genko
15.01.13,15:39
Ahojte, velmi pozorne som citala prispevok od Otakara, predsa mi vsak nie je jasne ako sa zachovat v nasledujucom pripade: Som HPP aj SZCO - prekladatel. Moje prijmy zo SZCO su nizke, preto som si doposial uplatnovala 40% pausal vydavky. Aj v r. 2013 si budem zo zivnosti uplatnovat pausal, nakolko moj rocny prijem zo SZCO sa pohybuje do vysky 4500 eur (cize do hranice 5040 eur = 40% sa urcite vmestim). Chcela by som si vsak kupit nehnutelnost na hypotekarny uver a prenajimat ho. Na tuto nehnutelnost by som si chcela nahlasit svoj trvaly pobyt aj sidlo podnikania (SZCO). Realne by vsak bola v prenajme. Prosim Vas, je vobec taketo riesenie mozne? Ak ano, da sa potom v DP 2013 uplatnit si prijem zo SZCO pausalom a prijem z prenajmu podla skutocnych vydavkov, ci takyto "mix" je neakceptovatelny a budem musiet vykazat realne vydavky uz aj pri prijmoch zo SZCO? Vdaka za odpoved.
trevize
15.01.13,15:03
prijem z prenajmu musia byt skutocne vydavky

prijem zo zivnosti moze byt pausal alebo skutocne vydavky

cize podla mna moze byt mix
genko
15.01.13,15:05
Ok, a mozem tam mat sidlo podnikania viazane na trvaly pobyt a zaroven ho prenajimat?
trevize
16.01.13,10:31
Nemyslim, ze by s tym mal byt problem.
Economic
16.01.13,12:11
Ahojte, velmi pozorne som citala prispevok od Otakara, predsa mi vsak nie je jasne ako sa zachovat v nasledujucom pripade: Som HPP aj SZCO - prekladatel. Moje prijmy zo SZCO su nizke, preto som si doposial uplatnovala 40% pausal vydavky. Aj v r. 2013 si budem zo zivnosti uplatnovat pausal, nakolko moj rocny prijem zo SZCO sa pohybuje do vysky 4500 eur (cize do hranice 5040 eur = 40% sa urcite vmestim). Chcela by som si vsak kupit nehnutelnost na hypotekarny uver a prenajimat ho. Na tuto nehnutelnost by som si chcela nahlasit svoj trvaly pobyt aj sidlo podnikania (SZCO). Realne by vsak bola v prenajme. Prosim Vas, je vobec taketo riesenie mozne? Ak ano, da sa potom v DP 2013 uplatnit si prijem zo SZCO pausalom a prijem z prenajmu podla skutocnych vydavkov, ci takyto "mix" je neakceptovatelny a budem musiet vykazat realne vydavky uz aj pri prijmoch zo SZCO? Vdaka za odpoved.

Ak si chceš uplatňovať úroky z hypotekárneho úveru do nákladov, byt musí byť zaradený do obchodného majetku. Inak to nejde. Určite by ti pomohla tvoja účtovníčka, aby si to mal všetko úplne TIP-TOP.
genko
16.01.13,12:46
Moje prijmy su zial tak nizke, ze sa mi neoplati kvoli 1 fakture, ktoru vyhotovim cca kazdy alebo kazdy druhy mesiac, platit uctovnika. Neviem teda, ci sa najde este niekto ochotny diskutovat na tuto temu, resp. mozno som nebla celkom presna: Byt by som chcela prenajimat ako FO, nie ako SZCO (nechem si ho zaradovat do obch. majetku a trapit sa s uctovnictvom ...) Poradi niekto najvhodnejsie riesenie? Mozno by bolo lepsie mat zivnost viazanu na inu adresu, nez je prenajimana nehnutelnost .... ? Dakujem.
Economic
16.01.13,12:54
Dá sa svoj vlastný byt prenajať. Musíš sa prihlásiť na DÚ, pridelia ti DIČ a musíš si potom podať DP. Môžeš si uplatniť skutočné výdavky súvisiace čiste iba s prenájmom bytu. Úroky z úveru nemôžeš uplatňovať do výdavkov v tomto prípade.