa chce (možno) hádať so SP, ten môže robiť aj na dohodu s pravidelným príjmom a o materské nepríde. Pre ZP je to odlišné od poberania RP, kým poberá materské, nemôže byť samoplatiteľom, ani keby zarobila nad 2918,70 €.
Pre upresnenie - tá hranica 2918,70 sa kráti, ak nie je celý rok poistencom štátu.
SSAndrea
29.12.12,13:24
ešte raz pani Motyčková ďakujem a prajem príjemný deň
Danielam
29.12.12,13:27
p.Motyčková ďakujem
Ejo
29.12.12,15:02
keby sa mu aj viedla dochádzka akože každý deň 2 hodiny (čo v našej firme nie je možné) pretože pracujú aj viac hodín denne maximálne však 10 hodín týždenne, čo by sme urobili s takým mesiacom ktorý má 23 pracovných dní to by už vychádzalo 46 hodín mesačne, takže v takýchto mesiacoch aj tak musí byť dohodár tie 3 dni samoplatiteľ...a keby sme mu vykázali niektoré dni aj po hodine aby to vyšlo na celý mesiac tak u nás by to neobstálo...lebo za tu hodinu by si sadol za stroj a nič neurobí a može odísť domov ...a myslím že ani kontroly nie sú také naivné, že by niekto kto precestuje 4€ denne chodil do práce na hodinu, za ktorú zarobí nejaké 3-5 €????

Ak sa v danom mesiaci dodrží 10 hodín týždenne, tak si myslím nie je problém ak za mesiac mu vychádza 46 hodín. Doležité je dodržať 10 hodín týždenne, nie?
Sarlotka
29.12.12,15:07
jeeej to je superne...:)
nika.sum
29.12.12,18:10
ak má možnosť, tým, že má dohodu min. od 31 12 2012 má možnosť dostať aj za 01 a 02/2013 PSD, v 03 a 04/2013 určite mu vypadne PSD a ako to bude s 05/2013 už by mu mali priznať, tak mu vypadne iba 1200 € a ako bude posudzovať jeho ZP príjem (15 nás. ŽM, t.j. skoro 3000 €),
pretože ak za mesiace 01-04/2013 zarobí 3200€.....
ak by po priznaní SD ostal pracovať na dohodu, dohody pre poberateľov SD (aj výsluh .) nie sú zaťažované aj zdravotnými odvodmi......

nie je možné napr. znížiť odmenu za 01-04/2013? potom doplatiť? pripúšťam je to špekulácia, ale.....
ešte jedna možnosť, nie je možné aby prácu, kt. vykonáva "pracovať na živnosť"? stačí 03 až do priznania SD/2013? ostane mu PSD a nebude mať patálie so ZP.......
ak som sa pomýlia, prosím opravte ma......

ja sa v mzdach nevyznam, ale otec bol zaciatkom roku 2011 PSD a mal zivnost sice "spiacu" ale aktivnu a tiez bol zamestnany, ale musel ak nechcel prist o PSD prerusit zivnost a samozrejme aj ukoncit PP. Takze riesenie so zivnostou nebude to prave...
Mila123
29.12.12,18:29
ja sa v mzdach nevyznam, ale otec bol zaciatkom roku 2011 PSD a mal zivnost sice "spiacu" ale aktivnu a tiez bol zamestnany, ale musel ak nechcel prist o PSD prerusit zivnost a samozrejme aj ukoncit PP. Takze riesenie so zivnostou nebude to prave...
oponujem, ak by nebol povinne poistený v SP, môže mať živnosť aj poberať PSD....stále sa díva sa poberanie PSD na to, či sú poberatelia poistení v SP .....

ak by bol Tvoj otec, v deň výplaty PSD odhlásený zo systému SP (v ten deň by mal napr. neplatené voľno) mohol dodnes poberať PSD a byť zamestnaný.......prerušenie, resp. zrušenie živnosti, ak musel platiť povinne poistenie do SP, toto prerušenie by musel vykonať......toľko môj názor.....
Katarína111
29.12.12,18:54
Máme dohodára, ktorý poberá výsluhový dôchodok, ale nedosiahol ešte dôchodkový vek, platí odvody v plnej výške?
nika.sum
29.12.12,19:33
oponujem, ak by nebol povinne poistený v SP, môže mať živnosť aj poberať PSD....stále sa díva sa poberanie PSD na to, či sú poberatelia poistení v SP .....

ak by bol Tvoj otec, v deň výplaty PSD odhlásený zo systému SP (v ten deň by mal napr. neplatené voľno) mohol dodnes poberať PSD a byť zamestnaný.......prerušenie, resp. zrušenie živnosti, ak musel platiť povinne poistenie do SP, toto prerušenie by musel vykonať......toľko môj názor.....

nehadam sa, moze byt , ze ak nemal povinnost byt dobrovolne poisteny - nemusel prerusit, asi mas pravdu, ale co sa tyka zamestnania, taketo obchadzanie s prerusovanim a neplatenym volnom moze robit niekto vo svojej firme, tazko by sa to robilo asi v nejakej vacsej firme...ale dakujem za info.
Mila123
29.12.12,19:38
nehadam sa, moze byt , ze ak nemal povinnost byt dobrovolne poisteny - nemusel prerusit, asi mas pravdu, ale co sa tyka zamestnania, taketo obchadzanie s prerusovanim a neplatenym volnom moze robit niekto vo svojej firme, tazko by sa to robilo asi v nejakej vacsej firme...ale dakujem za info.
:D:D:D
nika.sum
29.12.12,19:54
inak tieto zmeny co citam su pre mna stale nepochopitelne. Teraz otec na SD uz, ked by chcel robit na dohodu ake ma obmedzenia, aby nedoplatil na ZP a SP, tiez sa ho tyka ten prijem do tych 2900 (neviem presne tu sumu teraz)?
Mila123
29.12.12,19:57
inak tieto zmeny co citam su pre mna stale nepochopitelne. Teraz otec na SD uz, ked by chcel robit na dohodu ake ma obmedzenia, aby nedoplatil na ZP a SP, tiez sa ho tyka ten prijem do tych 2900 (neviem presne tu sumu teraz)?
ak bude pracovať na dohodu tak platí on ako ZC iba star. poistenie vo výške 4% a ZĽ tiež iba starobné vo výške 14% a GP, ÚP, RFS.....a samozrejme preddavok na daň z príjmu.....
t.z., že ak nebude v prac. pomere, "tých 2900 " €sa ho netýka......
nika.sum
29.12.12,20:05
ak bude pracovať na dohodu tak platí on ako ZC iba star. poistenie vo výške 4% a ZĽ tiež iba starobné vo výške 14% a GP, ÚP, RFS.....a samozrejme preddavok na daň z príjmu.....
t.z., že ak nebude v prac. pomere, "tých 2900 " €sa ho netýka......

dakujem velmi pekne. Obdivujem Vas mzdarov, ja sa snazim aspon trochu zorientovat v tychto zmenach ale stale mam z toho chaos...esteze je tu porada.
Mila123
29.12.12,20:06
dakujem velmi pekne. Obdivujem Vas mzdarov, ja sa snazim aspon trochu zorientovat v tychto zmenach ale stale mam z toho chaos...esteze je tu porada.
aj mne porada dáva veľmi veľa informácií.........
mirka134
30.12.12,08:52
aj ja ďakujem ste tu všetci super
inges
30.12.12,09:34
Máme dohodára, ktorý poberá výsluhový dôchodok, ale nedosiahol ešte dôchodkový vek, platí odvody v plnej výške?
ak je výsluhový dôchodca a nedosiahol ešte dôchodkový vek, mal by sa podľa všetkého na ZP nahlásiť. Inak na DOPČ a DOVP platí NP 1,4%, SP 4%, IP 3% a PvN 1% ak je pravidelný príjem a ak nepravidelný SP 4%, IP 3% a tiež zdravotné poistenie 4%. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Pozri si tabuľku v príspevku 392.
inges
30.12.12,09:38
Mila123 ale aj ty dávaš veľa užitočných informácií a tiež osttaní poraďáci. Ďakujeme Vám.
Katarína111
30.12.12,09:39
ďakujem za odpoveď, ja som si to tiež myslela,len som si to chcela potvrdiť
inges
30.12.12,09:42
Rado sa stalo, len dúfam, že som to napísala správne:)
Katarína111
30.12.12,09:54
Ešte jedna otázka : študent má tú úľavu len ak je to denná forma štúdia? alebo?
Mila123
30.12.12,09:58
Ešte jedna otázka : študent má tú úľavu len ak je to denná forma štúdia? alebo?
iba denná forma a vek do 26. rokov......a iba u jedného zamestnávateľa.(pri súbehu)....
Melnick
30.12.12,10:06
Do pozornosti dávam príspevok č. 392 od "danielko" je to super tabuľka na výpočet odvodov!!!!
Jana Motyčková
30.12.12,11:18
Ešte jedna otázka : študent má tú úľavu len ak je to denná forma štúdia? alebo?

Úľavu si môže uplatniť len na DoBPŠ.
Paula
30.12.12,11:19
Vďaka danielko za doplnenie súboru :)
ErikaDP
30.12.12,11:47
danielko,
k tabuľke v prispevkou 392 ( doporučujem do pozornosti všetkým kotrí si ju dosiaľ nevšimli, bola by škoda keby tabuľka od danielko upadla do prepadliska starých príspevkov)
vďaka za povianočný darček pre mzdárov, výborná tabuľka, naozaj pomôže v situáciách keď on nás chcú vedieť ihneď odpovede na otázky, ktoré si vyžadujú čas a nervy naštudovať "super" zákony vyprodukované našimi zákonodarcami