Katarinka Hranicka
19.03.13,20:28
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás touto cestou s mojim problémom. Som spoluvlastník rodinného domu v 1/4, sestra vlastní 1/4 a mama 1/2. Pred 15 rokmi bola urobená ústna dohoda o užívaní konkrétnych priestorov v rodinnom dome, na základe ktorej horné podlažie (kompletný 3izbový byt)užíva sestra, prízemie jedna izba je v mojom , jedna izba v maminom užívaní a ostatné miestnosti prízemia užívame spoločne ja s mamou. Po tom ako mama bola umiestnená do Ustavu soc.starostlivosti a zbavená svojprávnosti, sestra bez môojho vedomia a súhlasu začala s rekonštrukčnými prácami 2 izieb na prízemí. Po upozornení práce ukončila, ale včera sme zistili, že v prácach pokračuje a zasiahla už aj do mojej izby, ktorú kompletne vysťahovala, inventár umiestnila po dome alebo vyhodila, s úmyslom po rekonštrukcii sa nasťahovať aj na prízemie a moju izbu premiestniť do jednej miestnosti na poschodie . Oznámila som to ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu na Polícii. Snažila som sa o dohodu, ponúkla som jej svoj podiel na odkúpenie. Trhové ohodnotenie domu a pozemku absolútne odmieta, nedohodli sme sa.
Od Vás by som potrebovala poradiť, ako zabrániť, aby sestra pokračovala svojvoľne v stavebných prácach a v neodsúhlasenom presťahovaní a porušení našej ústnej dohody o užívaní priestorov domu.
Ďakujem
draik
19.03.13,20:11
Vaša ústna dohoda o spôsobe užívania bytu nie je vymáhateľná, a to ani v prípade, že by bola vyhotovená v písomnej podobe. Spoluvlastník nemá právo užívať iba časť bytu podľa veľkosti podielu, ale celý byt. Nepovolené stavebné práce môžte ohlásiť stavebnému úradu.
arizona
20.03.13,05:01
Zisti si pre istotu na katasri, ci nahodou mamina polovica domu uz nie je prepisana na sestru,ci sestra nahodou nevyuzila matkinu chorobu na svoje umysli.