Melnick
30.12.12,13:25
ErikaDP, práve preto, aby tabuľka nezapadla medzi nič nevypovedajúcimi príspevkami som na ňu cez "komentár" v prvom siahodlhom príspevku upozornila a navyše som danielko poprosila, aby požiadala moderátorku Dav , nech tabuľku vloží do prvého príspevku. Mne už možnosť úpravy po určitom čase zanikla. :)
Ester plus
30.12.12,13:32
iba denná forma a vek do 26. rokov......a iba u jedného zamestnávateľa.(pri súbehu)....

Takže dohodu o BPŠ možno uzatvoriť so študentom, ktorý je či už študentom denným alebo externým do veku ??? a tú výhodu len u denného študenta do 26 rokov?
jana007
30.12.12,13:34
Chystám prihlášky dohodárov a jeden dohodár má vojenskú zdravotní pojišťovnu České republiky. Trvalý pobyt má na Slovensku, ale zamestnaný na hlavný pracovný pomer je v ČR. U nás pracuje na dohodu cca 30 hodín mesačne. Ako to je s tou českou zdravotnou poisťovnou, neviete mi poradiť čo s tým?
Mila123
30.12.12,13:35
Takže dohodu o BPŠ možno uzatvoriť so študentom, ktorý je či už študentom denným alebo externým do veku ??? a tú výhodu len u denného študenta do 26 rokov?
DoBPŠ
denné štúdium
a 26 rokov veku
a 155€, tieto podmienky sú......
Mila123
30.12.12,13:36
Chystám prihlášky dohodárov a jeden dohodár má vojenskú zdravotní pojišťovnu České republiky. Trvalý pobyt má na Slovensku, ale zamestnaný na hlavný pracovný pomer je v ČR. U nás pracuje na dohodu cca 30 hodín mesačne. Ako to je s tou českou zdravotnou poisťovnou, neviete mi poradiť čo s tým?



je poberateľom výsluhového dôchodku?
jana007
30.12.12,13:38
je poberateľom výsluhového dôchodku? NIE JE
Mila123
30.12.12,13:42
NIE JE
teda potom netuším, čo a ako bude.......
nemám takého nikoho, neriešila som to....
jana007
30.12.12,13:52
A keby bol poberateľom?
Mila123
30.12.12,13:56
keby bol poberateľom VD (veku SD) netýkajú sa ho zdravotné fondy.....podobne ako pri poberateľoch SD.....
ale ak by mal VD, a nemal vek (62 rokov) ZP musí platiť i z dohody.......
nemáme vôbec VD, taks nimi nemám praktické skúsenosti....
Rozalka
30.12.12,14:17
V tejto súvislosti sa aj ja pýtam: mám 2 spoločníkov, ktorí sú zároveň aj garantmi (zdravotníctvo), preto musia byť zamestnancami. V SR pracujú 6 hodín v týždni. Trvalý pracovný pomer ako aj trvalý pobyt majú v CZ, kde sú aj poistencami v ZdrPo.
Treba ich prihlásiť do ZP? do ktorej?
Oni tu nevyužívajú žiadne zdravotnícke výkony ...
Mila123
30.12.12,14:18
V tejto súvislosti sa aj ja pýtam: mám 2 spoločníkov, ktorí sú zároveň aj garantmi (zdravotníctvo), preto musia byť zamestnancami. V SR pracujú 6 hodín v týždni. Trvalý pracovný pomer ako aj trvalý pobyt majú v CZ, kde sú aj poistencami v ZdrPo.
Treba ich prihlásiť do ZP? do ktorej?
Oni tu nevyužívajú žiadne zdravotnícke výkony ...
viem, že platí, že nemôže mať jedna FO dve ZP (aspoň v EÚ).....
Mila123
30.12.12,14:20
zadaj dotaz do Draka.......
Rozalka
30.12.12,14:21
viem, že platí, že nemôže mať jedna FO dve ZP (aspoň v EÚ).....
takže sa netreba tu prihlasovať .... čo ale potom ten dohodár od jana007?
Melnick
30.12.12,14:21
Chystám prihlášky dohodárov a jeden dohodár má vojenskú zdravotní pojišťovnu České republiky. Trvalý pobyt má na Slovensku, ale zamestnaný na hlavný pracovný pomer je v ČR. U nás pracuje na dohodu cca 30 hodín mesačne. Ako to je s tou českou zdravotnou poisťovnou, neviete mi poradiť čo s tým?





teda potom netuším, čo a ako bude.......
nemám takého nikoho, neriešila som to....

Ha,ha, ha a je tu opäť lahôdka. Som zvedavá, ako je tento prípad riešiteľný. A to som si myslela, že by ma už nič ohľadne dohôd nemalo prekvapiť. No to určite, pri našich tvorcoch zákonov. Veď zdravotne poistený v dvoch štátoch byť nemôže, tak čo s ním ???
Mila123
30.12.12,14:24
ja sa vzdávam.....neviem, či bude musieť odvádzať do českej ZP, podľa zákona plateného v SR???? netuším......
bola som na školení J. Mihála, tam to tak nejako odznelo, s tým, že sa ešte uvidí....
jana007
30.12.12,14:28
A kedy sa to uvidí ?
Melnick
30.12.12,14:35
Na svätého Dida, keď sa mačka za psa vydá ... :D:D:D
Melnick
30.12.12,14:36
Rózka, to ešte vypláva na povrch kopec idiotín, spojených s "dohodármi" čert, aby ich vzal do pekiel horúcich...:D
Melnick
30.12.12,14:38
Ruky hore !!!! Mila123 :D:D:D Neskoro si sa vzdala .
kira
30.12.12,16:09
Dobrý podvečer. ja som prelúskala celú túto tému, no mám z toho chaos. Len vás porosím, či tomu rozumiem správne. Všetky dohody boli uzavreté ešte v r. 2012- doprihlasujem do 31.1.2013, ale
1/ DOPČ- starobný dôchodca, pravidelný príjem, denne odpracuje 2 hod.. Do ZP neprihlasujem, má nárok na PN?
2/ DOPČ- strarobný dôchodca, niekedy neodpracuje nič-stále je to pravidelný príjem?
3/DOPČ-upratovačka, pracuje 2 dni v týždni,ak inde nepracuje, nieje na ÚP ani SZČO- robím odhlášky a prihlášky do ZP(oboznámim ju aby sa prihlasovala a odhlasovala v ZP ako samoplatiteľ na neodpracované dni)? Ako to bude v prípade PN?
4/DOPČ-popri zamestnaní, niekedy neodpracuje nič-nemá odmenu,ZP neriešim-je poistený z tit. TP
Prosím, zabudla som na niečo? Ďakujem
Mila123
30.12.12,16:13
Dobrý podvečer. ja som prelúskala celú túto tému, no mám z toho chaos. Len vás porosím, či tomu rozumiem správne. Všetky dohody boli uzavreté ešte v r. 2012- doprihlasujem do 31.1.2013, ale
1/ DOPČ- starobný dôchodca, pravidelný príjem, denne odpracuje 2 hod.. Do ZP neprihlasujem, má nárok na PN?
2/ DOPČ- strarobný dôchodca, niekedy neodpracuje nič-stále je to pravidelný príjem?
3/DOPČ-upratovačka, pracuje 2 dni v týždni,ak inde nepracuje, nieje na ÚP ani SZČO- robím odhlášky a prihlášky do ZP(oboznámim ju aby sa prihlasovala a odhlasovala v ZP ako samoplatiteľ na neodpracované dni)? Ako to bude v prípade PN?
4/DOPČ-popri zamestnaní, niekedy neodpracuje nič-nemá odmenu,ZP neriešim-je poistený z tit. TP
Prosím, zabudla som na niečo? Ďakujem
správne, doprihlasuješ do konca jan. 2013
1/ nie nemá, on a jeho zamestnávateľ platia iba dôchodk. poistenie + RFS, UP a GP, NP a ZP sa neplatí, štát ostáva platiteľom zdr. poistenia z titulu poberania dôchodku dohodára
2/ pravidelnosť a nepravidelnosť záleží na spôsobe výplaty odmeny, tak ako je stanovená v dohode...
3/prihlasovanie a odhlasovanie oki.....a má nárok na PN, aj na prvých 10 dní od zamestnávateľa, ale to nebude bohvie ako veľa.......tu neplatí min. VZ
4/ áno....
5/ netuším.....:D
Mila123
30.12.12,16:14
bola som niekedy v 09/2012 a ani teraz sa to nevidí......
verca2
30.12.12,16:26
Ahojte. Náhodou nezistil už niekto bližšie, ako to bude s dohodármi /samoplatiteľ do 31.12.2012 a aj naďalej/ v prípade, ak bude pracovať od pondelka do piatka po dve hodiny? Či sa bude musieť prihlasovať/odhladovať na soboty a nedele... V stredu skúsim zavolať do zdravotky, tak som zvedavá čo mi povedia.
Mila123
30.12.12,16:32
Ahojte. Náhodou nezistil už niekto bližšie, ako to bude s dohodármi /samoplatiteľ do 31.12.2012 a aj naďalej/ v prípade, ak bude pracovať od pondelka do piatka po dve hodiny? Či sa bude musieť prihlasovať/odhladovať na soboty a nedele... V stredu skúsim zavolať do zdravotky, tak som zvedavá čo mi povedia.
podľa dr. Motyčkovej áno.....

podľa dr. Mihála nie......

vyber si......:D
Sarlotka
30.12.12,16:52
prosim vas mozem sa spytat aj ked neviem ci v spravnej teme

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8773

4 tlacivo zhora udaje pre SP a ZP - to bude ako priloha k potrvdeniu o zdanit. prijmoch?
kira
30.12.12,16:57
správne, doprihlasuješ do konca jan. 2013
1/ nie nemá, on a jeho zamestnávateľ platia iba dôchodk. poistenie + RFS, UP a GP, NP a ZP sa neplatí, štát ostáva platiteľom zdr. poistenia z titulu poberania dôchodku dohodára
2/ pravidelnosť a nepravidelnosť záleží na spôsobe výplaty odmeny, tak ako je stanovená v dohode...
3/prihlasovanie a odhlasovanie oki.....a má nárok na PN, aj na prvých 10 dní od zamestnávateľa, ale to nebude bohvie ako veľa.......tu neplatí min. VZ
4/ áno....
5/ netuším.....:D
Veľmi pekne ĎAKUJEM aj ostatným za príspevky z ktorých som absolvovala rýchlokurz geniality. :-) :-) :-)
inges
30.12.12,17:14
podľa dr. Motyčkovej áno.....

podľa dr. Mihála nie......

vyber si......:D

ja som tiež volala na VŠZP a povedali, že netreba, ale v pondelok volám znova a zadám tú istú otázku:)
Mila123
30.12.12,17:20
oki a poprosím zaves informáciu......
Danielam
30.12.12,17:24
písala som na VšZP čakám odpoveď.....ihneď budem informovať
inges
30.12.12,17:27
z vlastnej skúsenosti je lepšie telefonovať, lebo ja čakám na odpoveď zo ZP vždy pár týždňov. Ak píšem na SP tak sa ozvú väčšinou do 24 hodín.:) Ale informácie akékoľvek potešia a pomôžu
norea
30.12.12,18:04
Zdravim, prosim o radu na dve otazky:
1/ Ak su zamestnancami len dohodari, vztahuje sa aj na tento pripad vytvorenie "zastupcov zamestnancov"?
2/ evidovany dohodar na UP, odpracuje len par dni, zarobi okolo 100 EUR, kto plati zdravotne poistenie? A ak zarobi 200 eur?

dakujem,
Mila123
30.12.12,18:11
Zdravim, prosim o radu na dve otazky:
1/ Ak su zamestnancami len dohodari, vztahuje sa aj na tento pripad vytvorenie "zastupcov zamestnancov"?
2/ evidovany dohodar na UP, odpracuje len par dni, zarobi okolo 100 EUR, kto plati zdravotne poistenie? A ak zarobi 200 eur?


dakujem,

aspoň čiastočne k
2/ ak 100 € tak aj štát aj z dohody sa mu budú zrážať aj ZP...
ak 200€ vyradia ho z evidencie uchádzačov, stane sa dobrovoľne nezamestnaný a dni kedy nepracuje si bude musieť doplatiť....
norea
30.12.12,18:15
dakujem,
2/ zaujimalo ma, aky to bude mat teraz od 2013 dopad na prax - kazdy si uhradi pomernu cast? bude treba dalsie potvrdenia???
Pri 200 eur, bude vyradeny, to je jasne

co sa tyka zastupcov zamestnancov, tieto ustanovenia sa podla ZP netykaju dohodarov - no zaujima ma nazor inych :)
Melnick
30.12.12,18:18
"vidí" sa to vtedy, keď si tu prečítajú, že vznikol nový problém a začnú vymýšľať riešenie. Alebo, žeby ho už mali, ibaže k nám sa ešte nedostalo. :D.
Mila123
30.12.12,18:22
dakujem,
2/ zaujimalo ma, aky to bude mat teraz od 2013 dopad na prax - kazdy si uhradi pomernu cast? bude treba dalsie potvrdenia???
Pri 200 eur, bude vyradeny, to je jasne

co sa tyka zastupcov zamestnancov, tieto ustanovenia sa podla ZP netykaju dohodarov - no zaujima ma nazor inych :)
ZZ do zákona by bolo vhodné nakuknúť......
pomernú časť vo výške:
ZC 4% z VZ
ZĽ 10 % z VZ
pri invalidite zamestnanca je to polovičná výška odvodov.....
ZĽ pri dohode má povinnosť nahlásiť ZP do konca nasledujúceho mesiaca ako pracoval, naopak poistenec= zamestnanec má povinnosť do 8 dní.......
Andyke
30.12.12,18:35
V tejto súvislosti sa aj ja pýtam: mám 2 spoločníkov, ktorí sú zároveň aj garantmi (zdravotníctvo), preto musia byť zamestnancami. V SR pracujú 6 hodín v týždni. Trvalý pracovný pomer ako aj trvalý pobyt majú v CZ, kde sú aj poistencami v ZdrPo.
Treba ich prihlásiť do ZP? do ktorej?
Oni tu nevyužívajú žiadne zdravotnícke výkony ...

Chystám prihlášky dohodárov a jeden dohodár má vojenskú zdravotní pojišťovnu České republiky. Trvalý pobyt má na Slovensku, ale zamestnaný na hlavný pracovný pomer je v ČR. U nás pracuje na dohodu cca 30 hodín mesačne. Ako to je s tou českou zdravotnou poisťovnou, neviete mi poradiť čo s tým?




Článok 13 Nariadenia rady 883/2004
Vykonávanie činností v dvoch alebo viacerých členských štátoch

1. Osoba, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnanec v dvoch
alebo viacerých členských štátoch podlieha:


a) právnym predpisom členského štátu bydliska, ak takáto osoba vykonáva
podstatnú časť svojej činnosti v tomto členskom štáte, alebo ak
je zamestnaná vo viacerých podnikoch, alebo ju zamestnáva viacero
zamestnávateľov, ktorých registrované sídlo alebo miesto podnikania
je v odlišných členských štátoch, alebo

b) právnym predpisom členského štátu, v ktorom je registrované sídlo
alebo miesto podnikania podniku alebo zamestnávateľa zamestnávajúceho
danú osobu, ak táto osoba nevykonáva podstatnú časť svojich
činností v členskom štáte svojho bydliska.

-
Podľa vyššie uvedeného Rozalkin prípad je 1a) a Janin prípad 1b)
Takže podliehajú legislatíve ČR.
A od 1.1.2012 v ČR sa platia odvody z dohôd nad 10000 CZK ( mesačný príjem).
cervenkae
30.12.12,18:45
Ja by som sa tiež chcela spýtať, či som to správne pochopila
1. mám zamestnanca na DoPČ, ktorý pracuje 10 hodín týždenne, je evidovaný na UP, a poberá príspevok od UP, je čiastočný invalid - čiže prihlasujem do SP ako pravidelný príjem, do ZP neprihlasujem - príspevok od UP sa mu v nasledujúcom mesiaci zníži o 75% HM za predchádzajúci mesiac?
2. zamestnanec má DoPČ, ktorý pracuje 2 hodiny týždenne, má trvalý pracovný pomer u iného zamestnávateľa - prihlasujem do SP ako pravidelný príjem, do ZP prihlasujem, len na jedn deň v týždni kedy pracoval
3. pri študentoch VŠ do 155€ prihlasujem len do SP
Chápem to správne?
Melnick
30.12.12,18:47
Doplnená je tam aj tabuľka pre používateľov "starého" exelu.
Melnick
30.12.12,18:51
A jéje ono je to na svete, len som to nevedela.
Melnick
30.12.12,18:57
A veru riešenie existuje. Pricapila nám ho Andyke v príspevku ďalej.
Melnick
30.12.12,18:59
Ahojte. Náhodou nezistil už niekto bližšie, ako to bude s dohodármi /samoplatiteľ do 31.12.2012 a aj naďalej/ v prípade, ak bude pracovať od pondelka do piatka po dve hodiny? Či sa bude musieť prihlasovať/odhladovať na soboty a nedele... V stredu skúsim zavolať do zdravotky, tak som zvedavá čo mi povedia.

Už som to písala v niektorom príspevku ( #266) na základe informácie zo ZP, že dohodár na ktorého sa pýtaš nebude musieť robiť tieto nezmyselné úkony.

vkladám #266

Jedna totálna blbosť odstránená :

Dohodár pracujúci napr. od pondelka do piatku NEBUDE SAMOPLATITEĽOM na sobotu a nedeľu. Nebude sa musieť prihlasovať a odhlasovať na tieto dni.

Avšak, ak bude mať v týždni nepokryté aj dni , ktoré nie sú iba sobota a nedeľa, platí doterajší kolotoč odhlasovania - prihlasovania.


Dobre sa to zamotáva. http://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gif
Iveta Matlovičová
30.12.12,19:12
Ahojte. Náhodou nezistil už niekto bližšie, ako to bude s dohodármi /samoplatiteľ do 31.12.2012 a aj naďalej/ v prípade, ak bude pracovať od pondelka do piatka po dve hodiny? Či sa bude musieť prihlasovať/odhladovať na soboty a nedele... V stredu skúsim zavolať do zdravotky, tak som zvedavá čo mi povedia.
pojem zamestnanec je v zákone o zdr. poistení definovaný v § 11 ods. 3, toto ust. sa rovnako vzťahuje na zamestnanca, ktorý pracuje na pracovnú zmluvu a rovnako na zamestnanca pracujúceho na dohodu
Zamestnanca na pracovnú zmluvu registruje zamestnávateľ do ZP dňom vzniku pracovného pomeru, a tak by to malo byť aj v prípade dohodára, dňom vzniku dohody, a odhlasuje ho z registra ZP dňom skončenia PP a dňom skončenia dohody.
Napr. Zamestnanec v pracovnom pomere s týždenným úvazkom 16 hodín pracuje 2 dni v týdžni - v pondelok 8 h. a v utorok 8 h., v stredu až piatok nepracuje, detto víkend - tento zamestnanec je dňom vzniku PP zaregistrovaný do ZP a na dni, kedy nepracuje ho zamestnávateľ neodhlasuje (až na prípady, kedy má absenciu,neplatené voľno a pod.)
Aj dohodár môže mať rozplánované činnosti v rôzne dni, podľa dohody medzi ním a zamestnávateľom - prečo by ho mal zamestnávateľ odhlasovať, keď dohoda stále trvá ?
Nemôžem sa stotožniť s MU UDZS:
http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf
ktoré nie je v súlade so zákonom, pretože sa rôzne sa stavia k dohodárom a klasickým zamestnancom, ktoré sú v zákone definované rovnako, a vyžaduje iný postup registrácie.
Mila123
30.12.12,19:17
áno, je to oki.....správne.....
Melnick
30.12.12,19:22
Info mám zo VšZP - takéto pokyny dostali pracovníčky ZP, ktoré budú mať prihlasovanie - odhlasovanie na starosti.
Melnick
30.12.12,19:30
pojem zamestnanec je v zákone o zdr. poistení definovaný v § 11 ods. 3, toto ust. sa rovnako vzťahuje na zamestnanca, ktorý pracuje na pracovnú zmluvu a rovnako na zamestnanca pracujúceho na dohodu
Zamestnanca na pracovnú zmluvu registruje zamestnávateľ do ZP dňom vzniku pracovného pomeru, a tak by to malo byť aj v prípade dohodára, dňom vzniku dohody, a odhlasuje ho z registra ZP dňom skončenia PP a dňom skončenia dohody.
Napr. Zamestnanec v pracovnom pomere s týždenným úvazkom 16 hodín pracuje 2 dni v týdžni - v pondelok 8 h. a v utorok 8 h., v stredu až piatok nepracuje, detto víkend - tento zamestnanec je dňom vzniku PP zaregistrovaný do ZP a na dni, kedy nepracuje ho zamestnávateľ neodhlasuje (až na prípady, kedy má absenciu,neplatené voľno a pod.)
Aj dohodár môže mať rozplánované činnosti v rôzne dni, podľa dohody medzi ním a zamestnávateľom - prečo by ho mal zamestnávateľ odhlasovať, keď dohoda stále trvá ?
Nemôžem sa stotožniť s MU UDZS:
http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//Metodicke_usmernenia/MU%202012/MU_3_4_2009.pdf
ktoré nie je v súlade so zákonom, pretože sa rôzne sa stavia k dohodárom a klasickým zamestnancom, ktoré sú v zákone definované rovnako, a vyžaduje iný postup registrácie.
Fronco, plne s Tebou súhlasím, ale na druhej strane - veľa vecí ,ktoré platia pre zamestnancov sa nevzťahujú na dohodárov. Nemajú rovnocenné postavenie čo sa týka stravovania, dovolenky ....
A preto tento nezmysel, ktorý momentálne platí, sa až tak nelíši od blbostí, ktoré nám predkladajú.
Tony1
30.12.12,19:31
Prosím Vás, možno sa to tu už niekde písalo, ale nevšimla som si to: poberateľ predčasného SD a zároveň výsluhového dôchodku, keď ostáva pracovať do 28.02.2012 na DOPČ platí aké odvody od januára? Ide o pravidelný príjem.
Sarlotka
30.12.12,19:38
Prosím Vás, možno sa to tu už niekde písalo, ale nevšimla som si to: poberateľ predčasného SD a zároveň výsluhového dôchodku, keď ostáva pracovať do 28.02.2012 na DOPČ platí aké odvody od januára? Ide o pravidelný príjem.

pozri tabulky prispevok c. 392 velmi pekny prehlad jednotlivych dohod
Tony1
30.12.12,19:43
Tam som pozerala, len tam nevidím takú kombináciu aj predčasného dôchodku aj výsluhového dôchodku. Ja som z toho domotaná, lebo ako poberateľ výsluhového dôchodku by nemal platiť zdravotné, ale ako poberateľ predčasného SD by mal platiť, tak neviem.
Andyke
30.12.12,19:50
Mila123
30.12.12,19:52
Tam som pozerala, len tam nevidím takú kombináciu aj predčasného dôchodku aj výsluhového dôchodku. Ja som z toho domotaná, lebo ako poberateľ výsluhového dôchodku by nemal platiť zdravotné, ale ako poberateľ predčasného SD by mal platiť, tak neviem.
od 01 01 2013 aj poberateľ VD a aj poberateľ PSD už platia do ZP až do dovŕšenia dôchodkového veku......
ako poberateľ PSD by nemal ani on ako ZC a ani jeho ZĽ platiť invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, nakoľko nemôže byť invalidný a nemá nárok stať sa nezamestnaným s dávkou v nezamestnanosti a ostatné fondy ako iní dohodári, t.j. všetky....
pre PSD neboli tbl. vytvorené.....(hádam sa nemýlim)......
Tony1
30.12.12,19:55
ďakujem Andyke, keď som dobre pochopila, tak zdravotnú platí, prestane platiť, až keď dosiahne vek na riadny starobný dôchodok.
Tony1
30.12.12,19:57
ďakujem, aj ja som to už teraz tak pochopila
Melnick
30.12.12,19:58
http://peniaze.pravda.sk/dochodok/clanok/75874-mozem-pracovat-na-dohodu-ak-poberam-vysluhovy-dochodok/

PS : upozorňujem, že v článku neplatí prvý odsek a to pokyny k dohodám o BPŠ - tam už boli urobené zmeny.
Melnick
30.12.12,20:02
Upozorňujem, že v článku neplatí vyjadrenie k študentom, tam boli zmeny. Čiže ten odsek je už NEPLATNÝ
Sarlotka
30.12.12,20:04
aha pardon v tabulke to naozaj nie je...
inges
31.12.12,06:39
od 01 01 2013 aj poberateľ VD a aj poberateľ PSD už platia do ZP až do dovŕšenia dôchodkového veku......
ako poberateľ PSD by nemal ani on ako ZC a ani jeho ZĽ platiť invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, nakoľko nemôže byť invalidný a nemá nárok stať sa nezamestnaným s dávkou v nezamestnanosti a ostatné fondy ako iní dohodári, t.j. všetky....
pre PSD neboli tbl. vytvorené.....(hádam sa nemýlim)......

Ale ak sa nemýlim, tak výsluhový bez dovršenia dôchodkové veku sa hlási na ZP a tiež platí odvody 13,4% ako normálny dohodár pri pravidelnom a pri nepravidelnom príjme je to 11%.
danielko
31.12.12,07:00
predčasný starob. dôchodca je šiesty riadok v tabuľke.
Ejo
31.12.12,10:08
Dobrý deň. Študujem príspevky ohladne dohod, no mám stále pochyby. Mám dohodára, ktorý ma uzavretú dohodu o pracovnej činnosti. Pracuje podľa potrieb. Niekedy je to mesačne iba 10 hodín, niekedy 20 hodín. Do sociálnej poisťovne ho teraz v januári prihlásim ako pravidelný príjem /mesačne výkazy, keď nepracuje tak nulové/. Ale ako to má vyzerať v ZP? Vždy ho prihlásim a odhlásim v tie dni, keď pracuje? Napríklad 1 týždeň v mesiaci má 5 hodín, ďalší nič, ďalší zase 5 hodín, a to vždy prihláška a odhláška?
Iveta Matlovičová
31.12.12,10:11
Fronco, plne s Tebou súhlasím, ale na druhej strane - veľa vecí ,ktoré platia pre zamestnancov sa nevzťahujú na dohodárov. Nemajú rovnocenné postavenie čo sa týka stravovania, dovolenky ....
A preto tento nezmysel, ktorý momentálne platí, sa až tak nelíši od blbostí, ktoré nám predkladajú.

veci, ktoré sa rôzne vzťahujú na dohodárov a na zamestnancov (dovolenka, stravné lístky ...) je ale ošetrené v Zákonníku práce, ale ak v zákone o zdravotnom poistení upravuje jeden paragraf všetkých, tak by mal aj rovnako platiť, ak nie, nech to upravia v zákone (aj ked to je nezmysel - vzhľadom na dôvod, ako dohody vlastne fungujú), ale už dosť zákonov .. ideme silvestrovať, šťasný nový rok želám všetkým:-) a snáď sa v Novom roku dočkáme menej absurdít
btt12
31.12.12,10:37
Dobry den, tak ako kazdy Silvester posledne roky, aj ten dnesny si kazim odhlasovanim dohodarov na dobu urcitu zo SP. Rok 2013 so sebou prinasa novinky, ktore mi robia kopec starosti.
Ako teda postupovat pri dohodaroch na dobu neurcitu? DoPC - ako prihlasit pre povinne dochodkove poistenie? Urobit odhlasku k 31.12.2012 a zaroven prihlasku po novom? Do kolonky |datum vzniku pravneho vztahu - dohodar| potom zadam povodny datum vzniku dohody napr. este v roku 2012?
A co studenti? rovnaky postup? ktoru z moznosti vybrat pri prihlaske, ak bude zamestnavatel urceny ako ten, u ktoreho nie su povinne dochodkovo poisteni? a co ak niektory mesiac prekrocia hranicu 155 eur (pri VS)? Bude treba spatne prihlasovat pre doch.poistenie?

prosim poradte, mam z toho zmatok... dakujem
Barticek
31.12.12,10:39
Ahojte, mám dohodu o prac činnosti do 31.12 a som na UP, táto dohoda mi pokračuje v novom roku. Je potrebné ju hlásit na UP?
veronikasad
31.12.12,10:46
Ahojte, mám dohodu o prac činnosti do 31.12 a som na UP, táto dohoda mi pokračuje v novom roku. Je potrebné ju hlásit na UP?
Mám informáciu, že UP trvá na zrušení starých dohôd a nahlásení nových. Informuj sa na prísl. UP.
inges
31.12.12,10:57
Dobry den, tak ako kazdy Silvester posledne roky, aj ten dnesny si kazim odhlasovanim dohodarov na dobu urcitu zo SP. Rok 2013 so sebou prinasa novinky, ktore mi robia kopec starosti.
Ako teda postupovat pri dohodaroch na dobu neurcitu? DoPC - ako prihlasit pre povinne dochodkove poistenie? Urobit odhlasku k 31.12.2012 a zaroven prihlasku po novom? Do kolonky |datum vzniku pravneho vztahu - dohodar| potom zadam povodny datum vzniku dohody napr. este v roku 2012?
A co studenti? rovnaky postup? ktoru z moznosti vybrat pri prihlaske, ak bude zamestnavatel urceny ako ten, u ktoreho nie su povinne dochodkovo poisteni? a co ak niektory mesiac prekrocia hranicu 155 eur (pri VS)? Bude treba spatne prihlasovat pre doch.poistenie?

prosim poradte, mam z toho zmatok... dakujem

DOPČ, ktorá pokračuje netreba k 31.12.2012 odhlásiť. Ich treba do 31.1.2013 doprihlásiť na SP na dôchodkové poistenie resp. ostatné druhy poistenia podľa typu dohody a pravidelnosti či nepravidelnosti príjmu.
veronikasad
31.12.12,10:58
DOPČ. ktorá pokračuje netreba k 31.12.2012 odhlásiť. Ich treba do 31.1.2013 doprihlásiť na SP na dôchodkové poistenie resp. ostatné druhy poistenia podľa typu dohody a pravidelnosti, či nepravidelnosti príjmu.
Z pohľadu SP - súhlasím. Informácia, ktorú som písala je z UP, ktorý si (vraj) stanovil podmienky pre uchádzačov o zamestnanie. Preto si to treba overiť na prísl. UP.
inges
31.12.12,11:02
Z pohľadu SP - súhlasím. Informácia, ktorú som písala je z UP, ktorý si (vraj) stanovil podmienky pre uchádzačov o zamestnanie. Preto si to treba overiť na prísl. UP.

Veronika, ďakujem.:) Ja som reagovala na príspevok btt12 ohľadom doprihlasovania dohodárov.
btt12
31.12.12,11:04
DOPČ, ktorá pokračuje netreba k 31.12.2012 odhlásiť. Ich treba do 31.1.2013 doprihlásiť na SP na dôchodkové poistenie resp. ostatné druhy poistenia podľa typu dohody a pravidelnosti či nepravidelnosti príjmu.

Ano, ale tym padom ich budem mat v registri kvazi dvakrat prihlasenych, kedze ziadna moznost doprihlasenia uvedena nie je. v prihlaske vidim len moznost DoPC-pravidelny prijem, resp. nepravidelny. a ako je to s tymi studentami? dakujem
inges
31.12.12,12:18
Mal by Vám to umožniť program. Oni už prihlásený sú, len na novom RLFO bude treba určiť ich príjem, teda pravidelný alebo nepravidelný a druh dohody resp.poistenie. Ak študent prekročí hranicu bude ho treba prihlásiť na dôchodkové poistenie a ak bude zas pod hranicou, tak sa odhlási.
U dohodárov, ktorým vznikla dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru pred 1. januárom 2013 a tento právny vzťah trvá aj po 31. decembri 2012, platí pre zamestnávateľa „predĺžená lehota“ na „doprihlásenie“ takýchto zamestnancov - dohodárov na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti, resp. len na dôchodkové poistenie (ktoré im vzniká od 1. januára 2013)najneskôr do 31. januára 2013.
btt12
31.12.12,12:54
Mal by Vám to umožniť program. Oni už prihlásený sú, len na novom RLFO bude treba určiť ich príjem, teda pravidelný alebo nepravidelný a druh dohody resp.poistenie. Ak študent prekročí hranicu bude ho treba prihlásiť na dôchodkové poistenie a ak bude zas pod hranicou, tak sa odhlási.
U dohodárov, ktorým vznikla dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru pred 1. januárom 2013 a tento právny vzťah trvá aj po 31. decembri 2012, platí pre zamestnávateľa „predĺžená lehota“ na „doprihlásenie“ takýchto zamestnancov - dohodárov na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti, resp. len na dôchodkové poistenie (ktoré im vzniká od 1. januára 2013)najneskôr do 31. januára 2013.

Dakujem za odpoved, cize mozem postupovat nasledovne:vytvorit poistny vztah k existujucemu zamestnancovi>prihlaska>DoPC-pravidelny prijem>zadam vsetky potrebne udaje a vytvori sa poistny vztah, ktory nebude novy, ale bude doplnat predosly.
Prihlasovanie a odhlasovanie studentov sa bude robit predpokladam, ze spatne za predchadzajuci kalendarny mesiac. Neviete do akej lehoty? este raz dakujem a zelam stastny Novy rok
inges
31.12.12,13:05
Ja si myslím, že áno.Na prihláške by mal ostať dátum vzniku poistenia dohodára.
Zo stránky SP: V prípade registrácie súčasných dohodárov, ktorí práce na dohodu nekončia a pokračujú aj po 31.12.2012, sú zamestnávatelia povinní poslať prihlášku RLFO s uvedením konkrétneho typu dohody a typu príjmu do 31.1.2013."
Priznám sa, že ja som dnes dohodárov iba odhlasovala k 31.12.2012 a v stredu začnem riešiť tých, čo mi ostali. Dostala som e-mailom inštrukcie ako to zadať v programe. Hádam sa vyjadrí ešte niekto aj k tým študentom.
Tiež prajem všetko dobré do nového roku.
Ester plus
31.12.12,13:26
Ak dohodár nepríde do práce, tak to odhlasovanie a prihlasovanie do ZP platí len v prípade, že je v čase neprítomností samoplatiteľ? Takže za tých, za ktorých platí poistenie štát to prihlasovanie a odhlasovanie v čase neprítomností neplatí. Je to tak?
aladin
31.12.12,13:58
asi som puk, lebo mam v tom hokej :)
Mila123
31.12.12,14:05
áno, máš pravdu....
Mila123
31.12.12,14:07
Dobrý deň. Študujem príspevky ohladne dohod, no mám stále pochyby. Mám dohodára, ktorý ma uzavretú dohodu o pracovnej činnosti. Pracuje podľa potrieb. Niekedy je to mesačne iba 10 hodín, niekedy 20 hodín. Do sociálnej poisťovne ho teraz v januári prihlásim ako pravidelný príjem /mesačne výkazy, keď nepracuje tak nulové/. Ale ako to má vyzerať v ZP? Vždy ho prihlásim a odhlásim v tie dni, keď pracuje? Napríklad 1 týždeň v mesiaci má 5 hodín, ďalší nič, ďalší zase 5 hodín, a to vždy prihláška a odhláška?
áno, je to tak podľa dr. Motyčkovej.....
a podľa dr. Mihála S+N nie je potrebné do ZP odhlasovať a prihlasovať.....(na dohody a tieto zmeny v ZP je čas do konca mesiaca nasled. po odpracovaní......
aladin
31.12.12,14:57
Modelova situacia
Zmluva
Dohoda o vykonani prace s nasledovnymi podmienkami
Od 1.1.2013 do 31.12.2013
Max poc hodin 350
Minimalna mzda sadzba hodinova 1,941 eur
V zmluve uvedene ze pracuje
pondelok 1 hod. ,
utorok 0,5 hod
streda 0,5 hod
strvrtok ,05 hod
piatok 2 hodiny

info prepocet :za tyzden to je 4,50 hodin
za mesiac to je 22,50 hodin za 12 mesiacov 270 ... max v zmluve je 350 hod za rok

v prepocte na hodinovu sadzbu je to to tyzdenne 4,50 x 1,941 = 8,7345 euro , mesacne 34,938

v dohode bude uvedene aj to ze v prípade vykonania výrobku ... prac (nejak sa to zadefinuje) 1.akosti , ...resp vykon prac bez reklamacii môže zamestnavatel vyplatit odmenu vo vyske napr 300 % vyššie uvedenej sadzby ako bonus - odmena

uvedený prac cas bude na zaklade ziadosti zamestnanca rozvrhnuty nerovnomerne.

Vyssie uvedenym sa dosiahne ze pracovnik sa nebude odhlasovat prihlasovat, a v pripade kontroly je prihlasený.

Samozrejme táto dohoda ak je vykonavana pracovnikom ktorý inde nepracuje je na 43,80 percentny odvod. S tym ze v zmluve bude uvedene že pracovnik dostane odmenu po vykonani, ukoncení jednotlivych dielcich prac s možnostou mimoriadnych zaloh. Tym by asi mala byt pokryta ta vec ze je to nepravidelny príijem

Dochadzkova kniha bude zodpovedat vyssie uvedenemu rozvrhu čo sa týka dní a casov.(odpracovanych hodin)

Rozmyslam dobre ? prosim opravte ma ak sa mylim.
aladin
31.12.12,16:37
to už nikto nepracuje ? všetci su na silvestra ?
Mila123
31.12.12,16:45
to už nikto nepracuje ? všetci su na silvestra ?
nepracujem, relaxujem pri svákovi Raganovi......
prečo práce DoVP? čo je výsledkom práce ?
Orim
01.01.13,00:13
V našom SVB máme niekoľkých funkcionárov ktorí dostávajú odmenu za prácu v prospech SVB, pracujú podľa potreby. Doteraz sa to robilo na dohodu. Dohoda trvala v podstate 1 rok, ale odmena bola vyplatená naraz na konci roku. Výška odmeny v hrubom za rok bola 489.-€. Práce neboli pravidelné, niekedy toho bolo viac niekedy menej. Niektorí z týchto funkcionárov sú dôchodci, ale niektorí ešte normálne pracujú. Mesačný príjem v hrubom vychádza 40.75.-€. Mám ich prihlásiť do sociálnej poisťovne, alebo to stačí na koniec roka kedy odvediem všetky povinné odvody. Nespĺňame tu podmienky na minimálnu mzdu, predpokladám, že ide o nepravidelný príjem, čiže poistné sa zaplatí pri skončení dohody, lenže niektorí majú ešte pravidelný príjem ako počítať odvody z akého základu. Nie je tu možnosť dať potvrdenie o príjme za rok nič neodvieť a zamestnávateľ kde dotyčný pracuje a dostáva pravidelný príjem, by všetko odviedol tak ako by to vychádzalo o prislušné navýšenie za sumu podľa dohody.
aladin
01.01.13,09:52
vysledkom prace je vyroba nejakeho vyrobku.. u stolara napr stolicka
zuzup
01.01.13,11:11
Ahojte,

ja pracujem na dohodu uz 2 roky v tej istej spolocnosti,teraz mi dohodu predlzili...momentalne som bola sucasne aj na predlženej neplatenej materskej...musism sa ist tiez odhlasit do zdravotnej poistovne??

a este ma zaujima,ked pojdem s dietatom na PN, konkretne ideme 22.1.2013 do nemocnice...budem to mat zaplatene od zamestnavatela??

dakujem
inges
01.01.13,11:15
na ZP nehlásite dohodára starobného dôchodcu, študenta na DOBŠ, invalidných dôchodcov a výsluhových, ktorí dosiahli dôchodcovský vek.
verca2
01.01.13,14:17
Ďakujem!
stavebnicek
01.01.13,20:49
No a jedna otázka. Odvody do SP platí aj zadávateľ príkkaznej zmluvy? Jedná sa o príkaznú zmluvu typu: Brigádnik robí pre zamestnávateľa, ale nie je viazaný jeho pokynmi, môže si robiť čo chce. Má tam "kvázi" nadriadeného, ktorý mu môže poradiť ako to urobiť, ale nemusí to tak urobiť. Robí to v čase kedy chce on sám, síce v mieste zamestnávateľa, ale pracovné pomôcky k tomu ( baliace potreby) si musí zakúpiť sám, svojimi prostriedkami. A aby nebolo toho málo, mzdu dostane po vykonaní celej práce, čo je za 2 mesiace. Nesplnil podmienku závislej činnosti, lebo nerobí v čase ktorý určil zamestnávateľ, robí to vo svojom mene, dáva tam svoj podpis, robí so svojimi pomôckami, ktoré si zakúpil a nikto ho neriadi, je iba poradný orgán :) Dobre vymyslené? Má platiť odvody do SP zamestnávateľ, alebo nie?
Melnick
01.01.13,23:25
skazka
02.01.13,04:38
Dobrý deň,

prečítal som si celé vlákno, no chcel by som konkrétnu odpoveď na moju otázku.
Som normálne zamestnaný na prac. zmluvu v jednej firme. Popritom pracujem na dohodu v inej, kde mám dohodnutú zmluvu na 16h/mesačne, za čo dostávam 50€ v hrubom, čo doteraz robilo 40,50 € v čistom.
Chcem sa spýtať ako sa ma dotkne spomínaná zmena o dohodách, o koľko by mi mal zamestnávateľ zvýšiť mzdu za dohodu aby sa vyrovnala terajšej, resp. koľko by mi zostalo v čistom ak by sme zostali pri terajšej sume 50€ mesačne?

Za odpoveď /de ďakujem.
jana007
02.01.13,04:56
V príspevku č. 392 je taká dobrá tabuľka, skús to tam dosadiť.
macula
02.01.13,08:58
Ahojte poradaci,

chcem sa iba uistit, ci som to pochopila spravne:
1. dohoda s pravidelnym prijmom, starobny dochodca - prihlaska na SP na VZP sa neprihlasuje
2. dohoda s pravidelnym prijmom, vedeny na UP - prihlaska na SP a na VZP sa prihlasuje a odhlasuje kazdy mesiac do konca nasledujuceho kal. mesiaca?
marcini
02.01.13,09:04
Dobrý deň,

Moja manželka prešla v novembri 2012 s RD na novú MD pocas roka 2012 pracovala na dohodu pre 2 spoločnosti ( nie pre pôvodneho zamestnávateľa, od ktorého ma MD na základe pravdepodobného VZ ).
Dohody boli ukončené do 31.12.2012. V novom roku 2013 plánuje opäť pracovať pre nich na dohodu.
1. Chcem sa opýtať akú dohodu má uzatvoriť, aby sa to čo najmenej dotklo jej dôchodku v budúcnosti a aby neprišla o MD ? Podľa toho čo som tu čítal je najlepšia dohoda s nepravidelným príjmom.
2. Je lepšie si to dať vyplatiť raz za rok alebo každe dva mesiace ?
3. Musí sa manželka potom každe dva mesiace prihlasovať a odhlasovať s poistenia so socíálnej poistovne alebo to urobi jej zamestnavateľ ktorý ju zamestnáva na dohodu ?
4. Alebo je najlešie urobiť si živnosť ? Musí potom platiť v prvom roku odvody alebo až podľa príjmu v roku 2014 ?
Za odpovede vopred ďakujem.
stavebnicek
02.01.13,10:12
Hovoríš o príkaznej zmluve :cool:




(http://www.sappress.sk/pravnyobzor/87-01-03.pdf)https://www.pp.sk/6509/Pouzitie-prikaznej-zmluvy-v-zmluvnych-vztahoch_A-DUPP29770.aspx



http://www.sappress.sk/pravnyobzor/87-01-03.pdf


Hej, neberiem, ale jedna vec. § 724 a násl. nehovorí, že obstará alebo vykoná vec v mene príkazcu :) Koná vo svojom mene. Čiže nespĺňa podmienku závislej práce, pretože robí na svoje meno, svoje nebezpečenstvo. Musí robiť síce podľa pokynov príkazcu, ale môže sa odchýliť. Príkazca mu nemusí dať prostriedky. No a príkazca mu dá plnú moc, aby robil čo chce, žiadne pokyny, môže si robiť čo chce, ale či dostane mzdu, to v zmluve nie je zaručené. Čiže poskytneš obdobne dohodu o vykonaní práce, ale pod zásterkou príkaznej zmluvy, síce s určitým rizikom, ale s tým, že netreba platiť zbytočné odvody. Môže to robiť kedy chce, síce v priestoroch zamestnávateľa, ale vlastnými prostriedkami a odmenu dostane na konci. Hoc aj raz za rok. Nekoná v mene zamestnávateľa, ale v mene svojom, na svoju zodpovednosť. Ak sa mu niečo stane sám za seba zodpovedá. ;);););) ako inak by si to vymyslel? No pri niektorých profesiách sa to ovšem nedá.. Alebo si myslím, že niektorý zamestnávatelia budú prihlasovať ľudí do SP, kvôli kontrole a výplatu im dajú na čierno a príjem rovná sa nule, len aby boli chránený v prípade kontroly. Nie?
Melnick
02.01.13,10:37
No bude to určite ešte veľmi veselé - hlavne pre mzdárov/ky. :):):)
A o tom, že zamestnávatelia budú špekulovať - nepochybujem. Ja takéto firmy posielam preč . :cool:
Niet nad "čisté " mzdy .:):):)
Melnick
02.01.13,10:38
Mal si skopírovať aj moju citáciu . :)
nika.sum
02.01.13,11:03
Ja mzdy nerobim a veru aj ked som nad tym uvazovala, po tychto zmenach ani nahodou. Obdivujem vas mzdarov a tiez si myslim, ze tymito zmenami sa viac rozsiri cierna praca, viac budu zamestnavatelia tlacit zamestnancov na pracu na zivnost, bez ohladu na to, ze budu porusovat zakon.
Anja111
02.01.13,11:18
Prosím, má niekto Poučenie k vyplneniu RL FO 2013? Rada by som skontrolovala, či mi program správne vyplnil RL FO...
Potrebovala by som nové typy druhov dohôd a zmien v nich, t.j. identifikáciu označenia 1 - 13.
Poučenie, ani RL FO, som nenašla ani na stránke SP.
Vopred ďakujem.
kimart
02.01.13,11:20
Podľa všetkého od 1.1.2013 treba dať podpísať nové dohody.... a súčasťou DoBPŠ by malo byť aj nejaká príloha na uplatnenie výnimky pre študentov na oslobodenie od DP, prosím nemáte niekto vzor, alebo tlačivo, ktoré by ste sem prilepili?
Anja111
02.01.13,11:30
Prosím, má niekto Poučenie k vyplneniu RL FO 2013? Rada by som skontrolovala, či mi program správne vyplnil RL FO...
Potrebovala by som nové typy druhov dohôd a zmien v nich, t.j. identifikáciu označenia 1 - 13.
Poučenie, ani RL FO, som nenašla ani na stránke SP.
Vopred ďakujem.
Práve som to našla. Možno pomôže aj iným.


V registračnom liste sa v údaji Zamestnanec => Typ uvádza :
1 – Zamestnanec pravidelný príjem
2 – Zamestnanec nepravidelný príjem
3 – DoVP (Dohoda o vykonaní práce) – pravidelný príjem
4 – DoVP - nepravidelný príjem
5 – DoPČ (Dohoda o pracovnej činnosti) – pravidelný príjem
6 – DoPČ – nepravidelný príjem
7 – DoBPŠ (Dohoda o brigádnickej práci študentov) – pravidelný príjem
8 – DoBPŠ – nepravidelný príjem
9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
10 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - nepravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem
12 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - nepravidelný príjem
13 – Dohoda do 31.12.2012
kimart
02.01.13,11:44
ešte raz posúvam moju otázku...
ZDENIELA
02.01.13,12:14
Zamestnávateľ od 2.1.2013 uzatvorí tri DoPČ. Jeden dohodár je SZČO, druhý je žena starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a tretí je invalidný dôchodca. Na SP ich prihlásim a za každého budem odvádzať ako treba.
No čo ZP? Prihlasovanie a odhlasovanie kódom 2D po skončení mesiaca k poslednému dátumu v mesiaci? Takže do ZP zašlem len prihlášku zamteľa k 2.1.2013 a zamncov budem prihlasovať a odhlasovať až po 31.1.2013 a potom takto každý mesiac? A toho na invalidnom neprihlasujem vôbec?
Mila123
02.01.13,12:29
áno, je to ok.....
Andyke
02.01.13,12:30
Podľa všetkého od 1.1.2013 treba dať podpísať nové dohody.... a súčasťou DoBPŠ by malo byť aj nejaká príloha na uplatnenie výnimky pre študentov na oslobodenie od DP, prosím nemáte niekto vzor, alebo tlačivo, ktoré by ste sem prilepili?

Keď prečítaš postupne príspevky aj v tejto téme nájdeš to tlačivo.
Ďalej aj tu : http://www.porada.sk/t202509-p3-dohody-od-januara-2013-a.html#post2210263
IvetaH
02.01.13,12:47
Vraciam sa 77.krát a furt som blbá. Prosím vás, samoplatiteľ ZP robí na DoPČ od 10/2012 a trvá. Má sa teraz odhlásiť zo ZP a či čo? Veď teraz ho prihlásim ja, odvody bude robiť z príjmu na dohodu za odpracované dni. A to robí každý deň okrem soboty a nedele.
Mila123
02.01.13,12:51
Podľa všetkého od 1.1.2013 treba dať podpísať nové dohody.... a súčasťou DoBPŠ by malo byť aj nejaká príloha na uplatnenie výnimky pre študentov na oslobodenie od DP, prosím nemáte niekto vzor, alebo tlačivo, ktoré by ste sem prilepili?
aký je na to dôvod???
Vestman
02.01.13,12:52
Neviem, či som to pochopil správne ohľadom registrácie dohodára v zdravotnej poisťovni.
Pokiaľ mám dohodára (DOPČ) a ten má pravidelne každý mesiac príjem, musím vždy na konci mesiaca poslať do ZP "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách" kde toho dohodára aj prihlási a aj odhlásim? ... a potom každý mesiac znova prihlásiť aj zároveň odhlásiť? Je toto možné?
Mila123
02.01.13,12:53
Vraciam sa 77.krát a furt som blbá. Prosím vás, samoplatiteľ ZP robí na DoPČ od 10/2012 a trvá. Má sa teraz odhlásiť zo ZP a či čo? Veď teraz ho prihlásim ja, odvody bude robiť z príjmu na dohodu za odpracované dni. A to robí každý deň okrem soboty a nedele.
podľa J. Mihála nemusí sa hlásiť
podľa J. Motyčkovej musí sa hlásiť na S+N.....
má na to 8 dní od zmeny......
pošli ho do jeho príslušnej ZP
Melnick
02.01.13,13:03
Na sobotu, nedeľu sa hlásiť NEMUSÍ.
Melnick
02.01.13,13:09
Miluš, kimart má na mysli určite vyhlásenie študenta pre jediného zamestnávateľa. :)
Ester plus
02.01.13,13:11
Prihlásila som na DoBPŠ študenta, ktorý bude pracovať 4 hod. denne. Čo ak v niektorý deň nebude preňho práca a odrobí len 1 hod., alebo nepríde do práce, tak mám od neho pýtať ospravedlnenku kde bol, alebo stačí len napísať že opracoval len 1 hod. a zvyšok neprítomností t.j. dôvod nemusím od neho žiadať? Stačí že mu zaplatím odpracované hod.?
Melnick
02.01.13,13:11
V RLFO ti vyroluje tieto možnosti. :):):)
janako
02.01.13,13:18
VSZP Trnava - dnes sme sa boli na to pýtať, S+N sa musia nahlasovať
inges
02.01.13,15:26
invalidný sa na ZP nenahlasuje:)
inges
02.01.13,15:32
ďakujem:)
inges
02.01.13,15:45
Téma Prežijú rok 2013 a príspevok 237.
IvetaH
02.01.13,16:13
Nále kukám, veď to asi nie som celkom blbá. Kto potom?
karpis
02.01.13,19:11
Mám dohodára starobný dôchodca viem že je potrebné ho prihlásiť do SP do ZP nie odvody budú nasledovné
Starobné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 14%
Garančné poistenie – zamestnávateľ 0,25%
Úrazové poistenie – zamestnávateľ 0,8%
Rezervný fond – zamestnávateľ 4,75%
Spolu – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 19,80%
Čo ak zarobí za rok na dohodu napríklad 4000 € nebude to robiť problém pri ročnom zúčtovaní ZP pretože je poistenec štátu
Mila123
02.01.13,19:18
Mám dohodára starobný dôchodca viem že je potrebné ho prihlásiť do SP do ZP nie odvody budú nasledovné
Starobné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 14%
Garančné poistenie – zamestnávateľ 0,25%
Úrazové poistenie – zamestnávateľ 0,8%
Rezervný fond – zamestnávateľ 4,75%
Spolu – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 19,80%
Čo ak zarobí za rok na dohodu napríklad 4000 € nebude to robiť problém pri ročnom zúčtovaní ZP pretože je poistenec štátu
už si sama napísala, že sa ho ZP netýka, a ani RZZP (ale iba dohody)
karpis
02.01.13,19:21
a mamička na RD tam by to asi problem bol či?
karpis
02.01.13,19:28
Na dohodu bude robiť celý rok príjem cca 5000 € bude robiť 3x do týždňa ale ked prešvihne limit kedy je platiteľom štát asi bude musieť v ročnom zúčtovaní zaplatiť nedoplatok za dni ked nebola v práci na dohodu???
majkaaa
02.01.13,19:30
Dobry den,
prosim vas a ako je to s osobnou asistenciou. Mam dvoch asistentov, jeden co robi tuto asistenciu stat za neho odvadza na dochodkove poistenie aj zdravotne poistenie si nemusi platit a este jedneho, co robi tiez len tuto asistenciu ale je aj ciastocny invalid. Tam tiez sa budu musiet odhlasovat a sami si to platit?
Mila123
02.01.13,19:37
Na dohodu bude robiť celý rok príjem cca 5000 € bude robiť 3x do týždňa ale ked prešvihne limit kedy je platiteľom štát asi bude musieť v ročnom zúčtovaní zaplatiť nedoplatok za dni ked nebola v práci na dohodu???
keď nebola v práci (S+N) ale nie je presne určené či sa musí , resp nemusí odhlasovať......
ak by sa nemusela a pracovala by celý rok, nemala by problém.....
ak sa musí odhlasovať, musela by si doplatiť ako dobrovoľne nezamestnaá osoba ZP......
Mila123
02.01.13,19:40
Dobry den,
prosim vas a ako je to s osobnou asistenciou. Mam dvoch asistentov, jeden co robi tuto asistenciu stat za neho odvadza na dochodkove poistenie aj zdravotne poistenie si nemusi platit a este jedneho, co robi tiez len tuto asistenciu ale je aj ciastocny invalid. Tam tiez sa budu musiet odhlasovat a sami si to platit?
a obaja sú aj dohodári?
majkaaa
02.01.13,19:43
ja viem len to ze ta zmluva je nie na zaklade pracovneho prava ale obcianskeho ak dobre viem, cize tam neni dohoda, aspon si myslim. Ale zas neni to ani pracovna zmluva.
karpis
02.01.13,19:46
Podľa mňa osobný asistent vykonáva asistenciu na základe zmluvy o osobnej asistencii a za asistentov platí ZP štát
Melnick
02.01.13,19:48
1. Osoby poberajúce príjmy v nepravidelných intervaloch, resp. po skončení pracovného pomeru

o zamestnávateľ ich prihlasuje a odhlasuje iba na jeden deň a to v posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom dochádza k vyplateniu príjmu, pričom prihlásenie a odhlásenie sa vykoná v jeden deň
2. Zamestnávateľ plní oznamovaciu povinnosť

o za poistencov štátu pod číslom 1 v spojení s písmenami
B poberateľ dôchodku
C poberateľ rodičovského príspevku
D osoba v dôchodkovom veku bez nároku na starobný dôchodok
E invalid bez nároku na invalidný dôchodok
G osoba vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody
K osoba, ktorá sa stará o dieťa vo veku do 6 rokov
M manžel (ka) zamestnanca v zahraničí
O osoba na PN, OČR, materská dovolenka
U poberateľ náhrady služobného platu policajta a vojaka počas PN za poistencov pod číslom 2 (zamestnanec)
3. Zamestnávateľ neplní oznamovaciu povinnosť

o za poistencov štátu pod číslom 1 v spojení s písmenami
A študent
H osoba, ktorej sa poskytuje starostlivosť v zariadení (rozhodnutie súdu) alebo v zariadení sociálnych služieb celoročne
I zahraničný študent na zabezpečenie záväzkov z medzinárodných zmlúv
J poberateľ peňažného príspevku za opatrovanie
L fyzická osoba, ktorá opatruje občana ZŤP alebo blízku osobu nad 80 rokov
N osobný asistent občanovi ZŤP
P poberateľ dávok v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi
Q fyzická osoba, vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie na ÚP
R cudzinec zaistený na území SR
S azylant
T fyzická osoba, ktorá vykonáva pracovnú činnosť pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo
V študent doktorandského štúdia v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka štúdia neprekročila štandardnú dĺžku doktorandského štúdia, ak neprekročil vek 30 rokov a ak nezískal už VŠ vzdelanie III. stupňa
4. Osobitný kód 2Y

o na oznámenie zmien zamestnávateľa z titulu nepravidelných príjmov alebo príjmov vyplatených po skončení pracovného pomeru sa používa kód 2Y, v ktorom 2 vypovedá o skutočnosti, že ide o zamestnanca a Y o tom, že ide o situáciu, ktorá je uvedená v § 11 odsek 3 druhej vety zákona o zdravotnom poistení.
5. Osobitný kód 2N

o na oznámenie zmien zamestnávateľa z titulu čerpania neplateného voľna zamestnanca, absencie sa zaviedol kód 2N, v ktorom 2 vypovedá o skutočnosti, že ide o zamestnanca a N o tom, že ide o situáciu, ktorá je uvedená v § 11 odsek 3 druhej vety zákona o zdravotnom poistení.
6. Osobitný kód 2D

o na oznámenie zmien zamestnávateľa z titulu zamestnávania fyzickej osoby na základe dohody o vykonaní práce, resp. dohody o pracovnej činnosti sa zaviedol osobitný kód 2D, v ktorom 2 vypovedá, že ide o zamestnanca a D o skutočnosti, že takýto zamestnanec má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, resp. dohodu o pracovnej činnosti
Anik
02.01.13,19:49
majkaaa
02.01.13,20:00
karpis stat plati za osobnych asistentov ZP aj DP doteraz ale co po novom.
melnick cize by mal platit stat nadalej ??????
karpis
02.01.13,20:17
Podľa mňa su poistenci státu ale ak by mali popri výkone osobnej asistencie ešte aj DoVP alebo DoPČ boli by z tej dohody dôchodkovo poistený a štát by prestal za nich platiť ZP aj DP
Melnick
02.01.13,20:25
http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/

Tu sú vymenovaní poistenci štátu

A toto je oznam, ako sa dotknú dohody poistencov štátu :

čerpané z témy : Prežijú rok 2013 od J.Motyčkovej
Zdravotné poistenie.
Tu sa neuveriteľne zvýši byrokracia. Osoby, ktoré robia na dohody ani netušia ako ich to postihne. Ďalšie zmeny postihnú niektorých poistencov štátu a prídu na to až keď sa im urobí rzzp za rok 2013 (v septembri/októbri 2014) – a už bude neskoro.

(http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/)
Melnick
02.01.13,20:32
Za určitých okolností áno, ale ........... a tu je zádrheľ.
Melnick
02.01.13,21:27
Zo samotného príjmu za výkon činnosti osobného asistenta sa poistné na zdravotné poistenie neplatí.

Študentom - poistencom štátu - ktorí vykonávajú činnosť osobných asistentov pre osoby s ŤZP - tak hrozí, že nebudú poistencami štátu len v prípade, ak majú aj iné príjmy, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie a tieto príjmy, resp. vymeriavací základ z týchto príjmov za rok 2013, bude vyšší ako 2918,70 eur.

A preto pri poistencoch štátu musíme mať na zreteli viac faktorov, ktoré ovplyvnia resp. neovplyvnia, či prestane byť " poistencom štátu".
veva125
03.01.13,07:48
Ejo
03.01.13,10:03
Dobrý deň. Poprosila by som Vás o radu ako prihlásiť dohodára do SP, ktorému trvá dohoda z minulého roku. Skúšala som manuálne vytvoriť k zamestnancovi poistný vzťah prihlášku, ale nedovolí, lebo už prihláška je. Neviete poradiť aký je správny postup?
Ďakujem pekne.
inges
03.01.13,12:11
Dobrý deň. Poprosila by som Vás o radu ako prihlásiť dohodára do SP, ktorému trvá dohoda z minulého roku. Skúšala som manuálne vytvoriť k zamestnancovi poistný vzťah prihlášku, ale nedovolí, lebo už prihláška je. Neviete poradiť aký je správny postup?
Ďakujem pekne.
V mojom programe sa to bude dať nastaviť vtedy ak budem stáť v januári,v karte pracovníka zadefinujem typ dohody a pravidelnosť príjmu. A potom v oznámení na SP na RLFO zadám písmeno A, ktoré značí, že ide o doprihlásenie dohodára. Aby SP vedela o akého dohodára ide.
Sarlotka
03.01.13,14:25
dnes som bola na socialnej poistovni, odniest nejake odhlasky zamestnavatelov, ktori uz od 1.1.2013 nemaju ziadnych zamestnancov

neviem, ako vam, ale mne odhlasenych zamestnancov v elektronickej komunikacii, v casti register, zobrazuje nadalej aj v januari 2013 - evidencia zamestnancov v janurai mam taku istu ako v decembri

firmy si aj pani za okienkom nahodila a tiez sa jej odhlasky zamestnancov k 31.12. nezobrazovali, sama nemohla tym padom vykonat odhlasky firiem v systeme len prevzala tlaciva
tak len pre info zo socialnej poistovni, vraj si to mame skontrolovat po 10.1.2013
Melnick
03.01.13,16:07
Sarlotka, keď som osobne volala na t.č. uvedené v EZU - bolo mi povedané, nech do 7.januára ani neplýtvam svojim časom a úpravami dohôd, pretože mám na to čas do 31.1.2013, pretože im aj tak nič neprechádza v systéme. Čo zodpovednejší pracovníci SP majú z toho tiež hlavy v smútku. Kiežby hlavu v smútku mali aj pracovníci ministerstva.:mad:
Ale tí dlabú na to, aké ťažkosti nám, v už aj tak ťažkom období, spôsobili.
Veď už gazdovia v minulosti , naložili najviac tomu koňovi, čo najlepšie ťahal. :(:(:cool:
Sarlotka
03.01.13,16:19
Sarlotka, keď som osobne volala na t.č. uvedené v EZU - bolo mi povedané, nech do 7.januára ani neplýtvam svojim časom a úpravami dohôd, pretože mám na to čas do 31.1.2013, pretože im aj tak nič neprechádza v systéme. Čo zodpovednejší pracovníci SP majú z toho tiež hlavy v smútku. Kiežby hlavu v smútku mali aj pracovníci ministerstva.:mad:
Ale tí dlabú na to, aké ťažkosti nám, v už aj tak ťažkom období, spôsobili.
Veď už gazdovia v minulosti , naložili najviac tomu koňovi, čo najlepšie ťahal. :(:(:cool:

no mne bolo tej pani na okienku tiez strasne luto, kedze takto by si priebezne nahadzovala do systemy odhlásky firiem, ktoré už od 1.1.2013 nemajú žiadnych zamestnancov, davala si odhlasky nakopu, ked jej to pojde bude to robit vsetko naraz... a potom tam moze sediet do noci...
Sarlotka
03.01.13,16:20
:(
KEJKA
03.01.13,17:04
nerozumiem veľmi, čo riešite.
Ja som odhlásila dohodárov v decembri, posledných 1.1.2013 k 31.12.2012. a RLFO mám akceptované.
Niektorých som prihlásila od 2.1.2013 a RLFO prihláška - dohoda-nepravidelný príjem. je to akceptované.
Ďalších prihlásim v pondelok, lebo začínajú dohody od 8.1.2013 - nezdá sa mi, prečo by mala mať SP problém.
Sarlotka
03.01.13,18:39
nerozumiem veľmi, čo riešite.
Ja som odhlásila dohodárov v decembri, posledných 1.1.2013 k 31.12.2012. a RLFO mám akceptované.
Niektorých som prihlásila od 2.1.2013 a RLFO prihláška - dohoda-nepravidelný príjem. je to akceptované.
Ďalších prihlásim v pondelok, lebo začínajú dohody od 8.1.2013 - nezdá sa mi, prečo by mala mať SP problém.

kejka akceptacie prisla, ale v systeme im to nefunguje... ked sa pani na okienku naloguje do firmy, tieto odhlasky a prihlasky v systeme nie su zaevidovane, nevidí ich v systeme - i napr vsetci zamestnanci (ci uz TPP alebo dohodari) k 31.12.2012 odhlaseni a firma nema od 1.1.2013 ziadneho zamestnanca, pokial sa jej to v systeme nespracuje, nedokaze ona zase odhlasit firmu ako zamestnavatela (system ju nepusti) - kedze odhlasky zametsnavatelov rucne typuju pracovnici socialnej poistovne na pobockach a nerobime ich my cez EZU a teda nemoze si tieto veci robit priebezne... kopia sa jej odhlasky zamestnavatelov, mrzne jej pocitac...nemoze nahadzvat odhlasky firiem...

ak si chcete aj vy skontrolovat cez EZU v casti register jednotlivych zamestnancov podla obdobi v januari figuruju aj ti odhlaseni za december... ja si takto vzdy kontrolujem pocet evidovanych zamestnancov , dohodarov pri akychkolvek prihlaskach a odhlaskach vzdy..
Melnick
03.01.13,19:49
Kejka si jediná, ktorej všetko prešlo a myslí si,že SP nemá problém.
Melnick
03.01.13,19:53
nerozumiem, veľmi, čo riešite - Bordel v systéme SP a nepripravenosť inštitúcií na zmeny, ktoré my musíme bezchybne plniť !!!
Ja som odhlásila dohodárov v decembri, posledných 1.1.2013 k 31.12.2012. a RLFO mám akceptované.
Niektorých som prihlásila od 2.1.2013 a RLFO prihláška - dohoda-nepravidelný príjem. je to akceptované.
Ďalších prihlásim v pondelok, lebo začínajú dohody od 8.1.2013 - nezdá sa mi, prečo by mala mať SP problém.
Kejka si jediná, ktorej všetko prešlo a ktorá je presvedčená , že SP nemá problém. Ver mi, že má problém a dokonca o ňom si dovolili niektorí zamestnanci hovoriť nahlas.
To ,že máš odhlášku akceptovanú,ešte nie je všetko. Pozri sa na obdobie registrácie a uvidíš , že v januári máš tam všetkých , ktorých si odhlásila. Ja tam mám aj tých, ktorých som odhlasovala v decembri, tak mi je divné, že Ty , ktorá si odhlasovala v 2013 to máš OK !!!!
zabka83
03.01.13,20:16
Dobry vecer, chcela by som poradit, som na RD a popri tom mam dohodu na kazdy mesiac za 35 Eur, to teraz sa mam kvoli tomu odhlasovat zo socialky z toho dochodkoveho??? to aj z tejto sumy mi pojdu odvody????? prosim o radu
veronikasad
03.01.13,20:19
Dobry vecer, chcela by som poradit, som na RD a popri tom mam dohodu na kazdy mesiac za 35 Eur, to teraz sa mam kvoli tomu odhlasovat zo socialky z toho dochodkoveho??? to aj z tejto sumy mi pojdu odvody????? prosim o radu
ano, štát prestáva byť za teba platitelom dôch.poistenia. Odhlásiť sa treba do 9.1.2013.
Rovnako, ak po skončení RD sa pôjdeš evidovať na UP, dávka v nezamestnanosti ti bude vypočítaná z tvojho príjmu z dohody.
Mila123
03.01.13,20:20
17.50 € mesačne, neboj nezbohatneš.....
Melnick
03.01.13,20:22
A aj Tvoj POMB za obdobie práce na dohodu bude z príjmu na dohodu .
zabka83
03.01.13,20:25
Boooozinku tak to budem musiet zrusit uplne, to sa mi teda vobec neoplati...skoda..:(
zabka83
03.01.13,20:27
A mozu mi dat odhlasku spatne k 31.12.?
nela07
03.01.13,20:35
Dobrý večer, veľmi Vás prosím o pomoc. Kámoška má stánok a každý pondelok chodí do školy. Potrebuje zastúpiť na 2 hod. v daný deň. Chce zamestnať evidovanú na ÚP, ktorá poberá sociálnu dávku, no tej vraj povedali na UP, že môže pracovať len na DoVP, lebo inak ju vyradia z ÚP, hoc si myslím, že by mala mať DoPČ. Ak jej dá DoVP prihlásim ju do SP ako DoVP s pravidelným príjmom na všetky poistenia a taktiež do ZP. V ZP ju budem musieť prihlasovať každý pondelok a hneď v utorok odhlásiť a tak to budem robiť každý týždeň? Ďakujem.
Melnick
03.01.13,20:45
Dobrý večer, veľmi Vás prosím o pomoc. Kámoška má stánok a každý pondelok chodí do školy. Potrebuje zastúpiť na 2 hod. v daný deň. Chce zamestnať evidovanú na ÚP, ktorá poberá sociálnu dávku, no tej vraj povedali na UP, že môže pracovať len na DoVP, hlúposť lebo inak ju vyradia z ÚP, hoc si myslím, že by mala mať DoPČ. Ak jej dá DoVPnemôže vykonávať opakovanú činnosť - predaj v stánku!prihlásim ju do SP ako DoVP s pravidelným príjmom na všetky poistenia a taktiež do ZP. V ZP ju budem musieť prihlasovať každý pondelok a hneď v utorok odhlásiť a tak to budem robiť každý týždeň?na konci mesiaca, uvedieš všetky dni, kedy nepracovala na dohodu. Ďakujem.

Odpovede v texte
Melnick
03.01.13,20:48
A mozu mi dat odhlasku spatne k 31.12.?

V tomto šalobinci - určite. Veď nefunguje nič, tak prečo by sme my mali fungovať na 100 % :---
truch
03.01.13,21:08
čítam všetky príspevky a čím ďalej tým viac vyslovených blbostí sa odkrýva, ozaj takýto posr...zákon sme ešte nemali:(
Melnick
03.01.13,21:38
Dáška neboj aj posr...jšie budú, len aby sme sa my s nich neposr... si želám z celého srdca. :D:D:D
andrejka a
04.01.13,05:10
ano, štát prestáva byť za teba platitelom dôch.poistenia. Odhlásiť sa treba do 9.1.2013.
Rovnako, ak po skončení RD sa pôjdeš evidovať na UP, dávka v nezamestnanosti ti bude vypočítaná z tvojho príjmu z dohody.

Dobrý deň, k mamičkám poberajúce RP by som sa Vás poprosila o radu. Ak bude pracovať, či už pravidelný - nepravidelný príjem, alebo skrátený PP, príde takáto zamestnankyňa o RP?
inges
04.01.13,06:11
Šarlotka, ďakujeme za info. Dohodári odhlásený 31.12.2012, prešlo, akceptované ale v registri fungujú aj dnes. Práve som to kontrolovala. Tak skúsim toho 10.1.2013. Asi majú tiež toho veľa.
Melnick
04.01.13,07:32
O RP nepríde, ale sú tam iné nevýhody, ale tie sa zasa posudzujú podľa konkrétnych údajov a nie takto všeobecne.

Ináč by si si mohla pozrieť a to dôkladne , tento článok. Ujo Google ponúka naozaj všeličo dobré.....:cool:

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/rodicovsky-prispevok/
AdaMtiM
04.01.13,08:40
Prosím vás, dohodu o brigádnickej práci študenta môžem uzavrieť od 1.1.2013 iba s denným študentom? S externým nie? Vďaka
Mila123
04.01.13,08:43
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

nie, nemôžeš.....
Melnick
04.01.13,08:45
Iba so študentom dennej formy štúdia.
MajkaČ.
04.01.13,09:04
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Minulý rok sme mali uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Predmetom boli korektúry, prípravy a spracovanie článkov. Dohodár nebol SZČO, nemal DIČ, tak sme to riešili dohodou. Odmena bola stanovená ako sadzba za normostranu. V dohode bol stanovený aj predpokladaný rozsah prac. času - 100 hod, ale to bolo iba pre potreby evidencie, odmena sa riešila iba podľa počtu normostrán. Dohodára potrebujeme aj tento rok, ale neviem, či môže v dohode aj naďalej zostať sadzba za normostranu a iba vo výkaze k dohode by sme evidovali aj dni a hodiny. Sadzba bola 15 EUR/strana. Ďakujem pekne za odpoveď.
SSAndrea
04.01.13,09:08
Dobrý deň aj ja mám otázku ohľadom DoBPŠ - ak má študent uzatvorených viac DoBPŠ (u viacerých zamestnávateľov) a ani u jednej jeho príjem neprekročí maximálnu hradinu 155,- €. Ako potom platí odvody. Ja som to pochopila tak, že ak neprekročí príjem, tak po starom platí zamestnávateľ iba 1,05 % - pričom vôbec nemusím riešiť výnimku z neplatenia odvodov. A následne, ak by u niektorej príjem prekročil, tak si uplatní výnimku a začína platiť odvody na DP. Išla som ho prihlásiť do SP cez RLFO a zasekla som sa na type pracovníka - či dať 7 alebo 9 lebo príjem bude vyplácaný pravidelne. Tak som volala do SP lebo tým kódom od 7 do 10 vôbec nerozumiem. A teta na SP mi povedala, že výnimku uplatní len u jednej dohody (bez ohľadu či príjem bude nad 155€) a u ostatných bez ohľadu na to, či prekročí maximálny príjem platí odvody. Vie niekto ako to teda je správne?? Ďakujem Andrea
Andyke
04.01.13,09:25
Správne Ťa informovali. Napriek tomu, že študent pracuje u rôznych ZĽ-ov , tak výnimka sa vzťahuje iba na 1 dohodu pri DOBPŠ.
monickab
04.01.13,10:01
Prosím Vás, študentovi musím dať DoBPŠ alebo môže pracovať na dohodu o vykonaní práce - nepravidelný príjem?
Andyke
04.01.13,10:06
Môže pracovať aj na DOV (ale tu nie je možnosť uplatniť výnimku podľa 227a, výnimka platí iba u DOBPŠ)
SSAndrea
04.01.13,10:12
Správne Ťa informovali. Napriek tomu, že študent pracuje u rôznych ZĽ-ov , tak výnimka sa vzťahuje iba na 1 dohodu pri DOBPŠ.

Ahoj Andyke a teda ak má 10 dohôd každú napríklad s príjmom 100 €, tak z jednej odvody platiť nebude a z ostatných bude. Ďakujem
Andyke
04.01.13,10:13
Áno, presne tak.
Andyke
04.01.13,10:17
Najvýhodnejšie je uplatniť si tú výnimku o ZĽ-a kde má najvyšší príjem v mesiaci. A ďalší mesiac podpíše u iného. (samozrejme u predchádzajúceho ZĽ-a musí oznámiť, že si výnimku uplatňuje u inej firmy)
SSAndrea
04.01.13,12:11
Dakujem,už tomu rozumiem. Len si myslela, že tých dohôd do 155 € môže mať xy a neplatí odvody - ale tí naši zákonodárci mysleli na všetko, len nie na to ako pomôcť tým obyčajným "chudákom". však sociálne cítenie...
truch
04.01.13,12:32
inges
04.01.13,13:44
Ak bude na DOBŠ nie je treba ho hlásiť na ZP ale ak bude mať inú dohodu, tak na ZP ho hlásiť treba.
paťuška
04.01.13,13:56
K 1.1.2013 som zaslala prihlášku na SP študentom - DOBPš, kde som však uviedla typ 7 - DOBPš pravidelný príjem, neskôr som pozrela nižšie a tam bola aj možnosť 10 - DOBPš bez dôchodkového poistenia. Keďže to budú určite študenti s odmenou do 155,- eur, asi som mala vybrať 10. Je potrebné odhlásiť a nanovo prihlásiť študentov, keďže viem, že ich príjem nepresiahne 155,- eur a odvody sa ich nebudú týkať?
KEJKA
04.01.13,15:30
K 1.1.2013 som zaslala prihlášku na SP študentom - DOBPš, kde som však uviedla typ 7 - DOBPš pravidelný príjem, neskôr som pozrela nižšie a tam bola aj možnosť 10 - DOBPš bez dôchodkového poistenia. Keďže to budú určite študenti s odmenou do 155,- eur, asi som mala vybrať 10. Je potrebné odhlásiť a nanovo prihlásiť študentov, keďže viem, že ich príjem nepresiahne 155,- eur a odvody sa ich nebudú týkať?
možno ti pomôže toto, ale je to cez program OLYMP
http://www.porada.sk/t48545-olymp-zaciatocnik.html#post2215864
Melnick
04.01.13,15:52
K 1.1.2013 som zaslala prihlášku na SP študentom - DOBPš, kde som však uviedla typ 7 - DOBPš pravidelný príjem, neskôr som pozrela nižšie a tam bola aj možnosť 10 - DOBPš bez dôchodkového poistenia. Keďže to budú určite študenti s odmenou do 155,- eur, asi som mala vybrať 10. Je potrebné odhlásiť a nanovo prihlásiť študentov, keďže viem, že ich príjem nepresiahne 155,- eur a odvody sa ich nebudú týkať?
Pri určovaní a zadefinovaní dohôd, je potrebné veľmi dobre zvážiť , ktorú z možností prihlásenia si vyberieme.
Tvoj výber dohody bol nesprávny, ak vieš, že odmena študenta nepresiahne 155,- €.
Skús teraz manuálne, priamo v EZU, k už vytvorenému poistnému vzťahu, urobiť zmenu. Ale či to už funguje , neviem. :cool:
Melnick
04.01.13,15:55
Neplač, Sarlotka. my to zvládneme.
daanaa
04.01.13,19:40
Pri určovaní a zadefinovaní dohôd, je potrebné veľmi dobre zvážiť , ktorú z možností prihlásenia si vyberieme.
Tvoj výber dohody bol nesprávny, ak vieš, že odmena študenta nepresiahne 155,- €.
Skús teraz manuálne, priamo v EZU, k už vytvorenému poistnému vzťahu, urobiť zmenu. Ale či to už funguje , neviem. :cool:

hm, čo tak skúsiť zrušiť prihlásenie so 7 a znova prihlásiť s 10? :confused:
daanaa
04.01.13,19:43
z tých všetkých dohôd a všetkých tých súvisiacich, ako to nazvať... odchýlok? mi ide hlava dookola... ale zarazil ma jeden príspevok, všetky tie odvody do ZP sa týkajú iba dohodárov bez TPP? ak robím na dohodu u zamestnávateľa napríklad zabezpečenie volieb, nebudú sa ma týkať tieto odvody? :confused:
daanaa
04.01.13,19:55
ak má študent viac dohôd u iných ZĽ-ov, môžem sa, alebo mám sa ho na to spýtať pri uzatváraní dohody u nás? alebo by to mal vedieť a oznámiť sám, alebo ak si neuplatní výnimku, budem sa tváriť tak, že si bude platiť odvody?:confused:
Mila123
04.01.13,20:01
ak má študent viac dohôd u iných ZĽ-ov, môžem sa, alebo mám sa ho na to spýtať pri uzatváraní dohody u nás? alebo by to mal vedieť a oznámiť sám, alebo ak si neuplatní výnimku, budem sa tváriť tak, že si bude platiť odvody?:confused:
opýtaj sa, či si u Vás bude uplatňovať výnimku......inak platí fondy....
daanaa
04.01.13,20:06
vďaka za takúto pomoc, oceňujem tú piplačku so vzorcami, veľmi mi to pomôže :)
Melnick
04.01.13,20:14
ak má študent viac dohôd u iných ZĽ-ov, môžem sa, alebo mám sa ho na to spýtať pri uzatváraní dohody u nás? alebo by to mal vedieť a oznámiť sám, alebo ak si neuplatní výnimku, budem sa tváriť tak, že si bude platiť odvody?:confused:

Myslím, že zamestnávateľ (seriózny) by mohol so študentom pri uzatváraní dohody "spomenúť" možnosť uplatnenia výnimky.:cool: Veď študent obracia každé €uro 2x, skoro ako všetci obyčajní ľudia - tak prečo nevyužiť možnosť neplatenia odvodov?:cool:
daanaa
04.01.13,20:34
Ok, %dakujem, ja iba preto, že niektoré údaje sa výlučne nemáme pýtať
daanaa
04.01.13,20:34
ďakujem pekne za odpoveď
Heleč
05.01.13,12:55
Prosím Vás odhladovli ste niekto zo sociálky študenta, ktorému dohoda vznikla v roku 2012?
Mne stále dáva túto hlášku :



Zoznam chýb





Chyby registračného listu FO:


Dátum zániku poistenia: Dátum musí byť rovný alebo menší ako 31.12.2012











Varovania registračného listu FO:













Dátum zániku poistenia: Dátum musí byť rovný alebo menší ako 31.12.2012



















a nech ma to pustiť ďalej.
Čo s tým. On má začiatok 12.8.2012 a ukončenie 4.1.2013
Mila123
05.01.13,12:57
Prosím Vás odhladovli ste niekto zo sociálky študenta, ktorému dohoda vznikla v roku 2012?
Mne stále dáva túto hlášku :



Zoznam chýb





Chyby registračného listu FO:




Dátum zániku poistenia: Dátum musí byť rovný alebo menší ako 31.12.2012











Varovania registračného listu FO:














Dátum zániku poistenia: Dátum musí byť rovný alebo menší ako 31.12.2012


















a nech ma to pustiť ďalej.
Čo s tým. On má začiatok 12.8.2012 a ukončenie 4.1.2013
ešte som žiadne zmeny nerobila.....ale napadlo ma nebude to tým, že ti ho musíš k 01 01 2013 zadať druhy poistenia, kt. má platiť a až potom ho odhlásiť.....
Heleč
05.01.13,13:06
ja som skúšala zadať najprv novú prihlášku, to ale nejde. Píše, že je to nepovolená kombinácia. Tak neviem ako ďalej.
Mila123
05.01.13,13:07
ja som skúšala zadať najprv novú prihlášku, to ale nejde. Píše, že je to nepovolená kombinácia. Tak neviem ako ďalej.
pokiaľ som postrehla, majú sa doprihlasovať dohodári,kt. majú zmluvy cez rok 2012 a 2013
KatarinaNR
05.01.13,13:15
ja som doprihlasovala jedného dohodára do decembra, zobralo mi, ale výkaz mi nechce za mesiac december zobrať, vypisuje mi, že chyby registrácie, a pritom mi RLFO akceptovalo, tiež neviem ako to riešiť, asi budem volať pondelok na sociálku.
Heleč
05.01.13,13:35
pokiaľ som postrehla, majú sa doprihlasovať dohodári,kt. majú zmluvy cez rok 2012 a 2013

ano, tak to všade píšu, len fyzicky to neviem spraviť. Preto som myslela, že ak to niekto už robil či neporadí.....

ale aj tak dík
Heleč
05.01.13,13:36
to bude ale bordel ... už len toto sme porebovali na začiatku roka. super vec
Melnick
05.01.13,13:37
Omieľam donekonečna: systém je zblbnutý, počkajme, po 7.1.2013 by mal fungovať.
Heleč
05.01.13,13:39
si zlatá :)
len už bude po termíne odhlásenia. Alebo mu dám prepísať výpoveď. U dohodára to nerobí problém... Inak to nevidím
Heleč
05.01.13,13:40
pekný bordel.... toto nám už len chýbalo k šťastiu na začiatku roka .... tak to už hej
Paula
05.01.13,14:25
Z mojej strany žiadna rada, iba veľká vďaka všetkým (v tejto i ďalších témach k dohodám), trpezlivo radiacim a svoj drahocenný čas míňajúcim.
Keby vyhlásili celosvetovú súťaž o najväčší vládny oblbovák, na tých našich hore nemá nik na roky vopred. Lebo veď napr. taký sľub do nemoty omieľaný "urobíme všetko, aby sme znížili administratívne zaťaženie podnikateľov a zamestnávateľov..." došla mi slovná zásoba :cool:
draco
05.01.13,18:05
prosím o radu ako je to s dohodárom, ktorý pracuje konkrétne v stredu a piatok (upratuje), odmenu mal doteraz pravidelnú mesačnú, v dohode bola pevná odmena a počet hodín
ako ho mám prihlasovať a odhlasovať na konkrétne dni? nejako mi to nejde do hlavy, to vždy na konci mesiaca niekde zadám dni, ktoré odpracoval? dúfam, že ho nemusím po každom odpracovanom dni odhlásiť a znovu prihlásiť
vopred vďaka!!!
veronikasad
05.01.13,18:21
prosím o radu ako je to s dohodárom, ktorý pracuje konkrétne v stredu a piatok (upratuje), odmenu mal doteraz pravidelnú mesačnú, v dohode bola pevná odmena a počet hodín
ako ho mám prihlasovať a odhlasovať na konkrétne dni? nejako mi to nejde do hlavy, to vždy na konci mesiaca niekde zadám dni, ktoré odpracoval? dúfam, že ho nemusím po každom odpracovanom dni odhlásiť a znovu prihlásiť
vopred vďaka!!!
Kto je dohodár ?
draco
05.01.13,18:23
nebude to študent, ale pani, ktorá u nás v bloku upratuje, nie je teda ani študent ani dôchodca
mali by sme ju prihlasovať do ZP na dni, keď bude pracovať a tomu celkom nerozumiem či raz mesačne (spätne) alebo ako
veronikasad
05.01.13,18:27
nebude to študent, ale pani, ktorá u nás v bloku upratuje, nie je teda ani študent ani dôchodca
mali by sme ju prihlasovať do ZP na dni, keď bude pracovať a tomu celkom nerozumiem či raz mesačne (spätne) alebo ako
pani je, alebo nie je evidovaná na UP ?
draco
05.01.13,18:32
nie je, privyrába si
veronikasad
05.01.13,18:35
nie je, privyrába si
v zdr.poisťovni je samoplatiteľ alebo je inde zamestnaná ?
draco
05.01.13,18:38
ešte raz, je to zamestnaná pani (nie u nás), čiže za ňu niekto ZP platí
u nás bude robiť na novú dohodu (za rok 2012 sme ju odhlásili zo SP)
veronikasad
05.01.13,18:39
ešte raz, je to zamestnaná pani (nie u nás), čiže za ňu niekto ZP platí
u nás bude robiť na novú dohodu (za rok 2012 sme ju odhlásili zo SP)
Ide to z teba ak z chlpatej deky. Túto informáciu si mal dať na začiatku
draco
05.01.13,18:41
sorry, ale dohodára máme jedného a nemám prehľad ako je to keby bola napr. na úrade práce
veronikasad
05.01.13,18:43
sorry, ale dohodára máme jedného a nemám prehľad ako je to keby bola napr. na úrade práce
tu máš metodické usmernenie k prihlasovaniu dohodárov, keď sa ti nechce čítať predch.príspevky. Rôzne typy dohôd - rôzne podmienky registrácie v ZP.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=123551&d=1357328906
kacena
05.01.13,19:40
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako mám prihlásiť do ZP dohodárov , na dohodu o vykonaní práce keď nie je predom určené ktoré dni budú pracovať ? chodia podľa potreby , pri väčšom návale práce , napr. v pondelok na 2 hodiny , v utorok neprídu , v stredu zas na hodinu atď.Ďakujem
veronikasad
05.01.13,19:50
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako mám prihlásiť do ZP dohodárov , na dohodu o vykonaní práce keď nie je predom určené ktoré dni budú pracovať ? chodia podľa potreby , pri väčšom návale práce , napr. v pondelok na 2 hodiny , v utorok neprídu , v stredu zas na hodinu atď.Ďakujem
kto sú dohodári ?
kacena
05.01.13,20:02
Myslela som dohody o pracovnej činnosti.ako ich prihlasovať do ZP ?
Farks
05.01.13,20:09
Chcela by som sa spýtať, máme prihlásených viacero dohodárov, sú to vlastne zastupujúci za ľudí v hlavnom pracovnom pomeru. Niekedy dohodár odrobí každý mesiac, niekedy aj tri mesiace nepracuje. Je to pravidelný alebo nepravidlený príjem?
Ďakujem.
kacena
05.01.13,20:16
Myslela som ľudí pracujúcich na dohody o pracovnej činnosti , nie sú to ani dôchodcovia , ani študenti , traja sú evidovaní na ÚP a dvaja samoplatcovia ...sú to dohody s pravidelným mesačným príjmom , avšak nepracujú každý deň , ale ako som písala podľa potreby. Mám ich prihlasovať a odhlasovať vždy na konci kalendárneho mesiaca kódom 2D ... čiže napr. 2D Z 31.01.2013
2D K 31.01.2013 ??
Melnick
05.01.13,20:23
Ty si určíš , že je to pravidelný príjem , resp. nepravidelný a od toho sa budú odvíjať aj odvody do jednotlivých poisťovní.
Neviem aká je to činnosť ,( rozbila sa mi sklenená guľa :D) či je to činnosť opakovaná = DoPČ , alebo je podmienená vykonaním nejakého diela = DoVP

Splatnosť odmeny za vykonanie pracovnej úlohy:
- po dokončení a odovzdaní práce v jednom výplatnom termíne - nepravidelný príjem
- v iných výplatných termínoch ako pravidelne mesačne- nepravidelný príjem
- v mesačných výplatných termínoch - pravidelný príjem
Melnick
05.01.13,20:26
Myslela som ľudí pracujúcich na dohody o pracovnej činnosti , nie sú to ani dôchodcovia , ani študenti , traja sú evidovaní na ÚP a dvaja samoplatcovia ...sú to dohody s pravidelným mesačným príjmom , avšak nepracujú každý deň , ale ako som písala podľa potreby. Mám ich prihlasovať a odhlasovať vždy na konci kalendárneho mesiaca kódom 2D ... čiže napr. 2D Z 31.01.2013
2D K 31.01.2013 ??

Keďže nevieš určiť presne, ako budú pracovať, prihlasovať budeš na konci mesiaca - Ty ako zamestnávateľ.
kacena
05.01.13,20:32
Keďže nevieš určiť presne, ako budú pracovať, prihlasovať budeš na konci mesiaca - Ty ako zamestnávateľ.
A oni majú potom voči ZP aké povinnosti ? tiež sa musia odhlasovať ako samoplatcovia ? teraz si vlastne nebudú musieť platiť to poistné , keď to za nich z dohody budem odvádzať ja ?
Melnick
05.01.13,20:35
Tí evidovaní sú v čase nevykonávania činnosti poistencami štátu, ale samoplatitelia budú poistení iba v čase vykonávania činnosti, ostatné dni sa musia prihlasovať a odhlasovať v ZP.
kacena
05.01.13,20:42
Tí evidovaní sú v čase nevykonávania činnosti poistencami štátu, ale samoplatitelia budú poistení iba v čase vykonávania činnosti, ostatné dni sa musia prihlasovať a odhlasovať v ZP.
Ďakujem Ti pekne , moc mi to pomohlo ... ale ved to bude strašné , keď budú napríklad pracovať každý druhý deň v mesiaci , to už čo bude ?
Melnick
05.01.13,20:44
Však nech sa evidujú:D:D:D.
Benko
06.01.13,07:28
No to je fajn, ale si zoberte pri tej chudobe čo na slovensku je, taký chudák dohodár z dediny sa môže obesiť. Veď viac precestuje ako zarobí. Alebo viac prepoštuje ako zarobí.
Benko
06.01.13,07:30
Ale nie preto som písal, prosím vás nejdú mi vysielať tie nové prihlášky pre tých, čo prechádzali z roka dalej. Nemalo by sa predsa len ukončiť k 31.12.2012 a až potom prihlasovať? Alebo robím niečo nesprávne?
Jana Motyčková
06.01.13,09:42
Asi niečo nesprávne, lebo nám chodia, teda aspoň do piatku chodili.
KEJKA
06.01.13,10:08
podľa mňa to aj tak skončí tak, že sa vykonanie práce na dohodu rozloží na celé obdobie, takže miesto 1 deň 5 hodín, bude robiť denne hodinu, prípadne ešte aj v prípade SO-NE 7 dní v týždni.........................sslovač sa vždy vynájde.
megyzah
06.01.13,10:23
Dobrý deň, máme študentku VŠ, ktorá má u nás dohodu o vykonaní práce, jej príjem bude nižší ako 155 €, dohodu má však uzatvorenú aj v inej firme, tam ale jej príjem je vyššií ako 155 €, takže tam bude platiť ona aj firma odvody. Dôfam, že som pochopila správne výklad zákona, ona síce má dve dohody, ale iba u nás má príjem do 155€ a teda jej nebude strhávať zo mzdy poistenie, áno? Ak by aj v druhej firme mala príjem do 155 €, iba u jedného zamestnávateľa by neplatila poistenie, ten druhý aj z toho nízkehopríjmu by jej odvody musel stiahnuť. prosím, odobrite mi, či som to pochopila správne. Ďakujem
Andyke
06.01.13,10:40
Študent môže mať niekoľko DOBPŠ u rôznych zamestnávateľov. Ale iba pri jednej dohode môže uplatniť výnimku.(za mesiac) – bez ohľadu na výšku príjmu.
Pokiaľ študent pracuje na DOV, tak nie je možné uplatniť výnimku podľa 227a ( výnimka platí „IBA“ pri DOBPš)
truch
06.01.13,10:59
Ale nie preto som písal, prosím vás nejdú mi vysielať tie nové prihlášky pre tých, čo prechádzali z roka dalej. Nemalo by sa predsa len ukončiť k 31.12.2012 a až potom prihlasovať? Alebo robím niečo nesprávne?
Mne prihláška prešla bez problémov. /mám pracovníka na DoPČ- na dobu neurčitú, od 1.1.2010, nič som neodhlasovala, len prihlásila/
Jozef Mihál
06.01.13,11:20
podľa mňa to aj tak skončí tak, že sa vykonanie práce na dohodu rozloží na celé obdobie, takže miesto 1 deň 5 hodín, bude robiť denne hodinu, prípadne ešte aj v prípade SO-NE 7 dní v týždni.........................sslovač sa vždy vynájde.
Na tých 7 dní v týždni by som si dal pozor... Nový Zákonník práce zakazuje dohodárom pracovať 7 dní v týždni. Až na špecifikované výnimky musí mať dohodár dva dni odpočinku v týždni. Ochrana zamestnanca.
nela07
06.01.13,11:51
Som na RD a mám uzatvorenú od decembra 2012 uzatvorenú dohodu o prac. činnosti, ktorá mi pokračuje. Výkon práce je od pondelka do piatku 2 hod. denne za cca 160 eur mesačne.
Už som sa dočítala, že mi táto dohoda môže znížiť dôchodok. Ako bude ale s vyrátavaním nemocenského, prípadne materskej, prípadne podpory v nezamestnanosti. Tiež to bude mať takéto dôsledky. Ak napr. nastúpim po ukončení RD (ešte 2 roky) do zamestnania a zamestnávateľ ma prepustí, bude sa mi vyrátavať podpora z tejto dohody? A ak napr. pôjdem rovno na materskú?
Ďakujem.
kira
06.01.13,13:09
tu máš metodické usmernenie k prihlasovaniu dohodárov, keď sa ti nechce čítať predch.príspevky. Rôzne typy dohôd - rôzne podmienky registrácie v ZP.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=123551&d=1357328906

prosím vás je toto odkaz na Draka? Zatiaľ ho nemám predplateného a preto študujem celú túto tému, lebo sa týkala NE-Drakov
KatarinaNR
06.01.13,13:16
a chcela by som sa opýtať ako má vyzerať to doprihlásenie. To napríklad 10.1.2013 urobím novú príhlášku od 1.1.2013 DoPČ na pravidelný príjem alebo sa nejako bude dať vstúpiť do pôvodného RLFO a zmeniť dohodu na dohodu s pravidelným príjmom? a ak sa urobí nová prihláška od 1.1.2013 tak treba keď vzniko mimopracovný pomer v roku 2012 tento ukončiť?
ďakujem
Andyke
06.01.13,13:17
Na tejto stránke nájdeš metod.usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
http://www.dovera.sk/platitel/aktuality/a671/ako-prihlasit-zamestnanca-na-dohodu
KatarinaNR
06.01.13,13:21
ja som skôr myslela ZP
inges
06.01.13,13:25
ja som skôr myslela ZP
nie náhodou SP? :) V mojom programe bude možnosť v karte dohodára zadať pravidelnosť alebo nepravidelnosť príjmu na základe čoho sa potom v RLFO tento príjem zobrazí, dátum prihlásenia tam ostáva, teda ten pred 2013 a zadám iba písmeno A, ktoré znamená, že ide o doprihlásenie.
Andyke
06.01.13,13:25
Katarína môj príspevok nebol určený pre Teba ale pre Kiru.
KatarinaNR
06.01.13,13:27
ja som z toho už úplne mešuge
KatarinaNR
06.01.13,13:27
áno SP
Andyke
06.01.13,13:30
Katarína : dohodára z r.2012 (ak pokračuje dohoda aj v r.2013) neodhlasuješ k 31.12.2012.
kira
06.01.13,14:41
Katarína môj príspevok nebol určený pre Teba ale pre Kiru.
Ďakujem
KatarinaNR
06.01.13,14:45
Andyke, ďakujem, Čiže neodhlasujem, tak potom ako, vojdem do pôvodného RLFO a tam len zmením druh dohody? ale to zatiaľ nejde.
nela07
06.01.13,15:24
Som na RD a mám uzatvorenú od decembra 2012 uzatvorenú dohodu o prac. činnosti, ktorá mi pokračuje. Výkon práce je od pondelka do piatku 2 hod. denne za cca 160 eur mesačne.
Už som sa dočítala, že mi táto dohoda môže znížiť dôchodok. Ako bude ale s vyrátavaním nemocenského, prípadne materskej, prípadne podpory v nezamestnanosti. Tiež to bude mať takéto dôsledky. Ak napr. nastúpim po ukončení RD (ešte 2 roky) do zamestnania a zamestnávateľ ma prepustí, bude sa mi vyrátavať podpora z tejto dohody? A ak napr. pôjdem rovno na materskú?
Ďakujem.

skúsim posunúť
Melnick
06.01.13,15:43
Neboj pôjde to. Sme viacerí , čo na to čakáme :)
Melnick
06.01.13,15:47
skúsim posunúť

Áno nela 07, keďže "dohoda" zakladá povinnosť povinného poistenia, tak sa stávaš dôchodkovo poistená z tejto dohody a všetky vymeriavacie základy budú vypočítané zo sumy, ktorú na dohodu zarobíš.
A navyše - nezabudni sa ako poistenec štátu odhlásiť z dôchodkového poistenia v SP do 8 dní .
andrejka a
06.01.13,15:51
Áno nela 07, keďže "dohoda" zakladá povinnosť povinného poistenia, tak sa stávaš dôchodkovo poistená z tejto dohody a všetky vymeriavacie základy budú vypočítané zo sumy, ktorú na dohodu zarobíš.
A navyše - nezabudni sa ako poistenec štátu odhlásiť z dôchodkového poistenia v SP do 8 dní .

Dobrý deň, ja by som Vás poprosila len o doplnenie, čo bude najlepšie pre takúto zamestnankyňu, dohoda - nepravidelný príjem?
A ešte jedna otázočka, aj evidovaní na ÚP sa musia odhlásiť zo SP do 8.1.? Ďakujem.
Melnick
06.01.13,16:05
Dobrý deň, ja by som Vás poprosila len o doplnenie, čo bude najlepšie pre takúto zamestnankyňu, dohoda - nepravidelný príjem?
A ešte jedna otázožka, aj evidovaní na ÚP sa musia odhlásiť zo SP do 8.1.? Ďakujem.toto sa týka iba mamičiek na RP.

K prvej časti otázky:
andrejka, 160,00 € nie je malá suma pre mamičku na RP v prípade, že nemá vo výhliadke iný "manažersky" príjem.

Ak sa na to dívam z pohľadu mladej ženy a poviem si: "veď ja mám do dôchodku ešte 40 rokov, ktovie čo dovtedy bude" tak mi tých 160,00 €ur, pomôže a beriem tú dohodu. Ak sa na to dívam, ako mladá žena, ktorá sa chystá v blízkej budúcnosti otehotnieť , tak spozorniem, pri týchto zmenách.

Ale ..... ak sa náhodou bude chystať otehotnieť a bude stále dohodárka, vieme tiež poradiť, ale treba sa ozvať skôr. No túto tému, teraz nechcem v téme "dohôd" rozoberať.
veronikasad
06.01.13,16:07
Dobrý deň, ja by som Vás poprosila len o doplnenie, čo bude najlepšie pre takúto zamestnankyňu, dohoda - nepravidelný príjem?
A ešte jedna otázočka, aj evidovaní na ÚP sa musia odhlásiť zo SP do 8.1.? Ďakujem.
Z akého dôvodu sú evidovaní uchádzači o zamestnanie prihlásení v SP ? Štát za nich neplatí DP. Ak si platia balík ako DPO, odhlasovať sa nemusia.
andrejka a
06.01.13,16:10
K prvej časti otázky:
andrejka, 160,00 € nie je malá suma pre mamičku na RP v prípade, že nemá vo výhliadke iný "manažersky" príjem.

Ak sa na to dívam z pohľadu mladej ženy a poviem si: "veď ja mám do dôchodku ešte 40 rokov, ktovie čo dovtedy bude" tak mi tých 160,00 €ur, pomôže a beriem tú dohodu. Ak sa na to dívam, ako mladá žena, ktorá sa chystá v blízkej budúcnosti otehotnieť , tak spozorniem, pri týchto zmenách.

Ale ..... ak sa náhodou bude chystať otehotnieť a bude stále dohodárka, vieme tiež poradiť, ale treba sa ozvať skôr. No túto tému, teraz nechcem v téme "dohôd" rozoberať.

Ďakujem :) úplne so všetkým súhlasím, tiež máme takúto zamestnankyňu a poradiť jej čo by bolo najlepšie je čím ďalej tým viac komplikovanejšie. Ale aj tak ďakujem. pekný večer. :)
pavlinka
06.01.13,16:18
Dobry večer, DVP od 16.10.2012 do 20.12.2012,bol to kurz angličtiny, teraz v decembrovej výplate by sa mala dohoda vyplatiť ale účastníci kurzu stále nevyplatili poplatok za tento kurz,ako túto dohodu vyplatiť až v 1/2013 keď lektor bol dňom 20.12.2012 odhlásený z dohody?
ewita888
06.01.13,16:30
Dobry večer, DVP od 16.10.2012 do 20.12.2012,bol to kurz angličtiny, teraz v decembrovej výplate by sa mala dohoda vyplatiť ale účastníci kurzu stále nevyplatili poplatok za tento kurz,ako túto dohodu vyplatiť až v 1/2013 keď lektor bol dňom 20.12.2012 odhlásený z dohody?
ako - no normálne cez banku, alebo v hotovosti
ewita888
06.01.13,16:34
Ja sa spýtam takýto prípad..
žena je na RD u zamestnávaateľa A. Pracuje na dohodu, zároveň má u toho istého zamestnávateľa B aj pracovný pomer trvajúci viac, ako 90 dní.. nastupuje na reťazovú MD, odkiaľ sa bude vyplácať táto druhá materská ?
nela07
06.01.13,16:34
Áno nela 07, keďže "dohoda" zakladá povinnosť povinného poistenia, tak sa stávaš dôchodkovo poistená z tejto dohody a všetky vymeriavacie základy budú vypočítané zo sumy, ktorú na dohodu zarobíš.
A navyše - nezabudni sa ako poistenec štátu odhlásiť z dôchodkového poistenia v SP do 8 dní .

Ďakujem za radu. Len pre istotu-takže bude sa mi z tejto dohody rátať aj prípadná podpora, ak by som prišla o robotu po návrate z RD?
veronikasad
06.01.13,16:38
Ďakujem za radu. Len pre istotu-takže bude sa mi z tejto dohody rátať aj prípadná podpora, ak by som prišla o robotu po návrate z RD?
Bohužial, ano a bude asi podstatne nižšia, ako keby si na dohodu počas RD vôbec nepracovala.
nela07
06.01.13,16:42
Bohužial, ano a bude asi podstatne nižšia, ako keby si na dohodu počas RD vôbec nepracovala.

Ďakujem. Je to na zaplakanie.
veronikasad
06.01.13,16:44
Veru, plakať ešte bude veľa mamičiek po skončení RD, ktoré nesledujú zákony a snažia sa po novele počas RD niečo si privyrobiť.
pavlinka
06.01.13,17:03
ale tá dohoda je už odhlásená a keď ju budem vyplácať až v januárovej výplate nebude mi sedieť výkaz do SP,to potrebujem vedieť či ju nanovo prihlásiť
veronikasad
06.01.13,17:06
ale tá dohoda je už odhlásená a keď ju budem vyplácať až v januárovej výplate nebude mi sedieť výkaz do SP,to potrebujem vedieť či ju nanovo prihlásiť
Kedy máte výplatný termín ? V januárovej výplate = bude vyplatená vo februári 2013 ?
ewita888
06.01.13,17:08
ale tá dohoda je už odhlásená a keď ju budem vyplácať až v januárovej výplate nebude mi sedieť výkaz do SP,to potrebujem vedieť či ju nanovo prihlásiť
Veď ked dohoda skončila v decembri, tak to treba zúčtovať v decembrových mzdách..
KatarinaNR
06.01.13,17:13
dievčence, chcem sa opýtať ohľadom ZP. Keď sú vo firme dohodári, ktorí prechádzajú z roku 2012. Treba ich prihlásiť do ZP, že majú uzavretú dohodu, alebo sa len urobia na konci mesiaca prihlášky a odhlášky, koľko ich bude treba. :-)
pavlinka
06.01.13,17:17
áno bude vyplatená až vo februári
veronikasad
06.01.13,17:18
áno bude vyplatená až vo februári
Aký výplatný termín si mala uvedený v dohode ?