Peterf
05.03.06,13:44
Ahojte,
hladam soft pre SVB na rozuctovanie, zalohove predpisy, planovanie oprav, uctovnictvo..
Mate nejake realne skusenosti? Co pouzivate?
Co je najlepsie na ucto pre SVB. Mam viest ucto v JU alebo PU?
Vopred dakujem za vsetky Vase skusenosti a rady.;)
GabiZ
05.03.06,17:33
K tejto požiadavke sa pripájam i ja. Rada by som vedela, ktorý soft by bol vhodný pre vedenie SVB, pretože zatiaľ všetko robím pomocou excelu, všetko si vyrábam, a je to strašne zdĺhavé a komplikované. Jedinú výhodu mám v tom, že aspoň sa naučím, ako sa čo rozpočítava. Ale cez soft by to bolo určite pohodlnejšie. Peterf ja účtujem v JÚ,mám 36 bytov, ale myslím, že sa to odvíja od zákona o účtovníctve, kde je stanovené, kedy presne ideš podľa JÚ alebo PÚ. Takže budem rada, ak sa na túto tému vyjadria aj ostatní. Tiež by ma ale zaujímala aj finančná stránka, koľko taký špás stojí. Nemusím pripomínať prečo (ludia sledujú každú vyhodenú korunu a častokrát ich výsledný efekt nezaujíma). Vopred ďakujem aj ja za rady.
svojar
05.03.06,17:39
Ja vediem účtovnítvo v ALFE, ale všetko ostané, zálohové platby, ročné vyúčtovanie a ďalši v exceli. Celkový soft by bol dobrý, ale taktiež sa pripájam k otázke ceny.
Čakáme a ďakujeme za dalšie príspevky
PeterNR
06.03.06,06:58
Ahojte!

Vítam túto diskusiu, aj keď podobná tu už kedysi bola. Asi do nej nikto neprispieval, tak upadla do zabudnutia ;) Dúfam že túto novú udržíme pri živote :)

Nám robí JÚ externá firma, lebo nikto v dome si na účtovníctvo netrúfa. Aj keď to nie je zatiaľ nevyhnutné, asi by som rád prešiel na PÚ, pretože afaik umožňuje sledovať náklady v podrobnejšom členení, a účtovať nielen v bežnom roku (mám na mysli napr. vyúčtovacie faktúry za plyn, vodu, el. energiu).

Čo sa týka programu na správu domu, už pár dní na túto tému diskutujeme so Zlaticou, ktorú týmto pozývam do tejto diskusie :)

Programov na správu SVB je niekoľko - ja som zatiaľ našiel 6
Malý správca www.spravca.sk (http://www.spravca.sk)
SVB správca www.mmsoft.sk (http://www.mmsoft.sk)
Domus www.anasoft.sk (http://www.anasoft.sk)
Easy SVB www.easysvb.sk (http://www.easysvb.sk)
SW Advice (ČR) www.swadvice.cz/agsvb.phtml (http://www.swadvice.cz/agsvb.phtml)
CorectPlus www.corectplus.sk/software_win.html (http://www.corectplus.sk/software_win.html)Skúšal som prvé dva, ale moc mi "nezapasovali". Náš dom má niekoľko špecifík, takže od programu požadujem veľkú flexibilitu.
Ten posledný program má integrovať účtovníctvo a správu domu, tak som zvedavý. Dostal som demo, chystám sa ho v najbližších týždňoch vyskúšať.

Potreboval by som program, ktorý vie urobiť nielen vyúčtovanie raz ročne, ale "on-line", t.j. priebežne sleduje cash-flow (príjmy a výdavky v čase, sledovanie prijatia, splatnosti a úhrady faktúr, predpisov a ich úhrad, výpočet penále z omeškania...). Okrem toho, že to potrebujem vedieť pre vystavenie potvrdení pre kataster pri prevode vlastníctva bytov, by som to uvítal najmä pre lepšie riadenie toku paňazí. Napr. v lete, keď sa nekúri, sa kumulujú financie na našom b.ú., a pritom by sa dali od jari do jesene lepšie využiť - napr. uložiť na termínovaný účet.

Doteraz som robil vyúčtovania v exceli. Mal som dva sheety - na jednom vyúčtovanie výdavkov a príjmov za celý dom, a na druhom rozpísané jednotlivé karty bytov, a v nich:
meno vlastníka (-ov) a obyvateľov
osobomesiace
podlahovú plochu
predpis záloh
úhrady záloh
náklady (rozpočítané z nákladov na dom)
preplatok/nedoplatok z bežného roku a z predchádzajúcich období
mimoriadne platby na účet FPÚaO z dôvodu finacovania výmeny plynového potrubia v dome...Vzhľadom na naše plány na obnovu domu nebudem mať tento rok dosť času hrať sa s excelom, takže by som chcel urobiť vyúčtovanie za rok 2005 už v nejakom vhodnom programe.

Peter
Halli
06.03.06,18:59
PetrerNR už som tu:) ,je fakt že treba na to novu temu a to tuto...povodne som mala v plane napisat sem, ale akosi som sa zamotala, lebo tie temy sa prelíňaju, takže už som spravne...Na tvoju otazku z temy, ktorou si ma spravne nasmeroval ti zatial odpoviem len tolko, že mam vyregulovanu tepelnu sustavu, ale nemame merače, ale šef firmy od ktorej mam Spravbyt -www.kbsoft.sk-mi už pripravuje upgrade. S majetkom sa zatial nezapodievam lebo jediným majetkom je PC a tlačiaren a to wsjo. Viedla som ho v učtovnictve a bol hradený na splatky po dohode zhromaždenia vlastníkov z fondu oprav./viedla som ho len v JU, nie v spravbyte, to tam nepatri./
PeterNR
07.03.06,06:27
Slavica vitaj :)
Čo sa týka evidencie majetku - zatiaľ neviem, ktorý majetok a ako máme evidovať, a či sme povinní ho odpisovať. Nie je mi totiž jasná hranica medzi majetkom SVB a majetkom v spoluvlastníctve vlastníkov bytov. Ale to je asi na inú tému, a možno to už bolo niekde zodpovedané, tak idem hľadať.
Noras
07.03.06,11:22
Tiež som robila dlhé roky účtovníctvo v Alfe a všetko ostatné v Exceli - presne ako píše GabiZ malo to isté vyhody, ale bolo to veľmi prácne a dosť ľahko sa dalo pomýliť. Asi 2 mesiace robim s programom EasySVB a nedá sa to porovnať - jedným zápisom urobím všetko (Excel aj Alfu). Trochu času mi síce zabralo úvodné nastavenie programu (všetko som musela nastaviť podľa našeho SVB), ale teraz to ide naozaj rýchlo.
Tiež som vyskúšala viacero softov, kým som sa rozhodla - tento jediný mi vedel už pri nahrávaní rozčleniť platby od ľudí rovno do služieb - teraz mám stály prehľad o stave financií na každej z nich. Takisto ako jediný mi dovolil nahrávať do denníka "cez rok" (vyúčtovacie faktúry) a všetko zahrnul tam kam patrí. Ja môžem program len doporučiť. Dala som zan niečo cez 2700 Sk - my máme ale malé spoločenstvo a cena závisí od počtu bytov (treba sa informovať).
Monika333
07.03.06,12:01
A umožňuje tento SW aj nastavenie vlastných kritérií na rozúčtovanie, mám na mysli "... ak sa vlastníci dohodnú inak... " . Naše SVB sa dohodlo na rozúčtovávaní nákladov na teplo TÚV v zmysle Dodatku č. 1 k metodike MH SR. ( prepočítavanie koeficientami podľa množstva spotrebovanej TUV)
GabiZ
07.03.06,12:34
Prosím Ťa NoraS, kde sa dá ten EasySVB zohnať? Vieš poskytnúť kontakt, prípadne webovú stránku, kde by sa dalo na to pozrieť?
Ďakujem


Tiež som robila dlhé roky účtovníctvo v Alfe a všetko ostatné v Exceli - presne ako píše GabiZ malo to isté vyhody, ale bolo to veľmi prácne a dosť ľahko sa dalo pomýliť. Asi 2 mesiace robim s programom EasySVB a nedá sa to porovnať - jedným zápisom urobím všetko (Excel aj Alfu). Trochu času mi síce zabralo úvodné nastavenie programu (všetko som musela nastaviť podľa našeho SVB), ale teraz to ide naozaj rýchlo.
Tiež som vyskúšala viacero softov, kým som sa rozhodla - tento jediný mi vedel už pri nahrávaní rozčleniť platby od ľudí rovno do služieb - teraz mám stály prehľad o stave financií na každej z nich. Takisto ako jediný mi dovolil nahrávať do denníka "cez rok" (vyúčtovacie faktúry) a všetko zahrnul tam kam patrí. Ja môžem program len doporučiť. Dala som zan niečo cez 2700 Sk - my máme ale malé spoločenstvo a cena závisí od počtu bytov (treba sa informovať).
Noras
07.03.06,12:43
Môžeš to upresniť? Myslíš tým rozúčtovanie po starom (bez použitia základnej a spotrebnej zložky)?
Tak či onak je to možné - dá sa nastaviť rozúčtovanie každej služby podľa 1 až 2 kritérií - flexibilita (a prehľadnosť) je asi najväčšia výhoda tohoto SW.
PeterNR
08.03.06,05:48
Vyzerá to dobre, aj ja vyskúšam.

Btw Gabi, kuk sem :)


Easy SVB www.easysvb.sk (http://www.easysvb.sk/)
GabiZ
08.03.06,06:09
Ďakujem, vyskúšam aj ja.
Jozef I
08.03.06,06:10
Ja osobne som tu už raz začínal podobnú tému ale vtedy sa to moc nerozbehlo.:rolleyes: A preto som rád, že je to tu opäť. Zháňam nejaký dobrý soft. už asi rok ale stále nie som spokojný s tým, čo som našiel.
Mám vyskúšané demo od firiem mmsoft, spravca ale moc mi nevyhovovali. Zdajú sa mi príliš komplikované a neprehladné.
Teraz sa tu objavil easysvb a tom som nevedel, tak idem aj ten vyskúšať. Som rád, že tu táto téma vznikla.
Ja doteraz používam Alfu a Excel - asi tak ako všetci. :)
GabiZ
08.03.06,07:07
Keď som išla na stránku EasySVB, nenašla som tam nič konkrétne. Demoverzia sa dá získať len cez e-mail, ktorý tam uvádzajú. Nemá niekto telefonický kontakt na nich? Rada by som sa s nimi spojila a zistila viac.
Ďakujem
PeterNR
09.03.06,06:06
Napísal som email na adresu uvedenú na stránke, a dostal som túto odpoveď (dúfam že ju môžem zverejniť). Kto bude chcieť, tomu ho prepošlem.

"Program bol vytvorený na základe skúseností, ktoré sme spolu s manželkou
získali počas 10 rokov spravovania SVB. Dôraz bol pritom kladený na
jednoduchosť ovládania, úplnu konfigurovateľnosť parametrov SVB a maximálnu automatizáciu činností, spojených so spracovaním agendy SVB. Program EasySVB je vytvorený pomocou najmodernejších technologií (už 6 rokov programujem pre švajčiarsky trh), vďaka čomu má program moderný design, pokytuje vysoký komfort ovládania a zaručuje bezpečnost Vašich dát aj v prípade výpadku elektr. siete.

Demoverziu Vám doručím v priebehu zajtrajšieho dňa - spolu s popisom programu (veľkosť mailu bude okolo 2,5 MB - ak by Vám to malo robiť problémy, dajte mi prosím vedieť dopredu).

Cena programu pre 32 priestorov je 5 260 Sk - momentálne poskytujeme 30% zavádzaciu zľavu na nákupnú cenu - takže Vás to vyjde len na 3 682 Sk. Zároveň získavate Balík zákazníckej podpory (zasielanie nových verzií
programu a poradenstvo prostredníctvom mailu a telefónu) - v cene 1 052 Sk (20% z ceny programu) - na dobu jedného roka zdarma."
Peterf
09.03.06,08:09
Napísal som email na adresu uvedenú na stránke, a dostal som túto odpoveď (dúfam že ju môžem zverejniť). Kto bude chcieť, tomu ho prepošlem.

"Program bol vytvorený na základe skúseností, ktoré sme spolu s manželkou
získali počas 10 rokov spravovania SVB. Dôraz bol pritom kladený na
jednoduchosť ovládania, úplnu konfigurovateľnosť parametrov SVB a maximálnu automatizáciu činností, spojených so spracovaním agendy SVB. Program EasySVB je vytvorený pomocou najmodernejších technologií (už 6 rokov programujem pre švajčiarsky trh), vďaka čomu má program moderný design, pokytuje vysoký komfort ovládania a zaručuje bezpečnost Vašich dát aj v prípade výpadku elektr. siete.

Demoverziu Vám doručím v priebehu zajtrajšieho dňa - spolu s popisom programu (veľkosť mailu bude okolo 2,5 MB - ak by Vám to malo robiť problémy, dajte mi prosím vedieť dopredu).

Cena programu pre 32 priestorov je 5 260 Sk - momentálne poskytujeme 30% zavádzaciu zľavu na nákupnú cenu - takže Vás to vyjde len na 3 682 Sk. Zároveň získavate Balík zákazníckej podpory (zasielanie nových verzií
programu a poradenstvo prostredníctvom mailu a telefónu) - v cene 1 052 Sk (20% z ceny programu) - na dobu jedného roka zdarma."

Ahoj posles si mi ten mail prosim Ta?
Inak ja prave rozmyslam nad vytvorenim niecoho podobneho, ja viem ako a co tam ma byt a kamarat vie ako to spravit v db-zivi sa tym...;)
Mohli by sme to spolocne vyvinut a potom pouzivat.. A ak by to este niekto chcel, tak predavat dalej :D
GabiZ
09.03.06,08:44
PeterNR, dnes som dostala ten istý e-mail ako ty z EasySVB, presne ten istý text, cena pre 36 bytov je 3953,- Sk (to už s tou 30% zľavou). Mali by poslať aj demoverziu, ktorú treba vyskúšať. Uvidíme, čo to bude za program, snáď nám pomôže zdolať naše problémy. A Peterf nie je to zlý nápad, ale dúfam že potom by si nám spravil dobrú cenu xixi. Ahojte
Jozef I
09.03.06,08:53
Ja som im tiež písal a zatial mi neprišla ani odpoved ani nič. Tak uvidime. A bolo by super keby niekto spravil dobry program pre SVB, držím palce. Ak bude dobry a aj dobra cena urcite sa nájde velmi vela klientov ! :)
PeterNR
10.03.06,05:00
Peter, preposlal som Ti tie maily s popisom programu a demom (3), tak mi prosím daj vedieť, či si ich dostal.

Gabi, Jozef, dostali ste odpoveď s tým demom? Alebo vám to tiež prepošlem?
Braňo
10.03.06,05:17
Aj ja by som chcel vyskúšať ten soft.:)
PeterNR
10.03.06,05:32
Braňo, prepošlem Ti ho akonáhle zoženiem poštového holuba s GPS navádzaním :) ;)
Btw všetko dobré k meninám :)
Braňo
10.03.06,05:53
Ďakujem dorazilo, všetko v poriadku. Mám účtovať spoločenstvo pre 12 bytov, takže dúfam, že mi to pomôže, jedná sa mi hlavne o tie rozúčtovačky. Iné príjmy nemáme, takže DP nebudem robiť.
PeterNR
10.03.06,06:20
Braňo a odmeny si vyplácate?
Braňo
10.03.06,06:28
Máme schválené 70 SKK/byt ekonóm a 50 SKK/predseda byt, ale ešte nedošlo k vyplácaniu. Ale v roku 2006 už bude vyplácanie. Ale možno to urobím nejako cez faktúru. :D :D
PeterNR
10.03.06,06:56
Máme schválené 70 SKK/byt ekonóm a 50 SKK/predseda byt, ale ešte nedošlo k vyplácaniu. Ale v roku 2006 už bude vyplácanie. Ale možno to urobím nejako cez faktúru. :D :D

Ok, lebo ak by ste si odmeny vyplácali v r. 2005, potom treba podať DP. Je tu k tomu viac diskusií, pozri aj

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3837
http://www.porada.sk/showthread.php?t=17441
http://www.porada.sk/showthread.php?t=21089Čo sa týka faktúry, ako to chceš urobiť? Alebo sú predseda a ekonóm SZČO? Btw predseda a ekonóm má u vás akú náplň práce? Predseda robí administratívu a ekonóm účto a vyúčtovanie?
GabiZ
10.03.06,08:29
Peter, preposlal som Ti tie maily s popisom programu a demom (3), tak mi prosím daj vedieť, či si ich dostal.

Gabi, Jozef, dostali ste odpoveď s tým demom? Alebo vám to tiež prepošlem?

Ja som dnes dostala maily s demom aj popisom, ale ešte som sa na ne nestihla pozrieť, tento týždeň mám nejaký divný, bláznivý. Takže pozriem to a potom by som rada vedela aj váš názor, či ste spokojní alebo vidíte v tom nejaké nedostatky.
Pekný deň. Gabi
Monika333
10.03.06,08:31
... a aký máte názor na likvidovanie vybratých poplatkov na správu cez cesťáky a preplácanie telefónov predsedovi a podpredsedovi?
Peterf
10.03.06,09:09
... a aký máte názor na likvidovanie vybratých poplatkov na správu cez cesťáky a preplácanie telefónov predsedovi a podpredsedovi?

No neviem ako moze mat SVB cestaky, ale v kazdom pripade je to obchadzanie a zavadzanie.
Ja osobne by som s tym nesuhlasil.
A co sa tyka telefonu, mal som problem, ze som si z vlastneho vrecka platil 1700sk ucty za telefonovanie len kvoli SVB, kedze som predseda.
Takze po pol roku dotovania SVB svojim mobilom som si kupil pausal na SVB, dal k nemu robit mesacne vypis hovorov a ide to pekne do nakladov. Cize s tym suhlasim a je to kontrolovatelne- vypisy hovorov. Navyse mobil stal 1sk v akcii a je majetkom SVB, cize ziadny problem v buducnosti keby som sa vzdal funkcie ;)
Inak som nazoru ze SVB staci jeden telefon-pausal a vyuziju ho vsetci. Popredseda ani Rada ho nepotrebuje.. To je zbytocny luxus, staci vybrat vhodny pausal ja mam 200 je to nejkych 1200SK/mes.

Robit predsedu a volat je dost unavne.. Inak neviem kto si moze dovolit v pracovnej dobe telefonovat a vybavovat, malokto.:rolleyes: (zatial si to u nas nikto nevsimol)
Monika333
10.03.06,10:04
K tým cesťákom:
1. napríklad predseda a podpredseda išli 4 x na súd ohľadne sporu s dodávateľom tepla
2. predseda cestoval na URSO do Bratislavy kvôli problémom s dodávateľom tepla
3. prededa bol 2x na SEVAKU kvôli mizernej zmluve
atď.

Niekto bude stále behať vlastným autom a na vlastné náklady?
Radšej všetko vyúčtojem a nebudem zbytočne platiť 19% DÚ.
PeterNR
10.03.06,11:12
Monika, veru dobrá téma na diskusiu, aj keď skôr asi do tej "hlavnej" témy o SVB. Môžeme ju tam prípadne presunúť :)

A ako robíš tie cesťáky?

Ja som si doteraz všetko platil sám, aj cestovné, telefón, internet, používam vlastný počítač... aj som si kvôli SVB bral dovolenku, a pritom nemám žiadnu odmenu... Asi som blbec, že? :confused:

Dosť to zaťažuje rodinný rozpočet, tak aspoň telefón som si zobral na SVB. Presne ako píše Peter, mám paušál 60ku a fón v akcii, takže no problém. Tiež vybavujem cez pracovnú dobu alebo vo voľnom čase, ale len telefonicky. Keďže pracujem v inom meste ako bývam, na osobné vybavovanie na úradoch si musím brať dovolenku. Čo nie je vôbec výhra. Aj tie cesťáky by som privítal, behania je dosť.

Mal som problém určiť si nejakú odmenu, lebo netuším koľko to má byť. Preto som sa už dakde pýtal, aká je zvyčajná odmena. Robím v dome skoro všetko sám, okrem účtovníctva. To robí externá firma, a stojí cca 12 tisíc ročne. Správca nás predtým stál 60 tisíc ročne, takže ten rozdiel by mohol byť teoreticky rozdelený medzi mňa, podpredsedu a členov dozornej rady. Ale zdá sa mi to dosť veľa, je to 48 tis, t.j. cca 125 Sk na byt a mesiac. A akým kľúčom sa tie peniaze rozdeľujú? Ako určiť koľko je hodná robota predsedu, podpredsedu a členov dozornej rady?

Ehm, a čo vlastne má robiť podpredseda a dozorná rada?
V zákone je o rade dačo popísané, ale ich práca je imho skôr kontrolná, a občasná. Podľa mňa by za to nemali mať príjem ako výkonní pracovníci SVB. Napr. ja kontrolujem vedenie účtovnícva, aj zvolávam zhromaždenia, lebo žiadať radu aby ich zvolala, keď je to potrebné, je imho zbytočná komplikácia a strata času. A keď som urobil vyúčtovanie za 2004 a dal som ho rade skontrolovať, tak sa na mňa pozerali, že prečo a ako to majú skontrolovať. A po dvoch týždňoch mi ho vrátili bez pripomienok, a bez zápisu o kontrole. Nechcel som byť zbytočný byrokrat, tak som ten zápis nepožadoval, ale teraz vlastne môžu poprieť, že vyúčtovanie kontrolovali...

Ako to riešite vy?
Peterf
10.03.06,16:44
[quote=PeterNR]Monika, veru dobrá téma na diskusiu, aj keď skôr asi do tej "hlavnej" témy o SVB. Môžeme ju tam prípadne presunúť :)

A ako robíš tie cesťáky?

Ja som si doteraz všetko platil sám, aj cestovné, telefón, internet, používam vlastný počítač... aj som si kvôli SVB bral dovolenku, a pritom nemám žiadnu odmenu... Asi som blbec, že? :confused:
:Dhehe to som asi aj ja...

Dosť to zaťažuje rodinný rozpočet, tak aspoň telefón som si zobral na SVB. Presne ako píše Peter, mám paušál 60ku a fón v akcii, takže no problém. Tiež vybavujem cez pracovnú dobu alebo vo voľnom čase, ale len telefonicky. Keďže pracujem v inom meste ako bývam, na osobné vybavovanie na úradoch si musím brať dovolenku. Čo nie je vôbec výhra. Aj tie cesťáky by som privítal, behania je dosť.
Inak to by som chcel vediet aj ja... :o

Mal som problém určiť si nejakú odmenu, lebo netuším koľko to má byť. Preto som sa už dakde pýtal, aká je zvyčajná odmena. Robím v dome skoro všetko sám, okrem účtovníctva. To robí externá firma, a stojí cca 12 tisíc ročne. Správca nás predtým stál 60 tisíc ročne, takže ten rozdiel by mohol byť teoreticky rozdelený medzi mňa, podpredsedu a členov dozornej rady. Ale zdá sa mi to dosť veľa, je to 48 tis, t.j. cca 125 Sk na byt a mesiac. A akým kľúčom sa tie peniaze rozdeľujú? Ako určiť koľko je hodná robota predsedu, podpredsedu a členov dozornej rady?

hmm mal som rovnaky problem tak som zavolal do ZVBS, ze kolko je taka bezna vyska odmeny pre predsedu-je to od 120do 200Sk za
byt/NP.
Ja mam momentalne dost smiesnu sumu schvalenu spolocenstvom je to 20sk/byt/NP. Je to nejakych 350SK za mesiac ale na najblizsom shromazdeni to bude ako bod a navrhujem vysku 150SK.
Dost ma to zatazuje casovo aj financne...takze preto

Ehm, a čo vlastne má robiť podpredseda a dozorná rada?
V zákone je o rade dačo popísané, ale ich práca je imho skôr kontrolná, a občasná. Podľa mňa by za to nemali mať príjem ako výkonní pracovníci SVB. Napr. ja kontrolujem vedenie účtovnícva, aj zvolávam zhromaždenia, lebo žiadať radu aby ich zvolala, keď je to potrebné, je imho zbytočná komplikácia a strata času. A keď som urobil vyúčtovanie za 2004 a dal som ho rade skontrolovať, tak sa na mňa pozerali, že prečo a ako to majú skontrolovať. A po dvoch týždňoch mi ho vrátili bez pripomienok, a bez zápisu o kontrole. Nechcel som byť zbytočný byrokrat, tak som ten zápis nepožadoval, ale teraz vlastne môžu poprieť, že vyúčtovanie kontrolovali...

Predseda je statutar, cize je priamo zodpovedny takmer za vs v SVB, nechce sa mi sem teraz prilepovat presne ustanovenia zakona..
Rada ma kontrolny charakter a sluzi na kontrolu cinnosti predsedu. A este Rada zvolava zhromazdenie, NIE PREDSEDA.
Ja len Rade navrhujem body.., a este tak mozem vyhlasit pisomne hlasovanie, na to mam narok zo zakona.
A ja si vzdy zavolam radu aby ma pri zavaznych rozhodnutiach skontrolovala, pripadne skorigovala moje rozhodnutie.
Pekne mi to podpisu ze s tym suhlasia a je to.. :rolleyes::D
PeterNR
10.03.06,17:55
...hmm mal som rovnaky problem tak som zavolal do ZVBS, ze kolko je taka bezna vyska odmeny pre predsedu-je to od 120do 200Sk za byt/NP.
Ja mam momentalne dost smiesnu sumu schvalenu spolocenstvom je to 20sk/byt/NP. Je to nejakych 350SK za mesiac ale na najblizsom shromazdeni to bude ako bod a navrhujem vysku 150SK.
Dost ma to zatazuje casovo aj financne...takze preto

...Predseda je statutar, cize je priamo zodpovedny takmer za vs v SVB, nechce sa mi sem teraz prilepovat presne ustanovenia zakona..
Rada ma kontrolny charakter a sluzi na kontrolu cinnosti predsedu. A este Rada zvolava zhromazdenie, NIE PREDSEDA.
Ja len Rade navrhujem body.., a este tak mozem vyhlasit pisomne hlasovanie, na to mam narok zo zakona.
A ja si vzdy zavolam radu aby ma pri zavaznych rozhodnutiach skontrolovala, pripadne skorigovala moje rozhodnutie.
Pekne mi to podpisu ze s tym suhlasia a je to.. :rolleyes::D


Ehm, aj 20 je viac ako 0, ale 150 je samozrejme lepšie :) ja by som chcel tých cca 70 s tým že účto by robila externá firma. JÚ by som síce nejako zvládol, ale keď prejdeme na PÚ, tak to ani náhodou.
A aké odmeny má u vás dozorná rada? Neporadilo Ti ZSVB aj toto?

Zákon samozrejme poznám, ale tam to je len rámcovo vymedzené. Ekonomická a technická správa domu obnáša kopu roboty, ktorú môže predseda zadať firmám, alebo ich môže robiť SVB samo. O to mi išlo. Leby mi si robíme skoro všetko sami, až na odborné revízie kotlov a elektriky...

Viem že v zákone je ustanovené, že dozorná rada zvoláva zhromaždenie, ale u nás by to veľmi nefungovalo. Jednak ja pripravujem pozvánky a program rokovania a rozposielam to vlastníkom, a vždy pripojím aj komentár k bodom programu, aby som vopred vysvetlil čo sa dá, a na zhromaždení sa už diskutuje relatívne k veci. A druhak naša dozorná rada nie je na takúto prácu zvyknutá, nie je dostatočne flexibilná, takže kým by sa rozhýbala, mám ja dávno napísané pozvánky, program aj pokec k nemu, všetko vytlačené, okopírované 50 x, vytlačené obálky, vypísané podacie lístky a utekám s tým na poštu... U nás dozorná rada ani nesleduje ako sa menia vlastnícke vzťahy, čo je podstatné pre zaslatie pozvánky tomu správnemu človeku (vlastníkovi bytu) na zhromaždenie.

Okrem dozornej rady máme ešte taký poradný orgán, voláme ho výkonná rada, je v nej jedným človekom zastúpený každý vchod (spolu 4) a zvolávam si ich podľa potreby keď sa potrebujem o dačom poradiť. Dozornú radu beriem iba ako kontrolný orgán. Takže takto to u nás funguje...
Peterf
10.03.06,18:10
Ehm, aj 20 je viac ako 0, ale 150 je samozrejme lepšie :) ja by som chcel tých cca 70 s tým že účto by robila externá firma. JÚ by som síce nejako zvládol, ale keď prejdeme na PÚ, tak to ani náhodou.
A aké odmeny má u vás dozorná rada? Neporadilo Ti ZSVB aj toto?

Preco chces ma ucto v PU?? Ja len ze som sa bavil s profi uctovnikom -znamym a vravel ze je to uplne zbytocne..
Co sa tyka odmien tak Rada ma odmenu 10Sk /byt/NP momentalne a ja mam 20Sk


Zákon samozrejme poznám, ale tam to je len rámcovo vymedzené. Ekonomická a technická správa domu obnáša kopu roboty, ktorú môže predseda zadať firmám, alebo ich môže robiť SVB samo. O to mi išlo. Leby mi si robíme skoro všetko sami, až na odborné revízie kotlov a elektriky...

Viem že v zákone je ustanovené, že dozorná rada zvoláva zhromaždenie, ale u nás by to veľmi nefungovalo. Jednak ja pripravujem pozvánky a program rokovania a rozposielam to vlastníkom, a vždy pripojím aj komentár k bodom programu, aby som vopred vysvetlil čo sa dá, a na zhromaždení sa už diskutuje relatívne k veci. A druhak naša dozorná rada nie je na takúto prácu zvyknutá, nie je dostatočne flexibilná, takže kým by sa rozhýbala, mám ja dávno napísané pozvánky, program aj pokec k nemu, všetko vytlačené, okopírované 50 x, vytlačené obálky, vypísané podacie lístky a utekám s tým na poštu... U nás dozorná rada ani nesleduje ako sa menia vlastnícke vzťahy, čo je podstatné pre zaslatie pozvánky tomu správnemu človeku (vlastníkovi bytu) na zhromaždenie.

Okrem dozornej rady máme ešte taký poradný orgán, voláme ho výkonná rada, je v nej jedným človekom zastúpený každý vchod (spolu 4) a zvolávam si ich podľa potreby keď sa potrebujem o dačom poradiť. Dozornú radu beriem iba ako kontrolný orgán. Takže takto to u nás funguje...

Inak ten system co mas sa mi paci az na tu neflexibilnu radu, ja som im navrhol odmenu a preto som im naznacil, ze by mali aj nieco robit- staci ked zacnu robit svoje povinnosti-schodze a kontrola a zabralo to a fici to;)
GabiZ
10.03.06,18:41
Ak sa môžem k Vám pridať, tak by som sa mohla porovnať s tým, čo píše PeterNR. U nás dozorná rada funguje asi v tom zmysle, že ak treba niečo prekonzultovať, tak sú k dispozícií a ešte podpisujú príkazy, lebo podľa rozhodnutia vlastníkov bytov, ľudia trvali na tom, aby na príkazoch (ale len pri čerpaní z FO) boli vždy 2 podpisy. Ináč ak by sme sa mali spoľahnúť na to, žeby zvolali schôdzu, tak presne ako Peter píše, ja to mám urobené raz-dva. Ale minule sa jeden vlastník bytu toho chytil, že zákon hovorí, že schôdzu by mala zvolávať dozorná rada. Tak mu bolo vysvetlené, že predseda, keďže je na všetko takmer sám je prvý, ktorý prichádza do kontaktu s dôležitými informáciami a ak cíti potrebu prejednať ich s ostatnými a potrebuje, aby sa prijalo rozhodnutie, tak obyčajne zvolá schôdzu on. Nemalo by sa to možno podľa zákona, ale prax je niečo iné. A mnohí budú so mnou možno súhlasiť, že dozorná rada často nerobí skoro nič, lebo často sú to ľudia, ktorí tomu moc nerozumejú. Ale už sa to u nás začína lepšiť, snažia sa pomôcť predsedovi, máme častejšie sedenia a konzultujeme. A čo sa týka zvolania schôdze, ešte chcem podotknúť, že pozvánku aj tak väčšinou zabezpečí predseda a všetko s tým súvisiace, stačí len v úvode napísať ....dozorná rada zvoláva schôdzu...... atď. Ide len o formalitu (podľa dohody s radou) lebo oni často nevedia, čo všetko je potrebné riešiť aj z ekonomického hľadiska. Hovorím len o typoch, kde si SVB alebo predseda poväčšine robí všetko sám. Preto aj u nás odmenu poberá len predseda, máme 160,- Sk/byt/mes.(nie je tam len odmena ale aj drobné výdavky spojené s administráciou). A takto si to ľudia odsúhlasili a zatiaľ sú všetci spokojní. Ide im hlavne o to, aby čo najviac ušetrili. Veľa vecí robíme takpovedia zadarmo, len preto, aby sme ušetrili a ľuďom pomohli. Tiež sa nabeháme, veľa vecí vybavujeme počas dovoleniek a napriek tomu, že tie príjmy z toho sú symbolické, častokrát Vám nikto nepovie ani ďakujem. A preto zisťujem, že je nás tu veľa, ktorí sa snažíme urobiť všetko pre ľudí, pre svoj dom aj pre seba (ak v ňom bývame) bez toho, aby sme sa snažili na tom získať. A často za túto pomoc a ochotu platíme svojim zdravím, lebo práca s ľuďmi je najnáročnejšia (myslím po psychickej stránke). Taktiež som upozornila dozornú radu, že by mali sem-tam skontrolovať hospodárenie, prípadne účtovníctvo. Keď som im ukázala, o čo ide, len prevrátili oči a viem, že kontrola by dopadla presne tak, ako spomínal Peter. Takže sme sa dohodli, že si sadneme spolu a preberieme tieto veci spolu. Potom sa spíše zápisnica a hotovo. Takže takto to funguje u nás....
Jozef I
13.03.06,05:49
Ja by som sa chcel vrátiť k pôvodnej téme a tou je software. Písali ste, že ste dostali demo programu. Máte ho niekto už aj vyskúšaný? Aký máte názor? Oplatí sa kúpiť?
GabiZ
13.03.06,06:18
Ja by som sa chcel vrátiť k pôvodnej téme a tou je software. Písali ste, že ste dostali demo programu. Máte ho niekto už aj vyskúšaný? Aký máte názor? Oplatí sa kúpiť?

Jozef ja som si pozerala tú demoverziu a zaslali mi aj skúšobnú verziu, ale bola nečitateľná. Znovu som ich požiadala o preposlanie. Ak sa ku skúšobnej verzii dostanem, určite ju vyskúšam. Ale neviem ako tí, čo ju majú alebo majú aspoň demo, mne sa zdá byť veľmi dobrá. Je hlavne prehľadná, nie je preplnená rôznymi nepotrebnými súbormi. Je tam pekne rozdelené zvlášť údaje o vlastníkoch, zvlášť o správe, zvlášť o službách, vyúčtovanie, peňažný denník. Keď som otvorila jednotlivé položky, je to tam pekne prehľadne zoradené. A podľa informácii, ktoré som k demu dostatla od dodávateľa, sú tam aj prepojenia medzi tým, čo účtuješ s tým, čo potom vyúčtovavaš. Takže podľa môjho názoru je fakt dobrý. Uvidím, či pri skúšobnej verzii bude aj ľahko zvládnuteľný. Dám potom vedieť.
GabiZ
Peterf
13.03.06,07:30
Jozef ja som si pozerala tú demoverziu a zaslali mi aj skúšobnú verziu, ale bola nečitateľná. Znovu som ich požiadala o preposlanie. Ak sa ku skúšobnej verzii dostanem, určite ju vyskúšam. Ale neviem ako tí, čo ju majú alebo majú aspoň demo, mne sa zdá byť veľmi dobrá. Je hlavne prehľadná, nie je preplnená rôznymi nepotrebnými súbormi. Je tam pekne rozdelené zvlášť údaje o vlastníkoch, zvlášť o správe, zvlášť o službách, vyúčtovanie, peňažný denník. Keď som otvorila jednotlivé položky, je to tam pekne prehľadne zoradené. A podľa informácii, ktoré som k demu dostatla od dodávateľa, sú tam aj prepojenia medzi tým, čo účtuješ s tým, čo potom vyúčtovavaš. Takže podľa môjho názoru je fakt dobrý. Uvidím, či pri skúšobnej verzii bude aj ľahko zvládnuteľný. Dám potom vedieť.
GabiZ

No ja to demo prave skusam a mam uz aj prazdnu databazu, ktoru som dostal, cize si ju idem naplnit.
Bavime sa o EasySVB, idem si ju naplnit, zatial sa mi tento program paci, len neviem pokusim sa ju naplnit a potom zistim ci ho mozem pouzit..
Ja mam tak komplikovane vzorce na zalohove platby a rozuctovavanie, vychadzajuce zo zapisnic a zmluvy o spolocenstve+ mame vlastnu kotolnu, kde su vlastne vzorce dohodnute s inymi spolovlastnickymi spolocenstvami /mame 3SVB jednu vlastnu kotolnu v osobnom vlastnictve.
Cize mne moc nepomoze len zadat cenu tepla za GJ v predpise.
Ja mam tie vzorce zlozitejsie... Ale inak len mozem odporucit. Este vyskusam ine softy a ked mi nic nepojde, asi zostanem pri exceli a accesse alebo si zacnem vyvijat vlastny soft v spolupraci s profesionalom-kamaratom.:(
GabiZ
13.03.06,08:15
Prosím ťa, ak si dostal už aj prázdnu databázu, dá sa ti otvoriť? Lebo mne nie a nie otvoriť ju. Buď niečo robím zle, alebo je súbor poškodený. Ako si tú prázdnu databázu otváral?
Ďakujem GabiZ
Peterf
13.03.06,12:43
Prosím ťa, ak si dostal už aj prázdnu databázu, dá sa ti otvoriť? Lebo mne nie a nie otvoriť ju. Buď niečo robím zle, alebo je súbor poškodený. Ako si tú prázdnu databázu otváral?
Ďakujem GabiZ

No ta databaza sa podla prilozene popisu v maile ma nahrat do adresara kde je nainstalovany program, povodny subor ktory tam je sa da zalohovat, pripadne prepisat.
Vznikne tak prazdna databaza ktoru treba naplnit. Daju sa vytvarat predpisy ale len v roku 2005.. To je tym ze je to demo.
Hmm to je asi tak vsetko treba si to dobre precitat-ten mail. ;)
GabiZ
13.03.06,18:15
Hurááá! Konečne sa mi to podarilo. Chýbal mi len jeden krok k tomu,aby som to správne doinštalovala, ale prišla som na to. Neviem, ale mne sa celkom program pozdáva, zdá sa že nie je komplikovaný, musím si ešte preštudovať tie napojenia a uvidím.
Ahojte
Monika333
14.03.06,05:49
... k tým cesťákom a iným...

Založte tému napr. účtovanie položiek v SVB
PeterNR
14.03.06,07:49
... k tým cesťákom a iným...

Založte tému napr. účtovanie položiek v SVB
Monika, takú tému už máme, kuk sem :) http://www.porada.sk/showthread.php?t=20238&page=3

Btw asi založím tému, kde bude zoznam tém, ktoré sa týkajú SVB. ;) Trvalo mi hodnú chvíľu, kým som všetky našiel. Teraz mám tie aktuálne zaradené pod "sledované témy" a dostanem sa k nim veľmi ľahko cez menu "skratka".
Btw neviem či ste si všimli, ale "SVB" sa nedá vyhľadávať, *oprava - SVB sa už dá vyhľadávať od nedele 12.3. (Richard, ďakujeme :) * lebo sú to len 3 písmená. :confused: Niektoré témy boli a sú duplicitné, asi práve kvôli tomu, že boli staršie a zakladatelia nových tém ich nenašli.

Téma je založená, klik sem http://www.porada.sk/showthread.php?t=22009
PeterNR
14.03.06,08:02
Hurááá! Konečne sa mi to podarilo. Chýbal mi len jeden krok k tomu,aby som to správne doinštalovala, ale prišla som na to. Neviem, ale mne sa celkom program pozdáva, zdá sa že nie je komplikovaný, musím si ešte preštudovať tie napojenia a uvidím.
Ahojte

Peterf + GabiZ: vy ste ali šikovní, ja som sa k administratíve domu cez weekend vôbec nedostal, oslavovali sme s kamošmi dcérkine prvé narodeniny :) Ale naše témy sledujem, len sa nestíham zapájať.

Keďže riešite nastavenia a napojenia programu Easy SVB, pripájam súvisiace info od p. Štolca.

"Dobrý deň,



ešte jedna poznámka k programu: Nastavenie parametrov SVB nemusí byť vždy úplne triviálna záležitosť - pri najrozmanitejších spôsoboch tvorby záloh a rozúčtovania služieb, ale zatiaľ sme vždy našli spolu s našimi zákazníkmi spôsob ako vytvoriť model, reprezentujúci ich SVB.



Ak si totižto vytvoríme na začiatku chybný model SVB (ide najmä o zadefinovanie služieb) a na základe neho vytvoríme Cenníky, Predpisy a nahráme do Peňažného denníka množstvo dát - nie je spätná oprava služieb úplne bezpracná, keďže sú medzi týmito objektami väzby. Preto platí - radšej viac času venovať úvodnému nastaveniu programu ako potom opravovaniu nesprávne nahratých dát.



Nakoľko ide o kľúčovú činnosť, z ktorej vyplýva hladký priebeh nahrávania údajov počas celého roka, ochotne Vám v tomto smere poradím. Keď si vytvoríte model Vašeho SVB - môžete mi databázu poslať mailom a potom ho môžeme telefonicky odkonzultovať.



S pozdravom,


Ing. Miroslav Štolc"
GabiZ
14.03.06,09:31
Ahoj PeterNR, gratulujem k narodeninám tvojej dcérky, jeden rôčik to je úžasné!. Ale K tomu softu. Mne prišiel podobný mail, ale nebola tam ponuka vytvorenia modelu nášho SVB. Napriek tomu som ho testovala na prázdnej databáze a zdá sa mi naozaj prehľadný. Požiadala som už o objednanie tohto programu, dúfam, že som sa neunáhlila a budem spokojná. Ale to už bude môj problém. A čo sa týka toho nastavenia, tak je fakt, že to treba dôkladne prejsť, lebo potom by sa tam nabalovali bludy a upozornenie bolo, že ťažko sa chyby v niektorých zložkách opravujú.
Takže pekný deň všetkým.
GabiZ
Peterf
14.03.06,10:02
Ahoj PeterNR blahozelam k tym narodeninam.. :)
PeterNR
14.03.06,11:20
Ďakujem vám, gratulanti :)
Aby ste vedeli komu ste gratulovali, a kto to vlastne sedí za počítačom, pripájam fotky ;)
Monika333
14.03.06,11:23
Malá fešanda.
GabiZ
14.03.06,11:32
Pyšný tatino s maminou a kráááááásna dcérka.
Tak veľa šťastia celej rodinke.
Peterf
14.03.06,11:34
Hmm najvyssi cas splodit vlastne dieta.. :)
PeterNR
14.03.06,11:45
Ďakujem, ste fakt zlatí :)

Peterf veru odporúčam, je to fakt úžasné mať dieťatko/á ;)

Ešte jedna foto a už dosť. Takto to u nás vyzeralo v sobotu, a podobne aj v nedeľu, len osadenstvo sa čiastočne obmenilo :)
Monika333
15.03.06,06:18
Uz sa niekto prehrýzol SW EasySVB Demo?
Mne nevyhovuje.
GabiZ
15.03.06,09:02
Uz sa niekto prehrýzol SW EasySVB Demo?
Mne nevyhovuje.

Môžeš konkretizovať v čom ti nevyhovuje. Lebo mne sa zdal celkom dobrý, možno som nezachytila nejaké nedostatky.
Peterf
15.03.06,10:23
Môžeš konkretizovať v čom ti nevyhovuje. Lebo mne sa zdal celkom dobrý, možno som nezachytila nejaké nedostatky.

Aj mna to zaujima a velmi..
Monika333
15.03.06,10:37
Netvrdím, že je špatný, ale pokiaľ sú medzi vlastníkmi dohodnuté špecifické podmienky na rozúčtovanie niektorých položiek za služby, tak sa to nedá spracovať.
SW ponúka systém rozúčtovania podľa plochy, osôb, rovnomerne a percentuálne.
GabiZ
15.03.06,11:15
Netvrdím, že je špatný, ale pokiaľ sú medzi vlastníkmi dohodnuté špecifické podmienky na rozúčtovanie niektorých položiek za služby, tak sa to nedá spracovať.
SW ponúka systém rozúčtovania podľa plochy, osôb, rovnomerne a percentuálne.

Neviem presne čo znamená špecifické podmienky na rozúčtovanie niektorých položiek. Podľa mňa ÚK máš rovnaké podmienky, TÚV máš rovnaké podmienky, voda takisto, možno výťah ak sú tam stanovené nejaké výnimky, ale podľa toho, ako som dostala popis, dá sa to tam pekne zohľadniť. No neviem, ja som si tie položky pozerala, najväčšiu pozornosť treba venovať vstupným údajom, ktoré tam najskôr musíš nahodiť a potom by nemal byť problém. Uvidím, prax ukáže aké sú tam nedostatky, ja som si soft objednala, takže možno tiež narazím na nejaké nedostatky, z ktorých budem prekvapená, ale je tam aj zákaznícka podpora a dajú sa odstrániť niektoré špecifiká (podľa toho čo dodavateľ píše), takže snáď s tým problém nebude.
Peterf
15.03.06,11:47
Netvrdím, že je špatný, ale pokiaľ sú medzi vlastníkmi dohodnuté špecifické podmienky na rozúčtovanie niektorých položiek za služby, tak sa to nedá spracovať.
SW ponúka systém rozúčtovania podľa plochy, osôb, rovnomerne a percentuálne.

S tymto mam presne problem aj ja..
Vlastnici sa na zhromazdeni dohodnu na nejakom uplne od veci vzorci a ten sa tam neda nastavit.:confused:
Objednam si demo toho KBsoftu a porovnam. Zatial mi excel a access vychadza stale najlepsie.:rolleyes:
A ten vlastne stale pouzivam
Monika333
15.03.06,11:53
My sme si schválili rozúčtovanie nákladov na ohrev TUV s prepočítavacími koeficientami podľa toho, kto má akú výšku spotreby TUV. Čiže kto má väčšiu spotrebu, má nižší koeficient ako ten, kto minie za celý rok 3,65 m3. (reálne číslo).
Na takúto habaďúru by musel autor doprogramovať podprogram a potom by cena hupla hore.
PeterNR
15.03.06,12:21
Peterf Access je afaik veľmi flexibilný, výpočet v každom poli sa dá nadefinovať presne podľa potreby, ale ja v ňom moc neviem pracovať. Takže ak napíšeš nejaký program, rád ho vyskúšam :)

Monika Aprečo to neskúsiť overiť u autora? Zhromaždite požiadavky na zmenu a napíšte mu, nech sa vyjadrí, či by sa to dalo urobiť, a koľko by to stálo.

K teplej vode - ak tomu správne rozumiem ten kto minie viac teplej vody, zaplatí v prepočte na 1 m3 menej ako ten kto minie menej vody? Máte k tomu nejaký argument prečo je to lepšie ako proporcionálne rozpočítanie?

Btw pokiaľ ide o príliš komplikované prepočty nákladov, ešte je možnosť presvedčiť zhromaždenie, že to treba zjednodušiť :)
GabiZ
15.03.06,12:50
No niekedy sú takéto dohody medzi vlastníkmi utrpením pre toho, kto to potom musí spracovávať a rozúčtovavať. Ak správne rozumiem, tak koeficienty sa môžu používať pri meraní spotreby tepla prostredníctvom meračov, kde zohľadňuješ polohu bytu. Ale pri rozpočítavaní vody si to neviem predstaviť. Veď máš určitú spotrebu, máš namerané hodnoty jednotlivých bytov a jediný koeficient, ktorý pritom môžeš použiť je rozdiel medzi hodnotu nameranou v bytoch a fakturovanou. Ja by som nepristúpila na moc veľké kompromisy, lebo potom je fakt problém nájsť si vhodný program na to, aby zohľadňoval špecifiká všetkých SVB. I Keď samozrejme šikovný programátor dokáže urobiť program taký, aby sa tam dalo zohľadniť všetko, čo SVB-éčka potrebujú a môžu si v ňom vybrať svoju vhodnú alternatívu. Myslím si, že tak ako je zákon nedokonalý takisto nájsť aj vhodný program je problém. Iba ako Peťo spomínal dať dohromady pripomienky a danému dodávateľovi ich predniesť, aby sa s programom pohral. Závisí to aj od dohody s dodávateľom, či je schopný ušiť program na mieru toho-ktorého SVB.
Monika333
15.03.06,13:20
K tým koeficientom a rozúčtovaniu TUV:
Čím vyššia spotreba, tým lepšia cena (samozrejme oproti objednanému množstvu). Lenže pri našej zostave dôchodcov ... Objednávanie TUV je lotéria. Fixné náklady máme vyššie ako variabilné. A babky poznajú len dvojčlenku.
Padol návrh, prečo by mali byť postihnutí tí, ktorí majú normálnu spotrebu a tým platia najväčší diel nákladov? A ešte im aj pomerným dielom prerozdeliť straty?
U nás sa dostaneme do stavu, keď celý rok nikto neminie ani m3, 31.12. jeden človek odpustí 1m3 a zaplatí celoročné náklady na TUV, t.j. vodu, ktorá cirkulovala v systéme.
V záujme spravodlivosti sa zobrali koeficienty z Dodatku č. 1 k Metodike kt. sa určuje postup hosp. prevádzky sústav tepel. zar. MH SR.
MiroES
16.03.06,01:45
Zdravím všetkých členov - som autor programu EasySVB - PeterNR ma upozornil mailom na túto diskusiu:

Btw nechcete sa zapojiť do diskusie o SVB a súvisiacich problémoch na "porade"? Ak áno, kliknite sem

http://www.porada.sk/index.php?referrerid=9287 (http://www.porada.sk/index.php?referrerid=9287)
Beží tam veľa diskusií na rôzne témy týkajúce sa SVB. Privítali by sme práve také pokrokové názory a reálne skúsenosti, ako máte Vy. A mohli by ste nám priamo radiť v prípade otázok na EasySVB v diskusii o sw pre SVB


Samozrejme budem rád reagovať na všetky príspevky, ku ktorým budem mať čo povedať - podľa toho, ako mi čas dovolí.

Monika: Je v poriadku, že ste hľadali spravodlivejší systém na rozúčtovanie nákladov na ohrev TÚV, lebo doteraz platný systém - podľa meračov TÚV nevystihoval skutočnú situáciu: 30-40% tepla sa totižto minie vo výmenníkovej stanici a v rozvodoch => náklady na toto teplo by sa mali deliť rovnakým dielom medzi všetkých (treba to chápať ako poplatok za to, že môžu používať TÚV) a zvyšok (60-70%) potom podľa spotreby na meračov TÚV.

Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005 (pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu TÚV a rozpočítavania množstva dodaného tepla) zavádza tento systém pre SVB už na tento rok - zatiaľ len v pomere 10% / 90%, ale odhadujem, že časom sa to posunie k vyššie zmieňovaným číslam. Program EasySVB podporuje tento nový systém rozúčtovania nákladov TÚV. Odporúčam (spolu s ÚRSO) začať tento spôsob používať, lebo je spravodlivejší.

Samozrejme, že vo Vyhláške je aj čarovná formulka "...ak sa nedohodnú inak." A to je asi aj Tvoj prípad, Monika. Píšeš, že používate koeficienty z Dodatku č. 1 k Metodike....MH SR - rád by som vedel o aký dokument sa presne jedná a ako konkrétne ho aplikujete, aby som sa mohol k tomu záväzne vyjadriť. Zatiaľ môžem povedať len toľko, že v programe sa dá nastaviť koeficient ku každému meraču TÚV, ktorým sa prenásobí nameraná spotreba - možno by toto bolo pre Teba riešením.

Čo sa týka rozširovania programu EasySVB o nové vlastnosti - nemám nič proti tomu - naopak, podporujem dobré nápady. Jediné kritérium pre zaradenie nového prvku do programu je to, aby ho využívalo viac ľudí - inak by program narástol do gigantických rozmerov a stal by sa "komplikovaným" (ako mnohé iné) a nemohol by sa viac volať Easy...
Jozef I
16.03.06,05:33
....
U nás sa dostaneme do stavu, keď celý rok nikto neminie ani m3, 31.12. jeden človek odpustí 1m3 a zaplatí celoročné náklady na TUV, t.j. vodu, ktorá cirkulovala v systéme.

V záujme spravodlivosti sa zobrali koeficienty z Dodatku č. 1 k Metodike kt. sa určuje postup hosp. prevádzky sústav tepel. zar. MH SR.

Monika, mna by zaujimalo ci prihliadate aj na to, ze ten dotycny prisiel 31.12. a mohol si odpustit 1m3 vody. Ono je podla mna aj dôlezite, ze cely dom musel cely rok mat v systeme vodu a stale ju ohrievat aby ten dotycny mal moznost si tu teplu vodu hocikedy pustit. Je to len jeho problem ci tam byva alebo nie. Od toho ma merac. A zaplati len to co minul + prepocitane straty na dom za rokn ktore nesuhlasia so sumarom z meracov, a ktore vznikli z dôvodu ze aj pre neho sa ta voda musela stale chystat.

A osobne, ak by sa ti sem dalo pripojit ten Metodicky pokyn, tak by som si ho rad pozrel. Alebo aspon kde sa to da pozriet.
GABRIELA
16.03.06,05:36
Ja sa pripájam k žiadosti o daný Dodatok č.1 ......... Ja som rozpočítala náklady na TÚV podľa vyhlášky URSO, čiže 10% a 90%. Určite je to spravodlivejšie, aj keď by som brala tiež vyšší pomer. Ja mám v baráku 40% dôchodcov, a spoteba do 3m3 za rok na byt.
Prosím Vás ak môžte niekto pripojiť link na demo programu EASY SVB bola by som rada. Zatiaľ robím vyúčtovanie v exceli.
Pekný deň
Jozef I
16.03.06,05:38
Dakujem PetroviNR ze sem pozval autora programu.
Ja osobne tiez teraz tento program testujem a snazim sa nastavit vsetky prvotne udaje do dema programu. Prvy dojem z neho mam velmi dobry a z tych co som doteraz videl sa mi naozaj zda uzivatelsky najprijemnejsi a najprehladnejsi. Co sa tyka vypoctov a vyuctovania ako takeho, to som este vsetko nevyskusal, tak este strpenie. Nejak som nezaregistroval v com vsetkom je demo obmedzene oproti kupenemu sw? Ak viete niekto (alebo sam autor;) ) tak prosim napiste.
Elena Navrátilová
16.03.06,07:21
K tejto požiadavke sa pripájam i ja. Rada by som vedela, ktorý soft by bol vhodný pre vedenie SVB, pretože zatiaľ všetko robím pomocou excelu, všetko si vyrábam, a je to strašne zdĺhavé a komplikované. Jedinú výhodu mám v tom, že aspoň sa naučím, ako sa čo rozpočítava. Ale cez soft by to bolo určite pohodlnejšie. Peterf ja účtujem v JÚ,mám 36 bytov, ale myslím, že sa to odvíja od zákona o účtovníctve, kde je stanovené, kedy presne ideš podľa JÚ alebo PÚ. Takže budem rada, ak sa na túto tému vyjadria aj ostatní. Tiež by ma ale zaujímala aj finančná stránka, koľko taký špás stojí. Nemusím pripomínať prečo (ludia sledujú každú vyhodenú korunu a častokrát ich výsledný efekt nezaujíma). Vopred ďakujem aj ja za rady.
Milá GabiZ, pri mojej návšteve na DU na nástenke visel dokument/nazvem to takto/, ktorý pojednáva o SVB daňovej a účtovnej problematike, nakoľko bola pracovníčka DU ochotná a prefotila mi to už som to nezháňala ale na DRSR by to mohlo byť. Sa mi zdá že som to tam našla. Citujem:organizácie nezaložené alebo nezriadené za účelom podnikania ako PO podľa §1 ods.1 písm. a/ účtovnými jednotkami,... V sústave JU môže takýto subjekt účtovať, ak nepodniká a jeho príjmy nedosiahli v pred.období 3 mil. SK. Z uvedeného vyplýva, že SVB môže účtovať v sústave JU, avšak v prípade ak je porušená aspoň jedna z 2 stanovených podmienok, je SVB povinné účtovať v PU.Ja mám veľmi dobré skúsenosti so SW kbsoft. sk, aj s peň.den. Treba vyskúšať demo zasielajú, doporučujem.
Elena Navrátilová
16.03.06,07:31
Dakujem PetroviNR ze sem pozval autora programu.
Ja osobne tiez teraz tento program testujem a snazim sa nastavit vsetky prvotne udaje do dema programu. Prvy dojem z neho mam velmi dobry a z tych co som doteraz videl sa mi naozaj zda uzivatelsky najprijemnejsi a najprehladnejsi. Co sa tyka vypoctov a vyuctovania ako takeho, to som este vsetko nevyskusal, tak este strpenie. Nejak som nezaregistroval v com vsetkom je demo obmedzene oproti kupenemu sw? Ak viete niekto (alebo sam autor;) ) tak prosim napiste.
Jozef ak môžem doporučiť v JU pracujem od kbsoft, rozpočítava náklady, je jednoduchý, konzultácie vždy. Peňažný denník prepojený aj programom SpravByt. Demo zašlú bez problémov.
GabiZ
16.03.06,07:49
Elenka, ďakujem za reakciu, presne toto som myslela ohľadom toho dokumentu, ktorý o tom pojednáva, len som nevedela, kde som to čítala. Všetky tieto zákony, vyhlášky a veci podobné mám doma, takže v priebehu dňa sa k nim nedostanem, aby som mohla konkrétne uviesť, kde sa o tom pojednáva. Takže som rada za tých, ktorí mali tento dotaz, že si to objasnila. Ináč ohľadom toho softu, počula som o kbsoft, ale ja som si vybrala EasySVB lebo sa mi zdá byť naozaj prehľadný a dobrý. Ale to je vec názoru a samozrejme podmienok, ktoré jednotlivé SVB požadujú.
Elena Navrátilová
16.03.06,08:07
K tým koeficientom a rozúčtovaniu TUV:
Čím vyššia spotreba, tým lepšia cena (samozrejme oproti objednanému množstvu). Lenže pri našej zostave dôchodcov ... Objednávanie TUV je lotéria. Fixné náklady máme vyššie ako variabilné. A babky poznajú len dvojčlenku.
Padol návrh, prečo by mali byť postihnutí tí, ktorí majú normálnu spotrebu a tým platia najväčší diel nákladov? A ešte im aj pomerným dielom prerozdeliť straty?
U nás sa dostaneme do stavu, keď celý rok nikto neminie ani m3, 31.12. jeden človek odpustí 1m3 a zaplatí celoročné náklady na TUV, t.j. vodu, ktorá cirkulovala v systéme.
V záujme spravodlivosti sa zobrali koeficienty z Dodatku č. 1 k Metodike kt. sa určuje postup hosp. prevádzky sústav tepel. zar. MH SR.
Monika, tento problém v programe SpravByt je už niekoľko rokov vyriešený. Vyskúšaj demo a uvidíš. kbsoft.sk. Peňažný denník spolupracuje aj so SpravByt-om. Máš po probléme. Doporučujem
Elena Navrátilová
16.03.06,08:28
Ahojte,
hladam soft pre SVB na rozuctovanie, zalohove predpisy, planovanie oprav, uctovnictvo..
Mate nejake realne skusenosti? Co pouzivate?
Co je najlepsie na ucto pre SVB. Mam viest ucto v JU alebo PU?
Vopred dakujem za vsetky Vase skusenosti a rady.;)
Peterf, doporučujem ti SW kbsoft.sk. Demo pošlú, rozúčtováva podľa potrieb, dlhoročné skúsenosti s SVB, podľa potrieb spoločenstva, správcu. Prepojený s peňažným denníkom. Prajem príjemný deň.
Elena Navrátilová
16.03.06,08:33
Elenka, ďakujem za reakciu, presne toto som myslela ohľadom toho dokumentu, ktorý o tom pojednáva, len som nevedela, kde som to čítala. Všetky tieto zákony, vyhlášky a veci podobné mám doma, takže v priebehu dňa sa k nim nedostanem, aby som mohla konkrétne uviesť, kde sa o tom pojednáva. Takže som rada za tých, ktorí mali tento dotaz, že si to objasnila. Ináč ohľadom toho softu, počula som o kbsoft, ale ja som si vybrala EasySVB lebo sa mi zdá byť naozaj prehľadný a dobrý. Ale to je vec názoru a samozrejme podmienok, ktoré jednotlivé SVB požadujú.
GabiZ keď viem poradím, mne tiež dobre padne takéto fórum. Ja som začala so správou 1.7.2005, bola som aj na porade, ale o SVB som tu nič v tej dobe nenašla, aj so SW som mala takéto problémy o ktorých tu čítam. Poradiť nemal kto, lebo tu to na živnosť nikto nerobí. Ale o tom to všetko je. Dnes som už oveľa flexibilnejšia, skúsenejšia a rada poradím.
síra
16.03.06,10:34
Pripájam sa k diskusii: osobne tiež študujem program EasySVB- demo verziu,zdá sa mi prehľadný a jednoduchý,len som zatiaľ neprišla na to ako vyzerá vyčtovacia faktúra. doklad pre jednotlivé byty- to čo dostanú ľudia do ruky,aby im bolo jasné za čo platia. doteraz nám zmluvne robí vyučtovanie firma,ktorá za to berie nekresťanské peniaze.Ľudia sú za 12 rokov naučený na takúto prehľadnú faktúru,ale neviem či tento program to tak úrobí?
K právným predpisom pre SVB by som doporučila stať sa členmi Združenia spoločenstiev vlastníkov na Slovensku, za 3,00 Sk mesačne na byt Vás pravidlene v 8 informačných listoch,ktoré dostanete na Vašu adresu poinformuju o všetkých zmenách v legislatíve a ochotne poradia v problémoch SVB- aj nečlenom.:mad:
MiroES
16.03.06,23:03
Jozef I, demo robí len čiastočne rozúčtovanie nákladov a neobsahuje tlačové zostavy (okrem Predpisov záloh).

síra, program EasySVB vytvorí prehľadné Vyúčtovanie, ktoré je vytlačené na 2 strany a obsahuje: Údaje o vlastníkovi, Údaje o byte, Prehľad platieb vlastníka, Sumárne vyúčtovanie služieb (pre každú službu: Zálohy, Náklady, Rozdiel a na záver Preplatok/Nedoplatok), Nedoplatky z min. rokov, Rozúčtovanie nákladov (pre každú službu: Spotreba a náklady na dom => Rozúčtovacie kritérium a výpočet => Spotreba a náklady pripadajúce na daného vlastníka), Hospodárenie s FOÚ a Graf vývoja spotreby jednotlivých služieb.

Elena Navrátilová, napísať za 2 dni 11 príspevkov v znení: "Odporúčam kb soft.sk. Demo pošlú." pripomína skôr reklamnú kampaň ako diskusiu. :rolleyes:
(Diskusia je o výmene informácií - opakovaním tých istých informácí nešetríme čas ľuďom, ktorý to budú čítať v budúcnosti.) :)
Elena Navrátilová
17.03.06,07:21
Jozef I, demo robí len čiastočne rozúčtovanie nákladov a neobsahuje tlačové zostavy (okrem Predpisov záloh).

síra, program EasySVB vytvorí prehľadné Vyúčtovanie, ktoré je vytlačené na 2 strany a obsahuje: Údaje o vlastníkovi, Údaje o byte, Prehľad platieb vlastníka, Sumárne vyúčtovanie služieb (pre každú službu: Zálohy, Náklady, Rozdiel a na záver Preplatok/Nedoplatok), Nedoplatky z min. rokov, Rozúčtovanie nákladov (pre každú službu: Spotreba a náklady na dom => Rozúčtovacie kritérium a výpočet => Spotreba a náklady pripadajúce na daného vlastníka), Hospodárenie s FOÚ a Graf vývoja spotreby jednotlivých služieb.

Elena Navrátilová, napísať za 2 dni 11 príspevkov v znení: "Odporúčam kb soft.sk. Demo pošlú." pripomína skôr reklamnú kampaň ako diskusiu. :rolleyes:
(Diskusia je o výmene informácií - opakovaním tých istých informácí nešetríme čas ľuďom, ktorý to budú čítať v budúcnosti.) :)
Ja som to opakovalal z jednoduchého dôvodu: predchádzajúci príspevok niekto povymazával, takže prečo neinformovať, keď mám vlastnú skúsenosť. Mne takto niekto radiť pri začiatku, som mu veľmi vďačná. Myslím že toto je fórum kde ide každému účastnému o jedno: o dobrú vec, ktorú môže každý poradiť bez obmedzenia. Asi len toľko. Zdravím a prajem príjemný deň.
Peterf
17.03.06,10:17
Ja som to opakovalal z jednoduchého dôvodu: predchádzajúci príspevok niekto povymazával, takže prečo neinformovať, keď mám vlastnú skúsenosť. Mne takto niekto radiť pri začiatku, som mu veľmi vďačná. Myslím že toto je fórum kde ide každému účastnému o jedno: o dobrú vec, ktorú môže každý poradiť bez obmedzenia. Asi len toľko. Zdravím a prajem príjemný deň.

Elena mne to pripadalo uplne rovnako.. Ako keby si bola z KBsoft.:confused:
Inak vecer sem poprilepujem obe demo verzie- EasySVB aj SpravByt od Kbsoftu aj s popisom a mojimi postrehmi.
Zatial len v kratkosti: EasySVB ma uzivatelsky privetivejsie prostredie, ale prvotne vytvorenie predpisu mi robi dost problemy vzhladom na neexistujuci manual a specifickost vzorcov pre moje SVB.
SpravByt sa mi zda modularnejsi, zato vsak ovela zlozitejsi na okamzite pouzitie. Chce to nastudovat dokumentaciu a nejaky cas sa s tym hrat. Po grafickej stranke je dost uz zastaraly.. Chcelo by to trochu vylepsit graficke rozhranie. A este dost tazko sa mi na prvy krat v nom orientuje.

Zatial testujem obe produkty a porovnavam s mojou db v accessi a exceli a pokusam sa ich naplnit mojimi vzorcami a polozkami- neviem ale ten access mi zatial vychadza pre mna najprijatelnejsie. (asi preto, ze viem ako mam co nastavene prepojene a rozumiem vsetkym detailom)
Mozno asi to tak vyzera vykompilujem s priatelom db profesionalom vlastnu db nezavislu na Accesse a potom Vam ju sem prilepim ;)

Zatial tolko vecer sa rozpisem podrobnejsie, ak to stihnem-robim vela veci naraz KURNIK:o
GabiZ
17.03.06,10:40
..... EasySVB ma uzivatelsky privetivejsie prostredie, ale prvotne vytvorenie predpisu mi robi dost problemy vzhladom na neexistujuci manual a specifickost vzorcov pre moje SVB.....

Myslím si, že máme úžasnú možnosť takéto detaily vykonzultovať s MiroES, ktorý tento program vytvoril, a vďaka Petrovi sa dostal sem na našu debatu, takže určite sa bude vedieť k takýmto problémom vyjadriť.
Jozef I
17.03.06,10:45
MiroES - nedalo by sa sem prilepit/vlozit ukazka toho koncorocneho rozuctovania, pripadne este par nejakych vystupov na ukazku, aby sme si mohli urobit predstavu? Je jedno ake udaje v tom budu.
Halli
17.03.06,10:56
K tej reklamnej kampani chcem len dodat, že tiež použivam KBsoft a komunikujem s touto firmou a poznam ju už dobrých 10rokov,a určite by si to takto neprial ani autor programu, preto som sa zatial nevyjadrovala k tomu, kym som nepoznala jeho nazor. Ani Elena to zrejme nemyslela zle a netreba to brat z tej opačnej strany, ale prosim ju nech to necha na každom z Vas, aby ste si urobili vlastný nazor a podla potrieb kontaktovali samotneho autora, ktorý ma svoju stránku na nete.
Porovnavat na tejto pode programy je myslím nevhodne, lebo nič Vam neda objektívny obraz, kým si to sami nevyskušate. ďakujem.
Peterf
17.03.06,11:34
K tej reklamnej kampani chcem len dodat, že tiež použivam KBsoft a komunikujem s touto firmou a poznam ju už dobrých 10rokov,a určite by si to takto neprial ani autor programu, preto som sa zatial nevyjadrovala k tomu, kym som nepoznala jeho nazor. Ani Elena to zrejme nemyslela zle a netreba to brat z tej opačnej strany, ale prosim ju nech to necha na každom z Vas, aby ste si urobili vlastný nazor a podla potrieb kontaktovali samotneho autora, ktorý ma svoju stránku na nete.
Porovnavat na tejto pode programy je myslím nevhodne, lebo nič Vam neda objektívny obraz, kým si to sami nevyskušate. ďakujem.

Ahoj slavica,
ja som mojim prispevkom nechcel nikoho urazit len som vyjadril svoje postrehy, tym ze si obe dema skusam.:o
Nemyslim, ze by boli moji slova nejako dehonestujuce pre kohokolvek a tuto temu som zalozil s nazvom :"Software pre SVB"
Otvoril som tak diskusiu, nepropagujem ziadneho autora, len hodnotim. Ja som vypracoval uz zopar auditov na fukcnost softwaru u nas v praci, spolu s navrhmi systemu prace- fy sa nasledne prisposobila mojim poziadavkam.

Presne takto som analyzoval fukcnost aj tohto sw, ako posobi na beznych uzivatelov-privetivost, fukcnost, modularnost, technicka stranka.
Hodnotil som ho z vlastnej stranky- vyuzitie pre mna.
Suhlasim s tym aby si to kazdy skusil sam, rozhodne vsak nieje nevhodne si oba produkty porovnat.
Ja som zakaznik, mam pravo hodnotit. Skusam vela sw produktov, okrem tychto dalsie tri.
Takze smelo hodnotite vsetci dalej o tom bola tato tema zalozena..:confused:
Halli
17.03.06,12:00
O.k. Peto, tým som nemierila len na teba, ale nechcem, aby sa to zvrtlo v niečo čo tu nechceme, Elenka to tiež myslela v dobrom a niekto tu ma pocit, že robi reklamu :) Kludne porovnavajte ale, ale hodnotit takto niečo verejne by sa ani mne nepačilo. Je tam vela veci, ktoré vyhovuju jednemu alebo druhemu a takto možeš nechtiac aj ty ubližit či už tomu alebo tomu autorovi. Každý z nich ma skusenosti a robi program podla jednotlivych potrieb zakazníkov. Neber to v zlom, ale toto je verejne forum určite by sa to ani jednemu nepačilo, nakolko nemože okamžite reagovat. A prilepovat sem nejake stranky to už myslim ozaj nieje vhodne. Možme sa predsa kontaktovat sukromne a tieto veci, ktoré su už špecificke sa daju riešit aj touto cestou.:o
Ešte dodavam: ano tato stranka je nato, len ma prekvapila reakcia MiraES a tak to chcem troška zmiernit...:p aj mne sa pači niečo v tom a niečo v inom programe, ale až samotna prax ukaže čo komu vyhovuje. Tak si nevyčitajme žiadne reklamne kampane ale si pomahajme. Viem, že vdaka tvojej zvedavosti bude mat vela ludi osoh, lebo potrebuju niekoho kto sa tými programami prehryzie. A to je super.;)
GabiZ
17.03.06,12:02
Nechcem si pripadať ako nerozhodná osoba, ktorá dáva súhlasy kde sa jej zachce, ale musím súhlasiť aj so Slavicou aj s Peterf. Slavica správne podotkla, že každý si musí program vyskúšať, aby mohol zhodnotiť, či mu vyhovuje a výber je na každom z nás. Na druhej strane súhlasím aj s Peterf, že táto téma je založená aj preto, aby sme svoje hodnotenia zdieľali spolu s ostatnými. To, čo jeden považuje za problém, druhému problém robiť nemusí, ale nie je zlé si o tom tu na tomto fóre pohovoriť. Nikto to určite neberie ako vyzdvihovanie jedného a potláčanie druhého programu. Ale niektorí, ktorí demá nevyskúšali možno čerpajú z našich skúseností, ktorí sme niektorý z programov buď vyskúšali, alebo niektorý v nich pracujú. A o tom to je. Len si posúvame informácie, ktoré podľa mňa všetci potrebujeme. A názor bude mať každý iný, ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí.
Pekný deň.
Halli
17.03.06,12:20
Gabi je to o.k. aj ja velakrat rozmyšlam o kompromisoch a pravda je aj tak niekde uprostred, ale verím že si nájdeme tu spravnu cestu, či už na porade alebo sukromných odporučaniach.Sama dobre viem aka je takato pomoc potrebna a k nezaplateniu. Tak aj ja prajem pekny den Tebe, aj ostatným životaschopným poradakom.;) Peto dik aj tebe.;)
Jozef I
17.03.06,12:41
Tak ja sem tiez pridam svoj nazor. Som rad, ze tato tema vznikla, lebo uz som dlhsiu dobu hladal nejaky vhodny program pre SVB. A tu som dostal niekolko tipov. Je jasne, ze si vzdy najprv vyskusam nieco, za co mam zaplatit. Z jednotlivych prispevkov bolo jasne, ze si vsetci objednali demo programu a sami skusaju, ako funguje. Ja tak isto. Potom sme tu aj sami jednotlivo pisali vlastny nazor na dany SW. Problem nastal, až ked sa sem "prirutila" Elenka, a začala vo všetkych temach hromadne vkladat prispevky. Co by som samozrejme uvital, lebo ked je niekto aktívny, tak to nie je na skodu. Ale aby pri kazdej odpovedi ponukla jeden program a vrelo ho odporucala v 4 prispevkoch pod sebou, (a to sa jej odpoved v nicom nelisila, len ju kopirovala) sa mi zdalo vyslovene ako reklama.
Elenka nechcem sa ta dotknut, vyjadrujem iba svoj nazor. Sama si nam vysvetlila, ze si chcela iba pomôct. Tak to beriem a verim, ze nabuduce tvoje odpovede budu pre vsetkych prinosom. Nechcem ta znechutit, iba som chcel vysvetlit preco tu vznikla tato tema a reagujem aj na prispevok Slavice, ktora napisala, ze je nevhodne porovnavat sw. Môj nazor je, ze je to velmi dobre aby sme vedeli co ideme kupit.
Verim, ze som sa nikoho nedotkol, to som fakt nemal v umysle. :confused:

Slavica ma predbehla a pridala prispevok, ktorym to vyjadrila velmi pekne a plne s nou suhlasim.
Elena Navrátilová
17.03.06,12:50
Tak ja sem tiez pridam svoj nazor. Som rad, ze tato tema vznikla, lebo uz som dlhsiu dobu hladal nejaky vhodny program pre SVB. A tu som dostal niekolko tipov. Je jasne, ze si vzdy najprv vyskusam nieco, za co mam zaplatit. Z jednotlivych prispevkov bolo jasne, ze si vsetci objednali demo programu a sami skusaju, ako funguje. Ja tak isto. Potom sme tu aj sami jednotlivo pisali vlastny nazor na dany SW. Problem nastal, až ked sa sem "prirutila" Elenka, a začala vo všetkych temach hromadne vkladat prispevky. Co by som samozrejme uvital, lebo ked je niekto aktívny, tak to nie je na skodu. Ale aby pri kazdej odpovedi ponukla jeden program a vrelo ho odporucala v 4 prispevkoch pod sebou, (a to sa jej odpoved v nicom nelisila, len ju kopirovala) sa mi zdalo vyslovene ako reklama.
Elenka nechcem sa ta dotknut, vyjadrujem iba svoj nazor. Sama si nam vysvetlila, ze si chcela iba pomôct. Tak to beriem a verim, ze nabuduce tvoje odpovede budu pre vsetkych prinosom. Nechcem ta znechutit, iba som chcel vysvetlit preco tu vznikla tato tema a reagujem aj na prispevok Slavice, ktora napisala, ze je nevhodne porovnavat sw. Môj nazor je, ze je to velmi dobre aby sme vedeli co ideme kupit.
Verim, ze som sa nikoho nedotkol, to som fakt nemal v umysle. :confused:

Slavica ma predbehla a pridala prispevok, ktorym to vyjadrila velmi pekne a plne s nou suhlasim.
Ja som chcela len poradiť. Nič iné by som za tým nehľadala. Ale pri čítaní ponúk som len v jednej našla zmienku aj o tomo sw a viem ako každý čo robí SVB chce a hľadá to čo mu najlepšie vyhovuje. Každý má nárok si najprv veci overiť a aj právo výberu. Toto fórum je v prvom rade o odovzdávaní skúseností a preto si myslím sa to volá Porada. Nehľadala by som problém tam kde nie je.
Peterf
17.03.06,17:43
Ja som chcela len poradiť. Nič iné by som za tým nehľadala. Ale pri čítaní ponúk som len v jednej našla zmienku aj o tomo sw a viem ako každý čo robí SVB chce a hľadá to čo mu najlepšie vyhovuje. Každý má nárok si najprv veci overiť a aj právo výberu. Toto fórum je v prvom rade o odovzdávaní skúseností a preto si myslím sa to volá Porada. Nehľadala by som problém tam kde nie je.

OK som rad ze neni problem..:p len druhykrat treba trochu zvazit formulaciu svojich rad..:D
Halli
17.03.06,20:40
Haha, toto mi pripada ako :,, prilišna horlivost je horšia než fašizmus...:p tam mááááš Elenka... Peto musim ti crn, aby si mi povedal recenziu na tie programy a potom sa pobavime aj o tom mojom učto;) dorobim danove, mam ich štyri,SVB zvladnem lavou zadnou, ale to moje, juj to je gulaš...xi, potom chvilu klud a možem ist na vyučtovania...jaj,jaaaaj:eek: ,
MiroES
20.03.06,02:33
Jozef I: Prikladám zopár zostáv - dúfam, že sa Ti to podarí otvoriť. Neskôr priložím aj ukážku Ročného vyúčtovania.

Príjmy a výdavky služieb - toto je sumár pohybov financií na jednotlivých službách (z hľadiska SVB). Sú tam 3 zostavy: za celý rok, za január a za august - tu pekne vidno ako kúrenie ovplyvňuje tok peňazí v SVB v lete a v zime. Pre zaradenie pohybu do tejto zostavy je rozhodujúce "SVB-obdobie", ktoré sme zadali pri nahrávaní v peňažnom denníku.

Príjmy a výdavky účtovných položiek - toto je sumár "tých istých" pohybov, ale tentokrát podľa účtovných položiek (čiže z účtovného hľadiska). Sú tam 2 zostavy: za celý rok a za január. Na rozdiel od predošlej zostavy sú do tejto položky zaraďované na základe dátumu finančnej operácie. Čísla z celoročnej zostavy sa dajú priamo prepísať do daňového priznania.
Barbara
20.03.06,05:55
Prepáčte, že sa do toho montujem, ale mi to nedá, aby som nereagovala na Vašu debatu. Obviňujete E. N., že robí reklamu,ale ja si myslím, že ona keď už robí v tom programe, tak prečo by nemohla odporúčať ten program, ktorý pozná a vie ,že je dobrý??? ja to vidím zas tak , že práveže PeterNR robí reklamu tým ,že si pozval osobne toho autora, aby robil on reklamu svojmu programu nemyslíte???? a mám aj taký dojem, že sa aj osobne poznajú a potom prečo by nemohol propagovať svoj program..... podľa mňa je to len o tom.??? to je moj názor na tú Vašu debatu. ale nechcem uraziť nikoho, ale ešte som to nevidela, aby nejaký autor sám propagoval svoj program len tak, len na základe toho, že niekto mu pošle mail, aby sa zapojil do debaty.. Veď predsa sami píšete, že to treba vyskúšať!!!.
ešte raz to je len moj názor som nezainteresovaná osoba

aby ste si nemysleli, nepoznám sa s nikým z Vás ani s E. N.:p :p :p
Jozef I
20.03.06,06:12
MiroES - Dakujem za zostavy. V pohode som ich otvoril. Je to fajn ze su tam aj taketo zostavy, myslel som ze nebudu ziadne. ;) Ale je to o.k. Este ak by sa dalo to rocne zuctovanie, lebo to je asi najdôlezitejsie.

Barbara - myslel som si ze tato tema uz je uzavreta a vsetko sa vysvetlilo. :rolleyes: Elenka dokazuje, ze svojimi radami vo vsetkych ostatnych temach pomaha nam vsetkym poradakom. Vdaka jej za to.
Peterf
20.03.06,09:21
Prepáčte, že sa do toho montujem, ale mi to nedá, aby som nereagovala na Vašu debatu. Obviňujete E. N., že robí reklamu,ale ja si myslím, že ona keď už robí v tom programe, tak prečo by nemohla odporúčať ten program, ktorý pozná a vie ,že je dobrý??? ja to vidím zas tak , že práveže Peter robí reklamu tým ,že si pozval osobne toho autora, aby robil on reklamu svojmu programu nemyslíte???? a mám aj taký dojem, že sa aj osobne poznajú a potom prečo by nemohol propagovať svoj program..... podľa mňa je to len o tom.??? to je moj názor na tú Vašu debatu. ale nechcem uraziť nikoho, ale ešte som to nevidela, aby nejaký autor sám propagoval svoj program len tak, len na základe toho, že niekto mu pošle mail, aby sa zapojil do debaty.. Veď predsa sami píšete, že to treba vyskúšať!!!.
ešte raz to je len moj názor som nezainteresovaná osoba

aby ste si nemysleli, nepoznám sa s nikým z Vás ani s E. N.:p :p :p

K tomu dodam ze ho sem pozval PeterNR a nie ja. Ja som Peterf ;)
a hmm ja by som osobne sem ziadneho autora nepozyval ale ked uz je tu..
A odporucat sa da aj inym sposobom ako opakovanim jednej frazy x krat.- To je uz nic ine ako reklama.
Barbara
20.03.06,09:50
K tomu dodam ze ho sem pozval PeterNR a nie ja. Ja som Peterf ;)
a hmm ja by som osobne sem ziadneho autora nepozyval ale ked uz je tu..
A odporucat sa da aj inym sposobom ako opakovanim jednej frazy x krat.- To je uz nic ine ako reklama.


prepáč Peterf, až potom som si uvedomila, že ste dvaja Petrovia:)
idem si to opraviť:p
Elena Navrátilová
20.03.06,09:59
K tomu dodam ze ho sem pozval PeterNR a nie ja. Ja som Peterf ;)
a hmm ja by som osobne sem ziadneho autora nepozyval ale ked uz je tu..
A odporucat sa da aj inym sposobom ako opakovanim jednej frazy x krat.- To je uz nic ine ako reklama.
No skutočne ma trochu zaráža, že má niekto problém v tomto prípade s mojou formuláciou. Na budúce budem formulovať určite inak len aby sa to páčilo na prečítanie. To už fakt nikoho nič iné netrápi? Tak toto nám sľubovali protagonisti prevratu v roku 1989? To už máme to Švajčiarsko? Musím sa naučiť štylizovať ako sa patrí v excelentnom kapitalizme. Poprosím Petraf o hodiny slovenčiny. Nebude vadiť ak bude spievať ako Jožo Ráž, lebo toho môžem hocikedy. Len v tom zase neviďte reklamu na Elán a Joža Ráža, lebo toho asi poznajú všetci, ale ja ho osobne nepoznám. Naozaj!
GabiZ
20.03.06,10:15
Mám taký pocit, že tieto všetky posledné vyjadrenia už začínajú byť mimotemy . Nechajte to už tak, radšej sa snažme túto tému viesť viac odborne, ako útokmi na seba samých. O tomto porada fakt nieje. Čo vy na to?
Barbara
20.03.06,10:20
No skutočne ma trochu zaráža, že má niekto problém v tomto prípade s mojou formuláciou. Na budúce budem formulovať určite inak len aby sa to páčilo na prečítanie. To už fakt nikoho nič iné netrápi? Tak toto nám sľubovali protagonisti prevratu v roku 1989? To už máme to Švajčiarsko? Musím sa naučiť štylizovať ako sa patrí v excelentnom kapitalizme. Poprosím Petraf o hodiny slovenčiny. Nebude vadiť ak bude spievať ako Jožo Ráž, lebo toho môžem hocikedy. Len v tom zase neviďte reklamu na Elán a Joža Ráža, lebo toho asi poznajú všetci, ale ja ho osobne nepoznám. Naozaj!

Prosím Ťa Elenka nerob si z toho nič. Ale potom podľa Petraf aj tí ľudia, ktorí učtujú v programoch napr. Pohoda, Alfa a čo ja viem v čom a potrebujú pomoc tu na Porade a povedia, že " účtujem v Alfe, alebo v Pohode" , tak asi si robia reklamu tomu svojmu programu-------to je ale dobrá blbosť nie????
:D :D :D :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :eek: :D
Monika333
20.03.06,10:31
D O D A T O K č. 1
k Metodike, ktorou sa určuje postup overovania
hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení.


Bod 4. Prílohy č. 1 Základné normatívy používané pri overovaní hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení Metodiky, ktorou sa určuje postup overovania hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení znie:

4. Príprava a dodávka teplej úžitkovej vody

Merná potreba (normatív) tepla na prípravu teplej úžitkovej vody vychádza z fyzikálnej potreby tepla, povolených cirkulačných strát a množstva spotrebovanej vody na osobu a rok prepočítanej na miesto prípravy. Tieto hodnoty sú maximálne a platia pre celú sústavu tepelných zariadení vrátane rozvodov v objekte:


4.1
- na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste spotreby:
16 a viac m3 na osobu a rok max. 0,27 GJ/m3
do 16 m3 max. 0,275 GJ/m3
do 15 m3 max. 0,282 GJ/m3 do 14 m3 max. 0,289 GJ/m3
do 13 m3 max. 0,297 GJ/m3
do 12 m3 max. 0,307 GJ/m3
do 11 m3 max. 0,317 GJ/m3
do 10 m3 max. 0,333 GJ/m3
do 9 m3 max. 0,351 GJ/m3


- na prípravu teplej úžitkovej vody mimo objekt spotreby:
16 a viac m3 na osobu a rok max. 0,3 GJ/m3
do 16 m3 max. 0,307 GJ/m3
do 15 m3 max. 0,316 GJ/m3
do 14 m3 max. 0,326 GJ/m3
do 13 m3 max. 0,337 GJ/m3
do 12 m3 max. 0,35 GJ/m3
do 11 m3 max. 0,367 GJ/m3
do 10 m3 max. 0,386 GJ/m3 do 9 m3 max. 0,411 GJ/m3


4.2 Ak v sústave tepelných zariadení na prípravu a dodávku teplej úžitkovej vody vznikla nadnormatívna strata (podľa 4.1), pričom vnútorné rozvody patria priamemu odberateľovi, merná potreba (normatív) tepla na prípravu teplej úžitkovej vody sa osobitným postupom zvýši o pomernú časť strát tepla, ktoré vznikli na zariadení priameho odberateľa (rozvody v objekte).
Peterf
20.03.06,15:23
No skutočne ma trochu zaráža, že má niekto problém v tomto prípade s mojou formuláciou. Na budúce budem formulovať určite inak len aby sa to páčilo na prečítanie. To už fakt nikoho nič iné netrápi? Tak toto nám sľubovali protagonisti prevratu v roku 1989? To už máme to Švajčiarsko? Musím sa naučiť štylizovať ako sa patrí v excelentnom kapitalizme. Poprosím Petraf o hodiny slovenčiny. Nebude vadiť ak bude spievať ako Jožo Ráž, lebo toho môžem hocikedy. Len v tom zase neviďte reklamu na Elán a Joža Ráža, lebo toho asi poznajú všetci, ale ja ho osobne nepoznám. Naozaj!

Si trochu mimomimotemyzlezaradil niekto Ti velmi ublizil asi ujo LenON:rolleyes:
Peterf
20.03.06,15:39
Prosím Ťa Elenka nerob si z toho nič. Ale potom podľa Petraf aj tí ľudia, ktorí učtujú v programoch napr. Pohoda, Alfa a čo ja viem v čom a potrebujú pomoc tu na Porade a povedia, že " účtujem v Alfe, alebo v Pohode" , tak asi si robia reklamu tomu svojmu programu-------to je ale dobrá blbosť nie????
:D :D :D :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :eek: :D

Nie nieco ine je napisat uctujem v Pohode a nieco ine je tapetovat tu istu vetu:

16-03-06, 09:31 AM #66 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=205354&postcount=66) Elena Navrátilová (http://www.porada.sk/member.php?u=19377) vbmenu_register("postmenu_205354", true);
Member

Členom od: 14-03-06
Príspevky: 49
Súhlasil: 13x
Získal 4 súhlasov
v 4 príspevkoch
PoradaBody: 0
images/reputation/reputation_balance.gif


Re: Software pre SVB
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jozef I
Dakujem PetroviNR ze sem pozval autora programu.
Ja osobne tiez teraz tento program testujem a snazim sa nastavit vsetky prvotne udaje do dema programu. Prvy dojem z neho mam velmi dobry a z tych co som doteraz videl sa mi naozaj zda uzivatelsky najprijemnejsi a najprehladnejsi. Co sa tyka vypoctov a vyuctovania ako takeho, to som este vsetko nevyskusal, tak este strpenie. Nejak som nezaregistroval v com vsetkom je demo obmedzene oproti kupenemu sw? Ak viete niekto (alebo sam autorimages/smilies/wink.gif ) tak prosim napiste.

Jozef ak môžem doporučiť v JU pracujem od kbsoft, rozpočítava náklady, je jednoduchý, konzultácie vždy. Peňažný denník prepojený aj programom SpravByt. Demo zašlú bez problémov.
16-03-06, 10:28 AM #69 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=205442&postcount=69) Elena Navrátilová (http://www.porada.sk/member.php?u=19377) vbmenu_register("postmenu_205442", true);
Member

Členom od: 14-03-06
Príspevky: 49
Súhlasil: 13x
Získal 4 súhlasov
v 4 príspevkoch
PoradaBody: 0
images/reputation/reputation_balance.gif


Re: Software pre SVB
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Peterf
Ahojte,
hladam soft pre SVB na rozuctovanie, zalohove predpisy, planovanie oprav, uctovnictvo..
Mate nejake realne skusenosti? Co pouzivate?
Co je najlepsie na ucto pre SVB. Mam viest ucto v JU alebo PU?
Vopred dakujem za vsetky Vase skusenosti a rady.images/smilies/wink.gif

Peterf, doporučujem ti SW kbsoft.sk. Demo pošlú, rozúčtováva podľa potrieb, dlhoročné skúsenosti s SVB, podľa potrieb spoločenstva, správcu. Prepojený s peňažným denníkom. Prajem príjemný deň.
images/statusicon/user_offline.gif images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=205442) images/buttons/ocenujem.gif (http://www.porada.sk/reputation.php?p=205442)
Bolo ich tu podstatne viac ale admin ich vymazal - som ho na to upozornil.
Inak Elena mne sa KBsoft paci tiez, ale nevyzdvihujem ho nad ine.
Tymto dufam zostane tento problem navzdy uzavrety:o HOWGH
AdaG
20.03.06,16:09
Keďže je vysoký marcový dátum, prichádzam na PORADU len sporadicky, hoci je to moja domovská stránka. Musím však skonštatovať, že cesta, na akú ste sa skĺzli v týchto debatách, ma šokovala!!!
Ľudia, mnohí sa poznáme aj osobne a aj keď sa nepoznáme, správali sme sa k sebe tolerantne a úctivo. Na PORADU sa chodí pre radu a pre diskusiu so spriaznenými dušami, nie hľadať zádrapku v každom slove, ktoré napíše niekto iný. Prosím, zamyslite sa každý nad svojím vystupovaním a tí, ktorí si pripadáte múdrejší, než ostatní, skúste sa svojimi "rozumami" podeliť s ostatnými s úsmevom a nadhľadom. Ďakujem Vám...
MiroES
21.03.06,00:16
Jozef I: Prikladám Vyúčtovanie 2005 - náhľad na Rozúčtovanie nákladov celého SVB a Vyúčtovanie jedného bytu (vo formáte JPG) a tlačovú zostavu Vyúčtovanie (vo formáte PDF). Celé vyúčtovanie sa realizuje (po nahratí posledného riadku do PD - súvisiaceho s daným rokom) stlačením jediného tlačítka - následne môžeme vytlačiť zostavy pre všetkých vlastníkov.

Monika: Mohla by si uviesť konkrétny príklad (napr. na 2-3 bytoch) ako túto Vyhlášku využívate pri rozúčtovaní nákladov na ohrev TÚV?
PeterNR
21.03.06,04:52
Dobré ráno vospolok. Po niekoľkých dňoch bez internetu som sa prihlásil na poradu, a vidím že tu prebieha diskusia, ktorú by som si asi mal poriadne a od začiatku prečítať, aby som k nej mohol zaujať stanovisko.

Ak dovolíte, budem reagovať postupne k jednotlivým bodom.

Hlavná časť diskusie je o tom, čo je a čo nie je reklama na konkrétny software. Túto otázku si netrúfam objektívne posúdiť, poprosím o stanovisko administrátora.

Môj osobný názor je, že žiaden z príspevkov, ktoré sú v tejto téme od jej začiatku, nie je reklamou na konkrétny sw. A ani keby bol, nevadilo by mi to, veď aj reklama je niekedy užitočná informácia. Keď ide o verejné témy preferujem verejnú diskusiu pred súkromnými správami, pretože poskytne hodnotné informácie všetkým, nielen adresátovi súkromnej správy.

Túto tému založil Peterf za účelom výmeny názorov a diskusiu o sw pre SVB, a ja som veľmi rád, a ďakujem mu, že ju založil. Od začiatku tejto témy sme diskutovali o viacerých programoch, ja sám som ich na začiatku uviedol 6, vrátane ich názvov a linkov na ich stránky. Každý, kto mal nejaké skúsenosti, názory alebo odporúčania na tieto programy, ich uviedol, samozrejme vrátane názvu príslušného programu. Ten, kto mal skúsenosti s dvomi alebo viacerými sw, ich vo svojich príspevkoch porovnal, čo je - myslím si - celkom v poriadku, a bolo by fajn, keby to tak aj ostalo.

Konkrétne k otázke, prečo som pozval práve autora programu EasySVB, p. Ing. Štolca, na www.porada.sk do diskusie o SVB?

Po prvé - Myslím si, že do diskusií na www.porada.sk sa môže zapojiť ktokoľvek bez ohľadu na to, čo robí. Predstavte si, že by niekto z nás vytvoril alebo začal distribuovať program pre SVB, mal by prestať prispievať?

Po druhé - Keď som ho kontaktoval a požiadal o zaslatie dema programu, z našej emailovej diskusie vyplynulo, že má skúsenosti nielen so správou SVB, ale aj so zateplením a obnovou ich bytového domu. Na túto tému sme chvíľu diskutovali, keďže - ako iste viete - ja práve riešim podobný problém v našom dome, a doteraz som nepoznal nikoho, kto má osobné skúsenosti s obnovou tehlového bytového domu. A keďže som si myslel, že táto problematika bude zaujímať aj ďalších z nás, považoval som za vhodné upozorniť p. Štolca na "diskusie o SVB a súvisiacich problémoch " na www.porada.sk.

Aby som nezabudol, nikoho z vás zatiaľ osobne nepoznám, čo mi je ľúto lebo si myslím že ste fajn ľudia! :) Pred časom sme rozoberali možnosť zorganizovať stretnutie, na ktorom by sme sa osobne spoznali, povymieňali skúsenosti, prediskutovali problémy. Rád by som sa k tejto otázke vrátil na "hlavnej" téme SVB http://www.porada.sk/showthread.php?t=2253 Čo vy na to? :)

Celkom na záver na vysvetlenie, prečo som moderátor diskusií o SVB - asi pred týždňom som kontaktoval Richarda - administrátora porady, kvôli možnosti vytvorenia "priečinka" pre SVB v rámci porady "Neziskové organizácie", čo obratom urobil a ponúkol mi zriadenie práva na presun s SVB súvisiacich tém do tohto priečinka. To som prijal, a témy som popresúval. Tak som sa stal moderátorom. Nerád mením históriu, takže nemám teraz v úmysle vymazávať žiadne príspevky, ak zásadne neporušia pravidlá etikety (http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886) na porade alebo nebudú duplicitné. Ani svoje príspevky spätne neupravujem, ak to nie je potrebné pre opravu chyby alebo doplnenie potrebnej informácie - pravidlo "Mýlim sa, ale nemýlim druhých (http://www.porada.sk/showthread.php?t=10125)".

Prepáčte, že som sa tak rozpísal, už sa budem vyjadrovať len k téme tejto diskusie ;)

Prajem všetkým krásny deň :)

PeterNR
Jozef I
21.03.06,05:30
Dobré ráno vospolok. Po niekoľkých dňoch bez internetu som sa prihlásil na poradu, a vidím že tu prebieha diskusia, ktorú by som si asi mal poriadne a od začiatku prečítať, aby som k nej mohol zaujať nejaké rozumné stanovisko.

Ja by som navrhoval aby sme sa venovali uz len vylucne danej teme a nezaujimali sme uz ziadne stanoviska, lebo sa tu tato debata neskonci.:mee:
MiroES
21.03.06,20:57
Dostal som zaujímavú otázku:

Poznám prípady, že jeden z vlastníkov je 1/3 vlastník a druhý je 2/3 vlastník. Ak sú to najprv manželia a sú ešte "spolu" - no problém, ale ak už sú v rozvodovom konaní, alebo nebodaj už rozvedení - urobím im zálohový predpis na 1/3 a 2/3 z celej čiastky? Lebo by mali prispievať presne podľa spoluvlastníckeho podielu - takže im budem vedieť urobiť z doterajšieho jedného zálohového predpisu predpisy dva čiastkové a budem ich vedieť takto "oddelene" odsledovať v platbách? Robiť tiež 2 samostatné Vyúčtovania?

(Ak to malo ísť do samostatnej témy, poprosím moderátora, aby to presunul. Ď.)
Orim
22.03.06,01:44
Ja tiež ešte hľadám ale všetko zatiaľ robím v exceli. Je to 48 bytov. Je škoda, že som to nezačal robiť nejako komplexne, ale pomaly to dám dohromady podľa mojich predstáv.

Rád by som sa stretol s niekym kto je z Trenčína a pokecal na túto tému. Skúšal som nejaký soft ale mi nevyhovoval.
Zatiaľ robím v exceli. Excel mi robí zostavy podľa mojich predstáv a môžem si kedykoľvek vytlačiť aj históriu. Má to chybu v tom, že je to na niekoľkých listoch.
Robí mi to aj rozúčtovanie podľa pomerových meračov, vrátane koeficientov na polohu jednotlivých bytov.
Budem to musieť urobiť tak, aby sa zmena údajov (majiteľov) urobila centrálne na jednom mieste. Je to preto, že som zo začiatku dúfal, že najdem vhodný soft a tak som robil len to čo som potreboval a postupne som to poprepájal
Jozef I
22.03.06,05:57
Ja mam rovnako vsetko v exceli. Tiez som najprv spravil narychlo prve vyuctovanie a myslel som ze zozeniem nejaky program. Ale cas plynul, program nebol a tak som postupne pridaval a vylepsoval pôvodne tabulky. Ale aj tak rok co rok sa nieco zmeni a ja musim komplet nieco prerobit a stava sa ze tam spravim chybu vo vzorci alebo zabudnem na niektore prepojenie. A potom to hladanie je hrozne. A tak som zacal intenzivnejsie hladat nejaky poriadny sw na celu spravu SVB.
Monika333
23.03.06,05:41
[quote=Orim]Ja tiež ešte hľadám ale všetko zatiaľ robím v exceli. Je to 48 bytov. Je škoda, že som to nezačal robiť nejako komplexne, ale pomaly to dám dohromady podľa mojich predstáv.

Rád by som sa stretol s niekym kto je z Trenčína a pokecal na túto tému. Skúšal som nejaký soft ale mi nevyhovoval.
Zatiaľ robím v exceli. Excel mi robí zostavy podľa mojich predstáv a môžem si kedykoľvek vytlačiť aj históriu.
Monika333
23.03.06,05:45
Orim, myslím že aj z zo SW balíka dostaneš vyúčtovanie na viacerých stranách, takže či Excel alebo komplatný balík, vo výstupoch je to jedno.
No a čo sa týka vlastných tabuliek, záleží od prvotného návrhu. Keď si to autor dobre rozvrhne hneď na začiatku, je jedno či sa vlastníci menia v priebehu roka, alebo sa zmení legislatíva.
Peterf
23.03.06,09:45
Orim, myslím že aj z zo SW balíka dostaneš vyúčtovanie na viacerých stranách, takže či Excel alebo komplatný balík, vo výstupoch je to jedno.
No a čo sa týka vlastných tabuliek, záleží od prvotného návrhu. Keď si to autor dobre rozvrhne hneď na začiatku, je jedno či sa vlastníci menia v priebehu roka, alebo sa zmení legislatíva.

Suhlasim ja to mam cele v exeli a pomali to prenasam do Accessu a zda sa mi to najlepsie riesenie, pretoze viem presne ako co funguje a je nastavene..:rolleyes:
Napriek tomu sa snazim najst vhodny soft a testujem skoro vs co ponuka trh naplnanim jednotlivych db svojimi udajmi a porovnavanim:confused:
GABRIELA
23.03.06,15:54
D O D A T O K č. 1
k Metodike, ktorou sa určuje postup overovania
hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení.


Bod 4. Prílohy č. 1 Základné normatívy používané pri overovaní hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení Metodiky, ktorou sa určuje postup overovania hospodárnosti prevádzky sústav tepelných zariadení znie:

4. Príprava a dodávka teplej úžitkovej vody

Merná potreba (normatív) tepla na prípravu teplej úžitkovej vody vychádza z fyzikálnej potreby tepla, povolených cirkulačných strát a množstva spotrebovanej vody na osobu a rok prepočítanej na miesto prípravy. Tieto hodnoty sú maximálne a platia pre celú sústavu tepelných zariadení vrátane rozvodov v objekte:


4.1
- na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste spotreby:
16 a viac m3 na osobu a rok max. 0,27 GJ/m3
do 16 m3 max. 0,275 GJ/m3
do 15 m3 max. 0,282 GJ/m3 do 14 m3 max. 0,289 GJ/m3
do 13 m3 max. 0,297 GJ/m3
do 12 m3 max. 0,307 GJ/m3
do 11 m3 max. 0,317 GJ/m3
do 10 m3 max. 0,333 GJ/m3
do 9 m3 max. 0,351 GJ/m3


- na prípravu teplej úžitkovej vody mimo objekt spotreby:
16 a viac m3 na osobu a rok max. 0,3 GJ/m3
do 16 m3 max. 0,307 GJ/m3
do 15 m3 max. 0,316 GJ/m3
do 14 m3 max. 0,326 GJ/m3
do 13 m3 max. 0,337 GJ/m3
do 12 m3 max. 0,35 GJ/m3
do 11 m3 max. 0,367 GJ/m3
do 10 m3 max. 0,386 GJ/m3 do 9 m3 max. 0,411 GJ/m3


4.2 Ak v sústave tepelných zariadení na prípravu a dodávku teplej úžitkovej vody vznikla nadnormatívna strata (podľa 4.1), pričom vnútorné rozvody patria priamemu odberateľovi, merná potreba (normatív) tepla na prípravu teplej úžitkovej vody sa osobitným postupom zvýši o pomernú časť strát tepla, ktoré vznikli na zariadení priameho odberateľa (rozvody v objekte).



Monika 333 ten prepočet s koeficientami sa mi páči. No musím priznať že si vôbec neviem predstaviť ako prepočítavaš teplo na ohrev vody cez koeficienty. Ak by Ťa to veľmi nezaťažilo skús dať nejaký príklad. Možno by som si skúsila prepočítať teplú vodu aj z tohto ročného vyúčtovania- na porovnanie.
Ďakujem
Orim
24.03.06,03:12
Tiež som to najprv chcel urobit v Accesse ale neovládam ho na takej úrovni aby som to bez problémov zvládol a nikde nemôžem zohnať literatúru a keby som aj zohnal neviem ako by mi to šlo.

Ten excel som urobil na poslednú chvíľu. :D

Možno niekedy inikedy to zvládnem až bude viac času.
Orim
24.03.06,23:26
Mohli by ste sem niečo hodiť čo vám funguje, Ja trochu prerábam. Ono to síce funguje pre moje potreby ale nie je to urobené pre rôzne varianty. A vyznám sa v tom len sám ešte to nie je pre širšiu verejnosť. Myslím tým laikov.
:)
Peterf
26.03.06,13:31
Mohli by ste sem niečo hodiť čo vám funguje, Ja trochu prerábam. Ono to síce funguje pre moje potreby ale nie je to urobené pre rôzne varianty. A vyznám sa v tom len sám ešte to nie je pre širšiu verejnosť. Myslím tým laikov.
:)

Ja sem nieco prilepim v exceli...:p
Orim
27.03.06,00:07
tiež sem niečo dám len nie hneď :)
PeterNR
28.03.06,05:05
Dostal som zaujímavú otázku:

Poznám prípady, že jeden z vlastníkov je 1/3 vlastník a druhý je 2/3 vlastník. Ak sú to najprv manželia a sú ešte "spolu" - no problém, ale ak už sú v rozvodovom konaní, alebo nebodaj už rozvedení - urobím im zálohový predpis na 1/3 a 2/3 z celej čiastky? Lebo by mali prispievať presne podľa spoluvlastníckeho podielu - takže im budem vedieť urobiť z doterajšieho jedného zálohového predpisu predpisy dva čiastkové a budem ich vedieť takto "oddelene" odsledovať v platbách? Robiť tiež 2 samostatné Vyúčtovania?

(Ak to malo ísť do samostatnej témy, poprosím moderátora, aby to presunul. Ď.)

Hm, zaujímavá otázka. Rozmýšľal som nad tým, a myslím že by sa dal použiť náš spôsob. Verím, že je správny, prosím opravte ma, ak sa mýlim.

Vychádzal som z toho, že zákon 182/1993 Z.z. hovorí o "byte" alebo "nebytovom priestore" ako celku.

U nás je niekoľko bytov, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve rodičov, detí, či vnukov. Pre účely vyúčtovania beriem všetky byty tak, ako keby ich vlastnil jeden subjekt (pri hlasovaní na zhromaždení samozrejme nie, tam sa buď všetci zhodnú, alebo ich hlas neplatí).

Takže vystavujem na jeden byt len jeden predpis, rovnako len jedno vyúčtovanie. Posielam všetky dokumenty všetkým spoluvlastníkom, a kontrolujem úhradu podľa VS ich bytu. Neskúmam, kto konkrétne zaplatil. Doteraz sa mi nestalo, že by predpis alebo nedoplatok z vyúčtovania nebol uhradený. Ale aj keby sa to stalo, evidoval by som pohľadávku voči bytu.

Prakticky to funguje tak, že viem, ktorí podieloví spoluvlastníci v ktorom byte bývajú, oni aj platia zálohy a chodia na schôdze, tak som im navrhol, aby si od ostatných podielových spoluvlastníkov ich bytu nechali udeliť všeobecnú plnú moc, a tým sa vyriešilo o.i. aj hlasovanie. Ale aj tak stále posielam všetky úradné dokumenty všetkým podielovým spoluvlastníkom, jednak - aby boli informovaní, a druhak - pre istotu.

Btw, čo sa týka presunu tejto otázky do inej témy, neviem, do ktorej by bolo vhodné ju presunúť. Nemáme samostatnú tému len o vyúčtovaniach, preberáme ich z rôznych pohľadov viac-menej v každej téme, takže túto otázku nechám zatiaľ tu, ok?
GabiZ
28.03.06,05:36
Ahojte, Peter NR, tiež robím presne tak ako ty, jedno vyúčtovanie, jeden predpis, ale neposielam to všetkým spoluvlastníkom, lebo oni tam ani nebývajú, väčšinou len tomu, kto tam fyzicky býva a je jedným spoluvlastníkom. Pokiaľ platia tak ako treba, tak to tiež neskúmam, od ktorého mi platba prišla ale väčšinou od toho, kto je v tom byte. Ale myslím si, že tvoj postup je správny.
peton
26.04.06,15:14
Pekný deň prajem ľudkovia, prečítal som si myslím, že dosť pozorne debatu o softoch, avšak pri softe, ktorý tu často spomínate EasySVB od p. MiroslavaES, som nepostrehol či je v ňom aj možnosť účtovania v podvojnom účtovníctve, nakoľko sme prekročili zákonnú hranicu príjmov 3 mil. Sk. Prosím autora p. Miroslava alebo vás, ktorý ste už vyskúšali demo o info. A tiež som nepostrehol link, kde by sa to dalo pozrieť či objednať demo. Vďaka za pomoc.
Petrom NR aj F ďakujem za udržiavanie tejto témy, mnoho som sa poučil, a trošku ste mi vstúpili do svedomia (debata o nečinnosti rady), aj keď u nás je to trošku inak. Snaha zo strany rady aj je, ale predseda si nechce dať do toho rýpať. Ale to tu nejdem rozoberať, som mimo témy. Prepáčte.
GabiZ
26.04.06,16:48
Peton, ja som si program objednala, som s ním spokojná, ale robím jednoduché účtovníctvo, takže neviem, či sa dá aj podvojné, treba sa opýtať autora (viac v SS).
lalika
09.05.06,12:37
Ja robim uctovnictvo v programe ALFA od fa Kros a na vyuctovanie pre byty používam program BYTHOS od fa Lenart.
Orim
09.05.06,20:43
Skúšali ste program "SPRAVCA"

http://www.spravca.sk/download/spravca.zip
PeterNR
16.05.06,08:53
Skúšali ste program "SPRAVCA"

http://www.spravca.sk/download/spravca.zip

Áno, ale nepoužívam ho. Zdal sa mi dosť "user unfriendly".

Btw Peterf + Orim, sľúbili ste prilepiť viac info o vašom spôsobe výpočtov :)
Orim
21.05.06,22:17
Dám zatial toto takto robím mesačný predpis. V liste "A" sa zadávajú mená a čísla bytov, plochy a pod.
Janca
22.05.06,03:43
Peton, tiež sme prekročili hranicu 3 mil. Podľa môjho zistenia by mali mať PU k správcovskému programu hotové do 2 mesiacov, potom ho vyskúšam.
Potrebujem komatibilnú správu s účtovníctvom a to zatiaľ málokto má.
PeterNR
22.05.06,04:04
Orim, máš to veru premakané. Aj vyúčtovanie robíš podobne?


Peton, tiež sme prekročili hranicu 3 mil. Podľa môjho zistenia by mali mať PU k správcovskému programu hotové do 2 mesiacov, potom ho vyskúšam.
Potrebujem komatibilnú správu s účtovníctvom a to zatiaľ málokto má.
Súhlasím. Funkčné prepojenie účtovníctva a správy, a flexibilita sú IMHO hlavné výhody, ktoré ma presvedčili na prechod z Excelu do sw na správu bytov. V Exceli som musel prerobiť skoro všetky vzorce pri akejkoľvek zmene v štruktúre vyúčtovania.
Orim
22.05.06,06:05
Súhlasím. Funkčné prepojenie účtovníctva a správy, a flexibilita sú IMHO hlavné výhody, ktoré ma presvedčili na prechod z Excelu do sw na správu bytov. V Exceli som musel prerobiť skoro všetky vzorce pri akejkoľvek zmene v štruktúre vyúčtovania.
V podstate všetko robím takto, ale aj keď je to poprepájané zatiaľ len ja sa v tom vyznám ako a kde je treba zadávať hodnoty, ale budem to musieť prerobiť aby to bolo pre každého, kto by to po mne robil. Nie je to však ešte podľa mojich predstáv, lenže som lenivý a nechce sa mi do toho púšťať. Mám to rozhádzané v rôznych adresároch a potreboval by som to zladiť do jedného. Je to tak ako som to robil podľa toho čo som potreboval. Snažil som sa zachovávať aj históriu keby bolo náhodou treba.
Vyúčtovanie mám tiež takto ale asi to prerobím, vidím že v budúcnosti by som mohol mať problémy, ak by som chcel niečo zmeniť musel by som hodne opravovať. Chcel by som to urobiť tak, že na jednom liste by sa udiali všetky zmeny, ktoré by sa preniesli automaticky do ostatných listov.
Zatial všetko musím opravovať v tom čo potrebujem napr.
Zmení sa majiteľ bytu, tak to musím opraviť na 3 - 4 miestach
- mesačný predpis
- ročné vyúčtovanie
* vyúčtovanie tepla a TÚV
- preplatky a nedoplatky
No a keď to bude tak ako si to predstavujem len dopíšem nového majiteľa 1x a už bude všade.
Ešte to má malé háčky pri zmene majiteľa, že musím robiť rozúčtovanie samostatne na každého, nerobí sa mi to automaticky a toto tam chcem tiež nejako zakomponovať do toho.

To je zhruba všetko :)
PeterNR
22.05.06,07:14
...Vyúčtovanie mám tiež takto ale asi to prerobím, vidím že v budúcnosti by som mohol mať problémy, ak by som chcel niečo zmeniť musel by som hodne opravovať. Chcel by som to urobiť tak, že na jednom liste by sa udiali všetky zmeny, ktoré by sa preniesli automaticky do ostatných listov.
...
Ešte to má malé háčky pri zmene majiteľa, že musím robiť rozúčtovanie samostatne na každého, nerobí sa mi to automaticky a toto tam chcem tiež nejako zakomponovať do toho....


Ja to mám v exceli urobené presne tak, ako píšeš - všetky zdroje premenných a dát sú v jednom liste. Minulý rok to fungovalo super, ale tento rok mi všetky tie vzorce a prepojenia spôsobili veľké problémy. Pridával som novú skupinu služieb, a to by som musel pre každý byt urobiť v podstate novú zostavu s predpismi, platbami a vyúčtovaním + nanovo to poprepájať na zostavu s nákladmi za dom.

Keďže Excel dosť dobre poznám, vedel som koľko práce by si to vyžadovalo, tak som sa rozhodol nahodiť všetko do sw Easy SVB, a urobiť v ňom rozúčtovanie nákladov a vyúčtovania pre byty.

Trochu ma zaskočilo, že ten program si vyžaduje zadať všetky obraty, nielen vypočítané čiastkové náklady (t.j. treba v ňom urobiť kompletné účtovníctvo), aby mohol vypočítať ekonomiku a urobiť rozúčtovanie. Ale v konečnom dôsledku je to asi jediná možnosť, ako mať ekonomiku domu pod kontrolou na jednom mieste z oboch strán - účtovnej aj "správcovskej"...

Zatiaľ to ide. Verím, že ak budem poctivo nahadzovať účtovné položky a zaznamenávať všetky zmeny v SVB počas roka, na budúci rok budem mať prácu oveľa jednoduchšiu. A navyše získam lepší prehľad o faktúrach, záväzkoch a pohľadávkach.
Orim
22.05.06,19:15
Ja to mám v exceli urobené presne tak, ako píšeš - všetky zdroje premenných a dát sú v jednom liste. .....
vyžadovalo, tak som sa rozhodol nahodiť všetko do sw Easy SVB, a urobiť v ňom rozúčtovanie nákladov a vyúčtovania pre byty.

Zatiaľ to ide. Verím, že ak budem poctivo nahadzovať účtovné položky a zaznamenávať všetky zmeny v SVB počas roka, na budúci rok budem mať prácu oveľa jednoduchšiu. A navyše získam lepší prehľad o faktúrach, záväzkoch a pohľadávkach.

Nemám problém s prehľadom faktúr záväzky a pohľadávky. Ja asi robím niečo naviac neviem ale všetky výpisy z banky prepisujem do excelu a potom robím z toho rôzne výbery cez kontingenčnú tabulku.

Kde sa dá zohnať to Easy SVB nejaké demo aspoň. V čom je to urobené
PeterNR
22.05.06,19:50
Nemám problém s prehľadom faktúr záväzky a pohľadávky. Ja asi robím niečo naviac neviem ale všetky výpisy z banky prepisujem do excelu a potom robím z toho rôzne výbery cez kontingenčnú tabulku.

Kde sa dá zohnať to Easy SVB nejaké demo aspoň. V čom je to urobené

Orim, odporúčam internet banking, netreba prepisovať, stačí stiahnuť výpisy z netu a nakopírovať do excelu.

Kontingenčné tabuľky sú fajn, ale imho sila vyúčtovacieho sw je v dačom inom, ale veď si to vyskúšaš sám. Poslal som Ti demo Easy SVB.
PeterNR
01.06.06,12:29
Halloo všetci, nechcem provokovať, ale je tu prvý jún (júl), tak sa chcem spýtať ako ste postíhali vyúčtovania :)

Ja som to stihol len-tak-tak, lebo boli stále iné veci prednejšie (napr. prispôsobenie zmluvy o SVB novele zákona 182/1993 Z.z.), tak som si vyúčtovanie nechal na poslednú chvíľu :confused:

Btw dnes je deň detí, tak šup-šup domov z práce, a von s ratolesťami, napr. púšťať šarkany - keď je také jesenné počasie :p
Elena Navrátilová
01.06.06,17:16
Peťo to sa ti podarilo, že prvý júl. Nechce sa mi veriť, že by si tam mal takých dobrákov a čakali by ti mesiac nad rámec zákona s vyúčtovaním. Ale šarkany sa dajú púšťať. Ešte lepšie ako v jeseni. Ohľadom ešte tej zmluvy, ale to sem do tejto témy nepatrí.
Orim
01.06.06,22:27
Toto už mám dávno za sebou a keby som dostal včas podklady (rozúčtovanie tepla za jeden vchod) mohol som to dať už v januári.
Vložením posledného údaju o spotrebe mám vlastne vyúčtovanie hotové.
PeterNR
02.06.06,06:01
Elenka, ďakujem za opravu ;)
Btw na zosúladení zmluvy intenzívne pracujem.
A chystá sa ďalšie stretko v NR, tak ak by ste niekto mali záujem, kuk do témy "Nitra (http://www.porada.sk/t9750-p19-nitra.html)" Rád by som sa okrem účtovníkov spoznal aj s SVBčkarmi :)

Miro, sa máš, ja som to celé robil nanovo.
Ináč u nás to také jednoduché nie je. Spotrebu plynu v kotolni som mohol nahodiť až po prijatí vyúčtovacej fa, ktorú som dostal až dakedy máji (!) lebo SPP si zmyslelo presunúť nás z januárovej skupiny do aprílovej :confused: Takže na svoj posledný údaj o spotrebe som čakal do mája...
Elena Navrátilová
02.06.06,06:21
Peťo ja mám tiež v dome 2 mestské byty a ani sa nechcem k tej téme veľmi vyjadrovať, som šťastná že táto diskusia ohľadom vyúčtovania a ďalšieho účtovania ja šťastne za mnou. Tak ak by som sa ja mala priznať koľkokrát som musela prerábať vyúčtovanie ... Našťastie sú tu aj sw, bez ktorých by som sa ja veľmi nepohla, alebo sa mám tak rada, že niekto toto za mňa vyrieši. Mne by potom ostala ceruzka, kalkulačka a neviem či sa môžem pochváliť, že mozog. Trpezlivosť ani nespomínam. Takže viem o čom to je. Peťo to stretko bude také isté ako bolo minule? Ten worshop momentálne určite neprichádza do úvahy. Myslím, že všetkým čo robili vyúčtovanie odbudol kus roboty. Ty budeš zmluvu o spoločenstve posielať do NItry? Máte tam Krajský úrad, ktorý toto rieši?
Orim
02.06.06,18:01
Elenka, ďakujem za opravu ;)
Miro, sa máš, ja som to celé robil nanovo.
Ináč u nás to také jednoduché nie je. Spotrebu plynu v kotolni som mohol nahodiť až po prijatí vyúčtovacej fa, ktorú som dostal až dakedy máji (!) lebo SPP si zmyslelo presunúť nás z januárovej skupiny do aprílovej :confused: Takže na svoj posledný údaj o spotrebe som čakal do mája...

To ja na nič nečakám mne vždy na začiatku roka pošlú plynári do ktorej skupiny pre odber plynu som zaradený a čo to stojí. Potom to len odpočítam a podľa toho vyúčtujem. Menej to nie je nikdy a ak by to bolo viac dali by to dopredu určite vedieť. Je to len kus matematiky a jednoduchého odpočítania plynomeru vody elektriky. Tento rok k tomu pribudne cena za čistenie kotlov a revízia, čo je spolu okolo 20 000.- Sk
PeterNR
04.06.06,10:06
... Peťo to stretko bude také isté ako bolo minule? Ten worshop momentálne určite neprichádza do úvahy. Myslím, že všetkým čo robili vyúčtovanie odbudol kus roboty. Ty budeš zmluvu o spoločenstve posielať do NItry? Máte tam Krajský úrad, ktorý toto rieši?
Stretko bude také isté, t.j. kafčotreff ;) ale ešte neviem či sa zúčastním.
Workshop plánujem, ale najskôr musím dať na poriadok tú zmluvu.
V Nr je KrÚ, sú tam celkom v poho ľudia. Už som bol konzultovať.

Miro, podľa spotreby ZP evidovanej v denníku kotolne si to viem vypočítať, ale keďže vyúčtovanie je naviazané na dáta z účtovníctva, a v účtovníctve je potrebné mať presné čísla, tak radšej čakám na vyúčtovaciu faktúru. Tentokrát som termín stihol, ale keby mi to chceli v SPP ešte posunúť, vyžiadal by som si samostatnú faktúru do 31.12.
Elena Navrátilová
04.06.06,12:40
No to že je v NR možnosť konzultovať ti "závidím". V Žiline môžem o konzultáciách len snívať. Pani čo to má na starosti mi povedala, že oni konzultácie neposkytujú, lebo by za hodinu vyberali poplatok a dnes už nikto nič nerobí bez poplatku. Oznámila mi to na základe môjho telefonického dotazu. Takže sa s tým treba len vyrovnať a prispôsobovať požiadavkám KÚ /jemne povedané byrokratický prístup tolerovať/.
peton
04.06.06,15:30
Ľudkovia, nič v zlom, ale sme tu mimo témy. Zachovajme si tému, ktorá tu bola založená a ktorú tu všetci hľadáme a to soft pre SVB. Verím vo váš súhlas. :-)
Orim
04.06.06,15:36
Miro, podľa spotreby ZP evidovanej v denníku kotolne si to viem vypočítať, ale keďže vyúčtovanie je naviazané na dáta z účtovníctva, a v účtovníctve je potrebné mať presné čísla, tak radšej čakám na vyúčtovaciu faktúru. Tentokrát som termín stihol, ale keby mi to chceli v SPP ešte posunúť, vyžiadal by som si samostatnú faktúru do 31.12.

Jasne pretože to robím v exceli nemusím na nič čakať
Elena Navrátilová
04.06.06,17:08
Orim vy ste všetci 100 % vlastníci bytov? Vyúčtovanie za elektriku dostávaš v takom dobrom termíne, že môžeš hneď robiť vyúčtovanie? Aj plyn máš tak skoro? To máš dobrý kalendár k dobehu vyúčtovania. Ja som obdržala ešte v apríli od správcu za 2 mestské byty vyúčtovacie FA, lebo aj oni robia vyúčtovanie k 31. 5. Tak to ti dobre vychádza. Veď keby ti aj vyšli nejaké rozdiely, môžeš ich v nasledujúcom vyúčtovaní dať ako nedoplatok a máš vystarané, no nie? Ale neviem či by s tým súhlasili členovia. Aspoň u nás. Ale keď to je v zákonnom termíne, načo sa naháňať. U nás sú aj preplatky a nie malé, tak načo sa ponáhľať, keď na účte nie je toľko financií. A v posledných 2 dňoch sa ešte aj začalo kúriť. Takže aj to nie je potešiteľné.
Ricardo987
05.06.06,15:25
Pri vzájomnom porovnávaní programu Easy SVB a Spravca SVB je skútočne program Spravca SVB na prvý pohlad a aj na prvé odskúšanie user unfrieendly (ale po troche trápenia sa to dá úplne v po./ ale hlavný rozdiel je v spôsobe ako programy fungujú.
Easy SVB obsahuje v programe účtovníctvo ktoré je potrebné plniť a náklady na teplo resp. plyn,elektriku a iné je treba rozúčtovať počas roka pri každom zápise tej ktorej položky. S tým môže nastať dosť pracné dopasovávanie delenia nákladova a objemov na konci obdobia ak sa presné delenie nedá určiť v priebehu roka.
Užívatelsky program vyzerá súper.
Neviem zatial tolko... tento program len testujem.
Správca SVB je SW v ktorom sa nevedie účtovníctvo a je teda potrebné ho viesť samostatne.
Plnenie objemov a nákladov celkovo a ích delenie sa urobí len na konci obdobia /roka/.
Jediné čo sa zapisuje v priebehu roka je spotreba vody z odpočtov a samozrejme úhrady záloh členov na základe predpisu.
Vyrobca SW hovoril o priamom prepojení s účt. Alfa a Omega /Kros/a ešte nejakom ktoré bude spustené v priebehu tohto roka.
Vlastne aj tento SW len testujem a tažko sa rozhoduje.
Ale uvidíme ešte niesom na konci boja...
Orim
05.06.06,17:58
Orim vy ste všetci 100 % vlastníci bytov? Vyúčtovanie za elektriku dostávaš v takom dobrom termíne, že môžeš hneď robiť vyúčtovanie? Aj plyn máš tak skoro? To máš dobrý kalendár k dobehu vyúčtovania. Ja som obdržala ešte v apríli od správcu za 2 mestské byty vyúčtovacie FA, lebo aj oni robia vyúčtovanie k 31. 5. Tak to ti dobre vychádza. Veď keby ti aj vyšli nejaké rozdiely, môžeš ich v nasledujúcom vyúčtovaní dať ako nedoplatok a máš vystarané, no nie? Ale neviem či by s tým súhlasili členovia. Aspoň u nás. Ale keď to je v zákonnom termíne, načo sa naháňať. U nás sú aj preplatky a nie malé, tak načo sa ponáhľať, keď na účte nie je toľko financií. A v posledných 2 dňoch sa ešte aj začalo kúriť. Takže aj to nie je potešiteľné.

My máme jeden mestský byt. Zrovna z neho boli nedoplatky. Tak som na mesto poslal vyúčtovanie, s tým, že majú dva týždne na vyjadenie, pokiaľ sa nevyjadria budem to považovať za súhlas. Nevyjadrili sa ale nedoplatok zaplatili s dvoj-mesačným opozdením, ale bolo to k 31.5.
sou
16.10.06,13:20
Ahojte,
hladam soft pre SVB na rozuctovanie, zalohove predpisy, planovanie oprav, uctovnictvo..
Mate nejake realne skusenosti? Co pouzivate?
Co je najlepsie na ucto pre SVB. Mam viest ucto v JU alebo PU?
Vopred dakujem za vsetky Vase skusenosti a rady.;)

pouzivam vlastny software
Orim
16.10.06,23:51
pouzivam vlastny software



čo to je? urobil si si niečo sám, ak áno môžeš to hodiť do placu?
JTOMA
18.10.06,10:11
Používame EASY SVB, má síce jednoduché účto, ale aj nástroje na rozúčtovanie nákladov. Je flexibilný a neustále doplňovaný. Za klad považujem, že autor aj predajcovia ochotne pomôžu pri začiatkoch, kým sa to človek naučí. Budúci rok vraj má k nemu byť aj podvojné účto. Vzhľadom na to, že SVB spravidla nie sú veľmi solventné, je tu aj priaznivá cena za licenciu a ročnú podporu. Tzv.prepojenia SW produktov z rôzných "dielní "sú spravidla problémové.
alušik
21.03.07,12:06
Chcela by som poprosiť o jednu vec. Začalo ma zaujímať rozúčtovanie tepla bytového spoločenstva. Prosím Vás, berte moje otázky "s rezevou", nakoľko som sa o tieto veci doteraz vôbec nezaujímala. Skúšala som vyhľadávanie, ale akosi neviem nájsť, čo potrebujem...
Naše spoločenstvo má namontované merače tepla a rozúčtovanie teda beží v nejakom pomere - niečo podľa meračov a niečo pomerom. Viem, že existujú firmy, ktoré sa špecializujú na to, aby pre spoločenstvo rozúčtovali celkovú spotrebu tepla na jednotlivé byty. Náš predseda sa rozhodol robiť to sám. Existuje nejaký software na samotné rozúčtovanie tepla?
alušik
21.03.07,12:10
A existuje teda aj nejaký software špeciálne pre SVB pre PÚ?
GabiZ
21.03.07,13:40
Používame EASY SVB, má síce jednoduché účto, ale aj nástroje na rozúčtovanie nákladov. Je flexibilný a neustále doplňovaný. Za klad považujem, že autor aj predajcovia ochotne pomôžu pri začiatkoch, kým sa to človek naučí. Budúci rok vraj má k nemu byť aj podvojné účto. Vzhľadom na to, že SVB spravidla nie sú veľmi solventné, je tu aj priaznivá cena za licenciu a ročnú podporu. Tzv.prepojenia SW produktov z rôzných "dielní "sú spravidla problémové.


Tiež mám tento program, doteraz som robila len jednoduché účtovníctvo, ale nakoľko sme zobrali úver a minulý rok sme v príjmoch prekročili sumu 3 mil. Sk, s hrôzou zisťujem, že budeme musieť prejsť na podvojné účtovníctvo. V živote som tom nerobila, takže ma čaká ďalšia etapa "novej výučby", takže dúfam, že cez tento program sa to bude dať nejako preklopiť. Máte niekto skúsenosti s prechodom v SVB na podvojné účto?
Orim
21.03.07,14:21
Ten úver sa snád neráta alebo áno? V tomto nemám jasno.
Však sa to dá zaplatiť priamo z účtu toho úveru a nemusí to ísť na váš účet. My sme to tiež tak urobili. Vzali sme si úver a faktúra 1. časť sa preplatila priamo z účtu úveru. Takže nám na našom účte nič nenaskočilo ako príjem ani výdaj.
Elena Navrátilová
21.03.07,15:31
Samozrejme že to nemá vplyv na PU. Orim 100% súhlas. Predsa sa to poukazuje ako mesačná splátka. A úver ako ťarcha nejde jednou sumou ale cez banku a výpis a čerpanie....položkovito a .... je toho treba vysvetliť viac o účte.
zivan
21.03.07,16:00
Mám opačný názor ako ORIM.
Úver sa počíta do celkových 3 mil. Sk, ktoré sú hranicou pre prechod z JÚ na PÚ v danom roku. A to aj za predpokladu, že to prebehne mimo vašich účtov. Už to tu niekde na PORADE bolo dobre vysvetlené. Kvalifikovaný názor však môžu podať len odborníci v oblasti účtovníctva.
My sme pri úverovaní zateplenia domu postupovali tak, že peniaze úveru nám boli z financujúcej banky postupne presúvané na naš účet, tak ako sme potrebovali platiť faktúry za jednotlivé etapy stavby. Rozdiel bol ale v tom, že sme už predtým účtovali v sústave PÚ, takže žiadny problém s prechodom z JÚ na PÚ nevznikol.
Elena Navrátilová
21.03.07,16:15
V účtovníctve Ti nepribudne celý úver na jednú stranu. Úver splácaš. Splátky máš zahrnuté ako objem z FPOaÚ. Teda poukazuješ platbu za úver do banky Tebe sa navýši FPOaÚ /tvorba aj čerpanie/ o peniaze potrebné na splátky. Tú si odsúhlasite samozrejme na zhromaždení. Neberieš to predsa na mesačnú, ročnú dobu splácania ale na roky. Skús si Váš úver /ak máte/ takto zložiť, rozložiť... Dúfam, že je to dobre ozrejmené.Samozrejme keby ste išli takýto úver splatiť do roka, potreboval by si PU. Ale ak je úver zobratý na dlhé roky, rozlož si ho na tie roky. Ak Ti výjde že ako SVB idete ročne platiť 3 milionový úver, tak je to jasné,resp. s obratom za služby spojené s bývaním. Napr. 5 milionový úver na 20 rokov ročne navýši platby oo 250000-. Je to jasnejšie?
GabiZ
22.03.07,08:25
Orim, Elenka, ďakujem za vysvetlenie. Ja som tiež rozmýšľala nad tým, ako to uvediem v príjmoch, keďže úverový účet bol úplne v inej banke, cez fond opráv sa nepreviedla ani koruna a po realizácii sa všetko vyplatilo z tohto účtu. FO je zaťažený len splátkami za úver. Lenže keď som čítala niektoré príspevky, bola som v tom, že asi to tak nie je a hoci je to iný účet, ráta sa to do príjmu. Keď tak nad tým uvažujem, tento úverový účet bol vlastne účtom banky, ktorá nám preplácala faktúry a po vyplatení faktúr už poviem to obrazne akoby tento účet nebol, vedený je len bežný, kam zasielame splátky úveru a termínovaný, kde je vinkulovaná určitá suma. Preto ma to mýlilo. Až zle mi je z pomyslenia, žeby som mala prejsť na PÚ.
MarcelkaT
22.03.07,09:06
My používame EASY SVB a sme s ním veľmi spokojní. Autor sa snaží dopĺnať vždy nové veci.Aj predajcovia tohto programu sú veľmi ochotní poradiť ak niečo nevieš. Práca s týmto programom je jednoduchá ak do toho prídeš ide to ľahko.
Elena Navrátilová
22.03.07,09:18
Každý kto robí akýkoľvek sw musí prispôsobovať jeho funkcie zmenám v legislatíve. O tom sú predsa upgrade každého predajcu. Takže hlavné je, že je spokojnosť na každej strane. Pokiaľ bud také časté zmeny v rámci účtovníctva SVB, samozrejme sa musia správcovia sw tomu prispôsobovať. Takže ich práca je neľahká, nakoľko musia pružne reagovať na každú zmenu v legislatíve. A to už ani nespomínam rozúčtovanie nákladov za teplo.
VieraHu
30.06.07,17:12
Ja používam program Easy SVB od začiatku tohoto roka, a som s ním veľmi spokojná. Ocenili ho aj vlastníci bytov pri prevzatí predpisov mesačných záloh.
Rado_1
16.01.08,07:19
Tak neviem, ci je to este aktualne, dlho sem uz nikto neprispieval. No ak to pomoze :) ...U jednej kamaratky zacali pouzivat program ISD, zrejme je to nieco nove, ma to v sebe aj dake uctovnictvo, spravu technickych zalezitosti, urobi to vyuctovanie. Nasiel som ich stranku, http://www.and.sk/isd , daco podrobnejsie sa tam da najst.
katkaac
16.01.08,09:09
Noras môžem súkromne ohľadne toto programu??? katkaac@centrum.sk
lalika
01.02.08,09:48
Ja účtujem v Alfe a pre bytové hospodárstvo mám BYTHOS od Lenártovcov, robím v ňom všetko, vyúčtovanie, účtovné doklady, evidenčné listy...., je to veľmi jednoduché používanie
Daniela1010
01.02.08,10:02
Hľadám niekoho kto robí účtovníctvo pre SVB v JU bez použitia softvéru. Neplatíme za vodu ani za teplo. Máme iba platby do FO a na správu, spoločnú elektriku ... Ide o jednoduché vedenie účtovníctva. rada by som si niektoré veci vyjasnila. Napr. ako má vyzerať ročná uzávierka atď. A bolo by možné o tom hovoriť mimo porady?
spravca01
01.02.08,11:47
Ja používam program "Bytové hospodárstvo" od firmy susoft.
Som s ním veľmi spokojný. Program rieši všetky činnosti, ktoré potrebujem a autori mi kedykolvek poradia so všetkym nakoľko je to aj spravcovska firma a v problematike sa vyznajú. Je vsak potrebné sa naučiť s programom robiť čo chvíľu môže trvať ale potom je praca jednoduchá
cervena
08.02.08,08:32
Používam EASY SVB a som s ním vrchovate spokojná. Mám telefón na autora programu a keď mi niečo nejde , jednoducho mu zavolám. Je ochotný, má zmysel pre humor a pevné nervi, čo viac môže človek chcieť. :D Ešte pre zaujímavosť, našla som aj jeho príspevky na porade, tak že je z " náš človek".
Tabuľky v exceli si robím pomocné, to občas treba.
Alena
svizi
17.07.08,12:32
uvazujeme o easy svb, máme 200 bytov chcem sa opýtat či robi hlásenia SIPO pre postu v elektronickej podobe, opakovanie platieb spred mesiaca. trochu mi tam vadi učtovníctvo ja ho mám solo poradte kto s tým robí dik
peton
17.07.08,15:51
Ahoj Svizi, čo sa týka hlásení SIPO touto možnosťou Easy zatiaľ nedisponuje, ale ako sa vraví čo nie je, môže byť. :-).
Prečo Ti tam vadí účtovníctvo? Je to jeden z mála softvérov, ktoré ponúka tak správu ako aj účtovníctvo komplexne v jednom celku. V tom je jeho výhoda, že nepotrebuješ k tomu žiadne iné vedľajšie produkty a máš kedykoľvek a čokoľvek k dispozícii.
Akú by si mal predstavu? Ďakujem.
svizi
19.07.08,13:29
Ahoj Svizi, čo sa týka hlásení SIPO touto možnosťou Easy zatiaľ nedisponuje, ale ako sa vraví čo nie je, môže byť. :-).
Prečo Ti tam vadí účtovníctvo? Je to jeden z mála softvérov, ktoré ponúka tak správu ako aj účtovníctvo komplexne v jednom celku. V tom je jeho výhoda, že nepotrebuješ k tomu žiadne iné vedľajšie produkty a máš kedykoľvek a čokoľvek k dispozícii.
Akú by si mal predstavu? Ďakujem.
mám v testovacej prevádzke easy, nepoznam sw este velmi dobre prostredie je ok až prílis user friendly, uvítal by som na maske kompletné info o byte uzivatel mesacné predpisy za celý rok, pocet osob za celý rok, aktuálny stav na karte, viac údajov naraz ako ma napr Správca SVB 2008. ale to mi nevadí vec zvyku.
urcite je ucto v programe dobrá vec, nemusim 2x ťukať, prípadne exportovať, chýba mi vystavovanie fa, cesťáky, skrátka plnejsia verzia JU. je možné nakopírovať pohyby v denníku z predchadzajúceho mesiaca? pri uhradach napr. sipo ked 150 ludi platí to isté celý rok mesiac co mesiac by to bolo ok.
Orim
20.07.08,00:27
Neviete náhodou o niečom čo beží pod linuxami? :)
peton
20.07.08,06:46
uvítal by som na maske kompletné info o byte uzivatel mesacné predpisy za celý rok, pocet osob za celý rok, aktuálny stav na karte, viac údajov naraz ako ma napr Správca SVB 2008. ale to mi nevadí vec zvyku.

Všetky údaje naraz získaš po aktualizácii údajov (po spracovaní príslušného mesiaca) v module Vyúčtovania a záložke Vyúčtovania. Prípadne sú k dispozícii rôzne zostavy, ktoré Ťa informujú o tom čo potrebuješ podľa zadaných kritérií, či použití filtrov.

urcite je ucto v programe dobrá vec, nemusim 2x ťukať, prípadne exportovať, chýba mi vystavovanie fa, cesťáky, skrátka plnejsia verzia JU.

Časom pribudnú aj tieto záležitosti, žiada si to však chvíľu trpezlivosti. Nedá mi však neopýtať sa prečo hľadáš "plnejšiu" verziu JU, keď o účtovníctvo nemáš záujem a druhá vec - pri 200 bytoch je predpoklad presiahnutia príjmu 3 mil. Sk - nemal by si uvažovať o účtovaní v PÚ?

je možné nakopírovať pohyby v denníku z predchadzajúceho mesiaca?

Áno, je to možné, len trochu iným pohodlnejším spôsobom.
vladimir852@azet.sk
23.04.09,13:56
K tejto požiadavke sa pripájam i ja. Rada by som vedela, ktorý soft by bol vhodný pre vedenie SVB, pretože zatiaľ všetko robím pomocou excelu, všetko si vyrábam, a je to strašne zdĺhavé a komplikované. Jedinú výhodu mám v tom, že aspoň sa naučím, ako sa čo rozpočítava. Ale cez soft by to bolo určite pohodlnejšie. Peterf ja účtujem v JÚ,mám 36 bytov, ale myslím, že sa to odvíja od zákona o účtovníctve, kde je stanovené, kedy presne ideš podľa JÚ alebo PÚ. Takže budem rada, ak sa na túto tému vyjadria aj ostatní. Tiež by ma ale zaujímala aj finančná stránka, koľko taký špás stojí. Nemusím pripomínať prečo (ludia sledujú každú vyhodenú korunu a častokrát ich výsledný efekt nezaujíma). Vopred ďakujem aj ja za rady.
Ahoj.Ja robím asi mesiac s programom EASY SVB a je to jednoduche a priehľadne aj pre amatérov ako som ja.
Halli
24.04.09,06:53
Ahoj.Ja robím asi mesiac s programom EASY SVB a je to jednoduche a priehľadne aj pre amatérov ako som ja.
Súhlasím s tebou, aj ked si zareagoval na tému spred roka :D Ale neva teraz je ten program ešte lepší :D
pucciny
29.03.10,08:24
Takze rad by som sa podelil o moju skusenosť. Som predseda SVB, ktore spravuje 32 bytovych jednotiek. Na vedenie účtovníctva používam peňažný denník vytvorený v exceli, pokladňu a knihu faktúr si podobne vediem v excelovskom súbore. Dá to trošku námahy sa do toho dostať,ale bohužial je to nutné zlo. Predpisy platieb,evidenciu platieb,vyúčtovanie robím v programe od firmy MMsoft a som s týmto programom nesmierne spokojný. Majiteľ programu poskytuje neustále informácie ak dôjde k nejakému problému, či už cem mail alebo telefon a promtne reaguje na každú moju požiadavku zlepšenia. Program možno pôsobí neohrabane (kvôli nie imidzovým ikonám ako má easy svb) ale práca v ňom je po zvyknutí si a zprehľadnení toho čo kde je je jednoduchá. Zatiaľ som sním žiadny problém,ktorý by sa nedal vyriešit nemal. Program SVB správca 2008 disponuje aj peňazným denníkom a pokladňou ale na základe toho,že už to vediem v exceli tak to meniť nebudem...Nieje čas na prepisovanie. Program easy SVB som skúšal v trial verzii a nevyhovoval mi. Ale je to podľa mna skôr otázka zvyku na to aké postupnosti je treba vykonávať pri jednotlivých úkonoch.
Orim
30.03.10,19:58
Tiež som to robil v exceli, ale po prechode na linux som prešiel na calc v openoffice. Aj keď mi to vyhovuje musím to prerobiť, lebo tomu rozumiem len ja. :)
Asi vyrobím niečo komplexnejšie, všetko v jednom ;)
Džipák
20.04.10,06:15
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či ste naozaj spokojný s programom EasySVB ak s ním robíte, či by ste ho odporučil a či by to zvládol aj taký amatér ako je náš správca, lebo on si všetky tabuľky začal robiť v počítači, ale neni to o tom , že klikne a ide ďalej. Spolu sme si ho pozerali na internete, len nevie či by tam dokázal správne ponahadzovať účtovné položky napr. ktorý príjem je oslobodený od daní, ktorý je zdanený zrážkou, ktorý nie je predmetom dane atď, jedine tohoto sa tam akosi obával, lebo to keď zle ponahadzuje tak je v prd....
Igor 68
20.04.10,12:59
Dobrý deň prajem,
s programom EasySVB robím štvrtý rok, som s ním veľmi spokojný, môžem Vám tento program len doporučiť a som presvedčený, že sa dá zvládnuť rýchlo. Je ozaj veľmi jednoduchý, zároveň však obsahuje všetko, čo je potrebné pre SVB evidovať a archivovať. Po krátkom čase práce s týmto programom a vytvorení si potrebného množstva členení služieb, dosiahnete dokonalú analýzu čerpania jednotlivých služieb, FPÚaO, správy spoločenstva a samozrejme všetky potrebné podklady pre daňové priznanie a výkazy. Okrem toho, ročné vyúčtovanie služieb budete mať hotové už zapísaním uhradenej, poslednej faktúry, spravidla už do konca januára, čo je z časového hľadiska pre predsedu spoločenstva neoceniteľný fakt. Veľkou pomôckou je účtovníctvo súčasne s celou agendou SVB v jednom programe a nie je potrebné dvojité nahrávanie údajov. To mi dajú asi za pravdu všetci, čo robili v iných účtovných programoch a programoch pre správu bytov, nehovoriac už o desiatkach tabuliek v Excel-i, s ktorými sme pred dvanástimi rokmi začínali asi všetci.
Prajem teda dobrý výber, veľa úspechov a pekný deň.
peton
21.04.10,03:40
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či ste naozaj spokojný s programom EasySVB ak s ním robíte, či by ste ho odporučil a či by to zvládol aj taký amatér ako je náš správca, lebo on si všetky tabuľky začal robiť v počítači, ale neni to o tom , že klikne a ide ďalej. Spolu sme si ho pozerali na internete, len nevie či by tam dokázal správne ponahadzovať účtovné položky napr. ktorý príjem je oslobodený od daní, ktorý je zdanený zrážkou, ktorý nie je predmetom dane atď, jedine tohoto sa tam akosi obával, lebo to keď zle ponahadzuje tak je v prd....

S tým nech si nerobí problém, pretože väčšina služieb je zaradená do účtovných položiek automaticky. Správca si bude len vyberať z ponúkaných možností. A v prípade akýchkoľvek nejasností je možné svojho obchodného zástupcu kontaktovať mailom i telefonicky, ktorý rád poradí, či uteší.

To Igor: ďakujeme za ocenenie. :-)
bosorak
21.04.10,06:46
súhlasím s Igor 68. tiež robím s programom EasySVB. som s ním veľmi spokojná. v jednom programe máte všetko. účtovníctvo, vyúčtovanie, analýzy čerpania jednotlivých služieb, FPÚO... programátori sú veľmi ochotní pomôcť s každým problémom.
Džipák
21.04.10,07:04
súhlasím s Igor 68. tiež robím s programom EasySVB. som s ním veľmi spokojná. v jednom programe máte všetko. účtovníctvo, vyúčtovanie, analýzy čerpania jednotlivých služieb, FPÚO... programátori sú veľmi ochotní pomôcť s každým problémom.

Ďakujeme pekne. Dnes ho ide správca objednať. Budú sa tam dať nahodiť z r. 2009 aj len 3 mesiace, aby v ňom mohol urobiť vyúčt, ? On vlastne už k vyúčt. všetko má, už to potom len ponahadzovať bude treba. Dúfam, že som mu dobre poradil.