Zavrieť

Porady

Student a odvody z podnikania

Dobry den,

Studujem denne na STU a popritom som si zalozil zivnost.
No a chcel by som vediet ako je to s odvodmi ked prekrocim obrat 72 000sk za kalendarny rok. Co tvori vymeriavaci zaklad? a keby som zrusil zivnost po 10 mesiacoch od zalozenia alebo do konca tohoto kalendarneho roku ci budem povinny platit odvody ked som prekrocil vyssie uvedenu sumu.

Dakujem

Brano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ako študent musíte platiť odvody rovnako, ako iný živnostník, s výnimkou zdravotného poistenia na začiatku podnikania (predpokladám, že živnosť ste si založili nedávno) - ako študent, za ktorého platí poistné štát, zdravotné poistenie neplatíte. Ak živnosť tohto roku zrušíte, odo dňa zrušenia odvody neplatíte. Ak nezrušíte, a hrubý príjem za rok 2004 prekročí sumu 78000 Sk, od 1.7.2005 musíte povinne platiť odvody do Soc.poisťovne.

    Branno je offline (nepripojený) Branno

    Branno
    Dakujem za odpoved...
    No prvy rok sa neplatia ani odvody do Socialnej.. iba ak dobrovolne

    Ale v pripade ak by som prekrocil tu sumu este tento rok.. a zrusil zivnost..
    platim aj tak?

    Dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Platí sa len v prípade, že živnosť (SZČO ako taká) existuje. Takže odo dňa zrušenia živnosti nemá význam uvažovať o odvodoch.

    Branno je offline (nepripojený) Branno

    Branno
    Dakujem Vam

    Ale ved to je potom diera v systeme... to nie je spravodlive (nieze by mi to vadilo)
    Ja spravim obrovsky obrat(nasledne zisk) zrusim zivnost a odpada mi poviinost platit... a nasledne znovu zalozim zivnost... teda ak tam nieje nejaka prechodna doba....
    To sa da zneuzivat...


    Brano

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Však sa to aj zneužíva. Máte s tým nejaký problém ? "Zneužívajte" aj Vy.
    Okrem toho systém sociálneho poistenia je dnes postavený na zásluhovosti, nie na solidarite. Neplatíte - OK, ale ani nič nedostanete.

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Prosím, zmenilo sa niečo ohľadom platenia zdrav.poistenia od 1.1.05 - ak začne podnikať (živnosť) v roku 2005 20 ročný študent denného štúdia VŠ ?
    Je to stále tak, že študent-živnostník prvý rok podnikania nemusí platiť ?
    Ešte by som potrebovala vedieť, či rodičia strácajú nárok na rod.prídavky a daňový bonus, ak ich dieťa je živnostník.
    Ďakujem.

    Student a odvody z podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.