Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 2013 a strop za mesiac alebo rok?

tom2

tom2 je offline (nepripojený) tom2

tom2
Na základe zmien je na rok 2013 upravený strop uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zdaniteľných príjmov, najviac do výšky 5040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne.
- Zaujímam ma, pokiaľ ako SZČO nemám pravidelný príjem a chcem uplatňovať paušálne výdavky, týka sa ma iba ročný strop alebo nesmiem s faktúrami prekročiť ani mesačný? Keďže fakturujem nepravidelne, niekedy nič, niekedy naraz viac. Ako to vlastne je?
ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    avalik

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Xanti, Anik, Marína, witch, Katy a R, Tamila, sroservis, Tweety
    8
    kn-alka

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    pre všetkých som Jarka kn-alka
    Hneď v prvej vete máš: s účinnosťou od 01.01.2013

    To znamená, že uvedené zmeny sa budú aplikovať až v daňovom priznaní za rok 2013. Roku 2012 sa tieto zmeny netýkajú.
    mokus113

    mokus113 je offline (nepripojený) mokus113

    mokus113
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a_DzP_2012.pdf

    Dobrý deň, opravte ma ak sa mýlim, ale z tohto jednoznačne vyplýva, že možno podľa §6 ods. 1,2,4 uplatňovať 40% mesačne vsak do výške 420 EUR. Prosím o radu či to ja zle chápem, nakolko aj ja to potrebujem, je o tom pisane hned na prvej strane dokumentu..dakujem
    Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
    Porada je založená na aktívnej spolupráci členov. Aktívnym zapájaním sa naučíte viac ako keď informácie prijímate len pasívne. Spolu vieme viac!
    tom2

    tom2 je offline (nepripojený) tom2

    tom2
    To znamená že pokiaľ nezačnem vykonávať inú SZČ alebo poberať príjmy z diela a umeleckého výkonu, môžem uplatňovať paušálne výdavky ako doteraz do výšky 5040€ ročne, a rovnako odpočítať platby do ZP a SP ako doteraz. Správne?
    Keby som si do živnostenského listu nechal doplniť nejakú ďaľšiu napr. voľnú živnosť, je to začatie vykonávania inej SZČ?
    avalik

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    tom2 Pozri príspevok
    To znamená že pokiaľ nezačnem vykonávať inú SZČ alebo poberať príjmy z diela a umeleckého výkonu, môžem uplatňovať paušálne výdavky ako doteraz do výšky 5040€ ročne, a rovnako odpočítať platby do ZP a SP ako doteraz. Správne?
    Keby som si do živnostenského listu nechal doplniť nejakú ďaľšiu napr. voľnú živnosť, je to začatie vykonávania inej SZČ?
    nie - zapísanie inej živnosti nie je začatie vykonávania inej SZČ

    § 6
    Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu

    (1) Príjmami z podnikania

    a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva,24)
    b) príjmy zo živnosti,25)

    c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),

    d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.


    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych diel a iných diel na vlastné náklady a príjmov autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie [§ 43 ods. 3 písm. h)], pri ktorých daňovník využil postup uvedený v § 43 ods. 15 a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,

    b) z činností,28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,

    c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu,29)

    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    (3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

    (4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu,29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).
    ani1

    ani1 je offline (nepripojený) ani1

    ani1
    Mám taký problém, za zdaňovacie obdobie 2013 bude príjem cca 15000, ale málo výdavkov, to znamená, že si môžem uplatniť paušál do výšky 5040 ročne a zbytok?
    Napr. príjem 15000
    paušál 40% - 6000
    ale dovolené je len 5040, že? čo ten rozdiel 960 EUR?
    Nejak to nechápem. Alebo potom už musíme viesť jednoduché účto?
    Mila123

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ani1 Pozri príspevok
    Mám taký problém, za zdaňovacie obdobie 2013 bude príjem cca 15000, ale málo výdavkov, to znamená, že si môžem uplatniť paušál do výšky 5040 ročne a zbytok?
    Napr. príjem 15000
    paušál 40% - 6000
    ale dovolené je len 5040, že? čo ten rozdiel 960 EUR?
    Nejak to nechápem. Alebo potom už musíme viesť jednoduché účto?
    uplatníš si 5040 a to je všetko, tých 960 € prečo riešiš????
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mila123 Pozri príspevok
    uplatníš si 5040 a to je všetko, tých 960 € prečo riešiš????
    Nerozumie prečo už nebude paušál ako predtým. ALe legislatívne nebude možné uplatniť viac.
    Mila123

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Tweety Pozri príspevok
    Lebo mu bude za nimi smutno. Nerozumie prečo už nebude paušál ako predtým. ALe legislatívne nebude možné uplatniť viac.
    Majka, poznám x ľudí, kt. pracujú nie na základe pracovnej zmluvy ale vykonávajú činnosť na základe ŽL....
    a náklady? iba fondy, tak asi aj preto....
    keď sa riešili paušálny výdavky 60% a 40 %, síce trochu to zabolelo, ale v podstate ostali paušalistami naďalej.....
    tak si štát našiel ďalší bič na "podnikateľov".....
    ani1

    ani1 je offline (nepripojený) ani1

    ani1
    Mila123 Pozri príspevok
    Majka, poznám x ľudí, kt. pracujú nie na základe pracovnej zmluvy ale vykonávajú činnosť na základe ŽL....
    a náklady? iba fondy, tak asi aj preto....
    keď sa riešili paušálny výdavky 60% a 40 %, síce trochu to zabolelo, ale v podstate ostali paušalistami naďalej.....
    tak si štát našiel ďalší bič na "podnikateľov".....
    Rozumiem už, aj mi vo výpočtoch vyšlo, že za zdaň. obdobie 2013 budeme cvakať daň skoro 700 eur namiesto 548. No čo už, iná možnosť neostáva. Keď jednoducho neviem preukázať výdavky vyššie ako 5040....
    jana1975

    jana1975 je offline (nepripojený) jana1975

    jana1975
    dobrý deń prosím chcem sa spýtať budem robyť asistenta ZŤP osobe ročne 1095 hodín kde za hodinu činní zaáobok 2.71 eura pri vyrataní my vyšlo 2967,45 eura za rok bez 19%dane keď odrátam daň zárobok za rok je 2403,6 chcem vedieť , keď že niesom v tejto oblasti doma či si môžem uplatniť 40%paušalne výdavky a koľko by to bolo eur pri tejto sume. Po prečítaní odpovedí som zistila , že je takáto možnosť. ´dakujem
    Miššička

    Miššička je offline (nepripojený) Miššička

    Miššička
    Ešte tomu predsa úplne nerozumiem. Ak živnostník bude mať jeden mesiac príjem do 420 eur a druhý mesiac 500 eur napr. , a ročne mu to neprekročí tých 5040 tak si môže uplatňovať paušálne výdavky_ Chcem sa opýtať či je dôležité si usledovať tých 420 mesačne. A keď sa prekročí táto výška 420 mesačne. Tak potom čo.
    Indeed

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Indeed
    Miššička Pozri príspevok
    Ešte tomu predsa úplne nerozumiem. Ak živnostník bude mať jeden mesiac príjem do 420 eur a druhý mesiac 500 eur napr. , a ročne mu to neprekročí tých 5040 tak si môže uplatňovať paušálne výdavky_ Chcem sa opýtať či je dôležité si usledovať tých 420 mesačne. A keď sa prekročí táto výška 420 mesačne. Tak potom čo.
    Mesačne nič netreba sledovať, lebo dańové priznanie sa podáva ROČNE , za CELÝ prijem z tohto zdaňovacieho obdobia

    a k tomu potrebuje zosumarizovať všetky príjmy za toto obdobie a odpočítať od nich všetky svoje výdavky,
    v tomto prípade zaplatené odvody do SP a ZP + paušálne výdavky najviac však 5040 eur

    tak tomu treba rozumieť.
    Miššička Ďakujem
    Indeed

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Indeed
    jana1975 Pozri príspevok
    dobrý deń prosím chcem sa spýtať budem robyť asistenta ZŤP osobe ročne 1095 hodín kde za hodinu činní zaáobok 2.71 eura pri vyrataní my vyšlo 2967,45 eura za rok bez 19%dane keď odrátam daň zárobok za rok je 2403,6 chcem vedieť , keď že niesom v tejto oblasti doma či si môžem uplatniť 40%paušalne výdavky a koľko by to bolo eur pri tejto sume. Po prečítaní odpovedí som zistila , že je takáto možnosť. ´dakujem
    Ak bude všetok príjem len 2967,45 eur tak 40% zo sumy 2967,45 eur je 1186,98 eur tuto sumu je možno odpočítať

    na r.2013 je určená nezdaniteľná čiastka 3735,94 eur, takže zaklad dane bude 0 a aj daň bude 0 /nula/
    Miššička

    Miššička je offline (nepripojený) Miššička

    Miššička
    A ešte sa spýtam. Na platenie odvodov to bude mať aký vplyv. Doteraz to vychádzalo, že sa platili odvody z mimina.
    Miššička No jasné, že nie všetkým. Ale manželovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.