Branno
27.09.04,14:33
Dobry den,

Studujem denne na STU a popritom som si zalozil zivnost.
No a chcel by som vediet ako je to s odvodmi ked prekrocim obrat 72 000sk za kalendarny rok. Co tvori vymeriavaci zaklad? a keby som zrusil zivnost po 10 mesiacoch od zalozenia alebo do konca tohoto kalendarneho roku ci budem povinny platit odvody ked som prekrocil vyssie uvedenu sumu.

Dakujem

Brano
Jozef Mihál
27.09.04,12:50
Ako študent musíte platiť odvody rovnako, ako iný živnostník, s výnimkou zdravotného poistenia na začiatku podnikania (predpokladám, že živnosť ste si založili nedávno) - ako študent, za ktorého platí poistné štát, zdravotné poistenie neplatíte. Ak živnosť tohto roku zrušíte, odo dňa zrušenia odvody neplatíte. Ak nezrušíte, a hrubý príjem za rok 2004 prekročí sumu 78000 Sk, od 1.7.2005 musíte povinne platiť odvody do Soc.poisťovne.
Branno
27.09.04,12:57
Dakujem za odpoved...
No prvy rok sa neplatia ani odvody do Socialnej.. iba ak dobrovolne

Ale v pripade ak by som prekrocil tu sumu este tento rok.. a zrusil zivnost..
platim aj tak?

Dakujem
Jozef Mihál
27.09.04,13:06
Platí sa len v prípade, že živnosť (SZČO ako taká) existuje. Takže odo dňa zrušenia živnosti nemá význam uvažovať o odvodoch.
Branno
27.09.04,13:16
Dakujem Vam

Ale ved to je potom diera v systeme... to nie je spravodlive:) (nieze by mi to vadilo)
Ja spravim obrovsky obrat(nasledne zisk) zrusim zivnost a odpada mi poviinost platit... a nasledne znovu zalozim zivnost... teda ak tam nieje nejaka prechodna doba....
To sa da zneuzivat...


Brano
Jozef Mihál
27.09.04,13:19
Však sa to aj zneužíva. Máte s tým nejaký problém ? "Zneužívajte" aj Vy.
Okrem toho systém sociálneho poistenia je dnes postavený na zásluhovosti, nie na solidarite. Neplatíte - OK, ale ani nič nedostanete.
Branno
27.09.04,14:06
No budem musiet, nic ine mi ani neostava... dakujem Vam za rady...


Brano
iva
12.01.05,12:44
Prosím, zmenilo sa niečo ohľadom platenia zdrav.poistenia od 1.1.05 - ak začne podnikať (živnosť) v roku 2005 20 ročný študent denného štúdia VŠ ?
Je to stále tak, že študent-živnostník prvý rok podnikania nemusí platiť ?
Ešte by som potrebovala vedieť, či rodičia strácajú nárok na rod.prídavky a daňový bonus, ak ich dieťa je živnostník.
Ďakujem.