Zavrieť

Porady

spoluvlastnícke vzťahy -nedobrovoľné presťahovanie

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás touto cestou s mojim problémom. Som spoluvlastník rodinného domu v 1/4, sestra vlastní 1/4 a mama 1/2. Pred 15 rokmi bola urobená ústna dohoda o užívaní konkrétnych priestorov v rodinnom dome, na základe ktorej horné podlažie (kompletný 3izbový byt)užíva sestra, prízemie jedna izba je v mojom , jedna izba v maminom užívaní a ostatné miestnosti prízemia užívame spoločne ja s mamou. Po tom ako mama bola umiestnená do Ustavu soc.starostlivosti a zbavená svojprávnosti, sestra bez môojho vedomia a súhlasu začala s rekonštrukčnými prácami 2 izieb na prízemí. Po upozornení práce ukončila, ale včera sme zistili, že v prácach pokračuje a zasiahla už aj do mojej izby, ktorú kompletne vysťahovala, inventár umiestnila po dome alebo vyhodila, s úmyslom po rekonštrukcii sa nasťahovať aj na prízemie a moju izbu premiestniť do jednej miestnosti na poschodie . Oznámila som to ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu na Polícii. Snažila som sa o dohodu, ponúkla som jej svoj podiel na odkúpenie. Trhové ohodnotenie domu a pozemku absolútne odmieta, nedohodli sme sa.
Od Vás by som potrebovala poradiť, ako zabrániť, aby sestra pokračovala svojvoľne v stavebných prácach a v neodsúhlasenom presťahovaní a porušení našej ústnej dohody o užívaní priestorov domu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vaša ústna dohoda o spôsobe užívania bytu nie je vymáhateľná, a to ani v prípade, že by bola vyhotovená v písomnej podobe. Spoluvlastník nemá právo užívať iba časť bytu podľa veľkosti podielu, ale celý byt. Nepovolené stavebné práce môžte ohlásiť stavebnému úradu.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Zisti si pre istotu na katasri, ci nahodou mamina polovica domu uz nie je prepisana na sestru,ci sestra nahodou nevyuzila matkinu chorobu na svoje umysli.

    spoluvlastnícke vzťahy -nedobrovoľné presťahovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.