jaja8
03.02.13,12:56
Zmena pre podnikateľov od 1.1.2013, (ktorí si uplatnujú paušálne výdavky), že si pri podaní DP za rok 2013 už nemôžu odrátať odvody do SP a ZP. V ďalšom článku z internetu, je napísané že sa mení max.výška uplatň.paušálnych výdavkov. Aj známi čo si uplatňujú paušálne výdavky..jedni vravia že sa už nemôžu od 2013 odpočítať odvody, iní zase tvrdia že to zostáva v platnosti. Ja som z odborných článkov pochopila, že sa to ruší (možnosť odpočítať odvody)... tak kde je pravda?? už som si nie istá svojím rozumom :confused: prosím o vaše rady.
Indeed
03.02.13,12:03
Je to dezinformácia, ktorá vznikla NEPOROZUMENÍM čitaneho textu.

samozrejme ,že SZČO si svoje vydavky uplatniť MOŽU.
avalik
03.02.13,12:42
kukučka
03.02.13,12:53
Pravdu hľadaj v zákonoch a nie novinách, či u známych.

§ 6 Zákona o dani z príjmov
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania
výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
jaja8
04.02.13,08:37
ďááákujem Vám.
Indeed
07.02.13,11:34
Je to dezinformácia, ktorá vznikla NEPOROZUMENÍM čitaneho textu.

samozrejme ,že SZČO si svoje vydavky uplatniť MOŽU.

Doplním,že tie osoby,ktoré si nemožu uplatniť zaplatené poistné sú daňovníci na ktorých sa vzťahuje odsek 4 §-fu 6
zákona o dani z príjmov,teda daňovníci,ktorí majú príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu,teda majú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu,ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písmeno a.

teda v žiadnom prípade sa nemože jednať o daňovníka, ktorý má len a výlučne príjmy z vykonávania živnosti
/§ 6 odsek 1 písmeno b /
ktorý si može, ba musí uplatniť výdavky na zaplatené poistné do fondov v preukázateľnej výške.
avalik
07.02.13,11:49
Doplním,že tie osoby,ktoré si nemožu uplatniť zaplatené poistné sú daňovníci na ktorých sa vzťahuje odsek 4 §-fu 6
zákona o dani z príjmov,teda daňovníci,ktorí majú príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu,teda majú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu,ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písmeno a.

teda v žiadnom prípade sa nemože jednať o daňovníka, ktorý má len a výlučne príjmy z vykonávania živnosti
/§ 6 odsek 1 písmeno b /
ktorý si može, ba musí uplatniť výdavky na zaplatené poistné do fondov v preukázateľnej výške.

a to je uvedene v ktorom paragrafe?

cital si poriadne aj §6 ods. 10?

... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Indeed
07.02.13,11:50
tak keď si može uplatniť.,tak si ich aj uplatní nie ??
Indeed
07.02.13,11:54
Pozrite sa sem :

Tí z Vás učtovníkov, ktorí ste čítali ten zákon a naďalej si myslíte,že si živnostník, ktorý má príjem len zo živnosti

NEBUDE MOCŤ v DP za rok 2013 uplatniť zaplatené poistné do fondov v preukázateľnej výške,

VRÁŤTE ŽIVNOSŤ a nešírte dezinformácie !!!

NIE STE ODBORNE SPOSOBILÍ viesť niekomu účtovníctvo !!!

Lebo také jednanie može byť od vašich klientov, pre Vás aj právne postihnuteľné !!!
marjankaj
07.02.13,11:55
Aj JACKPOT v LOTO môže vyhrať každý. Tak prečo to teda nevyhrávajú?
Braňo
07.02.13,12:04
slovo môže neznamená, že musí alebo, že si ich uplatní...
Indeed
07.02.13,12:12
Ale k**va, ( !!!!! )

kategorizujte jednotlivých daňovníkov, podľa toho z čoho majú príjem,
z akej činnosti a hneď Vám to musí byť jasné !

Nevzťahujte jednu vetu v zákone automaticky na všetkých daňovníkov !!!
avalik
07.02.13,12:15
Ale k**va, ( !!!!! )

kategorizujte jednotlivých daňovníkov, podľa toho z čoho majú príjem,
z akej činnosti a hneď Vám to musí byť jasné !

Nevzťahujte jednu vetu v zákone automaticky na všetkých daňovníkov !!!

no uved mi teda § kde sa pise, ze

"osoby,ktoré si nemožu uplatniť zaplatené poistné sú daňovníci na ktorých sa vzťahuje odsek 4 §-fu 6
zákona o dani z príjmov,teda daňovníci,ktorí majú príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu,teda majú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu,ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písmeno a. "
Indeed
07.02.13,12:17
odsek 4,
marjankaj
07.02.13,12:30
Pozrite sa sem :

Tí z Vás učtovníkov, ktorí ste čítali ten zákon a naďalej si myslíte,že si živnostník, ktorý má príjem len zo živnosti

NEBUDE MOCŤ v DP za rok 2013 uplatniť zaplatené poistné do fondov v preukázateľnej výške,

VRÁŤTE ŽIVNOSŤ a nešírte dezinformácie !!!

NIE STE ODBORNE SPOSOBILÍ viesť niekomu účtovníctvo !!!

Lebo také jednanie može byť od vašich klientov, pre Vás aj právne postihnuteľné !!!
A ty sa vráť do prvej triedy a zopakuj si čítanie. Alebo nerozumieš prečítanému?:eek:
marjankaj
07.02.13,12:35
Indeed, vieš aký je rozdiel medzi manažérom a inžinierom?:D

Cestuje skupina inženýrů se skupinou manažerů ve vlaku. Každý manažer má svoji jízdenku, inženýři mají dohromady jen jednu. Najednou jeden z inženýrů volá: ”Jde průvodčí!” a všichni inženýři se natlačí do jednoho WC.
Průvodčí zkontroluje lístky manažerů a vidí, že dveře na WC jsou zamčené. Zabouchá na dveře a zavolá: ”Jízdenku, prosím!”
Z WC se pode dveřmi vysune jeden lístek, průvodčí ho cvakne, prostrčí zpět, poděkuje a spokojeně odchází.
Na zpáteční cestě mají manažeři jen jeden lístek, a světe div se, inženýři nemají žádný. Jeden z manažerů uvidí průvodčího a zakřičí: ”Jde průvodčí!” a všichni manažeři se utíkají schovat na WC.
Inženýři trochu pomaleji odcházejí na další WC. Poslední z inženýrů, ještě než se schová, zabouchá u manažerů a zavolá: ”Jízdenku, prosím...”
Ponaučení: Manažeři často používají inženýrská řešení, aniž by jim rozuměli...
avalik
07.02.13,12:44
hmmm ... a kde je v tom odseku napisane, ze si nemozu uplatnit zaplatene poistne?
kukučka
07.02.13,13:23
Autorka témy dostala odpoveď, klikla som na vyriešené.
vulxy
07.02.13,14:49
mimotemy §1987/258744415 hovori "PRAVDA JE VO HVIEZDACH":)
Indeed
09.02.13,15:45
Je ŽALOSTNÉ,že na tomto fóre,kde chodí toĺko naslovovzatých odborníkov,

nezaujal nikto STANOVISKO k tak zásadnému problému, čo sa týka uplatnenia príspevkov do fondov ako dańový výdavok

pre priznanie dane za rok 2013.
avalik
09.02.13,16:06
Je ŽALOSTNÉ,že na tomto fóre,kde chodí toĺko naslovovzatých odborníkov,

nezaujal nikto STANOVISKO k tak zásadnému problému, čo sa týka uplatnenia príspevkov do fondov ako dańový výdavok

pre priznanie dane za rok 2013.

a preco by mal niekto zaujimat stanovisko? :eek: - mas citovany zakon kde to jasne uvedene

... zalostne je, ked manazer nechape pisany text :(
Indeed
09.02.13,16:09
Tak povedzte JEDNOZNAČNE :

daňovník, ktorý má príjem LEN zo živnosti , MOŽE alebo NEMOŽE si zarátať svoje odvody ako daňový výdavok

pre zúčtovanie dane z príjmu FO , za rok 2013 ??
Indeed
09.02.13,16:12
ja som zaujal jednoznačné stanovisko v príspevku #9, a nie som žiaden manažer, to som vo svojom profile uviedol ako kamufláž,že som manažer...
avalik
09.02.13,16:16
Tak povedzte JEDNOZNAČNE :

daňovník, ktorý má príjem LEN zo živnosti , MOŽE alebo NEMOŽE si zarátať svoje odvody ako daňový výdavok

pre zúčtovanie dane z príjmu FO , za rok 2013 ??

moze :) ... ale do roka moze byt vsetko inak ;)
Indeed
09.02.13,16:20
Nemože byť nič INAK, pretože definicia podnikania hovorí,že podnikateľ si ako svoje výdavky pre dosiahnutie,
udržanie a zabezpečenie príjmov ,

UPLATŇUJE zaplatené odvody do fondov v preukázateľnej výške...

Ak by tomu bolo inak,musela by sa prehodnotiť a nanovo definovať celá KONCEPCIA podnikania v subjekte SZČO.
avalik
09.02.13,16:24
Nemože byť nič INAK, pretože definicia podnikania hovorí,že podnikateľ si ako svoje výdavky pre dosiahnutie,
udržanie a zabezpečenie príjmov ,

UPLATŇUJE zaplatené odvody do fondov v preukázateľnej výške...

Ak by tomu bolo inak,musela by sa prehodnotiť a nanovo definovať celá KONCEPCIA podnikania v subjekte SZČO.

na ucely dane z prijmov plati to co je uvedene v zakone o dani z prijmov ... ci to vyhovuje nejakej koncepcii je druha vec ;)
Indeed
09.02.13,16:28
..ešte sa vyjadria aj iní... teda dufám, že sa vyjadria..
Indeed
09.02.13,16:30
Len ma nevýslovne ŠTVE, že niekto vypustil NEOVERENÝ BLUD
a toľko ľudí po celom Slovensku sa ho chytilo a rozmnožujú tento BLUD ..

teda , že sa zaplatené odvody do SP a ZP, nebudú dať zahrnuť ako daňový výdavok...

JE TO NEVÍDANÝ NONSENS !
avalik
09.02.13,16:40
Len ma nevýslovne ŠTVE, že niekto vypustil NEOVERENÝ BLUD
a toľko ľudí po celom Slovensku sa ho chytilo a rozmnožujú tento BLUD ..

teda , že sa zaplatené odvody do SP a ZP, nebudú dať zahrnuť ako daňový výdavok...

JE TO NEVÍDANÝ NONSENS !

niekto = politici dali navrh este myslim v suvislosti so superhrubou mzdou ... a v niektorych ludoch to rezunuje ako hotova vec ... tak sa nerozculuj a ak mozes, tak porad s poukazanim na konkretne §§ platneho zakona
Indeed
09.02.13,16:47
je zaujimavé,že ked ja pridám prispevok, do minuty pride reakcia od Teba..nie si na mňa nejako chorobne naviazaná ?