maslen19
05.02.13,19:06
Zdravim. Zaujimal by ma Vas nazor na podnikanie v oblasti socialnych sluzieb. Strucne a jednoducho: domov dochodcov zamerany na solventnych klientov. Realizovany projekt by bol myslim v SR ojedinely, takze nemam obavy o klientelu. Plan mam, chcem najst investora a hoci som presvedceny ze je dobry predsa len... Viac hlav, viac rozumu.
avalik
05.02.13,18:28
ja ako solventny dochodca by som v pripade dostatocnej solventnosti zostala doma a platila si potrebne sluzby u mna doma
buchač
05.02.13,18:41
Zdravim. Zaujimal by ma Vas nazor na podnikanie v oblasti socialnych sluzieb. Strucne a jednoducho: domov dochodcov zamerany na solventnych klientov. Realizovany projekt by bol myslim v SR ojedinely, takze nemam obavy o klientelu. Plan mam, chcem najst investora a hoci som presvedceny ze je dobry predsa len... Viac hlav, viac rozumu.
Pokiaľ máš vlastný objekt , tak si vyhral ...

Jedinečnosť na Slovensku závisí od výšky úhrad ... nič iné ...
Solventných zákazníkov je ale u nás ako šafránu , už pri tej úhrade od 600 € si to každý rozmyslí a nie každý má ten dôchodok taký vysoký alebo potomkov , ktorí by to všetko cálovali ( lebo zákon tak ukladá )...
Ale aj za veľa peňazí môže byť klient ...hm , odsunutý na vedľajšiu koľaj ...
Nikdy nevieš , že aký personál budeš mať ...

Čo sa týka plánov ...niečo síce štát prispeje ( možno - neviem ...) , ale investor si vždy rozmyslí , či položí ťažké love na rozbehnutie ...

Čo je to vlastne tá realizácia projektu ???
Ak ideš od začiatku , si na tej holej lúke ... ťažké začiatky čakajú ne tej ceste ....
arizona
05.02.13,19:39
Mna by zaujimalo, cim by bol tvoj DD ojedinely???

A preco iba pre solventnych klientov? Co by si im ponukol viac ako menej solventnym?
Melnick
05.02.13,19:43
Zdravim. Zaujimal by ma Vas nazor na podnikanie v oblasti socialnych sluzieb. Strucne a jednoducho: domov dochodcov zamerany na solventnych klientov. Realizovany projekt by bol myslim v SR ojedinely, takze nemam obavy o klientelu. Plan mam, chcem najst investora a hoci som presvedceny ze je dobry predsa len... Viac hlav, viac rozumu.

A predstav si, že nie je až taký ojedinelý.Ty máš plán a iní už majú aj postele v izbách . :D:D:D
Ice dive
05.02.13,19:50
a ďalší detail, nedávno bolo v správach, že do našich DD sa sťahujú solvetný Nemci, Rakúšania a iný západniari, s cieľom za DD ušetriť.... t.j. je vysoko pravdepodbné, že súčasne DD sú dobré pre západniarskych dôchodcov, tak si neviem predstaviť, ako nadštandardne by musel byť zariadený ten tvoj DD, aby oslovil našu súčasnú solventnú dôchodcovskú klientelu... zas nejaký zazobaný dedulák, čo má veľa peňazí, nemôjde bývať do nejakého DD do "kajuty" 2x2 m.., ale bude vyžadovať určitý luxus...
220870
05.02.13,19:57
Realizovaný projekt by nebol ojedinelý.Osobne poznám 5 takých projektov.
misomiso
05.02.13,19:58
To je jedno, ci tych domovov tu je 5 alebo 50. O chvilu aj 500 bude malo.
maslen19
05.02.13,19:59
V podstate mate vsetci pravdu ale.... Jasne ze by som sa chcel zamerat na zahranicnych klientov. A myslim ze projekt je povedzme zaujimavejsi (aby nikoho nedrazdilo to slovo ojedinely, nevhodny vyber...) v type zariadenia, lokalite a sluzbach. Bol by to proste uplne iny typ zariadenia nez na ake sme zvyknuty.
hubatá
05.02.13,20:20
Zatiaľ si ma nepresvedčil že ide o novinku. Novinkou by bolo keby si dokázal nadštandardne poskytnuť perfektné služby slovenským dôchodcom čo majú 250-300 € mesačný dôchodok: 5 x denne kvalitné jedlo a nie fašírku, lekára a nie ošetrovateľa, aspoň 1-izbový apartmán s výhľadom do parku a nie ubytovňu .......

To by bolo NEW-ídané!
maslen19
05.02.13,20:32
Keby sme zili v idealnom svete bolo by to mozne. Ale nezijeme. Preto znova opakujem, nepocitam s klientelou zo slovenska, hoci by som bol rad keby som mohol. Sam mam rodicov na dochodku. Ale za tento stav ja nemozem.
Melnick
05.02.13,21:05
Si zabila - hubatá :D:D:D
Melnick
05.02.13,21:08
Keby sme zili v idealnom svete bolo by to mozne. Ale nezijeme. Preto znova opakujem, nepocitam s klientelou zo slovenska, hoci by som bol rad keby som mohol. Sam mam rodicov na dochodku. Ale za tento stav ja nemozem.

S týmito slovami môžem iba súhlasiť.
Nech sa Ti darí :):):) Naozaj Ti to prajem.
Mila123
05.02.13,21:14
pozerala som TV, kde dávali jednu reláciu z HU.....
postavený (či rekonštruovaný) veľký barák, kde poskytovali služby pravdepodobne pre dôchodcov z AT, DE je ďaleko....
lekár či stredný či pomocný zdravotnícky personál plynule slovom i písmom sa prihovárali nemecky, pani kt. bývala v apartmáne mala sebou i domáce zvieratko (veľký pes)....
pochvaľovali si takéto poskytované služby, že "doma " by si nemohli dovoliť to, čo im v HU poskytujú......

máš vzdelanie na takéto služby ?

a zabudla som pripomenúť, že pokiaľ nezvýšili cenu za pobyt v DD, bolo preplnené, nebolo voľné miesto.....
cena išla hore a teraz nemajú aspoň u nás naplnené kapacity.......
v DD sa neplatí až tak veľa /zvyčajne im ešte z tých smiešnych dôchodkov aj niečo ostáva ako vreckové/
miroslav42
05.02.13,21:23
s vejárikom v ruke...naživo ťa vidím :)
miroslav42
05.02.13,21:25
naozaj nehorázne vtipné :DDDDD niekto má plány do budúcna, ale niekoho to nekonečne pobaví.....HUMORIKON
korela
05.02.13,22:13
Mna by zaujimalo, cim by bol tvoj DD ojedinely???

A preco iba pre solventnych klientov? Co by si im ponukol viac ako menej solventnym?
Pre solventných asi preto, lebo by poskytoval nadštandardné služby.
Ja si predstavujem ako samozrejmosť 24-hod. prítomnosť lekára, kvalitnú stravu, bazén, zimnú záhradu aby neprichádzali o denné svetlo, fitness (na západe cvičia v DD i viac ako 90-roční), možnosť vyhovieť požiadavke klienta bývať vo svojom nábytku, vybavená nielen jedna spoločenská miestnosť, v areáli parková úprava, aj kurt by sa využil, bicykle, je toho dosť.
Réžia by nebola malá, ale nech si zapýta, solventných zaneprázdnených potomkov je dosť, rodiny sa vyskladajú na náklady.
Viem, že si prispela do témy ako využiť kultúrnu pamiatku, mne napadla táto alternatíva ako prvá. Ak je pekné prostredie v okolí, čo si môže starší človek priať.
Eliminovala by sa samota, možnosť spoločenského života.

Dnes bol na Markíze v správach príspevok o neverejnom zariadení, mesačná platba za klienta cca 1300 eur, štát dotuje 320 eurami, išlo o zanedbanie klienta - dekubity v hnilobnom procese, vyjadrovalo sa k tomu i Min. práce asoc. vecí a rod., zajtra bude v správach pokračovanie po prešetrení.
korela
05.02.13,22:23
srska
06.02.13,04:10
sa hlásim prvý do takého
buchač
06.02.13,06:42
a zabudla som pripomenúť, že pokiaľ nezvýšili cenu za pobyt v DD, bolo preplnené, nebolo voľné miesto.....
cena išla hore a teraz nemajú aspoň u nás naplnené kapacity.......
v DD sa neplatí až tak veľa /zvyčajne im ešte z tých smiešnych dôchodkov aj niečo ostáva ako vreckové/
....ejha ....?????????

Nuž tak pre upresnenie :
- vreckové im MUSÍ OSTAŤ ...presnenejšie povedané , ide o minimálnu sumu 40 € a je úplne jedno , že aký veľký dôchodok sa jedná ...
Keď má ten dôchodok vyšší , že sa poplatky zaplatia a ostane zvyšok viac ako tých 40 € , tak má dôchodca viac aj na to prilepšenie ...

Neplatí veľa je čo ???
Záleží od lokality a aj iných okolností ...
Všetky DDS , o ktorých viem , žiadna nešla s mesačnými poplatkami pod 500 € ...vyššie , to áno - tých je dosť ...

Ak má povedzme klient dôchodok 200 € , nuž 40 € ide na vreckové , zvyšok na platby ...t.j. 160 € ...
Pri poplatku , povedzme , tých 500 € zvyšok dopláca rodina - 340 € .... a že si to DDS zmluvne podchytí , tak na to vezmi jed...
buchač
06.02.13,06:44
Dalo by sa aj oponovať ,no nemienim ...
kopretinka
06.02.13,06:49
mimotemy sami veľmi páči názov témy......jasný,zrozumiteľný,každý hneď vie,o čom to je
Indeed
06.02.13,07:03
škoda reagovať....
Indeed
06.02.13,07:05
Zdravim. Zaujimal by ma Vas nazor na podnikanie v oblasti socialnych sluzieb. Strucne a jednoducho: domov dochodcov zamerany na solventnych klientov. Realizovany projekt by bol myslim v SR ojedinely, takze nemam obavy o klientelu. Plan mam, chcem najst investora a hoci som presvedceny ze je dobry predsa len... Viac hlav, viac rozumu.
Dnes je tak skorumpované podnikateľské ovzdušie a to nielen v oblasti poskytovania socialnych služieb,že ako osamelý hráč NEMÁŠ žiadnu ŠANCU.
Braňo
06.02.13,07:05
Maslen, napísal si, že Tvoj projekt bude jedinečný, avšak nenapísal si v čom.
kopretinka
06.02.13,07:19
už to upravil :-DD
buchač
06.02.13,08:23
Dnes je tak skorumpované podnikateľské ovzdušie a to nielen v oblasti poskytovania socialnych služieb,že ako osamelý hráč NEMÁŠ žiadnu ŠANCU.
Ale dá sa ...a aj na Slovensku ...
Ibaže , na to podnikanie musíš mať - splniť tie tri podmienky , ktoré sú potrebné aj na vedenie vojny ...

Vo filme Tisíročná včela zazneli :

" Na vojnu sú potrebné peniaze , peníze a peneži ..."
misomiso
06.02.13,08:30
V podstate mate vsetci pravdu ale.... Jasne ze by som sa chcel zamerat na zahranicnych klientov. A myslim ze projekt je povedzme zaujimavejsi (aby nikoho nedrazdilo to slovo ojedinely, nevhodny vyber...) v type zariadenia, lokalite a sluzbach. Bol by to proste uplne iny typ zariadenia nez na ake sme zvyknutyi.

No len toto mi nesedi. Zahranicnym solventnym kientom chces poskytovat ine sluzby, nez na ake sme zvyknuti. To je ako keby si napisal, ze stavias automobilku a za chces solventnym zakaznikom ponuknut inu kvalitu, ako sme boli zvyknuti na Trabant. Lenze solventni vzdy jazdili na Mrecedesoch, takze z kvality "podstatene lepsie ako Trabant" sa nepokakaju.
buchač
06.02.13,08:40
No len toto mi nesedi. Zahranicnym solventnym kientom chces poskytovat ine sluzby, nez na ake sme zvyknuti. To je ako keby si napisal, ze stavias automobilku a za chces solventnym zakaznikom ponuknut inu kvalitu, ako sme boli zvyknuti na Trabant. Lenze solventni vzdy jazdili na Mrecedesoch, takze z kvality "podstatene lepsie ako Trabant" sa nepokakaju.
Ibaže " solventní " slováci , čo sa na medveďoch predvádzajú nie sú v podstate majiteľmi hentých autíčok ... všetko je ( 90 % ) na lízing a aj to majú na firmu napísané ....
Skončia s firmou a sú z nich následne ( nazvem ) bežní chudáci dôchodcovia ....

P.S.:
...Ty máš aké auto ???....a máš ho na seba , ako súkromná osoba napísané ???
...žeby Trabanta a či Fabiu ???
Melnick
06.02.13,09:05
mimotemy sami veľmi páči názov témy......jasný,zrozumiteľný,každý hneď vie,o čom to je
A aj ten upravený názov sa mi páči :cool: Ja preferujem názov: Penzión pre seniorov. :)
KEJKA
06.02.13,09:14
:):Dmne sa zasa "páči" že má nápad, hovorí v hmle o jedinečnosti, ani slovo o pozemku, lokalite, budove............... ale hľadá investorov.
Odporúčam obrátiť sa na PENTU....?
Ja tiež idem roky v jednom projekte penziónu pre seniorov, máme aspoň pozemok, a párr potrebných odborníkov -sociálka, geriatrička, projektant, ekonom
stále sme na úrovni podnikateľského zámeru, čo zháňame peniaze. Bez eurofondov to nepôjde, takže riešime tento problém. Takže to ber ako tip.
jar88
06.02.13,09:59
Zatiaľ si ma nepresvedčil že ide o novinku. Novinkou by bolo keby si dokázal nadštandardne poskytnuť perfektné služby slovenským dôchodcom čo majú 250-300 € mesačný dôchodok: 5 x denne kvalitné jedlo a nie fašírku, lekára a nie ošetrovateľa, aspoň 1-izbový apartmán s výhľadom do parku a nie ubytovňu .......

To by bolo NEW-ídané!

A ja som si myslel, že toto všetko tu už máme. Že je to samozrejmosťou aby sa u nás jednalo o dôstojnú starobu.
Veď im to platíme v odvodoch. Či nie?
Myslím, že aj toho lekára platíme v zdravotnom poistení.
----------------------------------------------------------
Tu sa však dozvedám, že nemáme ani dostatok starobincov.
Dokonca ani na úrovni z dôb Márie Terézie. To sme to dopracovali v tom sociálne a ekologicky orientovanom trhovom hospodárstve.
misomiso
06.02.13,10:02
Ibaže " solventní " slováci , čo sa na medveďoch predvádzajú nie sú v podstate majiteľmi hentých autíčok ... všetko je ( 90 % ) na lízing a aj to majú na firmu napísané ....
Skončia s firmou a sú z nich následne ( nazvem ) bežní chudáci dôchodcovia ....

P.S.:
...Ty máš aké auto ???....a máš ho na seba , ako súkromná osoba napísané ???
...žeby Trabanta a či Fabiu ???

No nejazdim na Fabii, ale zas nemam uplne najdrahsie, Potrebujem sa pohodlne a bezpecne odviezt a nerobit hanbu, ked niekde pride, to je vsetko co ocakavam od auta.

Mam aj sukromne auto aj firemne. Ani jedno nemam na lizing z niekolkych dovodov. Poprve znacne to preplatis, po druhe, je to rizikove a v roznych situaciach mozes prist aj o auto aj o penaze a navyse ta nutia kupovat sluzby, ktore mozno ani nechces (napr. poistenie). Vozim sa teda na takom aute, na ake mam.

Ale co sa tych atych penzionov pre seniorov, klientela u nas je, a pokual prichadzaju este aj zo zahranicia - tak potom raj na zemi podnikat.
jar88
06.02.13,10:06
:):Dmne sa zasa "páči" že má nápad, hovorí v hmle o jedinečnosti, ani slovo o pozemku, lokalite, budove............... ale hľadá investorov.
Odporúčam obrátiť sa na PENTU....?
Ja tiež idem roky v jednom projekte penziónu pre seniorov, máme aspoň pozemok, a párr potrebných odborníkov -sociálka, geriatrička, projektant, ekonom
stále sme na úrovni podnikateľského zámeru, čo zháňame peniaze. Bez eurofondov to nepôjde, takže riešime tento problém. Takže to ber ako tip.

Ja by som odporúčal obrátiť sa na penzistov, ktorý potrebujú miesto v starobinci.
Nech dajú kontakt na svoje deti a vnukov a pribral by som ich do biznisu.
Prečo by nemali byť ochotní zafinancovať, finančne prispieť na dobrú vec, ak sú ochotní platiť odvody na niečo, čo asi ani nebude.
buchač
06.02.13,11:09
Ja by som odporúčal obrátiť sa na penzistov, ktorý potrebujú miesto v starobinci.
Nech dajú kontakt na svoje deti a vnukov a pribral by som ich do biznisu.
Prečo by nemali byť ochotní zafinancovať, finančne prispieť na dobrú vec, ak sú ochotní platiť odvody na niečo, čo asi ani nebude.
...vieš Ty vôbec , o čom točíš ????

Teraz to nie je na úrovni nejakej diskusie v tých oných témach , kde ide o tie fantazmagória ...http://www.porada.sk/t189870-slovensko-kam-kracas.html a iné ...
Daj niečo z vlastných skúseností a potom sa budeme baviť ...inak nemá význam ...
Lebo ja len z nich čerpám ...

Ale ako vravím , pokiaľ nejde o fakt majetné rodiny , nuž smola .....
kezeso
06.02.13,11:10
Plán mať nestačí, každý jeden riaditeľ/ľka domova pre seniorov má plán, pretože v tom je doma...
Musíš mať niečo viac, ako oni. Napr. pozemok, staršiu budovu a pod. To by bol tvoj vklad. Teraz potrebuješ ešte niekoho, kto to zafinacuje. Prestavba, povolenia, personál a hlavne správnych ľudí na správnych miestach.
Cesta je zarúbaná...
jar88
06.02.13,11:54
...vieš Ty vôbec , o čom točíš ????

Teraz to nie je na úrovni nejakej diskusie v tých oných témach , kde ide o tie fantazmagória ...http://www.porada.sk/t189870-slovensko-kam-kracas.html a iné ...
Daj niečo z vlastných skúseností a potom sa budeme baviť ...inak nemá význam ...
Lebo ja len z nich čerpám ...

Ale ako vravím , pokiaľ nejde o fakt majetné rodiny , nuž smola .....

Jasné že viem, len či ty vieš o čom vlastne točíš?
--------------------------------------------
Niečo z mojich skúseností?
Vieš že mám názor, že rodina má držať pohromade. Ešte nie som penzista, ale aj tak mám rodinu v jednom dome. Vieš prečo?
Vieš prečo vyznávam viacgeneračné rodiny?
-------------------------------------------
Lebo sa nechcem spoliehať na dôchodok, na štát a na nejaký starobinec (akože "dom seniorov").
Indeed
06.02.13,12:01
miso-miso doba pokročila, ak si si to nevšimol a lizingy su pružnejšie ,dostupnejšie a vyhodnejšie ako pred 15 rokmi.
arizona
06.02.13,12:27
Pre solventných asi preto, lebo by poskytoval nadštandardné služby.
Ja si predstavujem ako samozrejmosť 24-hod. prítomnosť lekára, kvalitnú stravu, bazén, zimnú záhradu aby neprichádzali o denné svetlo, fitness (na západe cvičia v DD i viac ako 90-roční), možnosť vyhovieť požiadavke klienta bývať vo svojom nábytku, vybavená nielen jedna spoločenská miestnosť, v areáli parková úprava, aj kurt by sa využil, bicykle, je toho dosť.
Réžia by nebola malá, ale nech si zapýta, solventných zaneprázdnených potomkov je dosť, rodiny sa vyskladajú na náklady.
Viem, že si prispela do témy ako využiť kultúrnu pamiatku, mne napadla táto alternatíva ako prvá. Ak je pekné prostredie v okolí, čo si môže starší človek priať.
Eliminovala by sa samota, možnosť spoločenského života.

Dnes bol na Markíze v správach príspevok o neverejnom zariadení, mesačná platba za klienta cca 1300 eur, štát dotuje 320 eurami, išlo o zanedbanie klienta - dekubity v hnilobnom procese, vyjadrovalo sa k tomu i Min. práce asoc. vecí a rod., zajtra bude v správach pokračovanie po prešetrení.

Poznam velmi dobre zopar takychto domov dochodcov. Opis podmienok a okolia by sedel,ale nehovoria si nadstandartne.
Iba podotknem, ze domovy dochodcov nie su nemocnice,kde je 24h lekarska starostlivost.
A platby su tiez ovela nizsie /270-600 , 1-3 os.na izbe/

A viete v com je najvacsai problem dnesnych domovov? Chybajuci personal!
Darmo su v DD krasne vyrivky, zahrady,upravene okolie,ci krasne izby a nove kupelky...

V nasich DD je cca 90% ludi na vozikoch,alebo leziakov,alebo psych. chorych...vacsinou rodina da pribuzneho do domova, ci ineho zariadenia az potom, co ich sama nezvlada a nemoze ich nechat samych doma.

A tymto ludom je uz vascinou suma fuk,ze byvaju v krasnom domove, s obrovskymi plazmami v modernych halach, ze maju izby s vlastnymi kupelkami. Oni uz vacsinou tie veci okolo seba moc nevnimaju,alebo ak aj, tak ich sami nemaju ako a nemozu bez pomoci inych vyuzivat...

Oni potrebuju skor ludi, co by ich na tu prechadzku zobrali, co by ich do vole v tej krasnej kupelke vycvachtali, zenam trochu upravili ucesy,skratka,aby sa im niekto povenoval a porozpraval sa s nimi, dali im najavo, ze maju na nich cas a ze su tu iba pre nich.
A toto v nasich domovoch a zariadeniach chyba. Lebo napr. 2 osoby na smene aj keby sa roztrhli, tak nemaju cas sa tym ludom venovat, su radi,ked urobia to najzakladnejsie. A to denne treba kupat,prebalovat,prezliekat postele,podavat lieky,pichat injekcie,merat tlaky,cukre, krmit,roznasat jedla atd,atd. A to vsetko viackrat denne dokola...
A dve osoby, co je u nas bezny statndart na jednej 12hodinovej smene na niekolko desiatok klientov je jednoducho malo...

Podla mojich skusenosti, mozem povedat len to, ze luxusny, ci nadstandartny DD nie je ten, co ma ohuri krasnou japonskou zahradou, ci modernym zariadenim,ale ten, kde radsej zaplatia dostatok personalu,ktory sa klientom ma cas venovat.

Posadit klientov pred krasne obrovske plazmy v krasnej hale a posadit klientov v starsej budove k obycajnemu televizoru to je zatial u nas jediny rozdiel medzi standartnym a nadstandartnym domovm u nas...To je bezna prax,lebo sa tym chudakom nema kto venovat,niet personalu...
buchač
06.02.13,14:09
Tak teraz somsi fest kusoldo jazyka ....

Jasné že viem, len či ty vieš o čom vlastne točíš?
Trt vieš !!!
--------------------------------------------
Niečo z mojich skúseností?
Vieš že mám názor, že rodina má držať pohromade.
Dobrý názor ... poznám zo skúseností...
Ešte nie som penzista, ale aj tak mám rodinu v jednom dome.
Nie KAŽDÝ MÁ DOM !!!!!!!!!!!!!!!
Vieš prečo?
Vieš prečo vyznávam viacgeneračné rodiny?
-------------------------------------------
Lebo sa nechcem spoliehať na dôchodok, na štát a na nejaký starobinec (akože "dom seniorov").
Všetko pekné .......fakt pekné .....
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale ak ten penzista potrebuje aj tú inú " nadštandartnú " starostlivosť , tak niet iného riešenia ........
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lenže zasa budeš za múdreho a budeš točiť tie svoje debiliny ...sorry za úprimnosť , ale nájdu sa aj iní , podobní názorom ...
Lebo kto nezažil , ten nepochopí ...
Lebo ja už hej ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Capisci ???
jar88
06.02.13,15:07
Tak teraz somsi fest kusoldo jazyka ....

Všetko pekné .......fakt pekné .....
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale ak ten penzista potrebuje aj tú inú " nadštandartnú " starostlivosť , tak niet iného riešenia ........
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lenže zasa budeš za múdreho a budeš točiť tie svoje debiliny ...sorry za úprimnosť , ale nájdu sa aj iní , podobní názorom ...
Lebo kto nezažil , ten nepochopí ...
Lebo ja už hej ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Capisci ???

Ja chápem, len či ty chápeš.
Všimni si čo píše arizona
V
V nasich DD je cca 90% ludi na vozikoch,alebo leziakov,alebo psych. chorych...vacsinou rodina da pribuzneho do domova, ci ineho zariadenia az potom, co ich sama nezvlada a nemoze ich nechat samych doma.
Tiež tam spomína, že sú v službe tak dve ošetrovateľky, ktoré sú rady, ak stihnú to základné.
------------------
Ja k tomu len dodám, že aj keď je to len odkladisko starých(akási čakáreň na skonanie), aj tak sa na to musí čakať, alebo dať úplatok. Pritom normálni starí ľudia, čučia sami v paneláku, či chátrajucom rodičovskom dome. Rovnako opustení, ako tí v dome seniorov.
----------------------
Tak teraz somsi fest kusoldo jazyka ....
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: jar88 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/209285-domov-dochodcov-vas-nazor-post2244425.html#post2244425)
Jasné že viem, len či ty vieš o čom vlastne točíš?
Trt vieš !!!
--------------------------------------------
Niečo z mojich skúseností?
Vieš že mám názor, že rodina má držať pohromade.
Dobrý názor ... poznám zo skúseností...
Ešte nie som penzista, ale aj tak mám rodinu v jednom dome.
Nie KAŽDÝ MÁ DOM !!!!!!!!!!!!!!!
Vieš prečo?
Vieš prečo vyznávam viacgeneračné rodiny?
-------------------------------------------
Lebo sa nechcem spoliehať na dôchodok, na štát a na nejaký starobinec (akože "dom seniorov").





----Dobrý názor ... poznám zo skúseností...
Viem že máš zlé skúsenosti s životom s rodinou u starých. Viem, že podľa teba, je len studená svokra, dobrá svokra.
Ale to nie je tým, že je to svokra. To je tým, aké máte vzájomné vzťahy. No a či máte dobré, alebo zlé vzťahy, nezáleží až tak na ľuďoch, ako na podmienkach v ktorých vznikajú.
------Nie KAŽDÝ MÁ DOM !!!!!!!!!!!!!!!
Máš pravdu, že nie každý má dom.
Ale aj tí čo ho majú, alebo majú byt, stavajú ďalší, alebo kupujú byt na hypotéku. Väčšina ľudí je ako ty a od rodiny chce byť čo najviac separovaná. Nech sa do nich nestará, nech nepoúča.
Vy nevidíte výhody spoločného života bez zbytočných zásahov do súkromia. Tiež nevidíte nevýhody samostatného života, bez možnej pomoci starých, za ktorou nemusíte cestovať.
Nie každý má dom a v ňom samostatné byty a spoločenskú halu s príslušenstvom, ale dovolím si tvrdiť, že každý z vás má samostatné bývanie v hodnote cca 100.000 €. Ak ste traja súrodenci, je to asi 300.000 € a rodičovské bývanie tiež asi 100.000 €. Spolu 400.000 €. Je to viac, ako dvojnásobok ceny môjho riešenia. Ak si k tomu pripočítaš 4 krát náklady spojené s užívaním bytu, či domu, sme doma. (Aj výhodnejšie riešenie môže byť lacnejšie riešenie)
---
---
Je jasné, že si nemáte ako pomáhať, keď ste všetci pracovne vyťažení, pritom aj finančne zaťažení, bez času na stretnutie. Keď sa chcete stretnúť, potrebujete plánovať, dojednať, cestovať a aj tak to môže vypáliť, ako stratený čas, lebo sa niečo poharkalo, či inak vyvrbilo. Ak chceš nechať decko u starého, potrebuješ za ním vycestovať. Ak potrebuje starý oprať, či priniesť lieky, nemôžeš to urobiť popri ceste domov.
buchač
06.02.13,15:24
Ja chápem, len či ty chápeš.
Všimni si čo píše arizona
V
V nasich DD je cca 90% ludi na vozikoch,alebo leziakov,alebo psych. chorych...vacsinou rodina da pribuzneho do domova, ci ineho zariadenia az potom, co ich sama nezvlada a nemoze ich nechat samych doma.
Tiež tam spomína, že sú v službe tak dve ošetrovateľky, ktoré sú rady, ak stihnú to základné.
------------------
Ja k tomu len dodám, že aj keď je to len odkladisko starých(akási čakáreň na skonanie), aj tak sa na to musí čakať, alebo dať úplatok. Pritom normálni starí ľudia, čučia sami v paneláku, či chátrajucom rodičovskom dome. Rovnako opustení, ako tí v dome seniorov.
----------------------
Tak teraz somsi fest kusoldo jazyka ....
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: jar88 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/209285-domov-dochodcov-vas-nazor-post2244425.html#post2244425)
Jasné že viem, len či ty vieš o čom vlastne točíš?
Trt vieš !!!
--------------------------------------------
Niečo z mojich skúseností?
Vieš že mám názor, že rodina má držať pohromade.
Dobrý názor ... poznám zo skúseností...
Ešte nie som penzista, ale aj tak mám rodinu v jednom dome.
Nie KAŽDÝ MÁ DOM !!!!!!!!!!!!!!!
Vieš prečo?
Vieš prečo vyznávam viacgeneračné rodiny?
-------------------------------------------
Lebo sa nechcem spoliehať na dôchodok, na štát a na nejaký starobinec (akože "dom seniorov").

----Dobrý názor ... poznám zo skúseností...
Viem že máš zlé skúsenosti s životom s rodinou u starých. Viem, že podľa teba, je len studená svokra, dobrá svokra.
Ale to nie je tým, že je to svokra. To je tým, aké máte vzájomné vzťahy. No a či máte dobré, alebo zlé vzťahy, nezáleží až tak na ľuďoch, ako na podmienkach v ktorých vznikajú.
------Nie KAŽDÝ MÁ DOM !!!!!!!!!!!!!!!
Máš pravdu, že nie každý má dom.
Ale aj tí čo ho majú, alebo majú byt, stavajú ďalší, alebo kupujú byt na hypotéku. Väčšina ľudí je ako ty a od rodiny chce byť čo najviac separovaná. Nech sa do nich nestará, nech nepoúča.
Vy nevidíte výhody spoločného života bez zbytočných zásahov do súkromia. Tiež nevidíte nevýhody samostatného života, bez možnej pomoci starých, za ktorou nemusíte cestovať.
Nie každý má dom a v ňom samostatné byty a spoločenskú halu s príslušenstvom, ale dovolím si tvrdiť, že každý z vás má samostatné bývanie v hodnote cca 100.000 €. Ak ste traja súrodenci, je to asi 300.000 € a rodičovské bývanie tiež asi 100.000 €. Spolu 400.000 €. Je to viac, ako dvojnásobok ceny môjho riešenia. Ak si k tomu pripočítaš 4 krát náklady spojené s užívaním bytu, či domu, sme doma. (Aj výhodnejšie riešenie môže byť lacnejšie riešenie)
---
---
Je jasné, že si nemáte ako pomáhať, keď ste všetci pracovne vyťažení, pritom aj finančne zaťažení, bez času na stretnutie. Keď sa chcete stretnúť, potrebujete plánovať, dojednať, cestovať a aj tak to môže vypáliť, ako stratený čas, lebo sa niečo poharkalo, či inak vyvrbilo. Ak chceš nechať decko u starého, potrebuješ za ním vycestovať. Ak potrebuje starý oprať, či priniesť lieky, nemôžeš to urobiť popri ceste domov.
Na všetko , čo si napísal , nemá absolútne reagovať ......
Vieš prečo ???...lebo každá situácia je jedinečná a nedá sa zovšeobecniť , ako to robíš Ty ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------


http://24.media.tumblr.com/9cd00a4e4a9dfbee3c32b7aaa0aa67d2/tumblr_mhltx9iLb01ql5yr7o1_r1_400.gif
jar88
06.02.13,15:54
Na všetko , čo si napísal , nemá absolútne reagovať ......
Vieš prečo ???...lebo každá situácia je jedinečná a nedá sa zovšeobecniť , ako to robíš Ty ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------


http://24.media.tumblr.com/9cd00a4e4a9dfbee3c32b7aaa0aa67d2/tumblr_mhltx9iLb01ql5yr7o1_r1_400.gif

Jasné že máš pravdu, každá situácia je jedinečná, ale ak sú vytvorené určité rovnaké podmienky, tak aj tie jedinečné situácie sa navzájom podobajú, ako vajce vajcu. Prečo asi?
---------------------------
Že by naozaj všeobecne platilo, že ak stojíš na daždi, budeš mokrý?
Alebo, ak necháš v jednom penzione dve sily na 50 ľudí, nebudú sa môcť venovať každému klientovi ani pol hodinu?
---
---
Tak sa mi vidí, že asi sa na staré kolená, pustím do nejakého mini penziónu pre seniorov. Známych mám dosť a skoro každý má 2 až 3 starých a nemám pocit, že by sa im mejak moc chcelo o nich starať. Pritom pre tých mojich známych, nejakých 5, 10 či 20 tisíc eur nieje až taká zaujímavá položka.
-------------------
Možno z toho bude dobrý skutok a aj dobrý kšeft. Veď tých starých bude stále viac a viac.
(možno po niektorých aj niečo zostane a keď sú aj takí, čo im to až tak nepáli, boh vie) Ale asi budú mať aj nejaké tie decka a tým to asi ešte bude páliť a tak z toho asi veľa nenahrabem:cool:
Nandrolon
06.02.13,16:34
Jar88- len aby to nebolo tak, že tvoja rodina drží "pokope" vďaka tvojim peniazom /mám takého suseda o 4 chalupy ďalej suseda/.
Bohužiaľ, ty sa to už nedozvieš, lebo práve po tvojej smrti sa ukáže či tá rodina bude držať aj bez teba a či ich náhodou "nelepili" k sebe iba oteckove peniažky.
Možno sa stane situácia, že si rozdelia všetok chlieb a každý pôjde za svojím šťastím, ktoré doteraz nemal, pretože celé roky žil v zlatej klietke a HUMBUKU....
jar88
06.02.13,17:39
Jar88- len aby to nebolo tak, že tvoja rodina drží "pokope" vďaka tvojim peniazom /mám takého suseda o 4 chalupy ďalej suseda/.
Bohužiaľ, ty sa to už nedozvieš, lebo práve po tvojej smrti sa ukáže či tá rodina bude držať aj bez teba a či ich náhodou "nelepili" k sebe iba oteckove peniažky.
Možno sa stane situácia, že si rozdelia všetok chlieb a každý pôjde za svojím šťastím, ktoré doteraz nemal, pretože celé roky žil v zlatej klietke a HUMBUKU....

Už to nerieš.
Nás nedržia pokope peniaze, ale všeobecná pohoda.(Ja im žiadne peniaze nedávam. Nikdy a na nič.)
Naviac, ak sa niekto spakuje a pôjde za svojim "šťastím", alebo túžbou, nič dramatické sa nestane.
Len tak na okraj.
Dcéra sa chystá do Austrálie. Nie na výlet. Možno si tam založí aj nový domov. Je to jej vec a ja nepátram po "skutočných dôvodoch", nedomýšľam si ich. Nemám dôvod si niečo domýšľať, lebo som zvyknutý, že si hovoríme každú pravdu.
korela
06.02.13,21:27
Poznam velmi dobre zopar takychto domov dochodcov. Opis podmienok a okolia by sedel,ale nehovoria si nadstandartne.
Iba podotknem, ze domovy dochodcov nie su nemocnice,kde je 24h lekarska starostlivost.
A platby su tiez ovela nizsie /270-600 , 1-3 os.na izbe/

A viete v com je najvacsai problem dnesnych domovov? Chybajuci personal!
Darmo su v DD krasne vyrivky, zahrady,upravene okolie,ci krasne izby a nove kupelky...

V nasich DD je cca 90% ludi na vozikoch,alebo leziakov,alebo psych. chorych...vacsinou rodina da pribuzneho do domova, ci ineho zariadenia az potom, co ich sama nezvlada a nemoze ich nechat samych doma.

A tymto ludom je uz vascinou suma fuk,ze byvaju v krasnom domove, s obrovskymi plazmami v modernych halach, ze maju izby s vlastnymi kupelkami. Oni uz vacsinou tie veci okolo seba moc nevnimaju,alebo ak aj, tak ich sami nemaju ako a nemozu bez pomoci inych vyuzivat...

Oni potrebuju skor ludi, co by ich na tu prechadzku zobrali, co by ich do vole v tej krasnej kupelke vycvachtali, zenam trochu upravili ucesy,skratka,aby sa im niekto povenoval a porozpraval sa s nimi, dali im najavo, ze maju na nich cas a ze su tu iba pre nich.
A toto v nasich domovoch a zariadeniach chyba. Lebo napr. 2 osoby na smene aj keby sa roztrhli, tak nemaju cas sa tym ludom venovat, su radi,ked urobia to najzakladnejsie. A to denne treba kupat,prebalovat,prezliekat postele,podavat lieky,pichat injekcie,merat tlaky,cukre, krmit,roznasat jedla atd,atd. A to vsetko viackrat denne dokola...
A dve osoby, co je u nas bezny statndart na jednej 12hodinovej smene na niekolko desiatok klientov je jednoducho malo...

Podla mojich skusenosti, mozem povedat len to, ze luxusny, ci nadstandartny DD nie je ten, co ma ohuri krasnou japonskou zahradou, ci modernym zariadenim,ale ten, kde radsej zaplatia dostatok personalu,ktory sa klientom ma cas venovat.

Posadit klientov pred krasne obrovske plazmy v krasnej hale a posadit klientov v starsej budove k obycajnemu televizoru to je zatial u nas jediny rozdiel medzi standartnym a nadstandartnym domovm u nas...To je bezna prax,lebo sa tym chudakom nema kto venovat,niet personalu...
Súhlasím so všetkým, ja som pokladala pri nadštadnarde sa samozrejmosť o komforte o ktorom píšeš. Bez toho si to neviem ani predstaviť.
Čo sa týka nedostatku personálu, to sa dá zariadiť vcelku jednoducho. Naše ženy nebudú musieť cestovať od rodín za hranice za prácou pri rovnakej mzde.
Vybudovať zlatú baňu je lákavé, ale nie nemožné.
korela
06.02.13,22:01
Už to nerieš.
Nás nedržia pokope peniaze, ale všeobecná pohoda.(Ja im žiadne peniaze nedávam. Nikdy a na nič.)
Naviac, ak sa niekto spakuje a pôjde za svojim "šťastím", alebo túžbou, nič dramatické sa nestane.
Len tak na okraj.
Dcéra sa chystá do Austrálie. Nie na výlet. Možno si tam založí aj nový domov. Je to jej vec a ja nepátram po "skutočných dôvodoch", nedomýšľam si ich. Nemám dôvod si niečo domýšľať, lebo som zvyknutý, že si hovoríme každú pravdu.
Nemôžem nereagovať. Ja ti verím.
Poznám súdržné rodiny, väčšinou sú to nábožné rodiny. Ale aj v týchto rodinách pre prísnosť rodiča sa stáva, že min. dočasne prichádzajú rodičia o dieťa pre nezmyselné veľmi kritické zhodnotenie vyvinutej životnej situácie.
Ale k veci. Ešte v min. st. bežne fungovali tzv. výmenky, hlavne na dedinách. Tri generácie pod jednou strechou bolo bežné. Tieto generácie sa navzájom potrebovali a potrebujú sa i dnes. Od koho má dieťa prebrať životné vzory? Pozorovať role? Prijímať lásku rodičovskú a starorodičovskú?
Nie vždy je možné prežiť rodinný život v súhre, komu je to dopriate, pokladám to za boží dar, alebo za zaslúženú odmenu z minulosti.
O nižších nákladoch na život nehovoriac.
Tiež pozorujem nový fenomén výstavby domov detí za rodičovským domom.
jar88
09.02.13,17:13
Nemôžem nereagovať. Ja ti verím.
Poznám súdržné rodiny, väčšinou sú to nábožné rodiny. Ale aj v týchto rodinách pre prísnosť rodiča sa stáva, že min. dočasne prichádzajú rodičia o dieťa pre nezmyselné veľmi kritické zhodnotenie vyvinutej životnej situácie.
Ale k veci. Ešte v min. st. bežne fungovali tzv. výmenky, hlavne na dedinách. Tri generácie pod jednou strechou bolo bežné. Tieto generácie sa navzájom potrebovali a potrebujú sa i dnes. Od koho má dieťa prebrať životné vzory? Pozorovať role? Prijímať lásku rodičovskú a starorodičovskú?
Nie vždy je možné prežiť rodinný život v súhre, komu je to dopriate, pokladám to za boží dar, alebo za zaslúženú odmenu z minulosti.
O nižších nákladoch na život nehovoriac.
Tiež pozorujem nový fenomén výstavby domov detí za rodičovským domom.

Pekne si to napísala korela.
Len musím doplniť, že ja nie som pobožný, ani veriaci a tiež nie som rodinný diktátor, despota, či puritán.
Vždy som presadzoval slobodné konanie, kladnú motiváciu bez finančného ohodnotenia. Teda aspoň v rodine.
Moje deti sa nikdy nemuseli učiť, lebo ja som nakázal. Moje deti nikdy neboli trestané za známky a poznámky. Moje deti sa nikdy nemuseli pýtať, či môžu ísť von, ale vždy museli povedať kam a s kým idú a nikdy nemuseli klamať. Jednoducho nemali dôvod.
korela
15.02.13,22:38
Pekne si to napísala korela.
Len musím doplniť, že ja nie som pobožný, ani veriaci a tiež nie som rodinný diktátor, despota, či puritán.
Vždy som presadzoval slobodné konanie, kladnú motiváciu bez finančného ohodnotenia. Teda aspoň v rodine.
Moje deti sa nikdy nemuseli učiť, lebo ja som nakázal. Moje deti nikdy neboli trestané za známky a poznámky. Moje deti sa nikdy nemuseli pýtať, či môžu ísť von, ale vždy museli povedať kam a s kým idú a nikdy nemuseli klamať. Jednoducho nemali dôvod.
Bola som v tom príspevku až tak osobná? Písala som skôr všeobecne, ale to je v poriadku.
Talianske príslovie: Bez dôvery niet rodiny. Nájde sa nejaké naše?
korela
15.02.13,22:43
arizona
16.02.13,07:16
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/252504-sukromne-domovy-stavili-na-zahranicnych-penzistov/
Ja si myslim, ze domovy,ktore sa chcu zameriavat na zahranicnu klientelu, maju iba zbytocne velke oci,ale po case vytriezveju.
Ak sa im aj podari ziskat, jedneho, dvoch klientov zo zahranicia, to ich z biedy nevytrhne.

Ved aj ti cudzinci,pre ktorych su ceny mozno lakave, maju svoje city,rodinne zvazky a pod. ked aj daju z nejakych dovodov svojho starceka do zariadenia pre seniorov, urcite ho chcu navstevovat a na vzdialenost niekolko 100 km je to problem.
A taktiez spokojnost klienta...ano, mozu mu ponuknut penu izbu,ci kvalitnu opateru.Ale stary clovek bude dezorientovany a nestastny,lebo je v cudzej krajine,kde okolo seba pocuje cudziu rec a nerozumie jej...

A tiez si myslim, ze pre slovenske domovy bude problem zabezpecit na kazdej smene dostatok odborneho personalu,hovoriaceho cudzou recou. Zdravotnici, ktory hovoria plynule nemecky,pojdu robit radsej za ovela vacsi prijem do zahranicia do lepsich podmienok.

Dobre, dajme tomu, ze DD zabezpcia personal,ale co dalej? Ved sestra nemoze byt cely den pri jednom pacientovi a rozpravat sa s nim.
Ti starcekovia maju aj spolocne akcie,kde si chu podebatit medzi sebou. Ako sa cudzinec porozprava so spolubyvajicimi? Nijako.
Najoblubenejsou aktivitou v DD byva napr.pozeranie TV. A to im sestra bude prekladat? Alebo daju babku, ci dedka sameho do izby, kde mu naladia nemecke programy,aby rozumel?
A tych situacii bude vela...

Stari ludia uz velke poziadavky nemaju,pre nich je dolezite aby dostali svoje "pirulky",aby ich nic nebolelo /alebo aby sa mohli medzi sebou porozravat,kto co uziva/, aby dostali nejest,aby si mali s kym posediet a porozpravat...a vzdy medzitym vykukaju z okna a tuzobne pozeraju na dvere,kedy im pride nejaka navsteva...
buchač
16.02.13,07:27
Bola som v tom príspevku až tak osobná? Písala som skôr všeobecne, ale to je v poriadku.
Talianske príslovie: Bez dôvery niet rodiny. Nájde sa nejaké naše?
Podľa toho , aké myslíš ...

Lebo sú tie , akože dobré :

Svoji majú ako reťaz spolu držať.
Cudzí je cudzí a svoj je svoj.
Krv nenie voda ani mlieko.

Tie onakvejšie ...na " slovenskejší " spôsob :

Kde dedič plače, v srdci sa smeje.
Keď dub padne, ledakto triesky zbiera.
Kmotrovstvo, švagrovstvo — najhoršie priateľstvo.
Ak máš meštek ako teľa, máš rodinu i priateľa; ak máš meštek ako lata, nemáš sestry ani brata.


.....je ich dostatok ....plno ,veľa .... a na každú príležitosť ....
Múdrosti našich predkov a nie je potrebné behať ani za hranice všedných dní ...:rolleyes:
korela
16.02.13,15:36
Podľa toho , aké myslíš ...

Lebo sú tie , akože dobré :

Svoji majú ako reťaz spolu držať.
Cudzí je cudzí a svoj je svoj.
Krv nenie voda ani mlieko.

Tie onakvejšie ...na " slovenskejší " spôsob :

Kde dedič plače, v srdci sa smeje.
Keď dub padne, ledakto triesky zbiera.
Kmotrovstvo, švagrovstvo — najhoršie priateľstvo.
Ak máš meštek ako teľa, máš rodinu i priateľa; ak máš meštek ako lata, nemáš sestry ani brata.


.....je ich dostatok ....plno ,veľa .... a na každú príležitosť ....
Múdrosti našich predkov a nie je potrebné behať ani za hranice všedných dní ...:rolleyes:
Ja viem, že slovenských prísloví a porekadiel máme neúrekom.
Ja nie som ich obdivovateľ, neviem sa s nimi zžiť. Takmer všetky sú dvojzmyselné, i vulgárne medzi riadkami.
Aj tie čo si uviedol ako príklad, nie je v nich "čistota".
Cudzí je cudzí a svoj je svoj. Výklad: Aj s možným zločinom. Nevyhovuje mi.
Podobne aj s ostatnými.



Bez dôvery niet rodiny. Veľmi pozitívne. Čistá pravda. Predstav si, že malý Talian to nasáva spolu s materským mliekom.
Bez dôvery nefunguje nič, rozpadávajú sa putá, priateľské, rodinné, manželské, kolegiálne, všetky.
A rodina je naozaj základ spoločnosti. Rozmlátené rodiny majú dopad na celú spoločnosť.


Jeden černošský hudobník prišiel do Prahy pôsobiť na dlhšiu dobu. Svetobežník. Povedal, že po každom príchode do novej krajiny si naštuduje rozprávky národa. Z nich si utvára názor na mentalitu obyvateľov.
Mne sa tá myšlienka veľmi pozdáva.
Ja takmer nepoznám jednu českú rozprávku, kde by nebol napr.čert. Ešte aj v opere.
buchač
16.02.13,16:36
Ja viem, že slovenských prísloví a porekadiel máme neúrekom.
Ja nie som ich obdivovateľ, neviem sa s nimi zžiť. Takmer všetky sú dvojzmyselné, i vulgárne medzi riadkami.
...nie vždy a nie za každých okolností , každý si nájde to svoje ...
Aj tie čo si uviedol ako príklad, nie je v nich "čistota".
Cudzí je cudzí a svoj je svoj. Výklad: Aj s možným zločinom. Nevyhovuje mi.
Podobne aj s ostatnými.

Bez dôvery niet rodiny. Veľmi pozitívne. Čistá pravda. Predstav si, že malý Talian to nasáva spolu s materským mliekom.
Bez dôvery nefunguje nič, rozpadávajú sa putá, priateľské, rodinné, manželské, kolegiálne, všetky.
A rodina je naozaj základ spoločnosti. Rozmlátené rodiny majú dopad na celú spoločnosť.
Môžem aj ja negatívum nájsť , no problema ...
Dôverujem rodine , až za hrob ...no aj človek s dôverou ma môže sklamať ...
Malý talian nasáva tie rodinné väzby s materským mliekom ...takže ak sa pozrieme trochu na juh Talianska - Neapol a či Sicília , tak v tých rodinách je niekedy dôvera až za hrob ... odbornejší názov je vendetta ...
...že mafia ... je toto pozitívne - čisté ???
Jeden černošský hudobník prišiel do Prahy pôsobiť na dlhšiu dobu. Svetobežník. Povedal, že po každom príchode do novej krajiny si naštuduje rozprávky národa. Z nich si utvára názor na mentalitu obyvateľov.
Ja som si utváral názor na mentalitu slovákov tiež ...nespočet služobných ciest mám za sebou ... niekedy na zaplakanie ...
Mne sa tá myšlienka veľmi pozdáva.
Nuž Dobšinský nemá chybu ... šak na jeho rozprávkach sme vyrástli ...
Ja takmer nepoznám jednu českú rozprávku, kde by nebol napr.čert. Ešte aj v opere.
...áááále ...čert to ber ....