radi2606
01.01.13,01:43
Zdravim vas. Dufam mi budete vediet poradit. Firma v ktorej pracujem, mi poslala vyplatu po treti krat na stary ucet, ktory mam v exekucii napriek tomu, ze uz dva mesiace mi posielala na novy, ktory som nadiktovala, ktory nie je vedeny na mna, nakolko mam po byvalom manzelovi dlhy, z ktorych sa tazko vymotava a som sama s dietatom.
Otazka znie. Je mozne, aby firma poziadala o navratenie penazi, nakolko boli na ten ucet zaslany omylom? Alebo to mam vziat do vlastnych ruk a poziadat banku, aby vratila peniaze na ucet zasielatelatela, nakolko boli zaslane omylom?
Ak to nevyriesim, nebudeme mat ani na slanu vodu, tym padom ani na skolne pre dieta a cestu do prace. Prosim, ak viete, poradte mi. Vopred dakujem.:(
Mila123
01.01.13,07:14
Zdravim vas. Dufam mi budete vediet poradit. Firma v ktorej pracujem, mi poslala vyplatu po treti krat na stary ucet, ktory mam v exekucii napriek tomu, ze uz dva mesiace mi posielala na novy, ktory som nadiktovala, ktory nie je vedeny na mna, nakolko mam po byvalom manzelovi dlhy, z ktorych sa tazko vymotava a som sama s dietatom.
Otazka znie. Je mozne, aby firma poziadala o navratenie penazi, nakolko boli na ten ucet zaslany omylom? Alebo to mam vziat do vlastnych ruk a poziadat banku, aby vratila peniaze na ucet zasielatelatela, nakolko boli zaslane omylom?
Ak to nevyriesim, nebudeme mat ani na slanu vodu, tym padom ani na skolne pre dieta a cestu do prace. Prosim, ak viete, poradte mi. Vopred dakujem.:(
ak nebudú požiadavky exekútora plnené, vie o tom, že si zamestnaná, dá ti exekúciu na mzdu.....a to si ozaj nepomôžeš nijako.......
to, že porušuješ zákon, vyhýbaš sa exe ani nehovorím.......
radi2606
01.01.13,11:52
Dakujem za info, no velmi mi nepomohla. Nikto sa nevyhyba, len nedokazem splatit vsetko naraz.
jurmiro
03.01.13,19:46
Pokiaľ exekútor vykonáva exekúciu prikázaním pohľadávky z účtu v banke ("účet v exekúcii") a povinný má na tento účet zasielanú mzdu alebo iné príjmy (napr. dôchodok) exekúcii nepodlieha suma, ktorá sa nesmie zraziť pri výkone exekúcie zrážkami zo mzdy (§ 104 ods.2 Exekučného poriadku) :
(2) Ak má povinný zasielanú mzdu alebo iné príjmy na účet v banke, exekúcii odpísaním z
účtu v banke nepodliehajú ani prostriedky do výšky sumy, ktorá sa podľa zákona nesmie
povinnému zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, a to od momentu, keď táto
skutočnosť bola banke oznámená. Povinný na žiadosť banky oznámi výšku tejto sumy. Ak
exekútor nesúhlasí s výškou sumy, ktorú uviedol povinný, pre banku je rozhodujúca
výška sumy, ktorú označil exekútor.

Pri realizácii treba postupovať v súčinnosti s Vašou bankou.
Zasielanie mzdy na iný účet ako bolo uvedené vyššie Vám síce na chvíľu "pomôže", ale v podstate tým porušujete zákon, čo by v krajnom prípade mohlo mať až trestnoprávne dôsledky.

Neviem aká je výška pohľadávky a kto je (alebo sú) veritelia, ale dávam do pozornosti aj ustanovenie § 56 ods.9 Exekučného poriadku :

(9) Exekútor môže s písomným súhlasom oprávneného uzavrieť písomnú dohodu s povinným o
postupnom splatení vymáhanej pohľadávky. Počas plnenia písomnej dohody o postupnom
splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje.

Ak oprávnený súhlasí, touto cestou sa dajú nastaviť exekučné splátky na únosnú mieru. Treba však pamätať aj na to, že pokiaľ sú vymáhané aj úroky z omeškania, tieto Vám stále budú nabiehať až do splatenia istiny.
Tiež treba pamätať na to, že exekútor si z každej vymoženej čiastky sťahuje svoju odmenu - čo je v zásade 20 % + DPH (ak je platca), ak sa neurčuje odmena inak podľa vyhl. č. 288/95 Z.z.